Népsport, 1952. december (8. évfolyam, 244-265. szám)

1952-12-08 / 249. szám

' 1­9­5­7 A MAGYAR NÉPKÖZTÁRSASÁG MINISZTERTANÁCSA MELLETT MŰKÖDŐ ______________ORSZÁGOS TESTNEVELÉSI ÉS SPORTBIZOTTSÁG LAPJA HÉTFŐ, 1952 DECEMBER 8 * ARA­I FORINT * VIII. ÉVFOLYAM, 249. SZÁM Budapestre ért a békeváltó A bécsi béke-világkong­resszusra Bul­gáriából elindult és Románián át Ma­­gyarországra érkezett bék­eváltó vasár­n­ap folytatta útját hazánkban. A váltó délután két óra előtt néhány percce­l ér­kezett Budapest határába. A vecsési országúton, a fasiszták által orvul meg­gyilkolt Steinmetz kapitány emlékeművé­­nél ünnepély­esen fogadták a fővárosba belépő vaj­tét. Az ünnepség­ után a váltó tovább folytatta útját a Szabadság-tér felé. A Szabadság-téren a szovjet hősi emlékmű­nél helyezték el a váltó botot. Mellette hétfő reggelig, a váltó tovább­­indulásáig, úiszettség áll. * A fotó arca piros a hevülettől, kék melegítője itt-ot­t átnedvesedett, amikor lépteit lassúbbra fogja, majd megáll. Rázendít a katonazenekar, az ünneplők serege éljent kiált s a fiatalok, idősek, fiúi* lányok mind, akik csak eljöttek, közelebb húzódtak a sportmezes, inéi® gítős fiatalokhoz. Három ország földjén át megérkezett a béke üzenetét vivő váltó hazánk főváro­sának határához. Kemény mozdulatlanságban áll az őr­ség a vecsési ha­tárban Steinmelin kapi­tény emlékművénél. A hideg pirosra csípte a mozdulatlanságukban is­­ oly nagy erőt sugárzó katonák arcát s né­melyike éppen olyan rózsássá vált, mint azoknak a fiataloknak az­ arca, akik ebben a pillan­atban mind igyekeznek egyre­­ közelebb kerülni a békeváltót vivőkhöz. A k­é km­e légi fős, feketehajú fiú lekerekíti nyakából az aran­yzs­inó­ros, pirosselyem béke tarisznyát és egy Dózsa- melegítés lány nyakába teszi. Egy kislány­­lép előre, kezében irkalap remeg, megfogja a tarisznya szélét és vigyázva, hogy az írás meg ne gyúród­jék, óvatosan beleveszi a tarisznyába. — Vigyétek el ezt is a békekor­­gr­esz­­szusra — mondja. Ünnepélyes pillanatok. Meghatott­­hangú, melegszavú ünneplő beszédek hangzanak el a XVIII. kerületi tanács, békebizottság részéről, a kerületi iskola úttörőinek énekkara énekel, majd egy lány áll­­az élre és csengő hangon szar­válni kezd. Fejét felveti, hátul egybe font kétágú varkocsát eligazítja és al­karól messzire hangzik a béke katonái­ról szóló vers. A váltóbotot már budapesti fiatalok •é ■ •*-„s-v.'-waó . f‚-'» ‚•«.•■) l­-,v rí-r ■*. zenekar zengi a dalt a legyőzhetetlen béketáborról, s már indulna tovább a váltó a béketábor egyik bástyájának, országunknak fővárosába. A béketarisz­nya tömöttebb lett sok-sok levéllel, a zászlók mellé odakerült a XVIII. kerü­let békeharcosainak zászlaja is, amikor egy kisfiú szalad előre. Felnőttek áll­nak elől, alig lát ki mellettük. Már-már elindul a váltó és a fiú megtorpan, de pajtása hangja sürgeti. Szétnyílik az út, a pirosnyakkendős gyerek odalép a futók­hoz, megfogja a váltóbotot é­s­ egy piros szalagot kezd kötözgetni rá. A szalagon sárgazsinóros hímzés. Alighanem az út­törők­ maguk hímezték. Iskolás, nagy, szabályos betűkkel írták rá a Kassa­­utcai iskola, békeüzenetét. Steinmetz kapitány emlékműve hatal­masan, messzire tek­in­tően áll az út el­ágazásában, amelyben most megindul a váltó