Magyar Nemzet, 1976. október (32. évfolyam, 232-258. szám)

1976-10-21 / 249. szám

Csütörtök, 1976. október 21- Mi kallódik még A címül írt kérdést Ruffy Péter teszi fel szeptember 26-i cikkében (Az Erdély aranykora Caracasban). A vá­lasz alig lehet vitás: tudomá­nyos igényű felmérés híján tö­mérdek magyar érték tékozló­­dik el világszerte. Ruffy Péter az alkalomszerűen előkerültek­ről beszél: újságíró számára nyilván ezek az izgalmasak. Van azonban más szempont is: a kutatásé, s ez éppúgy megérdemli figyelmünket, mint a véletlenül föllelt kultu­rális kincsek bemutatása. Azokról a nemzeti értékeinkről van ugyanis szó, amelyeknek lappangó létezéséről tudunk, s amelyeket némi erőfeszítéssel meg tervszerűen intézménye­sített, szervező munkával meg­menthetnénk a pusztulástól. Ez alkalommal csak néhány olyan anyagra és adatra hívom föl a figyelmet, amelyek Fran­ciaországban kallódnak, s amelyek — ha idejében nem vállalkozunk megmentésükre és hazahozatalukra — előbb­­utóbb elsikkadnak ott. Mint­hogy e lap 1975. október 26-i számában Bajomi Lázár End­re már felsorolt néhány ilyen javunkat, most csupán azokról teszek futólagos említést, ame­lyeket ő nem hozott szóba, bi­zonyára azért, mert szándéka inkább az „elfeledett szemta­núk” élesztése volt. Ilyen megmentendő kulturá­lis értékünk a De Gerando család bergeraci otthonában őrzött eredeti arckép Brunoz­­vik Terézről; ilyenek az ugyanott elfekvő-pusztuló ira­tok, amelyekhez Félix de Ge­­randónak a három évtizeddel ezelőtt bekövetkezett halála óta nem nyúlt senki, s ame­lyek egy ládába zártan vár­ják, hogy valaki illetékesen megállapítsa, fontos dokumen­tumai-e a magyar történelem­nek avagy csupán kegyeletes ereklyéi e rokonszenves csa­ládnak, amely méltán büszke a dédszülők közt Teleki Emmá­ra, s a rokonok közt a náluk menedékre lelt Teleki Blanká­ra ... S talán hasonlóképpen, bár más korból származóan, lap­panghatnak értékek Gara László hagyatékában is, amely­ről — a hozzátartozók életkö­rülményeit ismerve — okkal föltehető, hogy előbb-utóbb szétszóródik, ebek harmincad­­jára kerül S ki tudja, mi minden enyészik a múlt télen elhunyt Andersen György hát­rahagyott iratai és könyvei közt? Andersen ugyanis nem­csak kétnyelvű újságíró, költő és műfordító volt, hanem — egy ideig — Krúdy Gyulának is a veje, de e kapcsolódások önmagukban még semmit ígé­rők lehetnek, ám Andersen szenvedélyesen gyűjtött min­dent: leveleket, kéziratokat, kivágatokat; mi lesz a sorsuk e szellemi lomoknak, amelyek egyelőre rendezetlenül há­ny­ódnak, ha ugyan egyáltalán megvannak még, s amelyek közt esetleg kincsek is rejtőz­hetnek. Ugyanígy gazdag lelő­hely lehetőségét kínálhatja Dormándi László irattára; tu­domásom szerint ugyanis a minden vonatkozásban példás lelkiismeretességű Dormándi a hajdani Pantheon Kiadó tulaj­donosaként éppúgy, mint szer­kesztőként kiterjedt levelezést folytatott. Ezenfelül tudvalevő, hogy maga is jelentős életmű­vet alkotott, méghozzá két nyelven, előbb csak magyarul, majd franciául is; halála után pedig örökösei