Magyarság, 1929. október (10. évfolyam, 222-248. szám)

1929-10-29 / 246. szám

1929 október 29. kedd i a Teréz körúti rainpad VÁROSI SZÍNHÁZ (3, 18) . Kedd: Szökik az asszony. Szerda: Faust (B. bérlet; Crooks Richard és Flesch Ella vendégfelléptével). Csütörtök: Szökik az asszony. Péntek délután: Az ember tragédiája Péntek este: Szökik az asszony. Szombat délután: Elnémult harangok Szombat este: Szökik az asszony. Vasárnap délután: Szökik az asszony Vasárnap este: Szökik az asszony. VÍGSZÍNHÁZ (3, 8) : Kedd: Két lány az utcán. Szerda: Liliom. Csütörtök: Marsall. — Egy, kettő, három. Péntek: Marsall. — Egy, kettő, három. Szombat: Két lány az utcán. Vasárnap délután: Két lány az utcán. Vasárnap este: Marsall. — Egy kettő, három. Orfeumok és kabarék: ROYAL ORFEUM Műsor: Admirals — Kitze Tarassov avec Mile Lydina — Eredőny — Holls Bros. — Derrington and Pauly Gert. — Graef et Co. — Sugár Flón. — Érckövy László. — Gallai Nándor. — Nagysám, nemdebdr?! !Zerkovitz pesti groteszk­je). — A liba (Békef­i tréfája), stb. stb. — Az előadás kezdete naponta este félkilenc órakor. (Minden vasár- és ünnepnap délután fél négy órakor mérsékelt belyárt előadás.) TERÉZKÖRUTI SZÍNPAD. Műsor: Salamon Béla. — Rajna Alice. — Boross Géza. — Gár­donyi Lajos. — Egy ember, aki felmászott a Tu­rulra. — Az éneklő bolond. — .A legpechesebb ember. — A hölgy a tizenötösből. — Skótok. — A defekt. — A csúnya ember stb., stb. Az elő­adások kezdete naponta est kilenc órakor. — M minden vasárnap délután félnégy órakor, ,Igazi, Gy­erek színház“. ( CAPITOL FILMPALOTA a Baross-téren, a keleti pályaudvarral szemben. (Tele­fon: József 343—37.) Műsor: 1. Szivek harca, dráma 8 felvonásban. Főszereplők: Gerda Maurus, Gustav Fröhlich. 2. Második nászút, amerikai vígjáték 8 felvonásban. Főszereplő: 'Y­rrar’ 1­8. Kitagadott, drárr ■ 'elvonásban. Fő­szereplő: Hans Stüwe. 4. Magyar és Amerikai Híradók. — Előadások kezdete, hétköznapokon: 5. egynegyed 8. fél 10. vasárnap: fél 4. fél 6 fél 4. fél 10 órakor. CORVIN SZÍNHÁZ, VIII kerület. József-kort és Csői-ut sarok (Telefon: József 389—88.) Műsor: 1 Híradók. 2. Edénkért, filmregény. Főszereplő: Corinne Griffith 3 Zoro és Huni a kannibálok között, vígjáték 10 felvonásban. Főszereplő: Zoro és Huru. — Az előadá­sok kezdete, hétköznapokon: egynegyed 6. fél 8. három­negyed 10, vasárnap: egynegyed 4. egynegyed 6. fél 8 háromnegyed 10 órakor CORSO. IV Kerület Váci­ utca 9 száza­z Telefon Aut. 874—02.) Műsor:­­ Szivek harca (A hazaáruló), filmregény 9 felvonásban. Főszereplők: Gerda Maurus, Gusav Fröhlich Harry Hardt és Rudolf Biebrach. 2. Második nászút, vígjáték 8 felvonásban. Főszereplő: May Mc­Avoy 3 Paramount és Magyar Hiradó. — Elő­adások kezdete:­­ háromnegyed 6, háromnegyed 8 és háromnét­yed 10 órakor. VI kerület, Teréz körút 28. szám­­ Jegyrendelő telefon: Automata 259—52 és Automata 213—43.) Első hangos­filmüünk: A repülő flotta. Metro—Goldwyn hangosfilm­világattrakció 14 fejezetben. Főszereplő: Ramon Novarro és Anita Page. Fox hangos híradó: Mussolini beszél Előadások kezdete mindennap: 4, 6, 8 és 10 órakor. ELIT MOZGO V kender Lipót-körd­ 16 szám (Telefon: 961—51.) Műsor: 1. A végzetes asszony, dráma 9 felvonásban. Főszereplők: Ivan Mossoukin Brigitte Helm, Ditta Parvo. 2. Bujdosó jegyesek slágervígjáték 18 felvo­násban. Főszereplő: Dina Gratta. 3. Metro Híradó.­­ Az előadások kezdete, hétköznapokon: 5. fél 8. háromnegyed 10, vasárnap: 3. háromnegyed 5, egynegyed 7. 8. három­negyed 10 órakor. JUVENTUS IFJÚSÁGI FILMSZÍNHÁZ ( kerület Kálmán­ utca 22 Telefon: Lapel 990—49 ) A Szekeres Margit leánylíceum vezetése mellett minden pénteken és szombaton* 3. háromnegyed 5 és fél 7 órakor tart elő­adást. E heti műsor: 1. Lengyelvér, világhírű regény 9 felvonásban I. rész: Kakukfiúk. II. rész: Lángok lo­vagja. Főszereplők: Petrovich Szvetiszlav, Szécsi Ferkó. 2. Híradók. 1. Versenypályázatok. Helyárak: 30—80 fillér. FILMSZÍNHÁZ IV kerület, Kossuth La­­jos­ utca 18 szám Semmelweis-utca sa­rok (Telefon: Automata 895—43 és Auto­mata 897—07.) Műsor- 1 Singing Fool (Az éneklő bolond), énekes, beszélő film 14 felvonásban Fő­szereplő: Al Jolson. 2 Abe Lyman, jazz-band. 3 Paraszt becsület (nagy ária) Főszereplő: Beniamino Gigli. — Az előadások kezdete hétköznapokon: 5. fél 4 és 10 szombat, vasár- és ünnepnapokon: fél 4. háromnegyed 6.­­ és 10 óra 10 perckor Előadások megkezdése után az összes ajtókat lezárjuk Prolongálva ) KAMARA MOZGO. vil kerület. Dohány-utca és Nyár-utca sarok (Telefon József 440— 27.) Műsor* 1. Híradók. 2 Verdun, a világ legnagyobb csatája filmen. Rendezte: Leon Poitier. 3. A második asszony 9 felvonás­ban. Főszereplők: Jack Holt és Dorothy Revier. — Az előadások kezdete hétköznapikon, szombat kivételével: 6, 8. 10, szombaton: egynegyed 5, 6, 8, 10, vasárnap: 3 háromnegyed 5 fés 7, egynegyed 9. 10 órakor. KULTUR-MOZGÓ. IX kerület. Kinizsi­ utca 16 száza Műsor: 1. A csókok városa. (Quartier latin), Maurice Dekobra világhírű regénye 15 felvonásban. Főszereplők: Pet­re­vics Szvetiszlav és Carmen. Boni­­ A szerelem álma, dráma 9 felvonásban Rendezte: Fred Niblo. Főszereplők: Nils Asther és Joan Crawford. — Az elő­adások kezdete, hétköznapokon fél 6. fél 8.fél 10. vasár- és ünnepnapokon: fél 4. fél 6. fél 8 fél 10 órakor. VIII. kerület, József körút 31 sz Tele­fon: József 301—25.) Műsor: 1. A megtért asszony. Steinhardt-film. Főszereplő: H. A. Schlettow. 2. Mindenki hordja a kereszt­jét, megható filmregény 9 felvonásban. 3. M gyar Híradó és Paraminnt Journal. —Az előadások kezdete: hétköznapokon: 5, egynegyed 8, fél 10. vasár- és ün­nepnapokon: 4. 6. 8 10 órakor. ORION FILMSZÍNHÁZ. IV kerület. Esküül 1 szára Az Erzsébet-híd pesti hídfőjénél (Telefon: Auto­mata 831—02.) Műsor: 1. Edénkért, Corime Griffith 7(»££«./vv fro * 0 w-cn. te v ítux O j CCPQ '■ÍCtiMÜ.l' t\CtA.Tui.6~i 01 . . I / l " So #M jt)VMU ^ MOOT ** Ábris rózsájá­nak nagy sikere. Har­madszor nézte meg Auguszt. főhercegasz­­szony a magyar mozik legfőbb patrónusa és leglelkesebb pártfogója a Royal Apolló­ban a legjobb hangos filmet az Ábris rózsá­ját. Ez a kivételes kitüntetés kivételes film­nek szól, mert az Ábris rózsája elejétől vé­gig olyan tökéletes munka, amelyben tízszer is gyönyörűséget talál a néző. Nancy Caroll krisztály tisztán hallható éneke. Charles Rogers zongorajátéka tökéletesen hangzik. Az Át­ris rózsája már csak néhány napig marad műsoron, mert a Royal Apollónak kötelezettsége van a következő film előadá­sára. PALACE filmszínházi attrakció filmje 10 felvonásban 2 Zoro és Huru a Cson­­gilben, az idei első Zoro —Huru attrakció, vígjáték 10 felvonásban 3. Magyar Híradó. — Az előadások kez­dete, hétköznapokon: fél 6, fél 8 és fél 10. vasárnap: fél 4. fél 6 fél 8 és fél 10 órakor Jegyelővétel délelőtt 11 —­ ig és az előadások megkezdése előtt egy órával VII kerület Er­zsenet-kftrut 8 sz A fenyork italo­­lával szemben. ■Telefon, J. 365—23.) Műsor: 1. Zoro. Huru a kannibálok között Zoro—Huru vígjáték felvonásban. 2 A hárem foglya, egy fehér nő kalandja a francia gyarmatokon. 7 felvonásban. 3. Híradók, ifj. Stephanides dirigál. — Az előadások kezdete, hétköznapokon: 5. háromnegyed 6. M. vasárnap: 3, 4, 6, 8, 10 órakor FILMSZÍNHÁZ V. kerület Nagymező-utcc 22—24 szám (Jegyrendelő telefon: Auto­mata 220—98 és Automata 222—50 . Műsor A világ legnagyobb filmsikere a Fehér ár­nyak (White Shadows). Frederick O’Brien r­egénye. Rendezte: W J van Dyke Fősze­replők: Ramiel Torres és Monte Blue. (Metro* film.) 2. Csireasszony, a B. I. P sláger­­vígjátéka A főszerepben ..Pilotti, Monty Banks. 3 Hiradók. — Az ela­dások kezdete, hétköznapo­kon. szombat kivételével: 5, egynegyed 8 és fél 10. szom­baton és vasárnap: 4­6. 8. 10 órakor Jegyelővétel dél­előtt 11 órától egész nap A Rovall-szálló épületében VTT ke­rület, Erzsébet­ körút 45—47. szám (Telefon: József 429—46­­ és József 419—02. 1 Abris rózsája, Anne Nichols világhírű színműve Paramount hangos filmen. Főszereplők: Charles Rogers és Nancy Carroll. 2. Fox hangos hiradó — Az előadások kezdete, hét­köznapokon 5. egynegyed 8 és fél 10. vasár- és ünnepnapokon: 3. egyne­­gyed 6. fél 8 és háromnegyed 10 órakor. (Prolongálva.) FIMSZÍNHÁZ. VI kerület Teréz-körút 60 szám A nyugati párvaudvarral szemben Telefon Lipót 921-32 és Lipót 921—33.) Műsor:­­ Magyar Hiradó 2. Ufa Világ hiradó. 3. A borneói szökevény, vígjáték a felvonásban. Főszereplők: Lilian Harvey és Igo Sim. 4. Szivek harca, drámai attrak­ció 8 felvonásban. Főszereplők: Gustav Fröhlich és Gerda Maurus. Szekeres Ferenc org­onajátéka. Stephanides Ká­roly dirigál. — Az előadások kezdete, hétköznapokon: 1. egynegyed 8, fél 10. -romhat-, vasár- és ünnepnapo­kon: 4. 6, 8. 10 órakor Pénztárnyitás délelőtt 11­2 1-ig, délután előadás előtt 1 órával Jegyrendelés céljaira a telefon egész nap szolgálatot tart ÚJPESTI MOZIK MŰSORA* Kezdete hétköznapokon: 7 és 9 órakor vasárnap, 3. 5 7 és 9 órakor.­ APOLLO FILMSZÍNHÁZ. Újpest Árpád-it és Kassád utca sarok Műsor: 1. Rod és a sz­relem. vígjáték 8 fe­v vonásban,­őszereplő: Rod la Roque. 2. Monthy és a Fekete kéz kalandordráma 8 felvonáshoz COP.SÓ MOZGÓ Újpest. Árpád-út. Műsor: 1 Tempó­ja: old. kacagás 9 felvonásban. Főszereplő: IT'Droid Lloyd­­ moszkvai kém. Főszereplő: Liane Haid. (IRAMA SZÍNHÁZ. Újpest, Tavasz­ u. 2 Műsor: 1­­ cigányprímás. Kálmán Imre operettje 10 felvonásban Főszereplő: Verebes Eva. (Magyar nótákkal.) 2 A szárnyas kerék, foxbravúr 8 felvonásban. #1 Filmszínházak műsora BELVÁROSI MOZGÓ. IV kerület Irányi­ utca 21 arfia­ (Telefon: Aut. S38—29.) Műsor: 1. A rizsünkés hőse, William E. Wing regénye,­ 3 részben, 16 felvonásban. Főszereplő: Elina Lincoln. 2. Dinacn, kisasszony, ame­rikai burleszk 2 felvonásban. 3. Fox Hiradó. Az előadások kezdete, hétköznapokon, piros terem: 5. egynegyed 8 fél 10. zöld terem: 8. vasárnap, piros terem: 3. 5. egy­negyed 9. zöld terem: 4. 6­8 órakor Jegyelővétel 11 . 1 óráig. zongoratere­m VIII, Rákóczi-út 19. Telefon: József 421-04 Alapítva Aranykoszorús mester 1888 számos kitüntetés­épviselve hüllőfül gyártmányok, úgymint: Scheel, Fahr, Scholze, Rosier, Petrof. E. Produktiv, Lauberger, Stingi stb. Legnagyobb választe­­nim­mc és harmóniumokban, i­r­es haszn­r: www. frenc­ös Arak, kedvező fizetési leitótóteki MrJQL Javítás, haeses is. DERMAL S­PORT Csak a Hungária mondott csődöt a favoritok közül a vasárnapi bajnoki fordulón Ferencváros—Somogyi 5:0 (5:0) — Újpest Nemzeti 4:0 (2:0) Attila -Hungária 1:1 (1:0) — Bástya Pécs-Baranya 5:1 (3:0) — Budai Hari három—Bocskay 1:1 (1:0) Négy mérkőzésen diadalmaskodott vasár­nap a „papírforma“, de hogy a futballban minden lehetséges, az megint csak bebizonyo­sodott az ötödiken, amelyen a saját pálya és még sajátabb közönség előnyével startoló Hungária csak egy tizenegyes büntetőrúgás segítségével tudta eldöntetlenné tenni a már elveszettnek látszó küzdelmet a miskolci At­tila csapatával szemben. A múltévi bajnok­csapat ezúttal is nagy kiábrándulást okozott híveinek, akiknek nem jelentéktelen serege megdöbbenve volt kénytelen megállapítani, hogy a lábatörött Kalmár kényszerű távol­léte legalább egy klasszissal csökkentette a kék-fehér támadósor aktivitását. Igaz hogy Kalmár ezidőszerint a legfőbb erőssége a Hungária csapatának, de mégsem lehet meg­bízható csapat az, amely, bár legkiválóbb já­tékosának távollétében, csak eldöntetlent tud elérni egy olyan csapattal szemben, amelyet csak legutóbb is tönkrevertek úgy Szegeden, mint Miskolcon. A Hungária ezúttal hatodik bajnoki pontját veszítette el és ezzel egyúttal ki is esett a komoly bajnokjelöltek sorából. Újpest és a Ferencváros máris messze előtte járnak és egyenlő pontszámmal, de jobb gól­­arányával még a Budai Harihárom is meg­előzte a harmadik helyen. A Ferencváros vasárnap megint „nagy“ csapatként mutatkozott. Nem az első félidő­ben gyors egymásutánban lőtt öt góljával, hanem azzal a megsemmisítő fölénnyel, amellyel — bár eredménytelenül — úgyszól­ván percenként rohamozta a Somogy kapu­ját a második félidőben. Hogy több gól nem esett a mérkőzésen, az nemcsak a somogyi védelem elismerésre méltó elszántságán, de a ferencvárosi csatárok balszerencséjén is mú­lott, no meg a szembenálló kapufán, amely néhányszor nagyszerűen helyezkedett. Voltak akik meglepetéstől féltették Újpest csapatát, de azokat hamarosan kiábrándította a Nemzeti léleknélküli, olykor indolens já­téka Hogy utóbbi csak négy gólt kapott, azt elsősorban az újpesti csatárok kényelmeske­désének köszönheti. Újpest továbbra is vezet, a Nemzeti pedig lecsúszott az utolsó előtti helyre. Régi közmondásos szerencséje végleg elhagyta volna? ... A Bástya Szegeden még a legerősebb fő­városi csapatoknak is mindenkor komoly el­lenfele szokott lenni, így nem került nagy fáradtságába tönkreverni Pécs-Baranya csa­patát, amelynek nemcsak a pálya és a kö­zönség volt idegen, de amely csak viszontag­ságos utazás után is csak a mérkőzés előtt érkezett meg Szegedre. Debrecenben hatal­mas küzdelmet vívtak a Budai Harihárom és a helybeli Bocskay. A döntetlen er­ed­mény teljesen megfelel az erőviszonyoknak. A mér­kőzés mindvégig erős, sőt olykor túl erős is volt és egy alkalommal a rendőrségnek kel­lett lecsillapítania a túlságosan heveskedő helybeli nézőket. A HI. ker. FC és Kispest csapata ezúttal szabadnaposak voltak. Somogy csapatát csak a szerencse mentette meg a tucatnyi góltól Somogy csapata nem volt méltó ellenfele a ragyogó csatárjátékkal játszó Ferencváros csapatának. A mérkőzés első negyedórája változatos játékot hozott s a csapatok ne­hezen szokják meg a mély, esőtől átázott talajt. A 13-ik percben megindul a gólözön Turay helyezett góljával. (1:0.) A gól előtt Szattyán megsérült, ami némileg hátráltatja a további játékban. A 18-ik percben Takács szépen kiszökik a Somogy védői között és lövését a sár gyengíti, az mégis hálót ér (2:0). A 26-ik perc a nap legszebb gólját szüli, Takács csodás dopplerével (3:0). A Ferencs­város nagyszerűen fokozza az iramot, telje­sen kapujához szögezi ellenfelét. A sok szép támadásnak eredményeként lövi Kohut éles szögből csapatának 4-ik gólját. Alighogy újra kezdenek, Szedlacsek okos passzát Turay csípi el, kinek bombája a Ferencváros 5-ik gólját eredményezi. A II. félidőben Somogy felforgatott csapattal indul s ez védekezés szempontjából némileg segít helyzetükön. Egyik zöld-fehér ostrom a másikat éri, de hol a kapufa, hol a pompásan működő vé­delem, na és a szerencse mindent meghiúsít. A Ferencváros csapata minden dicséretet megérdemel. Különösen jobbszárnya játszo­tt kifogástalanul. Somogy csapatából csak a védelmet emelhetjük ki, mely különösen a második félidőben nagyszerűen látta el fel­­adatát Újpest csatárait a sáros talaj akadályozta a nagyobb eredmény elérésében A lélek nélkül és unottan játszó Nemzetit biztosan győzte le Újpest csapata s ha csa­tárai több szerencsével operáltak volna kapu előtt, katasztrofális vereséget mérhetett volna ellenfelére. A 18-ik percben Avar lövése nyitja meg a gólok sorát (1:0). A 39-ik perc­ben köves jól irányított fejesét Török kézzel védi, a megítélt 11-est­­ Szabó pontosan küldi a hálóba (2:0). A második félidő is állandó Újpesti fölényt hoz, de a jól működő Nemzeti védelem áll a lábán. A 38-ik perc­ben végre megtörik a góltalanság ideje s Avar kiszökéséből megszületik a 3-ik Újpesti gól. Ugyancsak Avar lövi a kifutó Gallina mellett a mérkőzés utolsó gólját. (4:0.) Új­pest csapata messze felülmúlta ellenfelét. Különösen két szélsője játszott kifogástala­nul. Jól játszott még Borsányi s a 2-ik fél­időben Mészáros, kár, hogy utóbbit társai még nem értik meg. A Nemzeti csapata e lelkesedés és megértés nélküli játékával na­gyobb vereséget is megérdemelt volna. A Hungária csak tizenegyessel tudott ki­egyenlíteni E mérkőzés a Hungária Kalmárt nélkülöző csatárláncának tehetetlen vergődése volt a jól működő Affi­a-védelemmel szemben. Vál­takozó játékot hozott az első félidő. A Hun­­gária-csatárok a legszebb helyzeteket is ki­hagyják, nem úgy az Atilláé, mely egyetlen góllhelyezetét Ormos szép lövésével is kihasz­nált. Szünet után ismét némi Hungária­­fölényt láttunk s Hirest egy lefutásánál Já­nosi csak kézzel tudja megakadályozni. A 11-est ugyanő lövi, szép sarkos lövéssel, a miskolciak hálójába. A mérkőzés nagy Hun­­gária-fölénnyel zárul. A Hungária csapatáról nem sok jót mondhatunk. A védelem és halt­­sor még megfelelt, azonban csatársorából csak a debü­táns Hallért emelhetjük ki. Az Attila csapata minden dicséretet megérdemel, de különösen tollhegyre kívánkozik a véde­lem munkája, mely az egész mérkőzés alatt kifogástalanul működött. A Bástya jobb volt, de Pécs-Baranya nem volt négy góllal rosszabb nálánál A pécsiek fárasztó autóbusz-,.utazása után álltak ki s e körülmény némileg enyhíti ve­reségüket. Bástya csapatát pedig, úgy látszik, nehezen fogják legyőzni otthonában, miután Pécs csapata immár a harmadik, amely öt góllal a hálójában hagyja el Szegedet. A 16-ik perc hozza az első gólt Körösi révén, majd Posák szerzi a második szegedi gólt. Ez a gól Pécs-Baranyát is felrázza álmából, azonban támadásaik eredménytelenek. A kö­vetkező gólszerző Solti a 40 percben. A má­sodik félidőt alig kezdik el, máris a pécsiek kapujában táncol Wahl helyezett lövése (4:0). A gól után a pécsiek szivósai­ támadnak és Veder tizenegyesével szépítik az eredményt (4:1). A 40. percben Varga lefut és Körösi ötre szaporítja a gólok számát. A Bástya csa­pata, bár megrúgta a maga szokásos öt gól­ját, mégsem elégített ki és ha ellenfele egy kissé jobb kondícióban érkezik Szegedre az eredmény is más lehetett volna 15 Agytemek, loggfinyok túlhalmozott raktár miatt most olcsón Deszereivefffi L Ö W y A S* t ti SJ ff* Kézimunfea-ezred­ben VII., Király-utca 15. és V., Lipót-körút 25