Szolnok Megyei Néplap, 1963. szeptember (14. évfolyam, 204-228. szám)

1963-09-24 / 223. szám

4 SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP Két győzelem, két döntetlen a szovjetek ellen Szovjetunió—Magyarország 1:1 (0:0) A hazai közönség győzel­met várt csapatától és így a döntetlen eredmény csaló­dást jelentett a moszkvaiak­nak. A magyar futball-ra­­jongók a mérkőzés előtt nem, de a látottak alapján szintén győzelemre képes­nek tartották a magyar vá­logatottat. Hogy ez nem kö­vetkezett be, annak első­sorban a körülményesen és lassan játszó magyar csatá­rok voltak az okai. Magyarország B—Szovjet­unió B 1:0 (1:0) Megérdemelten győzött a magyar csapat, bár a csatá­rok ezen a mérkőzésen is „gyengélkedtek”. Magyar utánpótlás váloga­tott—Szovjet utánpótlás válogatott 4:3 (1:2) Ez a mérkőzés volt a négy találkozó közül a legizgal­masabb. A magyar fiúkat di­cséret illeti, hogy Moszkvá­­ ­b­­­a eredmények Győri MÁV-DAC — Szom­bathelyi Haladás 2:0 (0:0), Miskolci VSC—Dunaújvárosi Kohász 3:2 (3:2), Borsodi Bá­nyász — Oroszlányi Bányász 0:0, Nyíregyházi Spartacus— Salgótarjáni BTC 0:0, VM Egyetértés — Ganz-MÁVAG 3:0 (1:0), Budafoki MTE-Óz­­di Kohász 1:1 (1:1), Szállítók —Székesfehérvár 2:2 (2:1). ban is 4 gólt tudtak rúgni ellenfelüknek. Magyarország ifi—Szovjet­unió ifi 1:1 (1:1) Mindkét csapatban a vé­delmek jeleskedtek. A labdarúgó NB I/B állása 1. Egyetért. 7 5 2 0 10: 3 12 2. Győri M. 7 6 0 3. Oroszt. 6 2 4 4. Dunaúj^. 6 3 2 5. Szfehérv. 7 3 2 6. Budafok 7 2 4 7. Ózd 7 3 1 8. Szombat­ 7 2 3 9. Sal. BTC 7 15 10. Nyíregyh. 7 3 1 11. Szállítók 7 2 2 12. Borsod 7 13 13. MVSC 7 1 3 14. BVSC 7 1 3 15. Ganz-M. 7 12 16. Láng SK 7 1 1 1963. szeptember 24. Budapest bajnokságot nyert a szolnoki négypárevezős Igen nagy érdeklődés kí­sérte szombaton és vasár­nap a húsz fővárosi és tíz vidéki egyesület részvételé­vel a fővárosban lebonyolí­tott Budapest evezős-baj­nokságot. Ragyogó időben, zászlódíszbe öltözött kör­nyezetben, sima vízen folyt le a verseny. Mindkét nap délelőttjén előfutamokat, délután pedig döntőket ren­deztek. A kis szolnoki csoport­ból a Galics László—Balázs János kétpárevezős és Ig­­nécz Béla egypárevezős ki­harcolta a döntőbe jutást. Kitűnő teljesítményt nyúj­tott az ifjúsági férfi négy­­párevezős hajó,, mely el­nyerte a nagyszámú közön­ség tetszését. A szurkolók lelkes bíztatása közepette csapásról csapásra elhúztak a favoritnak kikiáltott Vö­rös Meteor négyestől, s há­rom hossz előnnyel meg­nyerték a bajnoki címet, s az ezzel járó aranyérmeket. Ezenkívül megkapták­ a Chinoin gyár által tisztelet­­díjként felajánlott szép ezüstserleget is. A többi szolnoki hajó is eredményes volt. Az ifjú­sági kétpár- és egypáreve­zős csapat bronzérmet szer­zett, míg a fiatal női né­gyest csupán lapát törés ütötte el a harmadik hely megszerzésétől. Így csak negyediknek érkezett a cél­ A SZOLNOKI CSAPATOK RÉSZLETES EREDMÉNYEI Ifjúsági négypárevezős: bajnok: Szolnok (Galk­a László, Jávor­csik Sándor, Ignácz Béla, Nemes Mik­lós, kormányos: Sebestyén Gyula), 2. Bp. Vörös Meteor, 3. Hajógyár. Ifjúsági férfi kétpárevezős: bajnok: FTC, 2. Bp. Vörös Meteor, 3. Szolnok (Galics László, Balázs János). Ifjúsági férfi egypárevezős: bajnok: FTC „A”, 2. FTC „B”, 3. Szolnok (Ignácz Béla). Ifjúsági női