Československý Sport, duben-červen 1971 (XIX/77-152)

1971-06-03 / No. 129

Hvězdy na moskevském nebi Hovory z utkání na Jašinovu P počest str. 3 Do posledního hvizdu? Zamyšlení před závěrem ^ II. ligy kopané str. I m tmmmmzm Hubená výhra i fotbal Sliavia—-Heiter 1:0 (1:0) Slávisté si oddechli už v pondělí, když Plzeň prohrála v Trenčíně a tím bylo rozhodnuto, že fotbalisté z města piva sestoupí z I. ligy. Slávisté tedy mohli hrát klidně, mohli se soustředit na hru a nemuseli se tolik strachovat o body. Nedá se říci, že by hráči nebojovali a ne­snažili se — horší však už to bylo se zakončováním útočných akcí. To se jim prostě nedařilo, a tak z toho bylo nakonec jen hubené vítězství, a to ještě dík hlavičce kapitána Mareše po rohovém kopu Herdy. V současné době se Slavia muže ale- branku, zdálo se být vše rozhodnuto spon opřít o hru Klimeše. Jeho akce — a skutečně také bylo. Průbojnost neztrácejí tah na branku, on také ob­starává poměrně přesnou střelbu. Hor­ší je to už s ostatními. V tom směru neuspokojil ve středu ani Veselý, ani Herda, ačkoliv jinak také táhli útok kupředu. Co je však platné sebepřes­­nější nahrávání, kombinace, když vý­sledek se rovná nule? v Mužstvo Interu hrálo tak, jak je už Praze známe. Hráči dobře běhali, byli však na štíru s důrazem. Spojky Szikora a Krnáč, jistě hráči s určitým střeleckým věhlasem, se vůbe • nepro­sadily, a tak když slavia ystřelila totiž také není silnou stránkou bra­tislavského mužstva. Diváků se sešlo na 10 000, ale spoko­jeni příliš nebyli. Žádali si nařízení pokutového kopu za podtržení Veselé­ho v prvním poločase, rozohnili se při zranění Luži (to si však udělal sám po vlastním faulu. I chránič na holeni by mu byl prospěl, ale jejich nošení je pod úroveň našich hráčů). Rozhodčí Lobotka nepískal přesně, ale také ne­udělal podstatnou chybu. Nejpěknější akcí utkání byla v 55. minutě bomba Klimeše, kterou brankář Majthényi od-vrátil na roh. Pozoruhodné také bylo, že Gáborik, který deset minut před koncem vystřídal zraněného Klimeše, šestkrát za sebou přihrál míč na ko­pačky soupeře. Opravdu už docela za­pomněl kopat? Celé utkání se hrálo za převahy do­mácích, ale v posledních minutách se diváci právem mohli strachovat o vý­hru, protože Slavia dohrávala hodně rozháraná. Branku dal ve 24. min. Mareš hla­vou po kopu z rohu. SLAVIA: Zlámal — čičatka, Mareš, Luža, Kopecký — Petrovič, Tesař, No­vák — Veselý, Klimeš (70. Gáborik), Herda. Trenér Rýgr. INTER: Majthényi — Hrica, Šolín, Bí­novský, Dano — Obložinský, Luprich — Levický, Szikora, Krnáč (57. Fišer), Kováč. Trenér Marko. Střely na branku 14:4, mimo 11:5, rohy 9:6, fauly 16:21, Rozhodčí Lobotka mohl odpískat ještě víc faulů. 10 000 diváků. Výhrou si Slavia trochu polepšila. Stav tabulky na konci je: 12. 2ilina 28 8 10 10 36:39 28 13. Slavia 28 10 6 12 25:32 26 14. Lok. Košice 28 9 7 12 27:29 25 15. Plzeň 28 7 6 15 29:51 20 10. Gottwaldov 28 5 6 17 28:50 16 FRANTIŠEK ŽEMLA Vyznamenání Josefu Zárubovi Clen předsednictva a tajemník UV KSC Alois Indra předal včera za přítom­nosti předsedy ÜV ČSTV dr. Richarda Nejezchleba a vedoucího oddělení spo­lečenských organizací ÜV KSČ dr. Lu­bomíra Procházky vedoucímu referentu mezinárodního oddělení ÜV ČSTV Josefu Zárubovi u příležitosti jeho životního jubilea státní vyznamenání Za zásluhy o výstavbu, státní vyznamenání bylo mu uděleno za dlouholetou politickou a veřejnou činnost. Vyprodaný stadión viděl finále 16. ročníku PMEZ Tulipány voněly i ve Wembley AJAX-PAN AT HIN AI KOS 2:0 (1:0) Holanďané dokumentovali svoji fotbalovou silu ■ Řekové měli několik šancí, ale střelecky zklamali ■ Branky vítězů: Van Dijk a Haan ■ Fanouškové Ajaxu vytvořili pro svůj tým fantasticky hlučné prostředí Z Londýna telefonuje náš redaktor ZDENĚK VALENTA Šestnáctý ročník Poháru mistrů v ko­pané má už svého vítěze. Je jím po zásluze Ajax Amsterodam, kterým tím navázal na loňské prvenství svého ligového konkurenta Feijenoordu. už před zápasem se dávalo více šancí bí­­ločerveným; průběh zápasu potvrdil, že právem. Čemu připsat vítězství Ajaxu? Je to nepochybně zkušený tým s několika výbornými jedinci, kteří tvoří hru. Z nich pak Cruijff potvrdil, že je sku­tečně -vynikajícím útočníkem. Ve stře­dečním zápase mu chyběla jen lepší muška. Ajax od první minuty působil kolektivnějším dojmem, i když se nedá říci, že by byl bez slabin. Zvláště v obraně došlo zpočátku k několika nedorozuměním, ani brankář Stuy ne­působil nejjistějším dojmem. Holanďany nepochybně uklidnila ve­doucí branka, vstřelená už v 5. min. Van Dijkem. Kdyby bíločervení dokázali alespoň na padesát procent využít chyb řecké obrany, mohli jít už v poločase zápasu do kabin jako jistí vítězové. Po přestávce, kdy Řekové zvýšili tlak a pokusili se, hlavně zpočátku, vstřelit vyrovnávací branku, byl výsledek stále na vážkách. Trenér Michels navíc po 45 minutách vyměnil hned dva hráče, a tím vyčerpal do konce střetnutí mož­nosti jakéhokoliv střídání. Teprve v 87. minutě Haan (jeden z vystřídavších hráčů) dal po chybě řecké obrany druhou branku a konec zápasu se již dohrával za sborového zpěvu hymny Ajaxu, střílení raket a provolávání slá­vy holandskému mužstvu. Řekové rozhodně svým výkonem kri­tické anglické publikum nikterak ne­nadchli. Potvrdilo se, že útočně umějí hrát především doma, v cizím pro­středí jsou před brankou soupeře dost bezradní. Jejich taktika byla v útoku založená prakticky na jediném konco­vém hráči, 190 cm vysokém Antoniadi­­sovi. Ten se však za celých 90 minut ke střelbě hlavou téměř vůbec nedo­stal, protože byl bezvadně kryt Huls­­hoffem. Proto také vyzněla zcela na­prázdno tvořivá konstruktivní hra nej­lepšího hráče Panathinaikosu kapitána Domazose. Ten byl spolu s brankářem Ekonomopoulosem nejlepším hráčem po­raženého týmu. Zpočátku sice několi­krát špatně vyběhl a pozdě reagoval, ale potom se rozchytal a byl skutečně velikou oporou zelených. Nejenže tři­­rát za prvních 45 minut stál sám proti nekrytému holandskému útočníku, pře­devším proti Cruijffovi, ale musel ně­kolikrát napravovat hrubé chyby svých obránců. Obrana Panathinaikosu byla velice nejistá, nedokázala bezpečně »přikrýt« trestné území, bylo na ní znát, že jí chybějí pomocníci ze středu pole, kteří se hlavně ve druhém polo­čase snažili tlačit řecký útok k ho­landské brance. Wembley tedy ve středu pozdravil šestnáctého vítěze Poháru mistrů. Ho­­lanaďné vyhráli zaslouženě, i když ani oni, hlavně druhých 45 minut, nepřed­­vedli velkou hru, na jakou jsme byli zvyklí hlavně z éry Reálu Madrid, či Benfiky Lisabon. Nicméně zůstává fak­tem, že po loňském vítězství Feijenoor­du v této slavné evropské soutěži letos znovu zavoněly na bájné půdě kolébky kopané holandské tulipány. Drama devadesáti minut Hned úvod měl pro Řeky trpkou příchuť. Už v 5. min. dostal skvělý Kaiser míč na křídlo, pár kroků do­předu, přesný centr do velkého čtver­ce a tam, ač kryt Van Dijk, přece jen se dovedl uvolnit a hlavičkovat — 1:0! Vedoucí mužstvo zůstává nadále v úto­ku plných dvacet minut. Teprve potom