Budapesti Hírlap, 1904. április (24. évfolyam, 92-120. szám)

1904-04-26 / 116. szám

1904. április 26. BUDAPESTI HÍRLAP- (116. sz.- ben rendkívüli közgyűlést tart. Tárgysorozat: 1. Diszelnök választása. 2. A tisztikar kiegészítése. Ugyanekkor tartja a B. A. K. Klubh­áz-Társaság is alakuló közgyűlését. * Labdarúgó-mérkőzés. A vasárnapi mérkőzések lefolyása és eredménye a következő: A csömöri­ úti millenáris­ versenypályán óriási érdeklődés mellett folyt le a Budapesti Torna-Klub és a Magyar Test­gyakorlók Körének bajnoki mérkőzése. A játék nem nyert teljesen befejezést, mert egy incidens következ­tében a Budapesti Torna-Klub csapata levonult a pá­lyáról. A második félidőben ugyanis a Tedgyakorlók egyik csatárója állítólag kézzel megérintette a labdát, de a bíró nem minősítette ezt hibának és természete­sen nem is fütyülte le a játékot, minek gól lett az eredménye. A B. T.­­ erre a játék 25-ik percében ott­hagyta a játékteret. Az első félidőben a M. T. K. erő­sen támadt és a harmincötödik percben Zulu bal­­szélső csatáró megszerezte az első gólt, melyet a B. T. K. öt perc múlva szigorított szabadrúgásból eredő gól­lal kiegyenlített. Az első félidőben több gól egyik részről sem esett és így az első félidő egy góllal egy ellen eldöntetlenül ért véget. A második félidőben a Budapesti Torna­ Klub mintegy húsz percig erősen támadt, de eredményt elérni nem tudott, a Magyar Testgyakorlók Köre a harmincötödik percben Károly­­révén gólhoz jutott, a­mit Ullerich biró érvényesített, de a B. T. K. nem akarta a gól szabályos voltát elis­­­­merni és a játékot abbahagyta. A nagyszámú közön­ség erre igen izgalmas kifejezésekkel illette a levonuló csapatot és a birót is. A mérkőzés eredménye két gól egyedien a Magyar Testgyakorlók Körének javára. E mérkőzés legközelebb foglalkoztatni fogja a Magyar Labdarúgó­ Szövetség igazgató­tanácsát is. — A baj­noki mérkőzés előtt a két egyesület második csapatai mérkőztek a szövetségi díjért. Eredmény két gól zérus ellen a Budapesti Torna­ Klub második csapata javára. ■ A Margitszigeten is bajnoki mérkőzés volt tegnap ■délután, itt a Magyar Atlétikai Klub és a Ferencvá­rosi Torna-Klub első csapatai állottak szemben egy­mással. A mérkőzés a Ferencvárosi Torna-Klub baj­nokcsapata győzelmével végződött. Az első félidőben az­­atléták csinálták az első gólt a játék tizedik percében, melyet a ferencvárosiak alig hat perc múlva kiegyen­lítettek. A vezető gólt is a Ferencváros érte el a játék huszonnyolcadik percében. Az első félidő eredménye­­két gól egyeben a Ferencvárosi Torna­ Klub javára. A második félidőben a ferencvárosiak két gólt rúgtak. A mérkőzés végső eredménye négy gól egy ellen a Ferenc­városi Torna-Klub javára.­­ Előzőleg a második csa­patok játszottak a szövetségi díjért. Az eredmény öt gól kettő ellen a Ferencvárosi Torna-Klub második csapata javára. A népszigeti pályán a 33-asok és az Újpesti Torna­ Egyesület első és második csapatai barátságos mérkőzést tartottak, melyen megjelent egész Újpest sportkedvelő közönsége. A második csapatok mérkőzé­sénél az újpestiek három góllal kettő ellen legyőzték a 63-asok hiányos csapatát. Az első csapatok mérkőzésé­nek eredménye egy gól zérus ellen volt a 3-3-as Fut­­ball-Klub javára. A lágymányosi pályán másodosztályú bajnoki mérkőzés volt a Budapesti Egyetemi Atlétikai Klub és a