Nemzeti Sport, 1932. szeptember (24. évfolyam, 171-191. szám)

1932-09-20 / 184. szám

________________________Sport_______ Barátságos mérkőzés Törekvés—GSE 7:1 (5:0). Biharr­ét. Bíró, Walter. Törekvés: Kama­­netzky — Mészáros II. (Marosi), Regős I. — Dezső, Készéi I., Dankó — Magó, Dummer, Készéi II., Re­gős II., Baráth. A Törekvés könnyen győzött a jól küzdő újonc V. osz­tályú csapat ellen. Góllövő: Dum­­mer, Regős II. (2), Keszei II. (11-es­­ből), Regős II., Marosi GSE, Baráth (2, egyet 11-esből). Kispest—Vác FC 8:0 (5:0). Kis­pest. Bíró: Báthory. Kispest: Dénes — Laky, Czunyi Keresztes, Gá­los, Mikes — Szabó, Szenes, Szemes, Szepes, Serényi. — Vác FC: Weisz — Vogel, Hoffmann — Kanizsai, Balog, Lusztig — Jónás, Singer, Leopold, Fischer, Klein. A kilenc emberrel kezdő Vívókat a kispesti csapat azonnal beszorítja. Az 5. percben Szabó leszalad, beadását Szepes a leálló Vác-védelem mellett bevágja (1:0). A 8. percben kiegé­szül a vendégcsapat, mégis a ha­zaiak érnek el gólt. Szabó lövése a kapus kezéről pattan a hálóba (2:0) A 25. percben Szabó beadását Sze­pes a hálóba fejeli (3:0). A 42. percben Szepes ügyesen ugratja ki Serényit, aki élesen lő a sarokba (4:0). Egy perc múlva Szepes a gól­lövő (5:0). Fordulás után az 5. perc hozza a hatodik gólt. Serényi lab­dáját ismét Szepes teszi be­ (6:0). A 15. percben Szepes a 7-ik gólt lö­vi. Az utolsó gólt Szenes éri el a 35. percben (8:0). BSE—MTK 5:1 (5:1). Millenáris. Bíró: Nagy M. és Weisz. JeSE: Mar­­schovszky — Szűcs I., Soponyai — Ellbogen, Gyulay, Teleky — Béky, Kiss, Nagy (Szabó), Száger, Koz­ma (Leitgéb). — MTK: Gyulai (Pa­jor) — Kellner (Bacsay), Semsei I. — Váradi, Körmendi, Balogh — Bihari, Konrád, Szabó II., Szagán, Hódi II. (Toldi). A BSE az első fél­időben a nagyszerűen működő Kis­sel az élén pompásan játszott. Szü­net után Kiss és Gyulai megsérült. Góllövő: Száger, Nagy, Kozma, Béky és Kiss, illetve Konrád. II. liga vál. keret—Eto FC 4:4 (2:1). Erzsébet­ utca. Bíró: Fenichel. II. liga vál.: Juhász -- Reinthaller (Vavró), Sziládi — Gombkötő (Szá­­dovszky), Dróth, Fried — Knyazo­­vitzky, Sztrigán, Sőtér (Gomkötő), Kohn, Schwartz. — Eto FC: Rósa — Streicher, Fűrész (Csóka) — Major (Bereczky), Simon (Sipőcz), Geguss — Mohácsi, Urbancsik, Lé­­tai, Pomázi, Talabér. Nem a legjob­ban sikerült a II. liga kísérleti mér­kőzése. A gólok sorrendje: Mohácsi 1:0, Kohn 1:1, Sőtér 2:1, Knyazo­­vitzky (11-esből) 3:1, Pomázi 3:2, Pomázi (11-esből) 3:3, Mohácsi 4:3, Sztrigán 4:4. Kitűnt: Knyazovitzky, Sztrigán, Gombkötő, Fried, Szilárd és Schwartz, illetve Pomázi, Strei­■­cher és Mohácsi. Elektromos—Féltén 4:3 (0:1), Latorca­u. Az első félidőben a Fél­tén Molnár II. révén vezet. Szünet után a felfrissített Elektromos csak nehezen tudja megnyerni a mérkő­zést. Ekkor az Elektromos góljait Reiter, Kocsis, Obsitos és Molnár (11-esből), a Ferrenét pedig Ecker (2) lőtte. BSzKRT—KFC 4:3 (2:2), Kelen­föld. Bíró: Denhoffer. BSzKRT: Régi — Salga, Kmetti — Dávid, Őri, Kiss — Bartos, Weisz, Szaller, Gergely, Borszéki. — KFC: Kincses — Szieber, Bednárik II. (Kunt) — Szajlai II., Németh, Varga II. — Laki, Görgei, Görög, Vörös, Bádo­gos. Gergely szerzi meg a vezetést, majd Vörös egyenlít. Ismét Gergely a góllövő, de Görög gólja révén dön­tetlenül végződik a félidő. Szünet után a BSzKRT kerül fölénybe, Szaller átadásából Borszéki hatalmas gólt rúg, Németh fejes góljával újra egyenlít a KFC, de Szaller révén mégis a BSzKRT-é az utolsó szó. Köle: AC—Kalapos 4:1 (3:1). Mag­­lódi­ út. Bíró: Drakulyán. Góllövő: Preckla (11-esből), Almádi, Enoch, Nyújtó (Köl. AC) és Lux (Kala­pos). — Köln. AC II.—Kalapos II. 5:0 (2:0). Bak TK, Soroksár vegyes—Sorok­sár FC 3:2 (2:1). Soroksár. Bíró: Princz. Vegyes: Augusztinovics — Lichtner, Pilis — Bogenfürst, Basky II., Holczer — Kelemen, Pflum II., Hoffmann, Matyó, Béres. — Sorok­sár: Bácsay — Schweier, Kiss I. — Elblinger, Illik, Kovacsics — Mátray, Zwick, Schmidt, Gruber II., Kohut. Már az első percben eredményes a vegyes csapat Pflum II. révén (1:0). A 30. percben Mátray beadásából Gruber egyenlít (1:1). Egy perc múlva Kelemen fejes gólja újra ve­zetéshez juttatja a vegyes csapatot (2:1). Szünet után a 7. percben Elblinger kiugratja Matyót, az be­gurít (3:1). Soroksár egy 11-est is kihagy Illik jóvoltából. Pflum II. lövi az utolsó gólt. P. Rákóczi—Hungária SC 6:0 (2:0). Gubacsi­ út. Bíró: Kellermann. Góllövő: Karafa (2), Schwarcz (2), Gelencsér és Borbély. A második fél­idő csak 28 percig tartott. P. Remény—TTE 2:1. (Félbesza­kadt.) Gyöngyösi­ út. Bíró: Kochler. A szépnek induló mérkőzés fokoza­tosan eldurvult. Az első félidő 31 percében a P. Remény levonult. Gól­lövő: Pánczél és Móder, illetve Kun­­zengruber. FSE—ETC 5:1 (2:1). Forinyák­u. Bíró: Freischmann. Góllövő: Kollár (2), Szűcs (2) és Király FSE, illet­ve Weiland (öngól). MFOE—Droguisták 1:0 (1:0). Rá­kosfalva. A Droguisták váratlan ve­reséget szenvedtek. A gólt Molnár fejelte. Jó: Hegedűs, Kovácsi (Dro­­kuisták), illetve Szergej és Molnár. RTK—PSC 5:3 (2:1). Rákosszent­mihály, Bíró, Varga. RTK: Schrank — Tresánszky, Horváth — Panyi, Schaffer II., Bencsik — Kiss, Kad­­leszovits, Kovács, Kuna, Tarr. — PSC: Weller — Sass, Koletics — Borán, Brenner II. (Bakó III), El­­linger — Kecskés, Buborka, Juhász, Köpeczy, Institorisz. Mindkét csa­patban több tartalék szerepelt. A nagyobb kedvvel játszó RTK megér­demelte a győzelmet. A mérkőzés gólszerzői: Kovács (2), Kadleszovits, Kiss, Kuna, illetve Institorisz, Bakó III. és Köpeczky. — RTK II.