Képes Sport, 2019. július-szeptember (18. évfolyam, 27-39. szám)

2019-07-03 / 27. szám

Ma játszik Magyarországnak egyedül a ka­jak-ken­ u 2019 ősr Magyarországnak egyedül a kajak-kenusok nyertek aranyérmet a minszki, második Európai Játékokon, de ők négyet is, ezzel a 13. helyen végeztünk az országok közötti vetélkedésben. Egyelőre jóindulattal is legfeljebb csak annyi mondható, hogy még csak halványan körvonalazódik, mi akar lenne az európai olimpia. A duplázó Kopasz Bálinttal együtt ennyi magyar sportoló szerepelt az Európai Játékokon. A 281 tagú fran­­k házigazda Fehéroroszország édményesebb Oroszország (218) következett, már ami a mennyiséget illeti, magyar a kilencedik legnépesebb küldöttség volt. Liechtensteint egy versenyző képviselte. Az olimpiához hasonlóan az Európai Játékoknak is van lángja, ez május elején indulva bejárta Közép-Európát, május 9-én Budapesten is megfordult. Volt kabalafigura, nyitó és záró ce­remónia is, az olimpiákat idéző külsőségek tehát részben már megvannak, már csak ki kellene találni, mit is akarunk az Európai Játékokkal. A legeredményesebb Oroszország lett 44 aranyéremmel, egyedüli országként jutott száz érem fölé (109), 24 győzelem­mel a második helyen a házigazda Fehéroroszország végzett jelentősen elmaradva az elsőtől és sokkal megelőzve a harmadik Ukrajnát (16 arany­érem). A négy aranyérmet gyűjtő Magyarország a 13. helyen végzett. A legnépesebb, 281 főt számláló küldöttséggel Minszkbe utazó Francia­­ország hat első helyet elérve a 8. helyet szerezte meg az országok közötti versengésben. A fehéroroszok második helye is azt mutatja, hogy a hagyo­mányosan erős sportnemzetek nem adtak bele apait-anyait az Európai Já­tékokba, egyelőre a keleti blokk fitogtatja itt az erejét, ezt erősítik az eddigi helyszínválasztások is. SZÖVEG: KOVÁCS GERGELY FOTÓ: NEMZETI SPORT, AFP­­W Minszk utcáit is beleszámolva 14 versenyhelyszínen zajlott az Európai Játékok. A Dinamo Stadion közülük a legnagyobb, 22 ezren fértek be az atlétikai versenyek, valamint a nyitó és záró ünnepség helyszínére. Minszkben tizenöt sportágban mérte össze az erejét ötven országból jó négyezer versenyző. Négy éve Bakuban az első játékokon csaknem hatezren voltak és harminc sportág szerepelt a programban. Kikerült az úszás és csatolt részei, a vívás, a röplabda terem- és strandváltozata, a triatlon, a BMX, a mountain bike és a tékvandó. Igaz ugyanakkor, hogy bár a verseny kisebb lett, a rangját erősíti, hogy tíz sportágban is tokiói olimpiai kvótát lehetett szerezni Minszkben. Azért szurkolói szemmel nehéz eligazodni, mi alapján dől el, hogy van, illetve nincs verseny bizonyos sportágakban. Az úszás például nagyon erősen kötődik az olimpiához, most nem szerepelt a műsorban, ott volt viszont a szambó Az biztos, hogy ki kell találni a verseny profilját, egységes szemléletet kellene tükröznie a sportágválasztásnak, mert egyelőre meglehetősen arctalan az Európai Játékok. 15 A háttér