Nemzeti Sport, 2005. december (103. évfolyam, 327-355. szám)

2005-12-01 / 327. szám

bíróval, bíróságon a klubtulajdonos és a játékvezető is pereskedni akar „A mocskolódás azért volt fájó, mert a feleségem is a társasá­gunkban volt.” Fülöp Ferenc az MTK résztulajdonosa „Van ezerötszáz tanúnk a történ­tekre, és a video­felvételt is beszerezzük.” Kiss Zsolt a Kispest tulajdonosa Genito (balra) és Pollak Zoltán párharcából is jól látszik, igen kemény meccs volt - sok-sok durvasággal BUTJAMO8T.HORVÉD @life HONVÉD: Tüntetés lesz a tisztább bíráskodásért­ ­ Nem csillapodik a kispesti népharag a kedd esti mérkőzés lefújása óta. Saskőy Szabolcs - legalábbis furcsa - ítéletei nyo­mán ugyanis elmaradt a Honvéd bravúr­győzelme, holott a játék képe alapján az olasz Aldo Dolcetti edzette csapat még a kívülállók szerint is megérdemelte volna a három pontot. Végül egy lett belőle, és bár a fegyelmi bizottság határozata szerint csak később, az ítélet jogerőre emelkedésével kell megszabadítani fordulónként egy-egy pontjától a Honvédot, merthogy Kozarek Andrást még nem fizették ki, a szurkolók úgy értelmezik a helyzetet: a pontelvonás máris megkezdődött... A kispesti vezetők egy nappal a történtek után is úgy gondolják, megmagyarázhatat­lan ítéleteivel Saskőy Szabolcs nagyban hozzájárult az MTK pontmentéséhez. „Feljelentjük a játékvezetőt - mondta Kiss Zsolt, a tulajdonosok egyike. - A bíróságon foglalkozás körében elkövetett károkozás és csa­lás gyanúja miatt nyúíjtunk be keresetet. Van ezerötszáz tanúnk a történtekre, és természete­sen a videofelvételeket is beszerezzük. ” A bíróságon duplán találkoznak majd a haragos felek, hiszen - mint a játékvezető­vel készült interjúnkban is olvashatják - Saskőy Szabolcs is feljelentést tesz rágal­mazás miatt a Honvéd vezetői ellen. „Szíve joga” - kommentálta különösebb ijedelem nélkül ezt a hírt Kiss Zsolt. A kispestiek a hét végén Debrecenbe utaznak, és az MTK elleni események mi­att a fél csapat eltiltott vagy sérült: Kovács Zoltán, Schultz Levente, Borgulya István, Takács Zoltán, Genito és Miro hiányzik... Tekintve, hogy a debrecenieknek is van elég bajuk a bíráskodással (a Ferencváros ellen Kassai Viktor két gólt és egy büntetőt nem adott meg a DVSC-nek), elképzel­hető, hogy az amúgy nem túl jó viszonyban lévő szurkolók együtt demonstrálnak majd a tisztább játékvezetésért. „Ha a két csapat drukkereinek az a vélemé­nye, hogy egyértelműbb, jobb bíráskodásra van szükség, ezzel természetesen mi is egyetértünk - mondta Kiss Zsolt. - Leszögezném: Ma­gyarországon is vannak nagyon jó bírók, de az utóbbi időben túl sok a játékvezetői tévedés. ” FIFA-kerettagok hibái Bár arról már nem is álmodunk, hogy Puhl Sándor vagy Vágner László után újabb magyar játékvezető jusson ki a világbajnokságra, most már a FIFA-kerettag magyar bírók is kezdenek visszaesni - négy nap alatt három, nemzetközi mérkőzéseken is szerephez jutó játékvezető lett főszereplője egy-egy meccsnek. Kassai Viktor súlyos tévedése miatt (Budovinszky Krisztián kezezése után nem