Fűrész Attila (szerk.): Forradalmi győzelem. 60 éve nyert olimpiát a női tornászcsapat (Budapest, 2016)

Előszó Tornászcsaládba születtem. Édesanyám még az olimpiára is kijuthatott volna, ha nem szól közbe a második világháború. Miután abbahagyta a versenyzést, a sportágnál maradt, így gyerekként megismerhettem a magyar női torna legjobbjait. Ezeket a lányokat ugyanaz a szakember készítette fel, mint egykor édes­anyámat, őt mindenki csak Valy néninek hívta. Többször járt nálunk vendég­ségben, kisfiúként persze nem tudhattam, hogy a világ egyik legjobb edzője és sportdiplomatája mosolygott rám. Csak később értettem meg, mennyit köszönhet neki a tornasportunk, tudása és szuggesztív egyénisége nélkül min­den bizonnyal szerényebb eredmények születtek volna. Ő vitte sikerre a magyar női torna aranycsapatát, amely a melbourne-i olimpián kéziszergyakorlatával az első helyen végzett. Forradalmi győzelem volt, tornászainkat tombolva ünnepelték Ausztráliában. Az egész világ megismerte a nevüket: Keleti Ágnes, Köteles Erzsébet, Tass Olga, Köröndi Margit, Bodó Andrea és Kertész Alice. A diadaluk óta hatvan esztendő telt el. Csodálatosnak tartom, hogy mind a hatan élnek, és mesélhetnek magukról. Ez a kiadvány róluk szól, előttük tiszteleg. Megtudhatjuk belőle, honnan származnak, milyen volt a gyermekkoruk, miként ismerkedtek meg a tornával, hogyan teltek versenyzőként a minden­napjaik, hol érte őket az 1956-os forradalom, és mire emlékeznek leginkább az ausztrál ötkarikás játékokkal kapcsolatban. Nem vitás, hogy a melbourne-i olimpia vízválasztó volt az életükben, a társaság fele visszatért Magyarországra, hárman pedig a hazájuktól távol pró­báltak szerencsét. Vajon hogyan alakult a sorsuk, hogyan élnek mostanság? TAKÁCS TIBOR A Nagy Béla Hagyományőrző Egyesület elnöke FORRADALMI GYŐZELEM - 60 ÉVE NYERT OLIMPIÁT A NŐI TORNÁSZCSAPAT Kiadja: Nagy Béla Hagyományőrző Egyesület (1052 Budapest, Bécsi u. 1.) • Felelős kiadó: Takács Tibor Szerkesztő: Fűrész Attila • Fotók: Keleti Ágnes archívuma, Kertész Alice archívuma, Köteles Erzsébet archívuma, Tass Olga archívuma, Dr. Karácsony István, Róth Tamás, Fűrész Attila Layout: Inverz Media • Nyomdai munkák: www.visualia.hu A kiadvány támogatói: I­­rt. PROTECH MN­UNEDIS CONSORTIUM Kábelkereskedelmi Kft.