Amerikai Magyar Népszava - Szabadság, 2009. július-december (119. évfolyam, 26-48. szám)

2009-10-02 / 36. szám

sport Legyőzte a Debrecen a Fradit Sikeres főpróba az újabb BL-mérkőzés előtt A Ferencváros Ferenczi góljával az első félidő derekán megszerezte a vezetést a Debrecen otthonában, a hazai csapat a második játékrészben fordítani tudott, s begyűjtötte a három pontot. A Loki ezzel már az ötödik a tabellán, az élen a Videoton áll, mögötte az MTK, az Újpest és a Pápa következik. ... OMP... Az első negyedóra egyértelműen a Debre­cené volt, ám mégis Herczeg Andrásnak kellett változtatnia csapatán, mivel Feczesin térdszalagszakadást szenvedett - helyére Coulibaly állt, aki később a hazaiak nyerő emberévé vált. A Fradi helyzet nélkül sze­rezte meg a vezetést, amikor a 20. percben Joaquin beadását Ferenczi fejelte a hálóba. A DVSC végigtámadta a mérkőzés hátralé­vő részét, az 51. percben Szakály fejesével előbb egyenlített, majd miután Megyeri hárította Oláh tizenegyesét, Coulibaly ré­vén a 72. percben a győztes gólt is megsze­rezte, egy kiugratás után talált a vendégek kapujába. A végén még Megyerit kiállította a játékvezető, amiért elkaszálta az ismét egyedül meginduló szenegáli csatárt. DEBRECEN-FERENCVÁROS 2-1 (0-1) Vasárnap, Debrecen, Oláh Gábor utcai sta­dion, 5000 néző. Vezette: Solymosi. DVSC: Polekszics - Bernáth, Komlósi, Szűcs I., Leandro - Szakály P., Varga J., Czvitkovics, Laczkó (Dombi, 71.) - Oláh (Vinicius, 60.), Feczesin (Coulibaly, 13.). FTC: Megyeri - Joaquin, Balog Z. Wolfe: Alcántara - Rósa D., Morrison, Lipcsei (Fi­tos, 80.), Ashmore (Pisanjuk, 74.), Tóth B. - Ferenczi. Gólszerző: Szakály P. (51.), Coulibaly (72.), ill. Ferenczi (20.). Kiállítva: Megyeri (91.). GYŐR-ZALAEGERSZEG 1-1 (0-0) Hiába támadta végig a mérkőzést a Győr, csupán eggyel sikerült növelnie pontjainak számát. A vendég Zalaegerszeg a második félidő közepén egy szerencsés találattal megszerezte a vezetést Szalai révén, ám ne­gyedórával később Horváth András kiállí­tása miatt emberhátrányba került. A Győr néhány percen belül egyenlített is, Babic 25 méteres szabadrúgása utat talált a zala­egerszegi kapuba. A horvát védő első gólját lőtte a magyar élvonalban, ezzel egy pontot megmentett csapatának. MTK-KAPOSVÁR 4-0 (1-0) Meggyőző és eredményes támadófutballjá­­val az MTK simán legyőzte a gyenge játé­kot produkáló Kaposvárt. A hazai csapat az első félidő végén szerzett vezetést, ekkor Gosztonyi kavarta meg a vendégek védel­mének jobb oldalát, majd pontos beadá­sát Lencse fejelte a kapu jobb sarkába. Az MTK a második játékrészben is támadás­ban maradt, s a szünetben becserélt Pátkai révén növelte előnyét. A ráadásban meg­duplázta a két csapat közötti különbsége a hazai együttes, előbb Lencse lőtte be máso­dik gólját a mérkőzésen, majd Könyves ér­tékesített egy ziccert, így nyert a kék-fehér gárda 4-0-ra. ÚJPEST - NYÍREGYHÁZA 3-1 (1-1) Az Újpestnek voltak nagyobb helyzetei az első félidőben - ám Vojinovics jól állta a sarat -, ennek ellenére a vendégek lőtték a találkozó első gólját: egy szabadrúgás utá­ni kavarodást követően Geia fejelt közelről Balajcza kapujába. A szünet előtt azonban sikerült egyenlítenie az Újpestnek, Tóth Norbert találta el a bal oldali kapufát, a kipattanót pedig Kabát lőtte a hálóba. A mérkőzés fordulópontja az 54. percben jött el, ekkor Kabát buktatásáért tizenegyest kapott a lila-fehér együttes, a vétkes Geiát pedig kiállította a játékvezető. A büntetőt Kabát belőtte, ezzel fordított a hazai csapat. A végén még Rajczi megtoldotta eggyel az újpestiek előnyét, akik így három ponttal gazdagodtak. DIÓSGYŐRI VTK-HONVÉD 1-2 (0-1) A hazai védők bizonytalanságát kihasznál­va már a 7. percben megszerezte a veze­tést a Honvéd Hrepka révén. A Diósgyőr mindent megtett az egyenlítés érdekében, ám hiába dolgozott ki jó néhány helyzetet a kispesti kapu előtt, játékosai egyszer sem tudtak a kapuba találni. Sőt a