Nógrád Megyei Hírlap, 1992. szeptember (3. évfolyam, 206-231. szám)

1992-09-28 / 229. szám

1992. szeptember 28., hétfő Forma-1: maradtak az erőviszonyok Patrese szaltózott­ Estoril: A Forma-1-ben az idén már minden versenykor tiszteletkor. Hiszen eldőltek a nagy kérdések: az egyéni világ­bajnok Mansell, az istállók ran­gelsője a Williams-Renault. A többi már csak hab a tortán. A „portugál habtól” azonban nem nyalogatta mindenki a szá­ját: a „maradék” 24 pilóta, aki nem Williamsban ül, már lassan hozzászokhat ahhoz, hogy nem terem babér számukra. Most is úgy ment minden, mint általá­ban. Nigel Mansell ott hagyott csapot, papot és nézhette min­denki a hátát, legközelebbről­­ már megszokhattuk - csapat­társa, Riccardo Patrese. Senna és Berger azonban az elején még tartotta az olasz pilótával a lépést. A 239. nagydíját teljesítő Patresének az ellenfelekkel még nem is volt olyan nagy gondja, sokkal inkább a szerelőivel: amennyire jól cseréltek kereket a McLaren-esek, annyira csap­nivalóan működtek hasonló be­avatkozásnál Williams-es kol­légáik. Patrese-nél majdnem 20 másodpercig tartott, az új kere­kek felszerelése, így a második helyről kiálló olasz csak negye­diknek tudott visszaállni. Man­­sellnél is csaknem 10 másod­percet emésztett fel a művelet, minek következtében Senna ke­vesebb mint 3 másodpercre csökkentette hátrányát. A britek világbajnoka azonban további közelséget nem engedélyezett. Az estorili futam egyébként csaknem végzetesnek bizonyult Riccardo Patrese számára. A mezőny legtapasztaltabb piló­tája, a verseny közepe táján Bergert próbálta megelőzni. Eközben jobb első kereke a McLaren-Honda bal hátsó ke­rekével összeért, a Williams- Renault fölrepült, ám csodával határos módon a „talpával” ér­kezett vissza a földre. (Sokak­ban felrémlett a Forma-1 egyik legtehetségesebbnek tartott pi­lótájának, Gilles Villene­­uve-nak az esete, aki ugyan­ilyen levegőbe emelkedéskor veszítette életét. Azóta azonban sokkal biztonságosabbak a „száguldó koporsók”, így az olasz a saját lábán hagyhatta el a ronccsá lett autót.) A Portugál Nagydíj (71 kör, 308,85 km) végeredménye: 1. Nigel Mansell (brit, Williams-Renault) 1:34:46,659 óra, 2. Gerhard Berger (osztrák, McLaren-Honda) 37,533 mp, 3. Ayr­ton Senna (brazil, McLaren-Honda) 1 kör hátrány. A vb pontversenye: 1. Mansell 108 pont 2. Senna 50 3. Michael Schuma­cher (német, Benetton-Ford) 47. Berger ezúttal nem eredmény­telenül körözött Labdarúgó NB II. Keleti csoport Ez a pezsgő édes volt! BMTE-Törley - SBTC-Salgglas 0-2 (0-0) Budafok, 600 néző, v.: Molnár II, Kaidás, Vajda.