Dolgozók Lapja, 1983. június (38. évfolyam, 128-153. szám)

1983-06-07 / 133. szám

1983. június T, teed«! Honvédelmi versenyek Tatán A Magyar Honvédelmi Szö­vetség Komárom megyei ve­zetősége az MHSZ 35. évfor­dulója jegyében haditechni­kai bemutatóval egybekötött honvédelmi versenyt rende­zett Tatán, az Építők parkjá­ban. A versenyt Kovács Ist­ván ezredes nyitotta meg. Jelen voltak megyénk, illetve a város párt-, állami és társa­dalmi­­ szerveinek, valamint a Swazarm — az MHSZ csehszlovák testvérszervezeté­nek — komárnéi képviselői. A verseny jó hangulatban, gördülékenyen folyt le, ami a jó előkészítésnek és a csapa­tok felkészültségének köszön­hető. Lebonyolításához nagy segítséget nyújtott a Magyar Néphadsereg egyik alakulata. Eredmények: összetett hon­védelmi verseny: Nők: 1. Herczeg Edina (Tata­) 2. Popper Krisztina (Tatabánya), 3. Fülöp Bernadett (Tatabá­nya). Ifjúsági fiúk: 1. Benyőcs Ferenc (Tatabánya), 2. Tóth Ferenc (Tata), 3. Török János (Dorog). Férfiak: 1. Kónya Kálmán (Tatabánya), 2. Cze­­nek László (Oroszlány), 3. Szabó Sándor (Oroszlány). A csapatversenyben: 1. Tatabá­nya, 2. Tata, 3. Oroszlány csapata. A sorkötelesek általános honvédelmi versenyének ered­ménye: 1. Tata, 2. Tatabánya, 3. Oroszlány csapata. A tartalékosok honvédelmi versenyén : 1. Tatabánya.: KPM, 2. Esztergom, 3. Orosz­­lány csapata. A tartalékosok párbajlövé­szetén: 1. Tata, 2. Oroszlány, 3. Dorog csapata. A díjakat Farnadi Béla al­ezredes az MHSZ megye­ tit­kára, Tóth István alezredes, és Haris Gyula, a városi pártbizottság első titkára ad­ta át a helyezetteknek. DOLGOZÓK LAPJA KÉZILABDA NB I. Tavaszi első a Tatabánya női csapata TATABÁNYA —TESTNEVELÉSI FŐISKOLA, NŐI 21:20 (12:13) Budapest, Alkotás u. 200 néző, vezette: Hajas, Németh. Tatabánya: Sziklai — Kiss, Keczkóné, Tóthné, Jónás, Ra­­dóczi, Major. Cserék: Meksz, Török, Zsíros, Szlaukóné, Kruzsicz. Edző: Laurencz László. A TBSC számára a mérkő­zés tétje az volt, hogy győ­zelme esetén a tavaszi idény­ben az első héten végez. Jól is kezdett, 6:2-re és 7:3-ra is vezetett. Fegyelmezetten, ma­gabiztosan játszott, ám ez egy idő után kapkodássá lett. A védekezés sem válto­zott jó, a főiskolások hat hétmé­terest lőhettek, ezeket értéke­sítették is. A TF egyenlített (10:10), majd átvette a veze­tést. A félidő lefújása előtt néhány másodperccel Jónás hétméterest hibázott. A második félidőt — utób­bi szokásához hűen —, jól kezdte a Bányász. Már ekkor véglegesen eldönthette volna a mérkőzést, de a helyzetek kimaradtak, az ellentámadá­soknál viszont a főiskolások nem hibáztak. A TF vezetett 17:15-re. Drámai küzdelem foly­t a pá­lyán, Jónás nagy nehezen egyenlített, aztán 19:18-ra vezetést is átvette a Bányász.­­ A főiskolások kétszer egyen­lítettek, de az addig gy­engél­­kedő Zsíros közvetlenül mérkőzés lefújása előtt szél­­­ről gólt ért el. A tatabányai csapat rend­kívül idegesen játszott csak az utolsó másodpercek­és­ben harcolta ki a győzelmet. Góllövők: Jónás 8, Major Tóthné 3, Radóczi, Kiss 2-2, 4, Zsíros, Keczkóné, Jók: Sziklai és Tóthné. Mivel a Bányász azonos pontszámot ért el (23 pont) a Bakony Vegyésszel, de le­győzte a veszprémieket, az idény végén vezeti a tábláza­tot. Az ne zavarja meg az­­ olvasókat, hogy a Bakony Vegyésznek már 25 pontja van, ugyanis az őszi idényből egy mérkőzést előrehozva már lejátszotta a Bp. Spartacus ellen. A TBSC női