Budapesti Hírlap, 1905. május (25. évfolyam, 120-149. szám)

1905-05-13 / 131. szám

14 zetében (Múzeum-körút 4.) Az ülés tárgysorozata a következő: Korányi Sándor és Bence Gyula Fizikai­­kémiai vizsgálatok címmel tartanak előadást. Donath­­Gyula bemutatja A kolin és új reakciója című tanul­mányát. A bemutatás polarizáló mikroszkóppal és vetítéssel történik. * ("A Szent István-Társulat illése.) A Szent­­István-Társulat­ igazgató-választmánya tegnap dél­után ülést tartott, melynek tanácskozásait a távollevő Zichy Sándor gróf helyett Giess­wein Sándor dr. al­­­­elnök vezette. Bejelentette többek közt, hogy a bécsi Leo-Gesellschaft meghívására Noller Antal dr. tár­sulati titkár Bécsben április 17-én előadást tartott a Szent Ist­ván­­ Társulatról, mely előadása nagy érdek­lődést keltett. Örömmel fogadták Giess­tein dr. elnök bejelentését, hogy a bíboros hercegprímást képviselve, a társulat idei közgyűlésén Hornig Károly báró vesz­prémi püspök fog elnökölni. Kaposi­­József társulati igazgató ezután bemutatta az idei tagiletményt, Platz­­.Bonifác dr. Az ember cithű művét. A munka szétkül­dését már megkezdték. A társulat tagjainak létszáma a mai napon 14.983, ebből pártoló tag 11.033. A tit­kári jelentés fölemlítette, hogy a társulat a pártoló tagok szaporítása végett újabb gyűjtői veset bocsá­tott ki. * (Az ezredéves emlékmű) király-szobrai közül újabban ismét elkészült kettő: I. Mátyás és III. Károly szobra. Az álló alakú szobrokat már ércbe öntötték s az Országos Képzőművészeti Tanács a kész műveket holnap fogja megbírálni. FŐVÁROSI ÜGYEK. — Vásárpénztár — husnagyvágó. A köz­élelmező ügyosztály ezt a két nagyfontosságu intéz­ményt egy kalap alá akarta terelni. Azt a javaslatot tette a közélelmező-bizottság mai ülésén, hogy a ser­­tésvásárpénztár fölállítására hirdetett pályázat felté­telei közé vegyék be, hogy a vásárpénztár az esetleg megvalósuló nagyvágó-vállalat részére egymillió ko­ronáig köteles hitelt adni. A bizottság hosszabb vita után egyhangúlag elutasította az ügyosztály javasla­tát. A felszólalók azzal okolták meg az elutasítást, hogy a kölcsön révén a nagy­vágó is a vásárpénztár hatalmi körébe jutna, a nagyvágó akkor csak a vá­sárpénztár egyik szerve lenne, a­melynek segítségével a vásárpénztár esetleg a húsárakat is jogosulatlanul irányítaná. A bizottság álláspontja kétségkívül he­lyes. Még meg lehetne oldani a dolgot, ha a vásár­­pénztár , mint azt a helyes közélelmező politika meg is követelné, kizárólag hitelüzlettel foglalkoznék. Le­hetetlen, hogy a vásárpénztár, mint bizományos diri­gálja a vásárt, s azonkívül még a húskereskedelem is az ő kezében legyen. Azzal olyan monopóliumot biztosítana a hatóság egy vállalatnak, a­melylyel a közélelmezést úgy drágítja, a­hogyan akarja. A nagy­vágóra szükség van, hogy a kismészárost ne kénysze­rítsék arra, hogy maga vágjon, vagy hogy ki legyen szolgáltatva egyik-másik hu-nagykereskedőnek. A meg­oldás módja azonban nem lehet az, hogy az egész köz­élelmezés dolgát monopóliumszerűen egy vállalat ke­zébe tegyék le. Közélelmezésünk bajainak s a buda­pesti piac aránytalan nagy drágaságának az az oka, ahogy már­is sok monopóliumot és sok kedvezést adtak egyes vállalatoknak, a­melyek kényük-kedvük szerint­­dirigálják a főváros közélelmezésének a dolgát. S a ■mint a polgármesternek egy interpellációra adott vá­laszából kitűnt, egyik-másik ilyen monopolizált vál­lalat még az írott s miniszterileg jóváhagyott tilalmat sem respektálja.