négyes: bajnok: Mohács, 2. Bp. Csemege, 3. Testvéri­ség, 4. Szolnok (Kontraszt­ Marietta, Tarján­ Ilona, Ernszt Judit, Papp Ma­riann, kormányos: Czinege Mária). Gyenge formában NB II-es csapataink Szerencsés győzelem, Jászberényi Lehel—Nagy­­bátonyi Bányász 1:0 (1:0) Jászberény, 800 néző, ve­zette: Nagy Sándor. Jászbe­rény: Sándor — Fortuna, Páncsics, Nagy I. — Józsa, Pecha — Magyar, Szántai, Nagy II., Kalmár, Fülöp. — Edző: Szépföldi József. — Nagybátony: Bulyovszky — Molnár, Veres, Stohl — Se­reg, Tari — Huszár, Szarvas, Kovács, Nagy, Szalai. Edző: Laczkó Sándor. Jó iramban indult a mér­kőzés. A Lehel játszott eny­he fölényben. A vendégcsa­pat védekező felfogásban ját­szott, de néhány húzásból veszélyes ellentámadásokat vezetett, melyeket a hazai védelem biztosan hárított. A 8. percben Nagy II. vezette a labdát, a 16-osról ponto­san ívelt beadása átszállt a magasra felugró Veres feje fölött pontosan Kalmár elé, aki három méterről biztosan lőtt a kapuba, 1:0. A Lehel nagy fölénybe került, de csatárai a legjobb helyzete­ket is elhibázták. A 20. perc­ben Nagy II. a 25. percben Kalmár hagyott ki egy-egy gólhelyzetet A 30. perben Fülöp nagy lendülettel futott egy előre ívelt labdára, de Molnár szerelni tudta a bal­szélsőt, aki nagyot esett, s kiállt. Csak tíz perc múlva tért vissza a pályára és sán­­tikálva játszott tovább. To­vábbra is a Lehel kezde­ményezett, az iram azonban csökkent. A II. félidőt fergeteges Lehel rohamok vezették be. A 47. percben Nagy II. hi­bázott óriási gólhelyzetben, majd Kalmár fejelt alig ka­pu mellé.­­ A 65. percben Nagy II. húszméteres lapos szabadrúgását Bulyovszky szögletre hárította. A beívelt labdát a bányász védők nagy üggyel-bajjal tudták csak a kapu torkából kivág­ni. Ezután a vendégcsapat került enyhe fölénybe, — Szarvas tíz méterről leadott lövése a felső lécről közvet­len a gólvonal elé vágódott, s a berohanó Páncsics on­nan rúgta szögletre a lab­dát. Közben a nagy lendü­lettől Páncsics a bal kapu­fának vágódott, s csak né­hány perces orvosi ápolás után játszott tovább. A Le­hel védelme többször kap­kodott, de ezúttal a szeren­csével nem volt „hiba”. A mérkőzés utolsó öt percé­ben ismét a Lehel volt fö­lényben, de a csatárok lö­véseit nem koronázta siker. A Lehel ezen a mérkőzé­sen erősen elmaradt múlt­heti játékától, nagyon mere­ven mozogtak a herényi fiúk. Jő: Kalmár, Fortuna, Nagy I., Nagy II.,­­ illetve: Bulyovszky, Molnár, Veres, Szarvas. A játékvezetői hár­mas jól működött. — Losonczi — A hajrában vesztett az MTE Kecskeméti Dózsa— Szolnoki MTE 1:0 (0:0) Szolnok, 2000 néző, vezet­te: Beleznay. — Kecskemét: Goór — Cserkó, Határ, Hel­tai — Morvai, Berán — Ta­nács, Kasza, Vékony, Szap­panos, Rozgonyi. — Edző: Fenyvesi László. Szolnok: Sárkány — Sári I., Makai, Villányi — Papp I., Nyári — Csabai dr., Pallai, Sári II., Pálmai, Vilisch. Edző: Szán­tó József. Az MTE kapott jobban lábra és az első percekben több formás támadást veze­tett. Az 5. percben Vilisch, a 7.-ben pedig Sári II. lövé­sét hárította a kecskeméti kapus. Ezután Sárkány per­cei következtek.