Sporthirlap, 1930. december (21. évfolyam, 129-138. szám)

1930-12-01 / 129. szám

6 A box-sportban is mérlegelnek... Szabó (BTK) Európabajnok a mérle­gen a Budapest-bajnoki verseny előtt. Rekordközönség előtt lépés­­ben győzött a Ferencváros Pécsett Szezonrekordja volt a pécsi pályá­nak, amelyen 4500 főnyi közönség nézte végig a mérkőzést. A Pécs- Baranya egészen gyenge formát ját­szott ki, úgyhogy a Ferencváros min­den megerőltetés nélkül szerezte meg nagyarányú győzelmét. A pécsi csa­patnak a nagy ellenfelekkel szemben eddig mutatott lelkesedését hiába várta a publikum, a csatársorban az összekötők lehetetlenül játszottak, a halfsor hamar kifulladt, csak a köz­vetlen védelem dolgozott kielégítően. Ez ellen a csapat ellen könnyű dolga volt a Ferencvárosnak, amelynek csa­társora néha valóban nagyvonalú já­tékot produkált. A Pécs-Baranya támad először, de Kovács lövését Amsei fogja. Utána megkezdődik a ferencvárosi támadás­sorozat és Birinek Túrái és Takács II. lövései ugyancsak sok dolgot adnak. A 21. percben Toldi taccsdobásból kap labdát, átvágja Táncosnak, aki szépen visszaadja és Toldi közelről bevágja. Pécs ellentámadásai erőtlenek. A 32. percben Berkessy elindítja Toldit, aki Lázárnak ad, Réder szereli és haza akar adni, de Lázár hamarabb éri el a labdát, mint Biri és a kapus mellett bevágja. A II. félidőben a pécsi csatársor is feljön, de a Ferencváros védelme köny­­nyen ment. A 31. percben Berkessy szökteti Lázárt, aki lefut, a korner­­vonalról hátraad és a befutó Turay öt méterről bevágja. Az utolsó percben Táncos beadását Réder indokolatlanul kézzel fogja, a megítélt tizenegyest Takács II. biztosan plaszírozza a ka­puba. A győztes csapatban mindenki jól játszott, mégis a mezőny legjobb em­bere Berkessy volt. Kívüle Toldi és Lázár tűntek ki. —■ A pécsi csapatban Kovács volt a legveszélyesebb. Biri szépen védett, a gólokért nem felelős. Jók voltak még Krebsz és Kautzky. Bíró: Bíró Sándor. I Győzött a Vasas Újvidéken Vasas- Radnicski 4:2 (1:1) Újvidék, nov. 30. A Vasasok egész éjszakai utazás után vasárnap reggel 7 órakor megér­keztek, délután mérkőztek a Radnics­­kivel és biztosan győztek. A Vasas gó­lokat Egri, Burger (2) és Stanzl lőt­ték. „Rendőri“ riport a határbíró eltűnt 120 pengőjéről Egy kis közelharc a bíróöltöző előtt, vélemény a nívóról, az elnök gavallériája és egyéb derbi utáni képek derűvel és borúval A bíróöltöző kívül is, belül is han­gos volt a derbi után. A határbírók a mérkőzés szépségein merengtek. Bo­ronkay meg azon mérgelődött, hogy nagyon látogatott az öltöző. — Semmi kedvem sincs megfázni —­ mondta és bezárta az ajtót, hogy a „civil" látogatásokat beszüntesse. Közben bejött Langfelder is, bent is maradt, az öltöző előtt meg a nép­harag kezdődő sistergését próbálták csitítani a rendezők. Dulakodásszerű zajok szűrődnek be az ajtón, a jegyszedők hangja hallat­szik: — Hátrább, kérem, tessék azonnal elhagyni az öltözőfolyosót... Boronkay legyint: — Mit akarnak... Hagyják bejön­na, hogy a Hungáriát nyomtad — mondja Schissler Boronkaynak. Langfelder közbeszól: — Az érdekeltek beszélhetnének er­ről, de mit akar Faragó? Végre beengedik a detektívet, aki jegyzőkönyvet vesz fel a lopásról. Val­latják a szolgát, aki az öltözőkulcsot őrizte, de nem tudnak kivenni belőle semmit. Aschner elnök áll az autója mellett és invitálja a hazafelé tartó bírókat a Tungsram-kultúrház megtekintésére. Langfelder