és barátai az ő nevét viselő, egyetemesen mél­tányolt díjat alapítottak olyan irodalmi mű jutalmazására, amelyet más anyanyelvű szer­ző franciául írt. És Dormándi­­nénak, a néhány évvel ezelőtt elhunyt kedves és rendkívül tehetséges Székely Kovács Ol­ga festőművésznőnek képei és rajzai miért porosodjanak a Dauphine téri lakásban, vagy miért vándoroljanak Ameriká­ba, amikor pedig Dormándiék leánya szívesebben venné, ha magyar közkinccsé válhatná­nak? E festői életmű kallódása fölidézi, hogy más képzőmű­vész-hagyatékok is tengődnek ott kézen-közön, így a Beöthy Istváné, Csáky Józsefé, Gö­­möry (Gömöry) Imréé, Lengyel Lászlóé... meg persze annyi másé, akik mind­két hazában révedeztek, a magyarban, amely útjukra indította őket, s a másikban, ahol kiteljesít­hették tehetségüket. S egésze­n más összefüggés­ a nagyvilágban ?­ ben, ám nem kevésbé tanulsá­gosan, bizonyára érdemes és hasznos lenne számba ven­nünk, mi minden érződik olyan francia barátaink könyvtárá­ban, levelesládájában és emlé­kezetében, amilyenek az im­már hetvenöt éves Francois Gachot vagy a nyolcvanadik életéve felé közeledő Aurélien Sauvageot? És folytathatnánk a sort például Achile Dauphin- Meunier-vel, aki a fiatal Illyé­sek barátja volt, s aki (úgy­mond) iratai közt őrzi élő klasszikusaink francia nyelvű zsengéit, vagy akár Simone de Beauvoir-ral, aki Hevesi And­rást ismerte, s emlegeti is A kor hatalma című önéletrajz­regényében. Ismeretes, hogy negyedszá­zaddal ezelőtt — akkori kultu­rális hatóságaink megértő tá­mogatásával — milyen ered­ményesen sikerült összegyűjte­ni Frankéi Leó franciaországi működésének főbb dokumentu­mait; bizonyára további érté­kes anyagokat lehetne még föltárni Frankéiról is, meg Györök Lászlóról és más kor­társakról, akik jó néhány kül­földivel együtt a Párizsi Kom­­mün­ nemzetköziségét példáz­zák. S külön vizsgálatot igényelne Justh Zsigmond élete a század­végi Párizsban, főként persze érzelmi kapcsolata Sarah Bernhardt-dal; ismerjük e nagy és ünnepelt színésznő néhány levelét Justh Zsigmondhoz; számunkra azonban mégiscsak az lenne tanulságos, ha olvas­hatnánk a Justhést is, amelyek — számos jel szerint — egy hi­teles magyar Proust-hős teker­­vényes szenvedélyeit fednék föl. Most, amidőn a hagyomá­nyos értékrend módosulása ré­vén annyi múltbeli tény és je­lenség kerül új megvilágításba, az itt fölvillantott néhány adat rendszerezése kétségtelen si­kerrel erősíthetné kapcsolati hálózatunkat meg a mindig időszerű önismereti törekvé­sünket is. Ha pedig lám csak Francia­­országban, s úgyszólván csak találomra ennyi kallódó ma­gyar érték nyomát jelezhetjük, nem lenne-e valóban érdemes intézményesen is megszervezni összegyűjtésüket, majd szak­szerű feldol­gozásukat, termé­szetesen mindazokkal együtt, amelyek másutt, elsősorban a szomszéd országokban, s külö­nösképp Ausztria különféle köz- és magángyűjteményeiben rejtőznek, várva, hogy hozzá­értő vállalkozók megmentsék őket a fenyegető pusztulástól. Dr. Dobossy László egyetemi tanár A Királyerdőn is néma a telefon Meghökkenve