Új Szó, 1972. november (25. évfolyam, 258-283. szám)

1972-11-09 / 265. szám, csütörtök

Munkatársunk, Tomi Vince telefonjelentése Kunze játékvezető segí Sparta—Ferencváros 4:1 (2:0) Nagy bírói tévedésnek köszönheti a Sparta, hogy 4:1-re legyőzte a Ferencvárost, s így két ponttal, 4:3-as gólaránnyal bejutott a KEK nyolc legjobb csapata közé. A mérkőzés napján hogy B. Vesely vállalja a kiderüst, és Albert térdfájdalma miatt játékot nem léphetett pályára. Így a két csa­pat a következő összeállításban játszott: Ferencváros: Géczi — Vépi, Horváth, Bálint, Megyesi,­­•­Kisz, Kis — Szőke (Bartosik), Branikovits, Füsi, Mucha. Sparta: Brabec — Semendák (Tenner), Chovanec, Urban, Táborský — Jur­kanin, Mašek, Bouika (Stránskýl, B. Veselý, Kára, Bartoň. Igazi kupahangulat volt már a mérkőzés előtt, olyannyira, hogy a hangosbeszélőn keresztül figyel­meztetni kellett a nézőket, hogy sportszerűen biztassák a Spartát, ne sértegessék az ellenfelet. Aztán az izgalom a pályán is folytató­dott. Az első 5 percben szinte le­rohanta a Sparta a Ferencvárost. Közvetlen közelről előbb B. Vese­lý, majd Marek és Bartoň hibá­zott. A nézőtér zúgott, aztán a „plafonig" csapott az öröm: az 5. percben Bartoň kapáslövése későn vetődő Géczi mellett a jobb a sarokban kötött ki. Utána előre­merészkedett a Ferencváros is, de a csatárok nem tudták tartani a labdát. A Sparta lendülete alábbhagyott, így a későbbiek fo­­­­lyamán már veszített a találkozó, de azért a izgalmából játékosok kíméletlenek voltak egymással szemben. Szabálytalanságot szabálytalan­ság követett, de-betartottak egy­másnak. Mašek és Kára az egyik, Vépi a másik oldalon. Mondanunk sem kell, hogy mindez a játék ro­vására ment, s közben a vendé­gek az időt is mindenáron húzták, Juhász és Mucha sárga cédulát is kapott. A 31. percben Mucha „okos" labdát kapott Branikovits­tól és a kifutó Brabec mellett megszerezte az egyenlítést. A 45. percben Horvát­h lábáról vágódott a hálóba a labda. Nem a Ferencvároson múlott, hogy az első 45 percben a Sparta csak két gólt lőtt. A ferencvárosi védelem nagyon gyengén, zava­rodottan­ játszott, s a Sparta a két gólon kívül legalább ötször került gólhelyzetbe. A ferencváro­si részről csatár­játékról szinte nem is lehet beszélni. Főleg Sző­ke játszott nagyon gyatrán, in­kább csak vitatkozott a bíróval. Az 51. percben bizony csak na­gyon kevesen akadtak, akik nem bíztak volna a Sparta továbbjutá­sában. Ekkor ugyanis Géczi dilet­táns módon futott ki egy magas labdára, nem érte azt el, s Bar­tos fejjel megszerezte a harmadik gólt, így is lett, de hogy a to­vábbjutást jelentő gólt óriási bírói tévedés előzi meg, azt senki sem gondolta. A 83. percben egy elő­revágott labdára Géczi és Kára rajtolt, a kapus felugrott és ös­­szeütközött a csatárral a tizenha­toson belül, a bíró a tizenegyest pontra mutatott. Lehet, hogy volt szándékosság Géczi megmozdulá­sában, de ilyesmiért tizenegyest adni, szinte egyedülálló a futball történelemben. Aztán elszabadult a pokol, lökdösték a bírót, gúnyo­san megtapsolták, percekig állt a játék. Végül Urban értékesítette a tizenegyest. Az utolsó percben új­ra elszabadult a pokol, de most már a nézőtéren is. Miután a já­tékosok összeakaszkodtak, a nézők