elmondja az elnöknek a lo­pás történetét, mire Aschner ezt mondja: — A 120 pengőt tessék azonnal kifi­zettetni. Egyszóval a veszett fejsze nyele, az uadinak, a kispesti közvetlen védelem jól működik. A­­II. percben újabb gól­ra nyílik alkalma a Sabariának. Belkó átjátszik Hozbauernak, ez két dribji­­vel a kapu­ elé kerül, már szemben áll Dénessel, lő, de a labda Dénest érint­ve megy ki a kapu mellett. Az utolsó perc viszont kispesti egyenlítést helyez kilátásba, de Steiner lövése centi­méterekkel kapu fölé jut. A győztes csapat kapujában meg­lepett Weinhardt indiszpozíciója, ami­nek szerencsére nem lett komolyabb következménye. A hátvédek és fede­zetek megbízhatóan látták el felada­tukat, a csatársorban Belkó volt ki­fogástalan, a mezőnyben Hochtbauer is sok szép dolgot mutatott. — Kispest védelme pompásan dolgozott, ezzel szemben a csatársor — Steiner és Darvas egy-egy akciójától eltekintve — színtelen és vérszegény, játékot mutatott. Karcay bíró néhány tévedésétől el­tekintve, biztos kézzel vezette a mér­kőzést. A KISOK vasárnapi kerületi ússzóversenyéről ii őket addig, amíg a cipő rajtam van. És mutatja, hogy milyen hivatása lenne a cipőnek, ha a hívatlanok be­jönnének. Közben kiderül, hogy Barna Bélának, az egyik határbírónak ellop­ták a pénztárcáját. — Rendőrt kell hívni azonnal — rendelkezik Langfelder,­ Barna Béla pedig a kárt hangoztatja: — Százhúsz pengő készpénz volt a tárcámban és a katonai irataim. — Nem baj, mostanában úgy sem lesz háború — vigasztalják Barnát. A detektív már zörget az ajtón, Boronkay azonban már eltette a kul­csot, addig nem enged be senkit, amíg föl nem öltözött. — Hallatlan ezzel a telefonnal — dohognak a bírók —, mindenki bejön az öltözőbe, nem csoda, ha lopás törté­nik. —• Ez lesz a sajtószoba — mondja Langfelder —•, a bírók másik szobát fognak kapni és lesz egy safe is, ahová beadhatják az értéktárgyaikat. A detektív még mindig hiába dö­römböl, az ajtót nem nyitják ki. — Meg fogjuk a kárt téríteni — mondja Langfelder Barnának, aki közben a mérkőzésről beszél. — Az eredményt reálisnak tartom, nagyon szép volt a játék, a legszebb derbi volt, amit az utóbbi években láttam. A két kapus pompásan védett. Schissler arról beszél, hogy Faragó­val a budaiak igazgatójával vitatko­zott. — Csepülte a bíráskodást. — mond­ja Schissler — mire mondtam neki, hogy a mérkőzésvezetés kitűnő volt. Ezen aztán alaposan összeszólalkoz­tunk. — Faragó különösen azt hangoztat­újpesti elnök gavallériája folytán, megkerül, de az iratokat persze ő sem tudja garantálni. A lopás „haszna” ezenkívül talár, csak az, hogy Újpesten ezentúl men­tesebb lesz a bírók öltözője a hívatlan látogatóktól. A 3x200 méteres mellúszóstaféta győz­ 1A 3x200 méteres gyorsúszóstaféta tese, az Eötvös reál csapata: Sebes-1 győztese, az Árpád rg. csapata: Gru­­tyén, Pázmán, Rajky II.­­ bér, Kánássy, Mészöly. Folyton a Kispest támadott, de a Sabaria egyetlen gól­jával megszerezte mind a két pontot Szombathely nagyon meg lehet elégedve az eredménnyel. Az első negyedórában lendületben volt a Sa­baria, megszerezte egyetlen gólját, azután a Kispest kerekedett felül, de hosszantartó offenzívájából csatár­sorának — főképpen a center Har­matnak — lehetetlenül rossz játéka folytán még az egyenlítésre se tellett. Kispest támadásával indul a játék. Darvas tisztára dolgozza magát, hat méterről lő, ám Weinhardt — ha bi­zonytalanul