Népsport, 1950. november (6. évfolyam, 218-238. szám)

1950-11-02 / 218. szám

A magyar sport harcos seregszemléje volt a sportolók békenagygyűlése (Folytatás az 1. oldalról.) Javaslom, hogy írjunk a kapita­lista országok azon sportolóinak, akikkel együtt sportoltunk, s aki­ket jól ismerünk. Vegyük fel ve­lük a kapcsolatot, hívjuk fel őket arra, hogy vegyék ki ők is részü­kért a béke megvédéséért folyó harcból, legyenek ennek a harc­nak tevékeny résztvevői és sora­koztassák fel maguk mögé többi sporttársukat is, írjuk meg nekik, hogy mi hogyan harcolunk a béke megvédéséért, írjuk meg, hogy munkánkkal, sporteredmé­­nyeinkkel, de ha kell, fegyverrel is harcoltunk és meg fogjuk védeni a békét. Ezért a szent ügyért egy em­berként sorakoznak fel a magyar sportolók az élenjáró szo­vj­et sport­emberek mögé, akiket a Szovjetunió dicsőséges Bolsevik Pár­ja és a nagy Sztálin vezet a világbéke megvédé­séért folyó harcban. A sport a béke szolgálatában Báli Ferenc, a SzOT .sportosztályá­nak munkatársa a Szakszervezeti Tanács és sportosztályának üdvöz­letét tolmácsolta a békenagygyűlés­­nek. Báli Ferenc beszélt az imperia­listák fék elveszett fegyverkezéséről, háborús uszításáról. Beszélt arról, hogy az imperialisták ellen napról­­napra erősödik a béke tábora, ame­lyet a nagy Szovjetunió vezet. Ebben a tá­borban küzd a magyar nép is a békáért. — A szocializmus felé haladó or­szágunkban sportmozgalmunk fejlő­dése, benne a szakszervezeti sport­­mozgalom is, erős, egészséges. A sport hazánkban népünk szolgálatá­ban, tehát a béke védelmének szolgá­latában is áll■ Élmunkás-élsportoló beszél Lesték Mária élmunkás, a váloga­tott női kézila­bdacsapat kapitánya mellén az élmunká­s-jelvénnyel zúgó tapsvihar közben lépett az emel­vényre: — Sporttársak! Nekünk, magyar él­sportolóknak kettős feladatunk van: nem szabad megelégednünk a sport területén elért eredményeinkkel, ha­nem a termelőm­unkáben is elen kell járnunk. Meg kell mutatnunk azt, hogy nemcsak a sportpályán vagyunk képesek nagyobb teljesítménye­ket elérni, hanem a gyárakban, üzemekben, a termelőmunka egész területén. Válaszunk az amerika agresszorok aljas provokációira az legyen, hogy eredményeinket tovább fokozva har­colunk 6 éves tervünk mielőbbi sike­res és gyors befejezéséért, a szocia­lizmus meg­valósít­ásáért, a békéért. Legyen ez a nagygyűlés a magyar sportolók harcos kiállása a világ bé­kéje, a népek szabadsága és függet­lensége mellett. Mutassuk meg, hogy mi, magyar sportolók is sziklaszilárd pillérei vagyunk a béketábornak, hogy a békeharc ránk eső szakaszát, ha kell, életünk árán is megvédjük! Ünnepi váltófutás a Békekongresszus tiszteletére Bánhalmi Ferenc atléta-bajnokunk volt a következő hozzászóló. Arról beszélt, hogy a 'háborús uszítók ho­gyan törnek a népek 'békés életére, építőmunkájának eredményeire, ho­gyan akarják az imperialisták koreai rablóhadjáratukat világháborúvá ki­szélesíteni. A népek azonban nem akarnak háborút, egységesen harcol­nak a békéért.. — Nekünk, sportolóknak