Postatakarékpénztári Tisztviselők csapatai között. A mérkőzés egy gól egy ellen eldöntetlenül ért véget. _ A lehel­ utcai pályán vasárnap délelőtt a­ Buda­­pesti Atlétikai Klub és a Tipográfia Sport­ Klub máso­dik csapatai mérkőztek. Az eredmény három gól zé­rus ellen a B. A. K. második csapata javára. Délután a Budapesti Atlétikai Klub és a Tisztviselők Labda­rúgó Egyesülete csapatai mérkőztek a szövetségi díjért. Az eredmény négy gól zérus ellen ugyancsak a Budapesti Atlétikai Klub javára. * Disztorna. A Budapesti Torna­ Klub el­nöke, Teleki Sándor gróf tiszteletére április 26-án este hét órakor a klub tornacsarnokában (V. kerü­leti főreáliskola, Flarkó­ utca 20.) disztornát ren­dez. Sorrend: I. Felvonulás. II. Szabadgyakorlatok súlyzókkal, vezeti Kakas Gyula művezető. III. Csa­­pattornázás: a) első csapat: lószéltében rugódeszká­val, vezeti Kakas Gyula; b) második csapat: magas korlát, vezeti Iszer Károly m. elnök; c) harmadik csapat: bak, vezeti Coray Artúr. IV. versenyek: a) magas­ugrás; b) magas nyújtó. V. Fokozatos gyakorlatok a magas korláton, vezeti Kakas Gyula művezető.­­I. Bírok verseny. VII. Kötélhúzás. VIII. Dijak kiosztása. IX. Elvonulás. A disztorna alatt katonazenekar játszik. Disztorna után társasvacsora lesz.­­ * A magyar automobil klub igazgatósága vasárnap tartott ülést. Jelen voltak: Esterházy Mihály gróf, Törley József, Molnár Ákos országos képviselő, Born Frigyes báró, Jordán Ferenc dr. és Reimann Béla. Molnár Ákos ügyvezető igazgató fölhívta a klub figyelmét a magyar automobilizmus fejlesztésére. A vasutasok sztrájkjából meggyőződhetett mindenki arról, hogy ha most fejlett automobil-iparunk lenne, az előfordult rengeteg bajt részint gépkocsik tömeges kikölcsönzése által némiképpen enyhíteni lehetett volna. Indítványozza, kérje föl az igazgatóság a klub­nak országgyűlési képviselő tagjait, hogy akkor, a­mi­dőn a képviselőház a vasúti sztrájkra vonatkozólag törvényt fog alkotni, közülük valaki a parlamentben fölszólalva, hívja föl a kormány figyelmét a magyar automobilizmus fejlesztését. Indítványozza továbbá, hogy a tagok figyelmét hívják föl az automobil-ipar lé­­­tesítésére és az ügygyel a legközelebbi közgyűlésen behatóan foglalkozzanak. Esterházy Mihály gróf hoz­zászólása után mindkét indítványt egyhangúlag el­fogadták. Fölmerült az az eszme, hogy a virágkiállí­tás alkalmával az arisztokrácia tagjainak bevonásá­val automobil virág­korza rendeztessék. Az ülés ennek előkészítésével Born Frigyes bárót Jordán Ferenc dr.-t és Molnár Ákost bízta meg.­­* Atlétikai házi verseny. A Budapesti Egye­temi Atlétikai­­ Klub­­­ lágymányosi pályáján tegnap rendezte az első atlétikai házi versenyét. A klub tag­jai nagyszámban neveztek és elég szép eredményeket értek el. A verseny részletes eredménye a következő: 1. Száz yardos síkfutás. 1. Bartók Jenő 10*­., mp. 2. Erdélyi Géza, 3. Hintay. II. Távolugrás.. 1. Csorna­ Kálmán 6 m. 09 cm. 2. Nemes Dezső. 3. Madaras Sándor. III. Súlydobás-handikap. 1. Ordódy Béla­ 11 m. 25 cm. 2. Takács Elemér 10 m. 85 cm. 3. Csorna Kálmán (skratsch) 10 m. 10 cm. IV. Egynegyed an­gol mér­földes síkfutás: 1. Moldoványi István 10 m. előny 57*/10. 2. Madaras Sándor 20 m. előny. 3. Er­délyi Géza 5 m. előny.­V. Diszkoszvetés-handikap. 1. Vincze Gyula 38 m. 35 cm. (14 m. előny). 2. Vértes Gusztáv. .3.­ Hruby Géza. VI. Magasugrás. 