Kelet-Magyarország, 1982. április (39. évfolyam, 77-100. szám)

1982-04-25 / 96. szám

3 K­elet-Magyarország Elúszott az egyik pont, de a remény maradt Köszönet a csepelieknek El tudják-e viselni a nyíregyházi labdarúgók a nagy tét okozta idegi terhet? A lab­darúgó NB I szombati fordulójának ez volt a legnagyobb kérdése. Az NFVSSC gár­dájának ugyanis csak a győzelem volt a jó eredmény­e Békéscsaba ellen. Az osztályo­­zós hely elkerülésének további reményéért itthon mindenképpen nyerni kellett! Saj­nos az elszánt akarás görcsös erőlködéssé vált és elúszott az egyik igen fontos pont. Még szerencse, hogy a Csepel besegített, megverte a DVTK-t! NYISSC—Békéscsaba 11 (1:0) Nyíregyháza, 10 000 néző, v.: Hartmann (Nyári, Varga J.). NYVSSC: Máj­er — Pólyák, Szűcs, Szikszai, Cséke — Mold­ván, Kléninger, Szekrényes — Kiss M, Fecsku, Pethő (Ba­bos, a 67. percben). Edző: Papp László. Békéscsaba: Rabcsák — Steigerwald, Kerekes, Fabulya (Plastyik, az 54. percben), Rácz — Pásztor (Meli, szünetben), Tisza, Kőhalmi — Kanyári, Csepregi, Királyvári. Edző: Za­lai László. A hazaiak pályára lépő ti­zenegyében meglepetésre ott volt Kiss Miklós. A lábát fáj­laló csatár ugyanis a sorsdön­tő fontosságú találkozóra vál­lalta a játékot, mindenáron se­gíteni akarta együttesét. A csa­baiaknál is hasonló volt a hely­zet, náluk Pásztor vélekedett Kisshez hasonlóan. A vendégek indították 90 perces útjára a labdát. Utána Pásztor, majd Fecsku kapott rúgást, feltehetően megfélemlí­tési szándékkal. A 6. percben Pólyák kapott jó labdát, Ki­rályvári azonban szögletre men­tett előle. A sarokrúgást hárí­tották a csabai védők. Jobbára tapogatódzó játékkal teltek a percek, idegeskedve, kapkodva küzdöttek a labdarúgók. A 18. percben Királyvári szer­zett meg egy labdát a hazai kapu előtt, átemelt a bal ol­dalra, de ott csak nyíregyházi játékos volt. A másik oldalon, kecsegtető helyzetben Moldván elengedett egy beadást, társai viszont erre nem számítottak. A 30. percben Moldván előtt pattant fel a labda a kaputól 16 méterre, s Fabulya felszaba­dított. Két perc múlva Kiss Miklós lépett ki a védők közül, ütközött a kifutó Rabcsákkal, mindketten a földön marad­tak. Közben a labda Fecsku elé pattant, Kőhalmi azonban be­csúszva szögletre vágta. Alit a játék, ápolták a sérülteket. Aztán Moldván sarokrúgása pontosan szállt középre, Cséke szépen felugorva fejelt a háló­ba, 1:0. (A gólt elérő Cséke György szó, mi szó, szépen ünnepelte névnapját!) A 37. percben Kiss­­Miklós lövését Rabcsák bravúrral, láb­bal mentette. Egy perccel ké­sőbb Fecskut a kaputól 20 mé­terre felvágták. A szabadrúgást a csatár a felső lécre rúgta, de közben Hartmann már sípolt, meg kellett ismételni a „szaba­dot”. Másodszorra Szikszai a sorfalat találta telibe. A félidőt jelző sípszó előtt Moldván adott labdát Fecskunak, de a sarka­­lásos labdaátvétel nem sike­rült. A 46. percben Kőhalmi 20 méterről lőtt mellé. Utána nem sokkal Cséke mentett a 16-oson belül Királyvári elől. Egy pil­lanattal később ismét Cséke volt a főszereplő, a nagy gól­helyzetbe került Melis elől rúg­ta ki a labdát szögletre. Az 52. percben Fabulya maradt fenn a földön és nem is tudta to­vább folytatni a játékot. Mi­közben a vendég labdarúgót ápolták, Pólyák adott be a jobb oldali szögletzászló közeléből, a kapu torkában azonban többen elvétették a helyzetet. A másik oldalon Cséke ismét a legjobb pillanatban lépett közbe, Melis elől szabadított fel. A 60. percben Moldván re­mek labdával ugratta ki Kiss Miklóst, Rabcsák