Ellenzék, 1925. április (46. évfolyam, 74-98. szám)

1925-04-08 / 80. szám

46. tv, 90. szám. KU­BSZÉK A bajnokság izgalmas finise KMTE-CFR 1:0.- KAC-KKATE 2:1.— Victoria— Haggibbor 4:0. — Ismét a Victoria vezet a baj­nokságban. — Kinizsi—Törekvés 1:1. - öt új amerikai úszóvilágrekord. - Külföldi eredmények (Az Ellenzik tudósítójától.) A kolozs­vári bajnokság tegnapi, ötödik fordu­­lóját a veszélyes zónában levő csapa­tok élet-halálharca jellemezte a kiesés ellen. A lista végén álló KMTE nagy­szerű lendülettel és meglepetésszerűen győzte le a harmadik helyen álló vas­utas csapatot s ezzel a győzelmével maga alá gyűrte az Academiát. A sze­zon elején súlyos vérveszteséget szen­vedett, de azóta ismét formába jött KAC viszont évek óta először győzte le jónevű ellenfelét, a KKASE-t, mi­által pozízióját sikerült véglegesen megerősíteni a bajnoki tabellán.­­ Mindennek, csak komoly sportnak nem volt nevezhető a Victoria-Haggibbor mérkőzés, melyen az utóbbi csapat teljesen irreális vereséget szenvedett azon szomorú okból, hogy a Haggib­­bot játékosai a lerúgástól való félel­mükben nem merték teljes képessé­geiket kifejteni. Ezt állapítottuk meg mi a mérkőzésen és ezt állapította meg a közönség is, mely rövidesen végleg ki fog ábrándulni abból a hitéből, hogy a bajnokságot reális körülmények között vívott férfias és lovagias küzdelmek döntik el. Hogy a Haggibbor félelme jogos vagy alap­talan volt, most nem kutatjuk, az ille­tékes köröknek azonban feltétlenül oda kell hatniuk, hogy egyes csapa­tok kétértelműen félelmetes h­ire meg­szűnjön. A vidéki sportesemények között igen jelentős sikert ért el a nagyváradi törekvés, mely a Kinizsi­vel Temesváron eldöntetlenül végzett. A NAC viszont az NSC fölött kivívott hatalmas győzelmével bizonyította be, hogy méltán nyeri el a bajnoki címet. Az aradi bajnokságban a CAMP, il­letve új nevén UCASP elsősége már nem vitatható el, mivel legerősebb ellenfelét, az AAC-ot is legyőzte. Részletes eredmények Kolozsvár: KMTE-CFR 1:0 (0:0). I. oszt. bajnoki, bíró Adorján Ödön. A munkáscsapat kezdettől végig lelke­sen és önfeláldozással játszva két na­gyon értékes ponttal javítja remény­telennek látszott helyzetét. Ebben a munkájában a szerencse is erősen segítette a csapatot, amennyiben a felforgatott csatasorral is fölényesen játszó CFR-nek nem kevesebb, mint öt biztosnak látszó gólját a kapufa hárította el. A KMTE győztes gólját egy lefutásból védhetetlenül rúgja Ber­­náth a II. félidő 34. percében. KAC-KKASE 2:1 (0:0). 