Borsodi Vegyész, 1967. július-december (4. évfolyam, 27-52. szám)

1967-09-07 / 36. szám

6 Ügyek, sorsok, emberek A TVK munkaügyi döntőbizottsága előtt A statisztika szerint is mind kevesebb ügy, panasz, vélt vagy jogos sérelem kerül a TVK-ban a vállalati munka­ügyi döntőbizottság elé. Ez persze távolról sem azt jelenti, hogy a dolgozók nem bíznak eléggé e szerv munkájában. Ellenkezőleg. Arról van szó, hogy ma már egyre kevesebb a vállalatnál előforduló tör­vénysértés, a személyzeti és munkaügyi osztály is körülte­kintőbben végzi munkáját Ennek egyenes következmé­­i­­nye, hogy csökken a panaszos­­ ügyek száma. A múlt év első felében a­­ vállalati munkaügyi döntő­­bizottság 64 ügyet tárgyalt, ez­­zel szemben a II. fél évben­­ csak 30 esetben fordultak pa­­­­naszos beadvánnyal a dolgo­­­­zók. Ebben az évben ismét csökkenés tapasztalható: júli­usig 25 ügyet terjesztettek a vállalati munkaügyi döntőbi­zottság elé. Egyharmadára csökkentették a kártérítést K. M. raktárosként dolgozik a vállalatnál. Az igazgató kár-­­ térítési határozata ellen nyúj­­­­tott be panaszt a munkaügyi­­ döntőbizottsághoz. Azt kérte: enyhítsék a leltárhiány címén kirótt fizetési kötelezettségét, ugyanis a hiány zömét az anyagok törése, mállása okoz­ta. Azoknál a leltári tételeknél, ahol az említett tényezők nem forogtak fenn, a leltár nem mutatott különösebb eltérést — állapította meg a döntőbi­zottság. Ezenkívül a panaszost nem vezette anyagi előny szerzése, és szándékosságot sem lehetett megállapítani. Ezért a munkaügyi döntőbi­zottság a K. M.-re kirótt 1632 forintos kártérítési kötelezett­séget 500 forintra csökkentette. Büntetés: a vállalattól való elbocsátás Az ammóniagyár egyik dol­gozója — Sz. Sándor Béla —­­ ez év júniusában 7 napig iga­­­­zolatlanul távol volt­­munka-­­­helyétől. Az üzemvezető írás­beli felszólítása ellenére sem jelent meg az üzemben. Ezért a gyáregységvezető fegyelmileg elbocsátotta. A dolgozó, ami­kor látta, hogy az ügy ko­molyra fordult, felesége beteg­ségére hivatkozott, de ezt nem tudta elfogadhatóan igazolni. Az üggyel kapcsolatban tudni kell még azt, hogy korábban Sz. Sándor ellen már folytat­tak egy fegyelmi eljárást a mostanihoz hasonló okok em­iatt. Már akkor is elbocsátották a vállalattól, s ezt a döntést a munkaügyi döntőbizottság is helyben hagyta. A területi munkaügyi döntőbizottság azonban a határozatot megvál­toztatta, mondván: még egy utolsó lehetőséget kell adni a dolgozónak. (Elvben különben egyetértett a vállalati szervek döntésével.) Sz. Sándor Béla tehát meg­kapta a lehetőséget, hogy vál­toztasson magatartásán. Erre azonban nem volt képes. Ismét súlyosan vétett a munkafegye­lem ellen, s ráadásul nem volt őszinte még a vállalati döntő­­bizottsághoz sem. A bizottság ezért — kellő megfontolás után — úgy döntött: elutasít­ja a dolgozó panaszát, s hely-­­­ben hagyta a gyáregységvezető álltal hozott fegyelmi határoza­tot, mely szerint Sz. Sándor Bélát a vállalattól elbocsátott­­ák. Amikor az üzemvezető helytelenül járt el B. András, a telepfenntartás dolgozója 1966. májusában 13 nap szabadságot kért az üzem­vezetőjétől, hogy ez idő alatt a termelőszövetkezetben vé­gezzen munkát. Az üzem veze­tője azonban csak 8 nap fize­tett szabadságot engedélyezett. A dolgozó viszont 13 napot vett ki, öt napot