azonban mesz­­sze kifutott kapujából és fel­szabadított. Májer kapujánál pedig egy jó lövés suhant el a felső léc felett. A 67. percben Szekrényes lerántotta Steiger­wald­ot, sárga lapot kapott ér­te. Két perccel később Szekré­nyes ment el a bal oldalon, be­adása azonban Kiss Miklós és Fecsku előtt az ötösön kicsú­szott. A 72. percben egyenlített a vendégcsapat. Melis lövése a kinn álló Májeren átszállva a felső lécről pattant ki, Csepre­gi lőtt, majd Kanyári fejelt, Májer és Szűcs azonban kivág­ta a labdát. Varga János part­jelző viszont megindult ,közép­re Hartmann pedig gólt ítélt, 1:1.­­A bíró a kaputól 20—30 mé­terre állva ítélt gólt. Egyértel­mű: onnan nem láthatta, hogy a labda teljes terjedelmével túljutott-e a gólvonalon! De Varga partjelző sem volt vonal­ban, mert a kapufára szálló lö­vést követően a tizenhatos vo­nalával egy magasságban ra­gadt, nem futott tovább az alapvonal felé!) A 78.­ percben Steigerwald a gólhelyzetbe került Fecsku elől szögletre vágta a labdát. Há­rom perc múlva Kléningernek­­mutatott fel sárga lapot a fel­tűnően sokat és mindig a ven­dégek javára tévedő Hartmann. A 87. percben Plastyik vágta fel Csőkét, ő is sárga lapos figyel­meztetésben részesült. Küzdelmes, sok hibával tar­kított találkozót vívtak a csa­patok. Mindezt a nagy tét okozta, s tette idegessé a játé­kosokat. A görcsös erőlködés­ben a labda nem nagyon en­gedelmeskedett, egy-két eset­től eltekintve szép támadást nem is láthattak a nézők. A szívósan védekező csabaiak a játék széttördelésével kísérle­teztek, eredményesen. Egyéb­ként rá is szolgáltak az egyik pontra. Az osztályozós hely elkerülé­sére szerencsére a remények a pontvesztés ellenére megmarad­tak, s ezért a csepelieket illeti köszönet. A fővárosiak ugyanis Diósgyőrben győzték le a DVTK-t. A további eredmények: Diós­győr—Csepel 0:2, Újpesti Dó­zsa—Pécsi M­SC 1:1, Volán SC — SZEOL AK 2:2, Rába ETO— Debrecen 8:1, ZTE—Tatabánya 2:2, Vasas—Bp. Honvád 0:1. A Haladás VSE—Ózd és a Video­ton—FTC találkozót ma játsz­­szák. A BAJNOKSÁG ÁLLÁSA: Hol a labda? Akik keresik, balról: Kiss Miklós, Pethő, Fabulya, Moldván és Fecsku. (J. L. (elv.) 1. Rába ETO 31196 6 95-45 44 2. FTC 30192 9 70-40 40 3. Tatabánya 311412 5 56-41 40 4. U. Dózsa 311312 6 49-34 38 5. Videoton 30165 9 45-39 37 6. Honvéd 31148 9 49-37 36 7. PMSC 3114 512 47-40 33 8. Csepel 311013 8 35-33 33 9. Vasas 3112 712 54-48 31 10. ZTE 31 913 9 32-43 31 11. B.-csaba 31 91210 38-42 30 12. Debrecen 3111 812 42-53 30 13. Haladás 309 912 35-40 27 14. NYVSSC 31 81112 33-46 27 15. DVTK 31 81013 44-56 26 16. Volán SC 31 41116 40-56 19 17. SZEOL 317 321 31-69 17 18. Ózd 305 420 35-67 15 Bagoly Dániel3 Versenyben a bajnoki címért Az ibrányiak nem adták fel A nagy megtorpanások csapa­ta. A megyei labdarúgó-bajnok­ság berkeiben ezzel a nem ép­pen hízelgő mondattal minősítik az Ibrányi Tsz SE focicsapatát. Nem ok nélkül, hiszen a rétközi­ek alaposan rászolgáltak a jelző­re. Az elmúlt évben például szinte végig ott voltak a dobo­gós hely valamelyikén, aztán egyik pillanatról a másikra visszaestek és kimaradtak a te­rületi bajnokságba került első hat közül. Az idei küzdelemso­rozaton is ott folytatták, ahol ta­valy abbahagyták . . . Leadták az óriási előnyt Augusztusban igen jó rajtot vettek az ibrányiak. Sorra nyer­ték meccseiket és a bajnokság hajrája előtt óriási, öt pontos előnnyel várták a mátészalkai rangadót. A találkozót elvesztet­ték, s ez nagy törést okozott. — Sajnos, 2:1-re kikaptunk — emlékezett Gégény Rudolf, az Ibrányi Tsz SE labdarúgó-szak­osztályának vezetője.