Nemzeti Sport, 2009. május (107. évfolyam, 118-147. szám)

2009-05-03 / 119. szám

A NAGY hokikaland 8. nap Szlovákia csak reménykedett Az amerikaiak másfél percig vezettek az oroszok ellen Nagy fejmosást kaptak a mieink Szombaton az alsóházi csapatok pihentek, a kö­zépdöntő azonban szolgált érdekességekkel. Mindenek elé kívánkozik a szlovákok látványos összezuhanása: északi szomszédaink 8-0-s vereséget szenvedtek a cse­tiektől. Oroszország az Egye­sült Államokat győzte le. A szlovákok azt hitték, szoros meccset, rangadót játszanak a csehekkel. Mekkorát tévedtek... Merthogy arra gyaníthatóan nem számítottak, hogy alig több mint tíz perc alatt a földbe, vagy hogy stílszerűek legyünk, a jégbe döngölik őket a csehek: a Jaromír Jágr vezérelte csapatnak ugyan­is mindössze ennyi idő kellett, hogy 3-0-ra elhúzzon az elkép­zelés nélkül, pokolian gyengén játszó szlovákokkal szemben. Az első harmad statisztikája sok mindent elárul a meccsről: a kapuralövési arány 19:2(!) volt a csehek javára, akik amúgy erre a találkozóra igencsak megerő­södtek, hiszen benevezték a New Jersey kétszeres Stanley-kupa­­győztes csatárát, Patrik Eliast és a San Jose ugyancsak ponterős támadóját, Milan Micháleket. A két „újonc" a második etapban csatlakozott is a gólszerzők közé, igaz, előbbi már Jaroslav Halákot avatta fel, a kezdőként kapuba álló Jan Lasák ugyanis hét kapott gól után megunta a kilátástalan küzdelmet, és cserét kért. A presztízscsatának induló meccs egyébként kísértetiesen hasonlított a péntek délutáni osztrák-magyarhoz: az egyik oldalon egy parádézó alakulat, a másikon pedig egy vergődő, a kiütés szélén álló társaság. A különbség „csupán” annyi, hogy míg a mieink hatost kap­tak, amivel a bennmaradás ki­harcolása vált irdatlan nehézzé, a szlovákok beleszaladtak egy 8-0-s zakóba, s ezzel számukra a negyeddöntős hely lett bizony­talan, néhány órával később pedig le is mondhattak róla. Persze a Cortina-csapat még ezt a nyolcgólos vereséget vállalva is biztosan elcserélné a szlová­kok gondjait a sajátjával, s az is biztos, hogy Ladányiék szívesen lennének a franciák helyében is, pedig ők szintén jókora verést kaptak a lettektől - ugyancsak a középdöntőben... Az est program csemegéjé­nek az orosz-amerikai párharc ígérkezett: a találkozó tétje az E-csoport első helyén túl az volt, hogy a győztes a folytatásban a döntőig elkerülheti a bombaerős kanadaiakat. Nos, az amerikaiak alig több mint másfél percig érezhették magukat nyeregben, a hatodik percre ugyanis egyenlítettek, a tizedikre pedig már vezettek az oroszok, akik nem is engedték ki a kezükből a győzelmet. A másik esti mérkőzésen a fehéroroszoknak mindössze öt (!) másodpercre volt szükségük, hogy vezetést szerezzenek a meccs derekán egyenlítő finnek ellen. A hosszabbítással eldőlt, hogy Szlovákia már nem juthat a nyolc közé, s végül büntetők­kel a fehéroroszok nyertek. * JÉGKORONG 73. VILÁGBAJNOKSÁG, ZÜRICH ,LOTEN, BERN Összezuhanni más is tud Szlovákiát kitömték a csehek, az oroszok az amerikaiakat győzték le SS­AMLER ZOLTÁN, SZŰCS ANDRÁS, SZŰCS MIKLÓS és MIRKÓ ISTVÁN (fotó) helyszíni jelentése Jan Lasák, a szlovákok kapusa partra vetett halként csapkodott ketrece előtt - hétszer mattolták a csehek Azonkívül, hogy Noé sem látott olyan özönvizet, mint amilyen Zürich-Klotenre zúdult szombat kora délután, sok rendkívüli nem történt velünk, ezért a