büntető-, hanem szöglet­rúgást ítélt) állt a bál vasárnap, még szombaton Sápi Csabát azon döntése miatt kezd­ték ki az MTK-Újpest mérkőzés kapcsán, hogy az antiszemita rigmusok felhangzá­sa után nem szakította meg a találkozót, Saskőy Szabolcs bíráskodása mellett pedig az MTK a hosszabbításban pontot mentett Kispesten. Vasárnap Puhl Sándor is kifa­kadt Kassai Viktor és a sorozatos téves játékvezetői döntések ellen (csak zárójelben: a fegyelmi bizottság három meccsre tiltotta el a debreceni pályedzőt, Herczeg And­rást, mert jogos felháborodásában ugyanazt mondta a bírónak, mint Puhl Sándor...). Saskőy Szabolcsnak egyébként az elmúlt két évben volt néhány zűrös mérkőzése. Nem állítjuk, hogy valamennyi esetben rosszul bíráskodott, mi több, a tévéfelvétel alapján kedden is jól döntött a vitatott szituációkban (tizenegyes, kiállítások), ám tény: számos viharos meccs részese volt. Nyírbátor—Makó 0-2. A tudósítás szerint teljesen kiesett a kezéből az irányítás, gyengén bíráskodott. BKV Elő­re-Vasas 1-2. Két angyalföldi játékost is kiállított (az egyik éppenséggel Schultz Levente volt...), és ezt nehezen vi­selték el a vendégek. Békéscsaba-Debrecen 0-3 Tévesen adta meg Vincze Gábor gólját, a labda ugyanis nem haladt át a gólvonalon. Pécs-FTC 0-1: A hazaiak nehezményezték, hogy a tévéfelvétel alapján egyértelmű góltól fosztotta meg őket, ezt lapunk 5-ös, rendkívül rossz osztályzattal honorálta. Nyíregyháza-Vasas 3-2: Ismét az angyalföldiekkel került összetűzésbe, akik szerint rendkívül részrehajlóan vezette a meccset, és a lefújás után kisebb lökdösődés is volt a pályán. Videoton—ZTE 5-0: Az egerszegiek nehezteltek a bíróra, mert 1-0 után megadott egy - szerintük - lesgólt, és kiállította Kocsárdi Gergelyt. Pápa-Debrecen 1-1 Székely Ferenc partjelző beintése nyo­mán megadta Sándor Tamás lövését gólnak, holott a labda a kapufáról a mezőnybe pattant vissza. M­­TK: Indokolt volt a nyolcperces hosszabbítás ! Ez a találkozó sem ért véget zsidózás nélkül. Több kispesti két centiről ordított a vendégszurkolók felé. Fülöp Ferencet és feleségét a biztonságiak menekítették ki a lelátóról, míg a szintén a tribünön helyet foglaló Kisteleki István ligaelnök már a szünetben elhagyta a Bozsik-stadiont. A Nemzeti Sporthivatal elnöke, Ábra­­hám Attila mielőbb szeretné egy asztalhoz ültetni a szövetség és a liga vezetőit az rasszizmus és a játékvezetői tévedések megbeszélése ügyében. ,a­z első perctől kezdve mocskoltak bennünket a hazai drukkerek, vagyis nem a találkozó ese­ményei, az eredmény alakulása váltotta ki az indulatokat - mondta Fülöp Ferenc. - Igyekeztem nem törődni a válogatott szidalmak­kal, azonban amikor túlléptek egy bizonyos ha­tárt, azért próbáltam kommunikálni a kiabá­lókkal. A mocskolódás azért is volt különösen fá­jó, mert egy hölgy, jelesül a feleségem is a társa­ságunkban volt. De jólesett, hogy a Honvéd tu­lajdonosa, Kiss Zsolt felhívott, és a kispesti klub­vezetők nevében elnézést kért a történtekért. ” Az MTK szakvezetője, Garami József hangsúlyozta, hogy Saskőy