­ Budafok: Je­szenszky (5) — Szabó (5), Pintér (6), Héjjas (4), Takó (5), Bátyi (4), Ungi (4), Csiba (5), Sirmán (5), Bősze (4), Varró (5). Edző: Sárközi Lőrinc. SBTC-Salgglas: Szén (7), Kajli (5), Juhász (6), Homann (6), Gáspár (5), Gyetvai L. (5), Sági (6), Oláh (7), Mo­­vák (6), Kisbali (6), Horváth (4). Edző: Szalai Miklós. Csere: Horváth helyett Balogh (6) a szünetben, Bátyi helyett Bruzsa (5), az 56. percben, Ungi helyett Szoboszlai (—) a 61­. percben, Oláh helyett Hunyás (—) a 83. perecben. Gólszerző: Kisbali az 57. percben, (szöglet után ötösről fejjel a bal felső sarokba). Oláh a 78. percben (kiugrás után a kapust is kicselezve az üres kapuba gurított.) Sárgalap: Kajli a 17. percben, Varró a 20. percben, Sági a 33. percben, Gáspár a 71. percben. A szervezetlenül és kapko­­dóan játszó hazaiak a mérkőzés jelentős részében mezőnyfö­lényt harcoltak ki, amely azon­ban mindvégig meddőnek bizo­nyult. Próbálkozásaikban nem volt átütő erő, s (amint az osz­tályzatokból is kitűnik) ezen a vasárnapon valamennyien gyengébb teljesítményt nyújtot­tak az ellenfélnél, s önmaguk át­lagos formájánál is. Ezzel a tel­jesítménnyel nem tudták meg­adásra késztetni az előző fordu­lókban leglyukasabbnak bizo­nyult, sok gólt kapott salgótar­jáni védelmet. Körülbelül ez a jellemzője a második játékrésznek is, annyi különbséggel, hogy a vendégek ekkor már felbátorodtak, hiszen rájöttek, hogy van keresnivaló­juk, s nem lehetetlen számukra a győzelem megszerzése sem. Ekkorra már sokkal tudatosab­ban, higgadtabban futballoztak vendéglátóiknál, s Kisbali talá­lata (mely a kontratámadások egyike után esett) lelkileg is megnyugtatta őket. A gól után következő fél órá­ban is lett volna gólszerzési le­hetőségük a nógrádiaknak, azonban ezzel nem sikerült él­nök. Alig volt több hátra tíz percnél, amikor Oláh nagyon szép, látványos egyéni alakítás­sal tette egyértelművé: kié is lesz Budafokon a két bajnoki pont? Sárközi Lőrinc: - Harmadik hazai mérkőzésünket veszítet­tük el fegyelmezetlen játékunk miatt. Szalai Miklós: - Taktikus, érett játékunkkal idegenben is sikerült kiharcolni a győzelmet, aminek természetesen nagyon örülök. A Keleti csoport állása: 1. Debreceni VSC 7 4 2 1 12- 5 10 2. Gödöllő 7 3 3 1 11- 99 3. Kaba 7 3 3 1­6-49 4. Kiskőrös 7 3 2 2 10- 78 Szarvas 7 3 2 2 10- 78 6. Hajdúnánás 7 3 2 2 9-68 7. SBTC-Salgglas 7 4-3 10-128 8. III. ker. TVE 7 3 1 3 13-107 9. Eger 7 3 1 3 10-87 10. Hatvan 7 2 3 2 7-87 11. Kazincbarcika 7 3-4 10- 96 12. Tiszavasvári 7 2 2 3 7-96 13. BMTE-Törley 7 1 3 3 5-105 14. Bag 7 1 3 3 5-105 15. Szeged 7 2 14 6-155 16. Baja 7 2-5 5-74 Kosárlabda NB I/B., férfiak Győzelem Kecskeméten Kecskemét - Salgótarjáni KK 76-93 (36-52) (A találkozó nem sokkal lapzártánk előtt ért véget. A részletes tudósítást keddi számunk­ban olvashatják!) Férfisiker a nemek (tenisz)csatájában Las Vegas­ Nem mindennapi teniszcsemege szemtanúi lehet­tek azok, akik pénteken kiláto­gattak Las Vegasban a Ceasar’s Palace-ba. A nemek csatáját rendezték meg, két amerikai sztár, a 40 esztendős Jimmy Connors és a 35 éves Martina Navratilova csapott össze. A párharc mindössze 88 percig tartott, s a 13 832 fizető néző Jimmy Connors 7:5, 6:2 arányú sikerének tapsolhatott. A találkozó „tiszteletére” módosítottak a játékszabályo­kon, Connors csak egyszer szerválhatott, s ha rontott, ellen­fele