Magyar Hírlap, 1969. augusztus (2. évfolyam, 210-240. szám)

1969-08-17 / 226. szám

Magyar Hírlap sport • sport • sport . sport • sport Magyar Hírlap Magyar nap a kajak-kenu EB-n Wichmann Tamás, a Giczi—Tímár és a Hingi—Cserha kettős aranyérmes! Morvay Tihamér, az MTI kiküldött munkatársa jelenti Moszkvából: Szombatra visszatért a nyár Moszkvá­ba, ragyogó napsütés fogadta a Himki­­tónál az Európa-bajnokság részvevőit. A döntők megkezdése előtt a magyar táborban arról esett leginkább szó, hogy a hosszú távokon kell győzni és­ helyezé­seket szerezni, mert a rövidebb távú ver­senyeken sokkal nagyobb a rivalizálás. A versenyzők megfogadták a szakveze­tők jó tanácsát. A négy hosszú távú szám magyar győzelmet hozott, ám az ered­ményhirdetéskor csak három szám győ­zelmi dobogójára állhatott fel magyar sportoló. A kenu egyesek 10 000 méteres verse­nyének kivételével minden eredményt megóvtak. A zsűri a kajak kettesek 10 000 méteres versenyében győztes Giczi­ Tí­már kettős és a kenu kettesek 10 000 mé­teres versenyében aranyérmes Hingii Cserba pár győzelmét jóváhagyta. Hesz Mihálytól, a kajak­ egyes mexicói olim­piai bajnokától azonban elvették a 10 000 méteres Európa-bajnoki verseny arany­érmét. A kajak-kenu Európa-bajnokság rész­letes eredményei: Kb 2, 10 000 méter, Európa-bajnok: Giczi Csaba, Tímár István (Magyaror­szág) 41:32.20 perc, 2. Soby, Johanssen (Norvégia) 41:37.10 p, 3. Pocora, Simo­­nescu (Románia) 41:48 p, 4. Fábián, Szöl­­lösi (Magyarország) 41:56.70 p. Izgalmas verseny volt. Kezdetben a norvégok vezettek, őket a magyarok, ro­mánok és a szovjet sportolók követték. Gicziék kitűnő taktikát alkalmaztak és az utolsó 500 méteren nagyszerű hajrával biztos győzelmet értek el. Fábiánék bal­­szerencsések voltak, akár harmadikak is lehettek volna. A döntő után a svédek óvtak. A Giczi, Tímár kettős hajója összeütközött a svédek egyik hajójával, az kilyukadt és ezért nem tudta folytatni a versenyt. Az óvást elutasították, mert kiderült, a své­dek voltak a hibásak. Kb 1, 10 000 méter, Európa-bajnok: A. Carjev (Szovjetunió) 44:37.80 p, 2. E. Han­sen (Dánia) 44:59.20 p, 3. Kosztyenko (Szovjetunió) 45:08 p, 4. Ürögi (Magyar­­ország) 45:27 perc. 4000 méternél Carjev vezetett Hesz előtt, és a magyar olimpiai bajnok ké­sőbb a 3. helyre esett vissza. Hesznek azonban kitűnő volt a finise és szép ver­senyben megszerezte a győzelmet. Óvás következett, mert a szabályok ér­telmében az utolsó 1000 méteren a ve­zető hajót oldalról nem szabad 5 méter­nél jobban megközelíteni. A kísérő mo­toros megállapítása szerint Hesz ezt nem tartotta be és két és fél órás vita után a versenybíróság óvásának helyt adtak, így Hesz elesett az aranyéremtől. C—2, 10 000 méter, Európa-bajnok: Hingl László, Cserha István (Magyaror­szág) 45:46.83 p, 2. Podrupec, Zamotyin (Szovjetunió) 46:13 p, 3. Zeidlitz, Linde­­leuff (Svédország) 46:49.20 p, 4. Budai, Tóth (Magyarország) 46:53 p. Rajt után két szovjet, egy román hajó és a magyar Budai, Tóth kettős haladt az élen. 6000 méternél a