Budapest felé. Piros­, kék-, fehér és sárgásmél­e­gítős sportolók váltják egy­mást az útvonalon, kézből kézbe kerül a szalagokkal díszített bot. A váltó vé­gigfut az Üllői­ úton, befordul a Kör­útra és amerre csak elhalad, mindenütt nagy ünneplés fogadja. A forgalom meg­áll, a járókelők felélénkülnek, s egy­­I­SY. váltóhelyen ezrek fogadják tapssal és éljenzéssel fiatalságunk békeakaratá­nak ezt a kifejezését is. A Petőfi ka­tonai akadémia előtt a tanfolyami hal­lga­tók nagy sokasága áll és zúgó, zengő ,, Hurrá'* kiállással fogadja, majd bo­csátja tovább útjára a futókat. Amint a váltó befordul a körútra, az egyik futó elmarad egy kissé. Elhullott egy szalag, egy békeüzenet drága jelképe. Lehajol, felveszi, és a­ csoport után ira­modik. Ön hirtelen megáll. Egy barna­­kabátos, fedetlen fejű, alacsony asszony lép le a járdáról, hozzámegy és a ke­zébe nyom egy hatalmas csokor sárga krizantémot. Mindez csak egy pillanat. A futó megfogja és fut a többiek után. Ez a virágcsokor is ott van a többi között,­­s mikor a váltó a Sztálin-úton, a József Attika­ utcán és a Teleki Pál ut­cán át a Szabadság-térre ér. A téli al­ Kony már kissé elhományosítija a nap­pali fényt s a hideg ilyenkor még job­ban csíp. És mégis, mennyien várták és fogadják nagy lelkesedéssel a váltó bein­gását. A nagy teret körül állják, felállnak a padokra, hogy tulajdon szemükkel is lássák azt a díszes jelképet, amely Bul­gária és Románia békeharcos fiataljai­nak üzenete után most a magyar fiata­lokéval is bővül. A békeváltó megérkezik a térre, a cso­­port­ odafut a szovjet hősi emlékmű ta­lapzatához és ott megáll. Tiszteletteljes, ünnepélyes, feszes tartásban állnak a fu­tók. A nézők tömege is elcsendesedik, néhán­yan leveszik a kalapjukat, majd a többiek is követik a példát. A hangszó­rókon keresztül felhangzik az ünnepség szónokainak hangja. A budapesti PTSZ- bizottság részéről Bózsik József másod­­- év.­- író . L.J . A Béketarsá­s­a nevében Anánási László alel­­nök üdvözli a váltót. Az Országház kupoláján kigyúl­t ru­­binfölényfi ötágú csillag, éles körvonalak­­kal rajzolva fel a sötétszürke égre az emberiség haladásának jelképét. Lassan itt az este, majd leszáll az éjszaka Bu­dapest házaira. Békés, s egyben harcos, alkotó napokat összekötő éjszaka. A béke­váltó reggel folytatja útját tovább nyugati határunk, majd Bécs felé, a népek béke-világkongresszusára. Győri Vasas—Bp. Postás 1:1 (0:0) Ollói út, 8000 néző. Vezette: Pesti (Foór, Berkecz) Góllövő: Pálfy, Majercsik. Győri Vasas: Pesti — Kárpáti, Kal­már, Pió — Józsa, Raffai — Dombos, Kertesi, Pál is, Budai, Pálfy. Edző: Ko­vács Imre. Bp. Postás: Komáromi — Magyar, Villányi, Kapcsos — Bihari, Kováts — Raduly, Szabó 311, Csornai, Marku­­sovszky, Majercsik. Edző: Baróti Lajos. *A havas, csúszós pályán mindjárt a Győri Vasas lép fel támadólag, s már az első percben Dombos a bal összekötő helyen 2 lépésről gyengén a vetődő kapus kezébe gurít. A győriek a kezdeményezők, szinte állandóan a Postások térfelén folyik a játék. Az első negyedórában Pálig, majd Budai hagy ki jó helyzetet. A 17. percben Kertesi 6 méterről, a kapunak háttal, ollózva, húzza a bal felső sarokra a labdát. Komáromi azonban jó érzékkel szögletre öklözi a veszélyes lövést. A Postások csak szórványos támad­áso­kat vezetnek, helyzetük csak a 25. perc­ben akad. Kövézs viszi fel a labdát, 25 méterről r­ál­övi. Kárpátiról lepat­tan a lövés Iladály elé, a szélső 10 mé­terről kapura lő és most a kapusról pattan a labda Markusovszky elé. Mar­­kusovszky 6 méterről lő, a lövéssel azonban egy pillanatig vár, s ezért a befutó Pia el tudja zárni a szöget. A nehéz talajon nem nagy az iram, de a játék, színvonala jónak mondható.