csapatának történetében első eset, hogy ilyen előkelő helyen áll az első „menet” után, bár lányok tudják, hogy a neheze­n még hátravan, mert ősszel nyolc mérkőzés lesz idegen­ben, köztük valamennyi rivá­lissal. MA DÉLUTÁN: TATABÁNYA—RÁBA ETO­­FÉRFI MÉRKŐZÉS Az NB I-es kézilabda-baj­nokságban a hajrához érkez­tek a csapatok. Az utolsó két fordulót a héten játsszák le. A TBSC szép győzelmek után ma délután 18 órától az ed­dig kitűnően szereplő győri Rába ETO-t fogadja. A len­dületben lévő hazai csapat az esélyesebb a győzelemre, és ezzel felzárkózhat az élme­­­zőnyhöz. VÍZILABDA A tatabányai vízilabda­utánpótlás eredményei: Országos ifjúsági bajnok­ság: KSI—TBSC 18:7. TBSC Szentes 10:9. TBSC—Szolnok 11:7. Országos serdülőbajnokság : KSI—TBSC 14:12. TBSC— Szentes 12:9. Szolnok—TBSC 10:8. Lunacsek (fehér 5-ös) bomba­gólja az ifjúsági bajnokság­ban (Fotó: Nagy Zoltán) Ifjúságiak és serdülök TERÜLETI LABDARÚGÓ-BAJNOKSÁG Esztergomból elvittek egy pontot MIM VASAS—RÁCKEVE 1:1 (1:0) Esztergom, 1400 néző, ve­zette: Tar József. MIM Va­sas: Bullán — György, Fo­­garasi (Varga), Ilosvai, Or­mánál, Zöld, Szilágyi, Her­nádi, Peszeki, Szenczi, Mo­­recz (Cserép), Edző: Kertes László. Viharos hazai rohamok ve­zették be a mérkőzést. Az esztergomiak teljesen beszorí­tották a­­ vendég csapatot. A 6. percben Peszeki—Zöld összjáték után a védő kiug­rott és a kimozduló kapus mellett a bal alsó sarokba lőtt. 1:0. Sok jó helyzet maradt ki­használatlanul az első félidő­ben. A 13. percben Szenczi át­adása után Szilágyi 16 méter­ről mellé lőtt. Nem sokkal ké­sőbb ugyancsak Szenczi bal­­ oldali beadását Peszeki közel­ről Fekete kapus ölébe fejel­te. Ráckevei ellentámadás kö­vetkezett, egy beívelt szög­letnél György Lajos, a hul­lámon túljutott labdát a kapu­s lőteréből kivágta­. Ismét a sokat mozgó Zöld kapott Hernáditól jó labdát, de Fe­kete kapus szerencsével szög­letre hárított. Már mindenki a félidőre várt, amikor Or­­mándi megugrott a védők kö­zött, már csak a kapussal állt szemben, de éles lövése elke­rülte a bal sarkot. Szünet után Szilágyi lövése a kapufáról lepattant, Pe­szeki 6 méterről mellé lőtt,­ majd Szenczi szöglete után ugyancsak a középcsatár fe­jelt fölé. Az idő múlásával a jobb erőnlétű vendégcsapat fölénybe került. A 86. perc­ben Drahos a jobb oldalon kétszer is becsapta Hernádit, jól lőtte középre a labdát és az érkező Huber 12 méterről lőtte középre a­ labdát és az érkező Huber 12 méterről a hálóba vágta azt. 1:1. Hiába játszott 70 percig nagy fölényben az esztergomi csapat és dolgozott ki sok jó helyzetet, a vendégeknek egyetlen valamirevaló akció elég volt egy pont megszer­zéséhez. A hazaiak közül Zöld, György Lajos és Burián tel­jesítménye emelhető ki. — Bakos — ÉRD—BÁBOLNA 4:1 (1:0) Érd, 600 néző, vezette: Fe­hér. BSE: Balogh I. — Csi­kós, Lipóth, Kökény, Nagy (Balogh NI.) — Benkó, Paksi (Tóth), Ollé — Vas, Péntek, Pável. Edző: Paksi Zoltán. A mérkőzésnek már nem volt tétje a feljutás,­ vagy ki­esés szempontjából, így­ mind­két csapat felszabadultan ját­szott. Az első támadást a ha­zaiak vezették, az első hely­zet viszont a bábolnaiak előtt alakult ki. A nagy melegben meglehetősen lassan szőtték a támadásokat a csapatok. A félidő hajrája hozott élénkséget a játékba. A csak 42. percben Vas egy csel tisztára játszotta magát, után­­e kapufára rúgta a labdát, amely onnan a hazaiak játé­kosához került, aki hosszan szöktette Paulit, s ő közelről a hálóba vágta a labdát. 