mindennemű tárgyat dobáltak pályára, közben i­­ag is a játékos a sok közé esett. Ekkor a Ferencvá­ros le akart vonulni a pályáról, de Csanádi edző visszaparancsol­ta az együttest. Közben Juhászt kiállította Kunze. Tehát ilyen dicstelen vége lett a KEK mérkőzésnek. Ha a Sparta normális góllal jut tovább, telje­sen megérdemelt lett volna sike­re, így azonban ott lebeg a ti­zenegyes árnyéka. A Las Palmas jutott tovább Slovan — Las Palmas 0:1 (0:0) Az UEFA Kupa második fordulójában, mint ismeretes a Slo­van Bratislava a Las Palmas elleni első mérkőzésen idegen­ben 2:2 arányú döntetlent ért el és ezért a szurkolók érthe­­­­ően bizakodva tekintettek a Slovan visszavágó elé. Mindenki bízott abban, pályáján sorra kerül, hogy a bratislavai együttes saját otthonában lényegesen jobb teljesítményt nyújt, mint az első mérkőzésen és nem okoz majd gondot a to­vábbjutás kiharcolása. Nem így történt. Hogy miért? A Slovan nem játszott rosszul és a mintegy 20 000 néző lelkes bíztatásától kísérve az egész mérkőzésen fölényt harcolt ki. A játékosok technikailag, gyor­saságban felülmúlták ellenfelü­ket, s már az első félidőben olyan helyzeteket dolgoztak k­i, amelyeket könnyen értékesít­hettek volna. Nemegyszer elő­fordult, hogy a I­as Palmas vé­delme a gólvonalról m­entett, mert a kapus már verve volt. A vendégek elsősorban a vé­dekezésre­­ fektették a fő súlyt, Svédországba készülnek A svédországi Boras város­ban megrendezésre kerülő skandináv asztalitenisz-bajnok­ságon három csehszlovák férfi és két női versenyző is indul. A bajnokságra készülő keret­ben DvořáCek, Kunz, Orlovski, Turai, Poláčková, Voštová és Šilhanová kapott helyet. A csehszlovák asztalitenisze­zők december 3-a és 5-e között Párizsban részt vesznek Fran­ciaország nemzetközi bajnoksá­gán. A csapat tagjai Kunz, Ov­čanik, Orlowski, Silhanová és Šmídová. Kodeš továbbjutott Jan Kodeš a stockholmi fe­dett pályás nemzetközi tenisz­torna második fordulójában 6:1, 3:6, 7:5 arányban győzött az ausztrál Alexander fölött és továbbjutott a harmadik fordu­lóba. Úgyszintén továbbjutott Nastase, Barthes (francia) és Drysdale (dél-afrikai) is. To­vábbi eredmények: Gimeno (spanyol)—Battrick (brit) 6:0, 6:2, Emerson (ausztrál)—Phil­lips Moore (ausztrál) 7:6, 6:0, Gilbert (spanyol)—Johansson (svéd) 6:3, 7:6, Smith (ameri­kai)—Bengtsson (svéd) 6:7, 7:5, 6:4, Pilics (jugoszláv)—Fillol (chilei) 6:4, 7:5, de volt bátorságuk gyors ellen­támadások vezetésére is. Ezek azonban eredménytelenek ma­radtak, mert a Las Palmas csa­tárai csupán a tizenhatosig ju­tottak el, ott a jól záró Slovan­védelem biztosan hárított. A ha­zai csapat fölényére jellemző, hogy az első 45 percben Ven­cel kapusnak csupán egyszer kellett közbeavatkoznia, ekkor viszont minden tudására szük­sége volt, hogy a vendégek jobbszélsőjének éles lövését a levegőben úszva kaparintsa meg. Szünet után sem változott nagyon a játék képe, mégis a 72. percben Fernandez révén a vendégeknek sikerült a veze­tés, és mint ez később kiderült, a győzelmet és a továbbjutást jelentő gólt megszerezniük. A vendégek számára kétségtele­nül nagy fegyvertény a Slovan otthonában elért győzelem s hogy ez nem máképp történt, az elsősorban a Slovan csatárso­rán múlott, mely