­­­ul­lámzóbbá válik a játék, a győriek azonban továbbra is valamivel többet támadnak. Az egyik oldalon Pálisnak ég Badarnak, a másik oldalon Csomás­nak és Majercsiknek akad egy-egy tá­voli — veszélytelen — lövése. A 11. FÉLIDŐ Postás-fölény alakul ki az első tíz percben, de csak Majercsik lő a kapu mellé. Fokozódik a küzdelem, a játék színvonala viszont esik. Sok a hiba mindkét csapat játékában. Kiegyenlítő dise a küzdelem, a 16. percig hol az egyik, hol a másik kapu előtt folyik a játék. A 22. percben egy szabadrúgás nyomán tömegj­el­enet keletkezik a győ­riek kapuja előtt. Kalmár Pesti kezei közül fejeli ki a labdát. A percben Kertesi a jobbszélen vezet jára adást, a fi­ osra ítélt labdájára Komáromi kimoz­dul a­ kapuból, de a középen befutó Pálfy gyorsabb és mielőtt a kapus be­avatkozhatna, fejjel fél magasan a jobb­­sarokba küldi a labdát. 1:0 a Győri Vasas javára. A 30. percben Dombost középen jól ugratják ki. Kapcsos azonban kézzel tartja vissza a győri játékost. Lelkesen játszik mindkét csapat és­­a Postás még fokozni is tud. A hajrában több veszé­lyes helyzetet teremt és a 45. percben ki is egyenlít. Egy kapu elé ívelt be­adást Kalmár az ötösről kifejel. Mi­előtt a labda földet érne, Majercsik mintegy k­i­l méterre a kaputól a bal­összekötő helyéről jobbal kapásból a bal felső sarokba bombáz. 1:1. A győriek térfelén folyik a játék, amikor a játékvezető a mérkőzés végét jelzi. Szögletarány 1:3 (0:2) a Bp. Pos­tás javára. BÍRÁLAT A Győri­­Vasas kezdett­­jobban. Az első félidőben nemcsak szinte állandó fö­lényben játszott, hanem több gólhelyze­tet is dolgozott ki. Szünet után a Postás fokozni tudta az iramot és időnként még a játék irányítását is át tudta venni. A játék — az utolsó húsz percet leszámítva — általában nem volt nagyiramú, de színvonal tekintetében jobb volt, mint amilyent a csúszós, nehéz talajon várni lehetett. Mindkét csapat lapos játékra törekedett — több-kevesebb sikerrel. A Bp. Postás lelkesebb, önfeláldozóbb játé­kának köszönheti az egy pontot. Pesti­­kevés dolgát hiba nélkül vé­gez­te. _ Kárpáti biztosan mozgott, jól helyezkedett a nehéz talajon. Több íz­ben jó érzékkel keresztezett. Kalmár nagyszerűen fejelt, a közelharcokban is rendszerint felülmaradt. Pió lelkesen, ön­­feláldozóan, hasznosan küzdött. Józsa inkább a védekezésre fordított gondot. Átadásai gyakran pontatlanok voltak. Raffai kitűnően vitte fel a labdákat és azokat rendszerint jó helyre adta. Dombos gyorsasága jól érvényesült. Sok esetben a balszélen is látni lehetett. Kertesi hátrabiízott csatárt játszott, fő­leg leadásai voltak hasznosak. Palis­­nyhtt nem ízlett a talaj, sok labda el­pattant tőle, lassú volt. Budai jó kez­dés után fokozatosan visszaesett. Pálfy nehezen tudott megbirkózni hátvédjével. Komáromi különösen az első félidőben so­k nehéz lövést tett