—PSC II. 7:2 (4:1). Vasas SC—USC 3:0 (0:0). Béke­utca. Bíró: Fisch. A tartalékos Va­sas ellen az OSC az első félidőben derekasan küzd és csak a végén adja be a derekát. Góllövő: Hermann, Klacsán és Balogh. WSC—SzNFC 1:1 (1:0). Pest­szentlőrinc. Bíró: Barabás. A WSC jól játszott. Góllövő: Szabó, illetve Páli. FTC—KTC 3:2 (0:0). Ceglédi­ út. Bíró: Zagajszky. FTC: Bence — Huber, Bödecs — Hazuda, Pyber, Viszolajszky — Bay, Gervai, Turay 11., Mikó, Kemény. — KTC: Frei — Potecz III., Ruck II. — Lovas II., Túri I., Lovas I. — Somogyi, Urbán, Boros, Molnár, Hubai. Már az első félidőben kemény játék folyik FTC- fölénnyel, de a KTC védelme szi­lárdan őrzi kapuját. Szünet után egy gyors lefutás befejezéseképpen So­mogyi a KTC-nek szerzi meg a vezetést (0:1), azonban Gervai rö­videsen egyenlít (1:1). A kőbányaiak Hubni révén ismét vezetnek (1:2), az egyenlítés most sem várat so­káig, Mikó jó helyzetbe kerülve biz­tosan vágja sarokba a labdát (2:2), majd Bay szerzi a győztes gólt (3:2). A mérkőző- ’ -val­­ a bíró a 21. percben lelé"" - ”el­ot. Taxi FC—ZSE 5:0 (2:0). Szőnyi­­út. Bíró: Klimstein. Taxi FC: Spinnd­­ler — Werner, Törpényi — Bodola, Pruha, Lendula — Rémay III., Králl, Skarka II., Varga, Juhász. — ZSE: Bese — Ács, Hauszknecht II. — Farkas, Schlaffer, Horváth — Geri, Dénes, Fézler IV., Deli, Fekecs III. A profik uralják mindkét félidőben a játékot. A ZSE tartalékosan is de­rekasan küzdött. Góllövő: Králl (2), Varga (2) és Rémay III. KAC—WSC 1:1 (1:0). Wekerle­­telep. Bíró: Horváth. A tartalékos WSC nem tudott megbirkózni a KAC-cal. A II. félidő 25. percében félbeszakadt a játék, mert a bíró kiállította Czunyi II-t KAC, aki vo­nakodott a pályát elhagyni. Góllövő: Neuspiller KAC, illetve Höll II. Az utóbbi egy 11-est a kapus kezébe rúgott. III. ker. TVE—PTESC 6:0 (3:0). Pasaréti­ út. Bíró: Sárközi és Gött­­ler. III. ker. TVE: Zach — Hefkó I., Paluch (Mayherr) — Baumann, Nagy, Schulteisz (Pribil) — Hefkó II. (Perger), Pribil (Boskovitz), Dinnyés, Lencsés, Sugár (Frei). Mindkét csapat tartalékosan állott fel. A kerület biztosan győzött Pri­bil (3), Heskó II., Dinnyés és Bau­mann (11-esből) góljával. A kerület egy 11-est nem használt ki. Jó: Pribil, Dinnyés és Nagy Hl. ker., Szvoboda és Gáli PTESC. P.­lutagyár—UTE 3:2 (1:2). Fél­beszakadt. Bíró: Fegyverneki S. A harmadik gól után Geguska és Irizi OTE önként elhagyja a pályát. Ez­után a bíró az OTE-ból Peleseket és Szobeket, míg a Jutagyárból Mihályt kiállította és 10 perccel a befejezés előtt a mérkőzést is lefújta. A P. Ju­tagyár egy 11-est nem értékesített. Góllövő: Kauber, Neszlinger és Ma­darász, illetve Irizi és Hangyás. — UTE ifj.—P.­lutagyár II. 1:0. (Egy félidő.) SzNSE—Hunyadi FC 2:1 (1:1). Pestszentlőrinc. Bíró: Tóth. A két helybeli csapat küzdelmét nagyszá­mú közönség nézte végig. Az első félidőben a Hunyadi támad többet, de gólképtelen csatársora miatt nem tud eredményes lenni. Fordulás után eldurvul a játék, sőt 10 perccel bot­rány miatt előbb is fújja le a bíró. Góllövő: Virágh, Szebehelyi I., illet­ve Kiss. BSzKRT ifj.—MOVE UFC 3:1 (1:1). MTK növendék—BSE növendék 5:1 (3:1). BSE ifj.