Háromszék, 2011. augusztus (23. évfolyam, 6352-6377. szám)

2011-08-01 / 6352. szám

I SPORT Háromszél­ SPORTVILÁG Vizes-vb Pénteken Görögország női vízilabda-válogatottja világbaj­noki címet szerzett Sanghajban a házigazda Kína legyőzésével. A döntőt végig az európaiak irányították, ők is vezettek, ám az ázsiai csapat szorossá tette a találkozó véghajráját. Az ered­mény: Görögország-Kína 9—8. A torna végeredménye: 1. Görögország, 2. Kína, 3. Oroszország, 4. Olaszország, 5. Ausztrália, 6. Egyesült Államok, 1. Hollandia, 8. Kanada, 9. Magyarország, 10. Kuba, 11. Spanyolország, 12. Új-Zéland, 13. Kazahsztán, 14. Brazília, 15. Dél-Afrika, 16. Üzbegisztán. A magyar férfi vízilabda-válogatott negyedik lett a vébén, mi­után a szombati bronzmérkőzésen 12-11-re (5-2, 3-2, 3-5, 1-2) kikapott Horvátországtól. Ami nem sikerült a magyaroknak­­ le­győzni a címvédő szerb csapatot­­, az összejött az olaszoknak, hiszen a talján válogatott nyerte a vb férfi vízilabdatornájának döntőjét. A legutóbb tizenhét éve világbajnok Olaszország hosszabbítás után 8-7-re (1-0, 0-2, 4—1, 1—3, 2—1, 0-0) diadal­maskodott Szerbia ellen. Szombaton két helyosztóra is sor került: az 5. helyért: Spanyolország-Egyesült Államok 11-10 (4-0,2-3, 2-3,3-4); a 7. helyért: Montenegró-Németország 8-5 (4-3,3-1, 1-1, 0-0). A végeredmény: 1. Olaszország, 2. Szerbia, 3. Horvátország, 4. Magyarország, 5. Spanyolország, 6. Egyesült Államok, 7. Montenegró, 8. Németország, 9. Ausztrália, 10. Kanada, 11. Japán, 12. Románia, 13. Kazahsztán, 14. Brazília, 15. Kína, 16. Dél-afrikai Köztársaság. Szombaton, a vb utolsó előtti versenynapján hat úszószám fináléját szervezték meg, ám egyen sem született újabb magyar érem. A döntők sorát a női 50 m pillangó nyitotta meg, amelyet a holland Inge Dekker nyert meg. Az ezüstérmet Therese Alshammar szerezte meg, a bronzot pedig Melanie Henique. Az eredmény: 1. Inge Dekker (holland) 25.71 mp, 2. Therese Al­shammar (svéd) 25.76 mp, 3. Melanie Henique (francia) 25.86 mp. A következő finálé a férfi 50 m gyors volt, amelyben Takács Krisztián révén a magyarok is érdekeltek voltak. A győzelmet 21.52 mp-es idővel a brazil César Cielo Filho szerezte meg, a magyar úszó pedig hatodik lett. Az eredmény: 1. César Cielo Filho (brazil) 21.52 mp, 2. Luca Dotto (olasz) 21.90 mp, 3. Alain Bernard (francia) 21.92 mp... 6. Takács Krisztián (magyar) 21.99 mp. A versenynap harmadik győztese az amerikai Melissa Franklin volt, aki 2:05.10 perces idővel megnyerte a női 200 méteres hátúszás döntőjét. Az eredmény: 1. Melissa Franklin (amerikai) 2:05.10 perc, 2. Belinda Hocking (ausztrál) 2:06.06 perc, 3. Sharon van Rouwendaal (holland) 2:07.78 perc. Az amerikaiak szupersztárja, Michael Phelps pályafutása 25. világ­­bajnoki aranyérmét szerezte meg, miután 100 m-es pillangó­úszásban is a legjobbnak bizonyult. A tizennégyszeres olimpiai bajnok korábban már két első helyet gyűjtött Sanghajban, 100 m pillangón pedig sorozatban harmadszor nyert. Az eredmény: 1. Michael Phelps (Egyesült Államok) 50.71 mp, 2. Conrad Czerniak (Lengyelország) 51.15 mp, 3. Tyler McGill (Egyesült Államok) 51.26 mp. Újabb amerikai aranyérem, ezúttal női 800 m gyorson. A számnak Kapás Boglárka révén volt magyar részt­vevője is, aki ötödiknek ért célba. Az eredmények: 1. Rebecca