olvastam a — Néma telefon, beszédes szám­la — című panaszlevelet. Azért panaszkodik, mert egy-két he­te nincs telefonja. Nekünk a XXI., csepel-királyerdeieknek (Kalamár J. u. 200—220.) már szeptember 13-tól nincs tele­fonszolgáltatásunk. De évek óta nincs olyan hét, hogy he­tenként két-három napon ke­resztül ne szünetelne a tele­fon. Ebbe­ a szerencsétlen kör­zetbe tartozik a patika, a szo­­­ciális otthon, a plébániahiva­tal. Panaszaink már nevetség tárgyai a szerelők előtt is. Az­zal vigasztalnak, hogy „ez az életben sose lesz jó”. Majd ha a csepeli központ 1980-ban új gépeket kap. Addig pedig csak fizessük a le nem telefonált számlákat. Ha pedig nem tet­szik, pár sor a postának és két napon belül leszerelik a készü­léket. Székelyfi Pál plébános, Csepel-Királyerdő Kossuth Lajos keresztelője Szeptember 23-én, „Kossuth szü­lőháza” című cikkében ezt írta Puruczky Béla: „Monokon szüle­tett, de nem biztos, hogy ott ke­resztelték meg, mivel helyben nem volt evangélikus pap; vagy átvit­ték Tállyára, vagy a pap ment át az uradalmi ügyész lakására; ez is eldöntetlen, mert a tállyal anya­könyvek megsemmisültek.” Édesanyám sokszor emlegette, hogy az ő dédapja keresztelte Kos­suth Lajost, aki akkoriban Mádon volt református lelkész. A nagy­anyám neve Rácz Katalin, az ő apja Is mádi lelkész volt, neki volt nagyapja az a lelkész, akihez át­vitték a kis Kossuth Lajost meg­keresztelni. Nevét sajnos nem tu­dom, de a családi hagyományt ke­gyelettel őrizzük. Horváth Zoltánná Mátészalka Mamar Nemzet S­P­O­R­T Három kupacsapatunk esélyes a továbbjutásra A szerda ismét a labdarúgá­sé volt Európában. A három nagy nemzetközi kupában , a BEK-ben, a KEK-ben és az UEFA-kupában folytatták a küzdelmet azok a klubcsapa­tok, amelyek túljutottak az el­ső fordulón. A mezőnyben négy magyar együttes is szerepelt. Közülük három — az MTK­­VM, a Bp. Honvéd és a Video­ton — idegenben lépett pályá­ra, míg a bajnokcsapatok tor­náján szereplő Ferencváros az Üllői úton zsúfolt ház, har­mincezer néző előtt fogadta fé­lelmetes hírű ellenfelét, a Dynamo Dresden csapatát. Az NDK-beli együttes hír­nevéhez méltóan játszott, óriá­si küzdelemre késztette a zöld­­fehér együttest, amelynek szü­net után az egyik kulcsembe­rét, Nyilasit nélkülöznie kel­lett. Mint később kiderült, a játékost könnyebb agyrázkó­dással, néhány órás megfigye­lgy csapat, amely jó néhány játékost ad az olimpiai bajnok labdarúgó-válogatottba, amely a fénykorában levő Bayern Münchennel szemben csak 7:6-os összesített gólaránnyal esik ki, félelmetes ellenfél. A Dynamo Dresden évek óta a legméltóbb reprezentánsa az NDK labdarúgásának és buda­pesti teljesítményével is bizo­nyította, hogy helye van a rangos európai klubcsapatok között. Ha a Ferencváros 1:0-ás győ­zelme nem is éppen a legmeg­nyugtatóbb biztosíték a to­vábbjutáshoz, az a tény, hogy az FTC nyert ez ellen a ke­mény (sokszor túlságosan ke­mény), erőteljes, gyors, lendü­letes futball játszó együttes­sel szemben, feltétlenül elis­merésre méltó. Az FTC nem állhatott fel a