­­ " — A pénzügyi bizottság mai ülésén elfo­gadta a húszmilliós burkoló-kölcsön programját. Hozzájárult a bizottság, hogy a főváros pénz­készle­­­teit a jövőben is annál a tizennégy pénzintézetnél helyezze el, a­hol eddig elhelyezte.­­ A növendékhus és bivalyhus. A növen­­­­­ékmarhahúst és bivalyhust a középponti vásárcsar­nok husvásárjára eddig nem bocsátották. A közélel­­m­ező-ügyosztály azt a javaslatot tette ma a közélel­­mező-bizottságnak, hogy engedjék meg a két húsnak vidékről való behozását s a középponti vásárcsarnok­ban nagyban való árusítását. Az ügyosztály bízik ab­ban, hogy ez a két hús jelentékeny tényezője lesz a főváros közélelmezésének. Egy mészáros már jelent­kezett is, a­ki hetenkint 400—500 méter mázsa ilyen húsnak az átvételére vállalkozik. Az ügyosztály sem szívesen tette meg a javaslatát, a bizottság sem szívesen járult hozzá, mert a növendékmarhának­­ rendszeres vágatása nagymértékben csökkenteni fogja , hogy a növendékmarha­­ ásatását tiltsa meg. A nagy hússzükség s a nagy drágaság azonban most rákény­szeríti a hat­ságot ennek a kivételes­ intézkedésnek a megtérésére. Ide föltétlenül szükséges, hogy a listó- BUDAPESTI HÍRLAP. (131. sz.) 1905. május 13. ság komoly ellenőrzést gyakoroljon, nehogy a növen­dékmarha húsa borjúhús cimén drágán jusson a fogyasztóhoz. Szigorú intézkedéseket kell tennie s azoknak megtartását komolyabban kell ellenőriznie, mint ellenőrzi például a vásárcsarnoki szabályzatnak azt a rendelkezését, hogy a hatósági közvetítőnek a maga számlájára vásárolnia nem szabad. — A fegyvergyakorlatok. A nővédelmi mi­niszter tudatta a fővárossal, hogy megengedte, hogy századonkint tíz-tíz tartalékos már május 25-én be­vonuljon harmincöt napi fegyvergyakorlatra. A ta­nács ennek alapján felhívja azokat a tartalékosokat, a­kiket az őszi bevonlás foglalkozásukban károsan akadályoz, sürgősen adják be a kérelmüket az illeté­kes ezredparancsnoksághoz. — A vízdijszabályzat A pénzügyi bizottság Vasziljevics János tanácsos elnöklésével ma tartott ülésén tárgyalta az új vízdijszabályzatot. Az új sza­bályzatnak, a­melyet már részletesen ismertettünk, az a törekvése, hogy a vízpazarlást megakadályozza s rákényszerítse a háztulajdonosokat, hogy a házive­zetéket állandóan jó karban tartsák. A bizottság mai ülésén Bódy Tivadar dr. részletesen ismertette az új szabályzatot s azt, a bizottság jelentéktelenebb módo­sításokkal el is fogadta. — Ifjúsági tornaverseny. A nyáron Buda­pesten rendezik az ifjúsági tornaversenyt. Három­ezernél több vidéki diák és körülbelül négyszáz tanár jelentkezett s kérte az elszállásolását. A pénzügyi bi­zottság mai ülésén a költségekre hatezer koronát sza­vazott meg. SPORT. A Tottenham Budapesten. (Saját tudósítónktól.) Bár zuhogott az eső, mégis egészen megtelt a margitszigeti sporttelep hatalmas tribünje közönséggel, hogy megnézze a hírneves Tottenham művészi játékát. Az angol csapat játéka éppen olyan tökéletes és mesteri, mint az Evertoné. Az elsőbbséget közöttük is csak a napi jó, vagy rossz forma döntheti el. Az angol csapat mai ellenfele a Budapesti Torna­ Klub volt, a­melynek játékosai ma is a szokott lelkesedéssel és kitartással játszottak, bár a sáros, csúszós gyeppálya erősen­­akadályozta őket működésükben. Az angolok hozzászoktak a síkos, föl­ázott pályához, őket nem befolyásolta. A mérkőzés kez­detén az angolok óriási felsőbbségben voltak és már az első percben gólt csináltak. Ezután a magyar véde­lem tömörült és hosszú ideig ellentállott az erős ostromnak, a­miben a legnagyobb sikert Izsó kapu­védő érte el. Hihetetlen ügyességgel vetette magát sokszor a labdára és már a biztos gólnak