Nemzeti Sport, 1942. június (34. évfolyam, 105-125. szám)

1942-06-09 / 111. szám

! „Az idény legszebb és legizgalmasabb mérkőzése volt!" Hulmán és Berkessy a szegedi rangadóról * A két szegedi csapat találkozója nagy küzdelmet és jó sportot hozott. A vasuta­sok nem játszottak alárendelt szerepet a mérkőzés folyamán. — A Szeged és az SZVSE találkozója — mondotta­­Hulmán József, a Szeged in­tézője — az idény legszebb és leg­izgal­masabb mérkőzését hozta. Meglepően nagy ellenfél volt a Vasutas. El kell is­­­mernem, hogy az eredmény szerencsésen alakult ki részünkre ilyen arányban. Ha az SzVSE így játszott volna az egész idényben, ma nem lenne a faesők között. Szerintem a fiatalok rövidesen vissza­­­hozzák a csapatot az NB I-be. A mi já­tékosainkkal teljesen elégedett vagyok. Ki kell emelnem Tóti és Lakat jó játé­kát Olyan ragyogó teljesítményt nyúj­tott mind a kettő, hogy nyugodt lelkiis­­m­e­rettel merem ajánlani őket a válogató­­bizottságnak. Gyuris is bontogatja szár­­­nyait, nem sok idő kell, hogy ő is az élvonalba kerüljön. — Az az idő, amit eddig itt eltöltöt­­tem — mondotta Berkessy Elemér, az SzVSE edzője —, meggyőzőtt arról, hogy mapcs változtatásokat kell eszközölnöm, a 4 Óbecseiek kalandjai K­enő utánpótlás van Csepelen! Erőben tűz a nap, amikor kiérünk a csepeli WM-pályára. Az amatőrök m­­rko­­lcését három­negyed 3-ra tervezték, de az ellenfélnek, az óbecsei Bocskai csapatá­nak meg hí rohamra sincs, noha már fáj ! 16 elmúlt. Erős József, a WMTK inté­­snője így beszél: ~ Úgy látszik, kár volt minden ellen­felünket olyan nagy gólarányta megver­ni, íme, most már ki sem mernek jönni ellenünk. Majd komolyra fordítja a szót az in­téző: —­ Nem tudom, hogy mi lehet az óbe­­esesekkel. ^ Csütörtökön levelet kaptunk tőlük, írták, hogy Úrnapján Hódmezővá­sárhelyen játszanak és onnan utaznak fel Budapestre. Kértek bennünket, hogy gon­doskodjunk részükre olcsó szállásról és péntek hajnali 4 óra 30 perckor várjuk őket a pályaudvaron. Mivel a fővárosi szállók nagyon sokba kerültek volna, táviratoztunk nekik, hogy jöjjenek ki Csepelre, hogy itt elhelyezzük őket. Pén­teken reggel meg is érkeztek a sporttele­pünkre, de mire én oda kiértem, már is­mét eltávoztak onnan. Azóta nem kaptunk hírt felőlük. A cipelt játékosok a fűben heverged­­nek, amikor végre 3 óra felé ír egér­keznek a vendégek. Nagy örömmel fogadják őket. Erős József nyomban érdeklődik, hogy mi történt velük, hogy úgy eltűntek pén­tek reggel a sporttelepről. Brankovics Lajos, a délvidékiek intézője nekikeseredik: — Huszonnégy óra­ utazás után , nehéz hódmezővásárhelyi mérkőzéssel a lábunk­ban, érkeztünk meg pénteken reggel Cse­pelre. Itt a pályán senki sem fogadott bennünket, így nem tehettünk mást, , mint visszautaztunk Budapestre. Nekem egy havi fizetésem­ ment rá, a szállodára. — Nagy félreértés történt itt, hiszen