Sporthirlap, 1928. október (19. évfolyam, 116-128. szám)

1928-10-01 / 116. szám

2 sága a veszedelem növekedésével arányosan nőtt és végül­ is a klasz­­szikus hátvédjáték fokára emelke­dett. Amsei a játéknak minden pe­riódusában jól állta­ a harcot, né­hány esetben — így többek között' l erzer említett támadásainál is . — nyugodt helyezkedésével biztos gott mentést. Ami gólt kapott, az nem az ő hibájából esett, mert az előkészítő, akciók megoldhatatlan feladat elé­llították. A fedezetsorban csak Buk­ovi kép­, viselte a támadó lendületet, mert Berkessynek hamarosan bekövetke­zett lesántulása után úgy alakult a helyzet,­ hogy nemcsak az amúgy is defenzív játékmodorú Lyka, hanem a hátravont­­Szedlacsek is az éltész­­fél szárnyainak lefogására koncent­rálta erejét és alig vett részt az offenzívában. E szerepkörében azon­ban csak Szedlacsek volt kifogásta­lan, míg Lyka, aki az első félidőben megsérült, meglehetős bizonytalan­ságot árult el. . . A csatársor csak mintegy negyed­óráig volt igazán frontban. Ber­­kessy megsérülése és Szedlacsek hátravonulása után megbomlott az erőt adó egység és ezután csak rap­­szodikus részletmunka és egyéni próbálkozások jellemeznék a zöld-fe­­­hérek offentíváját.. Egyéni teljesít­mény tekintetében , ezúttal is Tg- Footballelsierelts legolcsóbb, legjobb Neumann Gézánál áltt, Rákóczi-itt.51 Víg Nagymezől-utcai50. kács II. vezetett, ám pompás trükk­jeit, mesteri átsiklásait most nem kísérte szerencse. Ennek talán oka volt az is, hogy Rózsában ez alka­lommal nem találta meg tökélete­sen alkalmazkodó partnerét,­ mert a­ jobbszélső csak ritkán tudott kisza­badulni az ellenfél védelme által köréje vont sztratégiai gyűrűből. Turay fájós lábát már az első perc­ben baj érte , így nem csoda, hogy nem­­ tudta teljes tudását kifejteni. Berkessy minden igyekezete ellené­­re is inferioris volt, s így a helyét minduntalan váltogató Kohutra túl­sok védőjátékos vigyázhatott, kö­­vetkezésképen ne­k­ is tudott ered­ményes lenni. A bíró Bíró Sándor nagy igyekezettel, de kevés szerencsével vezette a mérkő­zést. Legfőbb hibájául azt kell fel­rónunk, hogy a kis dolgokban so­kat avatkozott fölöslegesen a já­tékba, viszont súlyos szabálytalan­ságokat — így 11-eseket is — elné­zett. A mérkőzés leírásánál ezúttal nem követjük szo­kásos módszerünket, amennyiben a játék fázisainak ismertetése során­­ nem foglalkozunk a gólok megszü­letésének körülményeivel, hanem a meccs e legfontosabb és a közönség szempontjából legérdekesebb mo­mentumait külön örökítjük meg. Lássuk tehát, hogy fluktuált az iz­galmas küzdelem, amely a másfél óra alatt négyszer robbant­­ ki eredményben. A Hungáriának kedvezett a sze­rencse a helyválasztásnál, de a sá­padt­­ őszi napsugár, amelynek a­­kék-fehér csapat hátat fordított, nem jelentett különösebb hendi-­­keppet az ellenfélre, amely szembe került vele. Nagy lendülettel indul a­ Ferencváros támadása,­­ Turay máris a 16-oson van,­ Kocsis léke­­­resztezi és megtörténik az első ke­,­nfény összecsapás. Turay fekve ma­rad, majd nehezen feltápászkodik,­­ de látszik, hogy baj van a sérült lá­­bával. A nézőtéren persze felzúdul­ a fradi-publikum, ám a következő­ percben már a kék-fehér hívők is­ beleszólnak a füttykoncertbe, mert Berkessy arconrúgja Haart, aki tá­molyogva megy a pálya szélére.