Adlington (brit) 8:17.51 perc, 2. Lotte Friis (dán) 8:18.20 perc, 3. Kate Ziegler (amerikai) 8:23.36 perc... 5. Kapás Boglárka (magyar) 8:24.79 perc. A napot a női 4x100 méteres vegyes vál­tó döntője zárta, amely szintén amerikai diadallal ért véget. A házigazdák ezüstöt, Ausztrália pedig bronzérmet szerzett. Az eredmény: 1. Egyesült Államok (Natalie Coughlin, Rebecca Soni, Dana Vollmer, Melissa Franklin) 3:52.36 perc, 2. Kína 3:55.61 perc, 3. Ausztrália 3:57.13 perc. A vizes-világbajnokság utolsó napján hét aranyérmet osztottak szét, elsőnek a női 50 méteres mellúszás döntősei küzdöttek meg a vb-címért. A versenyszámot az amerikai Jessica Hardy nyerte meg, a 100 és 200 m mellen diadal­maskodó Rebecca Soni csak harmadik lett. Az eredmények: 1. Jessica Hardy (amerikai) 30.19 mp, 2. Julija Jefimova (orosz) 30.49 mp, 3. Rebecca Soni (amerikai) 30.58 mp. A tegnapi második aranyat is tengerentúli sportoló szerezte meg, a magyar Verrasztó Dávid a hatodik helyen végzett a férfi 400 méteres vegyes úszás dön­tőjében. Az eredmények: 1. Ryan Lochte (amerikai) 4:07.13 perc, 2. Tyler Clary (amerikai) 4:11.17 perc, 3. Horihata Juj­a (japán) 4:11.98 perc... 6. Verrasztó Dávid (magyar) 4:15.67 perc. A svéd Therese Alshammar győzött a leggyorsabb női finá­léban, azaz 50 m gyorson. Az eredmény: 1. Therese Alshammar (svéd) 24.14 mp, 2. Ranomi Kromowidjojo (holland) 24.27 mp, 3. Marken Veldhuis (holland) 24.49 mp. Szoros küzdelem vé­gén brit győzelem született a férfiak 50 méteres hátúszásában. Liam Tancock mindössze hét századdal előzte meg a második francia Camille Laourt-t. Az eredmény: 1. Liam Tancock (brit) 24.50 mp, 2. Camille Lacourt (francia) 24.57 mp, 3. Gerhard Zandberg (dél-afrikai) 24.66 mp. A 800 m-en elért harmadik hely után 1500 m-es gyorsúszásban is bronzérmet szerzett a magyar Kis Gergő. A finálét a kínai Szun Jang nyerte meg, aki megdöntötte a szám 2001-es világcsúcsát. Az eredmény: 1. Szun Jang (kínai) 14:34.14 perc - új világcsúcs, 2. Ryan Cochrane (kanadai) 14:44.46 perc, 3. Kis Gergő (magyar) 14:45.66 perc. A következő döntőben - női 400 m vegyes - folytatódott az amerikaiak sikersorozata, akik a 18 éves Eli­zabeth Beisei révén újabb aranyérmemmel gyarapították vb-s hozományukat. Az eredmény: 1. Elizabeth Beisei (amerikai) 4:31. 78 perc, 2. Hannah Miley (brit) 4:34.22 perc, 3. Stephanie Rice (ausztrál) 4:34.23 perc. A világbajnokság utolsó aranyát is az amerikaiak nyerték meg, akik óriási csatában győztek a férfi 4x100 m-es vegyes váltóban. Az eredmény: 1. Egyesült Államok (Nicholas Thoman, Mark Gangloff, Michael Phelps, Nathan Adrian) 3:32.06 perc, 2. Ausztrália 3:32.26 perc, 3. Németország 3:32.60 perc. Az éremtáblázat: Kis Gergő arany ezüst bronz összesen 1. Egyesült Államok 176 9 32 2. Kína 15 138 36 3. Oroszország8 6 4 18 4. Brazília4 0 0 4 5. Olaszország3 4 2 8 6. Nagy-Britannia3 3 0 6 7. Ausztrália2 104 16 8. Franciaország2 4 5 11 9. Hollandia2 1 3 6 10. Görögország2 1 1 4 4 5 LABDARÚGÁS Nemzeti bajnokságok Románia. A II. forduló első két napján az alábbi eredmé­nyek születtek: Sportul-Piatra Neamt 1-1, Marosvásárhely-Kolozsvári CFR 0-2,­­ Egyetem-Rapid 2-0, Vaslui- Vb-sorsolás Sorsolták a soron következő világbajnokság selejtező cso­portjait. Nem éppen a legszeren­csésebb a csoportbeosztásunk. Az