kapta a pontot, sőt, játék­tere is 1,37 méterrel szélesebb volt a szokásosnál, ám ez sem hozta egyensúlyba az erőviszo­nyokat. A szakértők szerint sokkal döntőbb volt, hogy Nav­ratilova nem tudta hozni a tőle megszokott formát, s a kritikus pillanatokban kétszer is kettős hibát vétett. -Túl nagy volt a felhajtás a mérkőzés előtt. Egyszerűen képtelen voltam csak a játékra figyelni. Az is igaz, ilyen idege­sen még soha nem játszottam. No meg, az is közrejátszott a sima vereségben, hogy nagyon rosszul szerváltam - vélekedett Navratilova, akit még mindig az egyik legjobb női teniszezőként tartanak számon. - Martina nem tudott bele­szólni a játék irányításába, csak az én akaratom érvényesült. Egészen jól ütötte meg a labdát, de ellenem ez kevésnek bizo­nyult. Ugyan nem akartam ve­szíteni, de egyáltalán nem ide­geskedtem a végeredmény mi­att. Azt hiszem, a sportág törté­netében lesz még hasonló ös­­­szecsapás, ám Navratilovával nem kívánok visszavágót ját­szani - nyilatkozta Connors. Párizs - Moszkva - Peking: vége a „dalnak” Citroennel nyerték a csatát Peking. A Citroent vezető francia Pierre Lartigue nyerte a gépkocsi-kategóriában a Párizs - Moszkva - Peking ralit, az autó- és motorsport történeté­nek első nagyszabású, nyugat­keleti csillagtúráját. A motorke­rékpár-kategóriában honfitársa, Stephane Peterhansel győzött az összesen 16 ezer kilométeres versenyben Yamaha gépén. A csillagtúra versenyzői szombaton érték el végcéljukat, a Pekingtől mintegy 70 kilomé­terre fekvő Patalingot a Nagy Fal tövében. Lartigue a célba érve kijelentette, hogy számára a verseny legnehezebb szakasza a kirgiz-kínai határ térsége volt, a legválságosabb epizódja pedig az, amikor a kínai Kasi város környékén 50 percre elakadt gépkocsijával egy árokban. Ak­kor komoly gondban volt, s azt hitte, ezzel veszíthet is a végel­számolásnál. Az autó- és motorsport törté­netének eddigi leghosszabb csil­lagtúrája szeptember 1-jén in­dult el Párizsból, az Eiffel-to­­rony tövéből és mintegy 200 autó, illetve motor pilótája vá­gott neki a 3000 méteres he­gyek, völgyek és sivatagok által nehezített „embertelen” vetél­kedésnek. A RAS­ZÜNET 1992. szeptember 30-án 8-15 óráig Utas pusztán, október 1-én 8-15 óráig Tótújfalunál a volt szárító üzemnél és fűrész üzemnél, Tótújfalu, Hármaskút pusztán, Szilaspogonyon (Tsz-nél is) Hegyesbükkön. Október 2-án 8-15 óráig Cered egész területén (Füzes tanyán is.) Az Önök érdekében végzendő munkálatokhoz szükséges az áramszolgáltatás átmeneti szüneteltetése, melyért szíves elnézésüket és türelmüket kérjük. ÉMÁSZ SPORTTÜKÖR Gécsek nyerte a Világ Kupát Havanna­ Egyetlen magyar versenyző indult a havannai VI. atlétikai Világ Kupán, ő azon­ban százszázalékos teljesít­ménnyel végzett: Gécsek Tibor az Európa-válogatott kalapács­vető tagjaként 80,44 méteres dobásával kivívta a győzelmet. A küzdelmek a kalapácsve­téssel kezdődtek. Gécsek Tibor első kísérlete érvénytelen volt, a második sorozatban 