­­­­Szerencsére nincs most sem na­gyobb baj, de az£rt a közönség egy része már botrányt szimatol. Az első percek nyugtalan kapkodása. Győry virágszalon Baress-u. 457 Virágkosarai és csokrai árban és ízlésben vezetnek. B—III I IIIHkMi .P­railli " I­I ................... társort Bukovi igyekszik harcba dobni, szökteti Kokutot, akinek gu­rulós beadását Újvári elfogja­ Ta­kács II. elől. A 27. percben beáll Berkessy, aki ettől kezdve felváltva próbálkozik a bal összekötőben és a szélén. Szedla­­csek hátravonul a védelembe. A 32. percben egyenlít a Ferencváros, a 35. percben vezetésre is kilátása van, ám a nagy önfeláldozással lefutó Berkessy beadása a lefutó Takács II. lábáról élesen pattan a kapu fölé. A 10. perc meghozza a Hungá­ria vezetőgólját s a 44. percben a kék-fehéreknek alkalmuk lenne a győzelem, bebiztosítására. Kalmár kiugratja Hirzert, akit a bekkek nem tudnak követni, a bal összekötő futtában erőtlenül lő s a 'labda' Amsei kezében akad meg. Közben Takács. I. fellöki Hirzert, de nincsen­­él-es. Még Nagynak lenne alkalm,h­­ogy Amsei által kiöklözött labdával gólt szerezni, de elidegeskedi a jó helyzetet. A második félidő H­u­n­g­ária-t­ámad­ás­o­k­k­al kezdődik, majd a 7. percben Takács próbál szökni, de Kocsis elvágja,­­a sza­badrúgásból nagy kavarodás,­­ de végül is Kohut a kapu­­fölé lő. A 8. percben újabb nagy gólhelyzet a Hungáriának, Kl­éber szabadrúgá­sára. Amsei kifut, Nagy átemeli fö­lötte a labdát, de Takács­­ a kapu­­vonalon áll és kifejeli. A Hungária mind határozottabban lép fel, már látszik, hogy biztosan tartja a mér­kőzést. A ferencvárosi csatársor alig tud akciót kezdeni. A 20. perc­ben Kalmár átmegy a védelmen, lövés előtt Takács lerántja, de a bíró nem ítél 11-est. A 36. percben a Hungária, a harmadik góljával bebiztosítja a győzelmet, de azért a Ferencváros még nem adja fel a harcot. A 40. percben Újvári szereli a Turay által jó helyzetbe hozott Takács IS-t, majd Takács átdriblizi a védelmet, Rázsóhoz juttatja a lab­dát, ez átíveli Kohnthoz, aki­ ka­pásból a kapu mellé lő. Ez a mérkő­zés u­tolsó­ feljegyzésre érdemes mo­­mpéniuma. • Négy gól esett a mérkőzésen, de úgy, hogy valamennyinek nagy "lé­lektani­­ hatását kellett­ megállapí­­tani. Olyan négy gól volt, ame­lyekről hosszú ideig fog énekelni a klubtanya. Lássuk hát­, kinek a hibája, kinek az érdeme? A Hungária megszerzi a vezetést Régi dolog, hogy n­agy csapatok birkózásai addig hullámzanak a ke­mény feszülésben, míg­­valahol vá­ratlanul m­eg’pattan, egy húr, hiba esik s a másik fél- mi­nt héjjá, le­csap, megszerzi a­ vezetésig így ‘szokott kezdődni. A 12-ik­­percben­­ (Berkessy ■akkor’ már nem volt a pályán), a'Ferenc­város támadott. A­ helyzet " kissé fel volt kavarva,­­Hirzer is hátul volt, hátrább a hal­jánál..De egy­ keresztben jövő labdát elcsípett, hirtelen előreszöktette Lchneidert,­­aki megértve a szituációt, feltört és elérte a csatárláncot, amelyben csak a két , szélső és Kalmár volt elől. A félpálya táján történt ez, de a veszély azonnal nyilvánvaló volt. A két bekk és Kalmár villa­násszerűen megértette. Ta­kácu I. felnyomult Schneider elé, Hungler­­pedig rézsútosan átfutott az előre­szökő Kalmárhoz. A center látta, hogy befedezhetik, kissé balra húz, de későn, mert a Schnei­dertől lapo­san előreirányított labdát Hunglert érte előbb. A bekk nagy rössben­ a kapu felé fordulva akarta­­tartani