igazolatlan mulasztásnak róttak fel B. Andrásnak. Ennek következ­tében a dolgozó részére nyere­ségrészesedést nem fizettek. A vállalati munkaügyi dön­tőbizottság hivatkozva a Mun­ka Törvénykönyvének ide vo­natkozó paragrafusára, megál­lapította: a dolgozó kérésére az éves fizetett szabadságból 12 napot egyszerre kell kiad­ni. A telepfenntartás vezetői ezt a rendelkezést figyelmen kívül hagyták. A vállalati munkaügyi dön­tőbizottság kérte a vállalat ve­zetőségét, hogy B. András 1966. évi 5 igazolatlan mulasztását 1 napra módosítsa, s ennek megfelelően a nyereségrésze­sedést részére fizesse ki, és a dolgozó egy nap igazolatlan mulasztását az 1967. évi ren­des szabadságból vonja le. E néhány példából is kitű­nik, hogy a TVK-ban a válla­­lati munkaügyi döntőbizottság kellő alapossággal vizsgálja a dolgozóktól beérkező panaszo­kat és tárgyilagos a döntései­ben. BALATONI ALKONY (Majercsik János linómetszete) BORSODI VEGYÉSZ Labdarúgó VB a keresztrejtvényben VÍZSZINTES: 8. Színárnyalat. 9. Volt operaénekesünk. 10. Kígyómarást gyó­gyít. 11. Ruha jelző­je lehet. 12. Figyel­meztet. 13. Sízés egyik fele. 14. Kér­dőíveken olvasható. 16. Férfinév. 17. In­dulatszó. 18. Étel. 19. Tárolóhely. 22. Nap­szak. 23. Igevégződés. 24. Latin csont. 25. Területi egyeztető bizottság. 27. Leplez. 29. Áramátalakító röviden, felesleges ékezettel. 31. Időha­tározószó. 32. Éppen csak. 33. Gárdonyi regényalak. 35. Né­met betű. 36. I. Y. S. 37. Igekötő. 38. Üdvözöl. 40. Fordított igekötő. 42. Névelős ruhadarab, de név­elős mezőgazdasági szerszám is. FÜGGŐLEGES: 2. „Balhé”. 3. Lealku­szik. 4. Oszlop. 5. Kitűnő. 6. Fordított mutatószó. 7. Ven­déglátóipari dolgozó. 13. Firkás, de for­dítva. 15. Felkiáltó­szó. 16. Iskolai osz­tályzat. 18. Fordít­va: régi római pénz­darab. 20. Házi szár­nyasait. 21. Német kétjegyű mással­hangzó. 24. Állati lakhely. 26. Ker­esz­ted, ékezethiányo­­san. 27. Fordítva: csecsemőhang, feles, ékezet. 28. Már ke­vert betűi. 30. Egy­mást követő mással­hangzók. 34. Fordí­tott futball-kellék. 36. Állatot ellát. 39. Mezőgazdasági szer­szám. 41. Rangfo­kozat. Mai keresztrejtvé­nyünk teljes megfej­tése nem egyszerű feladat, de a logika segítségével megold­ható. Egy feltétele­zett labdarúgó világ­­bajnokság 16-os dön­tőjébe jutott csapa­tok mérkőzéseire de­rít fényt, hol — ter­mészetesen — kiesé­ses rendszer szerint mérik össze a csa­patok képességeiket Ezért a középdöntő­be jutásért 8—8 csa­pat küzd, az elődön­tőbe jutásért pedig már csak 4—4 csa­pat, s így tovább, egészen a döntőig. Az egyes csapatokat az ABC betűivel je­löltük meg. A 16 csapatot tehát az a—b—c—d— E — F — G — H — I — J — K — L — M — N — O — O betűjelek he­lyettesítik, s az egyes mérkőzéseket a rejt­vény kétbetűs sorai képezik. Például: MI , az M és I csapa­tok közötti mérkő­zést jelenti. Az elő­döntő és a döntő mérkőzéseit a rejt­vény azért nem tar­talmazza, mert arra vonatkozóan a füg­gőleges 1. és víz­szintes 1. sorok fel­világosítást adnak. A függőleges 33- ból, egy férfi ke­resztnévből a döntő kimeneteléről is ér­tesülünk. A megfej­tés egyik részfelada­ta az egymástól el­különített 8+4+2+1 kétbetűs szavaknak megfelelő mérkőzés­párosítás, s ezért 10 pontot adunk. Újabb 10 pontot azok kap­hatnak, akik az egyes mérkőzések eredmé­nyeit is feltüntetik az