Nemzeti Sport, 1939. augusztus (31. évfolyam, 151-172. szám)

1939-08-21 / 165. szám, Második kiadás

4Hétfő, 1939 augusztus 21. 11-est is kihagytá­! Sopron Soproni FAC—Dorogi AC 2:0 (1:0) Sopron, 1000 néző. Vezette: Palkó. SFAC: Balogh — Salamon II., Fekete — Serényi, Kalocsay, Gráfl — Soproni II., Németh Sa­lamon I., Viktora, Sebes. DAC: Budavári — Prohászka, Csernák — Nagyfejed, Bánsághy, Gregorovits — Gyarmati, Pflu­­ger, Dunai, Pick, Klausz. Jóiramú, kiegyenlített első fél­idő után a Sopron minden részé­ben ellenfele fölé nőtt. A 10. percben egymásután két szögletet is ér el a SFAC, de Salamon I. mindkétszer fölé fejeli a labdát. A 15. percben a DAC ellentáma­dásba megy át és Bánsághy szép kiadását Dunai a hatosról alig vágja mellé. A 38. percben Sala­mon hosszú labdájával Sebes el­fut, a dorogi védelem leáll és lest reklamál. Sebes akadálytalanul fut és a hatos vonalról az ellen­kező sarokba lő. 1:0. A szünet után a SFAC még erősebb iramba kezd. A 18. perc­ben Salamon jó helyzetbe kerül, de közelről sem tudja belőni a labdát. A 26. percben Viktora a balszélről vezet támadást, szép beadását a behúzódott Soproni II. szép fejessel küldi a léc alá. 2:0. Tovább támad a SFAC, de a csa­tároknak nincsen jó napjuk és holtbiztos helyzetekben is hibáz­nak. A 39. percben Csernák fel­vágja Némethet. A megítélt 11-est Soproni II. élesen mellé­lövi. Továbbra is támad a Sopron, de a csatárok most is többször hibáznak. Jó: Balogh, Fekete, Serényi és Kalocsay, illetve Budavári, Pro­­hászka és Dunai. Maróthy Sándor, SFAC: Bal­szerencsénk is volt. A helyzetek alapján sokkal több gólt kellett volna rúgnunk. Mézner, DAC: Két tartalékkal álltunk fel. Jól sikerült a Nyíregyháza bemutatkozása NyTVE—Fülek 3:0 (2:0) Nyíregyháza. Vezette: Lengyel dr. NyTVE: Bodnarik — Négy­esi II., Gál — Bulik, Négyesi III., Gerda — Kovács, Juhász, Pakott, Szalai, Mester. Füleki TC: Rieczky — Pálfi, Varga — Végh, Csukás, Szabó — Gajdács, Mihók, Havran, Egri, Ju­­racsek. A hazai csapat lép fel támadólag, de gólt csak nagy védelmi hibából ér el. A 12. percben Gerda 35 mé­terről ártatlannak látszó labdát ível a füleki kapu elé. Rieczky azonban érthetetlenül kifut, a labda pedig a feje fölött az üres kapuba hull, 1:0. Két perc múlva újabb gólt ér el a NyTVE, de a játékvezető nem adja meg. A 30. percben Szalai remekül lő, a labdát a füleki kapus a lécre tolja, onnan kipattan a bőr és a befutó Pakott bevágja, 2:0. Szünet után a Fülek támad töb­bet, de csatársora gólképtelen. A 36. percben Kovács—Pakott—Szalai összjáték végén az összekötő lövése védhetetlen, 3:0. Kitűnt: Szalai, Mester és a teljes védelem, illetve Herdán, Vég, Varga és Egri. Cseh András NyTVE: örülök a jó kezdetnek. Vitéz Aladár Fülek: Tartalékos csapatunk megérdemelten kapott ki, örülök a durvaságmentes játéknak. Gyenge volt a Pereces védelme SalBTC­—Pereces 2:0 (1:0) Pereces, 1000 néző. Vezette: Szőke. SalBTC: Géczy—Uray, Timár— Mátrai, Takács III., Kiss—Selme­­czy, Laczkó, Jenőfi, Baranyai, Ba­lázs. Pereczes: Molnár—Monostori, Ná­das—Borsányi, Halmos, Tátrai— Turbéki, Futó, Jávor, Polcz, Feny­vesi. A gyengélkedő Bokros miatt a Perecesnek fel kellett forgatnia a védelmét, ez a körülmény még a gyengén játszó Sal BTC-nek is elég volt a győzelem kivívásához. A Sal BTC támadásával indul a mér­kőzés, Balázs fölé lő. A 4. percben Kiss kézzel érinti a labdát a 16-oson belül. A megítélt 11-est Jávor Gé­czy kezébe rúgja. A Pereces támad, de a csatárok sokat rontanak. A 30. percben szabadrúgás a Pereces ellen. Molnár Balázs elé üti a lab­dát, Balázs közelről belövi. 1:0. Szünet után lanyhul az iram. A 10. percben Jenőfi a félpályáról kiugrik és a kifutó Molnár mellett a 16-osról a hálóba teszi a labdát. A hátralevő időben a Pereces egészen visszaesik, de az eredmény már nem változik. Kitűnt: Géc­zy, Jenőfi és Balázs, illetve Turbéki. Tomecskó József SalETC: A jobbik csatársorral rendelkező csapat győzött. Dunay László Pereces: Gyengén ment a csapatnak. Kitűnő játék­vezetés. Munkács a második félidőt tíz emberrel játszotta végig SK Rusj—Munkács 3:2 (1:2) Ungvár, 700 néző. Vezette: Farkas. SK Rusj: Kricskó — Rodik, Skirják — Kahán II., Kopcsay, Ivancsó — Moser, Krajnyák, Csan­­csinov, Kinizs, Borolics. Munkács: Bucsko — Csudi, Ko­vács — Balogh, Egri, Fialkó —­ Vaszocsik, Prizsák, Birta, Simon, Csepák. A munkácsi csapat a második fél­időt tíz emberrel játszotta végig és nagyrészt ennek köszönheti veresé­gét. Az első félórában változatos a játék. Csepák és Krizs lefutásai hoznak színt a játékba. A 36. perc­ben Csepák ismét elfut, hátraadott labdáját a balösszekötő helyére elő­­rehúzódott Fialko 20 méterről be­lövi. 0:1. A gól után is a munkácsi csapat támad és a 40. percben Si­mon szögletből gólt fejel. 0:2. Most feljön a Rusj és az utolsó percben Borolics—Krizs támadásból Krizs gólt rúg. 1:2. Szünet után a Munkács Simon és Birta nélkül jön ki. Mind a két já­tékos megsérült. Simon később be­áll, de Birta nem jön vissza. A munkácsiak védekezésre rendezked­nek be. A Rusj egy kapura játszik. A 25. percben egy visszapattanó labdát Kopcsay befejel. 2:2. Egyre ámad a Rusj és a 42. percben kapu előtti kavarodásból Krizs lő újabb gólt. 3:2. Jó: Kahán II. és Krizs, illetve Csepák, Bucsko és Egri. Iváncsi Antal dr Rusj: örülök a győzelemnek. Strömpl Rudolf Munkács: Szeren­csétlen mérkőzés. KSE: Prohászka —­ Bóka, Szklenár — Herdiczky, Reiner, Szlávik — Bárkányi, Pintér, Brösztl, Székely, Izsák. KFC: Ványa — Simon, Lehoczky — Weintraub, Bokrosi, Paulik — Mészáros, Öllé, Kugyelka, Lengyel, Drózdi. A KFC kezd jobban, de hama­rosan az KSE veszi át a játék irányítását és majdnem a teljes játékidő alatt támad. A KFC remek védelme azonban pompá­san állja a támadásokat. Szünet után Herdiczky Breszdl­­nek ad, a középcsatár kiteszi Bárkányit, a jobbszélső átvágja a labdát Izsáknak, a balszélső közelről védhetetlenül lő a hálóba. 