Ifjusági Testnevelés, 1932-1933 (17. évfolyam, 1-39. szám)

1932-12-04 / 13. szám

13. szám. IFJÚSÁGI TESTNEVELÉS 9. oldal Kosárlabda A budapesti kerület bajnoki mérkőzései nagy érdek­lődés mellett in­dultak meg. A csapatok mind pompás küz­dőképességgel rendelkeznek. Tudásuk ugyan nem éri el a tavalyi legjobbakét természetesen egy-két iskola kivéte­lével , de az iramdiktálás terén nagy a fejlődés. Vala­hogyan kiegyenlítődött a csapatok erőviszonya Nincsen kü­lönösképpen kiemelkedő csapat. Nem hisszük, hogy 100 gólos mérkőzéseket lesz ismét alkalmunk látni. A kiegyen­lített erők érdekes küzdelméből természetesen bármelyik csapaté lehet a végső siker. Korai és hálátlan dolog lenne ma még jóslásokba bocsátkozni, de úgy hisszük, a jelenlegi formák alapján, hogy az idei bajnokságot a fk. csapatok döntik el egymás között. A csoportbajnokságok állása jelenleg a következő: IX. Szent István fk.—Vill. Zrínyi rg. 65:17 (17:13). Biró, Bóka­ — Szt. J.: Béki, Kuzmann—Velkei — Vastag, Temesvári Z., Ivády, Gerö—Böhm, Ternik, Engel—Nagy meglepetés volt a Z1. erős, lelkes játéka. Minden labdát megjátszottak s a II. félidő közepéig egyenrangú ellenfélnek bizonyultak. A Szt. 1. nem játszotta ki igazi formáját, de így is veszélyesnek bizonyult. A csapat gyors, belemenős játé­kosokból áll, jó játékerőt képvisel. A nagy gólarányt a II. félidő utolsó tíz percében érték el. Góldobók: Velkei (34), Bóki (17), Vastag (11), Temesvári (2) és Kuzmann (1), illetve Böhm (15) és Ternik (2). X. Szent László rg. — Újpesti Könyves Kálmán rg. 46:18 (18:11). Biró: Bóka Szt. L.: lyeplitzky, Bóta—Kol­­lárovits—Nyilas, Hirschhorn. Újpest : Szántó, Kajos — Éliás— Valent, Borsos. A mérkőzés elején az újpestiek pompásan játszanak, gólelőnyhöz is jutnak. Fokozatosan jön bele a játékba a Szt. L, s a kitűnő Kollárovits révén nagy győzel­met is sikerül aratniuk. Góldobók: Kollárovits (24), Nyílas (16), Hirschhorn (4) és két kosárdöntés; illetve Éliás (7), Borsos (4), Valent (3), Szántó (2) és 2 kosárdöntés. A X. Széchenyi rg. ellenfele, a Vili. Izraelita tanító­­képző intézet nem jelent meg. ’ VII. Baross fk.—Vili. Széchenyi fk. 42: 19 (21 : 9). Biró: Boka. — B.: Novák, Perttl - Szerdahelyi—Tóth, Steidl. Sz.: Balogh, Rutter—Tóth—Cseh, Ruzicssa. Az 1. félidő ele­jén a Sz. támad többet, majd a B. kerül fölénybe. Szünet után megismétlődik az előbbi félidő játéka. A Sz. kis sze­­rezzésével még a győzelmet is megszerezhette volna a fél­idő elején. Azután a B. is megszokja ez ellenfél labdáját és szép győzelmét bebiztosítja. Góldobók: Szerdahelyi (24), , Steidl (12) és Tóth (6), illetve Ruzicska (13), Cseh (4), Ba­logh és Tóth (1 — 1). VI. Wesselényi fk.—Vili. Izraelita tk. 50:13 (22 : 6). Birófi Bóka. — W.: Kocsis, Demacsek—Bolla—Zsemle. Ju­hász. T- 1.: Eckstein,­­Péterfreund—Goldberger—Ábrahám, Lichtmann. A fk. csapata tetszetős játékkal mutatkozott be. Pontos passzokat és biztosan dobó játékosokat volt alkalmunk látni. Az Izr. tk. mezőnyben nem sokkal maradt el ellenfe­létől, Különösen a II. félidőben támadtak sokat, de bedo­­bóik igen gyengék. Egy jó bedobóval legalább még 20 gólt kellett volna elérniök. Góldobók: Bolla (24), Zsemle (16), Juhász (8) és Kocsis (2), illetve Goldberger (5), Lichtmann (4), Ábrahám­ és Eckstein (2—­). X. Széchenyi rg.