Szabolcs játék­vezetőnek nem volt mérkőzést eldöntő hi­bája. ,é­ játékvezetőkkel nem szokásom foglalkoz­ni, egy kezemen meg tudnám számolni, hogy az elmúlt húsz évben hányszor tettem kivételt - tekintett vissza a keddi találkozóra Garami József. - Ezúttal mégis mondanék néhány gon­dolatot. Fontos, hogy a játékvezető a játék szellemében vezessen, ne m­érlegeljen, mindig azt fújja, amit lát. Saskőy Szabolcs a közel­múltban Székesfehérvárott vezetett nekünk bajnokit, két büntetőt ítélt ellenünk - utólag azt m mondomn, jogosan­­, mégpedig mérlegelés nél­kül. Vagyis egyáltalán nem vagyunk kivétele­zettek. A keddi meccset jól vezette, kevés tévedé­se volt, és egyikkel sem befolyásolta a végered­ményt. Igen, nyolc percet hosszabbított a bíró, de a cserék, sérülések és kiállítások indokolttá tet­ték. Egyszer az egyik, másszor a másik csapat kárára tévednek a bírók, mégis nagyobb biza­lommal és m­egbecsüléssel kellene lenni irántuk. ” (Az UEFA és az EU rasszistaellenes fel­lépéséről a 6. oldalon olvashatnak) így látták Csodálkozás és harag Illés Béla, az MTK legrutinosabb játékosa: „Volt olyan esemény - például Kovács Zoltán kiál­lítására gondolok, aki előbb hordágyra feküdt, majd újra felkelt -, amely miatt indokolt lehetett a hosszabbítás, persze nem tudom, pontosan hány percre volt szükség. Az első gólunkat megelőző kezezést a kispadról nem lehetett pontosan látni. Ami pedig a beki­abálásokat illeti: azt hallottam, hogy engem­ szidnak, de igyekszem magam függetleníteni a külső körülményektől, és nem foglalko­zom a rignitusokkal. ” Borgulya István, a Honvéd mérkőzés után kiállított já­tékosa és pályedzője: „Valóban elvesztettem a fejem, a pályán és az öltözőfolyosón is kiabáltam a játékvezetővel, de akkor már nem érdekelt semmi, hiszen életemben nem láttam még ilyet, hogy valaki a hat perc után még hosszabbít, m­ajd az egyenlítéskor rögtön lefúj­ja a meccset. A játékosok is csak csodálkozva néztek a pályán, hogy mi történik, a negyedik játékvezető­ is mondta, ő nem tud mit tenni, neki az a feladata, hogy minket visszaültessen a kispadra. ” Schultz Levente, a Honvéd reklamálás­a­ miatt kiállított lab­­­­­­­darúgója: „Nehéz i­s bármit is mondani, hiszen amikor szabályta­lankodtak Dobos Attilával, je­leztem a játékvezetőnek, hogy ezért­­ lehetne sárgát adni. Mindössze ennyit mondtam, de kíváncsi vagyok, mmi került a jegyző­könyvbe. ” Miként vélekedik Saskőy Szabolcs tevékenységéről? Puhl Sándor, az MLSZ játék­vezetői bizottságának főnöke: „Meg kell néznem a találkozó felvé­telét mert nem voltam ott. Az ellenőrrel már kedd este is beszél­tem, s azt mondta, hogy tíz percet is hosszabbíthatott volna Saskőy Sza­bolcs. Ugyanis még a ráadásban is történt olyan esemény, amely újabb hosszabbítást vont maga után. Cse­réknél legalább fél percet kell hosz­­szabbítani, gólonként s váratlan­ technikai esetekben is hosszabbítani kell. Megértem az érzelmi felhábo­rodást de azt már nem tudom elfo­gadni, hogy csalóznak, s Saskőy Szabolcs jogi útra tereli az ügyet " HIRDETÉS ———^——■—