1:0. Szünet után élénkült az iram. Az 52. percben a pálya közepén kapott jó Pauli és ismét a hálóba labdát ta­lált. 2:0. Két perccel később Pavel a pálya közepén kiug­rott, majd tizennégy méter­ről a jobb felső sarokba lőt­te a labdát. 2:1. Fölénybe került a vendég­csapat. A 61. percben Lipóth a kapufára vágta a labdát. Egy perccel később a hazai támadásnál Szekulidisz ért el gólt, 3:1. Utána a Bábolna erőtelje­sen rohamozott, csatárai egy­más után kétszer is a kapufát találták telibe. A 90. percben egy vendég szögletrúgás után szerencsésen mentettek a ha­zaiak, ebből vezettek és Pauli ellentámadást újból a kapuba talált. 4:1. Az első unalmas játékrész után a másodikban élvezetes mérkőzést vívott a két csa­pat. A bábolnaiak négyszer találták el a kapufát, a ha­zaiak viszont­ jól kihasználták helyzeteiket. Jók: Balogh I., Lipóth, Kökény. •. A. 7 KOSÁRLABDA MNK Jó játék Kaposvárott A férfi kosárlabda MNK legjobb 16 csapatának négy város adott otthont: Buda­pest, Pécs, Salgótarján és Kaposvár. Körmérkőzés májában itt döntötte el sor­a a négyszer négy­es mezőny a továbbjutást. Megyénk NB I-es gárdája, az OBSK, a kaposvári cso­portba került olyan együttesek társaságában, mint a ma­­gy­ar bajnokság második he­lyezettje, a MAFC és a ta­valyi sikercsapat, a ZTE. Mel­lettük a helyi újonc első osztályú SÁÉV-vel kellett még megküzdenie a Bányász­nak. ZTE—OBSK 100:88 (47:57) Kaposvár, Sportcsarnok, 300 néző, vezette: Weidinger, Lakner. OBSK: Ceglinski (12), Magyar (22), Krajnyik (10), Grygiel (19), Varga (4). Cse­re: Hiler (4), Knyihár (6), Kostyál (9). Edző: Vetési Im­re. Az első félidőben remekül ment az OBSK-nak az em­­berfogásos játék. Kimondot­tan szép kosárlabdát játszott, nagy közönségsikert aratva. Tízpontos előnnyel pihenőre a játékosok­ térhettek Szünet után néhány túl szi­gorúan megítélt személyi hi­ba a Bányász kulcsjátékosait sújtotta. Ettől az oroszlányi­ak elbizonytalanodtak és elegendő volt ahhoz, hogy ez a nemzetközi rutinú ZTE a maJ­ga javára fordítson. Kitűnt: Magyar, Grygiel, Ceglinski, Knyihár. OBSK—LAÉV 95:47 (45:42) Vezette: Páli, Lakner. Leg­jobb dobók: Grygiel (36), Ma­gyar (13), Hiler, Varga, Kraj­nyik (10-10). Az NB I újon­ca kellemetlen ellenfél volt, de nagyobb akadályt ez sem jelentett. Kitűnt: Grygiel. OBSK—MAFC 96:90 (83:83, 45:45) Vezette: Páli, Weidinger. Végig szoros csatát láthatott a közönség. Az egyik legma­gasabb játékosokból álló ma­gyar csapattal szemben ered­ményes harcot vívott az­ OBSK. Mindkét palánk alatt Ceglinski volt az úr. A töb­biek is jó partnerei voltak a lengyel fiúnak. A csapat küz­dőszelleme mellé a megfelelő erőnlét társult, amely külö­nösen a hosszabbításban dom­borodott ki. Megszületett a nagy meglepetés: győzött az Oroszlány! Kitűnt: Hiler, Ceg­linski, Magyar, Grygiel. A Bányász csoportjában harmadik helyet szerezte meg.a Az 1983. évi MNK döntő­jébe jutott csapatok: Bp. Honvéd, a PVSK, a Csepel, és a MAFC. — Bükki — Szánalmas játék EGER-DOROG 2:0 (1:0) Eger, 3500 néző, vezette: Maczkó. Dorog: Pálinkás — Guzsik, Goldschmidt, Kollár, Borsos — Sikesdi,­ Lukács I., Bör­öczki/ Schalk, (Csizmazia 66. perc) — Dómján (Kot­­tesz 42. perc), Tamás. Megbí­zott edző: Gabala Ferenc. Ahhoz, hogy a Dorog vala­micskét javítson nehéz hely­zetben, legalább egy kellett volna