is drága a béke — folytatta Bánhalmi Ferenc. — Ezért fokozot­tabban kell harcolnunk érte, mindenhol, minden cselekede­tünkkel, megnyilvánulásunkkal, pél­dát véve a szovjet sportemberekről, akiktől oly sokat tanultunk, s akik a békeharc első soraiban haladnak Tudjuk, hogy sportolni csak béké­ben lehet, a háború gátolja, vissza­veti, teljesen elpusztítja a sportot. Ezért nekünk, sportolóknak meg kell mutatnunk, hogy a magyar sportolók tábora egy emberként sorakozik fel a béke megvédése érdekében a Magyar Dolgozók Pártja és a magyar nép szeretett vezére, Rákosi Mátyás mögé. Javaslom a békenagygyűlésnek, hogy a Magyar Békekongresz­­szusra a sportolók küldjenek vál­tót. Ez a b­ékeváltó vigye a ma­gyar sportolók harcos üdvözletét a Békekongresszusnak és fejezze ki a magyar sportolók egységes kiállását a béke nagy ügye mel­lett. Az elnöklő Madarász Endre szava­zásra tette fel Farkas Gizi és Bán­halmi Ferenc javaslatait. A béke­­nagygyűlés résztvevői egyhangúlag, nagy lelkesedéssel elhatározták, hogy élsportolóink leveleket írnak külföldi sporttársaiknaa­k és ebben felhívják őket a béke védelmére és elhatározták azt is, hogy a Magyar Békekongresz­­szusra a sportolók váltót küldenek. Szilágyi Gyula, a Vasas válogatott labdarúgója ezután javaslatot tett, hogy a békenagygyűlés küldjön üd­vözlő táviratot a Béke Hívei II. Vi­lágkongresszusa előkészítő bizottsá­gának és a „Megvédjük a bék­ét!"­- mozgalom Országos Tanácsának. A béke­nagygyűlés résztvevői lelkesen fogadták e­l Szilágyi Gyula javasla­tát. A két távirat a következőképpen szól: ,,A Béke Hívei II. Világkongresszusa Előkészítő Bizottságának Mi, magyar sportolók, békeakara­­tunkat kifejezve harcos üdvözletün­ket küldjük Önöknek. Nagygyűlésünk olyan időben ült össze, amikor az imperialista rablók rátértek a fegyveres agresszióra. A háborús banditák nem kímélik a ko­reai gyermekeket, asszonyokat és ag­gokat. Az imperialisták mindent megtesznek annak érdekében, hogy a dolgozó emberek békés építői­u­un­káját megsemmisítsék, hogy a világ békeszerető népeinek fejlődését meg­akadályozzák. Mi, magyar sportolók büszkeséggel látjuk, hogy ezekkel a törekvésekkel szemben szilárd sziklafalként áll a béke híveinek hatalmas tábora, amely egységbe kovácsolja a világ békeszerető millióit a béke harcos megvédéséért folyó harcban. Ebben a harcban, mint eddiig is, tettekkel, a termelésben jó munkával, politikai és szakmai tudásunk fejlesztésével, eredményeink fokozásával veszünk részt mi is. Hisszük, hogy a béke ügye győzni fog, mert a mozgalom élén a nagy Szovjetunió áll, mert e mozgalom vezére a világ népeinek reménysége, a nagy Sztálin. ígérjük, hogy további kitartó mun­kával fogunk harcolni közös nagy céljaink megvalósításáért. Éljen a béke híveinek győzelmes Kongresszusa! Éljen a békéimre szervezője és lel­kesítője, a nagy Sztálin!" „A Megvédjük a békét - mozgalom Országos Tanácsának Mi, magyar sportolók harcos üdvöz­letünket küldjük a „Megvédjük a bé­két!"