magyar játékvezetői társadalom egy jeles tagjának történetét meséljük el, az ő engedélyével. Nagy At­tila vonalbíró otthon, a Norvégia elleni két edzőmeccs idején még idegesen kérdezgetett minket is, hogy miként tudna kijutni a világ­­bajnokságra, mondván, a Nemzetközi Jégkorongszövetség, az IIHF nem túlzottan készséges a tagországok „zebráival”. A sport aztán valahogy megoldotta a kiutat, és habár a startra nem érkezett meg, az alsóház első meccsére igen. Sőt már előző nap ott szobrozott a sajtóközpont előtt, várva az időközben elintézett akkreditációs kár­tyájára, jóllehet addigra már szerzett egy másikat tartalékba. Végül nem a magyar küldöttség által akkreditált vendég lett, hanem önkéntes, „Joker” feliratú kártyával. Ilyen munkatársa­kat a szervezőbizottság hónapokkal ezelőtt kezdett toborozni, akik az ajtónyitogatástól az útbaigazításig mindenféle feladatot ellátnak. Hősünk is beállt közéjük, fel is vette a neki járó teljes csomagot, a vb hivatalos jelvényével ellátott baseballsapkától és pulóvertől kezdve az övtáskán át a hátizsákig, egyúttal közölte: ha a magyar csapatnak dolga akad, ő sajnos nem ér rá. Ennek nem örültek különösebben, de patália nem lett a dologból, azóta pedig kiderült, hogyan kerülhető ki a munka. Ha az ember úgy tesz, mintha nagyon dolgozna valamin, a többi önkéntes hozzá sem szól, Így aztán a Magyarország-Ausztria alatt Nagy Attila a Palla Antal technikai igazgatótól kért statisztikai lapot szoron­gatta, és amikor közeledett a főnök, gyorsan cserélt a strigulákat valójában húzogató Hetényi Zoltánnal, így a teleírt papiros lát­tán az igazgató elismerően jegyezte meg: „Ja, Statistik, gut...” Másnap persze sikerült fél tizenegyre a csarnokhoz érnie reg­gel nyolc helyett, de az „Elnéztem a vonatot” kifogás itt elégnek bizonyult, ráadásul éppen ebédidő volt az önkénteseknek, ezért a sport tele hassal lépett le a magyar válogatott utolsó edzésére Dübendorfba... E-CSOPORT LETTORSZÁG FRANCIAORSZÁG 7-1 (1-0,2-0,4-1) Bern, 6172 néző. Vezette: Partanen (finn), Sindler (cseh), Blumel (cseh), Szemjonov(észt) Gólok: 7:29: Nizivijs (Galvins - emberelőny, 1-0). 21:19: Cipulis (Nizivijs, Vasiljevs, 2-0). 23:55: Darzins (Lotnieks, Lavins 3-0). 46:39: Skrastins (Karsums, 4-0). 48:18: Jerofejevs (Sirokovs, 5-0). 51:38: Tardis (5-1). 52:24: Ankipans (Vasiljevs, 6-1). 52:39: Cipulis (Nizivijs, 7-1) Kapusok: Masalskis 27 védés/28 lövés, ill. Shenry 31/38 Kiállítások: 1.1, ill. 10 perc M­ENETREND­­__________________­­ ________________________ OROSZORSZÁG EGYESÜLT ÁLLAMOK 4-1 (3-1,1-0,0-0) Bern, 10 230 néző. Vezette: Ronn (finn), Zalaski (kanadai), Winnekens (német), de Haan (kanadai) Gólok: 3:16: Stempniak (Foligno, Liles, 0-1). 5:01: Szaprikin (Radulov, Atjusov - emberelőny, 1-1). 9:51: Perezsogin (Kurjanov, Mozjakin - emberelőny, 2-1). 17:06: Mozjakin (Kurjanov, Perezsogin, 3-1). 21:36: Radulov (Szaprikin, Gorovikov - emberelőny, 4-1) Kapusok: Brizgaljov 26/27, ill Esche 28/32 Kiállítások: 15 perc + végleges fegyel­mi (Visnyevszkij), ill. 16 perc F-CSOPORT CSEHORSZÁG SZLOVÁKIA 8-0 (4-0,4-0,0-0) Zürich-Kloten, 5365 néző. Vezette: Reiber (svájci), Thomas (amerikai), Feola (amerikai), Wirth (svájci) Gólok: 6:35: Jágr (Rachunek, 1-0). 9:08: Jágr (Hemsky, Blatak, 2-0). 12:48: Blatak (Rachunek, Klepis - kettős emberelőny, 3-0). 15:25: Cer­­venka (Vasicek, Klepis, 4-0). 