szerezni pontot Eger­ben. A szakvezetés azt vár­ta, hogy ilyen fellelkesült ér­zéssel veti magát a küzde­­lembe a csapat. Ám már az elején az egriek ragadták ma­gukhoz a kezdeményezést és csak Pálinkás bravúros köz­belépései akadály­ozták meg a gólszerzést. A 11. percben például Guzsik felesleges sza­bálytalansága miatt megítélt jogos büntetőt lábbal hárí­totta. A nagyszerű kapusteljesít­mény sem „dobta fel” a doro­gi csapatot. Igaz, keményen védekeztek a vendégek, de gólveszélyt nem tudtak je­lenteni. Pálinkás mentett szögletre egy veszélyes lö­vést. A 27. percben szabad­rúgás után Csepregi elé ke­rült a labda, az egri közép­pályás a kapu elé ívelt, ott a veterán Kiss Tibor berob­bant és a jobb sarokba fe­jelte a labdát. 1:0. Egy dorogi ellentámadás végén Tamás lövése pattant le a védőkről, majd ismét Pálinkás volt munkában. A 35. percben Dómján ugrott ki, a kifutó kapus és az egyik védő közrefogta. Dómján a földön maradt, aztán a 42. percben lebicegett a pályáról. A szünet sem használt Dorognak, játéka nem mutat­a­ta, hogy változtatni akarna az eredményen. Az 51. perc­ben Tamás célozta meg kaput, lövése mellé csúszott.­­ A 62. percben a dorogi vé­dők ismét hibáztak, az egri jobbszélső beadását Móricz kapta, aki egy jó csel után a­ jobb felső sarokba ívelte a labdát. 2:0. Egyre keményebb lett játék, a dorogiak két sárga a­lappal is feliratkoztak, az egri középpályást, Csepregit pedig kiállította a játékveze­tő. A tíz főre olvadt hazai gárda ellen sem volt veszé­lyes a Dorog, maradt a kétgó­los egri győzelem. Bár nagy meleg volt, ez nem csak a dorogiakra, ha­nem az egriekre is hatott. Jobban akartak a hazaiak és végül ez döntött. Olykor szá­nalmas volt a vendégek játé­ka, szinte az látszott: néhá­­nyan egyáltalán nem csi­nálnak ügyet abból, mi lesz csapatuk sorsa. Pálinkás és amíg játszott, Dómján emel­kedett ki a vendégegyüttes­­ből. — gs — Az NB II. állása: 1. Volán 361712 778 :41 46 2. SZEOL AK 36189 966:4245 3. Salgótarján 3618 71158:4243 4. Siófok 361413­961:4641 5. Kecskemét 3614121052:43*10 6. Hódmezőv. 3617 51452:3239 7. Baja 3613121156:4538 8. Kazincb. 3615 71455:5337 9. 22.­­42. Volán 3613101363:6036 10. Sopron 3612121239:3936 11. Eger 3615 51666:5635 12. Keszthely 3615 51639:5535 13. Ózd 3613 91458:6135d. Kinizsi 2610141245:4634 15. Szekszárd 3613 81543:6134 16. N.­Kanizsa 3614 51754:6233 17. Ganz-M. 3613 71656:8433 18. Dorog 3610111544:5431 19. Bauxrtb. 3611 7184­7 :6129 20. Nagybátony 368 42447:9620 I­ totó 23. heti eredményei: — o — A Sportfogadási és Lottó Igazgatóság közlése szerint a 23. heti totónyer­emények az illeték levonása után a kö­vetkezők : 13 találatos szelvény 508 darab, nyereményük egyen­ként 5165 forint, ezek közül 13 + 1 találatos szelvény 200 darab, a nyeremény és a ju­talom együtt 9381 forint. 12 találatos szelvény 9387 darab, nyereményük egyenként ISA forint. 11 találatos szelvény 66 130 darab, nyereményük egyenként 30 forint. A 10 ta­lálatos szelvények száma 290 873 darab, ezekre egyen­ként 11 forintot fizetnek. ^­ 1.Como—Campobasso 2:11 2.Cremonese-Bologna 4 :01 3.Milan—Atalanta l :01 4.Palermo—Bari 1:1X 5.Foggia—Pistoiese 0:0X 6.Lazio—Catania 2:11 7.Lazio—Catania I. f. 1:1X 8.Lecce—Arezzo 2:11 9.Lecce—Arezzo I. f. 2:01 10.Monza—Sambened. J :01 11.Monza—Sambened. I.f. 1:01 12.Perugia—Varese 1 :01 13.Perugia—Varese I. f. 1:01 -f 1 Reggiana—Cavese 4:31