szovjet és román egység elhúzott a magyaroktól, de az utolsó ezer méteren Cserbáék hosszú haj­rában megszerezték a győzelmet. C—1, 10 000 méter, Európa-bajnok: Wichmann Tamás (Magyarország) 50:10.10 perc, 2. Petrikovics Gyula (Ma­gyarország) 50:12.18 p, 3. Butelchin (Ro­mánia) 50:36.40 p. A nap legbiztosabb győzelme volt. A magyarok már 1000 méternél az élen vol­tak és váltott vezetéssel 80—90 méter­ előnnyel győztek. Már 300 méterrel a cél­ba érkezés előtt az eredményjelző táblá­ra felírták, hogy a magyarok szerezték meg az első és második helyet! K—1, 500 méter, Európa-bajnok: A. Tyisenko (Szovjetunió) 1:53.57 perc, 2. Vernescu (Románia) 1:55.19 p, 3. Kaptur (Szovjetunió) 1:55.45 perc, ... 6. Csizma­dia (Magyarország) 1:59.58 perc. Meglepetés a háromszoros Európa­­bajnok Vernescu veresége. Csizmadia a nyolcadik helyről jött fel a hatodikra. Kb 1, 500 m női, Európa-bajnok: T. Szimjanszkaja (Szovjetunió) 2:09.45 p, 2. Bereur (NSZK) 2:11.82 p, 3. Pfeffer An­na (Magyarország) 2:12.10 p, 4. Mózes Anna (Magyarország) 2:12.41 perc. A betegségéből nemrég felépült Pfef­fer harmadik helye dicséretes­ 400 mé­ternél még esélye volt az ezüstéremre is. Mózes Anna jól küzdött. Kb 2, 500 méter, Európa-bajnok: A. Vernescu, A. Sciotnic (Románia) 1:41.43 p, 2. Karjuhin, Obracov (Szovjetunió) 1:42.84 p, 3. Hekstra, Wittenberg (Hol­landia) 1:43.39 p,... 5. Madarasi, Mészáros (Magyarország) 1:43.79 perc. . Vernescu honfitársával hamar kárpó­tolta magát. A magyarok balszerencsések voltak, szoros versenyt vívtak. Kb 4,1000 méter, Európa-bajnok: NDK 3:12.03 p, 2. Románia 3:13.22 p, 3. Szov­jetunió I. 3:14.44 perc, ...6. Magyaror­szág I. (Pelikán, Takács, Novotny, Fló­rián) 3:17.10 perc. ERED­M­É­N­Y­EK , ESEMÉNYEK A FŐISKOLAI SAKKCSAPAT VB-N Finnor­szág 2,5:1,5 arányban győzött Magyarország el­len. A magyar csapat 3:1 arányban győzött Görögország ellen. ROMÁNIA NYERTE a Davis Kupa európai zónadöntőjét, miután Londonban 3:2-re legyőz­ték Anglia csapatát. Románia ellenfele a zóna­közi döntőben az Egyesült Államok csapata lesz. FINÁCZY GYÖRGY a finn dingi Európa-baj­­nokság hatodik futamában a 6. helyen végzett. A versenybíróság óvások miatt nem tette közzé az összetett verseny állását, de az biztos, hogy a svéd Arne Akersson vezet, s Fináczy az él­csoportban foglal helyet. MANFRED SCHNELLDORFER, az 1964. évi olimpia műkorcsolyázó-bajnoka, az NSZK vá­logatottjának edzője, bejelentette, hogy ahhoz a jégrevühöz szerződik, melynek Marika Kilius és Hans Jürgen Baumler is a tagja. FELHŐSZAKADÁS miatt félbeszakadt a lengyel atlétikai bajnokság. A rendezők úgy döntöttek, hogy a bajnokságot augusztus 29-től folytatják Varsóban. A SIKETEK VILÁGJÁTÉKAIN a magyar lab­darúgócsapat 5:2 (2:2) arányú vereséget szen­vedett a Szovjetuniótól. A SZOVJET LABDARÚGÓ-BAJNOKSÁG 15. fordulója után a Szpartak Moszkva 26 ponttal vezet a 25 pontos Dinamo Kijev előtt. A Szpar­tak—Dinamo rangadót augusztus 23-án játsz­AZ­ IFJÚSÁGI SAKKVILÁGBAJNOKSÁGON Adorján András legyőzte az argentin Sumsa­­edert, és