77,20-at dobott, ám ez még nem volt elég ahhoz, hogy túlszárnyalja régi ellenfelét, az orosz Igor Nyikulint, aki rögtön 77,40 mé­terrel kezdett. Nyikulin ezután egészen a negyedik sorozatig vezetett a versenyben, Gécsek kalapácsa viszont negyedszerre a 80 métert jelző félkörön is túl ért földet. Teljesítményét a Pánameri­kai Stadion lelkes közönségé­nek nagy tapsa fogadta, hiszen a kevésbé hozzáértők számára is szemmel láthatóan nagyság­renddel dobott távolabbra, mint sporttársai. Az utolsó két soro­zatban sem tudta senki megkö­zelíteni ezt az eredményt, így 80,44 méterrel az első Gécsek Tibor (Európa), a második 78,28-al Igor Nyikulin (FÁK) lett. HÍRLAP 7 MINT MINDIG Az USA is döntős • Minneapolis: Svájc után a hét végén az Egyesült Államok csapata is biztosította helyét a tenisz Davis Kupa döntőjében, így e két ország válogatottja vív meg a díszes serlegért az ameri­kaiak számára „hazai pályán", a texasi Fort Worth-ben decem­ber 4—6. között. Az amerikaiak - Jim Courier és Andre Agassi sikerének köszönhetően - a svédek elleni két egyes mérkő­zés után eleve győzelemre áll­tak, amit végül is a John McEn­roe, Pete Sampras alkotta páros fantasztikus játéka tett végle­gessé. Meghalt Neuberger # Homburg. Hosszan tartó sú­lyos betegség után 72 éves ko­rában elhunyt Herman Neuber­ger, a Német Labdarúgó Szö­vetség (DFB) elnöke, a Nem­zetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) alelnöke. Az 1919-ben született szakember négy évti­zeden keresztül tevékenykedett a nemzetközi labdarúgóéletben. 1969 és 1977 között a DFB al­elnöki tisztét töltötte be. 1974— től mint a FIFA szervező­ bi­zottságának elnöke négy fut­­ball-világbajnokság megszer­vezésében játszott vezető szere­pet. Neuberger még augusztus 21-én részt vett az 1994—es, Egyesült Államokban megren­dezendő labdarúgó-világbaj­nokság szervezőbizottsági ülé­sén Frankfurtban, és csak ez­után volt hajlandó bevonulni a hamburgi egyetemi klinikára, ahol vasárnap reggel elhunyt. Old BANK Labdarúgó NB III, Mátra-csoport Pásztón eltűnt a korábbi Pásztói SE - Szolnoki MÁV-MTE 3-1 (1-1). Pásztó, 400 néző, v.: Kalicz, Pásztó, 15. perc: Mészáros, a vendé­gek védőjátékosa lyukat rúgott saját tizenhatosán belül, az ajándéklabdára Kodák lecsa­pott, és mielőtt bárki odaérhe­tett volna, higgadtan a hálóba lőtt. 1-0. 30. perc: Taser - Horváth - Novikov volt a labda útja, végül utóbbi bombázott a kapu bal ol­dalába. 1-1. 54. perc: Gubán átjátszotta Patakit, és a hosszú sarokba ta­lált. 2-1. 60. perc: Verest a vendégek büntetőterületén belül Mihályi lerántotta. A játékvezető hatá­rozottan tizenegyest ítélt. A büntetőt Lipták vágta a hálóba, 3-1. Aki először ment életében labdarúgó-mérkőzésre, annak nemigen tűnhetett fel, hogy a mérkőző feleket négy hónappal ezelőtt még két osztály válasz­totta el. A megyei bajnokságból felkerült Pásztó kétgólos sike­réhez nagyban hozzájárult a gyenge napot kifogó szolnoki védelem. A hazai érdemeket azonban ez egyáltalán nem csökkenti. Bravúros teljesít­mény volt! Jók: Gubán, Veres. * * * SKSE - Jászberény 2-2 (0-0). Salgótarján, Kohász-sta­dion, 300 néző, v.: Bodnár. SKSE: Rigó Cs. - Szántó, Ke­­rényi, Szeles - Dóra, Bódi, Fog­rács (Gulyka), Fancsik, Palko­­vics - Smelkó, Oláh S. Edző: Horváth Gyula. 