-mozgalom Országos Tanácsá­nakA mai időkben, amikor az imperia­lista rablók a háborút ki akarják terjeszteni a világ népeire, nap mint nap megismétlik szörnyű gaztetteiket, fontos feladatokat kell teljesítenünk békénk megvédése érdekében. Mi, magyar sportolók tettekkel bi­zonyítottuk eddig is harcos békeaka­­ratunkat a kölcsön­jegy­zés és a ta­nácsválasztás alkalmából. Eddig vég­zett munkánk, újabb csúcseredm­é­­nyeink és sikereink elősegítették a békéért folyó harc kiszélesítését. A közelgő Békekongresszus meg­követeli, hogy a termelésben végzett kiemelkedő munkával, eredményeink és tudásunk fejlesztésével járuljunk hozzá a békeharc győzelméhez. A sportolók százezres tömegei meg vannak győződve harcunk győzelmé­ről, mert tudják, hogy a Szovjetunió vezette béketábor magyarországi sza­kaszának harca, a szocializmus dia­dalmas építője, a Magyar Dolgozók Pártja és Rákosi Mátyás vezetése alatt a dolgozók győzelmével fog végződni. • Éljen a Béke Híveinek győzelmes Kongresszusa! Éljen a Magyar Dolgozók Pártja és népünk szeretett vezére, Rákosi elv­társ! Éljen a békeharc szervezője és lel­kesítője, a nagy Sztálin!" * A békenagygyűlés az Internaci­o­­nálé elénekl­ésével ért véget. Bizony­sága volt ez a békenagygyűlés spor­tolóink békeakaratának, elszánt bé­ke­­vágyán­ak. Sportolóink újabb tanúje­­lét adták, hogy jó munkával és ered­ményeik fokozásával öntudatosan harcolnak a békéért. A Nőni- és imm­pl­indt rállntot Hirdetési osztályának csekkszámla-s ■* 4 ma­il .080 Kérjük a vidéki hirdet­őt, hogy hirdetési díjat csak a fenti számon küldjenek be és feltétlenül tüntessék fel azt is, hogy az összeget melyik ú­j lapra küldik. Népsport, Magyar Nemzet, Kis Újság, Friss Újság, Magyar­uj 1 Vasár­nap, Független Magyarország, Szabad Szó, Szabad Száj. Kérjük mindenkor a hirdetés megjelenési napját is feltüntetni! 15 Nagyszerű hajrával 1:3-ról nyert a Hózsa Dózsa—Szombathelyi Lokomotív 5:3 (1:2) Megyeri­ M, 5000 néző. Vezette: Ka­lós (Korpács, Lengyel). Góllövő: Magyar, Nagymarosi, (11-esből), P­VP: Szabados, Egresi, Egresi, Deák, Deák. Dózsa: Ilenni — Fábián, Nagymarosi, Farsang II — Fürjes, Vinkovics — Eg­resi, Virágh, Deák, Várnai, Tóth, Sz. Lóri, Horváth — Farsang I, Töl­gyesi, Rábai — Kulcsár, Dombai — Papp, Varga, Kovács, Szabados, Ma­gyar. Valamennyire felszakkadt a talaj va­sárnap óta, a pálya közepén azonban még mindig csúszós. Veszélyes szombat­­helyi rohamok vezetik be a mérkőzést, de a Lokomotív csatárai sokat tologat­nak a kapu előtt. A 10. percben Vár­nainak van jó helyzete, ásm­eretlenül kapu mellé lő. Varga­­ lövését Henri nagyszerű ér­zékkel üti szögletre. Lényegesen többet támad a vendégcsapat, de a csatárai sorra hagyják ki a jó helyzeteket. A má­sik oldalon Deák szépen int el a jobb­­szálén, beadásáról azonban a belsőik le­késnek. A 25. percben Kovács a balszélre sodródik ki, beadását a kifutó Henii mellett Varga I fejeli kapura. A labda a jobbkapufáról visszapattan és a be­futó Magyar közvetlen közelről a léc alá lő. 1:0 a Sz. Lokomotív javára. A következő