Nemzeti Sport, 1939. május (31. évfolyam, 86-106. szám)

1939-05-19 / 99. szám

Péntek, 1939 május 19. sesdf Magyarország—­ír Szabad Állam A hirtelen be­köszöntött kánikulá­ban tarka nézősereg üli körül már fél öt tájban az MTK- pályát. A nagy meleg ingujjra vet­kőztette a férfia­kat. A hölgyek tarka tavaszi ruhákban emelik a nézőtér élénk színhatását. Háromnegyed öt körül már nem igen látható üres folt a nézőtéren. Ez azonban még nem jelent telt házat, mert az álló­­helyesek nem állnak, hanem ülnek és így több helyet töltenek be. Szű­cs huszonötszö­rös válogatott A magyar öltözőbe Szabó és Szűcs érkezik be legkorábban. Utánuk jön Kiszely és azután mindhárman azt figyelik, hogy ki érkezik fél öt óra után. Ezek ugyanis a kapitány „ígérete” ér­telmében büntetésben részesülnek. A többiek mind fél öt után érkez­nek, sőt — még a kapitány is. Szű­cs újságolja: — Ma­­ vagyok huszonötödször válogatott. — Biztosan te játszol az olaszok ellen is, — mondja neki Szabó Tóni. Szűcs egyelőre kételkedik. Ki­szely orrát tréfából nagyon fog­­dossák azért, mert Kiszely Cork­­ban megsérült az orrán. Bíró Sán­dor érkezik utolsónak, Kist feltű­nően sokan üdvözlik első váloga­tottsága alkalmából. Dietz dr. szü­netre feketekávét és citromszelete­ket r­endel. Közben Nagynak mon­dogatja azt, hogy előre adja be a labdát. — Hogy szólnak az utasítások? — kérdjük mi. — A legfontosabb — szól a ka­pitány — az, hogy minden támadó játékost fogni kell! Az íreknek csak a nagy meleg ellen van kifogásuk Az írek kissé melegnek találták az időt. Délelőtt elmentek a bel­városi plébániatemplomba misét hallgatni, aztán a szokásos, mérkő­zés előtti könnyű ebéd után szobáik­ba tértek a játékosok. Négy órakor indultak el autóbusszal a szállóból és körülbelül tíz perccel fél öt előtt értek ki a pályára, ahol a­ közön­ség természetesen megtapsolta őket. Az ír fiúk nem öltöztek mez­be a szállóban, civilruhában jöt­tek ki. Az öltözőben nyugodtan készülőd­nek, kissé panaszkodnak a meleg­re. Egy-két autogramvadász keresi elsősorban Dunnet, az Arsenal volt középcsatárát. A mellettük levő második szobában öltöznek a magyarok, néha keresztül­mennek és az ír fiúk ilyenkor megnézik, hogy ki volt Corkban. Így például O'Flanagan örömmel üdvözli Bíró Sanyit. Ezt mondja: —­ Kemény gyerek, jó játékos. Közben az ír vezetők felmennek tisztelegni Mr. Owen St. Clair O’Mail brit követhez. Megkérdez­zük még Wickham főtitkár végső jóslatát. Ezt mondja: — Az­t hiszem, győzhetünk is. O’Flamigan, a jobbszélső éppen olyan derűsen látó, mint Corkban. Ezt mondja nevetve: — 6:0-ra győzünk. Tejes teát terdelnek félidőre, aztán kivonulnak. Zöldfehérben az írek Öt óra öt perckor bevonul a pá­lya közepére a folyamőrzenekar. Tapsot kap. Némi derültséget kelt az állóhelyen, hogy a zenészek egyike rosszul csinálja a hátra­­arcot. A folyamőrök pattogó in­dulókkal szórakoztatják a türel­metlen közönséget, amíg csak a csapatok nem jönnek. (Amint halljuk, a csapatok már kijöttek volna, de Bauwens késett, arra számítva, hogy csak negyed hatkor kezdődik a mérkőzés.) Öt óra 13 perckor végre kifut az ír csapat, fehér nadrágban, fe­hérnyakas zöld ingben és zöld­fehér harisnyában, a mellükön az Ír Szabad Állam címerével. Érde­kes kézmozdulattal és kiáltással üdvözlik a közönséget. Meggypirosban a mieink Nem sokkal utánuk fut ki a magyar csapat. Fehér nadrágban, meggypiros ingben, mellükön a magyar címerrel, piros-fehér-zöld harisnyában. A két ír kapuson fe­hér nadrág és sárga mez feszül, Szabó Tóni szokott fekete ördög­jelmezében áll a kapuban, Tóth, a tartalékkapus fehér nadrágban és sárga ingben áll mögötte. A két csapat egy kicsit kapura rugdos, aztán jön Bauwens­er két partjelzőjével, Rubinttal és Boron­­kayval. A választáshoz Sárosi és Dunne megy.