ártalmatlanná. Magyar bizonyult a hátvédhármas leg­jobbjának. Biztosan állt a lábán, tár­sainak is segített. Villány­inak nem okozott különösebb gondot Pállé sem­legesítése. Kapcsos mellett viszont, a gyors Dombos többször is elfuthatott- Bihari hamar kifáradt és nem tudta összekötőjét megfelelően tartani. Kováts a támadások előkészítésében jeleske­dett, és néha kapura is lőtt. Radu­ly nem tudta gyorsaságát kihasználni a jól helyezkedő Pióval szemben. Szabó III lényegesen gyengébb teljesítményt nyúj­tott, mint az elmúlt hetekben. C­somás jól kezelte a labdát, az I. félidőben néhány szép kitörést is láttunk tőle Mar­kusovszky sokat­ dolgozott, de nem sok sikerrel. Majercsik góljáért érdemel dicséretet. Az NB I 26. fordulójának eredményei Győri Vasas—Bp. Postás 1:1 Bp. Dózsa—Diósgyőri Vasas 7:0 Bp. Bástya—Dorogi Bányász 5:3 Szegedi Honvéd—Bp. Kinizsi 1:0 Csepeli Vasas—Pécsi lokom­otív 4:3 Salgótarjáni Bányász—Bp. Vasas 3:1 Szombathelyi Lokomotív—Bp. Honvéd 0:0 A Diósgyőri Vasas és a Pécsi Lokomotív­­ esett ki az NB I-ből Szombathelyi Lok,­Bp. Honvéd 0:0 Szombathely, 4000 néző. Vezette: Szi­geti Gy. (Fehérvári, Roh­éder) Sz. Lokomotív: Horváth — Nyírd, Tarr, Szőllősi — Kulcsár, Dombai — Papp, Varga, Kolesánszky, Beila, Szan­di. Edző: Bodola Gyula. Bp. Honvéds Faragó — Rákóczi, Vá­rosi, Bányai — Bozsik, Budai I — Budai II, Kocsis, Horváth, Puskás, Ba­­bolcsay. Edző: Szatmár Jenő. A Bp. Honvéd kezd erős szél ellen. Az első helyzetet Babolcsay hagyja ki a 2. percben: Puskás átadását a jobb kapufának lövi, s a visszapattanó lab­dát Horváth megkaparintja. Széllel szemben is a vendégek irányítják a játékot, a Sz. Lokomotív csak a 7. percben vezeti az első támadást. Papp átadása után Kolesánszky előtt nyílik gólszerzési alkalom, de Bozsik az utolsó pillanatban kirúgja előle a labdát. Két perc múlva Kolesánszky balra átvágott labdáját Szandi a kifutó Faragó mel­lett a kapu fölé lövi. Negyedóra eltelte után változatos lesz a játék. Sok hibá­val játszik mindkét csapat, de ebben a nagy szél , is ,,ludas“. A 17. percb­en Papp jobb sarokra tartó erős lövését Faragó csak nehezen fogja. A másik oldalon Kocsis labdája teljesen tisztán találja Babolcsayt, de a szélső óriási helyzetben fölé vágja a labdát. Hosszú perceken át támad a hazai csapat, ám a befejezésekbe az utolsó pillanatban mindig hiba csúszik. A 30. percben sza­badul csak fel a Bp. Honvéd kapuja. Puskás átmegy három szombathelyi já­tékoson, de az ötösről Horváth kezébe lő. Szandi elől Rákóczi szögletre ment. Szandi íveli be a labdát, Faragó aláfut, a labda Varga elé kerül, de ő jó hely­zetben lyukat rúg. Váltakozó támadások után Szandi kicselezi Rákóczit, Faragó azonban szögletre tisztáz. Beszorul a Bp. Honvéd, még Kocsis és Puskás is hátul van. Csak az utolsó percekben kap lábra ismét a honvéd-együttes. A szünet 15 percig tart, mindkét csa­patnál a­ bőrszegeket javítják. Az Sz. Lokomotív cserél: Varga kimarad, Töl­gyesi lesz a bal fedezet, Dombai a bal­­összekötő és Bella a jobbösszekötő. A II. FÉLIDŐ első perceiben nagy erővel támad a Bp. Honvéd, a szombathelyi védők azonban jól helyezkednek és mindig jókor lép­nek közbe. Ha sikerül is egy-egy lövés a Bp. Honvéd csatárainak, Horváth biz­tosan fogja a labdákat. A 10. perc után