1:0. Gól után a KFC erősít, de az eredményen nem tud változ­tatni. Mindkét csapaton meglátszott a hosszú pihenő. Az ESE klasszissal volt jobb. Egyénileg Bóka, Szklenár, Bresztl és Izsák, iletve Ványa, Simon és Lehoczky tűnt ki. Szabó Kálmán KSE: Mindkét csapat igyekezett, nekünk szeren­csénk volt. Végh Dezső KFC: Fiataljaink nem váltak be. Gyengén védett­­. Losonc kapusa DVSC—Losonci AFC 2:2 (2:1) Losonc, 500 néző. Vezette: Hegyi. DVSC: Keskeny — Antal I., An­tal II. — Birkner, Galambos, Papp — Drab, Nében, Szabó, Bihari, Nagy. LAFC: Eszter — Talmágyi, Bu­­kovszky — Radó, Molnár I., Kos­­tyál — Csonkás, Hegedős III., Pa­­ragi, Sós, Trenka. A DVSC Kántort, a LAFC Maj­­likot (igazolványát nem küldte el a szövetség) nélkülözte. Az első negyedórában a DVSC van fölény­ben, Bihari lesgólt lő. A 19. perc­ben Szabó 40 méterről a kapura íveli a labdát, a­ kapust senki sem zavarja, a kezei között mégis a hálóba csúszik a bőr. 1:0. A LAFC feljön, hat szögletet ér el és a 30. percben Sós ível a kapura, Kes­keny kiejti a labdát és Hegedűs a hálóba teszi. 1:1. A 38. percben Drab magas beadását Nében be­vágja. 2:1. Szünet után a LaFC puha csatár­sora eleinte nem érvényesül. A 18. percben Hegedűs Hl. a 16-osról bombalövéssel egyenlít. 2:2. A LaFC most feljön, az utolsó negyedóra azonban a DVSC-n. Jó: Keskeny, Antal­­, Antal II., Szabó és Drab, illetve Talmágyi, Bukovszky, Hegedűs III. és Sós. Lindberger Lajos DVSC: Nekünk állt a mérkőzés. Sólyom László LAFC: Elbizako­dott volt a társaság. ------------- "WCfl­l»«3m. Érsekújvár klasszissal volt jófeje KSE—KFC 1:0 (0:0) Komárom, 2000 néző. Vezette: Zeitler. | Szép I | Jó | | Olcsó | | n 0ra:0ra:0ra:Oraui*,!| Szünes után feljött a Soproni csapat Tokod—Soproni VSE 2:2 (2:0) Tokod, 150 néző. Vezette: Kollár. Tokod: Barak — Kecskés, Gár­donyi •— Lékó, Mészáros, Kincses — Szemethy, Hevesi, Gerendási, Novák, Eggenhofer. SVSE: Kovács — Kőműves, Kon­­rád — Salamon I., Takács, Varga — Horváth IV., Horváth I., Mező, Bárdics, Tóth. Idényeleji, gyenge játék. Eleinte a Tokod támad, de Kőműves re­mekül áll a lábán. A 30. percben Szemethy jól ad be, Eggenhofer a labdát a kapuba küldi. 1:0. Sopron feljön, de nem sokáig. A 44. perc­ben Mészáros beadásával ismét Eggenhofer fut le és a kapuba lő. 2:0. Szünet után a Tokod kényelmes­­kedik. Az 5. percben Horváth IV. lefut, beadását Horváth I. közelről bevágja. 2:1. A Tokod még mindig nem ébred fel. A 10. percben Hor­váth I. kiteszi Tóthot, ő elfut és egyenlít. 2:2. Most már hiába erősít Tokod, a soproni védelem mindent rombol. A Tokod kényelmességének kö­szönheti a pontveszteséget. A SVSE lelkesedése dicséretet érdemel. Kitűnt: Mészáros, illetve Kőmű­ves. Mohos Antal, Tokod: Szív nélkül nem lehet futballozni. Jusics Rezső SVSE: Igazságos az eredmény. KOLLÁTH HÁROM GÓLT RÚGOTT MAKÓN Szolnoki MÁV—MÁK 3:1 (2:0) Makó. Vezette: Gombkötő. Szolnok NB-csapatától többet vártak Makón. A lelkes MÁK szin­te végig egyenrangú ellenfél volt. A MÁV mindhárom gólját Kolláth szerezte. A MÁK gólját pedig Ba­logh lőtte. Kitűnt Kolláth, Retkes, Kispéter, illetve Balogh és Vizslán. Jugoszlávia VIDÉKI KUPÁÉRT Bajnok: Dub­is (Verbász)­­— Bajmoki AK 7:0 (3:0). VÁROSKÖZI MÉRKŐZÉS Újvidék: Újvidék—Nagybecs­kerek 1:1 (1:0). MINŐSÍTŐ MÉRKŐZÉS A HOR­­VÁT LIGÁBA VALÓ JUTÁSÉRT Belovár: Slavia (Varasd) — Gradjanski (Belovár) 3:2 (2:2). A varasdini Slavia, Világjáró Fe­renc, magyar edző csapata.) BARÁTSÁGOS MÉRKŐZÉSEK Bezdán: Bezdáni SE—Sport (Szabadka) 5:2 (1:2). Szabadka: Bácska—Slavia (Eszék) 4:3 (3:2). Zent­a: J­ugoszlo­ven—Szlovan (Nagykikinda) 4:2 (2:2). Zentai AK—Sand (Szabadka) 2:1 (1:1). Bácskatopolya: JAK—Szloga (Palánka) 6:2 (4:0). Ljubljana, Concordia (Zágráb) —SK Ljubljana 1:1 (1:0). III. ker. TVE—BSC 4:0 (3:0). Nagy­szomba­t-1. Vez­ette: Agendorfer. Az óbudaiak biztosan győzték le a BSC-t Góllö­vő: Oroti (3) és Börzééi IL LONDONI LEVELEK Napi sm­ét edzéssel a formátartozás felé ... Tám­olottak el és Lambert munkában — Saját tudósítónktól — London, augusztus 15. Most egy ideig az Arsenal edzé­seit kísérem figyelemmel. A ké­sőbbiek folyamán alkalmat kere­sek majd más londoni profi egye­sület előkészületeinek tanulmá­nyozására is, sőt az amatőrök ké­szülődéseit is megtekintem. Az Arsenal az idény előtt kedd­től péntekig naponta kétszer tart edzést (néha hétfőn is!). Mindig délelőtt 10-től 12-ig és délután 2-től 4-ig. Pénteken délután van az utolsó edzés. Szombaton dél­után mérkőzés, vasárnap pihenés. Az elmúlt csütörtökön délelőtt az Arsenal-pályán folyt az edzés. Előtte Tom Whittaker, az első csapat edzője (mellesleg az angol válogatott edzője is) az első csa­pat tagjait, nem mindegyiket!­s könnyedén meggyúrta, mintegy előkészítette a mozgáshoz. (Zárójelben jegyzem meg, hogy Whittaker tanára lehetne a gyú­rásnak, olyan remekül érti ezt a szinte már tudománnyá fejlődött mesterséget.) Fűtés, gyalog!Ős, séta félórán át! A játékosok, első csapatbeliek, második csapatbeliek, „Lambert­­boyok“, egymásután bújtak ki az alagútból és kezdték el a bemele­gítő futást. Ezt — minden ellen­őrzés nélkül — a következőkép­pen csinálják: egy ideig lassan futnak, aztán gyalogolnak, majd megint futnak, gyalogolnak, köz­ben tréfálkoznak, kergetik egy­mást, aztán vágtákat csinálnak, megint futnak-gyalogolnak, ismét vágtáznak. Ezt csinálják mintegy félórán keresztül. Jack Lambert időnkint odainti magához az egyik, vagy másik ifjút és magyaráz neki a helyes futásról. Megmutatja neki, hogy a karral mit csináljon, figyelmez­teti a testtartásra, a lábemelésre. Whittaker ki sem néz a pályára... Jack Lam­bert tanig... A bemelegítő tornagyakorlato­kat a salakos edzőpályán végzik. Az „öregek”1 teljesen egyedül, a fiataloknak Lambert mutogat. Nagyon érdekesek a légzéssel összekötött gyakorlatok. Egy-egy belégzésre két vagy három kar-, láb- vagy törzsmozdulatot végez­nek. Kilégzésre ugyanúgy. — Ez a légzés beosztásának megszokására, az okos, szabályo­zott légzés beidegzésére szokta,­ — mondja Lambert. — A szabály­szerű légzés minden sportban fontos, de különösen fontos a labdarúgásban. Meg-, illetve bejegyzem a gyakorlatokat. Lambert még nagy szerényen hozzáteszi: — Ezek különben a saját gyakorlataim. Én állítottam össze őket. Annyit mondhatok, hogy érti a mesterségét ez a Lambert! A gyakorlatok