legjobb össze­állításában, hiányzott a gól­erős Pusztai. Igaz, a Dynamo is nélkülözte a válogatott Dor­niert, viszont újabb hátrányt jelentett az FTC számára, hogy a második félidőben Nyilasi kiesett a sorból, az egyetlen ferencvárosi játékos, aki képes volt „megkeverni” a drezdaiak védelmét. Nem volt szép a mérkőzés , a kupameccsek általában nem is érdemelnek szépségdíjat. Nagyon nagy küzdelem folyt a pályán. A Dynamo védelme szorosan lefogta az előretolt ferencvárosi csatárokat, akik keveset mozogtak, nehéz volt őket játékba hozni. Legtöbb­­nyíre csínbe kapták a labdát, s ilyenkor majdnem mindig a védők kerekedtek felül. Gyorsak és erőszakosak vol­tak a hátvédek , a ferencvá­rosiak viszont keménységben, testi erőben, frisseségben nem tudták felvenni a harcot az ellenféllel. Alig-alig fordult elő, hogy egy magyar játékos be tudott volna törni az ellen­fél büntetőterületére. A Fe­rencvárosnak az egész meccsen jóformán helyzete sem volt. A Dynamo gyorsabban vezette akcióit, mint az FTC, a csatá­rok gyors mozgással megsza­badultak védőiktől és ha keve­sebbet is támadtak, mint a ma­gyarok, a kapura veszélye­sebbek volta­k, lésre kórházba szállították. Az egygólos előny kevésnek tűnik ugyan, de a Ferencváros csa­pata képes bravúrokra. Váratlan, remek győzelmet aratott viszont a kupagyőzte­sek mezőnyében szereplő MTK-VM, amely Tbilisziben szerzett háromgólos előnyt a visszavágóra. Ez az eredmény minden bizonnyal a szerdai kupanap legnagyobb meglepe­tései közé tartozik. Két X UEFA-csapatok közül a Videoton Innsbruckból, az osztrák listavezető otthonából elhozta az egyik pontot, a Bp. Honvédnak azonban három­gólos hátránnyal kell majd sa­ját otthonában pályára lépnie. Négy kupacsapatunk közül há­romnak tehát esélye van a to­vábbjutásra — közülük a leg­több természetesen az MTK­­VM-nek, míg a Bp. Honvéd helyzete elég reménytelennek tűnik. Ferencváros: Hajdú — Mar­tos, Bálint, Rab, Vépi — Nyi­lasi (63. p. Megyesi), Ebedli, Onhausz — Kelemen, Szabó (57. p Mucha), Magyar. Dynamo: Bóden — Helm, Weber (46. p B. Müller), Schmuck, K. Müller — Haff­­ner (72. p Sachse), Kreische, Riedel — Schade, Kotte, Heid­­ler. Játékvezető: Dudin (Bulgá­ria). Az első néhány percben a németek támadtak többet, az­tán felülkerekedett a Ferenc­város és az első félidőben irá­nyította a játékot. Sajnos, az akciók eléggé vértelenek vol­tak. A 9. percben Rab küld­te az első lövést a kapura, vagy 20 méterről. A 22 .percben, szabadrúgás után,Bálint lövése egy védőn irányt változtatott, de a labda elgurult az üresen maradt sarok mellett A 35. percben Ebedli szögletből ívelt a kapu elé, Bódén a gólvona­lon ragadt, a labda túlszállt rajta és Onhausz az 5-ösről a hálóba fejelt. Ez volt a győztes gól. A 39. percben Riedel egyenlítési alkalmat szalasz­tott el, tisztára játszotta ma­gát, de lövésébe Hajdú bele­vetődött. A szünet után Kotte bomba­erős lövése a felső sarok táján találta el a kapufát, aztán Haffnernek volt helyzete. A 63. percben egy jobb oldalról belőtt labdára Nyilasi és Schmuck fejelni akarva