szabadul fel a szombathelyi kapu. Rög­tön a balszárny vezet támadást. Szandi nagy lövése elkerüli a jobb felső sarkot. A 15. percben a Bp. Honvéd rohamoz. Lábról lábra vándorol a labda, a torna-a­dás végén Kocsis 8 méterről lő, de Horváth bravúrosan fülé öklözi a lab­dát. Villámgyors támadást vezet ezután az Sz. Lokomotív, a Honvéd-védelem nem tud közbelépni, Dombos azonban óriási helyzet­ben, 8 méterről a bal kapufa mellé lövi a labdát. Egy perc múlva Szandi ismétli meg ugyanezt. Izgal­mas, változatos a játék. A 25. percben Puskás és Kocsis vezet ötletes táma­dást, Kocsis lövésébe Tart beteszi a lábát és a labda szögletre pattan. Egyre keményebbé válik a játék. Állandósul a Honvéd fölénye. A­­69. percben Ba­bolcsayt dancsolják a felezővonalnál a szombathelyi védők, a játékvezető le­fújja az esetét és szabadrúgást ítél a­ Sz. Lokomotív ellen. A füttyszó után Kolesánszky a labda után fut, hogy visszahozza. Városi a labdáért futó csa­tár után rúg. Városit a játékvezető ki­állítja. Az utolsó percek fokozódó iz­galmak közepette telnek el. A hazai csapat teljesen beszorul. Két perccel hosszabbít a játékvezető, e®ért a 47. percbyen ér véget a játék. Szöglet arány: 7:5 (1:1) a Bp. Honvéd javára. BÍRÁLAT A nagy szél és a csont keményre fa­gyott pálya,­­ erősen befolyásolta a játé­kot. Az apró göröngyökkel tarkított pá­lyán a labda gyakran kiszámíthatatla­nul pattogott, ezért mindkét részről sok hiba csúszott a támadások felépítésébe. Az első félidőben a szél ellen játszó Bp. Honvéd kapott előbb lábra és az első negyed órában gyors,­ ötletes táma­dásokat vezetett. A befejezés előtt­­ azon­ban a csatárok túl sokat körülményes­­kedtek és mindig a jobb helyzetben lévő társukat keresitek a labdával. Tizenöíc perc elteltével a­ hazaiak a széltől támo­gatva sok­­támadást vezettek, ezek a tá­madások azonban tervszerűtlenek vol­tak, a Bp. Honvéd védelme könnyen verte vissza őket. Szünet után a Bp. Honvéd vette á­t az irányítást, támadá­sai azonban túlságosan egyoldalúak vol­tak és a jól helyezkedő, lelkes szombat­­helyi védők meg tudták akadályozni a csa­tár­ok­at a kap­ural­ö­v­ésb­en. Horváth rengeteg nehéz labdát fogott. Öklöznie azonban erőteljesebben kell. Nyirő ezúttal sokkal jobban játszott, mint az elmúlt hetekben, kitűnően fogta szélsőjét. Tarr teljesen semlegesítette a lassú Horváthot. Szőllősi nagy harcot vívott Budai II-vel, gyakran eredimé­nyesem Kulcsár csapata legjobbjásnak bizonyult, kitűnően szerelt s rendszerint pontosan továbbította a labdát. Dombai mint fedezet sokkal jobb teljesítményt nyújtott, a támadósorban már nem min­dig találta fel magát. Papp néhányszor lendületesen húzott el, de ritkán bocsát­kozott közelharcba. Varga jól épített, Kolesánszky sokszor erőteljesen tört a kapura. Bella balösszekötőbe­n közepe­sen játszott, jobboldalon már inkább hasznára vált csapatának. Szandi sokat változtatta a helyét, a második félidő­ben ő volt a szombathelyi csatársor leg­veszélyesebb tagja. Tölgyesi jól rombolt, Faragó az első félidőben sok nehéz labdát hárított. Rák­óczi néhányszor za­varba jött a gyors Szandival eze­n­ben. Városi kitűnő teljesítményt nyúj­tott, sportszerűtlensége sokat ront tel­jesítményén. Bányai jól őrizte Pa­ppot, az első félidőben azonban gyakran