jók. Látszik Lam­­berten, hogy minden idejét ennek a sportnak szenteli, gondolkozik a dolgokon, tervez, próbálgat és így jut el újabb és újabb fel­fedezésekhez. Kitűnő érzékkel rendelkezik a tanításhoz is. Együtt gyakorol­­gattam a különféle labdagyakor­latokat a Lambert-gyerekekkel és alkalmam volt látni azt a hallatlan türelmet, amivel ez a kitűnő Jack tanít. " Az egyik fiú, valami Vernon, a másik nevét egyelőre nem tudom, sehogyan sem tudta meg­szokni, hogy a lábszárral való toppoláskor hagyja lent a cipője orrát a talajon. Lambert öt per­cen át mondta neki: „Toe on the ground, toe on the ground__" A gyerek csak nem hagyta lent a lábujjait a földön. Végül részeire bontotta Lambert a moz­dulatot és akkor félórai gyakor­lás után ment a dolog. A másik fiúnak az volt a hibája, hogy nem kísérte végig szemmel a labdát, elsiette a moz­dulatot. „Eye on the ball!" — figyelmeztette őt legalább húsz­szor Lambert. Végül ebbe is bele­verte a mozdulatot. Akkor azután egyedül gyako­rolták a játékosok a tanult moz­dulatokat. Lambert csak félszem­mel figyelt rájuk. Csak akkor avatkozott megint bele, ha rosszul csinálták. Így tanít Jack Lambert, az Arsenal másodedzője. Whittaker az „őrmester" Whittaker nem tanít, ő már csak amolyan őrmester, hogy Miklós Béla Pálnak, a Nemzeti Sport londoni tudósítójának a szavaival éljek. Csak az erőnlétre ügyel, kiosztja a munkát, gyúr, tanácsokat ad az edzésre, az élet­módra, sérüléseket kezel. Labda­rúgásra csak Lambert tanít. A Játék, a Játékos edzés nagy fontos­sága Délután a Turnell-parki edző­pályán erőnléti edzés, majd kri­kettmérkőzés folyt. Ezt a játékot nagyon szeretik itt Angliában. Hogy miért, azt egyelőre nem is sejtem. A játék a métához hason­lít és rendkívül unalmas. Leg­alább is nekem. Nekik nem. Kia­bálnak, futnak, ütik a faütővel a kis labdát, a többiek hangosan bíztatják őket, nevetnek, hango­san, szívből. Ez a játék hozzátartozik az erőnléti edzéshez. Nagyon értik, különösen a fiatal Cumner nagy mester benne. Walesi válogatott is volt már többször. Pénteken délelőtt kezdték, dél­után folytatták a krikett-mérkő­zést. Akik nem játszottak, labda­gyakorlatokat végeztek. Ezen a héten hétfőn is, csütörtökön is kriket szerepel az edzés műsorán. Láthatjuk tehát, hogy a játék, a játékos edzés rendkívül fontos szerepet játszik az előkészületek­ben. Ilyen kedélyes körülmények között szinte észre sem lehet venni a kemény edzést. Pálfai János. etódított világ. — Tudja, miért nem ment az esti meccsen Turaynak a játék !­a ? — Nem készült sportszerűen! Délben látták egy kávéházban! Kft.. AC-DSE 2:1 (0:0). Torna­o. Ve­zette: Sch­affer. Idényeleji edzőmérkőzés. Góllövő: Vojna (11-esből) és Balogh, Sik Garázs-MSC--RAC 5:2 (2:0). Attil­u. Vezette: Szénási. A KAC nem volt komoly ellen­fél. Góllövő: Prikli (2), Bányai, Róth és Bilin, illetve Rada és Szlovák. BSC—Goldberger SE vegyes 1:1 (0:0). Nagyszombat-u. Vezette: Schmiedt. Gól­­lövő: Szívós, illetve Kovács. Príma futballfelszerelést olcsón ad Szabó Sportozea Turkeve Viszonteladóknak árengedmény