Somogyi Hírlap, 1993. március (4. évfolyam, 50-75. szám)

1993-03-08 / 56. szám

1993. március 8., hétfő SOMOGYI HÍRLAP — SPORTMAGAZIN Budapest, Kőér utca, 200 néző. V.: dr. Valovics, Bukta. MAFC: dr. Forrai (24/18), Bakonyi (8), Armaghani (17), Horváth J. (14/3), Gyerjugin (15/3). Csere: Wenczel (5), Kovács P. (2), Tálos (4), Bács (17), Horváth L. (-). Edző: Lu­kács Sándor. Siófoki Azulev Kerámia KE: Csarnai (4), Szafranov (14), Szabolcs (5/3), Godena (6), Blaumann (6/6). Csere: Haj­­nics (4), Dreisinger (4), Horváth (-), Laczházi (2). Dodeusz Kaposvár, városi sportcsar­nok, 300 néző. V.: Parádi, Téczely TFSE: Kovács (21), Kégel (13/9), Klucsik (15), Borka (5/3), dr. Kosa (20). Csere: Gottschling (7/3), Porosz (2), Ronkay (4), Brandi (-). Edző: Ránky Mátyás. Kaposvári Honvéd: Takács (25/15), Doma (5/3), Jakabfy (8), Balogh (8), Horváth (14/9). Csere: Gulyás (2), Németh (7/6), Russai (9/3), Kertész (5), Fonai (-). Edző: Ékes Tamás. Nagy dobópárbajjal kezdő­dött a mérkőzés: a két csapat játékosai felváltva találtak a gyűrűbe, a védekezéssel vi­szont mindkét gárda adós ma­radt. Az ötödik percben már 19-16 arányú TFSE-vezetés állt az eredményjelző táblán. Majd egy rövid kaposvári meg­torpanás, s máris kilenc pont­tal vezetett a TFSE (25-16). A Honvéd azonban — elsősor­ban hárompontos kosarakkal — felzárkózott, s tartotta a lé­pést ellenfelével. A 18. perc­ben aztán Takács két jó bünte­tőjével egyenlített a kaposvári együttes (38-38), s innentől kezdve már Ékes Tamás edző csapata diktálta a tempót. Az egészpályás letámadást al­kalmazó Honvéd a remekül játszó Takács két triplájával 10 pontos előnyt szerzett az első játékrész végére. Amilyen jól fejeződött be az első félidő, olyan rosszul foly­tatódott a második 20 perc: a Honvéd hosszú percekig nem tudott kosarat szerezni, mi­közben a vendégek ledolgoz­ták hátrányukat. A 24. perc­ben a játékvezetők szövege­lésért technikait ítéltek a pon­terős Klucsik ellen, aki így ki­pontozódott. Úgy tűnt, hogy ez a hazaiakat zavarta meg, mert alig egy perc múlva már a TFSE vezetett. Nincs rá jobb kifejezés: a Honvéd-játékosok katasztrofálisan dobtak, még a büntetők is sorban „kiszédül­tek” a gyűrűből.­­A második félidő első 10 percében csak egy árva triplára és négy jó büntetőre, azaz összesen hét pontra tellett a Honvéd erejé­ből. Ez idő alatt a TFSE vi­(33/18). Edző: Kersák István. Az ötödik perc végén már 13-0-ra vezetett a hazai együttes. Ezután sem sokat változott a játék képe, és a 15. percben már 17 pontra nőtt a MAFC előnye (37-20), ame­lyet a félidő végéig meg is tu­dott őrizni. A második játék­rész elején a siófoki csapatból kipontozódott a két center, Godena és az orosz „idegen­­légiós” Szafranov, s ez végleg megpecsételte a vendégek sorsát. Dodeusz hiába ontotta szont vagy harminc pontot gyűjtött...) Aztán ismét csak Takács lépett elő főszerep­lővé: egy perc alatt két triplát is bevarrt, s ezzel a 35. perc­ben egy pontnyira felzárkózott a Honvéd (72-71). Ezután megint csak a vendégek pilla­natai következtek, akik né­hány pontos előnyüket egé­szen a mérkőzés végéig meg tudták őrizni. Még a legutolsó percben is lett volna remény a felzárkózásra, de egy rossz büntető, majd egy eladott most is a kosarakat — közte hat triplát —, ez csak arra volt elég, hogy valamelyest tartsa a lépést a hazaiakkal. Ös­­­szességében a MAFC végig vezetve, fölényesen — csak­nem 30 pont különbséggel — nyerte a mérkőzést. A MAFC csapatából első­sorban dr. Forrai, Armaghani, Bács és Wenczel nyújtott jó teljesítményt. A vendég Sió­foki Azulev Kerámia KE-ből egyedül csak Dodeusz ponte­rős játéka dicsérhető, labda végképp megpecsételte a hazaiak sorsát. Ezzel a harmadik mérkőzést is meg­nyerte a TFSE, s 3-0-ra nyerte a Kaposvári Honvéd el­leni párharcot. A TFSE a to­vábbiakban a 21-24., a Ka­posvári Honvéd pedig a 25- 28. helyért, azaz a kiesés el­kerülése ellen játszik majd (a négy csapatból