48. perc: Bódit rántották le a jászberényi védők a büntetőte­rületen belül. A megítélt tizen­egyest a sértett a bal sarokba he­lyezte. 1-0. 54. perc: A herényi Lukácsi jobb oldali beadását Németh Szelestől erősen szorongatva is különösebb gond nélkül képes volt a kapuba továbbítani. 1-1. 70. perc: Ludasi 25 méteres, hatalmas erejű szabadrúgása a bal felső sarokban kötött ki. 1-2. 75. perc: Dóra szöglete a vé­dőkről kipattant a jókor érkező Szántó elé, aki felismerte a kí­nálkozó lehetőséget, és tizen­nyolc méterről a jobb alsó sa­rokba talált. 2-2. Az első fél óra eseménytelen volt, aztán a jászságiak „produ­káltak” két kapufát, de a szünet előtt a Kohásznak is volt gól­szerzési lehetősége. A térfélcse­rét követő viszonylag gyors ha­zai gól után húsz percre a ven­dégek vették át az uralmat, több kimaradt gólhelyzet jelezte fö­lényüket. Összességében az is­mét tartalékosan felálló Kohász végül örülhet az egy megszer­zett pontnak. Jók: Rigó Cs., Kerényi, Smelkó, Jászapáti - Balassagyarmat 0-0. Jászapáti, 300 néző, v.: Tóth B. (A Balassagyarmat ös­­­szeállítását nem kaptuk meg!) A balassagyarmati együttes nem számíthatott könnyű meccsre a harcos vendéglátók ellen. A találkozó első félórája- különbség­ ban kétszer is gólt érhettek volna el a hazaiak, ám először Zabari beadását vágta mellé öt méterről Németh, majd ugyan­csak Németh okozott galibát, lövését azonban a gyarmati ka­pus óriási bravúrral hárította. Az, hogy csak ennyi érdemle­ges eseményt jegyezhettünk fel, mindent elmond az összecsapás színvonaláról. Ez még a har­madosztályban sem nevezhető közepesnek sem. Fordulás után a hazaiaknál csereként beállt Tóth I. a félpá­lyáról keveredett a balassa­gyarmati kapu elé, de - mint az összes többi - ez a helyzet is ki­használatlanul maradt. A talál­kozó utolsó eseménye az 56. percben esett, amikor Varga ti­zenhat méteres lövése a jobb kapufán csattant. A találkozó rövid summá­­zata: Rengeteg egyéni hibával tarkított mérkőzés, melyen egyik csapat sem érdemelt si­kert. Jó: Oláh, Szalai, Mohácsi. Ifi: 2—1. * * * További eredmények: Török­­szentmiklós - Heréd 2-5, Rá­kospalota - Gyöngyös 1-1, Szóii. Cukor - Dunakeszi 1-2, Karcag - Füzesabony 0-2, Rá­­kóczifalva - Monor 1 -1. * * * A bajnokság állása Kerényi (SKSE) csapata stabil pontja volt szombaton 1.Gyöngyös 7­ 51117- 411 2.Füzesabony 7511­8- 311 3.D.keszi 733111- 49 4.Monor 733110- 59 5.Pásztó 7331 7- 89 6.REAC 724113- 78 7.Sz.old. MÁV 732210- 98 8.K­.gyarmat 7232 5- 57 9.Jászapáti 7313 6-127 10.Jászberény 722312-116 11.SKSE 714212-126 12.Heréd 722311-116 13.Sz. Cukor 7223 5- 56 14.Karcag 7115 7-123 15.Tsz.miklós 7115 6-173 16.Rákóczii­ 7115 6-203