bejutott a 12-es döntőbe. NEMZETKÖZI LOVASVERSENY kezdődött Tamásiban. Az alkotmány évfordulójának tisz­teletére rendezett bajnokságon 7 magyar és 4 külföldi csapat indult. Legújabb­ Szombathelyen, a Savaria Kupa súlyemelő­versenyen Nagy Róbert 120 kilóra javította a lepkesúlyú lökés országos csúcsát. Benedek a pehelysúlyú szakításban 112,5 kilóra, Szarvas a váltósúlyú szakításban 137,5 kilóra javította az országos csúcsot. Kiemelkedően szerepelt Ba­­gócs, aki a könnyűsúly országos rekordját 427,5 kilogrammra javította, s minden fogás­nemben csúcsot javított (137,5, 127,5 és 162,5 ,ki­­logramm). A VASÁRNAPI SPORTMŰSOR Labdarúgás: NB I.: Vasas—Rába ETO, Fáy utca; Egyetértés—Komló, Soroksár, Pécs—Fe­rencváros, Pécs; Dunaújváros—Csepel, Duna­újváros; Diósgyőr—Tatabánya, Diósgyőr; Szombathely—MTK, Szombathely; Eger—Salgó­tarján, Eger. A mérkőzések 16.30 órakor kez­dődnek. Motorcsónak: A magyar bajnokság befejező futamai nemzetközi verseny keretében, Szeged, 10 óra. Tenisz: A magyar nemzetközi bajnokság má­sodik napja, Margitsziget, 14 óra. Szerencsés pont Kispestről Bp. Honvéd—Ú. Dózsa 1:1 (0:0) Kispest, 18 000 néző, vezette Almási. BP. HONVÉD: Bicskei — Kelemen, Ruzsinsz­­ki, Marosi, Tajti, Tussinger, Pusztai, Tichy, Kozma, Komora, Karakas. V. DÓZSA: Szentmihályi — Káposzta, Soly­­mosi, Bánkuti, Dunai III., Noskó, Fazekas, Gö­­röcs, Bene, Dunai II., Zámbó. Óriási hangorkán fogadta a pályára lé­pő csapatokat. Az első percekben a Honvéd vezetett több támadást, de gólt ígérő helyzetet so­káig nem tudtak teremteni az újpesti ka­pu előtt. A vendégcsapat elsősorban Du­nai II. és Bene révén veszélyeztetett, de a két válogatott csatár hamar elfáradt. A 12. percben Tichy futott el a jobb szélen, beadását Karakas közelről a kapu mellé fejelte. Néhány másodperc múlva a Honvéd-kapu előtt adódott helyzet: Be­ne lövése centiméterekkel kerülte el a kaput. Fokozódott az iram. A Honvéd lendüle­tes csatársora percenként veszélyeztette Szentmihályi kapuját. Kozma lövését véd­te bravúrral Szentmihályi, majd Tichy nagy bombáját tornázta ki a léc alól. A félidő utolsó eseménye csaknem ha­zai gólt hozott: Pusztai közelről a jobb kapufát találta el, a mezőnybe vágódó labdát Kozma rálőtte, Solymosi a gólvo­nalról mentett. Szünetben cserélt a Dózsa: Zámbót Nagy László váltotta fel. Lendületes Honvéd-támadásokkal foly­tatódott a játék, ám a hazai csatárok szá­mos helyzetet ügyetlenkedtek el. Negyed óra elteltével kiegyenlítettebbé vált a játék, több támadást vezetett a Dózsa is. A 60. percben Karakas óriási helyzetben hibázott , és egy perc múlva vezetést szerzett a vendégcsapat. Bene futott el a jobbszélen, beadását Nagy L. látványos fejessel küldte a hálóba (0:1). A 65. percben a Honvéd is cserélt, Szurgent jött be Karakas helyére. A „frissítés” használt — a 69. percben egyenlített a Honvéd. Pusztai—Komora —Kozma-adogatás után a középcsatár kö­zelről, védhetetlenül lőtt a hálóba (1:1). Szerencsés pontot szerzett Kispesten az Újpesti Dózsa. A Honvéd a játékidő nagy