—MTK ifj. 1:0 (0:0). MTK vegyes—MÁVAG vegyes 1:0 (1:0). MTK MILL—MÁVAG MILL 4:3 (3:1). VÁC vegyes—Keve vegyes 7:0 (5:0). Góllövő: Eichmann (2), Mos­­kovits, Beufeld, Spuller és Schnabl. K. Húsos II—OFE II. 4:0 (2:0). Góllövő: Ihász (2), Kasza II. és­­Tóth. Lemondani! Két legnagyobb evezős egyesü­letünk kinyilvánította bizalmatlan­ságát az evezős szövetséggel szem­ben. Az a két egyesület, mely nem­­csak­ országos, de nemzetközi vi­szonylatban is kiemelkedő jelentő­ségei, a magyar versenyevezés tá­masza, gerince. Új szellemet kí­vánt ez a két egyesület, bizonyos tehetetlenség megszüntetését, ener­giáit, tettrekészséget, egy kis életet, lendületet az ernyedő evezős sport­ba.­ A szövetség elnöksége tud erről. Tudja, hogy ilyenkor régen, b égvilágban mi volt a divat. Hi­szen éppen azok, akiknek belgrádi és általános működése ellen a leg­több a panasz, mind régivágású, erősen békebeli urak. Akik emlé­keznek már sok elnökválságra! És tudják, hogy a régi felfogás a kö­vetkező volt: Még ha nem is biztos, hogy a túlnyomó többség elégedet­len egy elnökség sportpolitikájával és rendszerével, hanem csak az két­ségtelen, hogy a sok klub közül a legjelentősebb kettő fordult ellene, akkor is lemondott a régi békében ilyenkor az elnökség és szabad fo­lyást engedett az éppen kijegece­­sedő ellenzéki véleményeknek, te­hát új választást rendelt el. Ha azután a közgyűlés többsége újra melléjük áll, ha újra megválasztja őket, akkor mondhatják, hogy a bi­zalom nem fordult el tőlük. De nem lemondani ilyen két egyleti határo­zat után...?! Sok egylet bizonyára azért nem akar a bizalmatlansági indítvá­nyokhoz csatlakozni, mert nem akar érzékenységeket megbántani, egyébként tisztes idősebb urakat meghurcolni. Viszont mikor sza­bad a keze az embernek, mikor az illető tisztes öreg urak érezve a ki sem hangsúlyozott bizalmatlansá­got, félreállnak s felteszik a kér­dést: kit és mit kíván a többség, akkor nem sért, nem■ bánt, nem kellemetlen, ha a választás esetleg nem a tisztes öregekre, hanem az éppen oly tisztelt, de amellett moz­gékony, ötletes, vezetésre ma már jobban alkalmas fiatalabbakra esik. Ezért furcsáljuk, hogy az evezős szövetség a két vezető klub hatá­rozatai után sem moccan! A két legnagyobb egylet bizalmatlan a vezetőség iránt: mire várnak? Az egyetemi evezős sport komoly fejlődési lehetőségét jelenti a BEAC és a Hun­gária E­E megállapodása, melyet tegnap este vacsorán pecsételtek meg a két klub vezérei — Saját tudósítónktól­ — A Hungária EE és a BEAC kö­zötti öt esztendőre kötött megálla­podást megpecsételendő, a BEAC vezetősége tegnap este vendégül látta a Hungária elnökségét a BEAC új klubházának tetőterra­­szán. A vendéglátó egyesület elnöksége Yolland Arthur dr. tanárelnökkel az élen jelent meg, ott volt Martin Aurél dr. egyetemi tanácsjegyző, Szendy Károly dr. fővárosi tanács­nok, a BEAC egyik alapítótagja. A Hungáriát Wünscher Frigyes dr. igazgató, Krukk Imre, Manna Mil­­tiades képviselte. Jelen volt Har­­sányi Lajos dr. is, aki eddig is foglalkozott a BEAC evezőseivel. Az első beszédet Yolland Arthur dr. mondotta. Utalt arra, hogy mi­lyen körülmények között kerül a BEAC a Hungáriához, kiemelte azt az előzékenységet, amellyel a tár­gyalások alatt a Hungária részéről találkozott, majd Harsányi dr.-nak, az egyetemi evezősök önzetlen, lel­kes oktatójának adta át az egyetem aranyérmét. Beszédét abban a re­ményben fejezte be, hogy a BEAC evezősei most még szebb eredmé­nyeket fognak elérni. Háromszoros BEAC-üdvkiáltást vezényelt a ven­dégek tiszteletére. Yolland Arthur szavaira Wün­scher Frigyes dr. válaszolt. Büszke rá, hogy a Hungária adhat otthont a BEAC-nak. Beszélt a magyar evezőssportnak a közelmúltban el­ért sikereiről és arról, hogy a kül­földi evezőssportnak mennyi érté­ket adnak a főiskolák. Azt a remé­nyét fejezte ki, hogy így lesz ná­lunk is és a BEAG evezősdiadalaira kiáltott a Hungária vezetőivel há­romszoros huj-huj-hajrát. Harsányi dr. az ünneplésért és kitüntetésért mondott köszönetet. Szólt arról a diadalmas szegénység­ről, amelyben eddig a BEAC eve­zősei dolgoztak és ha az az elszánt akarat most a jobb viszonyok kö­zött is megmarad, a sikereknek is növekedni kell. Martin dr. az egye­tem nevében mondott köszönetet a Hungáriának, hogy így az egye­temi evezősök hóna alá nyúl, majd Szendy tanácsnok emlékeztette a BEAC tagjait arra, hogy a leg­szebb évek azok, amiket itt a BEAC-ban töltenek és ezt majd csak akkor fogják érezni igazán, ha végleg kinőnek a sportoló korból. Rövid ideig még a beszédek el­hangzása után is együtt maradt a két egyesület vezetősége, majd a legjobb barátságban váltak el. Kedd, 1932 szeptember 20. Orlov tegnap esti győzelmével komoly aspiránsa lett az Európa Kupának. Az utolsó döntőben, Kónyi és Rdi­ner között a tökéletes birkózó művé­szetet láttuk. Kónyit győzelme után önfeledten ünnepelte a közönség, ba­rátai vállukon vitték az öltözőbe. Ma, kedden este Orlov—Martinof­­fal vív u­táni küzdelmet. További pá­rosítás: Kavall—Wiiling, Jango—­ Fischer, Stibor—Mars és Kónyi— Pröller döntő, amely hatalmas szen­zációt ígér. Az első pár 8 óra 15 perckor lép porondra a Beketowban. W3SSS333 Női bajnokság SzTE—BTK 5:1 (3:0). Pozsonyi­­út. Bíró: Deutsch II. Biztos győze­lem. Góllövő: Fazekas Irén (3), Lajtai Manci (2), illetve Mervellné. MPSE—KSSE 2:1 (2:0). Csepel. Bíró: Deutsch I. Szép és izgalmas küzdelem a gólképtelen KSSE hatal­mas fölényével. A gólokat Klausz Vilma és Schwabl Teréz, illetve H­rabanek Teréz dobta. A Vasas—Compactor mérkőzésre (Béke-utca, bíró: Halász) a Com­pactor nem állt ki. —Vasas vegyes­e—Vasas junior 1:0 (1:0). Góllövő: Klapati Annus. Barátságos férfi mérkőzések FOTE—Vasas 4:3 (2:1). Béke-u. Bíró: Galambos. Góllövő: Durai (2), Radó és Kosár, illetve Buber.(2) és Hullay. — FOTE II.