­­ Egymás után kétszer tisztázott meleg helyzetben. Az első negyedóra MTK fölényben telt el. Különösen a balszélső helyére húzódó Vilisch vezetett több táma­dást. A Kecskemét ritkáb­ban, de igen gólveszélyesen támadott. A 17. percben nagy hely­zetet hagyott ki az MTK. Sári II. már csak a kapussal állt szemben, de lövése a vetődő kapus lábáról pattant az alapvonalon túlra. A 25. percben Viliset jó helyzet­ben tévesen állította meg a partjelző. A félidő hátralévő részében változatos küzde­lem folyt a pályán. A ha­zaiak csatársora jól harcolt, azonban a védelem megle­hetősen gyengén állt a lá­bán. A kapu előterébe­ ke­rült labdákat „elvagdosták” és így a Kecskemét fedeze­tei rendre újabb támadáso­kat indítottak ezekből. A második félidő újabb partjelzői tévedéssel kezdő­dött. Most Sári Is­ őt állítot­ták meg tévesen. A 61. perc­ben szabadrúgáshoz jutott az MTK. A kapu elé ívelt labdát Vilisch magasan ka­pu fölé fejelte. Egyre job­ban feljött a vendégcsapat. Szerencsére feljavult a ha­zai védelem is és Sárkán­­nyal az élen mindent hárí­tott. A 80. percben eldőlt a A Keleti csoport állása mérkőzés sorsa. A hazai ka­pu előtt pattogott a labda, amely a védőkről Rozgonyi elé került, aki közelről nem túl erős lövést küldött a ka­pu jobb oldalába. A gól után erősen támadott az MTK, de komoly gólhelyzet csak az utolsó másodperc­ben alakult ki, az is a ha­zaiak kapuja előtt. A mérkőzést megérdemel­ten nyerte a Kecskemét. — Martfűi MSE—Szegedi Építők 1:0 (1:0) Szeged, 400 néző, vezette: Lajkó. Martfű: Csendes — Száraz, Seres, Halk — Er­dei, Szűcs — Czifra, Nagy II, Vízhányó, Mészáros, Mezőteleiki. Szeged: Apjok — Veréb, Molnár, Hege­dűs — László, Somogyi — Kiss, Sonkó, Német, Hor­­nyák, Tóth. A 14. percben vezette a cipőgyári csapat az első támadást, de Vízhányó lö­vése mellé szállt. Még eb­ben a percben a Szeged ellentámadása révén Tóth nagy lövését kellett Csen­desnek hárítania, öt perc múlva ismét Szeged hagyott ki nagy gólhelyzetet. Ezek­ben a percekben a hazaiak nagyon szorongattak, de Csendes két esetben jól há­rított. A 30. percben Czifra átverekedte magát a bal­oldali védelmen, mintegy 8—10 méterre a kaputól a lövés pillanatában Molnár hátulról felvágta. A játék­vezető határozottan a 11-es pontra mutatott, amit Me­zőteleki értékesített is. 1:0. A gól után a vendégek támadtak. Szünet után a cipőgyá­riak 15 percen keresztül szinte tűzijátékot rendeztek a szegedi kapu előtt. A hátralévő időben a Szeged is feljött. A jól záró mart­fűi védelem azonban min­den esetben tisztázott. A második félidőben ko­moly mezőnyfölényben ját­szott a cipőgyári csapat, s a gólhelyzetek alapján győ­zelmük nagyobb arányú is lehetett volna. Szeged csapatában átla­gon felüli teljesítményt Molnár és Somogyi nyúj­tott. A játékvezetői hármas jól vezette a mérkőzést. — T. — Jászberényi Vasas— Csongrádi Petőfi 2:2 (1:1) Csongrád, 1000 néző, ve­zette: Magyar Z. Jb. Vasas: Szabó — Szívós, Rigó, He­ring — Iványi, Kovács II. — Urbán, Csizmadia, Ke­resztesi, Varga, Benedek. Edző: Rétsági Gyula. — Csongrád: Kádár — Borda, Magony, Bánfi — Szanda, Oláh — Gál I, Gál I., Gál, Fári, Puskás. Edző: Kiss Dea* Az MTE sok hibával, szét­­esően játszott. Különösen a két fedezet szerepelt formá­ja alatt. Kiemelkedett a csa­patból Sárkány, aki biztos gólhelyzetekben tisztázott. — Rajta kívül Villányi és a csatársorban Vilisch nyújtott elfogadhatót. A játékvezető jól bíráskodott, bár partjel­zői több esetben a leshely­zetek megítélésében téved­tek. — egy — A 13. percben Szívós és Gál I. összecsapott, meg­lepetésre a játékvezető mind a két játékost leküld­­te a pályáról. Ettől kezdve a játék keménnyé vált. A 37. percben egy előre vá­gott labdát Iványi akart a Vasas kapuja elől elrúgni, de letalpalták és Gál két lépésről a hálóba gurított. 