Magyar Nap, 1937. május (2. évfolyam, 102-125. szám)

1937-05-04 / 103. szám

őzelmet érdemelt volna az MSE! Munkácsi SE—UI. CsSK 2:2 (2:1) Május 1-én Ungvárott játszotta le a két együ­t­­t­tíziós mérkőzését, melyet a mutatott játék­­­a­ adott helyzetek alapján az MSE-nek kellett megnyernie, kénytelen volt azonban az igen­­ döntetlennel is megelégedni, azony Sándor (Kassa) jó bíráskodása mel­­­tszották le a mérkőzést. Az MLE már az percekben sorozatos támadásokat vezetett, tk­komért tudtak kiharcolni, közben a CsSK jön és pár veszélyes helyzetet teremtenek, s a gól a tizenegyedik percben esett, a labda­­hoz került, aki a felső sarokba lőtte a lab­­zután a CsSK kissé erősít, két komért ér­­, de eredménytelenül. A 31. percben a biró zigorua­n tizenegyest ítélt az MTK ellen és ezt a ladal bevágta (1:1). Újra az MSE jut frontba és 34. percben pompás akció után Petrovay lapos éee a hálóban táncolt (2:1). A 38. percben ’Milibhetne a CsSK, de Österreicher önfeláldo­­tt a gólvonalról mentette a biztos gólt.­­A második félidőben a CsSK a jobbik csapat már a második percben Neumann kihasznál­ás MSE védelmének tétovázását és egyenlít ). Közben az MSE három hatalmas kapufát és ezek azonban mind kifelé pattantak. A 15. ven Österreicher újabb biztos gólt ment, sej­­am­ikoris senki sincs a kapuban, k. az MSE-nél Zdiárszky, Fiaikó, az Ungvári á­nál Tóti­, Lichtár, Vazovics, Tneravány 5:4 az MSE javára. O­p: CsSE—KTK 3:1 (2:1) A gólokat Gulyás,­­­ Koji, illetve Huszágh (II-esből) szerezték, pi SE-ben kivált Pa­pp, aki a mezőny leg­­mbere volt. Kapusnál a Védelem tűnt ki. gőrffú­jó: N­KSK Rusj 11 2:1 (2:0). A csupabajnoki sen nagy meglepetésre a­ CsSK tartalék­­ztek Melega (2), illetve Kapcsai góljaival.­­heln­ec: KSC—Beregszászi FTC 2:1 (0:1). A divízió vasárnapi fordulójában, a BFTC örü­lmények között vereséget szenvedett ,ál. otthonában lelkesen játszó KSC és a­­mely a mérkőzés nagyrészében fölényben delével szemben. Jók a KSC-nél: Borosa, ik I., Sándor, Weisz és Csefe. A BFTC- Insay II., Pánczél és Várady remekeltek, rést Douibrava (Kassa) jól vezette, s: MSE 11-Ungvári AC 4:2 (3:2) Az MSE 1s Popovics és Csepákkal megerősítve tetten győzték le az UAC csapatát. A Lautz, Popovics 2 és Csepák szerezték, góljait Crohmann és Jendrék lőtték, mezőnyben nagyszerűen játszott, a­onban tehetetlenek voltak. Egyénileg nél: Kovács V., Popovics, Ruzsák és játszó Kain, miig az UACnál: Barcsi, Csongor és Sándor remekeltek. *: P. Spartacusz—Ungvári KMSC 5:0 nkai csapat lelépte ellenfelét. A gó­­lokel 3, Langbauer és Kain ez szerez­ Spartacusznál: Braixtecker, Langbauer, Jolosinec, az UKMSC-nél: Sztankó és 1. félidő 35. percében Rákócsi UKMSC deletelenségért kiállították. Slávia—Vasutasok Ungvár 2:0 (0:0) .A mérkőzésen a Slávia szerencsével öbb és többet támadó Vasutasokkal gólokat Simon szerezte. Jók a Sláviá­­nl.