bi­zonytalanul rúgott. Bozsik a tőle meg­szokott­­higgadt játékot nyújtotta, a második félidőben sokat tört kapura is. Budai I fejjátékával tűnt ki. Budai II az első félidőben kevés labdát kapott, szünet után már több támadást veze­tett, beadásai azonban nem mindig sikerültek. Kocsis tartózkodóan játszott. Nem láttunk tőle ötletes megoldásokat. Horváth erőtlen, lassú volt. Puskás nagy kedvvel küzdött, de feltűnő sok pontatlan lövése volt. Babolcsay keményen küz­dött, ő is inkább az egyéni játékra törekedett. Bp. Bástya—Dorogi Bányász 5:3 (4:1) Dorog, 3500 néző. Vezette: Dorogi (Hamvas, Szepezdi) Gólövő: Hidegkúti, Molnár (Dorog), Palotás. Hidegkúti, Palotás, Sándor, Varga Pozsonyi. Bp. Bástya: Gellér — Kovács II, Bör­­zsei, Lantos — Kovács I. Zakariás — Sándor. Hidegkúti, Palotás. Szolnok, Molnár, Edző: Bukovi Márton. Dorogi Bányász: Ilku — Buzánszky, Dacsev, Bakonyi — Hargittai, Kinczel — Pozsonyi, Aspirány, Molnár, Varga, Kántor. Edző Sós Károly. A Dorogi Bányász kezd nappal szem­ben, de Sándor vezeti az első támadást. A másik oldalon Molnár nem éri el Varga előreadását. A 2. percben Hi­degkúti nagy lövése hajszállal a kapu mellett süvít el. Egy perccel később Sándor elfut, begurít és Hidegkúti az ötös sarkáról — nagy helyzetben — kapu fölé lő. A Bp. Bástya nagy len­dülettel támad tovább. Az 5. percben Lantos felszabadító rúgása után Hideg­kúti kapja a labdát — mintegy tíz méterrel a félpályán túl — kiugrik és nyomában Kinczellel kapura tör. Kinczel megkísérli kézzel visszafogni őt, de csak tíz méterrel a kapu előtt sikerül ez. Hidegkúti elesik, de estében lő és a labda fél­agasan, véd­hetetlenül száll a kapu­ jobb sarkába. 1:9 a Bp. Bástya javára. A gól után a dorogiak hevesen ro­hamoznak. A 7. percben Pozsonyi szé­pen kiugratja Molnárt és a közép­­céter az előrevetődő G­ellér alatt a karm jobboldalába rúgja a labdát. 1:1-Változatos lesz a játék. Az iram igen erős. Mindkét csapat laposan, gyorsan adogat. A 19. percben Szolnok ad előre Molnár felé. A labda, Hargittai lábán irányt változtat és a már az előre­­adás pillanatában lesen lévő Palotás elé pattan. A­ középcsatár hét méter­ről védhetetlenül lő laposan a bal­sarokba. 2:1. Az egyik partjelző lest jelzett, a do­rogiak tiltakoznak a gól megadása el­len, percekig áll a játék. A játék­vezető hajthatatlan, kitart döntése mel­lett. _ A dorogiaknak szemmel l­áthatóan kedvét szegi a második gól, a Bp. Bás­tya egyik támadást a másik után vezeti. A 32. percben a budapestiek Molnárja fut elé ívelt labdáját Palotás fejjel tovább­csúsztatja és Hidegkúti öt méterről la­posan a jobb sarokba lő. 3:1. Három perccel később Sándor elfut Bakonyi mellett, a keresztező Kinczelt is kicse­lezi, majd a kapu­­von­alról hátragurít. Tiku kiflit, nem éri el a labdát. Palo­tás 1 méterről lő. Buzánszky a gól­vonalon menteni ak­ar, de nem találja el a labdát és az akadálytalanul jut a kapu jobboldaléba. 