mi berendeztünk szállást az önök részére. — mondta erre Erős József — a dolognak természetesen folytatása lesz még. — Elő fogjuk venni a pálya személy­zetét, hogy miért nem adtak valami ideiglenes helyet. Mi teljesen ingyen adtuk volna a szállást, sőt a pályát is rendelkezésükre bocsáj­tottuk volna. Igazán kár volt úgy elsietniük. Amíg a játékosok öltözködnek, tovább beszélünk az intézővel. — Miért jöttek most ilyen későn? — kérdezzük. — Mi úgy tudtuk, hogy fél négykor kezdődik a­ mérkőzés. A szövetségben is így volt bejelentve . ilyenformán a WMFC—Gamma mér­kőzés előtt tervezett kölyökmérkőzést majd a kispályán kell lejátszani — szól a csepeli intéző. Az óbecseiek panaszkodnak, hogy na­gyon erős, túl kemény mérkőzést játszot­tak Hódmezővásárhelyen. — Majd minden játékosunk ,.emléket" hozott magával Hódmezővásárhelyről. — jegyzi meg az intéző. Majd így beszél: — Kovács és Szpaics, a két hátvédünk, sőt még Novák, a tartalék hátvédünk is vidéki beosztásban van és így nem áll­hatnak rendelkezésünkre. Még Bertókot, az edzőnket is nélkülöztük, ezért eddig nélküle folytak le az edzések. Ez bizony meg­ is látszik a csapat játékán. Sándor játékvezető sípjelére. féli­égy után 10 perccel kezdik a játékot a csapatok. Nyomban a csepeliek lendül-é­nek támadásba. A 6. percben Jávor II beadását Kiss II egyből laposan a jobb sarokba lövi. 1:0. Negyedórás csepeli fölény után a vidékiek is felélénkültek. A 17. percben Dolovacz bead és a be­futó Milovanov I közelről a sarokba gurít. 1:1. Kiss II. a csepeliek középcsatára nagy lövőkedvében van. Gyorsan egymásután két újabb gólt bombáz az óbecsei háló­ba. 3:1. Ezután, még Füzesi felső lécet találó lövése esemény ebben a félidőben. A játékra nagy befolyással van a nagy hőség. A játékosok bágyadtan mozog­nak.* A második félidőben is a WMTK van fölényben. Kiss II újabb gólja után meg­jegyzi egy szurkoló: — íme, így lesz a tartalék jobbszélső, bőt gól­képes középcsatár. Ezután a kitűnően játszó Füzesi lő két nagy gólt, majd Jávor II és Burányi talál a hálóba­. Már 8:1. A szurkolók közül többen Karadit biztatják, mivel ő az egy el­len WMTK-csatár, aki még nem rúgott gólt. A balösszekötőre azonban Bor­lók, a Szeged­ volt fedezete nagyon vigyáz. A vidékiek még most sem csüg­gednek. Huszáros­­­ajrát vágnak ki, de lövéseiket nem kíséri Szerencs*. A mér­­kőzés után lihegve levonuló játékosok közül Bartókkal váltunk egy-két szót. — Tegnap este szerelten­ le, — mondja a jeles fedezet. — Jól érzem magamat Óbecsén és az őszi idényre már ismét én készítem elő a csapatot. Szabó Mihály, a vendégek titkára fő­kép Nagy gyenge védésének tulajdonítja a súlyos vereséget. — Még sohasem láttam ilyen gyengén védeni a kapusunkat, — mondja. — Min­denesetre igyekezni fogunk javítani a csa­patunkon. Burger István, a WMTK edzője elége­dett a fiaival. — Ebben a nagy