Népsport, 1987. december (43. évfolyam, 281-303. szám)

1987-12-01 / 281. szám

XLIII. 281. ♦ 1987. december 2­0­3 Labdarúgás Utánpótlás EB-selejtező Magyarország-Cipris 4-1 (1-1) Czabán Samu tér, 500 néző. Vezette: Zsuk (Birisnyi­­kov, Duska, mindhárom szovjet). Magyarország: Petry — Csikós, Szélpál, Bordás, Szal­ma — Illés, Bérczy, Sass — Balog, Szabadi, Rontanek. Ciprus: Petridisz — Mihail, Ilia, Hrisztodolu, Konsz­­tandinu — Ort­anidisz, Andreu, Kaloteu — Hadzilukasz, Platikisz, Petroszjan. Csere: Bérczy helyett Horváth Cs. a szünetben, Ka­­loteu helyett Hrisztofi az 53., Romanek helyett Nagy Zs. a 66., Andreu helyett Engemidisz a 72. percben. Gólszerző: Andreu az 5., Szabadi a 28., Horváth Cs. az 59., Sass a 68., Szabadi a 89. percben. Sárga lap: Konsztandinu a 8., Petroszjan a 32., Bordás és Kalotev, mindkettő a 40. percben. Szögletarány: 7:2 (2:1) Magyarország javára. Számunkra rosszul indult a mérkőzés. A vendégek gyors egymásutánban két­szer is megcélozták Petry kapuját, az 5. percben pedig vezetéshez jutottak. Andreu hozta fel a labdát, védőink nem támadták, a középpá­lyás lövésre szánta el ma­gát 10 méterről és a jól el­talált labda a bal alsó sa­rokban kötött ki. 0-1 Három perccel később Konsztandinu kapott sárga lapot Sass buktatásáért. Egyre többször került ve­szélybe a vendégek kapuja, elsősorban Szabadi jóvoltá­ból. Előbb Romanek átadá­sát félfordulattal küldte a bal sarok felé, majd újra a középcsatár következett, de fejesét Petridisz elcsípte. A levegőben lógott az egyenlítés. A 28. percben Sass jobb oldali szöglete után Szabadi emelkedett a legmagasabbra és öt méter­ről a bal sarokba fejelt. 1-1 Keményedett a játék. Csi­kós felvágta Pebroszjant és a csatárt ápolni kellett. Ami­kor talpra állt, az első talál­kozásnál, a 32. percben, tör­lesztett a hátvéddel szem­ben. Ő megkapta a sárgát, amit a bíró Csikóstól koráb­ban „elspórolt’’. Szabadi újra két veszélyes labdával tette le névjegyét, majd a 40. percben kettős sárga lapos figyelmeztetés következett. Bordás és Ka­lotev kapta, mert szabályta­lankodtak egymással szem­ben. FORDULÁS UTÁN a magyar együttes nagyobb sebességre kapcsolt. Bordás, majd Balog labdája foglal­koztatta a vendégek kapu­sát. Egy szöglet után pedig Horváth Cs. nagy lövése su­hant el a jobb sarok mel­lett. Az 59. percben jött a ve­zetés. Bordás indította Hor­váth Csabát, a váci csatár 18 méterről a bal felső sa­rokba lőtt. 2-1 Gördülékenyem színesen játszott a magyar utánpót­lás. A 68. percben Illés re­mek labdát tálalt Sass elé, aki valósággal kilőtte 20 méterről a jobb felső sar­kot. 3-1 Beszorultak a vendégek, megszállták kapujuk előte­rét. Szabadi és Bordás pró­bálkozott távoli lövéssel, majd a 75. percben Nagy Zsolt találta telibe a felső lécet. Most már az történt a pályáin, amit a magyar csa­­­tat akart. A 89. percben Bordás indította Sasst, a Honvéd játékosa futtából, nyolc méterről megcélozta a kapu közepét, Petridisz óriá­si bravúrral még mentett, a labda azonban kipattant ró­la. Sass odaért, látta, hogy Szabadi üresen áll, hozzá passzolt és a középcsatár nagy nyugalommal 4 méter­ről a kapu közepébe helye­zett. 1-1 Utánpótlás-válogatottunk győzelemmel fejezte be sorozatát az EB-selejtező­­kön s végül a második helyet szerezte meg, de ez a győzelem már későn jött. Az újjászervezett és alaposan megfiatalított együttes kicsit lassan kez­dett, s a vendégek meg­szerezték a vezetést. Vá­ratlan találatuk, ha rövid időre is, de visszavetette a mieinket. Az egyenlítés után, s főként a második játékrészben, már az tör­tént a pályán, amit a mieink akartak. 