vendégek a második félidő közepén büntetőhöz jutot­tak, amit Mackó gólra váltott. A hazaiak megannyi próbálkozása végül mégiscsak eredményre vezetett, ám Milicsics 91. percben szerzett találata túl későn jött, így csupán a szépítésre volt elég. HALADÁS-KECSKEMÉT 3-3 (1-0) Változatos, hat gólt hozó mérkőzést ját­szott egymással a két csapat. A hazaiak kis­­padján új vezetőedző ült Róth Antal sze­mélyében. A Haladás a térdszalaghúzódást szenvedett Kenesei Krisztián nélkül állt fel, a kezdeményezést így is magához ragadta, s Lattenstein révén a vezető gólt is belőtte a 33. percben. Az események a szünet után pörögtek fel: Csordás hamar egyenlített a fordulás után, ezt Nagy Gábor válaszol­ta meg, mire jött az újabb kecskeméti gól Yannick lapos lövésével. Újfent csak né­hány perc telt el a következő gólig, Kuttor fejesével már harmadszor is megszerezte a vezetés a szombathelyi gárda. Mindösz­­sze hat percig tartott a hazai előny, ugyan­is Bertus első élvonalbeli találatával ismét egyenlített a vendégcsapat. Igazságos pont­­osztozkodás született. LOMBARD PÁPA - VASAS 4-1 (1-0) Két jó formában lévő együttes találkozott Pápán, ahol az újonc Báli góljával az első félóra vége előtt megszerezte a vezetést. A játék irányítását végig kézben tartó hazai gárda Bárányos találatával tovább növelte előnyét a második játékrész elején, majd Rebryk is betalált Végh kapujába, a végén Divics már csak szépíteni tudott, Mészáros pedig megadta a kegyelemdöfést. A Pápa teljesen megérdemelten tartotta otthon a három pontot, s sorozatban ötödik sikerét könyvelhette el a bajnokságban. VIDEOTON-PAKS 3-0 (1-0) A múlt héten az Alex Alves, Sitku Illés csa­tárduó, most két középpályás, Szakály Dé­nes és Nagy Dániel szállította a győzelem­hez szükséges gólokat a Videoton számára, amely szombat este a Paksot győzte le 3-0- ra. Mezey György együttese így továbbra is vezeti a táblázatot. Az NB I. állása 1 Videoton 18 2 MTK 17 3 Újpest 17 4 Pápa 15 5 Debrecen 15 6 Győr 14 7 Vasas 12 8 Kecskemét 10 9 Nyíregyháza 8 10 Ferencváros 8 11 Kaposvár 8 12 Paks 8 13 Honvéd 7 14 Zalaegerszeg 7 15 Diósgyőr 6 16 Haladás 4 Oláh Lóránt, a Deebrecen (fehér mezben) és Jason Morrison, a Ferencváros játékosa küzd a labdáért a debreceni stadionban. (Fotó: MTI/Oláh Tibor) Vége az Adidas-Puma háborúnak Barátságos futballmeccsen békült ki szim­bolikusan a két német sportszergyártó. Az Adidas és a Puma cégeket a Dassler-testvér­­pár egy-egy tagja alapította, miután össze­vesztek. Rossz viszonyuk szülővárosuk la­kóit is megosztotta évtizedeken keresztül. A két cég dolgozói kezet fogtak, majd vegyes csapatokat alakítva mérkőztek meg egymással hétfőn a német kisvárosban, Herzogenaurachban azon a futballmecs­­csen, ami véget vetett az Adidas és a Puma több mint 60 éves háborúskodásának. A győztes csapat csatára az Adidas vezérigaz­gatója, Herbert Hainer, míg kapusa a Puma vezére, Jochen Zeitz volt, a végeredmény 7- 5 lett. Meg vagyunk győződve arról, hogy a sport össze tudja hozni az embereket” - nyilatkozta Hainer a találkozó után, ami a cégek első közös rendezvénye volt 1948-as szétválásuk óta. Az alapítótagok, Adolf és Rudolf Dassler leszármazottai már nem vesznek részt az üzletek vezetésében, utódaik szimbolikus kibékülése jelentős esemény, mert rivalizá­lásuk egy egész várost osztott meg. A test­vérek az 1920-as években együtt kezdtek hozzá a cipőkészítéshez édesanyjuk kony­hájában, ám a II. világháború alatt meg­romlott köztük a viszony. Rudolf a közö­sen működtetett manufaktúrából kiszállva megalapította a Pumát, Adolf, vagyis Adi pedig addigi vállalkozásukat irányította to­vább, de már Adidas néven. A szétválás a két uralkodóvá váló sportszergyártó székhelyét, a bajor kisváros Herzogenaurachot is kettéválasztotta. A falu tényleg két részre szakadt, mintha Ber­lin lett volna kicsiben. A várost átszelő kis folyó számított a határvonalnak. 2009. OKTÓBER 2., PÉNTEK­I 31