­Vasutasoknál: Tóth, Satu és Horn­­c.közöst Teichmann Sándor jól ve-O ■•V izi-ünnepségek a Dunán nagy si­. A versenyeken 30 csónak 51 ez indult. A páros kaput a Krecsek m­á­r Prága nyerte. Az egyesben Smutny jött, Q a déli kerületi derbin. Vasárnap tár­­j alán­tán a G(S£—LTE déli derbit, Jan 0:0-nál félbeszakadt, miután az percben kapusának sérülése miatt, le­tt szlovenszkói csupabajnokság: Városi Makkabea 4:1, Bratislava­­—Hlohovec Ácsány—Trnava 2:1, Nyitra—Malacka 4:1,­­—Cseklész 2:1. rénik­ülesés i w11'5 m a RÉM old­ .H gkövet j-| iOMKRÉM I ffiJH ft Magyar Hapnan wml hirdetni: ,m il biztos siker! Magyar MszP A keleti divízióban még mindig nyílt az elsőség kérdése Az AON játszott, a CsSK győzött — A KSC most sem tudott pontot szerezni — A Törekvést már nem igen érheti meglepetés. AC Igló—CsSK Kassa 2:0 (0:0) A permetező esőben fefloyt divíziós bajnoki mérkőzés küzdelmekben elsőrangú szép sportot hozott. Az igazi szép futballt az AON játszotta, mégis vereséggel volt kénytelen elhagyni a pá­lyát, mert túl puha csatárai, dacára, hogy többet, támadtak, lövőképességben alul maradtak. A CsSK az első félidőben egy pár akciótól eltekintve inkább védekezik, azonban támadásaiban na­gyobb a lendület, akciói veszélyesebbek, de a szenzációsan játszó iglói halfsor biztosan veri vissza a szórványos lefutásodat. Második félidőben egyenrangú lesz a játék, hol az egyik, hol a másik kapu van veszélyben. A 15. percben Láncos beadásszerű éles lövése, el­kerülve a kaput, az ötös vonalon finiselés Jerga lábáról pattan a meglepett kapus hálójába. Az AON nem lankadva küzd a kiegyenlítésért s egyik kecsegtető támadásukat Tomko a 16-on be­lül csak gánccsal tudja megakasztani, amiért 11-es járt volna, a bíró azonban érthetetlen módon a büntetőén kívül állítja le a labdát és onnan rú­­gatja a szabadrúgást. A 42. percben ikorner AON ellen, Fazekas szépen ivel, a labda Jurenko előtt ér földet, akinek a kapu torkából lőtt labdája az ellenkező sarokban köt ki. A AON bajnoki re­ményei ezen vereséggel nagyon megcsappantak, bár az elsőség kérdése a három vezető csapat (CsSK, KAC, AON) között még mindig nyílt. A győztes csapatban csak a közvetlen védelem felelt meg, míg a csapat egyéb része formáján alul szerepelt. A mezőny legjobbja az AON half­­sora volt, de a három közül is kivált Fábián kö­­zépfedezet munkabírása és értékes romboló já­téka. Jó volt még Gánovszky, Pagurka és Miszli­­­vec. Egyéb május 1-i eredmények: CsSK—EMSE kölyök 2:0, CsSK ifj.­SK Igló ifj. 11:2. A CsSK utánpótlása elsőrangú. KAC—KSC 3:0 (3:0. A KSC-ét ezúttal elhagyta hagyományos KAC elleni szerencséje és meg kellett hajolniuk a na­gyobb­ tudást előtt. A KAC csapata imponáló stí­lusban fölényes­ játékkal igazolta tavaszi győ­zelmi sorozatának realitását. Kezdte után a KSC veszélyeztet, majd 10 percig tartó ostromuk után a KAC is magához tér s a játék lassan a másik térfélre szorul. A második félidőben a KSC csak védekezik, a tömörülő védelem mellett a KAC nem igen tud boldogulni. A KAC első félidőben szépen játszott, második félidőben játék nem igen alakulhatott ki, mert a KSC csak védekezett. Jól játszottak