­­ Ráadá­sul ifjúsági csapatunk késése miatt egy büntetőpontot is le­vontak a felnőttgárdától, így az­tán az ötpontos előny egy nap alatt kettőre olvadt. A csapat valósággal összeomlott, sorra jöttek a vereségek és az őszt már négypontos hátránnyal zártuk, az élre került Mátészal­kai MTK mögött. — Az őszi visszaesés oka, a szakosztályon belüli zűrzavar volt — mondta Berencsi András edző. Emiatt késett többször if­júsági együttesünk is, s ennek a felnőttgárda itta meg a levét, a büntetőpont levonásával. Az ed­zéskörülmények sem voltak ren­dezettek, ami szintén nagymér­tékben hozzájárult az összeom­láshoz. Visszaszerzett bajnoki álmok A télen, a bajnoki szünetben az egyesület vezetői igyekeztek megváltoztatni a kialakult rossz helyzetet. Fáradozásuk sikerrel is járt, de a játékosállomány alapos megcsappanása miatt Ib­­rányban már szinte mindenki feladta a bajnoki álmokat. A kezdő tizenegy tagjai közül Far­kas István és Kernács László után távozott a kapus Szabó Sándor, míg Imre József, Kerék­gyártó László és Ónodi Bertalan bevonult katonának.­­ A tavaszt egy megrázó ve­reséggel kezdtük, Tyúkodon 4:0- ra kaptunk ki — válaszolta a szakosztályvezető. — Utána azonban egyre jobban magára talált a csapatunk, felzárkóztunk az élen álló Mátészalkához. A kezdő tizenegybe került fiatalok kellemes meglepetésre pótolni tudták az eltávozott régieket. A 16 éves középcsatárunk, Kalde­rák József például szinte minden meccsen megrúgja a maga gól­ját. Robbanékony, gyors, jól ér­zi a kaput. Imre Gyula szintén egyik erőssége lett a felnőttgár­dánknak. Teschmayer István, Aj­­ler József, Kató István és Ko­vács Tibor hétről hétre jó játék­kal járul a sikerekhez. Nem le­het panasz a többiekre sem, Do­rogi Mihály, Sipos János, Imre Dezső, Kocsis Antal, Mester Já­nos, Hermann Lajos, Bakosi László, Balogh­­ Zoltán, Kendi Ferenc és Láda Bertalan szintén egyenletes, jó teljesítményt nyújt. Nem lesz újabb megtorpanás? Az Ibrányi Tsz SE az elmúlt vasárnap azonban újra „megbot­lott”, a Nyíregyházi Volán-Dózsa otthonában hagyta az egyik pon­tot, így növelte előnyét — három pontra — a listavezető Mátészal­ka. — Én a nyíregyházi döntetlent nem tartom „botlásnak” — véle­kedett Berencsi András. — A Volán-Dózsa ugyanis tavasszal remek formába lendült, sorra aratja győzelmeit, így otthoná­ban döntetlent elérni. Igen is, bravúrnak számít! Ami pedig a hátralévő találkozókat illeti: nem adtuk fel az első hely megszer­zésének lehetőségét! Hét meccs még hátra van, közte a Máté­szalkai MTK elleni rangadó, me­lyet otthonunkban vívunk. Biz­tos vagyok abban, hogy végig ott leszünk — megtorpanások nélkül —, az első helyért vívott harcban. Ibrányban így vélekednek a szurkolók is, akik rendre elkísé­rik kedvenceiket idegenbe. Ott­hon ped­ig valóságos „oroszlán­­barlangga”” változtatják a pályát. A mostani listavezető MMTK-ra bizony nehéz 90 perc vár a rét­közi nagyközségben. B. D. Jön Kroeze is! Rajt után, Nagydíj előtt A tavasz csalhatatlan közeled­tét sok egyéb között a hazai autó-motorsport felélénkülése is jelzi. Hétvégeken egyre gyakrab­ban búgnak fel a motorok or­szágszerte, jelezvén, megkezdő­­dödött az idei versenyévad. Az autósoknál a győri 13. Vo­­lán-rany jelentette a nyitányt. Kö­zel kétszáz első és másodosztályú páros vágott neki a szervezők ál­tal a Kisalföldi síkságon és a ba­konyi rengetegben kijelölt útvo­nalnak. A másodoszt­ályúak 2 és fél ezer kilométert teljesítettek, az első kategóriásoknak