1-1 után a magyarok­­ egyre inkább belelendültek, a vendé­geken a fáradtság nyomai mutatkoztak, mindinkább hátrább vonultak. Arra tö­rekedtek, hogy szorossá tegyék a mérkőzést. Ez az elképzelésük nem vált valóra, mert a magyar utánpótlás a második 45 percben minden tekintet­ben felülmúlta a szigetor­szágiakat. Gyorsabban, pontosabban játszott, a cserék is jól sikerültek. Ekkor már bátrabban vál­lalkoztak a mieink távoli lövésekre is. Egymás után kerültek helyzetbe a csatá­rok, a középpályások, s nem ritkán hátvédeink is. A négy gól mellett­ még számos lövést, ügyes akciót és egy kapufát is felje­gyezhettünk. Végül akár nagyobb különbséggel is nyerhettek volna a magya­rok a szerény képességű, lényegében csak 45 percig futballozó lelkes ellenféllel szemben. A magyar válogatott kapujában Petry a gólról nem­ tehet. A hátvéd­sorban Csikós és Bordás hívta fel magára a figyelmet. Fordu­lás után több akció indult tőlük, határozottan, jól ját­szottak. A középpályás sor a második félidőben átvette a küzdelem irányítását. Illés sokat volt játékban, Sass jó labdákat adott társainak, szerzett egy látványos gólt. Horváth Cs. is kitett ma­gáért, a magyar együttes egyik mozgatója volt. Elöl Szabadi már az első fél­időben gyakori veszélyt je­lentett, minden megmozdu­lásában benne volt a gól. Két találatával járult hozzá a sima győzelemhez. Roma­­neknek használható átadá­sai akadtak. Balog és Bérczy igyekezett, Nagy Zs. gyor­san beilleszkedett a csapat­ba. A ciprusi kapus, Petridisz több eset­ben is bravúrral hárított. A gólokért senki nem hibáz­tathatja. A védelem fordu­lás után egyszerűen nem tu­dott mit kezdeni a csatá­rainkkal, gyakran kénysze­­rítették Szabadják hibázásra őket. A középpályások jól kezdtek, de elfáradtak. Elöl Petroszjan szép dolgokat művelt, de nagyon egyedül maradt. Zsuk nagyobb hiba nélkül látta el feladatát. Kaszás Gábor: — Az első félidőben gyengén játszot­tunk. Fordulás után helyen­ként elégedett voltam a lá­tottakkal. A jövőt illetően biztató, hogy hét olyan lab­darúgó kapott szerepet, akik a jövőre kezdődő új soro­zatban is szóhoz juthatnak csapatunkban. Andreasz Mihalidisz: — A második gól után játékosaink feladták. Márpedig az euró­pai színtéren ezt nem illik tenni! Ha Petridisz kapus nem véd ilyen remek for­mában,­­ akkor a magyarok akár tíz gólt is rúghattak volna. Varga Béla ★ Az 5. csoport végeredménye 1. Görögország 6 4 1 1 15- 5 9 2. Magyarország 6 3 12 12- 77 3. Lengyelország 6 3 - 3 5- 6 6 4. Ciprus 6 1-5 4-18 2 NÉPSPORT 3 1­ VI i­s sor­solás miatt is nagyon fontos a győzelem A válogatott hétfői sajtó­­tájékoztatóján Garazdci Jó­zsef megbízott szövetségi ka­pitány betegsége miatt nem tudott részt venni, így csak telefonon válaszolgatott az érdeklődő kérdésekre.­­ Jobban van, vagy utol­só válogatott mérkőzésén nem ülhet majd a kispadra? — adódott a legkézenfek­vőbb kérdés. — Köszönöm, már túl vagyok a nehezén. Legalább­is most úgy érzem. Hőemel­kedésem volt és szédeleg­­tem, egyszóval kitört rajtam az influenza. A hangom ugyan még gyenge, de ez nem akadályoz meg abban, hogy ott legyek a Ciprus el­leni mérkőzésen. — Legfeljebb nem tud kia­bálni, de Garami József kü­lönben sem a hangjáról hí­res. — Azért nem árt, ha van. Nem jó, ha az ember túlzot­tan hallgatag. — Összeállt a csapat? — Igen. Mindenki egészsé­ges — rajtam kívül —, így a következő együttest kül­döm majd pályára. A ka­puban Disztl Péter