európai zóna: A-csoport: Horvátország, Szerbia, Belgium, Skócia, Macedónia, Wales B-csoport: Olaszország, Dánia, Csehország, Bulgária, Örményország, Málta C-csoport: Németország, Svédország, Írország, Auszt­ria, Feröer-szigetek, Kazahsz­tán D-csoport: Hollandia, Tö­rökország, Magyarország, Románia, Észtország, An­dorra E-csoport: Norvégia, Szlo­vénia, Svájc, Albánia, Ciprus, Izland FC Petrol 0-0. A jelek szerint lendületben van a két kolozsvári együttes, övék a pillanatnyi rangsor első két helye: 1. CFR 6 pont (4-0), 2. Egyetem 6 p. (3-0), 3. Sportus 4 pont. Magyarország. A harmadik fordulót kezdték meg az anyaorszá­giak: Győr-Sopron 1-0, Honvéd-Vasas 4-0, Siófok-Újpest 2-0, Kaposvár-Videoton 2-0, Pécs-Zalaegerszeg 2-1. Az élmezőny ál­lása: 1. Pécs 9 (5-2), 2. Győr 9 (4-1), 3. Honvéd 6 pont... (a) F-csoport: Portugália, Orosz­ország, Izrael, Észak-Írország, Azerbajdzsán, Luxemburg G-csoport: Görögország, Szlovákia, Bosznia-Herce­govina, Litvánia, Lettország, Liechtenstein H-csoport: Anglia, Monte­negró, Ukrajna, Lengyel­­ország, Moldova, San Marino I-csoport: Spanyolország, Franciaország, Fehérorosz­ország, Grúzia, Finnország. 2011. augusztus 1., hétfőd 14. Magyarország1­0 Jenson Button nyerte a Magyar Nagydíjat Jenson Button, a McLaren brit pilótája nyerte tegnap a XXVI. Forma-1-es Magyar Nagydíjat a Hungaroringen. A második helyen a vb-címvédő német Sebastian Vettel (Red Bull) végzett, míg harmadik a spanyol Fernando Alonso (Ferrari) lett. A 2009-ben világbajnok Button, aki első futamát éppen 2006-ban a mogyoródi pályán nyerte meg, idei második, pályafutása 11. győzelmét szerezte meg jubileumi 200. versenyén. A negyedik helyet Lewis Hamilton (McLaren) szerezte meg. A brit versenyző hosszú ideig vezetett, ám egy elhibázott kerékcserével lecsúszott az élről. Powell 9.86-tal nyert 100 m-en Asafa Powell 9.86 mp-cel nyerte a férfi 100 méteres sík­futást szombaton a Gyulai István Memorial Atlétikai Magyar Nagydíjon. Az előfutamban 9.90 mp-et futó Powellnek a döntőben sem volt ellenfele: féltávtól méterekkel vezetett, s 9.86-tal diadalmaskodott a mintegy 4000 néző nagy örömé­re. Egy kicsit hideg volt, de megoldottam a feladatot — nyi­latkozott a finálé után a jamaicai atléta. A korábbi világre­korder ezzel már 80. alkalommal teljesítette a klasszikus sprinttávot 10 mp-en belül, ez ilyen sokszor még senki más­nak nem sikerült. Összeállította: Tibodi Ferenc SPORTVILÁG Augusztus nagy versenyei 2-12.: Sportlövő Európa-bajnokság, Belgrád 4-6.: Fekvenyomó Európa-bajnokság, Jalta 4- 7.: Ifjúsági öttusa Európa-bajnokság, Tata 5- 6.: Atlétikai Gyémánt Liga-sorozat, 12. állomás, London 12-23.: Nyári Universiade, Sencsen (Kína) 14.: Gyorsaságimotoros-világbajnokság, Cseh Nagydíj, Brno 17-21.: Síkvízi kajak-kenu világbajnokság, Szeged 20.-IX. 11.: Spanyol kerékpáros körverseny (Vuelta a Espana) 23-28.: Cselgáncs-világbajnokság, Párizs 26. : Labdarúgó Európai Szuperkupa, Monte-Carlo 27. -IX. 4.: Atlétikai világbajnokság, Tegu 28. : Gyorsaságimotoros-világbajnokság, Indianapolisi Nagydíj, Indianapolis 28.-IX. 4.: Evezős-világbajnokság, Bled (Szlovénia) 28. : Forma-1, Belga Nagydíj, Spa-Francorchamps 29. -IX. 4.: Hegyikerékpáros világbajnokság, Champéry (Svájc) 31.-IX. 18. Férfi kosárlabda Európa-bajnokság, Litvánia.