přichází ke slovu tým Puskásé. Ovšem hlavičky Kamarose i Antoniadise jdou vedle. Zvláště té poslední bylo škoda, branka Ajaxu byla opuštěná ... . Ve 25. min. měl znovu velkou šanci Van Dijk, ovšem gólman Ekonomopoulos byl na místě a do konce poločasu si roz­hodně nemohl stěžovat na nezaměst­nanost. Ve 40. min. střílí Rijnders, ale • Dokončení na str. 8 Středeční dokončeni čtvrté části evropského mistrovství v terénních motocyklových soutěžích v okolí ital­ského Bergama přineslo ve třídě do 350 ccm již bez ohledu na výsledek závěrečné soutěže ve Španělsku roz­hodnutí o mistru. Stal se jím opět náš jezdec Květoslav Mašita na jawě, který vyhrál bergamský závod s bez-Před madridským ringem Jak SSSR a Polsko? Ve sborně komandě SSSR pro mad­ridský šampionát od 11. června je 251etý vítěz OH z Mexika Sokolov, 291etý mistr Evropy Tregubov, dalšími v nominaci jsou: Strelnikov. Zaporožec, Melnikov, Clrromov, Kazarjan, Abdrach­­manov, Juocjavičus, Metelov, Černyšev. Trenér Štěpánov soudí, že jeho svěřen­ci budou patřit mezi kandidáty na me­daile. Polsko vysílá kompletní »jedenáctku« — od papírové do těžké váhy: Rožek, Blazynski, Gotfryd, Tomczyk, Szczeoan­­ski, Jakubowski, Petek, Rudkowski, Sta­­churski, Gortat, Denderys. Také NDR už zná nominaci svých borců pro Madrid: Förster, Fambach, Beyer, Volke (vítěz OH), Brauske, Sach­se a Limant. pečným náskokem. Jelo se na obtížné trati, za velmi nepříznivého počasí. S obtížemi soutěže se nevypořádalo 19 účastníků, mezi nimi i náš Kremel ve třídě do 100 ccm. Další naši jezdci však dopadli velmi dobře a obsadili jedno druhé a tři třetí místa. Výsledky z Bergama — třída do 175 ccm: 1. Gretti (It. — Morini) 0, 2 Müller (NSR — Puch) 4. 3. Čemus (ČSSR — Jawa) 107,7. — Do 250 ccm: 1. Schubert 0, 2. Salewski (oba NDR — MZ) 44.5, 3. Mrázek (ČSSR — Jawa) 105,8. — Do 350 ccm: 1. Mašita (ČSSR — Jawa) 0, 2. Uhlig 45,8, 3. Teuchert (oba NDR — MZ) 228,9. — Do 500 ccm: 1. tík Willainowski (NDR — MZ) 0. 2. Foj­100,6, 3. Češpiva (oba ČSSR — Jawa) 191,3. — Do 75 ccm: 1. Wolf­­grieber (NSR — Zündapp) 0, 4. Ko­žuch (ČSSR — Jawa) 826. 8Sm Cyklisté Kolem Británie Káva pátý! Středeční třetí etapu cyklistického závodu amatérů Kolem Británie z Dur­­hamu do Scarboroughu (158 km) vyhrál Angličan Clewarth z britského B-týmu. Z našich byl tentokráte nejúspěšnější Jiří Háva z RH Plzeň, který dojel do cíle jako pátý, skořepa byl desátý. Hornatý terén rozdělil peloton na několik skupin, závěrečných 50 km se už jelo po rovině, Clewarth zvítězil s náskokem 9 vt. V celkové klasifikaci vede dále Holanďan Fedor den Hertog, Hrazdíra je čtvrtý. 3. etapa: 1. Clewarth 4:27:36, 2. Koe­­ten, 3. Van Katwijk (oba Hol.) 4:27:45, 4. Aling (Hol.), 5. HÁVA, 6. Hubschmid (Švýc.), 7. Mullins (Brit.), 8. Schaller (Švýc.j, 9. Marzin (Fr.), 10. SKOŘE­ PA . . ., 12. SMOLÍK, 13. PRCHAL — vši­chni 4:27:46. 32. HRAZDÍRA 4:27:5. Po třech etapách: 1. Den Hertog 11:4:21, 2. Hubschmid —0:18, 3. Duchemin —0:49. 4. Hrazdíra —1:13, 10. Háva, 11. Prchal —2:29, 14. Skořepa —2:54, 17. Smolík —2:58, 18. Konečný —3:02. Druž­stva: 1. Holandsko, 2. Francie, 3. ČSSR. Terén v okolí Bergama potvrdil: MAŠITA mistrem Evropy TŘETÍ DEN VI. ČS. UN I VERSIÁD Y V OLOMOUCI Ve znamení ATLETIKY Z hlediska zatížení sportovišť a diváckého rozhodování, na který sport se jít podívat dříve, byl včerejší den na VI. ČSU v Olomouci vyloženě odpočinkový a jednoduchý. Vlády se suverénně ujala atletika. Pozoru­hodné bylo, že stejně jako v úterý si zažertovalo počasí. Hřejivé slu­níčko