foglal helyet. Sallai, Torna, Kovács Ervin és a ferencvárosi Kel­ler alkotja a hátvédnégyest. A középpályán Fitos, Détári és Bognár játszik. Elöl. Mé­szárostól, Kiprichtől és Ko­vácstól várom a gólokat. Persze az sem ejt kétségbe, ha mások találnak be a cip­rusi kapuba... — Miért döntött. Keller és Kovács mellett Preszellerrel és Hajszánnal szemben? — Keller már játszott a skótok ellen is, és elégedett voltam a teljesítményével. Kovács pedig az utóbbi idő­ben nagyot javult, s a Pa­­nathinaikosz ellen is bebizo­nyította, hogy nagyon is gól­képes. Remélem, hogy né­hány gól még maradt­ a lá­bában. Ha már gólokról volt szó, Kiprich Józseftől is megkér­deztük, hány találattal len­ne elégedett. —­ Maradjunk abban, hogy a győzelemnek már örül­nék, főleg akkor, ha azt jó játékkal érnénk el. — A Népsport osztályzatai alapján megszerezte az ősz játékosa címet. Szeretnénk, ha szerdán sem cáfolna ránk . .. — Mindig jól akarok ját­szani. Csak néha nem sike­rül . .. Talán szerdán nem kell majd szégyenkezniük miattam. Détári Lajos harmadszor készül Ciprus elleni találko­zóra. Eddig egyszer sem si­került gólt lőnie a szigetor­szágiak hálójába.­­ Ha az első félidő elején sikerül vezetést szereznünk, akkor akár öt-hat gólos ma­gyar siker is lehet. Ellen­ben, ha szünet előtt gólkép­­telenek leszünk, akkor na­gyon nehéz lesz győznünk. Egy biztos, a mérkőzés nem tét nélküli, hiszen számunk­ra Ciprus ellen csak a győ­zelem lehet az elfogadható eredmény... Így igaz! Annál is inkább, mert nem felejthetjük, hogy a szigetországiak elleni két pontnak nagy jelentősége le­het a közelgő világbajnoki selejtező sorsolásakor. A FIFA ugyanis nem titkolja, hogy a csapatokat többek kö­zött az EB-selejtezőkben elért eredményeik alapján (is) sorolja be a különböző kalapokba! A magyar nem­zeti tizenegy jelen pillanat­ban a FIFA ranglistáján a 12. helyen áll. Ez azonban a hátralévő EB-selejtezők után még változhat. Vagyis válo­gatottunknak a­­ kedvezőbb világbajnoki selejtező sorso­lás érdekében feltétlenül meg kellene szereznie Ciprus el­len a győzelmet. (borókai) Garami József Détári Lajos Kiprich József Száz százalék Magyarország és Ciprus válogatottjai mindössze három alkalommal mérkőztek meg egymással. Sa­játos módon mindhárom összecsapás tétmérkőzés volt. A sorsolás szeszélye folytán az előző VB és a jelenlegi EB selejtezőiben egyaránt azonos csoportba került a két együttes. A nyúlfarknyi történet — az első találkozót alig több, mint három éve játszot­ták — így is szolgáltat néhány, statisztikailag fel­dolgozható adatot. -1 A mérleg a mieink számára — százszázalékos. Mindhárom mérkőzést a magyar válogatott nyerte, az összesített gólkülönbség 5-1. + A három találkozó színhelye: 1984. XI. 17.: Limasszol (2-1), 1985. IV. 3.: Budapest, Népstadion (2-0), 1987. II. 8.: Nicosia (1-0). + A három mérkőzés „gólkirálya” Nyilasi Tibor, a lmasszoli és a budapesti meccsen egyaránt beta­lált A. Konsztandinu kapujába. _+ Mindhárom találkozón hárman-hárman léptek pályára: a ciprusi Jangudakisz, Szavvidisz és Ma­­rangosz, illetve Sallai, Róth és Garaba. Közülük az első két ciprusi kerettag, a magyarok közül Sallai­nak van lehetősége a negyedik találkozón is sze­repelni. ♦ A legutóbbi, az idén februárban játszott mér­kőzésen szerepelt 23 labdarúgó közül a vendégektől 9-en vannak jelen Budapesten, a magyaroknál vi­szont csak négyen (Sallai, Preszeller, Bognár és Kovács) újrázhatnak. ♦ Ciprus válogatottja fennállása óta idegenben csak­­ egyetlenegy pontot szerzett