összesített gólará­nyok alapján. Megjegyezzük, hogy ebben a 3—4. helye­zést eldöntő mérkő­zés eredményét már nem szerepeltetjük. A gólarányok az alábbiak szerint ala­kultak: 4:0 — 4:1 — 4:2 — 4:4 — 3:1 — 3:2 — 3:3 — 2:2 — 2:3 — 0:1 — 0:1 — 0:2 — 0:3 — 1:2­ — 1:3 — 3:4. A megoldás az egyes mérkőzések felállítá­sa után azok számá­ra sem jelenthet le­hetetlent, akiknek a labdarúgással kap­csolatos ismeretük nem teljes. Megje­gyezzük, hogy dön­tetlen eredmény egyik mérkőzésen sem fordult elő. Egy részeredményt — bár erre szükség nem­ lenne — megadunk: C:K : 0:3. A közép­döntőbe jutásért megtartott mérkőzé­sek egyikét a rejt­vény nem tartalmaz­za, ennek felfedése azonban nem jelent­het gondot. A meg­fejtéseket a lap megjelenésétől szá­mított 10 napon be­lül kell Antal Fe­renc, Sajóbábony, ÉMV címre — nyílt levelezőlapon, vagy zárt borítékban — beküldeni. A két héttel ez­előtt közölt kereszt­­rejtvény helyes meg­fejtése: L’Unitá (olasz kommunista), Rinascita (olasz kommunista) The Worker (amerikai kommunista), Weg und Ziel (osztrák kommunista), Tri­bune (ausztráliai kommunista), Mar­xism Today (angol kommunista), New Age (indiai, angol nyelvű kommunista), Kol Haam (izraeli kommunista) és Land og Folk (dán kommunista). Kapushibák és kihagyott 11-es után Sárisáp—Kazincbarcika 6:2 (2:0) Sárisáp, 800 néző. Vezette: Tarlósi. Sárisáp: Kollár — Jung­wirth, Farkas, Feri, Dunai, Lakat, Rátvai, Szeibert, Tóth, Kurinyecz, Búzás. Edző: Kin­czel László KMTK: Ambrus (3) — Köd­­mön (7), Tordai (7), Fejes (6), Poszuk (6), Berecz (6), Taliga (6), Erdősi (7), Takács (6), Vé­­csei (6), Jenei (5). Edző: Pető András. Nagy iramban kezdődött a mérkőzés, KMTK-fölénnyel és helyzetekkel. A 10. percben egy ártatlannak látszó táma­dásból az ellenfél egyik csa­tára 25 méterről váratlanul kapura lőtt, Ambrus meg sem mozdult. 1:0. Nagy kapushiba! A mezőnyben továbbra is a KMTK irányítja a játékot, és erőteljesen támad. Poszuk 10 méterről fölé lő, Jenei az ötös­ről a kapus kezébe fejel, majd kiugrik a védők közül, már csak a kapussal áll szemben, de erőtlen lövését kivédi a kapus. A 34. percben újabb kapus­hibából kapjuk a gólt. Ambrus rosszul dobja ki a labdát, Be­recz is elvéti, a jobbhátvéd bead. Ambrusról kipattan és egy résen levő csatárnak már csak be kell passzolni. 2:0. A 44. percben gólhelyzetben Jeneit a 16-oson belül ellökik. A javunkra megítélt 11-est Takács gyengén a vetődő ka­pusba rúgja. A II. félidő elején újabb gólt kapunk: Tordai azt hiszi, hogy a labda túljutott az alapvonalon, a balszélső elcsí­pi és begurítását könnyen a hálóba rúgják. 3:0. Az 51. percben Ködmön lab­­dájával Takács átcselezi ma­gát a középhátvéden és 11 mé­terről rálőtt labdája a kapufa éléről pattan a hálóba. 3:1. Négy perc múlva a tizenha­tosnál szabadrúgáshoz jutnak a hazaiak: a nagy erővel, jól eltalált labda a sorfal fölött a felső lécet érintve jut a fel­ső sarokba. 4:1. A 62. percben Jenei elmegy a bal oldalon, beadását Takács közelről befejeli. 4:2. A 69. percben Poszuk cselez­get a fél pálya és a 16-os kö­zött, elvéti a labdát, az ellen­­fél jobbszélsője szereli és kö­zelről berúgja. 