előrevetődött és a védő szerencsétlenül Nyila­siba fejelt. A magyar játékost le kellett vinni a pályáról, ké­sőbb magához tért, de az öltö­ző bejáratánál ismét össze­esett. Valószínűleg könnyebb agyrázkódást szenvedett. A félidő közep­én Mucha nö­velhette volna csapata előnyét, de gyengén fejelt. Utána a ka­pus kézzel ellökte őt, de a bíró nem látott okot a 11-esre. A hajrában veszélyesek voltak a drezdaiak ellentámadásai, de szerencsére nem sikerült egyenlítenie. Így sem lesz könnyű a drez­dai visszavágó... (zsolt) 6 beadását ismét Takács fejelte a hálóba: 3:0. A 85. percben Kunszt saját térfelén indította Kiss Tibort, a szovjet kapus 20—25 m-re kifutott eléje, Kiss ívelt labdája azonban fölötte Donyeckban, 10 000 néző előtt — a csehszlovák Jursa játék­­vezetése mellett — került sor a Sahtyor—Bp. Honvéd UEFA- kupamérkőzésre. A találkozó nagy részében a piros-fehérek irányították a játékot, támadá­saik azonban erőtlenek voltak, s kevés volt bennük a tervsze­rűség. A hazai együttes ritkább támadásai gyorsabbak, korsze­rűbbek, s ezért mindig veszé­lyesebbek voltak, helyzetki­használásban pedig messze fe­lülmúlták a Honvédot: 2:0-as félidő után 3:0-ra győztek, s biztos előnyt szereztek a buda­pesti visszavágóra. Donyeck: Gyegtyarjov — Ja­­remcenko (Rudakov), Gorbu­­nov, Kondratov, Pjanih — Sevljuk, Rogoszovszkij, Szoko­­lovszkij — Gyurgyinszkij (Va­­szil), Sztaruhin, Szafonov. Bp. Honvéd: Gujdár — Var­ga N­. (Kocsis, 46. p). Kocsis I., elszállva a kapuba került, 4:0. Kovács Béla lövését védte Go­­gija, aztán, a 89. percben ellen­­támadásnál Macsaidze fejjel szerezte meg a­­tiszteletgólt 4:1. Kőhalmi, Varga I. — Pál, Szűcs, Pintér, Póczik — Koz­ma, Weimper. Már a 3. percben gólt kapott a magyar csapat: jobb oldali szöglet után Szűcs kifejelte a labdát — pontosan Sevljuk elé, aki 18 méterről a bal alsó sarokba bombázott: 1:0. A Honvéd ellentámadásait köny­­nyedén hárították az erőteljes hazai védők. A 35. percben Gyurgyinszkij beadása után Sztaruhin 10 m-ről fejelt a há­lóba, 2:0. Honvéd rohamokkal kezdődött a II. félidő is, Koz­mát fellökték a 16-oson belül, a bíró azonban nem látott okot a 11-esre. A mérkőzés ké­pe nem változott, a Honvéd többet, a hazaiak sokat ígérőb­­ben támadtak. A 83. percben Rogoezovszkij beadását Vaszil három méterről fejelte a ma­gyar kapuba: 3:0. Ferencváros—Dynamo Dresden 1:0 (1:0) Sahtyor Donyeck—Bp. Honvéd 3:0 (2:0) MTK-VM—Tbiliszi Dinamó 4:1 (1:0) Tbilisziben százezer néző hangorkánja fogadta a KEK- ben pályára lépő két csapatot, a Dinamót és az MTK-VM együttesét. Az első negyedórá­ban fergeteges lendülettel kez­dett a hazai csapat minden bi­zonnyal azzal a taktikával, hogy meglepje és lerohanja el­lenfelét. Ezeket a perceket át­vészelte az MTK-VM, aztán lassan megtalálta ellenfele se­bezhető pontjait, higgadt, okos játékkal lefékezte lendületét , lényegében átvette a játék irá­nyítását. A Dinamó nem tudott újítani, egyre reményteleneb­­bül, s­ kevesebb önbizalommal támadott, s 4:0 után, az utolsó percben sikerült csak a szépí­tő