1. Csorna Kálmán 171 (18 cm. előny). 2. Vértes Gusztáv. 3. Bartkó Jenő. VII. Mezei verseny: 1. Moldoványi­ Ist­ván 20 p. 55 mp. 2. Tánódly Mihály 21 p. 44 mp. 3. Rácz Lajos 22 p. A verseny sikerén fölbúzd­ult a a B. E. A. K. elnöksége a közel­jövőben ismét rendez házi versenyeket tagjai részére. NYILVERI.*) Formán (Chil orm e thy I iu en f li j 1 a c tlier) klinikáikig kipróbálva, az orvosok által eszményi náthaellenes szer­nek jeleztetett. Könnyű náthánál a Forman­­gyapot használandó, adagja 40 fül. Erős náthá­nál, orvosi rendeletre, a Forman-pasztillák, adagja 75­­fillér, szagoló-üvegcsé­­ből való fölszivás útján. Hatása meglepő,kez­dődő babnál úgyszólván el­maradhatatlan. — Kapható minden gyógyszertárban. 79237 A Budapesti Általános Villam­ossági Részvénytársaság igazgatósága mély fájdalommal jelenti, hogy KLEINER ÁRMIN úr igazgatósági tag f. hó 24-én hosszú szenvedés után elhunyt. A boldogultalak földi maradványai kedden, i­f. bő 26-án délután 4 órakor fognak a kere-­­pesi-uti sirkert halottas házában beszenteltetni és a családi sírboltban örök nyugalomra tétetni. Budapest, 1904 április hó 25-én. 7&12 | Béke és áldás lengyen hamvai fölött! erősebb hatású. Nagybani raktár Magyarország részére: Ha­­r­maim József Budapest, Báthory-utca 8. 79022 Folyó hó 28-án délelőtt 10 órakor az I­TI I. kerületi­­járás­­bíróságnál (Budán, Fő-utca 75. szám, 1. emelet 10., egy 350­0 km. nagyságú telek, mely a Fehérvári-út 72. és 74. szám alatt fekszik, nyilvánosan elárvereztetek. 79113 Rendszeres emésztés PiOGS ír. Elatin­­ piMái fu­jiás,savkép­lés s im­orte tsai kitünően beválnak. Ered. skat. I F4S* a gyógy­tárakban. Eseti. bőv. J. Roos­e 31*„ FrankfirHt-ft"!, mm . *­­ “ ■ Alkotórészek: kotted szénsav.­nátron, rhab., széns. mdgn. 4—1,­­ ánizs, borsos menta, köm­énymagiolaj 3-3 os. 79100 Fö&SéSEesi megbízható és kiváló ki a magyar és német levelezésben egyariínt c. jártas, azonnali fölvételre kerestetik. Csakis oly elsőrangúi erők, kik meg­bízhatóságukat, és szak­képzettségüket illetékes mániátokkal bizonyítani tudják, küldhetik kérvényeiket a központi irodába Mu­zeum­ utca 3. Azok, kik a francia és angol nyelvben jár­tassággal bírnak, előnyben részesüttetnek. Bizonyítványok csak másolatban melléklendők, minthogy vissza semmi sem adatik. 7936-1 *) E rovatban foglaltakért, nem vállal felelőssé­get a szerkesztőség. H­irdetmény. Mindazon tisztelt vevőimnek és osztálysorsjegy­­tulajdonosoknak, kik a forgalmi zavarok következ­tében a 6-ik osztály hivatalos feliárási jegyzékét nem kapták meg, hajlandó vagyok azt kívánsá­gukra és bárk­inek is postafordultával meg­küldeni. 79106 Lukács Vilmos bankház, a m. kir. szab. osztálysorsjáték főelárusítója Budapest, V., Fürdő-utca 10. sz. Kiadó helyiségek. Váci-körut 5. számú ház egész első emelete, tizenkilenc helyiség, egészben vagy részben kiadó, jelen állapotban vagy kívánság szerint átalakítva. Dr. Hein, Wurm-udvar. 79341, áthelyezése miatt az óriási készlet­ modern uras­ági bútorokban, leszállított árak mellett lesz eladva. Bővebbet:­ Váci­ utca 69., Bernstein Sándor kárpitos és díszítő. 