a centert, figyelmét azonban ezzel elvonta a labdáról, amelyet már nem bírt leazajátszani­ Amseinek, a labda lecsúszott a lábáról,­­ Kalmár eléje tört és egy lépéssel a mögötte kétségbeesetten törtető Hunglerrel, együtt rohant mintegy 15­­métert, egész a tizenhatosig. A tér üres volt, Amisei dermed­ten állt, majd olyan mozdulatot tett,, mintha ki­­rohan­ta, de addigra már a­ jobb sarokba suhant Kalmár pontosan irányított lapos lövése. Egy villámgyorsan áthullám­zó el­lentámadás, a bekk egy gondolat­nyi indiszpozíciója s a Hungária vezet. Az egyenlítő gól Megint csak nem ott született a gól, ahol éppen a támadás folyt. A Hungária szorongatott, mikor Bu­kovi elcsípett egy magas labdát,­ erősen beledőlve, homlokával Szed­resekhez csapta, aki gyors rövid­­passza­l Berkessyhez továbbította.­ Körülbelül a félvonalra ért az ak­ció és nem árulta el, hogy gól érik. Ám a sántikáló balösszekötő labdája váratlanul jól sikerül s pörögve száll Wéber fölött Turay felé. A be­futó Mandl talán elérhette volna, de Wéber fejesére számított, emiatt megtorpant így Turay nyugodtan fordult, To­ricshoz játszott, akinek már csak a rézsűt közeledő Kocsis volt hátra. A­ jobbösszekötő ügyes testcsellel még inkább rézsűt­ rán­totta Kocsist, aztán hirtelen átfor­dult a­ bekk másik oldalára. A „ki­fordított" hátvéd, már nem­ tudta le­fékezni rohamát, hogy visszafordul­jon és a 16 lépésről halálos bizton­,­sággal lövő Takácsot akadályozza. A labda élesen, félmagasan, véd­­hetetlenül csapódott a bal sár­­okba. Most jön „a gólarány“ — gondol­ták a­­Fradi-drukkerek. Küzdelem a vezetésért . . . Amíg 0:0-ra­ áll a futballmérkőzés,1. a csapatok rendesen ,­­nem szoktak olyan hevesen verekedni, a­ vezeté­­­sért, mint amikor­ 1:1, vagy 2:2- az­­ eredmény.­­A" leghevesebb küzdelem"­ most is a következő negyedórában fejlődött, míg nem a­ 40. percben a túlélőre .-merészkedő Hungler két­­kézzel kap a magasba, hogy a feje fölött szöktetésre küldött labdát el­fogja. Hepdsz mintegy "50 méterre a kaputól, A .‘játékosok'a 16-os kör­­nyékén e h­elyezkedn­ek el, Szedlapsek, aki ekkor balhall, körülbelül a bün­tetőterület sarkán áll, .mert ügyel az old­al.votfa-1 mentén várakozó. .HaáríÉ^''míg'.tőlé.'Jjefelé sűrű -felé-.. portban áll- Kalmár, J­ungler, Hir­­zer, Takács ,1.:Móltól- elmarad, mint­egy tíz­ méter,re van, hátrább. Baéid­­­lacsektől, amikor Kl­éber nekiáll a szabadrúgásnak! A labda Haaráák:­­szól.Ide rosszul irányították...mi­vel pontosan Szedlacsek fejére" száll. ,A balhalf­ el sem mozdul a­ helyéről, úgy fejel, de éppen ezért niheszis erő . a fejesben- s a labda pontosan Molnárhoz rö­pül,­ aki féljéreen üres és nyugodtan a • tizenegyes...tágári álló­ csoporthoz centerez. Kalmár‘ a labda '• e­lé . j­ófibra, kiugrik, belsőv­el átstoppel ballábra, de Hungler­ szí­vósan fújta , marad, nem engedi lőni s,a center hirtelen ,a tőle két lépésre , balra álló Hirzerhez­ pöc­köli. Közben Takács is a Kalmárhoz ugrott,s ebben a­ pillanatban a két csatár között­­volt és el is­ érte­ az átadást. Ám­­ Hirzer kinyúlt,­­elka­parta­ a bekk­ lába alól a labdát,­­át­húzta a Takács által elhagyón bal­oldalra, lövésre dőlt s bár a­ vissza­forduló Takács szorongatta, sőt,-pl is ny­ öm­ta, estében még sikerült .