gólt megszereznie. A román Ghita sípjelére így állt fel a két csapat. MTK-VM: Gáspár — Szigeti, Csetényi, Csorna, Nyíró — Ko­vács, Siklósi, Borsó — Takács, Kiss, Kunszt. Dinamó: Gogija — Hizanis­vili, Hincsagasvili, Cselidze, Ebralidze — Koridze, Csele­­badze (Dvalisvili, a szünetben), Kopalejsvili — Macsaidze, Da­­raszelija, Cereteli. Zuhogó esőben kezdődött a mérkőzés. Gáspárnak többször is szüksége volt minden ügyes­ségére, hogy a védőfalon átke­rült tbiliszi csatárok lövését mentse. A 33. percben nagysze­rű magyar támadás végén Bor­só Kunszthoz továbbított, aki nagyszerűen adott be, és Sikló­si fejjel küldte hálóba a lab­dát: 1:0. A 49. percben ismét Kunszt adott be, s ezúttal Ta­kács emelkedett ki a hazai vé­dők közül: 2:0. A 75. percben Kovács kicselezett három vé­dőt, visszajátszott Kisshez, s az SPORTNA­PLÓ Az Elektromos térf­ kézilabda­csapata három mérkőzésből álló portyára Ausztriába utazik. A csa­pat először Linzben KEK-vissza­­vágót játszik az ASKO Linz együt­tesével, majd utána kétszer össze­méri erejét Ausztria válogatottjá­val. Jó formában versenyez Taróczy Balázs Barcelonában, a második fordulóban 6:1, 6:7, 8:6 arányban győzött az NSZK-beli Pinner ellen. Taróczy ez után a verseny után Bécsben, majd Kölnben indul. Bécsben, a Grand Prix-viadalon ott lesz Szőke, Baranyi és Varga is, nekik azonban táblára kerülé­sért is játszaniuk kell. Alakulásának 79. évfordulóját ünnepli a Szovjet Kosárlabda Szö­vetség. Ebből az alkalomból ran­gos nemzetközi tornát rendeznek Leningrádban. Érkezik az Egyesült Államokból egy vendégcsapat, s biztos, hogy ott lesz a Sparta Prá­ga is a tornán, amely Jurij Gaga­­rin nevét viseli majd. A Prágai Nagydíjért sorra kerü­lő nemzetközi tornán, november elején, a magyar válogatott Po­zsonyban Prága, Pozsony és a len­gyel válogatott társaságában kezdi meg a selejtező küzdelmeket. öt szocialista ország — a Szov­jetunió, az NDK, Magyarország, Románia és Mongólia — legjobb gyorskorcsolyázói a rendkívül gyors jegéről híres magaslati pá­lyán, a szovjetunióbeli Medeóban, együtt végzik az alapozó edzései­ket. Három kontinens — Ázsia, Af­rika, Latin-Amerika — asztalite­nisz-viadalán, Mexikóvárosban­­ női csapatversenyt Kína nyerte, miután a döntőben 3:1-re legyőzte Japánt, 3. Nigéria, 4. Brazília. Az OTSH meghívására háromna­pos hivatalos látogatásra Budapest­re érkezett — Abdalla M. Sunni ál­lamtitkár vezetésével — a líbiai szociális és társadalombiztosítási minisztérium küldöttsége. Portisch: újabb fél pont Befejezéséhez közeledik Varesé­­ben a sakvilágbajnok-jelöltek hár­mas versenye. A 9. mérkőzésen Portisch Lajos és a szovjet Pet­­roszjan ült asztalhoz s játszmájuk 11 lépés után döntetlenül végző­dött. Az élen Petroszjan áll 3,9 ponttal, Portischnak 3, Talnak­­eggyel több játszmából) 2,5 pont­ja van. A verseny 12 mérkőzésből áll. z Innsbruck—Videoton 1:1 (0:0) Innsbruckban 12 000 néző szurkolása és a svájci Favre bíráskodása mellett kezdődött az Innsbruck—Videoton UEFA Kupa összecsapás. Ez előtt a mérkőzés előtt sokan azt