percben a lövőt he­lyzetben lévő Egresit Tölgyesi a tizenhatoson belül kézzel nyomja el. A játékvezető 1-est ítél, Nagymarosi lövi a büntetőt. A jobb sarokra tartó labdát Horváth ki­üti, de Nagymarosi másodszorra már a bal alsó sarokba lövi. 1:1. A 31. és a 33. perclyén Várna­ nagy helyzetben alig lő­­a léc mellé. Kulcsár csúnyán felvágja Tóthot, Kallós játék­vezető erélyesen figyelmezteti a fedeze­tet. Nagy iramú, kissé kemény­­ a játék. A 37. percben hatalmas kavarodás tá­mad a Dózsa kapuja előtt, a védők nm tudnak felszabadítani és Papp közvet­len­ közelről a hálóba vágja a labdát. 2:1 az Sz. Lokomotív javára. A 41­. perc­ben Szabados nagy lövését a felső­­sarokról húzza le Henni. Az utolsó két percben három szögletet ér el a Dózsa. A II. FÉLIDŐ A Dózsában Várnai helyére Horváth áll be. Az első percekben Magyar nagy­szerű elfutásai és cselei aratnak nagy sikert. A 6. percben Papp rúg szögletet, s a tizenegyes ponton teljesen üresen álló Szabados egyből továbbítja a lab­dát a bal alsó sarokba. 3:1-re vezet a szombathelyi csapat. A gól után Egresi és Virá­gh helyet cserél. Most valamivel többet támad a hazai csapat. A 10. percben Deák négy méterről gyengén lő, így Horváth fel tudja szedni a labdát. A 17. percben Egresi lövését vetődve védi Horváth, majd a Dózsa Horváth­ja­ a felső lécet ta­lálja el. Deák a jobbszélre áll, Virágh­ lesz a középi­satár, Egresi a jobbössze­­kötő. A 18. percben Deák nagyszerűen f­ut el a szélen, s beadását Egresi négy lépésről a jobb sarokba vágja. 3:2. Nagy lendülettel támad a Dózisa. A 23. percben Deák beadása után nagy kava­rodás támad a szombathelyi kapu előtt és Egre­s a földön fekve három méter­ről a hálóba pofozza a labdát. 3:3. Fél perc múlva Deák viharzik el a szélen, beadást várnak tőle, de ő hét méterről éles szögből laposan a jobb sarokba lő. 4:3-ra vezet a Dózsa. A Sí­. percben Rábai lemegy a pályá­ról, Kovács lesz a balhátvéd és a csatár­sorba Dogáti j­ön be. A 6. percben Virágh a balszélen fut el, beadását a középre húzódott Deák hat méterről vágja a kapu közepébe. 5:3. (Villámgyors hely­cser és támadás volt.) A hátralévő tíz percben főleg mezőny­játék folyik. Szögletarány 7:5 (4:3) a Dózsa javára. Nyilatkozatok: Opata Zoltán (Dó­zsa): Könnyelműen játszottak a fiúk, r­­ak 1:3 után kapcsoltak rá. Her­main Imre (Szombathely): Érthetet­len, hogy 3:1 után­­a csapat ki tudta engedni kezéből a mérkőzést. BÍRÁLAT: A Szombathelyi Lokomotív kezd job­ban. Az első félidőben gyors, ötletes já­tékkal állandóan a kezében tartotta a kezdeményezést. Támadásait főleg két kitűnő szélsője vezette, azok sok meleg helyzetet teremtettek a Dózsa kapuja előtt. A Dózsa csak a szombathelyiek 3:1-es vezetése után talált magára. Nagy lelkesedéssel vetették ekkor a lilák ma­gukat a küzdelembe és a jobbszélre állí­tott Deák kitűnő játékával könnyen törték át a szombathelyi védelem ,bal­oldalát. Azért is sikerült a Dózsána­k megnyernie a már-már elveszettnek vett mérkőzést, mert jobb erőben volt mint ellenfele, s