ú, lövést; leadirh )A­ 2 egész akció,- mint-1 egy három­ másodpercbe telt. Artisel mozdulatlanul állt a kapu középén, ■ míg előtte 6—8 lépésre lepergett a jelenet- s - • . . ’ ’ ' ;­­ a jó megtehetősen gyenge labda tőle jobbra az oldalhálóban;5 . megállt. : ‘ Talán m­égm győzhet' a Hangává, — sóhajtj Fel egy­ érzés a kék-fehés hívők lelkében. Hogyan esett a négy derbey-gól? - - Az első a meglepetés gólja, a másodikat mindenki várta, a­ harmadik előrevetette árnyékát, a negyedik bebiztosította a szezon legnagyobb meglepetését 1 .V- k HÉTFŐ, 1928 OKTÓBER 1. SPORTHÍRLAP lassan elmúlik, s nekilendül a­ fe­rencvárosi csatársor. Övé az első korner, de Kocsis, majd Mandl fej­jel védi a kapu előtt­ alkalmat­lankodó labdát. A Hungária első­­lövését Schnei­der ereszti meg m­esz­­sziről­­ a kapu fölé. ■ ■ -Az 5. percben centrális ferencvá­­rosi akció indul, amelyet Takács II. gurított és könnyen védett labdája fejez be. Most Hirzer lendül neki, átevickél a ferencvárosi lábakon és amikor már lövéshez jut, akkor szó­lal meg­ a bírói fütty, amely fault­ért szabadrúgást ítél a­­ Hungá­riának. A kék-fehér közönség felzú­­du­l a különös bírói ítéleten, de még inkább­, fokozódik a haragja, ami­kor a felugró Szedlacsek arconrúgja. Wébert. Most sínes komoly baj, de már­ a­ 10. percben Berkessyt súlyo­sabb sérülés éri, amennyiben egy akciónál erősen megrándul a­'boká­j­­a.. Kimegy, próbálják masszirófeás­­sal, pátyázással harcképessé te­nni, de,, nem sikerül. Miközben a pályán kívül tartózkodik, esik a Hungária első gólja. (12. perc.) A gól után hatalmas ferencvárosi, be­ldület következik. Turay éles lö­vését , Újvári nagyszerűen, védi, majd két körnel következik és­­­a kék-fehér kapus, ismét sikeres mun­kát végez. A Ferencváros támadófölényét már a negyedik korner bizonyítja, amikor újra frontba kerül a Hun­­gária-csatársor és most már a fe­­rencvá­rosi védelemnek adnak dol­got a sarokrúgások. A­ 23. percben újabb akcidens: Hirzer megrúgja Lukát, aki sántikálva tovább­ ját­ i­szik. A lanyhuló ferencvárosi csaj fireg nyílt! Megnyílt! Szedlacsek (Ferencváros) cipőárus­ása Budapest, Üllői­ út 36. ! • Ha- írócépre­ vagy'a Skair és m­yan ■ szükis­ége) 'fordul fen ‘ ' SSB.ZER és SSiSsEIBER céghez.­­ • Mindennemű idógés» és irodaföl* szerelési cikkek a legjobb kM- félben. írópsap-kar.bsntsrSss­a.jog* . _ . . olcsúbfe lelSófél©^: meSSeif. - Budapest VI, Aradi­ u. 52 yb. T©I,:T.219»91 A győzelem megszilárdul „Egyenlítés­ következik,­ avagy a vezető T csapjának­­sikerül bebiztos­­­tani a, győzelmét“?-. Ha a­ favorit csapatot nyomja az egyenlítési ter­he, külön­ösen olyankor m­ered­­ az izgalo­tb­ól fűtött levegőbeli az­ elő­b­­bi kérdés-a játszótér fölé. A­kár pap így eltett ez a döntő jelentőségű gól, amely­ szer­ind­ llthatólag megtörte a ferencvárosi játékosok t­elkét. A recept m­ost is az ellentámadás. A ■ H­ungár­ia már félórája járm­a . Sikertelenül,, hogy kissé., lankadjon és felnyomuljon a Ferencváros...— Percekig * védekezik elszántan, a Hungária f elől csak a két szélső áll. A 36. percben Csomag is vis­szamegy Schneidersnek segíteni ,­ a •halfnak sikerül Rázsótól, elkaparin­­tani a labdát... Most .. Hirzer érti meg egy pillanat alatt a helyzetet. Óriási fessel előretör , a balszélre, • karjává­ hadonászva integet Schnei­­­dernek, aki­ kissé elkésv­e magasan utána vágja a' labdát. Lyka’ ekkor már ott lóg Hirzek­ ‘nyalkán, aki '­háttal tartjai ,benti a­ pályán' allel-