hitt labdát visszajuttatta a játékba. Az angolok támadását pár percre megakasztotta a magyar csatázósor rohama és Oláh, a harmincötödik percben elszabadulva az an­gol védelemtől, Blazseknek adta a labdát, a­ki a kö­zönség lelkesedésére megcsinálta a kiegyenlítő gólt. A magyar fiúkat feltüzelte az eredmény és magyaros hévvel játszottak tovább. Négy perc múlva zajongás támadt Harsády bíró ellen, mert a magyar csapat ellen tizenegy méteres büntető rúgást ítélt meg. A büntető rúgást Izsó kivédte, de­­a biró újra rúgatta a tizenegyest, mert a határvonalon kívül álló egyik magyar játékos szabálytalanul megérintette a labdát. A zaj valóságos háborgássá vált, a közönség egy ré­sze a legszigorúbb szavakkal illette a biró ítéletét. A biró ítélete jogos volt és így érthetetlen a közönség felháborodása, mely nem szűnt meg a mérkőzés vé­géig sem. Az angolok a második félidőben öt gólt csinál­tak, m­íg a magyarok teljesen védekezésre voltak szo­rítva. Egy-kétszer sikerült támadni is, de eredmény­telenül. Az angol kapuvédő egészen a pálya közepén tanyázott és egy esetben a közönség zajos derültségére próbára akarta tenni a magyar bíró tudását. A kapus­nak tudvalevőleg csak a saját területén szabad kéz­zel érinteni a labdát, az angol kapus azonban a ma­gyarok térfelén fogta föl kézzel a labdát. A miért természetesen szabadrúgás jutott a magyaroknak. A játék végén a magyar védelem kifáradt és az angolok is megelégelték az ostromot és a hét gólt, és nagyon lanyha munkával fejezték be a küzdelmet. A mérkő­zés részletes lefolyása a következő volt: A helyválasztás joga az angoloknak jutott, a magyar csapat kezdte el a játékot. Az első lefutás meghozta az angolok első gólját. A Tottenham, felbuz­dulva a gyors sikeren, erősen támadta a B. T. K. kapuját és egy perc múlva korn.-n érték el, a­mely után magas lövést tettek a kapura. Az angolok offsids-álása miatt a B. T. K. szabadrúgást kapott, de­ ez sem változtatott a helyzeten. Az angolok foly­­bonos támadása közben a magyar csapat kézzel való érintés miatt, büntető­rúgást kapott, a­mely után Izsó az angolok erős lövését fényesen kivédte. A tize­dik percben komért rúgtak, majd rendkívül éles lövést intéztek a kapura az angolok. Ezután a magyar csatázósor kihasználta a kedvező alkalmat és lefutott az angol kapuig, Blazsek gyenge lövését azonban a kapuvédő könnyen elfogta. A huszonharmadik perc­ben az angolok komért rúgtak, a­mit Izsó nagy ügyes­séggel védett ki, a közönség zajos tetszésére. Öt perc múlva újra Izsó kapott hatalmas tapsot, mert rend­kívül veszedelmes angol támadást tett ártalmatlanná. A harmincegyedik percben komért rúgtak az angolok. Ezután Oláh­on­ került a labda, de messze a hátvédek mögött offside állott és így az angolok jutottak szabad­rúgáshoz. A harmincharmadik percben az angolok éles lövése a kapufáról Izsó kezébe pattant, majd rögtön ezután újra a kapufa mentette meg a magyarokat a góltól. A harmincötödik percben Oláh balszéke le­futott a labdával, az angolok nem is igen igyekezték megakadályozni, hogy­ beadhassa a szabadon álló Blazsek­nek. Blazsek szépen megállította a labdát, kicselezte a védeni készülő angolt és erős lövéssel gólt szerzett a magyar csapatnak. A­ közönség tomboló lelkesedése két perc múlva zúgó elégedetlenségre változott, mert a bíró tizenegy méteres büntető­rúgást adott az angoloknak. Izsó nagyszerű helyezkedéssel kivédte a labdát, a­­mely egy játékon kívü­l álló magyarhoz került, a­ki játékba hozta a labdát. A bíró büntetésből megismételtette a büntető­rúgást és már most ebből az­­angolok