—ill. Baross fk. 27 : 25 (12: 8) Bíró: Bóka. — Sz.: Bernát, Hartmann—Jávor—Benyók, Bevelaqua. — B.: Novák, Pertl—Szerdahelyi—Steidl, Tóth. A keményen, de fairen küzdő Sz. rg. nagy meglepetésre biz­tosan győzte le a favoritnak tartott fk -t. A rg. csapata még sok meglepetést fog okozni. A B­L együttesére legutóbbi játéka után rá sem lehetett ismerni. Csapkodó játékuk alapján még az egyik pontot sem érdemelték volna meg. Góldobók: Be­velaqua (17) és Jávor (10), illetve Szerdahelyi (21), Steidl és Tóth (2—2). VII. Izraelita rg.—X. Szent László rg. 21:20 (9: 11) Biró : Bóka. — J.: Steuermann, Steinfeld—Székely—Binét, Rónay. — Szt. I. : Tyeplitzky, Bóta—Kollárovits—Nyilas, Hirschhorn. Érdekes, végig erős iramú mérkőzés, mely az Izr. rg. gyenge fizikumú játékosainak megérdemelt győzelmé­vel végződött. Az I. csupa VII. osztályosoktól álló csapata a jövő tanévre lesz igen jó képességű együttes. A Szt. L.-ban Kollárovítsnak gyengébb napja volt a szokottnál s ez ele­gendő volt a vereséghez. Góldobók : Székely (k), Binét (1), Steinfeld (4) és Rónay (3) , illetve Kollárovits (13) és Hirsch­ Korn (7).­­ Kossuth fk.—V. Keresk. Akadémia 35: 19 (20:6) Biró, Tóth. — Kossuth fk.: Steiner, Litánszky—Foser—Ko­vács, Gábor. — Keresk. Ak.: Reisz, Fazeky—Mitczky—Ker­tész, Spitzer, A mérkőzést a jobban startoló K. nyerte meg a szünet után mindjobban feljavuló Ker. Ak. csapata ellen. Mindkét cso­at nagy lelkesedéssel küzdötte végig ez érde­kes mérkőzést, amelyen a gólokat Poser (20), Kovács (8), Gábor (6) és Steiner (U, illetve Spitzer (12), Mitczky (7) és Kertész (2) dobtak. VII. Rákóczi fk.-Vili. Gyakorló lg 58: 13 (29:7). Bitó, Tóth, R.: Sári, Haulich—Suhaji —Dvoracsek, Tarcza­­falvy. — Gy.: Pogány, Hoffmann —Jirka—Németh, Bartal.— A R. jól passzoló és igen ötletesen kombináló csapata meg­érdemelte szép győzelmét. A Gy. kezdő jellegű együttese bár eredményes szereplésre idén sincsen kilátása, dicséretre­­méltóan végreküzdötte a mérkőzést. Góldobók: Suhan­ (27), Dvoracsek (21) és Tarczafalvy (11), illetve Bartal (8), Né­meth (4) és Jirka. hírek Megjelent a budapesti Tankerü­let 13. számú értesítője 1931-32. tanévről, a Tankerület megalapításának 156. évé­ben. Közzétette : dr. Pintér Jenő kir. főigazgató. A buda­pesti tankerület életét élénk színekkel varázsolta az olvasó elé Pintér Jenő dr. ötletesen összeállított Értesítője. A nagykőrösi Tanítóképző asztali­tennisz házi baj­noksága a következő eredménnyel zárult: Egyéni: 1. Izsó I. V. é. 2. Tóth I. III. é. 3 Diószeghi L. 11. é. Páros: 1. Din­­dofer—Izsó 2, Tóth I.—Ázsoth 3. Visontay— Diószeghi. A Testnevelési Tanárok Országos Egyesülete vita­­ülést tartott december hó 1-én este fél 7 órakor a Magyar Testnevelés székházának nagy tanácstermében kevés számú érdeklődő előtt. Az ülésen Bély Miklós ,Iskolai Testnevelési R­formeszmék“ címmel értekezett. A vitában részt vettek­­ Friedri­ch­h­, Marik K­ára tanárnő, Kmetykó Lajos, Bede István és Makray Pál tanárok. Az Országos Orvosszövetség Sportorvosi Szakosz­tálya nov. 3- án szerdán délután a M. Kir. Testnevelési Főiskola termében ülést tartott. A nagyszámú szakértő előtt tartott magas színvonalú előadást .Az antropológia szerepe