1. oszt. bajnoki, bíró Sugár. A folyton javuló piros-fehérek végre a szezon első győzelmével örvendeztették meg nagy­számú , híveiket. A favorit KKASE ez­­által gyengébb játékot produkált, vi­szont a KAC védelme a szerencsétől is támogatva sikeresen lökte a csatár­sort támadásba. A példásan fair és nívós küzdelem első gólját a 11. fél­idő 10 percében Mezey ideális kor­­neréből Raduch fejeli, ugyancsak ő értékesíti góllá a 12. percben Baum­an handj­a miatt megítélt tizenegyest is. A 25. percben Sándor KKASE intéző a pályáról leküldi az indolensen vi­selkedő Szász jobbszélsőt. A 31. percben Léderer kézzel fogja meg a labdát, a mintegy 18 méterről meg­ítélt szabadrúgásból Krieshoffer I. véd­hetetlenül lövi a KKASE gólját. A 37. percben Sugár bíró rosszul lesz és csak tíz perc múlva folytatja a mér­kőzés vezetését A hátralévő nyolc perc eredmény nélkül telik le. A győztes csapat legjobbjai Schultz, Raduch, Stepper kapus, Mezey, Ko­vács és Vinci, vaig a KKASE-ból Krieshoffer 11., Mann, Málnási és Stern játéka magaslati ki. KAC: Stepper, Léderer — Kovács Knizs—Schultz—Hajdú, Mezey—Vinc —Raduch—Szabó—Dálffy. KKASE: Székely, Krieshoffer I.­­Málnásy, Krieshoffer II.—Schmiedt— Baumann, Szász — Szabó — Stern— Mann —Kis Anti. Victoria-Haggibbor 4:0 (2:0). I. oszt. bajnoki, bíró Marcinkiewicz. A Fazekas helyén tartalékkal játszó Vic­toria nagyarányú győzelme a fent említett okokból irreális, bár a mér­kőzés favorit­ja a Victoria volt. A Haggibbor félénk és kényelmes játéka folytán az első gólt a kapus hibájá­ból Major rúgja. A 30. percben Poliák hands-ot vél, a megítélt tizenegyest Rosenfeld kapus védi U Ugyan, de a tizenegyest rúgó Istvánffy a kiütött labdát rendeltetési helyére juttatja A 34. percben Cipcigeánt a bíró durva­ságért kiállítja, a következő percben pedig Fahn (Haggibbor) h­agyja el a pályát, mivel nem tartja opportunis­­nak további szereplését. A II. félidő 2. percében Poliák ismét hands-ot vét tizenhatoson belül, a tizenegyest Chi­­for gólba rúgja. A 10 percben Mat­­taudh egyéni játéka eredményezi a negyedik gólt. A mérkőzésen egyéb­ként a Haggibbor technikai, a Victo­­riának pedig taktikai fölénye vonult végig. Ifjúsági bajnoki eredmények: KAC—Universitatea 4:0 (2:0), biró Petráni. A második félidő 30. percé­ben a biróval elégedetlen egyetemi csapat levonul a pályáról. KKASE— KMTE 1:1 (0:0) biró Kopeczny, Victoria—Húsos 2:0 (1:0) biró Mol­­dován. CFR—Haggibbor 1:0 (0:0) biró Goldsten I. Szövetségi tíiimérkőzések: Uni­versitatea—KKASE 5:0 (3:0) biró Krizbay. A többi mérkőzés elmaradt. Schiller Pál, a Kinizsi kiváló kö­zépcsatára a TAC-ba lépett át és új egyesülete barátságos mérkőzésén teg­nap már részt is vett. • A kolozsvári bajnokság állása. A tegnapi bajnoki forduló után az elsőosztályú bajnokság állása a kö­vetkező : I s I 11 I I § i K I “a 3 3 S 3 tolt i 1. Victoria 13 9 2 2 31 b 20 2. Universitate 12 8 — 4 24 5 20 3. CFR 13 6 4 3 15 10 15 4. KKASE 13 5 4 4 15 9 14 5. Haggibbor 13 4 6 3 12 21 11 6. KAC 13 3 7 3 13 19 9 7. KMTE 13 2 8 3 10 34 7 8. Academ­ia­­12 3 9 — 8 22 6 Marosújvár. TSC—Solvay 3:2(l.l.) 11. oszt. bajnoki, bíró Grozescu. A TSC biztosan nyerte a mérkőzést. Nagyvárad. NAC—NSC (Nagy­szalonta) 9:0 (4:0). L oszt bajnoki, bíró Győri Ferenc. A NAC lelépte el­lenfelét. Góljait Koch (2), Grünbaum (3), Rónai (3) és Kinigli 1. rúgták. SzSE—Bihorul 1:1 (1:0). L­iszt, bajnoki, szükségbíró Horváth (Czi­­gány). A mérkőzés a bizonytalanul ítélkező bíró miatt majdnem botrányba fulladt, azt valószínűleg meg is fogja a szövetség semmisíteni. Szatmár. Egyetértés—Törekvés 1:1 (1:1). I. oszt. bajnoki, biró Nágel A 6. percben Mónus­z rúgja a ve­zető gólt, a 18. percben Szegedi egyenlít. Temesvár. Kinizsi—Törekvés 1:1 (1:1). Barátságos, biró Keller. A 30. percben Zemler Kands miatt megítélt tizenegyesből rúgja a vezető gólt, a 41. percben azonban Csomag egyen­lít. A mérkőzés nagy részében a Ki­nizsi volt fölényben, Bartha kitűnő játéka azonban megakadályozta a bajnokcsapat győzelmét. Politechnikum—Sportul Studen­­tesc (Bukarest), 4:1 (0:1). Barátsá­gos, biró Nicolaevics. A fővárosi csa­pat igen gyenge erőt képvisel. Rapid—Sparta 2:1 (2:1). 1. oszt. bajnoki, biró Schuszter. Politechnikum—Rapid 2:1 (1:0).­­ oszt bajnoki, biró Tulbure (Péntek). Zsombolya. ZsSE—Kadima 4:2 (1:1). 1. oszt. bajnoki, bíró Danciu. A bécsi Wacker játszik húsvét­­kor Temesváron. Temesvári tudósí­tónk jelenti: A katholikus húsvéti ün­nepeken ismét egy bécsi elsőosztályú proficsapat, a ligabajnokság 6. helyén álló Wacker fog Temesváron vendég­szerepelni. Vasárnapi ellenfele a TAC, hétfőn pedig a Kinizsi lesz. Vasár­nap megelőzők­t: a temesvári I. és II. oszt. válogatott (TAC és Kinizsi já­tékosait kivéve), hétfőn pedig Arad és Temesvár ifjúsági válogatott csa­patainak találkozása lesz előmérkőzés. Brassó, Brasovia—Hargita (Szé­kelyudvarhely) 4:0 (2:0). I. oszt. baj­noki, bíró Szabó Ödön. A Brasovia Geller és Ágoston góljaival győz. Torda. NTK-Törekvés 11:0 (0:9) Barátságos. Az enyedi csapat jó játék után biztosan győz. Szamosújvár. Sparta—RMS 2:0 (1:0) N­­oszt. bajnoki A RMS vá­ratlanul gyenge játéka nagy csalódást keltett. A lelkesen játszó Sparta ál­landó fölénye a 17 percben eredmé­nyért az első gólt, melyet Batrin rú­gott. A II. félidő 18. percében Albisy tizenegyesből rúgta a Sparta máso­dik gólját. A RMS egy tizenegyest kiaknázatlanul hagyott. Seliceanu bí­róval mindkét fél a legnagyobb mér­tékben meg volt elégedve. Arad UCASP (Camp)(AAC 1 :0 0)­­ oszt. bajnoki, biró Oravetz. Egyenlő erejű felek küzdelme. A győz­tes gólt a 28. percben Kiminich rúgja. A petrozsényi csapat bajnokságát már nem lehet elvitatni. Olimpia—AMTE 3:2 (0:2). 1. oszt. bajnoki, biró Horváth. Az AMTE veresége nagy meglepetés. Petrozsény. ATE—UCASP Cam­p II. 0:0. Barátságos. A petrozsényiek második csapata egyenrangú ellen­fele volt az ATE-nak. Halmos, a temesvári Unirea ki­váló fedezetjátékosa Bukarestbe köl­tözött és a Tricolorban fog tovább játszani. Osztrák—cseh válogatott mérkő­zés lesz május 24-én Prágában, a FIFA kongresszusa alkalmával. A Kispesti AC szombaton este érkezik Kolozsvárra, vasárnapi el­lenfele a Victoria, hétfőn pedig az Universitatea lesz. A húsvéti nem­zetközi program elős mérkőzéseiül if­júsági és il.