4:1. Öt percig támad még a Bp. Bástya, utána azonban ismét kiegyensúlyozottá válik a játék. A II. FÉLIDŐBEN a dorogiak Kántor helyett Révész T-et állítják be és a támadósor így alakul: Révész 1, Varga, Molnár, Aspirány, Zs D­­zsenyi. Az iram gyengébb mint az első félidőben, a játék hullámzó. Sándor lö­vése hajszállal elkerüli a kaput, azután újból a jobbszélső lábáról pattan kapu mellé a labda. A 12. percben Sándor ellenállhatatlanul tör előre, kapura húz, az ötös sarkáról nagy erővel félmagasan lő. Ilima belenyúl a lövésbe, de a labda a kezéről a gólvonal mögé pattan. s:1. A dorogiak lendületes támadásokat ve­zetnek. A­ 16. percb­en Molnár erős lö­vését Gellei nem tudja megfogni. Lan­tos szögletre ment. Szöglet után Pozsonyi lő alig mellé. Tovább rohamoz a Do­rog. A 20. percben Aspirány lövése a védőkről visszapattan, pontosan Varga elé és az összekötő mintegy 20 méterről a bal felső sarokba lő. 5:2. Háromperces dorogi ostrom után fel­szabadul a budapestiek kapuja és a 24. percben Szolnok már csak Ihku­val áll szemben, a kapus vetődéssel szerzi meg a labdát. Nem sokkal később Szolnok helyett Kárász áll be. A dorogiak lel­kesen rohamoznak. A 30. percben Aspi­rány lövését Gelér bravúrosan­­védi A 31. percben Molnár 12 méterről lő. Gellér kiüti a labdát és a befutó Po­zsonyi 5 méterről laposan a kabar­okba lő. 5:3. Nagyszerűen és igen veszélyesen ját­szik a Dorogi Bányász. A 44. percben Pozsonyi elől a kifutó Gellér vetődve ment, Aspirányhoz pattan a labda, az összekötő nagyszerű helyzetiben rosszul találja el a labdát. Szögletarány: 4:2 (1:0) a Dorogi Bányász javára. BÍRÁLAT Csaknem végig nagyszerű iramú és szép játékot láttunk. A dorogi együttes a második gól utáni visszaeséstől elte­kintve, teljesen egyenrangú ellenfele volt a Bp. Bástyának. Mindkét csapat laposan, gyors -­ossz játékkal építette fel támadásait, sokszor láttunk helyváltoz­tatásokat, helycseréket, keresztlabdá­kat és lyuk ráadásokat. A Bp. Bástya ügyesen kihasználta az első félidő má­sodik felében a dorogiak éli k­ed­vetlen­e­­dését és az ekkor elért gólokkal meg­érdemelten nyerte meg a mérkőzést. Gellér néhányszor bravúrosan védett, de egy párszor nem tudta megfogni a lab­dát. Kovács II az első félidőben jól lé­pett közbe, pontosan adta előre a labdát, szünet után Pozsonyival már nem bírt. t­örzsei végig jól játszott, mindig meg­felelő időpontban lépett közbe, biztosan rúgott és alkalomadtán pontosan pász­tázott előre. Lantos váltakozó sikerrel harcolt Pozsonyi ellen, Révészszel szemben sokkal jobb teljesítményt nyújtott. Ko­vács­­ főleg a támadásokat készítette elő, de nem egyszer a csatárok nyakára vitte a labdát- Zakariás nagyszerű tejesít­­ményt nyújtott mind a védekezésben, mind a támadások támogatásában. Sán­dor volt a budapesti csapat legjobbja. Ha hozzákerült a labda, nem lehetett őt meg­állítani A II. félidőben nem kapott elég megfelelő labdát. Hidegkúti az 1. félidő­ben ragyogóan játszott, remek labdákat adott és sokat lőtt, szünet után vissza­esett. Palotás nagy területen mozgott, csaknem minden támadásból kivette a részét. Szolnok csak az összj­átékban te­vékenykedett. Egy gólhelyzete volt, azt is kihagyta. Kárász lendületesen játszott. Molnár félénksége miatt ritkán érvénye­sült Buzánszky mellett. Ilku mindent védett, ami védhető volt, egyszer hibázott csak: a Bp. J Bástya negyedik gólja előtt feleslegesen kifutott. Buzánszky végig pompásan játszott, nemcsak szélsőjét fogta és szerelte, ha­nem belül is sokszor segített. Dacsev a csúszós fafajon időnként bizonyta­lanul mozgott, a II. félidőben azonban feljavult. Bakonyi nem tudta