mondták, hogy az innsbrucki együttes — amely vezet az osztrák bajnokságban — csak­nem olyan játékerőt képvisel, mint az osztrák válogatott, csak­­ éppen egységesebb, összeszokottabb. Az Innsbruck valóban nagyon jó együttes benyomását keltette, s nyugod­tan könyvelhető el sikernek, hogy a Videoton az egyik pon­tot el tudta hozni otthonából. Innsbruck, F. Koncilia — Kriess, Horvat, Pezzeg (Cons­­tantin, 37. p.), Sikic — Stering, P. Koncilia, Gombasch — Zá­m­on (Schwartz, 67. p.), Welzl, Lechner. Videoton: Kovács L. — Nagy III. (Garamvölgyi 14. perc), Bárányi, Fejes, Végh — Ko­vács J., Nagy I­., Czeczeli —, Wollek (Karsai 56. perc), Ma­jor, Szalmásy. Az első félidőben viszonylag kiegyenlített volt a küzdelem. Az osztrákok támadtak többet, a Videoton védelme azonban nagyszerűen állt a lábán, s egy-egy gyors támadásuk ala­posan megijesztette a hazai szurkolókat. A csapat balsze­rencséjére, Nagy III. igen ha­mar megsérült, s le kellett cse­rélni. A második 45 perc az első­nél sokkal izgalmasabb, küz­delmesebb, forróbb hangulatú összecsapást hozott. Az oszt­rák játékosok óriási lendület­tel támadtak, igyekeztek meg­törni a jeget, s az 56. percben sikerült is gólt szerezniük: Stering lépett ki a Videoton­­védők közül, s Kovács L. már tehetetlen volt: 1:0 az Inns­bruck javára. Garamvölgyi sárga lapos figyelmeztetést kapott egy belemenésért, P. Koncilia fejese alig ment mel­lé. Az 55. percben ismét ki­vált a székesfehérváriak egyik erőssége: Wolleknak kellett lebicegnie a pályáról, s Kovács edző a hosszú sérüléséből most felépülő tarsait küldte pályá­ra. A 63. percben szép magyar támadás végén Czeczeli lábát F. Koncilia elhúzta a 6-oson belül, a svájci bíró határozot­tan 11-est ítélt. Az osztrákok, de mindenekelőtt Koncilia reklamált, s még üveg is re­pült a pályára. Ezt azonban a bíró nem vette észre. Viszont­­ hajlíthatatlan volt, s a 11-est Czeczeli értékesítette: 1:1. #Egyre izgalmasabb lett a légkör mind a pályán, mind a nézőtéren. A hazaiak hal­latlan erővel vetették magu­kat a küzdelembe, a Videoton pedig — megerősítve védőfa­lát, óriási lelkesedéssel, harci kedvvel rombolt. Fejes Kon­cilia, Majer pedig Welzl elől mentett a kapuvonalon, aztán — az utolsó percben Welzl lába előtt gurult el a labda közvetlenül a kapuvonal előtt, de Kovács gyorsabb volt. Nemzetközi kupatornák BEK Ferencváros—Dynamo Dresden 1:0 Trabzonspor—Liverpool l :0 Bánik Ostrava—Bayern MQneben 2:1 Dinamó Kljev—PAOK Szalonlki 4:0 KEK Dinamó Tbiliszi—MTK-VM 1:4 Slask Wroclaw—Bohemlans Dublin 3:« APEOL Nicosia—Napolt 1:1 Carrlck Rangers—Southampton 2:S Boavista Porto—Levszki Szpartak 3:1 Hamburger SV -Hearts of Midd­­lothian 4:2 UEFA Innsbruck—Videoton 1:1 Sahtyor Donyeck—Bp. Honvéd 3:9 Studlentesc Bukarest—Schalke 94 0:1 Slovan Bratislava—Queens Park Rangers 3:3 Wisla Krakkó—RWD Molenbeek 111 Akademlk Szófia—Milán 4:3 PC Magdeburg—Dinamó Zágráb 2t0 AEK Athén—Derny County 2:0 Ausztria Salzburg—Crvena Zvezda 2:1 Elntracbt Braunschtrelg—Espanol 2:1 Manchester United—Juventus 1:9 Hibemian—öster 2:0