végül három búcsúzik az NB I-től). Jók: Kovács, dr. Kósa, Ké­gel, illetve Takács, Horváth, Fenyő Gábor Kosárlabda NB II Súlyos vereség a fővárosban MAFC-Siófoki Azulev Kerámia KE 106-78 (50-34) Nem megy a TFSE ellen TFSE-Kaposvári Honvéd 87-83 (38-48) Balogh gyarapítja pontjainak a számát egy szépen kivitele­zett „pincérrel”. A vendégek irányítója, Kégel (5) csak ámuldozik a szép mozdulat láttán, Kovács (4) pedig már el­késett a közbeavatkozással. (Fotó: Csobod Péter) Asztalitenisz NB I H­azai fiaskó BVSC-Kapos-Zselic AC 13:5 Győr: Holló 4, Zsarnóczi 3, Lindner 2, Németh 1, valamint a Holló-Németh és a Zsar­­nóczi-Lindner páros, illetve Frank 2, Varga 2, Révfy 1. Hayden visszavonulása miatt új összetételű kaposvári páro­sok vették fel a küzdelmet a fő­városiak ellen. Sajnos, a bemu­tatkozásuk nem sikerült: szoros mérkőzésen veszítettek. Az első forduló 2:2-re végződött, majd a második 3:1-es BVSC győzelemmel zárult. Ezt köve­tően egy újabb döntetlent hozó kör következett, majd végleg eldőlt a találkozó sorsa, amikor három 2:1-es mérkőzést nyert pozícióból veszítettek el a ka­posváriak. Nem sikerült szoros eredményt elérni annak elle­nére, hogy nagy küzdelem ala­kult ki, és a játék színvonala is magas volt. Az döntött, hogy a hét háromjátszmás találkozó­ból mindössze kettő végződött hazai győzelemmel. Figyelmet érdemel, hogy Varga kitűnő já­tékkal azt az ifjúsági válogatott Lindnert győzte le, aki az Eu­rópa 12-n a 10. helyen vég­zett. Frank balszerencsésen játszott, Révfynek pedig most semmi sem sikerült. Varga János Varga, a meglepetésember Puma-segítség a diáksportnak Az iskolai testnevelés és sport támogatásáért A Puma nagy fába vágta a fejszéjét. Azt tervezi — az egészséges gyermekekért jel­szóval —, hogy az általános iskolákban, gimnáziumokban és más középfokú intézetek­ben tanuló ifjakat a nemzet­közi szabványoknak megfe­lelő, kiváló minőségű sportru­házattal látja el. Mindezt olyan áron, amely a nagyközönség számára is elérhető. A cég magyarországi képvi­selete egy olyan önálló egy­séget hoz létre, melynek egyetlen feladata az iskolai testnevelés és sport megfelelő színvonalú kiszolgáltatása. Az akcióban résztvevő intézmé­nyek a befolyó bevételből 3 százalékot kapnak, ezt saját céljaikra használhatják fel. A kedvezményekben kizárólag csak az iskolai tanulók, test­nevelő tanárok és az iskolai sportot segítő pedagógusok részesülhetnek. Dr. Németh Csaba a Műve­lődési és Közoktatási Minisz­térium testnevelési és sport önálló osztályának vezetője: — December 20-ig az or­szág ötezer-ötszáz iskolája kapott szórólapot, így minde­nütt tudnak róla. Mi az akciót több okból is teljes mellszé­lességgel támogatjuk. Ilyen áron, ilyen minőséget más cégnél nem kaphatnak az is­kolák. Felhatalmaztuk a Pu­mát, hogy védjegyzett emb­lémákat használja, így nem teheti meg senki, hogy másutt értékesítse azt, amit itt olcsón megvett. — Azonnal felöltöztethető az összes iskola? — Erről szó sincs, ez lehe­tetlen. Az első tanévben mint­egy tíz százalék juthat az isko­lacsomaghoz, ez 1600 tanulót jelent. Az akciót 1995-ig kíván­juk közösen befejezni. — Hogyan készült föl a Puma? — kérdeztük Juhász Pétert, a cég kelet-európai igazgatóját. — Mi van a cso­magban? — A beérkezett anyag mennyisége minden elképze­lésünket felülmúlta. Feldolgo­zása szinte lehetetlen, ezért is várjuk most majd a konkrét megrendeléseket. A megvaló­sulás tehát csak több lépcső­ben lehet, bár a szervezésben sokat segített a minisztérium. A csomagban egy pár cipő, két pár zokni, egy-egy sport­nadrág, trikó és póló található. Mindez nem lesz háromezer forint. Az alapanyag drágább, a cégnek ez óriási anyagi ál­dozatot jelent. KROPKÓ HARMADIK A miskolci Kropkó Péter remekül szerepelt az új-zélandi Auck­­landben megrendezett hosszú távú triatlon Világ Kupa-sorozat első versenyén. A 650 indulót felvonultató mezőnyben Kropkó az amerikai Ken Glach és a német Dirk