79283. S­irolitic KAPHATÓ MINDEN GYÓGYSZERTÁRBAN a K .V, A LEGKIVÁlÓBB TANÁROK és ORVOSOKTÓL AJANLVA: jTÖDŐBAJOK a LÉGZŐSZERVEK IDÜLT KATItRRHUSAK­ I SCROPHULUS, IKFLUENZA ellen valód­ csak eredeti nyerSEn| EGYESÜLETEK. A budapesti önkéntes mentő-egyesület tegnap dél-­­előtt tartotta évi rendes­­közgyűlését­, a tagok óriási­ részvétele mellett. Karátsonyi Jenő gróf távol-­­létében a közgyűlésen Fálk Zsigmond lovag, ud­­­vari tanácsos elnökölt­. Az előterjesztett­ évi jelentés-­­ből kiemeljük a következőket: A jól végzett munka­ tudatában lép az igazgatóság a tagtársak, pártfogók s a nagyközönség elé. Igyekezett az igazgatóság a le­­­folyt évben is arra, hogy szakszerű és lelkiismeretes­­ tevékenységgel kiérdemelje az előlegezett bizalmat s­ elismerést. Szép szavakban emlékezik meg a jelentés I IIo.vách Aladárr, dr­ . igazgatónak királyi tanácsossá­ történt kinevezéséről, továbbá arról, hogy a királyi a mentés körül-.szerzett érdemei, elismeréséül Ácséi­ Károly dr. és Virosztek Győző dr. ellenőrző orvosok­nak, a koronás arany -érdemkeressztet adományozta. A­ sajtónak következetes és­ meleg érdeklődéséért az igazgatóság külön mondott köszönetet. Az igazgató­,­sági jelentés ezután köszönetet mond a belügyminisz­tériumnak, a fővárosnak, a vállalatoknak s magánor­­soknak az anyagi támogatásért. A jelentés ezután be- ■ számol az évi működésről,­ nevezetesebb esetekről, s az egyesületi tagok számáról-A jelentés ezután, rátér, a kitüntetett mentőkre­. Mint ellenőrző orvos tizenhat évi szakadatlan, buzgó működéséért aranyérmet kap. Irányi Ernő: Dicsérő oklevelet kap Szigeti Gyula,­ Bilim - Sünön, Polllermann Artúr -orvosnövendékek; ezüstérmet kapnak: Morvai Ödön, Szigeti Imre, Be- Icszl­im­ István és Érti János felsőbb éves, illetve szigorló orvosok; bronzéremmel tüntették ki: Faitla Alfréd harmadéves és Paszternák Oszkár ötödéves­­hallgatókat. Első sorú dicséretre érdemesítettek hat­ mentőt, másodsorú dicséretre harminchét működő t­a­­ got. A zárósz­ám­adás, vagyonmérleg, valamint a­ költségvetés előterjesztése után a felmen­téseket meg-­­adták s megválasztották a jutalmazó­ bizottság tag-,­jait. A választás után Erii János szigorló orvos mon­dott köszönetet a kitüntetettek nevében, mire a köz-­ gyűlés az elnök s Kovács Aladár dr. kir. tanácsos él­tetésével véget ért. ■K-1A budapesti orvosok szövetsége április 26-án este hat órakor tartja közgyűlését a Szentkirályi­ utca 21. száma alatt. • * A hajléktalanok menedékhelye-e­gyesület tegnap, délelőtt tartotta meg ezidei közgyűlését Podm­aniczky Frigyes báró elnöklésével. Rózsavölgyi Manó dr. elő-­ terjesztette az­­igazgatóság évi jelentését, mely szerint az 1903. év folyamán 310.411 embert látott el a mene­­­dékhely, köztük 270.701 fizető férfit és 35.624 fizető nőt,.­­ míg 10.956 férfi, 1167 nő és 1963 gyermek ingyen­ él-1 látásban részesült. A lefolyt téli hónapokban mintegy 140.000 adag, levest és kenyeret osztott ki az egyesület. A hálódíjak összege: 29.632 korona és ez a bevétel nem-­­csak fedezte a kiadást,,hanem még 1707 korona fölös­leg­ is maradt. Az egyesületi vagyon az év végével:­­ 323.567 korona volt. Nagyobb alapítványt néhai­ Károlyi Györgyné grófné­­ (5000 korona) és­­ néhai­ Légrády Károly (2000 korona) tett. A jelentést, a zárószámadásokat és a jelen évi­­ költségvetést tudó­­­másul vették és a felmen­tést minden irányban meg­­­adták. Az eddigi vezetőséget újra megválasztották; e­­szerint Podmaniczky Frigyes báró mint elnök, esetei: Ib­rzog­ Péter báró és Rieger György mint alelnökök továbbra is az egyesület élén fognak működni. 13