gólt csináltak. Szűnni nem akaró zúgolódás volt a tri­bünön és még hangosabb lett a közönség, a­mikor a félidő letelte után még mindig játszottak a csapa­tok. Ekkor a m­agyar csapat is elért egy komért, majd az angolok kaptak szabadrúgást Kisfaludy Kandze miatt. Szünet nélkül folytatták a játékot és a harmadik percben a balszélső beadásából Wood­ward középső csatázó fejjel gólt csinált. Egy kis ideig a középen folyt a játék, a hetedik percben azonban Woodward újra gólt rúgott. Az angolok ezután erő­sen támadtak és Izsónak sokszor volt még alkalma ügyességét bemutatni. A játék ezután igen élvezetes volt, mert az angolok minden tudásukat felhasznál­ták, hogy a közönség tetszését kiérdemeljék. Mesteri összejátszást, gyönyörű fejjátékot és pontos labda­adogatást produkáltak. A tizenhatodik percben off­side miatt két perc múlva szabálytalanság miatt, sza­badrúgás jutott a magyaroknak. A huszadik percben a jobbszélső erős lövése egy magyar játékos fejéről pattant be a kapuba. A huszonharmadik percben a jobbösszekötő éles lövéssel és pontos helyezéssel véd­­hetetlen gólt csinált, a­mit egy perc múlva a balfe­­dezet éles góllövése követett. A játék további folya­mán a magyarok ritkán támadtak több gól elérésére. Az angolok egy szép támadása zárta be az érdekes mérkőzést, a­melynek végső eredménye hét góól egy ellen a Tottenham sroltspur javára. Az angolok vasárnap délután ugyancsak a Mar­gitszigeten fognak játszani, ellenfelük a Magyar Testgyakorlók köre bajnokcsapata lesz. * A budapesti futtatás. A Károlyi Gyula-em­lékverseny, a kétéveseknek ez az első nagyobb mér­kőzése lesz a holnapi nap főfutása. Ha nem is a leg­első, de mindenesetre jó klasszisú társaság szokott a starthoz állani a 30.000 koronáért és tavalyi nyerője. King Robh az idén a derbyfavoritok sorában foglal helyet. A holnapi indulók a következők: Gomorrha (Janek), Emir (Cleminson), Távirat (Dalton), Ci­garette (Washington), Tessék (Gannon), Palmaria (Southey), Bajmester (Tarai), Virkleur (Bonta), Tivoli (Seidemann), Chiquenaude (Krouzil). A ver­seny favoritja a Szent Lipót-díj nyerője, Emir, a­mely mellett nyilvános formája szól és ha a még nem indult lovak között nincs valami nagyság, újra győznie kell Chiquenaude és Bajmester előtt. Az Árok-díjat Sovánka el sem veszítheti, az 1800 méte­res eladóversenyben Makerle és Tyrann, a gödi kan­­dikápban Calabriás és Tányérnyaló, a nyeretlen két­évesek versenyében Bravo és Probus, a kétévesek el­adóversenyében Juana és Epatante, a handikapban Éljen és Vanda a jelöltünk. * Galamb­ovo-verseny a Margitszigeten. Rendkívül nagy érdeklődés mellett folyt le a galamb­­lövő-egyesü­let mai versenye a margitszigeti pályán, miután ma került eldöntésre József Ágost királyi hercegnek, az egyesület védőjének tiszteletdíja. A pá­lyán a klubnak valamennyi fővárosban időző tagja megjelent s a nagyszámú arisztokrata hölgyközönség soraiban többek között ott voltak: Pálffy Miklósné hercegné, Wenckheim Frigyesné grófné, Révai Gyu­láné báróné, özvegy Kállay Béniné, Eszterházy Mi­­hályné grófné, Vedel grófné, Gerb­czy Ferencné bá­róné, Szapáry Pálné grófné, Rosty Flórisné grófné. N­agy­ban emelte a verseny érdekességét, hogy az auto­mobil-klub tagjai is kirándultak arra, a­kik két óra­kor érkeztek meg a külföldi kiállítókkal a pályára. Az első gépkocsin Károlyi Mihály gróf ült csa­ládjával, a­kit, minap sajnálatos baleset ért a szige­ten, de­­ már teljesen fölgyógyult és zajos éljenzéssel fogadták. A dijlövés két órakor kezdődött, a mi­korra megérkezett József Ágost királyi herceg is fe­