a KAC-ban, Takács, Pásztor, Leben­­szky, Drab, Kertész és Drottár. A KSC-ben a kapus, Bacsó és Zadrobilek, Svéd D­élessze­­ű­ jó bíró volt. Törekvés—Szepsi-i SC 5:1 (1:1) A bajnokjelölt az első félidőben nem nagyon erőltette magát, de így is biztosan győzött az MLSz I-ső osztályában. Az első félidőben egyes játékosok indolensül leállta­k a pályán, ami aztán megbosszulta magát, mert 1:0-ás állásnál a szep­­es­i halszél betudta állítani a félidő eredményét Második félidőben belefekszik a Törekvés, ál­landóan a szepsi-i térfelén folyik a játék s a szerzett gólok egészséges akciók szüleményei voltak. Jó volt Blinczer, Ungvár és Xáreczky, a SaSC-nél a centersfiaff. Baraki SÍI—KAC 11 1:1 (1:) A jóképességi­ baraki csapat bár lelkesen ját­szott, nem tudta a még lelkesebben játszó KAC 11-et két vállra fektetni. Váltakozó küzdelemben a Barak szerzi meg a vezetést, amit a KAO sz­el­egalizál. A Barak többet támadott, mégis a KAO Kerékpárvásárlás bizalom dolga. Minden gyártmányt kaphat olcsón kényelmes részlet­­fizetésre is Spira-cégnél kerékpár..és varrógép szakm­echanikus, KoMee, Szobir u. Árjegyzékel díjtalanul kard. szerezhette volna meg a győzelmet, mert Keszi egy 11-est nem tudott értékesíteni. Gólok: Keszi, illetve a centerhalt. Sparta—SK Varano 1:0 (1:0) A Zsupa-bajnok­ I­­ágban gyenge játékkal győzött a bajnokjelölt. Botrányba fulladt a megismételt UMTE—UTESC bajnoki mérkőzés A megismételt mérkőzés sem nyert befejezést — Az egyik UMTE-játékos leboxolta a játékvezetőt, akit elöntött a vér és kiköpte a fogát — Az UMTE 1:0-ra vezetett Ungvár, május 3. — A keleti kerület vála­szt­­mányának határozata értelmében május 1én kel­lett volna lejátszani az őszről elmaradt UNTE— UTE-SC bajnoki mérkőzést, mely azonban a meg­ismételt mérkőzésen sem nyert befejezést. Már a mérkőzés előtt és alatt is látni lehetett, hogy a mérkőzésnek nem lesz sima befejezése, mert egyes játékosok doppingolva vannak, azután túl sokszor elragadtatták magukat. De nemcsak ez volt a hi­ba. A főhiba a bíróban volt, aki mindenhová va­ló, csak futballpályára nem. Az, amit az első fél­időben megengedett magának, szégyene volt a fu­tballbíráskodásn­a­k. A második félidő 25. percében tettleg inzul­­tálták, ami egyúttal a mérkőzés végét is jelentette. A legmesszebbmenően elítéljük a tettlegességre ve­temedő játékost, akit a kerület bizonyára méltó büntetésben fog részesíteni, azonban nem hagy­hatjuk szó nélkül a­­bíró szerepét sem, aki amel­lett, hogy a legelemibb szabályokkal sincs tisz­tában ,az első félidőben annyi elfogultsággal ve­zette a mérkőzést és olyan durva és feltűnő hibákat csinált, hogy az példátlanul áll, még a viharokban és bot­rányokban gazdag kárpátaljai sportéletben is. Mindkét csapat több tartalékkal állott ki az ősz­ről elmaradt mérkőzésre és a mérkőzés úgy in­dult, hogy az UTK­SC csapata biztosan nyer. A bíró már a 15. percben jogtalanul ítélt az UTKGSC ellen, ezt azon­bam Bandikra kivédte. A tizenegyes előtt az U.MTK-játékos érintette