Nemzeti Sport, 1929. július (21. évfolyam, 125-147. szám)

1929-07-01 / 125. szám

­ Berkovits Sám. és Fiai Budapest, Anker-palota Deák-tér 6. szám, L­em.­k legjobb kiviteli­ férfiszabóság Hétfő, 1929 július 1. megsértette. Mind a két 11-est fel­tétlenül meg kellett ítélnem, mert a kezelés nyilvánvaló módon szándékos volt. Siklóssynak az utolsó percekben­ lőtt gólját nem ítélhettem meg, mert tiszta orszájdhelyzetben kapta a lab­dát. Hol lesz a harmadik meccs? A harmadik meccset a szabályok értelmében semleges pályán kell le­játszani a két csapatnak. Hogy hol lesz ez a mérkőzés, majd csak kedden este a PLASz intéző­bizottsága előtt fog el­dőlni. A miskolciak­­ értesülésünk szerint ragaszkodnak ahhoz, hogy a mérkő­zés valóban semleges pályán tehát nem egy másik budapesti pá­lyán, ahol a Vasas közönsége ismét teljes számmal megjelenhetne, hanem egy vidéki pályán kerüljön el­döntésre. A miskolciaknak ezt a kívánságát magunk részéről is csak helyeselhet­jük, mert csak ez a megoldás felel meg a sportszerűség követelményei­nek, minthogy ez esetben a semleges pálya semleges várost is jelent. Az Attila csapata különben tegnap este a miskolci különvonattal haza­utazott s csak egy-két budapesti szár­mazású játékos maradt a fővárosban. A bécsi siketnémák legyőzték a budapestieket — Saját tudósítónktól — Wiener Taubstummen SC—Siket­némák SC 2:1 (0:0). Kőbányai­ út. Bíró: Nemetz. Wiener Taubstum­men: Pavesic — Kafka, Weiss — Komenda, Becher, Zirtauer — Mai­­bach, Antosch, Merhaut, Zinden­­heim, Pauser. Siketnémák SC: Bo­­zsovics — Nagy, Czirusz — Stan­­schek, Glock, Gubis — Berecz N­., Bauer, Füstér, Löwenstein, Wei­­nacht. A két ország siketnémáinak válogatott mérkőzése meglepő szép­számú és lelkes közönség előtt zaj­lott le. A nézők soraiban az osztrák követség képviseletében Kunz Adolf követségi tanácsos, továbbá Schul­­mann Adolf, a Siketnéma Otthon elnöke és még számos előkelőség is jelen volt. Kölcsönös üdvözlések után indul meg a mérkőzés, amely az első félidőben a magyar csapat fölényét hozza. Az első veszélyes helyzet Czirusz szabadrúgásából adódik az osztrák kapu elébe, majd Bauer lő kapufát. Később a vendég­csapat is támadásba lép, de ered­ményt nem bír elérni. Szünet után az osztrákok meglepetésre erősítik az iramot és a 10. percben Maibach beadásából Merhaut révén érik el első góljukat (1:0). Majd a 22. perc­ben Becher szép lövése hozza meg az osztrákok újabb gólját. Nem sok­kal a befejezés előtt azután Bauer szabadrúgásából szépít a magyar csapat az eredményen (2:1). Ki­válót nyitott a vendégcsapatban Pavesic, Merhaut, Becher és Mai­bach, míg a magyaroknál Nagy, Bo­­zsovics, Glock és főleg Czirusz. Felkötött karral, súlyos kartöréssel is elkísérte csapatát Budapestre az Attila egyik lelkes igazgatósági tagja Rosenberg Ferenc. Klein Árpád futballbíró annak köz­lésére kért fel bennünket, hogy nem azonos azzal a Klein Árpáddal, aki Villáimpályázatunk­on résztvett. SOSU! Az amatőrök az osztály­bajnokságot és a helyezéseket döntötték el tegnap is A csoportküzdelmek során meglepetés a BEAC döntetlenje, mely azonban már nem veszélyes a bajnoki címre — Saját tudósítónktól — NSC—BEAC 1:1 (1:0). Lágymányos. Bíró: vitéz Karsay. NSC: Hideg — Pernesz, Rentaller — Kristóffy, Stei­ner, Tóth — Stohl, Heszky, Gallusz­, Kovács, Udvaros. — BEAC: Hettyei — Wodzik, dr. Kotraschek — Buday, Izák, Czmór — Thomka, Kertész, Rein­­hardt I., Unzeitig, Marcinkó. A bajnok BEAC csak az utolsó percben lőtt gól­lal tudta a döntetlent kicsikarni a hatal­mas lendülettel játszó NSC-vel szemben. Kitűnően funkcionált az NSC közvetlen védelme, a halfsorban Steiner és Kris­tóffy, míg elől Heszky és Gallusz volt a legjobb. A BEAC-ban Wodzik, dr. Kotraschek és Kertész játékát illeti di­cséret. Góllövő: Heszky, illetve dr. Kot­­raschek. FSF—Hungária 6:3 (2:2). Simor­u. Bíró, Koós. FSE: Jaczkó — Gerentsér, Szolcsánszky I. — Tolnay, Schafftner, Horváth — Ludvig, Marton, Tóth, Ku­­zsera, Szolcsánszky II. — Hungária: Jakobcsek­­— Handl, Babina — Wohl, Mart, Pleszkó — Preschl, Vogel, Hó­­dosy, Fábián II., Kisiván. A Hungária fiatalokból álló csapata lelkesen küzd­ve, csak kemény harc után adta meg magát. Az FSE góljait Kuzsera (3), Ludvig (2) és Tolnay, a Hungáriáét Handl (2) és Szolcsánszky I. FSE (ön­gól) lőtte. Jutagyár—Főv. Tkör S.2 (3:2), Szekszárdi­ út. Bíró: Seidler. Az első A Féltén győzelmével a III. osztályba került, félidőben egyenrangú ellenfelek a csapatok, helycsere után azonban a Ju­tagyár kerekedik fölül. Góllövők: Sturz (2), Szili (2) és Schremp (2), illetve Kuss és Wanschläger. — Főv. TKör ifj.—Jutagyár II. 3:0 (2:0). E vereségével a Főv. TKör kiesett, esvén ki csekély nyolcon a csoportból! VI. ker. FC—RÁC 2:2 (1:1). Pest­újhely. Bíró: dr. Pajor. A tartalékos csapatok küzdelme reális eredményt hozott. Góllövő Czember (2) VI. ker. FC, illetve Zatykó és Horváth. Jók Sebőn, Feorkievitz, illetve Zatykó és Elek RÁC. A BSE idén is harmadik lett az amatőrbajnokságban. BSE—UTE 1:0 (0:0). Hungária­­Rt. Bíró: Ivancsics. — BSE: Rastyo­­vánszky — Szűcs I., Soponyai — Rigó, Prell, Teleky — Mikes, Kiss, Lóczi, Szűcs II., Kunz NI. — UTE: Alscher — Kulcsár, Krieshofer — Péter, Szalai, Schweitzer — Arányi, Kohn, Horváth, Rajna, Tunyogi. A budapesti elsőosztályú amatőrbajnok­ság helyezéseiért folytatott küzdelem­ben a BSE erős és heves játék után megérdemelten jutott a harmadik helyre. A mérkőzés első félidejében az UTE a többet támadó fél, de csa­társora eredménytelen. A második félidőben Kiss kiállása folytán csak 10 emberrel játszó BSE stílusos já­tékkal biztosan nyerte a mérkőzést Mikes gólja révén. A győztes csapat legjobbja a teljes védelem, Szűcs II. és Kunz II., de különösen Rigó. Az UTE-ból Alscher, Kulcsár, Schwei­tzer, Szalai, Rajna és Tunyogi vált ki. A X. ker. SC-nek győznie kell a Nyomdász ellen, ha a másodosz­tályba akar kerülni. X. ker. SC—Compactor 2:1 (2:0). Bihari­ út. Bíró: Steiner. — X. ker. SC: Weiner II. — Péter, Szekrényessi — Vörös, Kempfner, Tomecskó­­—­ Kopácsi, Milosevits, Farkas, Dinnyés, Tritz. — Compactor: Novák — Pin­tér, Luiser — Lipsics, Horváth I., Jakab — Abaházi, Bicseda,­­Schmolkó, Horváth II., Krekó. Az elparentált Compactor öt tartalékkal állt ki és vá­ratlanul­­jól játszott. Teljesen egyenlő ellenfele volt a X. ker. SC-nek. Csak a nagyobb gólképesség döntötte el a meccset. Góllövő: Farkas és Tritz, illetve Schmolke. Kivált Szekrényessi X. ker. SC, illetve Horváth I. Com­pactor. A Csepeli TK a harmadosztály bajnoka lett. CsTK—Turul MOTE 2:1 (2:0). Bihari­ út. Bíró: Révész. CsTK: Holzhauser — Vörös, Konka — Ta­kács, Nadányi, Marmorstein — Eisenstetter, Keek, Egyed, Gangó, Schaffer. Turul MOTE: Valenta — Füzi, Kovács — Barna, Buda, Brischler — Szeszlényi, Tauzin I., Csaplár, Vrba, Eller. Szerencsés győzelem. A Turul MOTE fölény­ben volt a mérkőzésen, de a kapu előtt balszerencse kísérte csatárai­nak akcióit. Góllövő: Egyed és Eisenstetter, illetve Vrba. A CsTK- ból Konka és Vö­rrös, a Turul MOTE- ből Barna és Füzi vált ki. Féltén—Folyamőrség 4:0 (2:0). Halom-u. Bíró: Löwy Z. . Féltén: Galambos — Nagy, Scheuer — Ma­­gyarossy, Tencsér, Somogyi — Pez­­necker, Zalvinenszky, Hegedűs, Gu­­dur, Ferenczy. Folyamőrség: Sup­­lics — Paulin, Kronenberger — Gevai, Huber, Szíjártó — Trubin, Somogyi, Takács, Sági, Wuitz. Lé­­leknélküli unalmas mérkőzés, amely­be csak a Féltén szép összjátéka vitt némi élénkséget. Nagyon gyen­gén játszott a Folyamőrség és így a Féltén könnyen győzött. A mezőny legjobbja Tencsér Féltén volt. A­­gólokat Zalvinenszky (2), Ferenczy és Hegedűs lőtte. A meccs a IV. osz­tály negyedik helyéért folyt s a győztes Féltén a III. osztályba jutott. A negyedik osztályú bajnoksá­got az Elektromos Művek csa­pata nyerte meg. Elektromos Művek—KTK 1:1 (0:0). Halom-u. Bíró: Fenichel. Elektromos Művek: Újvári — Auer­ II. osztály. Kárpáti-csoport 1. BEAC 28 21 4 3 77:35 45 2. B. Vasutas 30 19 3 8 62:33 41 3. BRSC 30 17 6 7 61:39 40 4. BMTE 30 17 6 7 76:56 40 5. Köb. AC 30 18 3 9 71:46 39 6. NMSE 30 13 9 8 68:47 35 7. BMTE 30 16 2 12 68:60 34 8. Ganz TE 29 14 6 9 66:50 34 9. FSE 30 14­ 4 12 59:50 32 10. SzAC 30 13 5 12 59:55 31 11. NSC 30 11 7 12 50:50 29 12. BSK 30 10 5 15 44:61 25 13. Hungária 30 7 5 18 60:91 19 14. WSC 29 6 1 22 39:90 13 15. ETC* 30 5 1 24 31:77 11 16. HSC* 30 1 4 25 25:76 6 * Törölve: III. osztály Gillemot- csoport 1. Turul MOTE 30 24 4 2 94:24 52 2. Nyomdász 30 20 3 7 72:38 43 3. RAFC 30 16 8 6 81:34 40 4. MSC 30 17 6 7 73:46 40 5. Jutagyár 30 14 6 10 70:47 34 6. VI. ker. FC 29 12 8 9 45:31 32 7. VI. ker. SC 30 12 8 10 55:41 32 8. NTC 30 13 4 13 50:39 30 9. ÉMOSz 30 11 8 11 38:57 30 10. BOSC 30 13 3 14 47:51 29 11. Főv. TKör 29 10 8 11 53:57 28 12. P. Törekvés 30 9 7 14 36:56 25 13. RÁC 30 10 2 18 34:90 22 14. FTC 30 8 2 20 40:68 18 15. Amatőr 30 6 4 20 41:73 16 16. Cukrász 30 3 1 26 29:106 7 ) vká Q I£M££ac&-t. 5 jja latécKözelek^^ tpi favédő, nyári Mofca,sie`n!­ g| 18811 üveg, teestyű, vássonlaka- W $jf|| rók nagy választékban ktyj lenTMMHTM"! hhühnH£1LI bach, Marcibányi — Kovásznay, Markovits, Brizsinszky — Szabó, Otélisz, Kovács, Kolbabek, Ritz. KTK: Gémesi — Koza, Galuska — Mr.ov­­­ csák, Pintér, Zeke — Petrovits, Re­­zsés, Meiszter, Uhács, Spirka. Ünnepi aktussal vette kezdetét a mérkőzés, a két csapat zászlócseréjével. A mér­kőzés elejétől végig izgalmas, öldöklő iramban folyt le, a mutatott játék­nak megfelelő döntetlen eredménnyel. Nagyszerűt nyújtott a két csoport­bajnok. A vezetőgólt a KTK szegezte meg Uhács révén a II. félidő 23. percében, de az Elektromosok egy percre rá Marczibányi 16 méteres bombaszabadrúgásából kiegyenlítet­tek. A kőbányai csapatban jó volt Gémesi, Pintér és Meiszter, az Elek­tromosban Újvári, Marczibányi és Kovásznay. A II. félidő 43. percében Kovácsot az Elektromosból a bíró durvaság miatt kiállította. Az UTE nyerte az ifjúsági díjat. UTE ifj.—MTK ifj. 3:1 (0:0). Ilungária-út. Bíró: Szél. UTE: Czeti — Orosz, Hegyi — Pandl, Nagy, Rosenberg — Unger, Gyár­fás, Wilhelm III., Száger II., Kör­mendi. — MTK: Csaba — Ba­ranyai, Mészáros — Dóra­föld, Sefranka, Balogh­­— Petrovich, Kállai, Erdős, Semmel, Füszér. Az újpesti ifjak a győzelemre csak a második félidei jó játékukkal szol­gáltak rá. Góllövők Szag­er II. (2) és Unger, illetve Baranyai. Az ifjú­sági díj elsőségéért folyt a meccs. FTC ifj.—Törekvés ifj. 5:1 (1:0). Hungária-út. Bíró: Mészáros. FTC: Rali — Fehringer, Süveges —