így jobban bírta a hajrát. Heniiinek voltak bravúros közbelépé­sei, mozgásoi látszott, hogy jó formában van. Nagymarosi a II. fé­ldőben a me­zőny legjobbjának bizonyult. Fábián nem tudta tartani Magyart, Farsang II valamivel jobban­ játszott, de felszaba­dító rúgásai nem voltak eléggé tiszták. Vinkovicsot csak a védekezésben lehetett észrevenni. Fürjestől is kevés jó labdát kapott a csatársor. Egresi volt a csatár­sor legjobbja, lelkesen harcolt, sok ve­szélyes támadást indított el. Deák jó­ kezdés után kissé visszaesett, a jobbszé­­len azonban újra­­ellenállhatatlan volt. Virágh sokkal gyengébben játszott, mint a Textiles ellen. Várnám­ látszott, hogy betegágyból ké­t fel, Horváth valamivel többet nyújtott nála. Tóth nagyszerű, lendülettel játszott, de az akciókat most sem tudta befejezni. Horváth sok nehéz labdát fogott, Töl­gyesi a védelem oszlopa volt. Jól he­lyezkedett, biztosan rombolt, kitűnően fejelt. Farsang­­ végig megbízhatóan játszott. Bábás csak az eső félidőt bírta. Kulcsár és Dombai az első félidőiben sok jó labdát adott előre. Szünet után azon­ban mindketten már csak hátul játszot­tak. Magyar volt a­­szombathelyi csapat legjobbja. Gyors, nagyszerűen kezeli a labdát, kitűnőek voltak a beadásai. Utána Papp következik, aki ugyan nem olyan gyors, mint szélsőtársa, de viszont többször változtatta a helyét, ő jól lőtt. Varga I nagy lelkesedéssel harcolt, kü­lönösen az építőm­­unkában jeleskedett. Kovács szünet után gyengén játszott, később mint balhátvéd nem tudta tar­tani Deákot. Szabados a kapura nem volt veszélyes, a mezőnyben azonban egy-két ügyes húzást láttunk tőle. Kallós játékvezető néhány kisebb hi­bától eltekintve kielégítően vezette a mérkőzést. A Teoctiles jól kihasználta a dorogiak kezdeti bizonytalankodását Textiles—Dorogi Torna 4:2 (4:0) Dózsa-stadion, 8000 néző. Vezette: Sípos (H­angy­ás, Istenes). Góllövő: Sándor, Kantics (11-esből), Peiri­cs 1, Palotás I, Molnár, Molnár. Textiles: Gellér — Kovács II, Börzsei, Lantos — Palotás II- Busánszky — Sándor, Hidegkúti, Palotás I, Kovács IV, Hegedűs. Dorogi Torna: Magyar — Buzánszky, Pfluger, Bakonyi — Kiss II, Hargittai — Pozsonyi Varga, Molnár, Kántor, Krausz. A Textiles kezd, s utána Kovács IV nagy lövése a­ ka­pu mellett száll el. ■Többet támad a Textiles, s a 8. perc­ben gólt ér el: Hidegkúti szökteti Sán­dort, a szélső kapura húz, majd tíz mé­terről laposan a kifutó Magyar mellett a jobb sarokba lő. 1:0-ra vezet a Texti­les. (Magyar rosszul futott ki.) Kezdés után újra a Textiles vezet tá­madást. Az előr®vágott labdára Kovács IV és Magyar fut rá, a labda elpattan tőlük Sándor elé és a szélső magasan a kapu fölé lövi. A 12. percben Hideg­kúti lesgólt lő. A másik oldalon Kántor szép lövését Geller szögletre taltja. Fel­jönnek a dorogiak. Pozsonyi jó beadá­sát Varga alig fejeli a kapu fölé. A 118. percben Hegedűs és Varga összecsap, Varga kiáll, de kid. perc múlva újra visszatér. Utána Kovács IV bom­baere­jű lövését kitűnő érzékkel öklözi szögletre Magyar. A 23. percben Hidegkúti kiugrasztja Palotást, a középcsatár kapura húz, Buzánszky beéri őt s a 16-oson belül hátulról elkaszálj­a. A 11-est Lantos a jobb alsó sarokba vágja. 