­ Sárosi dobja fel a pénzdarabot. A szerencse az írek­nek kedvez, ők játszhatnak az első félidőben nappal hatban. Egy kis ünnepség A zenekar rázendít az Ír Szabad Állam pattogó Ütemű nemzeti dalá­ra, aztán a magyar himnusz és a Rákóczi-induló hangjai csendülnek fel. A közönség felállva hallgatja végig a himnuszokat. Öt óra húsz perckor végre feláll a két csapat: Magyarország: Szabó — Kis, Bíró — Szalay, Szűcs, Balog — Szántó, Sárosi dr, Kolláth, Kiszely, Nagy. Írország: McKenzie —­ O’Neill, Hoy — CReilly, McMahony, Weir — OFlawagan, Dunne, Bradshaw, Carey, Fallon. MTK-pálya Hungária középkorút Május 21-én, vasárnap délután negyed 6 órakor Hungária-Nemzeti Nemzeti Bajnoki mérkőzés Az első félidő Sárosi indít, a láb­­a hátrakerül Baloghoz, ő a jobbszárnyat dobja előre és az ír védelem partra szerel. A bedobás után Szalay Kolláthnak ad és a szolnoki ágyú 25 méterről laposan, élesen lő. Az első percben! Az ír kapus könnyen véd. A magyar csapat támadásban marad, Szalay, majd Kis dobja előre újra, aztán Balog emel a 6-osra, a szemfüles Nagy majdnem elcsípi a jobbhátvéd feje­sét, de azután a védelem javítani tud. Most a két magyar összekötő viszi előre a labdát, Kolláth kifejel Szántónak, a beadás azonban rövid­re sikerül. Sárosi cselezését kézzel akasztják az írek, Szalay szabad­rúgása Kiszely fejéről száll jobbra, de az ír védelem jól tömörül. Az írek alig tudnak átjutni a fél­vonalon. Védelmünk már csírájában fojt­ja el a támadásokat. A 4. percben azonban Kis szerelése nem sike­­r­ül és ebből heves ír támadás kö­vetkezik. A labda kellemetlenül pattog ide­­oda a 11-es táján, míg a végén Kis hazaadással javítja az előbbi hibá­ját. Most az írek a magyar tér­félben maradnak, Bradshaw, a középcsatár kap labdát a 16-oson, ki akarja cselezni Bírót, mire az kézzel segít magán. Szabadrúgás az 5. percben a 16-osról a magyar kapu ellen. Dunne szabadrúgása megakad a sorfalban, Kis tisztáz. . Most pompás magyar támadás következik. Szalay labdájával Szántó remekül megy el a­­ fedezetétől, mélyen befut a 16-osra, laposan, élesen ad be a belsőknek, de Mc­Mahony a közép­fedezet — bár szinte öngólt rúg — mégis csak ment, szögletre. Most Bíró ment hazaadással, aztán az ír jobb­szárny vezet heves rohamot, a vé­gén Balog tisztáz nyugodtan. Kol­láth jó támadást indít az előrevá­gott labdával, Kiszely folytatja, Sárosi lőhetne is, de kiadja Szán­tónak és a szélső beadása nem si­kerül. Sárosi jól szökteti Kolláthot, ez Szántót a 8. percben, a beadást kifejelik, utána a belsőink tolo­gatnak. Rögtön ezután Kiszely el­veszti a hozzá került labdát. Sá­­rosinak, nem sikerülnek a csele­zései. Az írek szorgalmasan kül­dözik előre a labdát, a két hátvédünk közé egészen előre­helyezkedő Bradshaw felé. Dunne azonban hibáz. Kiszely jól szökteti Nagyot, a szélső kapásból ad középre, Kolláth a kapunak háttal állva akarja átvenni a lab­dát, de az két lába között a kapus- Süt a nap, meleg van, fáj a lába? Vegyen nyári cipőt óriási választékban, olcsó árakon!