csak a gyorsasági különszakaszok össz­­távja volt csaknem egyi. .. A sok újdonság között egy, szá­munkra is feltűnő: első ízben je­lentkezett a stratnál két nyírsé­gi szakosztály. A Volán-Dózsa SC autósai mellett ugyanis ott voltak a sóstóhegyi Vörös Csil­lag Tsz szakosztályának tagjai­­is. A vasárnapi célba érés után ki­derült, hogy utóbbiaknak jobban sikerült a premier. A Volán Bácskai—Bagoly párosa ért csak a célba, másik két versenyzőjük idő előtt búcsúra kényszerült. Ugyanezt a sóstóhegyiek közül a Bakosi—Kardos kettős tette. A Karsai—Barabás duó és a Ba­­ráth—Balázs pár sikerrel ért cél­ba. Karsaiék a hetes géposztály­ban ráadásul csaknem a dobogó­ra is felléphettek. Egy aprónak tűnő kuplunghiba miatt végeztek „csak” a negyedik helyen. Ám, hogy teljesítményük mit jelen­tett, mi sem bizonyítja jobban, minthogy ezzel az eredményük­kel az abszolút ranglista 12. he­lyén kötöttek ki. Mivel a viadal kétszeres szorzójú volt, Karsaiék várakozáson felül hat pontot sze­rezvén kezdték az évadot.. . Jól indult a salakmotorosok pá­ros bajnoksága is a nyíregyhá­ziak számára . . . Szolnokon ked­vezőtlen körülmények a szaka­dó eső, az első futam után el­romlott startgép — között vég­eredményben a Balogh—Petriko­­vics pár a harmadik helyen fe­jezte be a 13 futamos versenyt. S bár a debreceniek és a mis­kolciak erősen tartalékosak vol­tak, mindez a siker értékéből vajmi keveset von le ... A salakmotornál maradva, áp­rilis 30-án izgalmasnak és látvá­nyosnak ígérkező összecsapás szemtanúi lehetnek a nyíregyhá­zi nézők. Délután négy órától hét nemzet 16 motorosa mérkő­zik meg egymással immáron ötö­dik alkalommal Nyíregyháza vá­ros Nagydíjáért. A városi tanács alapította rangos verseny nyer­tesei között ott találjuk — két­szer is — Sziráczki Istvánt és a szovjet Iván Kornyevet. A jelen­legi védő: Berecz Péter. Az ed­digi nevezések valóban csemegé­nek számító eseményt ígérnek. Itt lesz ugyanis a május 2-án vi­lágbajnoki párosversenyen in­duló két legjobb holland, Henri Kroeze és Moots is. Jugoszláviá­ba menet állnak majd meg pén­teken a 20 futam kedvéért a nyu­gat-európaiak. Rajtuk kívül négy csehszlovák, két-két osztrák, olasz, bolgár és NDK-beli mo­toros indul. A magyarokat a vé­dő Berecz Péter, valamint a ké­sőbb kijelölendő legjobb nyíregy­házi fiatal képviseli majd ... Lapzártakor kaptuk a hírt Szö­veti Ferenctől, a Volán-Dózsa el­nökétől : zömében megérkeztek Nyíregyházára a név szerinti ne­vezések is az április 30-i nagy­­díjra. A két holland mellett ugyancsak nagy név a „szakmá­ban” az olasz Terenzani. Mel­lette Itáliából Robolini jön majd. Ausztriát Engelmayer és Vis­­bacher képviseli. Az NDK két versenyzője Rahl és Trimmer lesz. A négy csehszlovák közül Jasa, Duda és Kubicsek részvé­tele már biztos ... (kalenda) KOSÁRLABDA Országos döntőben Az országos egyetemi és főis­kolai bajnokság küzdelemsoroza­tában is remekel a Nyíregyházi Tanárképző Főiskola női kosár­labdacsapata. A megyeszékhelyi főiskolások sikerrel vették az újabb akadályt és bejutottak az országos döntőbe, melyet a négy legjobb gárda résztvételével áp­rilis 27. és 30. között Sopronban rendeznek meg. Nyh. Tanárképző Főiskola—Pé­csi Tanárképző Főiskola 70:66 (38:29). A pécsiek az NB II Nyu­gati csoportjának második helyén állnak, tavaly döntősök voltak, így mindenki esélyesebbnek tar­totta őket a továbbjutásra. Rá­adásul a mérkőzés előtti utolsó edzésen a nyíregyháziak egyik legjobbja, Dézsi súlyos bokasé­rülést szenvedett, lábát begip­szelték, ő