kézzel a labdát és az ő kezéről pattant a labda az egyik UTK-SC védőjátékosra. Egy ilyen tizenegyest megítélni csak Ferenczy-féle bíróknak lehet. A 20. percben Barta magas hírbemelése miatt a bíró tizennyolc­­méteres szabadrúgást­ ítélt az UTK-SC ellen, Ká­bán lövi, de felé, a bíró valamiért megismételteti a rúgást és az egyszerű szabadrúgás érintés nél­kül a hálóba megy. A bíró megítéli a gólt, ho­lott­ a szabályok világosan előírják, hogy egysze­rű szabadrúgásból közvetlenül gól soha el nem érhető. A második félidőben az UTE-SC jut fölénybe, támadást támadás után vezetnek, de az UMTE- védők emberfeletti munkát végeznek. A 25. perc­nél tartunk, amikor Patai UTE-SC szélsőt a vé­dők letörteik, a biró a tizenegyes pontra mutat, amikor hozzáugrik Benes I UMTE-játékos és va­lamit kérdez tőle, majd ököllel a biró arcába vág, akit pillanatok elönt a vér és lefújja a mérkőzést. A mérkőzésnek a kerület előtt lesz folytatása. A bíró ellen az UTK-SC vezetősége feljelentést tesz szabálynemiszterés és elfogultság miatt. Az UMTE-nél Hiezner, Medek és Kalhán, az­­ UTK-s SOmnél Koh­t, Barth­a tűntek ki. A mérkőzést­­ Ferenczy Kálmán lehetetlenül, Hozzá nem értően és egyoldalúan vezette. A Ligeti lesz a nyugati kerület bajnoka? Pozsony, május 3. — A nyugati kerületben a kettős ünnepen bajnoki mérkőzések volta­k. A Li­geti három pontelőnyre tett szert és majdnem bajnoknak tekinthető. — Eredmények: Szombaton: Ligeti—Donaustadt 2:1 (2:0). Bíró, Farkas. A Ligeti csak nehezen győzött, miután a Donau­­stadt a második félidőben sokkal jobb volt. Admira—Virágvölgy 0:0. Bíró: Jakob. Elkese­redett küzdelem. Vasárnap: Ligeti—Virágvölgy 0:0. Biró: Grümberger. Vi­rágvölgy önfeláldozó játékkal megmentett egy pontot. PTE—Szenes SC 0:0. Biró: Bauer. A PTE lel­kesen játszott. Donaustadt—Testvériség 7:2 (1:2). A Testvéri­ség szünet után összeroppant. Diószegi SE—Admira 3:2 (2:0). Biró: Förster. Megérdemelt győzelem. II. osztályú eredmények: BTC—Törekvés 5:0, Dornkappeln—Labor 8:0, MTE—Püspöki 0 : 0, Union—Vas 3:1. Megjelenik hétfő kivételével minden nap. —Szer­kesztőség: Mór. Ostrava-Privoz, Dr. Benes-u. 5. Tel. 972-10 és 972-11. — K­iadóh­i­va­ta­l: Mór. Ostrava-Privoz, Dr. Benes-utca 5. sz. — Tel. 972-11. Pozsony: Vármegyeháztér 11 (Traub) Kassa: Gyár u. 3 (Grossmann) Egyes szám ára 50 fillér. (Minden szám után 5 fill. portóval együtt.) _ Előfizetési ára: Egy hónapra 12 korona, negyedévre 34 korona, félévre 66 korona (Minden szám után 5 fillér portóval együtt.) A Magyar Nap havi előfizetési díja külföldön: Austria, Jugoslávia, Lengyelország 12.— Kcs, a többi európai országokban 18.— Kcs, SSSR-ben és a tengerentúli országokban 25.— Kcs. Felelős szerkesztő: Dr. Ferencz László, Moravski Ostrava-Privoz. Kiadja: Nágel Endre, Mór. Ostrava-Prívoz. Ellenőrző postahivatal Mór. Ostrava 3' Nyomja: Újságkiadó és nyomdaipari társaság Kelter M­­an. Mór, Optwa-Phow Kedd, 1937 május 4. A CSEHSZLOVÁKIAI RÁDIÓ MAGYAR MŰSORA Kedd, május 4. POZSONY: 8.05 Magyar iskolarádió. Alsófokon: „Anyák napja.