­­§&&& CIPÓI IV., MÚZEUM-KÖRÚT 35. sz. hoz pattan. Utána újból Nagy tá­mad, beadását azonban kivágják az ír hátvédek. Az ír támadást Szalay önfel­áldozó közbevetéssel szereli. Kol­láth a jobbfedezet helyén szerel és a földön fekve próbálja Szán­tónak adni a labdát, de nem sike­rül neki. A 12. percben a darabo­san mozgó Kiszely vezet támadást, de keresztlabdája kiszáll a túlsó partvonalon. Egy összecsapás köz­ben az ír balszélső, Falcon meg­sérül, a partvonalon ápolják. Egy percig áll a játék. Az ír játékos nélkül indul meg újra a 14. perc­ben. Változatos a játék, egyik csatár­sor sem remekel. Az írek elől Kis ad haza. Az ellentámadás során Kiszely adja a labdát az ellenfél­hez. A 15. percben Kis hibázik és Bradshaw lövésére vetődnie kell Szabónak. Újra a magyar csatársor jön, Ko­-*­láth levegőben veszi át a labdát és adja rögtön tovább Szántónak, nem tökéletes a kiadás, de mégis támadás lesz­ belőle, de a közönség­nek mégis csalódást hoz a soly- Kispest város új sporttelepe Kispest, Szent Imre herceg útja Május 21-én, vasárnap délután negyed 6 órakor Kispest-Budafok Nemzeti Bajnoki­­mérkőzés, előtte negyed 4 órakor KAC — Magyar Posztó amatőr bajnoki mérkőzés Közlekedés 10 és 43-as villamossal idelátó 2— (Klubtagoknak 1.40) Korzó 1.50 fi.*) Állóhely 1.— (70 f.) Gyermekjegy 50 f. tatás. Nagyon gyengén játszanak a­­ magyar csatárok. Csak Kolláth a küzd úgy, ahogy kell. Nagy harcol­t ki egy labdát, a beadása azonban­­ a kapusé­­s Balog hazaad. A közönség derül,­­ amikor a buzgó O’Flanagan a labda után rohan és Szabó mégis­ angol nyugalommal, kényelmesen nyúl a­ labdáért. A 16. percben áll be újra bekötött fejjel Falcon, az ír balszélső. Most magyar tám­a-­­­dások következnek, de az írek pompásan elfejelnek mindent a csatáraink elől. Naigy próbálja hátrahúzni a lab­dát, de rossz helyre irányítja. Az ír­ támadás vége, mint rendesen: hazaadás. A 20. percben Sárosi dr jó lab­dát ad Kiszelynek és Kiszely végre hosszú szünet után újra lövést ereszt meg, de sok méterrel a kapu fölé. Az ír kapus hosszas nekikészülődés után rúgja ki a labdát — pontosan a jobbszélre. A közönség elégedetlenkedik a csatársorunkkal és kiabál: — Laposan! Balog ad jó labdát a kapu elé, Sárosi dr. fejéről ívelten száll a labda a háló tetejére. Most végre Szűcs szép, lapos támadást indít el, Sárosi dr. egyedül támad vele, aztán Kolláthot ug­ratja, de Kolláthot feldöntik az ír védők. Az összekötőink nem tudják ki­kerülni passzaikkal a rájuk táma­dó ír védőket. Ez bizony szomorú látvány. Most végre Kiszely szök­teti Nagyot, az szépen végigfut a félpályán, a beadása lapos és az ír védelem némi döcögés után is könnyen hárít. Rögtön újabb magyar támadás következik. Sárosi jól ad Kiszely elé, a tank azonban nem bírja jól elérni a szöktetést és messze kinyúlva hanyatt­dőlve, magasan a kapu fölé bombáz a 6-osról. Az első jó támadás a 24. percben Kolláth vezérletével pillanatok alatt kapu elé viszi a labdát, de Kolláth utolsó szöktetése túlságosan hosszú és Nagy nem éri utól. Most mintha élénkülne a magyar csatársor. Partdobás után Sárosi dr majdnem a középre fut és aztán ballal élesen lő, de erősen mellé. Kis jól harcol, tapsot is kap. Szalay szabadrúgása pontosan McKenzie, a kapus kezébe száll. A magyar csapat az ír térfélben tanyázik, de nincs iram. Nagy előtt jó helyzet nyílik, de ő nagyon megilletődik. Sárosi úr bombáját a kapus kiüti, aztán McMahony továbbítja a mezőnybe. Szabó fog könnyű labdát, aztán Balog szabadrúgását fejelik ki az írek a 28. percben. Kolláth küzd keményen az ír védőkkel, csak partra bírják szerelni a jobbszélső helyén. A magyar csapat nagy fö­lényben van, de nagyon sok hibát vét. Szűcs emberhez ad, Sárosi cselezni próbál, de elhúzzák a lábát. Kol­láth hosszú szöktetését nem éri el, de a szögletzászlóról partra pattan. Szántó ad be a partdobás után, de Makonay újra partra rúg. Még hozzá magas gyertyában. Szalay kezdetleges hibát vét, de Bradshaw lesre fut és így nem lesz baj belőle. Kolláth remekül kiharcolja a lab­dát a 32. percben, Sárosinak adja. Gyurka egy csel után élesen lő, de éppen az ír