—Vasas II. 9:3 (6:1). Ma, kedden este a veretlen Martínoff és Orlov találkozik Orlov újabb fölényes győzelme Szenzációra éhes tömeg özönlött tegnap este a Beketowba, hogy szem­tanúja legyen az Orlov—Barlovics döntőnek. A szenzáció nem maradt el a „kaukázusi veszedelem” és a „szerb bika” küzdelmében. Megelőzően azon­ban három érdekes mérkőzés sorsa dőlt el. Első párként a szörnyen brutális Mars állt ki a pompás fizikumú né­met Naberrel szemben. A kolosszális iramú összecsapás döntetlen maradt. Gyönyörű párharcot vívott a világ­bajnok Stibor a nagyklasszisú Pröl­­lerrel, akit a 15. percben két vállra fektetett. A néger Tomson és a po­rosz Wiiling mérkőzésében a néger fenomén élete legszebb küzdelmét vívta és így hiába volt Wiiling neki­­vadulása, csak döntetlent tudott ki­erőszakolni. Mintha futballmérkőzésen lettünk volna, olyan biztatást kapott Orlov a közönségtől, amidőn a szünetet jelző füttyszó elhangzott. A hihetetlen iramban forrt, zajlott a mérkőzés. Filmszerű sebességgel követték egy­mást a vadabbnál vadabb jelenetek, a nyers erő orgiát ült, de volt tech­nika is és mindenki megbámulta Or­­lovot, hogy a jugoszláv nagymester dupla nelson fogásából kikerülve milyen egy-kettőre terítette le a le­­győzhetetlennek vélt Bartovicsot TURISTASAC _ ___ ..... A Magyarországi Kárpát Egyesü­let szeptember 22-én, csütörtökön este 7 órakor V., Géza­ u. 4. szám alatti helyiségében 32—33. évi elő­adássorozata keretében Prém Lóránt dr., az OTT főtitkára ,A turistaság alapfogalmai és fejlődési lehetősé­gei” címmel előadást tart. Az MKE minden turistát szívesen lát az elő­adáson. A Magyar Turista Egyesület ok­tóber 2-án leplezi le a drégelyi vár történelmi nevezetességű falait meg­jelölő emléktábláját. ­BIRKÓZÁS• Meghalt Fehér Mihály. A ma­gyar birkózósport egyik legjele­sebb katonája dőlt ki a sorból tegnap éjjel. Az FTC többszörös válogatott bajnok birkózója, Fe­hér Mihály vérmérgezésben vá­ratlanul elhunyt. Fiatalon ra­gadta el a halál és így annál sú­lyosabban érzik távozását nem­csak hozzátartozói, hanem a ma­gyar birkózósport is, amelynek oly sok dicsőséget szerzett. Temetése ma délután fél 3 órakor lesz a rákoskeresztúri izraelita temető halottasházából. Az FTC az idő rövidségére való tekintettel ez­úton kéri az egyes szakosztályo­kat, hogy a temetésen minél na­gyobb számban képviseltessék magukat. Magyar Légiforgalmi Rt. • IV. Váci­ utca 1. Tel.:80-8­88 ŐSZI MENETREND AB C­D A 7.00 14.20 i. BUDAPEST é. 9.20 13.20 16.55 8.35 15.45 é. WIEN i. 8.00 12.00 15.30 A ‡ naponkint, vasárnap kivéte­lével közlekedik. B = szeptember 10-ig naponkint, azontúl kedd, szerda, csü­törtök és szombaton közi. C . szeptember 12-től kezd, kedd, szerda, csütörtök és szomba­ton közlekedik D­e csak szeptember 10-ig közd, naponkint vasárn. kivételével Az autóbusz Budapesten a Váci­ utca 1. sz. alól 40 perccel, Wienben a Hotel Bristoltól 35 perccel a repülőgép in­dulása előtt indul. Kombinált menet-tértijegyek a Bu­dapest—Wien vonalon autóbusz-repü­lőgép vagy hajó -épü­lőforgalomban 52 pengős árban (a gyv. m­. o. jegy árának felel meg). Az egyik utat re­pülőgépen, a másikat hajón vagy autóbuszon kell megtenni 60 napon belül. Leveleit és csomagjait küldje légipostán Díjszabásért forduljon szállítási osztályunkhoz. Tel.: Aut. 80­8-89 ————————