gyakran túl­kombinálta akcióit s a játéko­sok ahelyett, hogy kapura lőt­tek volna, labdáikkal társaikat keresték és a sok adogatás vé­gén rendszerint szerelni tudott a vendégcsapat védelme. A Slovan tehát búcsút vehet az UEFA Kupa küzdelmeitől, amelynek nemcsak a csapat, hanem a Slovan szurkolótábora is kárát látja. (k) . Vasárnap Monte Carlóba uta­zik Csehország ifjúsági labdarúgó­válogatottja, mely november IS­IS között nemzetközi tornán vesz részt. A torna további részvevői: Franciaország, Portugália, Svájc, Spanyolország, Monaco, Olaszor­szág és Jugoszlávia. • A férfi kézilabda BEK első fordulója mérkőzésének eredmé­nye: Baník Karviná—Sporting Lis­sabon 24:11 (12:5). 0­dulója A Texako Kupa második tor­mérkőzésének Wolverhampton—Ipswich eredménye: Town 0:1. Munkatársunk, Zala József telexjelentése V. Dózsa—Celtic Glasgow 3:0 (3:0 Újpest, 18 000 néző, játékve­zető: Nielsen (dán). Nagy kedvvel és lendülettel kezdte a játékot az újpesti csa­pat. A 7. percben Dunai II. nagyszerű elfutása és beadása után Bene a hálóba emelte a labdát. A 15. percben Zámbó addig cselezett a tizenhatoson belül, míg buktatták és a meg­ítélt tizenegyest Fazekas érté­kesítette. A 24. percben ös les­határról kirobbanó Bene há­romra növelte a hazai gólok számát. Utána is a hazai csapat szorongatott. A 32. percben Noskó megsérült, ápolása segített, helyét Kolárnak nem kel­lett elfoglalnia. A nagy hátrány láttára a skótok rákapcsoltak, keményebbé tették a játék­ot és a 35. percben a bizonytalanko­dó Borbély helyett a kapuvona­lon álló Juhász fejjel mentett. Szünet után a Celtic jó időre átvette a játék irányítását. A 65. percben Tóth András he­lyett, aki szintén megsérült, Nagy László jött be. Az újpesti csapat gyors rajtaütésszerű tá­madásokkal kísérletezett, ame­lyek során előbb Fazekas, majd háromszor Dunai II. került óriási gólhelyzetbe, de hiány­zott a higgadtság. A skótok két­ségbeesett gólszerzési kísérle­tei rendre elhaltak a jól záró újpesti védelmen. Az újpesti csapat, amely Bor­bély, Noskó (Kolár), Harsányi, Horváth, Juhász — Dunai III., Tóth (Nagy), — Fazekas, Bene, Dunai II., Zámbó összetételben játszott, 4:2-es összesített gól­aránnyal jutott a BEK legjobb nyolc együttese közé, ahol csu­pán a jövő év márciusában foly­tatják a küzdelmeket. A magyar bajnokcsapat egy félórán át, de minden igényt kielégítő játékot nyújtott, s ez­zel a BEK-mezőny egyik csa­patával szemben sem vallana szégyent. A második félidőben engedett az iramból, s ekkor nagyszerű húzásnak bizonyult Zámbó hátravonása, aki takti­kai érettségével átsegítette a nehezén a fiatal védőket. An­­nyi bizonyos, hogy ha az újpes­ti csapat minden nagy helyze­tét kihasználta volna, a híres skót élcsapatnak féltucat gólos vereséggel kellett volna elhagy­nia a Megyeri úti stadiont. Az idei VB-n kitűnően szerepelt csehszlovák terepkerékpározók nagy szorgalommal készülnek az új idényre. Felvételünkön a prágai idény­nyitó versenyen készült. • A szovjet jégkorong-bajnok­ság mérkőzésének eredménye: Voszkreszenszk—SZKA Leningrád 4:8 (2:0, 2:3, 0:3). • A férfi kosárlabda BEK első fordulójának mérkőzésén a hol­land Raak Punch Delft csapata otthonában 88:88 ( 41:36) arány­ban­­ győzött a görög bajnok Olym­piakosz Pireusz fölött. • A svéd Hammarby jégkorong­csapata kanadai portyája során 5:4 (0:1, 1:1, 4:2) arányban győ­zött Sarnia Minor együttese fölött. Lapzártakor érkezett BEK Gernik Zabrze—Dinamo Kijev 2:1 (1:1). Góllövők: Lubanski, Gorgon — Blohin. 