Aschmoneit mögött az előkelő harmadik helyet szerezte meg 8:49,53-as idejével. Teke NB I Jobban bírta az Erőmű Bp. Erőmű-Kaposvári Közút-Strabag SE 5:3 (3967,3951) Eredmények: Lencsés 648-Fábián 690 Holczer 668-Gyűrűsi 630 Krémer 651-Ládonyi 654 Zorics 628-Varga 686 Ferenc 674-Mettner 684 Fazekas 698-Tamás 607 Bár most csaknem egy hónapnyi szünet van a teke NB I-ben, szombaton mégis pá­lyára lépett idegenben a Kaposvári Közút-Strabag SE csapata: ekkor pótolták ugyanis a még harmadik fordulóból elha­lasztott mérkőzésüket a Bp. Erőművel. A nagyjából azonos játékerőt képviselő együttesek összecsapásán a biztos bent­­maradás lehetőségének kiharcolását sza­lasztotta el a kaposvári csapat. Az első gu­básoktól egészen az utolsó tíz dobásig vezetett a vendég Közút-Strabag SE, mégsem sikerült nyernie; a kellő önbizalom hiánya, a görcsösség megint megbos­­­szulta magát; bebizonyosodott, hogy a hosszabb idő óta betegeskedő Lóczit nem sikerül megfelelően helyettesíteni. Az ifjúsági mérkőzésen: Bp. Erőmű-Kaposvári Közút-Strabag SE 3:1 (1308,1302) A kaposváriak közül Németh 647, Csendes 655 fás teljesítményt ért el. Schleining Endre Varga Józsefen nem múlott: 686 fás eredményével a Közút-Strabag SE egyik legjobbja volt (Fotó: Csobod Péter) 13 Ben Johnson eltiltása Öt évvel szöuli „botlása” után ismét doppingoláson ér­ték Ben Johnson kanadai atlé­tát. S bár maga a versenyző tagadja, hogy bármiféle szert szedett volna, a nemzetközi szövetség azonnali hatállyal örökre eltiltotta a versenyzés­től. Az atléta újabb ballépése Kanada-szerte nagy felhábo­rodást váltott ki. Sí Világ Kupák Az alpesi és az északi sívi­lágbajnokság után Világ Kupa-versenyekkel folytatódik az idény. A világbajnokságon sikerrel szerepeltek folytatják jó sorozatukat. Az aranyérme­sek közül a német Katja Sei­­zinger és a japán Ogivara Kendzsi a női lesiklásban, il­letve az északi összetettben is győzött. A Lahtiban rendezett síugró VK-n a japán Kaszai nyert a cseh Sakala előtt. Szlovén siker a Marriott Kupán A bécsi Stadhalle volt hely­színe a kosárlabda Marriott Kupa Szuper Liga döntőnek. A Tungsram-Honvéd (Budapesti Sólymok) nagy harcot vívott a szlovén Olimpija Ljubjanával, de csak szünet után sikerült egy rövid időre átvenni a veze­tést, végül a szlovén együttes 99-96 arányban nyert, s ezel megnyerte a Szuper Ligát. A harmadik helyért vívott mér­kőzésen az ugyancsak oszt­rák Basket Flyers Vienna 99- 95-re legyőzte a szlovák Banik Cigel Prievidzát. Rózsa Norbert Ausztráliában? Legjobb úszóink az ausztá­­liai Perth-ben folytatják felké­szülésüket az idei világbaj­nokságra. A menők közül csupán Rózsa Norbert maradt itthon, de a hírek szerint már nem sokáig. Széchy Tamás szerint rövidesen ő is útra kel­het és egy évig élvezheti majd az ausztrálok vendégszerete­tét, de továbbra is magyar színekben indul a világverse­nyeken. Tamperébe készülnek az ökölvívók A magyar ökölvívó-váloga­tott keret tagjai is a világbaj­nokságra készülnek. A Sza­badság-hegyi edzőtáborban ott van mindenki, aki az elmúlt évek világversenyein bizonyí­tott. Március 14-én a Velence Kupán szerepelnek az öklö­zők, majd következik az or­szágos egyéni bajnokság. Áp­rilis elején a Francia Nagydíj nyújt még egy újabb bizonyí­tási lehetőséget a május 5-én kezdődő tamperei világbaj­nokság előtt. Kis-Jugoszlávia kérése Idén júniusban Franciaor­szágban rendezik a Mediter­rán Játékokat. Ezen szeretné­nek részt venni Kis-Jugoszlá­via sportolói is, akiket az ENSZ-embargó miatt minden nemzetközi sportszerepléstől eltiltottak. Dobrica Csoszics elnök most levelet írt Mitter­­randnak, és kérte engedé­lyezze a játékokon való rész­vételt. Azzal érvelt: Európának nincs joga a jugoszláv ifjúsá­got megfosztani a „szellem és akarat” kibontakozásától. Mint emlékezetes, a szerb és a montenegrói sportolók Nemzetközi Olimpiai Bizott­a­ság zászlaja alatt, egyéni sportolóként szerepelhettek a barcelonai olimpián is.