tartani Sándort. A két fedezet mind a védeke­zésben, mind a támadásban megbízha­tóan látta el feladatát. Pozsonyi különös­­en balszélen játszott jól, gyors volt, sokszor veszélyeztette az ellenfél kapu­ját. Aspirány rengeteget dolgozott, nem­csak épített, hanem sokat lőtt kapura is. Molnár igen mozgékony volt, nagy­szerű érzékkel helyezkedett, szemfüles­­ségével jónéhányszor veszélyt jelentett a Bp. Bástya kapujára. Varga főleg az építésből vette ki a részét, gólja nagy­szerű csatárteljesítmény volt. Kántor­ból hiányzott az átütőerő, csak a me­zőnyben volt egy-két ügyes egyéni meg­mozdulása. Révész a jobbszélen nem ta­lálta fel magát. A Magyar Népköztársasági Kupa első országos fordulója Rókusi. A göröngyös, fagyos talajon nem alakulhatott ki jó játék. A hazai­­csatárok jobban kihasználták a kapu­­előtti helyzeteiket. G: Csete (2), Cson­tos, ill. Petre. Jó: Hegyi, Csincsik, Csete, ill. Tóth, Körtvélyes, Tajfoi. S. Petőfi—Miskolci Építők 2:1 (1:9). Sátoraljaújhely, 250 néző. V: Herr. S. Petőfi: Varga — Ujj, Kosztolnyik, Ka­tona — Goffa, Lenár — Borbély, Ba­logh, Orebovszki (Kohlmayer), Szem­ok, Laczkó. M. Építők: Horváth — Tófalvi, Bát­ori, Miskolci — Szalonkai, Mészáros — Verebes, Dobos, Csorba­, Pasztrovics, Földi. Egyenlő erők küzdelme. A ven­dégcsapat tervszerűbben, a hazaiak lelkesebben támadtak. G: Balogh, Kohl­­mayer, ill. Földi. Jó: Goffa (a mezőny legjobbja), Kosztolnyik, Katona, Ba­logh, ill. Horváth, Tófalvi, Csorba, Pasz­tro­vics. Mátyásföldi Honvéd Iljusin SK—Se. Építők 2:2 (2:1). Székesfehérvár,­ 500 néző. V: Szigetii L. A jól tömörülő má­tyásföldi védelemmel szemben nem bol­dogult a hazai csatársor. G: Solti, Be­kő, ill. Keresztúri (2). S. Vasas—Hatvani Lokomotív 3:1 (1:1). Salgótarján, 1000 néző. V: Popo­­v­ics. S. Vasas: Csata — Hegyi, Csin­csik, Válóc­zi — Kies bán I, Langár — Tátrai (Kocsis), Tóth, Csete, Nagy, Csontos. H. Lokomotív: Berényi — Móra, Tóth, Körtvélyes — Tajti, Híd­végi — Petre, Zambó, Szelei, Szabó, Komlói Bányász—P. Kinizsi 14:0 (3:0). Pécs. V: Várhegyi. A vendégcsapat könnyedén ér­te el góljait. A hazai csa­pat csak 37, első félidőben volt egyene s rangú ellenfele az NB II-s csapatnak. G: Károly( 1 4), Pálinger (3), Huszti (2), Magyar (2, egyet­t­esből), Szám, Orosz, Ali. Pénzügyőrök—E. Fáklya 3:3 (2:6). Eger, 1001­ néző. V: Szegedi. Pénzügy­őrök: Csikós II — Fodor, Takács, Steiner — Cserna, Schwind — Molnár, Horváth II, Hoffmann, Horváth I, Sas. Eger: Vincze — Bóta, Szent­­m­­a­rjay, Dobos — Báder, Tóth — Szabó, Pusztai, Borbély, Nagy, Kovács. A Pénzügyőrök már 3:­-ra vezettek. Ha­talmas küzdelemben egyenlített a Fáklya. G: Molnár (2), Haffifmann, ill. Szent­marj­ay (2, egyet 11-esből), Bor­bély. Jó: Horváth I, Sas, Molnár, ill. Vincze, Bóta, Báder. G. Vasan—Pereces, Bányász 8:6 (3:0). Ózd, 500 néző. V: Máté. Ózd: Varga (Szabó) — Rózsavölgyi, W­iel­and, Haj­­ner — Kálnai I, Kovács (Gyárfás) — Pap­vári, Borsodi, Anocskai, Hamkó, Bakó. Pereces: Lévai — Bojtos, Zerrtw­i, Zsigmond — Kovács, Miskovits — Ti­szai, Uliász, Szigeti, Melega, Bérei (Telkei). A hazai csapat minden ré­szében jobb volt és hengerelt. G: Anocskai (2), Hamkó 12), Gyárfás (2), Borsodi, Bakó. Jó: Rózsavölgyi, Wie­­land, Kálnai I, Borsodi, Bakó, ill. Zen­­tai, Kovács, Uliász.