na chvilku přepustilo vládu bouřce a potom si jako by nic od ní vzalo žezlo zpátky. Nedomyšlený tenis Tenis je svým charakterem nepo­­chyně převážně individuálním spor­tem, a tak jistě překvapilo jeho za­řazení na universiádu v Olomouci mezi sporty kolektivní. Navíc je vel­mi dobře známo, že má v Čechách a na Moravě daleko kvalitnější zá­kladnu, a tak Slovensko jen těžko mohlo konkurovat. Uspořádání turnaje jednotlivců by jistě lepe splnilo svůj účel. Konečný výsledek: ČSR—SSR 17:0. Jednotlivé výsledky druhého dne: Štencl—Lokša 6:4, 6:3, Medonos—Sokol 6:3, 6:0, Zedníčková—Šebestová 6:1. 6:1, Stejskal—Vrábel 6:4, 6:1, Šimbera —Kurhajec 6:0, 6:0, Štencl, Kuželová —Lokša, Šebestová 6:4, 7:5. Tři rekordy Atletika byla tedy hlavní náplní třetího dne a prakticky od rána až do večera, kdy se setměním končili svou soutěž tyčkaři, se na Stadióne míru něco dělo. Ozdobou byly tři nové universiádní rekordy —■ Černé • Dokončeni na sfr. 8 Činy rozhodují ní Tenisté L. Šumperk vyhodnotili plně­svého závazku a ve sjezdových dnech mohli ohlásit: Splnili jsme nej­­důležitější body závazku vyhlášeného na počest 5U. vý­ročí vzniku strany a FDTJ. Odpraco­vali mj. 257U ho­din (hodnota díla dosáhla částky 60 tisíc korun), zís­kali tři dobrt,volné dárce krve, při­hlásili do soutěže o dvě mládežnické družstva více a uzavřeli dohodu s OV SSM o spolupráci při výchově mlá­deže. Pod záštitou SSM připravují ny­ní celostátní turnaj žactva. (BO-RP) ZE VČEREJŠÍHO posledního zápasu 28. ligového kola: slávista Herda bojuje s tvrdou obranou Interu Bratislava. Foto Jan Drhlík Závěr patřil vysokým Sn Bratislava—Ukrajinská SSR 64:73 (32:38) V prvním utkání svého zájezdu do ČSSR hrály ukrajinské košíkářky v bratislavské hale na Pasienkách se Slovanem. Ten si vedl dobře, vedl 13:2 a dokázal vyrovnat i pozdější nástup ukrajinského týmu, takže ve druhé půli byl stav 40:40. Poté však družstvo USSR, opírající se o zlepše­nou hru i střelbu 190 cm vysokých hráček Rezcovové a Suščenkové, při­dalo a udrželo hru ve své moci. Nej­lepší střelba: Štrbáková 20, T. Petro­­vičová 14 — Rezcovová 20, Suščenko­­vová 12 atd. Ve fotbalové kvalifikaci ME Myslí na Finsko Do konce ligy chybí dvě kola, vše je rozhodnuto, ale reprezentanti ještě nemohou myslet na odpočinek. Ceká je odvetné utkání s Finskem v kvali­fikaci mistrovství Evropy, které se uskuteční 16. června v Helsinkách. Chceme-li úspěšně bojovat o prvenství s Rumunskem, musíme vyhrát, možná že i branky ve skóre mohou hrát svou roli. Proto trenéři Novák a Kačáni po­volali reprezentanty již na 10. června večer do motelu STOP v Praze. O den později sehrají přípravu v Turnově, v Praze budou trénovat na Strahově. Do Prahy přijedou: Viktor, Flešar, Do­biáš, Hrivnák, Desiatnik, Táborský, Pi­­varník, Bínovský, Pollák, Kuna, Hrd­lička, Fr. Veselý, stratil, Jokl, Adamec. Ján čapkovič. Sedmnáctý hráč bude vybrán ze šestice Vencel, Rusnák, To­mánek, szikora, Karkó a Kabát. VODA ČERTOVÝCH PROU DO by­la nejtvrdší prověrkou našich reprezentantů na letošní mis­trovství světa ve vodním slalo­mu a ve sjezdu na divoké vodě v Meranú v Itálii. O přípravě našich reprezentantů v Lipně sí přečtěte na straně 8. Foto: M. Hladík Benfica do Plzně! je to téměř neuvěřitelné, ale včera telefonoval -náš plzeňský zpravodaj, že byl potvrzen s konečnou platností start Benfiky Lisabon v Plznil K utkání do­jde buď 27. nebo 30. června večer při umělém osvětlení. Škoda že Plzeňští nepřemýšleli spíš, jak zachránit I. ligu než vidět v městě Eusebia .. •