kapus kezébe. Szántó beadását elfejelik Kiszely elől. Kiszely­vel nagyon elégedetlen a közönség. Kis szépen adja előre a labdát Biró helyéről­­ Balognak, Kiszely továbbit Sárosinak, Sárosi most szépen ad vissza Kiszely elé és Kiszely nagy lövése most tetszés­ morajt vált ki a néző­­térből, de most sem hiílt bele eléggé a balösszekötő és így ez a lövés is ma­gasabb egy arasszal a kelleténél. A 34. percben Sárosi dr. reme­kül tálal a lyukrafutó Kolláth elé, Kolláth maga elé engedi a labdát, aztán ballal sietve lő, mert az ír jobbhátvéd már rajta vár. Kolláth l­­övése egy gondolattal a kapu fölé száll, a következő pillanatban már­ össze is csap a magyar középi csatár és a már reménytelen hely­­zeten kétségbeesett önfeláldozássóit menteni akaró jobbhátvéd. Mind a ketten elterülnek, Kolláth egy percnyi ápolás után talpra áll, O’Neill-t azonban ki kell vinni. Dunne, az ír csapat kapitánya nem engedi tovább a játékot, mert előbb meg akarja tudni, hogy to­­vább tud-e játszani játékos társa. (Szünetig cserélni lehet!) Közel hárompercnyi szünet után, visszatér sántikálva O’Neill. Most Kis durva hibát vét, „szökteti” Bradshamrt és a védelem csak ne­hezen tudja javítani a kellemetlen, helyzetet. Végül megússzuk egy gurulós, gyenge lövés árán, ame­lyet Szabó könnyen véd. Végre sikerül valami! A magyar balszárny támad most, de hibát­ hibára halmozva. Most gyenge iramban, állandóan az i­ 16-os táján folyik a játék. A 39. percben aztán végre megszületik a magyar gól: Szű­cs harcolja ki a labdát, Bai lógnak gurítja, aki rögtön Sárosi dr. elé ad, Gyurka most gondol­kodás nélkül rögtön tálal a két hátvéd között a lesállás határán tanyázó Kotlárhoz. Kolláth megállítja a labdát, fordul és a kifutó kapus mellett a bal sarokba helyezi, laposan. 1:0! Most felélénkül a magyar csa­társor. A labda a jobbszélről előbb lábról lábra, aztán fejről fejre száll, a végén Nagy tisztán kapja és jobblábbal rögtön lövi, de az erőt­len lövés nem ad nehéz munkát az ír kapusnak. Szántó támad, a 111­. percben szé­ped, maga is lőhetne, de ő begurít Sárosi dr.-nak, ez pedig közelről emberbe lő. Ez is nagy gólhelyzet volt. Az ír középcsatár lesre fut. Aztán Kolláth perdítése sikerül rövidre. A 45. percben az írek len­dülnek támadásba, Biró csak partra tud menteni és a jobbfede­zet hosszú labdája magasan a­ kapu fölé perdül. Most Brandshawnak van remek ak­­ciója, kétszer is átemeli a labdát a magyar védőkön és már lövésre emeli a lábát, de Kis bravúrosan ugrik­ be és tisztázza a nehéz helyze­tet. Az írek támadnak, a magyar csatársor kétszer is lesre fut. Két perc hosszabbítás után középjá­tékkal ér véget a félidő. A közönség piheni az unalmat A szünetben nem valami emel­kedett a hangulat a nézőtéren. Mindenütt azt hallani, hogy csatár­sorunkban még azoknak sem megy a játék, akikhez nagy bizalom fűződött. A zenekar ismét felvonul, beáll a pálya közepére. Pompás indulóval próbálja elűzni a játék okozta nyomott hangulatot. Nean sok sikerre!... A nap kezd lassan a pálya város felőli része mögött álló BSzKRT- kocsissín pereme felé közeledni. A heve azonban változatlan, izzad a nézősereg. 3 Meleg, lesgól (?), panaszok Az ír öltözőben többet panasz­kodnak a napra, mint a szerintük lesből esett gólra. O’Reillyt, a jobbhátvédet a gyúrópadon ápol­ják, még mindig szédül. A többiek erős, forró teát isznak angolosan, tejjel. Wicklam, a főtitkár így beszél: Elektromos-pálya Lalorca-cb­a Május 25-én, vasárnap délután negyed 6 órakor ELEKTROMOS—SZÜZSETAXI Nemzeti Bajnoki mérkőzés, előtte negyed 4 órakor Elektromos I­.— Már Előre amatőr bajnoki mérkőzés Ülőhely 2— P. Állóhely: l.— p.