is — véd. Kirúgásával felnyomul a Sabaria, Belkó balra szök­teti Kovács II-t, aki a s­raccsvonal men­tén lefut, a rosszul helyezkedő Kispest védelme mellett középre adja a lab­dát és Iglódi a hálóba helyezi. (1:0). A 21. percben Lenkey II. három méterről lő mellé, a 40. percben Pa­­czolay gólnak látszó fejesét a kapufa menti, majd Harmat éles lövése megy háló fölé, míg a másik oldalon Holz­­bauer lövése teremt meleg helyzetet. A második félidőben is Kispest van fölényben, ám Harmat kerékkötője a csatársornak. A szombathelyiek szór­ványosan, de annál veszélyesebben lé­ HÉTFŐ, 1930 DECEMBER 1. Jugoszláviai eredmények Belgrád: Jugoslavija—Obilics 3:0 (3:0). Zágráb: HASK—Gradjanski 2:1 (1:1), Konkordia—Zseljeznicsár 1:0 (1:0). Spalato: Hajdúk—SzASK (Szaraje­vó) 5:0. A bécsi futballderben az Admira legyőzte a Rapidot Admira—Rapid 3:2 (1:1). Magas színvonalú mérkőzés. Az Admira csa­társorának lendületesebb játékával nyert. Gólnélküli döntetlent hozott a szombat délutáni Vasas—Nemzeti ta­lálkozás, amelyben mind a két csatár­sor feltűnően gólképtelen volt. Filmszínházak műsora DÉCSI: Házasság becsületért. FÉSZEK (József-körút 70. T.: 460—40.):Gino­o a táncos hadnagy. Katalin a műlovarnő. Démon. (Három film egy műsorban.) (4­5. J£ *, 10. FÓRUM: Piz-Pala___________ ________________ ik­PERi.il. (Dembinszky-n. és Aréna-út sár. T.: 328—90.): Volna, Volga (I. rész: Kozákok a Volgán, II. rész: Napkelet leánya). Hangos Miki. 5,­­48, %10.____" \ KAMARA (Dohány-a. és Nyár-v. sár T.: 440— 27.): Byrd délsarki álja (10 fele.): Stan és Pan burleszk. Hangos híradó. 4, 6, 6, 10. Vasárnap _délelött pi­ crmekmozielőadds olcsó helyárakkal. ORION SZÍNHÁZ (Eskfi­ót I. T.: SS1—02, 842— 93.): Wolga. Wolga (I rész: Kozákok a Wol­­gán, II. rész: Napkelet leánya). Magyar híradó. 5. (48. KIO. Váz.: 3.­­46. (48. PATRIA (Népszínház­ n. 13. T.: J. 456-73.): Signor Americano (Ken Maynard). ..Vards asz­­­szony (Kathe Dorsch). (46. jjiO.______ PALACE: Poklok szigete.______________________ Nagym­ező­c 22—24. T.: 220-98. 292—50.). Lan la­k t­hane­v utolsó filmje: fi­­llllllm A viharesprest. Slan IktalFI ^ és Pan­o rádióspecia­it*.tbm-4ilmrjuiisz lista (hangos burleszk). A céllövölde (színes revü). A d­log hangos tükre: 5,­­18,­­410. Szúrni.., vas. és ünnepnap: 4, 6, 8, 10. ROXY (Rákóczi­ út 82. T.: 438—24.). Gigolo, a parkett-táncos (énekes, táncos filmreg. Iga Sym). Kaliforniai fenevadak (énekes bravúr­­film 10 felv.). Sicc. mini bikam­ador. Hétk. 4-től (első mérsékelt belyárak), vas. fél 3-tól folyt ROYAL APOLLÓ: Die Singende Sladl. SZONDY (Szondy-u. és Sziv­o­ sarok. T.: 196— 74.): Paris grófnője (Emil Jannings). Halló Harold (Karold Lloyd). 5, VI8,­­410. 1 (Teréz-körút 60. T.: Aut. 197— 67—68.). .4 mongol él a táncosnő­­l (Inkisin, a Dzsingisz klán hőse). V* f lv Hangos sporfilm. Miki-film. Hangos híradók. Hétköznap: 5. 08.­­410. szombat és vas.: 4.. 6. 8. 10 órakor. CORVIN (József-körút és Ollói-öt sarok. T.: 389 —98, 395—84.). A házasság vására (színmű 10 felv.). Miki mini combon (hangos trükkfilm). Hangos híradók. Vízi ördögök (UFA ! felv. hangos sport film). 5. (48. (410; val.: (44. (46. (48. (410.___________________________ URÁNIA (Rikóczi-út 21. ).: 3. 460-45—46.). , A mongol és a táncosnő (Inkisin). A víz világ­bajnokai (hangos sportflm). Múld. mini pár­­bajhős. Hangot híradók. Hétköz­ lap: 5,­­8,­­410. szombat, vas.: 4, 8, 8, 10. 8)