már csak ősszel állhat a TK rendelkezésére. Az átszer­vezett csapat azonban igen re­mek játékot nyújtott és nagy küzdelemben megérdemelten har­colta ki a döntőbe jutást. Ld.: Csermely 24, Beliczay 17, Csapó 13, Névtelen 12. Mint arról már beszámoltunk, a Nyíregyházi Tanárképző Fő­iskola férfi kosárlabdacsapata is bejutott a soproni döntőbe, így a Sóstói úti oktatási intézmény két gárdával képviseli megyénk színeit az ország legjobbjai kö­zött. 1982. április 25 Nem focizott, és mégis Sokan úgy tartják: a labdarúgó­pályákon csak az lehet jó játék­vezető, aki focizott, tehát ismeri a sportág csínját-bunját. Erre a feltevésre alaposan rácáfolt Er­délyi Béla, a záhonyi MÁV cso­mópont gépesített rakodási fő­nökségének Kovács szakmunkása, ő nem volt labdarúgó és mégis, legutóbb az év játékvezetője lett Szabolcs-Szatmárban. A legjobb bíró — Ha nem is fociztam, de azért rajongásig szerettem és szeretem a labdarúgást, s ezért tettem ti­zenöt éve, 30 évesen játékvezetői vizsgát — mondta érdeklődésünk­re Erdélyi Béla. — Először a kis­­várdai járási bajnokság találko­zóin fújtam a sípot, majd tíz éve a megyei bírói keretnek lettem a tagja. Azóta minden hét végén ott vagyok a meccseken, eddig csak egyszer mondtam le a kül­detést, mert március 28-án a fiam­nak volt a katonai esküje. — A megyei bajnokságban Ho­­dászon mutatkoztam be. Köztu­dott, hogy ott mindig szorult helyzetben van a játékvezető. Per­sze, hogy tartottam a hodászi ta­lálkozótól . . . Magamban meg­fogadtam, nagyon figyelek min­denre. igyekszem kezembe tar­tani a meccset. Sikerült, egyetlen rossz szót sem kaptam a 90 perc során. — Rázós mérkőzés? Eddig nem volt benne részem. Pedig nemcsak Hodászon vezettem. Emlékszem, Balkányba egyszer egy bíróverést követően mentem. És ráadásul a hazaiak sorsdöntő találkozót vív­tak, osztályozót játszottak a me­gyei bajnokságban maradásért. Az első meccsen az ellenfél Nagyecsed 2 :1-re nyert. A vissza­vágón tehát adott volt a lehető­ség a fordításra. A balkányiak ennek megfelelően küzdöttek, tá­madtak. Az egyik ecsedi ellen­akciónál azonban védőjük a 16- oson belül, gólhelyzetben sza­bálytalanul szerelte a támadó já­tékost. Én természetesen meg­ítéltem a 11-est, amit Nagyecsed értékesített és 1:0-ra elhúzott. Egy rosszalló bekiabálás sem sem hangzott el a nézőtérről, mert valóban jogos volt a bünte­tő. — Egyébként az NB II-ban is működtem, igaz, határbíróként. A korhatárból ugyanis kifutot­tam, 45 éves vagyok. A feljebb­­lépés így lehetetlen. Ennek elle­nére a legjobb tudásom szerint működök tovább a megyei baj­noki meccseken. Mint mondtam, szeretem a focit és jó pár évig még a pályán akarok maradni a kezemben a síppal. _ _—————— &bd] A NöM ffivrartistái Az MSZMP Szabolcs-Szatmár megyei Bizottsága és a megyei tanács, lapja Főszerkesztő: Kopka János Szerkesztőség: Nyíregyháza, Zrínyi Hona u. 3—S. 4401 Telefon: 11-277, 11-425, 11-525, 11-144 Telexszám: megyében 344, megyén kívül 73 344. Postacím: Nyíregyháza, Pf: 47, 4401 Kiadja a Szabolcs megyei Lapkiadó Vállalat Nyíregyháza, Zrínyi Hona u. 3—5. 4401 Telefon hirdet­ésügy­ben: KM so. igazgató, főkönyvelő: 10-003, PL: 25 Felelős kiadó: Mádi Lajos Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hirlapkézbesítő postahivataloknál és kézbesítőknél Előfizetési díj egy hóra 34,— forint, negyedévre 102,— forint, félévre 204,— forint, egy évre 400,— forint Kéziratokat nem őrzünk meg és nem adunk vissza NYÍRSÉGI NYOMDA Felelős vezető: Jáger Zoltán INDEXSZÁM: 35 050 HD ISSN 0133—30SS