­oszt. válogatott mérkőzé­seket tervez a szövetség. Újabb amerikai rekord-áradat. Newyorkból táviratozzék: Miami Beachban (Florida) lefolyt úszóver­­senyeken öt új világrekordot állítot­tak fel az amerikai úszók. A 4x100 méteres stafétában az új rekord 4 perc 52 mp, (Ederle, O’Marc, Riggian és Lambert) 100 yardon Lackie 1 perc 084 mp.-et úszott, 50 yardon 27­ 8 mp.-el állított fel világrekordot, Deraghty kisasszony 7 perc 08­4 mp.-el az angol Gilbert 7 perc 20 mp.-es idejét múlta felöl, Gary 700 yardon 9 perc 54­4 mp.-es világre­kordot ért el. Weiszmüller saját 400 yardos rekordját 4 perc 35­ 6 mp.-re javította, (régi 4 perc 39­6 mp). Oma­­haban a 14 éves Condon kisasszony az amerikai 50 yardos rekordot 28 mp.-re javította. t J/ "■**""*1 ^ y fl városháza xj" épületében j \ »I delikates­t üzlet I 7. oldal | tf/ A?/ üzIet-V^, s / váltó- \ ^ | zás miatt jj|! & / mélyen leszállított | H A?/ arakban, sőt min-\ d* j? | /den elfogadható \ H /árban raktáron levőáru-X | 1§ / kat kiárusítom. Szives párt- ^ lógást kér az ősi \| S\Tamási/| iTamási | | e*Q /£ | ■| Actu|, Sir. Reg. /*|, I pVMafia 1. vVvj | 9 \Deák F­­u ■/ & | !. J | MasaRitM figyelni­e! I « Megérkeztek legújabb tavaszi, £ •a nyári párisi és bécsi ujdonsá­ · * gaink. Mindenféle hozzávalók £ · és legszebbb divatcikkek dBS · 4 választókban raktáron. ► J Vidéki rendelések leg- £ 4 gyorsabban elintéztetnek ·. 3 magazin ES^see f н (Azelőtt Moskovitz Rózsika) ► 1 Cluj, Cal. Rog- Ferdinand £ 4 (Wesselényi-utca) 22. sz. £ ■vvvVVvtvvtVtvvvvvvvvtvvvh Fra­li­­­z s Á K­ i-T­estvér­eknél OLDJ, Calea Rogele Ferdinand 63. *suá,| folyó hó 6-tól 12-ig mélyen leszállított­­ árak mellett árusítjuk az alant jelzett­­ árukat 1 m. Baliszt sifon — — 28'— lej 1 m. Kelengyevászon — — 40’— lej 1 m. Angol zefir — — — 46­— lej 1 1 m. nyers selyem (duplasz.) ISO1— lej 1 1 m. Duplaszéles női gyap­­juszövet — — — — 180*— lej 3­­ m. Duplaszéles grenadin 89*— lej 0 1 m­. Duplaszéles Eponge 98*— lej g 1 m. Mosó delin— — — 42*— lej g 1 pár Női harisnya — — 30*— lej i 1 pár Fátyol harisnya — 65*— lej 8 1 pár férfi zokni — — 22*— lej k opálok, damasztok, batiszt siffon, glott | és mindennemű rövidáru , legolcsóbb­­ árban. Gyermek ruhácska kiárusítása.* ISISSÉ 11° lásd Q árkedvezményben részesülnek! |f| Pénzkölcsönöket1 faM leggyorsabban, legkedvezőbben -tel mi kap a „11071­“ kereskedelmi és pro bankbizományi vállalat utján, v. Fi.­ H Széchenyi-tér 4. — Csakis d. e. H 9—10., d. u. 4—5. között. Ugyan­ fr'd itt különféle házak is eladók, pini . Üzleti és egyéb nyomtatványoka, legszebb kivitelben, olcsón és legrövidebb idő alatt készít az En­tusaA legenadája.