1:0. Két perc múlva Varga 13 méteres nagyerejű lö­vése a kapufáról vágódott a kapuba. 1:1. Fordulás után inkább a Vasas volt fölényben. A 63. percben a hazai csapatból Szondát utánrúgásért állí­totta ki a játékvezető. A kilenc főre csökkent hazai csapat teljesen beszorult. A 75. percben egy felpattanó labda a 16-os vonalon Ko­vács II. kezét éri, ezért 11-est ítélt a játékvezető. Ezt Magony értékesítette. 1:2. Nagy nyomás után a 82. percben egyenlített a Vasas, az előrehúzódó He­ring 16 méteres kapás­lövése kötött ki a jobb­sarokban. 2:2. A több tartalékkal játszó jászberényi csapat végig gyengén játszott, csupán az utolsó 10 percben nyújtott elfogadhatót. Egyénileg Szabó jól védett, ezenkívül Rigó, Hering és Keresztesi játszottak jól. A hazai csa­pat legjobbjai: Magony, Oláh és Gál voltak. A játékvezető igen gyen­gén bíráskodott. — G. — Makói Vasas—Szabó Lajos HSE 3:1 (1:1) Makó, 1000 néző, vezette: Horváth. Mezőtúr: Kerék­gyártó — Veres J., Kará­­csondi, Simon — Veres II. Gyuricza — Tóth, Nagy, Hites, Vékony, Sánta. Edző: Lukács László. A hazai csapat a 20. perc­ben szerezte meg a veze­tést. A jobbösszekötő 1R méteres lövése Kerékgyártó­­ kezei közül esett a hálóba. 1:0. A 31. percben Vékony átadásával Tóth kapura tört, lövését a kapus kiej­tette és másodszorra Nagy a hálóba helyezte a labdát. 1:1. A második félidő első perceiben a hazai csapat támadott többet és óriási vrdemi hibából megszerez­te a vezetést. 2:1. A kemény játék a játékvezető gyenge­sége folytán durva játékká fajult. Egy összecsapás után az 54. percben Simont a játékvezető kiállította. A játékidő további részében szép játék nem volt, mivel a hazai csapat kilenc em­berre csökkent. A 60. perc­ben Sánta megsérült és végleg elhagyta a pályát. A 69. percben 3:1-re növelte a hazai csapat élőn­­ét. A 89. percben Hitest a játék­vezető leküldte a pályáról. A nyolc főre olvadt vendég­csapat végleg beletörődött a vereségbe. Jó: A hazai védelem, il­letve: Nagy, Vékony, Kará­­csondi. A játékvezető sok súlyos hibával vezette a mérkőzést. Kecskeméti TE—Török­szentmiklósi Vasas 2:1 (1:1) Kecskemét, 1200 néző, ve­zette: Fórián. A T. Vasas a következő összeállításban lépett pályára: Vasas — Sz. Kiss, Frikker, Balázs — Buczkó, Szabó — Annus, Szedlák, Kovács, Erdős, Német. Az első félidőt a Kecske­mét irányította, sok táma­dást vezetett, de a Vasas védelem jól hárított. A 27. percben a helyiek balszél­sője kapu elé ívelte a lab­dát, Szabó kapásból tisztáz­ni akart és a rosszul eltalált labda a hálóba perdüt. ön­gól, 1:0. A Vasast nem törte le a váratlan potya­gól, a 34. percben Buczkó hosszú labdával szöktette Szedlákot, aki 12 méterről nagy gólt lőtt. 1:1. Az első félidő mezőnyjátékkal ért véget. A második félidőben alábbhagyott a játék irama, a Vasas megfiatalított csa­társora elfáradt és nem bírta a nagy iramot. A vé­delemre nagy nyomás ne­hezedett. A 72. percben a Vasas kapusa kirúgásnál kilépett, a szabadrúgáshoz rosszul felálló sorfal mel­lett biztosan szerezték meg a helyiek a győzelmet je­lentő gólt. Jó: a helyiek közvetlen védelme, illetve: Kiss, Frikker, Buczkó. A játék­vezető a mérkőzést jól ve­zette. •— M. — Csak a Martfű győzőtt NB IK­-ban 1. SZVSE 8 6 1 1 17: 5 13 2. Egri D. 8 5 2 1 15: 7 12 3. Kecsk. 8 5 1 2 21: 5 11 4. Gyula 8 5 1 2 14:10 11 5. Nyíregy. 8 5 0 3 18:16 10 6. V. Izzó 8 3 3 2 14:10 9 7. Eberény 8 4 1 3 11:11 9 8. Bp.Előre 8 3 2 3 11: 8 8 9. Szo.MTE 8 3 2 3 19:14 8 10. Bp. Sp. 8 3 2 3 16:19 8 11. Kistext 8 3 1 4 12:12 7 12. Misk. B. 8 3 1 4 10:22 7 13. Kistér­ 8 2 2 4 13:15 6 14. Nagybát. 8 2 2 4 6: 8 6 15. Debr. D. 8 2 2 4 12:19 6 16. Baglyas­ 8 3 0 5 11:23 6 17. Sz. MÁV 8 1 2 5 13:20 4 18. Bcsaba 8 0 3 5 9:18 3 A Totó 38. heti eredménye 1. Szovjetu.—Magyaro. x 1:1 2. Borsod—Oroszlány x 0:0 3. Gyula—Bp. Előre 1 2:1 4. Miskolci B.—Eger 1 3:2 5. Sz.MTE—Kecskemét 2 0:1 6. KISTEXT—Bp. Sp. 2 0:1 7. Kister.—NTMSE 2 2:3 8. Eberény—Nagybát. 1­1:0 9. Budai Sp.-III. ker. 2 0:1 10. Zalaeg.—Dó.—PBTC 2 0:1 11. K. Honvéd-ZTE 1 3:2 12. K. Lomb.—Trakt. 2 1:2 Bács-Kiskun megye ellen játszik megyénk ifjúsági válogatottja Folytatódnak a megyék közötti ifjúsági labdarúgó válogatottak találkozói. Me­gyénk együttese legközelebbi mérkőzésén Bács-Kiskun me­gye ellen veszi fel a küzdel­met. A két ifjúsági váloga­tott mérkőzésére szeptember 25-én (szerdán) kerül sor a MÁV sporttelepen 15 órai kezdettel. A szövetség ifjú­sági bizottsága ezúton is ké­ri a válogatottba jelölt játé­kosokat, hogy szerdán 12 órakor jelentkezzenek a MÁV sporttelepen, lűiényeleji formák a megyei vívó­­versenyen Vasárnap Törökszentmikló­­son a gimnázium tornaterr­mében került sor a megyei vívó szövetség ifi női tőr és ifi kard versenyére. Ez al­kalommal a Tatabányai Bá­nyász, a Szentesi MÁV, a Szolnoki MÁV, a Szolnoki Vasutas és a Törökszentmik­lósi MÁV vivői léptek pást­ra. Az előmérkőzések után a kilences döntőket­ 2—2 pás­ton vívták a versenyzők. Női tőrben megérdemelten nyert veretlenül Fehér Andrea (Törökszentmiklósi, összesen hét találatot kapott. Nagy Ágnes (Szolnoki Vasutas) kezdeti bizonytalanság után feljavult. A kardversenyen Dókus László (Törökszentmiklósi ) mindössze nyolc találatot kapott. Ball István (Szolnoki MÁV) rutinos vívással sze­rezte meg a második helyet. Szentesi Béla (Szó. MÁV) kissé ugyan visszaesett a döntőben, de így is biztosan szerezte meg a harmadik helyet. Harmadik számként a szentesi vivők meghívásos versenyt vívtak a tatabá­nyaiakkal. VÉGEREDMÉNYEK Ifi női tőr: 1. Fehér (T- miklós) 8 gy, 2. Nagy (Szó. Vasutas) 6 gy, 3. Móra (Szó. Vasutas) 5 gy, 8 kt. Ifi kard: 1. Dókus (T-miklós) 8 gy, 2. Ball (Szó. MÁV) 7 gy, 3. Szentesi (Szó. MÁV) 6 gy. Meghívásos ifi leány tőr: 1. Blansteiner (Tatabánya) 5 gy, 2. Répási B. (Szentes) 4 gy, 3. Klespitz (Tatabánya) 4 gy. Józsa J. A Délkeleti csoport állása 1. Hmvhely 7 5 1 1 17: 5 11 2. Kecskem­ 7 4 2 1 14: 7 10 3. Martfű 7 4 1 2 16:10 9 4. Bcs. Hon. 7 3 3 1 15:10 9 5. Bcs. Visk 7 3 2 2 13:9 8 6. Csongrád 7 2 4 1 13:11 8 7. Eberény 7 3 2 2 11:14 8 8. Kiskunh. 7 3 1 3 16:12 7 9. Seged 7 3 13 12:11 7 10. Újszeged 7 3 13 12:17 7 1I. Makó 7 3 0 4 11:16 6 12. Nyőrös 7 2 2 3 9:14 6 13. Mezőtúr 7 2 14 18:21 5 14. Törökm. 7 1­2 4 9:12 4 15. M­egyes 7 12 4 10:18 4 16. Orosháza 7 115 10:19 8