25:07: Kotalík (Hlinka, Caslava, 5-0). 29:08: Cervenka (Klepis, Vasicek, 6-0). 30:12: Michalek (Zidlicky, Plekanec, 7-0). 38:14: Elias (Rac­unek, 8-0) Kapusok: Prusek 18/18, ill. Lasák 23/30, Halák 10/11 Kiállítások: 8, ill 14 perc nemzeti szm.t­e Online élő tudósítás www.nsif.hu FINNORSZÁG FEHÉROROSZORSZÁG 1-2 (0-1,1-0,0-0,0-0,0-1 -szétlövéssel) Zürich-Kloten, 5621 néző. Vezette: Kurmann (svájci), Vinnerborg (svéd), Oszkirko (orosz), Sabelström (svéd) Gólok: 0:05: Gyemagin (Grabovszkij, 0-1), 33:22, Niskala (Nummelin - emberelőny, 1-1) Győztes lövés: Antonyenko Kapusok: Rinne 17/19, ill. Mezin 44/45 Kiállítások: 12, ill. 12 perc 16.15 (Sport 2) 4. mérkőzés 20.15 (Sportl, felvételről, 23.00) ELŐDÖNTŐ Május 8., péntek 1. mérkőzés 16.15 (Sport 2) 2. mérkőzés 20.15(Sport2) HELYOSZTÓ Május 10., vasárnap A 3. helyért 16.00 (Sport 2, felvételről 23.00) Döntő 20.30 (Sportl) 112 n! * rrrrr IT­­H I­fi A CSOPORT Április 24, péntek Fehéroroszország-Kanada 1-6 C-CSOPORT Április 25., szombat Egyesült Államok-Lettország 4-2 A 13-16. HELYÉRT Május 1, péntek Dánia-Németország 3-1 Szlovákia-MAGYARORSZÁG 4-3 Svédország-Ausztria 7-1 Ausztria-MAGYARORSZÁG 6-0 Április 26., vasárnap Szlovákia-Fehéroroszország 1-2-szl. Április 27., hétfő Egyesült Államok-Ausztria 6-1 Május 3., vasárnap Németország-Ausztria 12.15 Kanada-MAGYARORSZÁG 9-0 Lettország-Svédország 3-2-szl. MAGYARORSZÁG-Dánia 2.15(Sport1) Április 28.,kedd Április 29., szerda Május 4, hétfő MAGYARORSZÁG-Fehéroroszország- Ausztria-Lettország 0-2 MAGYARORSZÁG-Németország 12.15 (Sport 1) Kanada-Szlovákia 7-3 Svédország-Egyesült Államok 6-5-h.u. Dánia-Ausztria 12.15 B-CSOPORT Áprils 24., péntek Németország-Oroszország Svájc-Franciaország 0-5 D-CSOPORT Április 25., szombat Norvégia-Finnország 0-5 G-CSOPORT AZ ÁLLÁS 1. Ausztria 1 1 - -- 6-0 3 .­ Csehország-Dánia 5-0 2. Dánia 11-­- 3-1 3 Április 26., vasárnap Április 27.,hétfő 3. Németország 1 - - -1 1-3 0 Svájc-Németország 3-2--h.u. Csehország-Norvégia 5-2 4. MAGYARORSZÁG 1 - - -1 0-6 0 Oroszország-Franciaország 7-2 Finnország-Dánia 5-1 Április 28., kedd Április 29., szerda KÖZÉPDÖNTŐ Svájc-Oroszország 2-4 Dánia-Norvégia 4-5-h.u. Április 30., csütörtök Franciaország-Németország 2-1 Finnország-Csehország 4-3 Oroszország-Svédország 6-5-h.u. Fehéroroszország-Norvégia 3-2-h.u. Svájc-Lettország 1-2 Kanada-Csehország 5-1 Májust, péntek Egyesült Államok-Franciaország 6-2 Finnország-Szlovákia 2-1 hosszabbítás után Május 2.,szombat Franciaország-Lettország 1-7 Csehország-Szlovákia 8-0 Oroszország-Egyesült Államok 4-1 Finnország-Fehéroroszország 1-2-szl. Május 3., vasárnap Svájc-Svédország 16.15 Kanada-Norvégia 16.15 Oroszország-Lettország 21­.15(Sport1) Fehéroroszország-Csehország 20.15 Május 4, hétfő Svédország-Franciaország 16.15 Szlovákia-Norvégia 16.15 Egyesült Államok-Svájc (Sport 2) 20.15 Kanada-Finnország 20.15 E-CSOPORT AZ ÁLLÁS 1. Oroszország 4 3 1 -- 21-10 11 2. Egyesült Államok 4 2-1 1 16-14 7 3.Lettország 4 1 2 -1 14-8 7 4.Svédország 3 -12 - 13-14 4 5. Svájc 3 1-1 1 4-6 4 6.Franciaország 4 - - -4 5-21 0 F-CSOPORT ÁTÁLLÁS 1. Kanada 3 3 - -- 18-5 9 2. Finnország 4 2 11 - 12­ 6 9 3. Csehország 4 2 - -2 17-11 6 1.Fehéroroszország 4 - 3 -1 8-10 6 . Szlovákia 4 - - 2 2 5-19 2 6. Norvégia 3 - - 1 2 4-13 1 NEGYEDDÖNTŐ Május 6.,szerda 1. mérkőzés 16.15 (Sport 1) 2. mérkőzés 20.15 (Sport 1) Május 7., csütörtök 3. mérkőzés