“ 1. Az anya. Elmondja: Farkasné- Táborszky Olga. 2. „Az anyai szeretet.“ Hang­­játék. Irta: János Klára. 3. Dalok. Előad­ják . Or­so­lya­ tanítónőképző növendékei. 4. Mi­ujság a nagyvilágban. 8.35 Magyar iskolarádió. Felső­fokon: Átvitel a kassai stúdióból. 9.05 Az iskola­­rádió i postája. 10.10 Magyar lapszemle. 13.40 A munkapiac hírei. 14.05 Magyar hírek és időjárás­­jelentés. 18.00 Új adatok Liszt Ferenc biográfiá­jához. Stroll Frigyes előadása. 18.10 Johann Ne­pomuk Hummel: Szonáta F-mo­ll, opus 20. (Allegro moderato - Adagio maestoso - Finale - Presto.) Zongorán előadja: Schrwatzné-G­rünwald Márta, 18.30 Munkásnegyedóra. Az ember fejlődése a trájomembertől a kulturlényig. Hoffmann Nándor előadása. 22.20 Magyar hírszolgálat és időjárás­­jelen­tés. KASSA. 8.05 Magyar iskolarádió az alsótok számára. Átvitel Pozsonyból. 8.36 Magyar iskolán rádió. Felsőfokon: Tóth Endre: „Rohmátl barlang­ja.“ Hangjáték. 9.05 fi magyar iskolarádió pos­tája. 10.10 Magyar lapszemle. 13.30 A munkapiac hirei. 14.05 Magyar hírek, idő­járásjelentés. 17.40 „Boer Gr. Hymen láncai.“ Hangmontázs. Előadja a kassai rádióállomás magyar drámai együttese. 18.50 Magyar fh­irek. 22.20 Magyar kiszolgálat és idő,járás jelentés. Kassai magyar színházi műsor: Kedd délután: ,­A cigánybáró.“ (Szűcs László fel­­léptével.) — Este nincs előadás. Szerda: „Könnyű a férfiaknak.“ (Prózai bemutató.) Csütörtök délután: „A mosoly országa.“ (Szűcs László felléptével.) — Este: „Három a kislány.“ (Szű­cs László felléptével.) MAI MOZIMŰSOR ______________POZSONY______________ LUX SZERENCSEGYEREKEK Főszereplők: Lilian Harvey, Willy Fr­isch, Pani Kemp, Oskar Sima, Ifjúság számára nem alkal­mas. URANIA ~ * ÍGY VÉGZŐDÖTT EGY SZERELEM Főszereplők: Willy Foret, Panda Wesnedy, Gr Griindgens, Franz Herterirti. PALACE VÉGE ROSSZ, MINDEN Jó Sikerült vígjáték. — Főszereplők: Szőke­­Szakáll, Verebes Ernő, Bársony Péter, Hahnay Tibor, REDOUTS TÁNCRA SZÜLETETT Főszereplők: Eleanor Powell, James Stewart, Virginia Bruce, Una Merkel HÉTRÖPÖL ~ ~~ LEÁNYSZÖKTETŐ Vígjáték. — Pat & Patachon. — Ifjúság számára nem alkalmas. TATRA KREUTZ­ER-SZONÁTA Tolsztoj novellája után. Főszereplők: Tál Dagda­ver, A. Schönhals, Peter Petersen. A VÉGZETES PILLANAT Felvilágosító film. — Érdekes mellékprogram. — Ifjúság számára nem alkalmas. ALFA: Leány proktirával. ÁTLÓN: így végződött egy szerelem. SCALA: A kis kapitány._____________________ YMCA­­ ____ UNO VAK: ________ RINO PASSAGE­ (Városi) AZ ÖRÖK ÁLARC Peter Petersen —• Olga Tsehechova. BIO RADIO MARIA KRASNOWA Anita Sten.________________ _______________KASSA_______________ CAPITOL: Aranyember. __________ TIVOLI: Guillotine. KOMÁROM:__________ MODERNA: Aratás. (Paula Wessely.) Körösárut legolcsóbban KLEIN Testvéreknél BEREHOVO szerezhet be. Selymek, szövetek, vásznak nagy választékban. Munkásoknak 10% kedvezmény. Landesmann testvérek, Ko­íce, Mlynská ul. 11 bútor-, ruha- szőnyegáriház KÉNYELMES FIZETÉSI FELTÉTELEK