2:0. A Textiles irányítja a játékot. A hát­védek a félvonalnál állanak, de a doro­giak is időnkint veszélyes támadásokat vezetnek. A 27. percben Varga hatalmas lövését Gellér kiejti, a labda a jobb kapufára pattan, de utána a kapus újra megszerzi. Tíz percig főként a két 16-os között fo­lyik a játék, majd a 33. percben Varga nagy erejű lövését tolja szögletre Gel­ler. Támadnak a dorogiak. Nagy a tö­mörülés a Textiles kapuja előtt, de a védők azután felszabadítanak. A 43. percben Hidegkúti a balszélre játssza át magát, onnan középre ível . Palotás I mintegy 6 méterről a kapu közepébe fe­jeli a labdát. 3:0. Kezdés után újabb gólt érnek el a Textilesek. Sándor lövését Magyar ki­ejti, a befutó Palotás I a léc alá vágja a labdát. 4:0. A védés köziben megsérült Magyar kiáll, hel­yére Kamarás áll be a kapuba. A II. FÉLIDŐ második percében Palotás I és Kántor összecsap. Az összekötő, vállát fájlalva lemegy a pályáról, helyére két perc múlva Kuncz­el áll be. Változatos a já­ték, de egyik oldalon s nem akad gólhely­zet, nem vállalkoznak­­lövésre a csatá­rok. A 14 percben Pozsonyi kiugrik, Geller kifut és a­ szélső lapos lövése alig suhan el a bal kapufa mellett. Rohamoz a Textiles. Palotás I lövését Pfluger vágja a mezőnybe. A másik oldalon Kinczel elől nyílik jó helyzet, de az összekötő erőtlenül lő. Gellér biz­tosan védi. A 23. percben Kiss II viszi fel a labdát és mintegy 30 méterről erős lövést zúdít kapura. Gellér a balkapufára tolja a labdát, de a visszapattanó lab­dát Molnár három lépésről a kapu kö­zepébe helyezi. 4:1. (Kiss II lövése sikerült, Molnár szem­füles volt, ez eredményezte a gólt.) Két perc múlva Kinézel jó labdát ad Molnárnak. A középcsatár a 11-es pont tájékáról éles, lapos lövéssel küldi a vetődő Gellér mellett a hálóba a labdát. 4:2. (A­örzsei teljesen szab­ad­on hogyt a Molnárt.) A gól után Kovács IV helyére Szol­nok áll be. Az utolsó húsz percben a dorogiak­­sokkal többet támadnak. A 39. percben Krausz szögletét Molnár rálövi és Gól­•2 ——..... fér­esaik nagy üggyel-bajj­al tolja ki a felső sarokra tartó labdát. A másik ol­dal­on is akad ,jó helyzet. Hidegkúti, majd Sándor előtt nyílik alkalom a gól­szerzésre, de mindkettő késleked­ik­ és a dorogi védők közbe tudnak lépni. Szögletarány: 7:3 (1:1­) a Dorogi Torna javára. Nyila­tkosjátok: Bukom Márton (Tex­tiles): A csapatnak a jövőben komo­lyan kell vennie a játékot, ha a fél­időben 4:6-ra vezet. Kalmár Jenő (Do­rogi Dáma): Kiegyensúlyozott volt a játék. Közel álltunk a döntetlenhez. *­­ BÍRÁLAT: Érdekes, helyenként nagy iramú küz­delmet hozott a találkozó. A Textiles kitűnőeni kezdett, pontos, gyors adogatá­sokkal sokszor zavarba hozta a dorogi védőket és fölényét gólokra is váltotta. Aztán magára talált a dorogi csapat és mintegy húsz percig állandóan táma­dott. Szünet után állandósult a dorogiak fölénye, a Textiles csak szórványos le­futásokkal kísérletezett. A Textiles azon­ban olyan nagy előnyt szerzett az első félidőben, hogy a dorogiak azt már be­hozni nem tudták. A játék képe alap­ján a gól­arány túlzot­t Gellér többnyire távoli lövéseket kapott, néhányszor kiejtette a labdáit­, a gólokat nem védhette. Kovács Is váltakozó har­cot vívott Klausszal. Börzsei mellett a gyors Molnár többször elmenti, a levegő­ben azonban mindig Börzséi maradt­ felül. Lantos sokkal jobban játszott, mint az osztrákok ellen. Közbelépései határozot­tabbak voltak, ha­talmas fel­szabadító rúgásokat is láttunk tő­le. Palotás II és Bosánszky nem tudta megfelelően támogatni a csatársort. A védekezésbő­l azonban jól kivették a részüket. Sándor halványabban játszott, mint a válogatottban, Bakonyi nagyon vigyázott rá. Néhány szép elfutást azon­ban így is láttunk tőle. Hidegkúti tar­tózkodó volt. Inkább csak a mezőnyben jeleskedett. A kapu előtt hiányzo­tt belőle az esély. Palotás I nagy igye­kezettel játszott­, sokszor lyukra tettek, de lassúnak bizonyult. Az első félidőben sokkal jobban játszott, jól zfejelt. Kovács IV néhány nagy lövéssel védette magát észre, de ezek a lövéseik többnyire pon­tatlanok voltak. Hegedűs gyorsasága jól érvényesült Buzánszky mellett. A bea­d­jai azonban nem mindig sikerültek, Szolnok keveset volt játékban, lövésre neki is vállalkozott. Magyar bravúros védések mellett sú­lyos hibákat is vétett. Két gólban ludas, Kamarás kevesebb bravúrral, de meg­bízhatóan védett. A hátvéd hármasból Bakonyi játéka emelkedett ki. Sándor nehezen boldogult mellette, s többször a többieknek is segített. Pfluger gyenge kezdés után szépen feljött, a II. félidő­ben már jól tartotta Palotást. Ugyanez áll Buzánszkyra is. Csak szünet után játszott válogatotthoz méltóan. A fede­zetpár volt a dorogiak legjobb csapat­­része. Kiss II szinte hatodik csatárt ját­szott, de az összekötőjét is jól tartotta. Hargittai kitűnően helyezkedett, jól fe­jelt. Pozsonyi na­gy gyorsaságát nem használták ki eléggé, kevés labdát ka­pott. Varga nagy munkabírásával tűnt ki, de keveset lőtt kapura. Molnár szü­net után a legveszélyesebb csatárnak bi­zonyult. Gyors volt, sok jó lövést láttunk tőle. Kántor körülményesen kezelte a labdát, nehezen tudott tőle megszaba­dulni. Kinézet oszlopos tagja volt a csapatnak. Klausz többször el tudott menni Kovács II mellett, jók voltak a beadásai, csak a lövései nem sikerül­tek. Sípos játékvezetőnek rengeteg fordí­tott ítélete volt. 1950 NOV. 2. CSÜTÖRTÖK Től­e közvéleménykutatás és híradó 3­80 olvasónk küldte be hozzánk a tipp­jeit. Tizenhat olvasónk tippjét most is részletesen ismertetjük, valamennyit A fentieket tippeli: a) Cserkuty Sán­dor, Csősz, b) Csery István, Pécs, Tá­­bor­ u. 7., c) Schmitz Ferenc, Bp. XIV., Thököly­ út 51., d) Werner Gyula, Vác, Lőwy Sán­dor-u. 1­5., e) Kissif­ay Konrád, Bp. VIIL, Népszínház-u. 22., f) Hegyi Péter, Kecskemét, Bethlen-krt. 9., g) Bajusz László, Orosháza­, h) Murányi Károly Kalocsa, i) Jászay József, Nyír­egyháza, Bocskai-u. 49., j) Szarka Béla, Déva­vány­a, k) Gál Boldizsár, Üllő, i) Fiach Barnát, Debrecen, Csapó­ u. 88., m) Tordai Aba, Bp. IX., Mester­ u. 37., n) Szű­cs Ferenc, Kisújszállás, o) Balázs Ernő, Szolnok, Mártírok­ útja 55., p) Ba­gócsi Sándor, Pápa. A Totó jövőheti, 46. számú szelvénye: 1. Bulgária—Magyarország, 2. Magyar­­ország B—Bulgária B. 3. Tatabányai Építők—Pécsi M. Dinamó, 4. Győri VSK —Pécsi BDStE, 5. Székesfehérvári Építők —Pápai Textiles, 6. ÉDOSz Lendület— Olajimunkás, 7. Nyíregyházi Lók.—Ózdi Vasas, 8. Hatvani VSK—Csillaghegyi Textil, 9. Sátoraljaújhelyi Építők—Egri ESzTK, 10. Kecskeméti SzTE—Békés­csabai SzSE, 1l. Szegedi Lók.—K. Lom­bik, 12. Ceglédi SzSE—Szolnoki Lók. Pót: 13. Nagykanizsai VSK—Szombathely­i SzMTE, 14. Kerámia—­Perecesi Tárna, 15. Miskolci Építők—Debreceni Lokomotív, 16. Szegedi Textil—Kelenföldi Textil. • Összegezzük s a legtöbbet előfordulót, azaz a közvélemény tippjét külön is fel­tüntetjük. 1. Szombath—Textilesa X b X e X d 1 e 2 f 2 g 2 h 2 1 2 f 2 k 2 1 2 m 2 D *)o o P 2 fl 36 HL 492 952­­. Győri V—Dózsás1 2 1XXX X2 2 1 12 11 14 82 52 4111 3. Dorogi T—Előre 1X1X1 1 1 11 1 1 1 2 1 11 125 28 271 4. Csepeli V—Dr. Vasas2 1X 1X 1 1XXXX 1 1 1 1 1 89 70 211 5. BDSE- Talab. T.1 11 2X 1 2 1XXXX2 21 1 73 64 431 6. ÉDOSz-SzSzM­TE1 1 1 1 1 1 1 11 1 1 1 1 11 1 129 30 211 7. Vasas—Salg. Tárna1 1 1 2 1 1 1 21XX 1 11 1 1 110 36 341 8. Postás—­HonvédX22 1 2 2 X2 2 22 2 2 22 9 19 30 1312 9. Debr. Lók—­Kerámia2 1 2XX 1 2X 1 1 2 1 1 1 1 2 68 50 621 10. GySzSE—Szol. SzMTE 12 1 1X 1 2XX22X 1 12X 61 64 55X 11. DVSK-Szeg. Lók.1 1XX 1 1 11 2 1 2 1 1 1 1 1 104 38 381 12. Gázgyár— Elektr.1 1 2 1 2 1 11XX1 1 1 1 1 1 99 40 411 Pótmérkőzések: 13. Csillagih—S. Torna 12X 1X1 2 1X1 2X 1 2 1X 77 63 401 14. Nyír. Elektr— M­isk. É.2 2 1 2 1 1 1X 1X 11 1 11 9 98 32 501 15. Pápa—II Lók.1 1 1 11 1 1X1 1 1 1 1 1 1 1 1639 8 1 Ifj. BSzSE—CSzSEX 11 1X1 1 1XXX 1 12X1 93 66 211 MS II Gázgyár—Cs. Papírgyári Lombik 3:1 (2:1). Csepel, 609 néző. V: Fehérvári. Gázgyár: Szaller — Horváth III, Leve­lek­, Horváth I , Wiki. Zallár — Ka­pitány, Krecsmár, Szobek,­­ Mohácsi, Horváth II. Cs. P. Lombik: Földvári — G­rőber, Dömén, Csákány — Gáti, G­alló — Mezősi, Radvánszki, Barna, M­élyi, Szabados (Regicz). Végig nagyiramú mérkőzés. A Gázgyár jó védelmének kö­szönheti a győzelmet. G: Krecsmár, Szo­bek, Kapitány, ill. Mezősi, Jó, Levelem­, (a mezőny legjobbja), Horváth III, Zahár, Kapitány, ill. Domán, Csákány, Gáti, Barna KSzTE—Szegedi Textil 4:1 (2,6). Keca­kemét, 800 néző. V: Rozsnyai. KS­­TE: Vissky — Máté, Szt­oki, Nyerges — Szőke, Szamosi — Nagy II (Borbély), Várszegi, Szabó, Laczi II, Nagy I, Sz. Textil: Ger­gely — Komlódi, Tóth, Bozó — Péter­­vári, Sebesi — Bálint,­ Csiszár (Oláh), Héger II, Héger I, Bálint II. Állandó fölény mellett biztosan győzött a hazai csapat. G: Borbély (2), Laczi II (2), ill. Bálint, Jó, Máté, Uzsoki, Szamosi, La­czi TI, illetve Gergely (a mezőny leg­jobbja), Pétervári, Hóger II.