5:2. A 76. percben egy jobb ol­dali beadást Ambrus elvét, a balszélső a kapuba emel. 6:2. A mindvégig nagy iramú ta­lálkozón az eredmény alaku­lásában nagy része volt az in­­diszponáltan, rosszul védő Ambrusnak. Az átszervezett KMTK nagy becsvággyal játszott, sokat tá­madott, s amellett, hogy a ha­zai csapatnak szinte minden sikerült, a kapott gólok — a negyediken kívül — egy-egy KMTK-játékos rossz megmoz­dulásának az „eredménye”. Ambrus mélyen formája alatt védett, Ködmön és Tor­dai jól játszottak, nem lehet panasz Fejesre sem, Erdősi hátravontan ügyesen osztoga­tott, lelkesen játszott, Posztik és Vécsei megszokott játéku­kat nyújtották. Elől Takács nehezen lendült bele, mindkét gólja szép csatárteljesítmény volt. A többiek is lelkesen küzdöttek. Szabó Gyula Miskolci Előre—TMTK 2:2 (2:1) Miskolc, 500 néző. TMTK: Kapus — Teslér, Kovács, Káposzta — Toperczer, Tóth L. — Gunics, Koleszár, Juhász, Lup­­kovics, Kiss Gy. Az őszi szezon második idegen­beli mérkőzésén több helyen meg­változott összeállításban lépett pá­lyára a TMTK. Kovács a közép­hátvéd posztján Taskót váltotta fel, Káposzta balhátvéd lett, To­perczer is játszott, Koleszár pedig csatárként mutatkozott be. Már a mérkőzés első perceiben feszült légkör uralkodott a pályán. A hazai csapat szinte le akarta „söpörni” a pályát. Ennek az lett az eredménye, hogy a 4. percben Tóthot fejbe rúgták, akit kórház­ba kellett szállítani. A balfedezet azonban később visszatért, és csak a legnagyobb elismerés hangján lehet arról szólni, hogy bekötö­zött fejjel is folytatta a játékot. A csapat karmesterének ki­esése megzavarta a TMTK-t, bár ennek ellenére, nem volt túlzottan nagy hazai fölény. A TMTK is többször veszélyeztette az ellenfél kapuját, azonban Koleszár két méterről is hibázott. A hazaiak az első gólt a 20. percben lőtték, ké­sőbb védelmi hibából — Kovács késlekedett a közbelépéssel — 2:0- ra növelte előny­ét az M. Előre. En­nek ellenére, a TMTK nem adta fel a küzdelmet. Sajnálatos viszont, hogy olyan játékvezető és part­jelző vezette a mérkőzést, akik szinte megcsúfolták a bíráskodást. A 30. percben egy teljesen szabá­lyos gólt nem adtak meg. A 40. percben szépített a TMTK. Gunics szögletét Juhász, fejjel küldte a hálóba. FTC A játékvezetői hármas a máso­dik félidőben is egyre-másra kö­vette el a durvábbnál durvább hi­bákat. Sajnálatos, hogy ilyen mér­kőzésről hiányzott a szövetségi el­lenőr. Mindezek ellenére, a szeder­kényi együttes teljesen átvette a játék irányítását, s többnyire a hazaiak térfelén folyt a játék. Az egyik támadásnál Gunicsot a ti­zenhatoson belül buktatták, a já­tékvezető sípja azonban néma ma­radt. Röviddel ezután megszületett az egyenlítő gól. Lupkovics egyéni akciója után, 10 méterről a há­lóba lőtt, 2:2 fók voltak: Lupkovics (a mezőny legjobbja), Káposzta. Végered­ményben a Miskolci Előrének csak bírói segédlettel sikerült az egyik pontot otthon tartania. Szeptember 10-én a TMTK a Mis­kolci Üveggyár csapatát fogadja. A mérkőzésre délelőtt fél 11 órakor az újvárosi pályán kerül sor. K. L. TMTK II.: Varga — Karaffa, Tas­­kó, Visnyiczki — Vass, Tóth B., Vajda, Kiss M., Weisz, Pintér, Bu­­gh­. Csere: Lakatos (II. félidő). Az első 45 percben igen jól ját­szott a TMTK, de gólt nem sike­rült elérniük a csatároknak, vi­szont a hazai csapat is kihagyott gólhelyzeteket. A II. félidőben a f­ányászcsapat lábra kapott, amely még elég volt a mérkőzés megnye­réséhez. Az első gól a 60. percben esett, a somsályi