hőségben is nagysze­rűen játszottak a fiúk, — mondja. — Nem kell félniük nagycsapatunk vezetőinek, mert kitűnő utánpótlással rendelkezünk. Ez valóban így is van. A WMTK-ból sok játékost szívesen látna bármely NB I-beli csapatunk is. (Juhász) A Haladás nagyszerű játékkal lelépte az Érsek- S­újvárt Szombathely, június 8-Szombathely igen nagy érdeklődéssel várta a Haladás FKSE Cikla mérkőzést, mert ennek a mérkőzésnek az eredménye döntő lehet a Zrinyi-csoport bajnokságá­nak sorsára. A Halad­ás nagyszerű játkkal lep­te meg mind a­ nézőket, mind az Érsekúj­várt. A mérkőzés kétezer nézője nem győzött csodálkozni a­­ Haladás teljes, gyors, eleven és igen­­jó játékán. A két csapat­ így állt ki: Haladás: Körmendi — Tölgyesi— Kovács III — Pillér, Kalotai, Kiss — Szabó. Gazdag, Beraxa, Deszka, Lovász. Érsekújvár: Tarkay — Nédei, Herding Szász, Takács, Szlávit — Aubéli, Pin­tér, Zsigitai, Szántai, Fritza. Mindjárt­ kontang után nagy lendülettel indul a játék és a 20. percben Gazdag egyéni játékkal a vezető gólt rúgja. 1:9. Három perc múlva Takács li­ est vét, de Kies a büntetőt mellé rúgja. A Haladás­nak nem tud cirealállnit az érseki és vált védelem és a 30. percben Deszke a jobb alsó sarokba lövi a félidő második gól­ját. 2:0. Szünet után még nagyobb lendülettel játszik a Haladás, valósággal lelépi a vendégeket. Már a 2. percben Deszke eredményes, a 36. percben Beraxa, a 11­. percben pedig Lovász. 5:0. A Haladás most már könnyen veszi a mérkőzést és inkább iskolajátékra törekszik. De így is a 40. percben Deszka, a 41­. percben pe­dig Kiss gólt szerez. 7:0. /A Haladás védelme szilárdan állt a lábán, a fedezi­­tsorban Kalotai remekelt, a csatársort pedig Gazdag és Desz­ke pom­pásan irányította. Jól játszott: Tölgyesi, Kovács III és Szabó, illetve Tarl­ay, Zs­éder, Takács, Aubéli­t és Zsi­rai. Falagyi László, a Haladna intézője: Nagyon jó volt a csapat és a kétszám­jegyű­ eredmény sora lett volna túlzás. Albert, az Érsekújvár intézője: Fölé­nyes tudás, fölényes játék é­s gólarányban is megérd­emelt győzelem. Vass A. játékvezető: Szép játék után a Haladás megérdemelten győzött. csapaton. Csupán idő kérdése az egész. Ha munkakörömben akadályok nem me­rülnek fel, feltétlenül bízom abban, hogy megtalálom a jövő csapatát. A Szeged elleni mérkőzésen kitűnően játszottak a fiúk , ezt az ellenfelünk is elismeri. Elégtételül egyelőre elég nekünk ennyi is... Mélykúti Béla Bud­apesti Kerület Tipográfia—MPLSE 4:3 (0:3). I. o. Csepel. Vezette: Cigány. Góllövő: Kovács (2) és Jakab (2), ill. Jergler, Várhegyi és Neuberger. BSzKRT—RÁC 2:2 (1:0). I. o. Rákos­palota. Vezette: Verebes. Góllövő: Féli, Sütő, ill. Joós és Horváth (11-esből). Ecser—KTSE 2:0 (2:0). Ecser. Vezette: Faragó. Góllövő: Pillér IV. (2). BMTE— Kelenföld 3:2 (2:0). I. o. Bogyó­u. Vezette: Belányi. Góllövő: Füredi (2), Ecker, 