70 000 néző előtt nem sikerült a hazai együttesnek behozni a Dinamo Kijev első mérkőzésen szerzett 2:0-ás előnyét. KK Szpartak Moszkva—Atletico Madrid 1:2 (0:1). Góllövők: Ku­szajnov, ill. Salcedo (2). Az el­ső mérkőzést idegenben a moszkvai együttes nyerte 4:3 arányban és ez elegendőnek bi­zonyult a továbbjutáshoz. 46 világcsúc Az idei év az atlétikában 46 világcsúcsot, illetve világcsúcs­beállítást hozott. Az európai versenyzők 53 új Európa-csúc­­csal büszkélkedhetnek. Az olimpiai érmeket 24 or­szág atlétái között osztották el. A világcsúcs-táblázatra 13 or­szág sportolói iratkoztak föl. A legeredményesebbek a szov­jet és az NDK-beli sportolók voltak 12—12 Hat világcsúcsot világcsúccsal­ értek el az idén (ebből 5 világcsúcsbeállí­tás) az Egyesült Államok atlé­tái, akik a müncheni olimpiai játékokon több fájó vereséget Alf Ramsey kerete Alf Ramsey, az angol labda­rúgó-válogatott edzője, nyilvá­nosságra hozta annak a 16 já­tékosnak a nevét, akik az 1974-es VB selejtező mérkőzésé­re, a Wales elleni találkozóra készülnek, melyre november 15-én Cardiffban kerül sor. A keretben helyet kapott Bobby Moore, az 1966-ban vi­lágbajnokságot nyert csapat 31 éves kapitánya, aki 98 alkalom­mal húzta magára a válogatott mezt. A keret tagjai: Kapusok: Shilton (Leicester), (Liverpool), továbbá: Clemence Madeley (Leeds), Hughes (Liverpool), Nish (Derby), Storey (Arse­nal), McFarland (Derby), B. Moore (West Hatn), Hunter (Leeds), Ball (Arsenal), Bell (Manchester C.), Peters (Tot­tenham), Lee (Manchester C.J, Keegan (Liverpool), Marsh (Leeds) és Chivers (Totten­ham). szenvedtek. Míg négy évvel ez­előtt Mexikóban 15 aranyérmet szereztek, Münchenben hatszor álltak a dobogó legmagasabb fokára. A férfi vágtaszámokban Valerij Borzov szovjet verseny­ző szerezte meg a két arany­érmet az amerikai versenyzők előtt. A rúdugrásban Wolfgang Nordwig (NDK-beli) az első „nem amerikai" olimpiai győz­tes lett. A férfi diszkoszvetés­ben és a súlylökésben is a ba­ráti országok sportolói voltak eredményesek (Ludvík Danek és Wladislaw Komar). Az idei atlétikai évad legnagyobb fel­fedezettje az ugandai John Akii-Bua, aki az olimpián nagyszerű futással világcsúccsal szerezte meg a 400 méteres gátfutás el­sőségét. A nőknél is született az idén több kimagasló eredmény. Egyedülálló volt a szovjet Lud­mila Bragina teljesítménye, aki néhány hét leforgása alatt négyszer javított világcsúcsot az 1500 méteres futásban és az olimpiai döntőben 4:04,4 perces idővel győzött. Az idén 15 ver­senyzőnő ért el a 400 méteres síkfutásban 52,0 másodpercen belüli eredményt, a 800 méte­ren hatan kerültek 2:00,0 perc alá. Új világcsúcs a magasug­rásban, diszkoszvetésben, súly­lökésben és az ötpróbában szü­letett. Az első nő, aki a súly­lökésben túlszárnyalta a 21 mé­teres határt a szovjet Nagyezs­da Csizsova volt 21,03 méteres teljesítménnyel. A magasugrás­ban öt atlétanő ért el 190 cm­nél jobb eredményt, a ranglét­ra élén a bolgár Blagojeva áll 194 