részében jobban, nagyobb akarással ját­szott. A Dózsa válogatottjai sokat hibáz­tak. Jók: Bicskei, Buzsinszki, Tichy, Kozma, illetve Solymosi, Fazekas, Nagy L. Az NB I. állása 1. I. Dózsa 18 133 2 53:18 29 2. Bp. Honvéd 18 124 2 42:16 38 3. FTC 17 124 1 40:16 28 4. Vasas 179 2 6 41:24 20 5. Csepel 178 4 5 23:17 20 6. Rába ETO 178 3 ti 36:23 19 7. Pécs 178 3 6 20:20 19 8. MTK 177 3 7 27:29 17 9. Tatabánya 176 3 8 18:26 13 10. Diósgyőr 175 4 8 18:28 14 11. Salgótarján 175 3 9 13:23 13 12. Komló 173 7 7 11:20 13 13. Szombathely 174 5 8 14:31 13 14. Eger 173 5 9 17:34 11 15. Dunaújváros 173 3 11 11:349 16. Egyetértés 171 4 12 13:386 Hargitay András ifjúsági Európa-bajnok­ Az ifjúsági úszó EB délutáni műsora a két 100 méteres gyorsúszó szám döntőjé­vel kezdődött. A fiúk versenyét — a vá­rakozásnak megfelelően — a spanyol Co­mas nyerte, Császári Attila megszerezte az értékes második helyet, ezüstérmet nyert. Ragyogó eredményt hozott a 100 méte­res női gyorúszás döntője. Wetzko, az NDK úszósportjának fiatal csillaga — aki pénteken új Európa-rekordot állított fel a 400 méteres gyorsúszásban — 1:00.1 perces idővel győzött! Wetzko csupán egy tized másodperccel maradt el Turóczy Judit Európa-csúcsa mögött! Az NDK- beli kislány mögött Gyarmati Andrea ezüstérmet nyert. A 200 méteres fiú mellúszásban nagy­szerű magyar siker született. A 13 éves Hargitay András, a magyar úszósport nagy reménysége 2:38.2 perces idővel aranyérmet nyert! (A szovjet Poljakovot szabálytalan fordulóvétel miatt diszkva­lifikálták.) A döntők eredményei: 100 méteres gyorsúszás: 1. Comas (spa­nyol) 55.6 mp, 2. Császári Attila 55.9 mp, 3. Van Hamburg (holland) 57.5 mp. 100 méter leány gyors: 1. Wetzko (NDK) 1:00.1 p, 2. Gyarmati Andrea 1:01.2 p, 3. Schulze (NDK) 1:03.6 p. 200 méter mell: 1. Hargitay András 2:38.2 p; 2. Pirol (NDK) 2:38.7 p; 3. Bal­­cells (spanyol) 2:40.1 p. 200 méter hát: 1. Nistri (olasz) 2:19 p; 2. P. Milos (jugoszláv) 2:20.2 p; 3. M. Milos (jugoszláv) 2:23.3 p; 4. Gáti 2:25.4 p. Bécsben, szombaton folytatták az ifjú­sági úszó Európa-bajnokság küzdelmeit. A magyarok váltakozó sikerrel szere­peltek. Császári, Hargitay, Gáti és Gyar­mati Andrea kiharcolta a döntőbe jutást, Szekeres Ildikó, Kürti és Tóth Zsuzsa vi­szont nem jutott tovább időfutamából. A forduló csapatai A labdarúgó NB I. 18. fordulója vasár­nap 7 mérkőzéssel folytatódik. A fővá­rosban a Vasas a­­Rába ETO-t fogadja, az őszi idényben még veretlen Egyetértés a Komlót látja vendégül. Az öt vidéki találkozó közül a Pécs— Ferencváros mérkőzés tűnik a legérdeke­sebbnek. A Pécsi Dózsa ősszel bravúro­san szerepelt, otthon gólzáporos győzel­met aratott a Salgótarján ellen, s győzni tudott a nagy rivális, a Tatabánya ottho­nában. Az őszi idényben nem vesztett még pontot a Ferencváros sem. A két csapat találkozója háromesélyes. Pécsett óriási érdeklődés várja a tavalyi bajnok­­csapatot, a mérkőzésre elővételben elkelt minden jegy. (Valamennyi NB I-es labdarúgó-mérkő­zés vasárnap 16.30 órakor kezdődik.) VASAS—RÁBA ETO Fáy utca, vezeti Vízhányó. (Tavasszal Győrött 3:0-ra győzött az ETO.) VASAS: Kenderesi (Mészáros) — Ba­kos, Mészöly, Ihász, Menczel, Vidáts, Mol­nár (Török), Puskás, Müller, Farkas, Antal. GYŐRI ETO: Földes — Keglovich, Hor­váth, Izsáki, Nagy (Pozsgai), Kiss, Stolcz, Varsányi, Somogyi, Korsós, Magyar. EGYETÉRTÉS—KOMLÓ Soroksár, vezeti Somlai. (Tavasszal Komlón 0:0 volt az ered­mény.) EGYETÉRTÉS: Varga L. — Sátori, Jó­­zsa, Sóvári, Galambos, Harangi, Karába, Kuharszky, Mohácsik, Halápi, Király­hegyi. KOMLÓ: Erdősi — Kótai, Csordás I., Makrai, Lazaridisz, Bánfalvi, Pataki, Bor­­dács, Solymosi, Korom, Csordás II. PÉCS—FERENCVÁROS Pécs: "vezeti Zsolt. (Tavasszal a Népstadionban 2:0-ra győ­zött a Ferencváros.) PÉCS: Rapp — Hernádi, Maurer, Kin­cses, Köves, Konrád, Bérczési, Máté, Tüske, Rádi, Dunai dr. FERENCVÁROS: Géczi — Novák, Pán­­csics, Megyesi, Juhász, Szűcs, Szőke, Branikovics, Németh, Rákosi, Katona. DUNAÚJVÁROS—CSEPEL Dunaújváros, vezeti Magyar. (A Csepel 3:0-ra nyert a tavaszi mér­kőzésen.) DUNAÚJVÁROS: Aczél — Formaggini, Oláh, Ajtony, Szentesi, Ruppert, Nagy E., Simon, Csörgő, Végh, Kovács. CSEPEL: Fatér — Vellai, Molnár, Hu­nyadi, Faludi, Kandi, Csordás, Major, Gulyás, Losonczi, Gondár. DIÓSGYŐR—TATABÁNYA Diósgyőr, vezeti Pusztai. (Tavasszal 1:1 volt az eredmény.) DIÓSGYŐR: Tamás — Kovács, Sala­mon, Sáfrány, Gál, Hajas, Vass, Fekete, Horváth, Gasch, Sik­ora. TATABÁNYA: Gelei — Lévai, Kovács I., Juhos, Horváth, Laczkó, Szabó, Cser­­nai, Hernádi, Arany, Sántha. SZOMBATHELY—MTK Szombathely, vezeti Schopp. (A Hungária úti pályán 0:0 volt a ta­vaszi mérkőzés eredménye.) SZOMBATHELY: Sáli — Szőke, Pék, Horváth, Farkas, Kulcsár, Szabó S., Gyar­mati, Rátkai, Iszak I., Iszak II. MTK: Hajdú — Oborzil, Dunai, Keszei, Salánki, Szucsányi, Török, Sárközi, Ta­kács, Mártha, Tóth. EGER—SALGÓTARJÁN Eger, vezeti Marton. (Az Eger tavasszal 1:0-ra győzött Sal­gótarjánban.) EGER: Landi — Kárpáti, Kiss, Rajna, Winkler, Tátrai, Kovács, Szűcs, Tóth M., Bánkuti, Lakinger. SALGÓTARJÁN: Magyar — Baranyai, Ferencz, Vertig, Horváth F., Kmetty, Kriskó, Szalai, Répás, Kajdi, Zöldi. Hall és Fassnacht rekordjai Louisvilleben újabb csúcseredmények­kel folytatódott az amerikai úszóbajnok­ság. Hall és Fassnacht ismét remekelt. Hall a 400 méteres vegyes úszásban javí­tott világrekordot (pillangón 1:01 perc, háton 1:07.9 perc, mellen 1:23.7 perc, gyorson 1:01.3 perc volt a teljesítménye). Az összeredmény 4:33.9 perc­ A nyugatnémet Fassnacht Európa-csú­­csot javított a 200 méteres gyorsúszásban. Eredménye 1:56.6 perc. Teniszbajnokság a Margitszigeten Szombat délután 180 versenyző részvé­telével a Margitszigeten megkezdődött a nemzetközi teniszbajnokság. Az egyhetes küzdelmekben nyolc nemzet teniszezői vesznek részt. Magyaar Hírlap . POLITIKAI NAPILAP Főszerkesztő: DARVASI ISTVÁN Helyettes főszerkesztő: DR. LOKÖS ZOLTÁN Felelős kiadó: SALA SÁNDOR, a Lapkiadó Vállalat Igazgatója Athenaeum Nyomda, Budapest Rotációs magasnyomás Felelős vezető: SOPRONI BÉLA Igazgató INDEX: 25007