tétmérkőzésen. Reméljük, ez a „summa” az Üllői úto­n semmiképp sem szaporodik ... (roc­y) Tü­kisz H­aralaitibosz: 99 Tan­uhul jöttünk99 A ciprusi válogatott kedd délután megtekintette az utánpótlás-együttesek talál­kozóját, majd visszatért fő­hadiszállására, a Hotel Bu­da Pentába. Ott kerestük meg Takisz Haralambosz szövetségi kapitányt. Elmondta, már harmadik alkalommal jár hazánkban, de nem tud betelni Buda­pest szépségeivel. Igaz, a délutáni mérkőzés egy kissé elrontotta hangulatát, mert ilyen nagy különbségű vere­ségre nem számított. Ezután rátért csapatára. Itteni fel­készülésük megfelelő volt, a Ferencváros népligeti pá­lyája igazán kifogástalan, bár csak nekik lenne hason­ló edzőpályájuk. A szerdai találkozóval kapcsolatban a kapitány úgy nyilatkozott, hogy nagyon nagy a különbség a két vá­logatott között Ezt azzal magyarázta, hogy nelük nin­csenek hagyományaik a lab­darúgásban, meg aztán a fél­­­­milliós lakosság sem elha­nyagolható tényező. A játé­kosok kiválogatása nehéz feladat, mert csak szűk kör­ből lehet válogatni. A cip­rusi futballnak nincs saját elképzelése a játékról, ab­ból próbálnak profitálni, amit a mérkőzéseken elles­nek. Minden találkozó lehe­tőséget ad a további tanu­lásra, hogy majd idővel ki­alakulhasson a ciprusi lab­darúgás egyéni arculata. A szerdai mérkőzésnek is ez az egyik lényege amel­lett, hogy szeretnének tisz­tességes eredményt elérni. Nincs vesztenivalójuk, tehát nyugodtan játszanak. Meg­próbálják hasznosítani a már ellesett titkokat. Ha­ralambosz tudja, a magyar csapat ellen ez nem lesz könnyű feladat, véleménye szerint a mi labdarúgásunk jelenleg is az európai él­mezőnybe tartozik. Úgy mondta, a magyar foci nem esett vissza, csak időnként „megbotlott”. A játékkal kapcsolatban Haralambosz arról beszélt, nem fognak foggal-köröm­mel védekezni. Az edzéseken két dolgot gyakoroltak, mit tesznek, ha a magyarok bir­tokolják a labdát, és miképp mennek át támadásba, ha náluk lesz. Azt még hozzá­tette, ez csak elképzelés, mert ha a magyarok rá­kényszerítik a ciprusi válo­gatottat a védekezésre, ak­­kor ha akarják, ha nem, védekezni kell. Befejezésül a kapitány úgy búcsúzott, reméli jó mér­kőzést lát majd a közönség, és nekik is ez a „tanul­mányút” nagyon hasznos lesz a jövőre nézve. (zombori) .1­7. Jövpsport sszortisációja 1 EGY JÓ TIPP TÍZEZER FORINTOT ÉR! Kedves olvasóink, decem­ber 3-án (csütörtökön) és­ 4-én (pénteken) 18—19 óra között szerkesztőségünk 331-797-es telefonszámán ad­hatják le tippjüiket. A pályaválasztó, vagyis a hazai gárda szempontjából kérjük az eredményt, még­pedig úgy, hogy a Panathi­­naikosz—Bp. Honvéd vissza­vágó góljait jósolják meg. A tippelés ne csak a vég­eredményre vonatkozzon, ha­nem a félidőre is. Akik el­találják az első 45 perc és az egész mérkőzés eredmé­nyét, azok között a Skála- Coop tízezer, ötezer, vala­mint háromezer forintos vá­sárlási utalványait sorsoljuk ki, valamint annak a kis­pesti játékosnak a mezét, aki az athéni találkozón, re­mélhetőleg, az első Honvéd­­gólt szerzi, vagy pedig a tu­dósítók megállapítása szerint a legjobb teljesítményt nyújtotta a magyar együt­tesben. A keddi 7. Népsportban valmennyi beérkezett tippet közöljük, a velünk játszók nevével és címével együtt. Egy tipp például így han­gozzék el a telefonban: Hor­váth Lajos Budapest, 1034 Kossuth u. 23. Panathimai­­kosz—Bp. Honvéd 2-1 (1-0). Pusztán emlékeztetőül kö­zöljük, hogy a kispesti Bo­­zsik-stadionban a kupatalál­kozó első felvonását a Bp. Honvéd 5-2-re nyerte.