cm-rel. Denver nemet mondott A Colorado állambeli Denver lakossága népszavazáson dön­tött arról, hogy az 1976-os téli olimpiai játékok rendezési jo­gáról lemond. A hivatalos ered­­­mények szerint 178 936 szavazó téli játékok megrendezése mellett foglalt állást, ezzel szemben 274 935 ellene szava­zott. William McNichols, Denver város polgármestere elismerte, hogy a népszavazás eredménye után a téli olimpiai játékok költségeit nem tudják az állami pénztárból fedezni. A játékok ellenzői már a nép­szavazás előtt rámutattak arra, hogy a sportberendezések épí­tésére fordított összeget a vá­ros sokkal hasznosabban tudná felhasználni. Elsősorban az egészségügyi ellátás javítására, iskolák építésére, stb. A Nem­zetközi Olimpiai Bizottság 1970 májusában ítélte oda Denver városának az 1976-os olimpia rendezési jogát. Az első ország, mely az 1976-os téli olimpia rendezését kérte, Svédország volt. Az angolok ellen A csehszlovák 23 éven aluli labdarúgó-válogatott a jövő év­ben Anglia csapatával mérkő­zik. A Csehszlovák Labdarúgó Szövetség címére érkezett ja­vaslat a barátságos mérkőzések lejátszására, megfelel csapa­tunknak. Az angolok március 4-én vagy 7-én otthonukban terve­zik az első találkozót, a vissza­vágóra június 1-én vagy 2-án hazánkban kerülne sor UEFA Kupa A­EK ATHÉN—FC LIVERPOOL 1:3 (1:2). Góllövők: Nicolaidesz (tizenegyesből), ill. Hughes (2) és Boerms. Az első találkozót is az angolok nyerték 3:0 arányban, így biztosan jutottak tovább. SZPARTAK LEVSZKI SZÓFIA —DYNAMO BERLIN 2:0 (0:0). Góllövők: Zsecsev (2). A bolgár csapatnak nem sikerült kihar­colnia a továbbjutást, mivel az első mérkőzésen 3:0 arányban maradt alul. FC KÖLN—VIKING TAVAN­GER 9:1 (4:1). Az első találko­zót nagy meglepetésre a norvég csapat nyerte 1:0 arányban. A visszavágón 9000 néző előtt hengerelt az FC Köln. Ararat Jereván—Grasshoppers Zürich 4:2 (2:1). Góllövők: Ka­zarján és Markarov 2—2, Hl. Grbly (tizenegyesből) és Mü­l­ler. Az első találkozót az Ara­rat nyerte 3:1 arányban, így 7:3-as összesítéssel jutott to­vább. OFK Beograd—Feijenoord 2:1 (1:0). Góllövők: Szantracs, Ste­fanovics, ill. De Jong. Nagy meglepetésre a korábban BEK-győztes Feijenoord kiesett, mi­után a rotterdami mérkőzést csak 4:3-ra nyerte. Az idegen­ben lőtt több gól az OFK Beo­grad javára döntött. Olympiakosz—Tottenham 0:1 (0:1). Az első mérkőzést is a Tottenham nyerte 4:0 arányban. 0 A Nációnál Montevideo lab­darúgó-csapata nyerte a dél-ame­rikai labdarúgó kupát. A mexikói Cruz Azul csapatával idegenben 1:1 arányú döntetlent ért el, majd otthonában 2:1 (1:1) arányban győzött. A sportfogadás hírei A ŠPORTKA 45. játékhete I. húzásának nyereményelosztása: I. díj: nincs nyertes, II. díj: 116 nyertes, a 10 900 korona, III. díj: 6499 nyertes, a 280 ko­rona, IV. díj: 105 350 nyertes, a 30 korona. A II. húzás nyereményelosz­tása a következő: I. díj: nincs nyertes, II. díj: 55 nyertes, á 19 380 korona, III. díj: 2794 nyertes, á 520 korona, IV. díj: 55 774 nyertes, á 50 ko­rona. A LAZKA nyereményei: I. díj: 732 nyertes, á 105 ko­rona, II. díj: 9783 nyertes, a 30 korona, a III. díjat törölték. Sport a TV-ben a A csehszlovák TV 16.55 órától Csehszlovákia—Svédország válogatott jégkorong-mérkőzést közvetíti.