111. Pásztói (11-esből) és Maschler. Kalapos—NJTG 7:1 (1:1). II. o. Gyáli­ út. Vezette: Fazekas. Gól­lövő: Sutyák (3), Gombarcsik (2), Nagy I. és Brettner, ill. Dóra II. FVSK—HEAO 2:1 (1:0). I. o. Gyáli-út. Vezette: Nagy. Góllövő: Szebelédi (2), ill. Kollár. BTC—KTSE 7:1 (2:0). XI. o. Fehér-út. Vezette: Földes. Góllövő: Kéri (3), La­kat (3) és Muck, ill. Parti. VI. ker SC—Testvériség 4:2 (1:0). II. o. Tatar-út. Vezette: Bálla. Góllövő: Nagy, Bánóczi, Lazsin és Weis­glatt, illetve Blaskó és Szigeti. Kistext—SzRTC 4:0 (4:0). Tart. I. o. Miklóstelep. Vezette: Galambos. Góllövő: Szabó Varga. Hlavora és Steuer. Kistext—SzRTC 9:0 (2:0). I. o. Miklós­­telep Vezette: Molnár I­ Góllövő: Kal­már (3), Rusics (3), Botta, Surdog és Szamosi 11-esből. SzKC—Hálókocsi 2:2 (1:0). T. oszt: Rendessy-terep. Vezette: Pusztai. Gól­lövő: Benkő és Hegedűs, illetve Lőrinc és Szeratics. Magyar Pamut—PMTK 5:2 (1:1). TI. o. Északi csop. Újpest Horthy Miklós­ út. Vezette: Kiss. Góllövő: Gottheinz (2), Sturics, Péterfi­­V Igaz, ill. Kiss (2). MOVE-KERÜLET I. osztály F­cser—Kistarcsa 2:0 (2:0). Ecser. Ve­zette: Faragó. Góllövő: Pillér IV és Pil­lér I. A BL­.KBT tartja jó formáját. Eddig a legutóbbi két mérkőzésén huszonegy (!) gólt rúgott. Különösen a kék-sárgák csatársora van formában. Krajnai és Ja­kab hét-hét dugót lőtt a huszonegyből, Szabó III pedig remekül játszott a Rusj ellen. Az erősen megfiatalított és átszervezett kis Hungária győzelme nagy örömet szer­zett a Kén-utca táján. „Jövőre tovább fiatalítunk!” — mondotta Kátai intéző. Súlyos baleset történt űrnapján a Bogyó­ utcai pályán. A Tipográfia—Ke­lenföld I. osztályú mérkőzés 25. percében Szmolenszky, a Tipográfia hátvédje össze­csapott. Vargával, a kelenföldiek balszélső­­jével, Szmolenszky elesett. Varga pedig ráesett mégpedig oly szerencsétlenül, hogy Szmolenszky súlyos arccsonttörést és agyrázkódást szenvedett. Az első fél­időt­­ még végigjátszották a csapatok, de a második félidőt a játékvezető nem ve­­zette le, mert mindkét csapat játékosai nagyon nyomott hangulatban voltak. Az északdunántúli kerület ezévi, immár negyedik ifjúsági edzőtáborát ismét Győrött rendezi meg. Az edzőtábor idő­­pontja július­ 20-től augusztus 2-ig. NB III. osztály ALFÖLDI CSOPORT Bácska—B. Törekvés S:S (2:1) Szabadka, 1000 néző. Vezette: Liliom. Bácska: Markos — Bacskai, Mihalcse­­vics — Matkovics, Kulundzsits, Gersics — Szakalics, Babos, Tumbász, Hatvani, Garbics. B. Törekvés: Kucsmik — Filyó, Bohun — Mákosi, Csicsely, Kalocsai I — Ka­locsai II, Várszegi, Kliment, Szombati, Szák. A Bácska sokkal jobb volt. Győzelmet érdemelt volna. Góllövő­ Hatvani, Tur­­bász és Garbics (11-esből), illetve Szom­bati, Kliment és Várszegi (11-esből). Jó: Bacsk­a, Kulundzsits, Babos és Hat­vani, illetve Kucsnik, Mákosi és Kalo­csai I. Kula—Újvidéki VAK 2:1 (1:0) Kula. Vezette: Fodor. