Nemzeti Sport, 1941. december (33. évfolyam, 233-253. szám)

1941-12-01 / 233. szám

Hétfő, 1941 december 1. rmMUHnann Nagyszerű támadással válaszol a DiMAVAG a gólra. És Füzér lövését Havasi­ak kell fognia. A DiMAVAG tel­jesen beszorul most. Keményt felvágják. Híres szabadrúgása kapu mellé kerül. — Hajrá Gamma! — zúg a lelátóról­ és ismét Tóth I lő kapura, de most fölé. A 40. percben Híres dancsa miatt sza­badrúgás a Gamma ellen. A szabadrúgást Tóth I fejeli ki a Gamma kapuja elöl. A 41. percben Tóth I-et Barta dancsolja, a szabadrúgást Tóth I íveli a DiMAVAG kapuja elé, a labdát Tóth IX ballal alig lövi kapu mellé. Állandóan nyom a Gamma. Egy Gam­ma-támadás alkalmával Kincsest Felföldi felvágja. A szabadrúgást Tóth I rúgja, a labda a tömörülő DIMAVAG védői kö­zött Híres elé kerül, aki kapásból 16. A nagy lövés Gáspárban akad meg. Rög­tön utána szögletet ér el a Gamma, eb­ből Kincses fejel kapura, a felső saroksban tartó labdát Gáspár bravúrosan védi. N­em sokkal utána vége a mérkőzésnek. Szögletarány 6:5 (2:3) a Gamma ja­vára. NYILATKOZATOK: Jánosy Béla, a Gamma FC sport­­igazgatója: Hihetetlen balszeren­csénk volt, a fiúk játékával elége­ mim­patikában­ nátha és orrvörös­­ség elren­ dettek vagyunk. Hogy ennek a Gás­párnak mindig milyen szerencséje van ellenünk! Csa­pkay Károly, a DiMAVAG ed­zője: Azt hiszem, lelkes játékunkkal megérdemeltünk egy pontot. BÍRÁLAT A Gammának ezúttal sem sikerült a DiMAVAG ellen győznie. A játék képe alapján jobb volt, mint ellen­fele. Sokkal többet támadott, a já­tékában több szín és élénkség volt, mint a DiMÁVAG-éban, de mégsem sikerült ezt gólra értékesítenie. Ha­tározott balszerencsével küzdött a budai csapat. Igaz, hogy a csatár­sora sem működött kifogástalanul. Ennyi támadásból, ennyi helyzetből egy gólt sem tudott elérni ez a csa­patrész. (A gólt fedezet rúgta!) Mindenesetre azt meg kell állapíta­nunk, hogy a csapat az idény vé­gére sokat javult. A DiMAVAG jogosan könyvel­heti el az értékes egy pontot. Szor­galmas, odaadó játékával nem kel­tett csalódást. Tudjuk, hogy a diós­győri csapat idegenben mindig töb­bet nyújt, mint otthonában. Most is így volt. A védelme és a csatársora egészen jól mozgott. Az egy pontot azonban Gáspárnak — no meg a Gamma csatárának —­ köszönheti. Egyénileg a Gammában Havas jól védett, a gólról nem tehet. A hátvéd­hármas legjobb tagja Híres, volt, Kó­nya jól játszott. Nádasnak a csúszós talaj nem volt ínyére. A csapat és a mezőny legjobbja Tóth I volt. Nagy­szerűen játszott, jó labdákat adott csatárainak, a gólja mesteri volt. Kemény is jól állta a helyét. A csatársorban Tóth II volt a legjobb, csak lövéseit nem kísérte szerencse. Kincses bágyadtan moz­gott. Palatínus sokat dolgozott, javul is, nemsokára a régi lesz. A bal­szárny kissé gyengébben játszott. A DiMÁVAG-nak Gáspár volt a legjobb embere. Mindent védett. A gólnál későn vette észre a labdát, legalább négy-öt biztos gólnak lát­szó labdát védett nagy bravúrral. A Bohus—Felföldi—Túrán hátvédhár­mas remekül játszott. A két szélső­­fedezet, Tóth és Barta megbízhatóan látta el szerepét. A csatársorban Füzér a legjobb, Turbéki szemfüles. Penderi gyors, Fazekasnak erős volt a Híressel való küzdelem­. Liptai volt a leggyengébb közülük. A játékvezető jól vezette a mér­kőzést, csak előnyszabály-ítéleteivel nem értettünk egyet. iz OPPI* afRAK*. MHYER főTáVom IV., Deák Ferenc utca 16. sz. Telefon : 187—437 és 381—599. Ez sem volt még ! Amikor a mérkőzés előtt a men­tők elvitték Szőke 7.-t, a rangadó eredetileg kijelölt játékvezetőjét, egy néző így csóválta a fejét: — Arról már hallottam, hogy a mérkőzés után a mentők vittek el játékvezetőt, de arról nem, mérkőzés előtt... hogy ft sport v!FSg szórakozóhelyeiMJWtAVIv/ch A sportvilág szórakozóhelye Ragyogó műsor, lánc. BAB Minden éjfél 3 óráig. _______XI ,«orif»g Miklós út «6- — - -■ $*sur Biztos Újpest győzelem A védelemben szilárdabb, támadásban veszélyesebb volt a lila-fehér gárda Újpest-Ferencváros 6:2 (2:0) Az első félidőben a Ferencváros némi fölényben játszott, de belső hármasa mindent agyontologatott­­ Szünet után az Újpest fölénybe kerekedett A mezőny legjobb embere Mészáros Góllövő .* Győrvári, Ruck (öngól), Zsengellér, Szusza, Sárosi III, Sárosi dr. Szusza, Nagy­marosi (II-esből) Megyeri­ út 20.000 néző. Vezette: Moldoványi Tömött villamosok haladnak a Váci­ úton Újpest felé. Sok különjára­tot állítottak be. A megyeri úti pálya bejáratánál már nincs ilyen nagy tolongás, minden kapu nyitva. No, meg a fiókrangadó kedvéért sokan korán jöttek ki. Két órakor már mintegy 15.000 ember van a néző­téren. Mentők viszik el a kije­lölt játékvezetőt Lent az öltözők folyosóján nagy az izgalom. Rögtön az első öltöző előtt csoportosulnak az emberek, baj van a játékvezető öltözőjében. Szőke II, a rangadóra kijelölt játék­vezető halála apadóan ül estiig tud nézni is. Vághy Kálmán, a játék­vezetők ügyvezetője mondja:­­ Szőke II pénteken este halat evett, péntek éjjel rosszul érezte magát, de szombaton délelőtt jelen­tette, hogy már rendbejött. Most aztán kiderült, hogy mégsem jött rendbe, gyomormérgezése van. Éppen most telefonáltunk a mentőkért, hogy jöjjetek ki érte. Az újpesti mentők már teszik is hordágyra a játékvezetőt, akinek nagy fájdalmai lehetnek, m­ert köny­­nyes a szeme. Nagy baj azért nin­csen, mert hiszen két, elsőosztályú játékvezető van kirendelve partjel­zőnek: Moldoványi és Rónai. Közben Vághy Kálmán melléjük egy harmadik elsőosztályú játék­vezetőt keres. Hamar talál is, Kékesi személyében. Előbb úgy mondják, hogy Kékesi vezeti a mérkőzést, azután Vághy Kálmán ezt közli ve­lünk: — A mérkőzést Moldoványi ve­zeti, Kékesi és Rónai partjelző lesz. Közben Szőke II-t a mentők már kivitték és most Vághy Kálmán így szól Moldoványihoz: ■— Nyugodtan tessék vezetni a mérkőzést, nagyvonalúan, nem kell túl sokat fütyülni. A Ferencváros már 11-kor együtt volt A Ferencváros csapata már dél­előtt 11 órakor találkozott a József­város egyik éttermében s a pályára egy csoportban, villamoson érkeznek ki a játékosok. Vitéz Kemenesy Sándor mondja: — A vezetők is együtt ebédeltek a játékosokkal, Pataki Mihály is részt vett az ebéden.­­ — Volt valami különösebb meg­beszélés ! — kérdezzük. — Némi nagyobb megbeszélés nem volt.­­ Azután Kemenesy ezt mondja a ferencvárosi vezetőknek: — Most nem tudom, hogy ki ve­zeti a mérkőzést. Előbb azt mond­ták, hogy Kékesi, azután Moldová­­nyit­ emlegették, most megint azt hallom, hogy Kékesi. (Közben a já­tékvezetők öltözőjében már végle­gesen döntöttek: Moldoványi.) Pálinkás a jobbkönyökét teker­cseli. Régebbi sérülése még nem múlt el teljesen. Nevetve mondja: — Nem is gondoltam arra, hogy ilyen „könnyű“ mérkőzésre szállok be. Tátrai jön be és ezt mondja: — Sokat néztem az előmérkőzést, nagyon csúszós a talaj. Nekünk há­tul különösen kell ügyelnünk, hogy ezen a talajon ne csússzon ki hiba. Dimény Lajos edző folytatja: — Apró, topogó lépésekkel kell a labdára szaladni, levenni a földre és rögtön tovább adni. Az öltöző ugyancsak „szagos" Takács Béla bevált gyúrószerétől. Finta ígérgeti, hogy nagyon fognak játszani. Különben elég nyugodtnak látszik a zöld-fehérek gárdája. Az Újpest Zsengellérrel taktikázik Az újpesti öltözőben már három­negyed 2-kor gyülekezik a társaság. Kalocsai úr jön be elsőnek és ami­kor már levetkőzött, rááll a mér­legre. Utána megállapítja: —­ Meglátszik rajtam, hogy bete­geskedtem a héten. Majdnem két kilót lefogytam. Két óra előtt már valamennyi újpesti játékos itt van. Takács edző kiadja az utasítást Barnának, a szer­tárosnak:­­— Az elnök úron kívül senki mást sem szabad beengedni az öl­tözőbe. Az egyik sarokban Vincze Jenő Bíró Sanyival mélyed bizalmas be­szélgetésbe. Utána meg Györvárit, a fiatal balösszekötőt oktatja. Ka­locsai úr panaszkodik: — Rövidebb nadrágot adjanak, hiszen ebben úgy fogok festeni, mint egy tehén. Rövid keresgélés után találnak is neki megfelelő nadrágot. Takács Géza­ felhívja a játékosok figyelmét, hogy a hideg ellen vazelinnel kenjék be a térdüket és a combjukat. Éppen Zsengellér fekszik a gyúró­­padon, amikor bejön az Újpest el­nöke és sorban üdvözli a fiúkat. Mi­előtt kivonulásra kerülne a sor, Ta­kács utolsó utasításait adja ifi a já­tékosoknak, nekünk pedig ezt mondja: — Változatlan csapattal állunk ki. Valami sugdosás folyik Zsengellér körül. Vele meglepetésre készülnek. Hogy mi legyen a meglepetés, csere Szuszával vagy netán Ádámmal (!), avagy visszahívása a támadósorból, ez nem szivárog ki. A csapatok Félhárom után nyolc perccel jön­nek ki a csapatok. A Ferencváros zöldfehér, az Újpest lilafehér csíkos ingben, mindkettő fehér nadrágban. Pálinkáson fekete. Szikláin sötét­szürke téli ujjas van. Az egyik zöld, a másik világos lilaszínű nadrágot visel. A közönség most tudja csak meg, hogy Moldoványi vezeti a mér­kőzést. A Ferencváros közép rögtön hajrá Fradi biztatásba kezd, de az újpestiek elnyomják őket az Újpest kiáltással. Zsengellér és Sárosi dr. megy a választáshoz, az előny az újpestieké, ennek azonban jelentősége nincs, mert a szél nem fúj. Felállnak: Újpest: Sziklai — Balogh N­., Bíró — Nagymarosi, Mészáros, Kármán — Ádám, Szusza, Zsengellér, Győr­­vári, Kalocsai dr. Ferencváros: Pálinkás — Ruck, Tátrai — Sárosi III, Polgár, Nagy II — Lukács, Sárosi dr., Finta, Ki­­szely, Gyetvai. (Szombat óta tehát egyik csapat­ban sincs változás.) rúgásaival, majd a 7. percben Györ­várit ugratja ki Zsengellér, a fiatal újpesti csatár jó he­­ze­ből gyengén lő a bal alsó sarokra, Pálinkás ve­tődik, de bizonytalanul szögletre ejti a könnyű labdát. (Az első szöglet!) Most perceken át a mezőnyben folyik a játék. A hátsó sorok mind a két oldalon nagyon vigyáznak a csatárokra. Sziklainak kell néhány kapu elé ívelt labdát öklözéssel hárítania az újpesti kapu­­ közeléből. Újra a Ferencváros kerül fölénybe. A 11. percben a kis Imkács jó hely­zetből éles lövést küld az újpesti kapu fölé. Mészáros hazaadással tisztáz. A 12. percben Ádám támad szépen Szusza szöktetéséből, Nagy II újabb szöglet árán állítja meg az újpesti jobbszélső rohamát. A szögletet Sárosi III hárítja. Gyet­vai lendíti előre a Ferencvárost, Sárosi dr pompásan szökteti Luká­csot és a szélső hosszú beadását Sziklai hanyal vetődve félkézzel (!) éri el és húzza magához. A 14. percben az Újpest Ádám révén már a harmadik szögletét szerzi. A ferencvárosi csatársor jól, de lazsan adog­at és nem jut lövéshez. Zsengellér leszről veszélyes támadást vezet, a ferencvárosi védelem nehe­zen hárít. Szusza jó fejese Pálin­kást foglalkoztatja. Szusza szépen szereli Gyetvait, mire az elgáncsolja őt. Ezért figyelmeztetést kap a já­tékvezetőtől. Ruck jól tartja a sokat foglalkoztatott Kalocsait. A 18. percben pompás támadás­ból remek gólt szerez az Újpest. Ádám indítja el a támadást a fél­vonalnál. Szuszától Zsengellér kap­ja a labdát, Polgárt magára húzza és rögtön meredeken előread a lyukrafutó Győrv­árinak. Győrvári nagy lendülettel tör a ka­pura, még arra is van ideje, hogy beigazítsa a labdát, senki sem tá­madja meg s futtából leadott 14 méteres lövése menthetetlenül száll jó félméter magasan a ferencvárosi kapu jobb sarkába. Szép támadás, szép befejezése. 1:0! A Ferencváros elkeseredett ellen­támadással fe­l a gólra. Nagy ro­ham közben Gyetvai közép gurít, Kiszely átlépi a labdát, Finta nyolc méterről lő, de labdája emberbe akad. A ferencvárosi támadások után a 24. percben Polgár magas gyertyába íveli a labdát — a Saját wse cmlr 0 táU"‘ hősien meejfkihíbtt'fia fáját ársrít a TUN­G SRAM MYETOK] / $ AZ ELSŐ FÉLIDŐ A Ferencváros kezdi a játékot és az első percekben szorongatja az Újpestet, közönségének harsány biz­tatásától kísérve. Gyetvai szép be­adását kifejelik az újpesti védők Zsengellér „betart" Sárosi 717-nak, a ferencvárosi jo­bbfedezet egy kis ápo­lásra szorul. Kisnebb támad jól, de emberbe lő. A 3. percben vezeti az Újpest Kalocsai révén az első táma­dást, Ruck szereli az újpesti bal­­szélsőt. Nagymarosi adja le az első lövést a ferencvárosi kapura, illetve mellé. Gyetvai fut sokat ígérően, de beadása túlszáll a lyukrafutó Finta feje fölött. Bíró bizung­t­alankodik a EGY ÜVEG VALÓDI DIANA -MERT EZZEL NAGY ÖRÖMET SZE­RZÜNK. SZELES,KÖDÖS,NYIRKOS IDŐBEN MEGÓVJA AZ EGÉSZSÉGET ÉS EDZI A SZERVEZETET!