középcsatár ki­ugrott és a kapus mellett a hálóba lőtt, 1:0. A 80. percben Lakatos lemaradt az őrzésére bízott szélsőjétől, Tas­­kó kitámadott és a beívelt labdát a belső csatár a hálóba továbbítot­ta. 2:0. Jól játszott Visnyiczki, Tóth B. és Karaffa. Szeptember 10-én dél­előtt 9 órakor a TMTK I. az Ede­­lényi Bányásszal játszik előmérkő­­zést. SOMFÁLYI BÁNYÁSZ— TMTK II. 2:0 (0:0) K. L. a Borsod megye) vegyipari üzemek lapja Felelős szerkesztő: Magyar István A szerkesztőség levélcíme: Kazincbarcika 2. Pf.: 219 BVK-lakótelep. Ifjúsági körtér Telefon: 13-23 Kiadja: • Borsod megyei lapkiadó . Felelős kiadó: Bíró Péter Kiadóhivatal: Miskolc, Kossuth u. u. Telefon: 36-131 Terjesztik: az üzem) sajtófelelősök Készült: a Borsodi Nyomdában, Miskolc Felelős vezető: Méry György 1967. SZEPTEMBER ?. Kajak-kenu A TMTK kajak szakosztálya az elmúlt vasárnap Miskolc-Tapolcán meghívásos kajakversenyen vett részt. A versenyt nagyszámú kö­zönség előtt a tapolcai tavon ren­dezték. Versenyzőink sikeresen szerepeltek, három első helyet és több értékes helyezést értek el. Eredmények: K—1 férfi junior egyéni: 2—3. Petruska István, 2—3. Szalontai Ká­roly, 5. Sóvágó Mihály, 6. Harsányi István. Csapatban: 1. TMTK (Pet­ruska—Szalontai—Sóvágó). PK—1 fér­­fi egyéni: 1. Tóth János, 2. László Mihály, 3. Jakab And­rás. Csapatban: 1. TMTK (Tóth— László—Jakab). A PK—1 szám a TMTK különver­­senye volt, a K—l férfi junior ver­senyszámban váratlan győzelmet arattunk az esélyesebb MVSC előtt.­­ Kiss III. László Két mérkőzésen Az elmúlt két bajnoki for­dulóban három igen értékes pontot szerzett a Sajóbábonyi TC labdarúgó-csapata, s így jelentősen javított helyezésén a sajóbábonyi zöld-fehér együttes. Eredmények: Sajóbá­bonyi TC—Sajószentpéteri Építők 1:1 (0:1). A sajóbábonyi csapat a kö­vetkező összeállításban szere­pelt: Kiss — Tuza, Kapitány, Gálik — Kovács, Takács — Gál J., Galgovics, Repei, Gör­csös, Ungvári. A sajószentpéteri együttes­nek is fontos volt a mérkőzés, ezért a vendégek mindent el­követtek a győzelem érdeké­ben. A sajóbábonyi csapat ezen a mérkőzésen nemcsak jól ját­­szott, hanem lelkesedésből is jelesre vizsgázott, ezért az egyik pont Sajóbábonyban ma­radt. Az STC gólját Görcsös szerezte. A sajóbábonyi csapat­ból Kapitány, Gálik, Takács, Kovács, Görcsös és Gál játé­kát kell elsősorban kiemelni. Sajóbábonyi TC—Sajókaza 2:0 (1:0) A Sajóbábonyban lejátszott bajnoki mérkőzésen az STC ugyanabban az összeállításban szerepelt, mint az elmúlt baj­noki fordulóban. A csapat já­téka ezúttal is az átlag fölé emelkedett, s védelme bizto­san hárított, míg a csatársor több esetben szép, kombinatív játékkal rukkolt ki a fontos mérkőzésen. Az együttes úgy­szólván végig támadta a mér­kőzést, s hogy csak két eset­ három pont­ ben sikerült gólt elérni, az elsősorban a vendégcsapat kapusának tulajdonítható, alá remekül védett ezen a mér­kőzésen. Az első gólt Galgo­vics lőtte, míg a második gól szerzője Görcsös volt. Jók vol­tak: Tuza, Kapitány, Galgo­vics és Görcsös. Az STC labdarúgói a követ­kező fordulóban Csokvad­ományban játszanak, ahol re­mélhetőleg folytatják eddigi jó szereplésüket. K. X ISS. sz. Michael Lipton (Anglia). — Eredeti — Világos: Ka8, Vb8, Bb5, Bh3, Hd­, Hc6, Fd3, d6. Sötét: KaS, Ve6, a4, gy. (8+4). Matt két lépésben, megfejtése 3 pont.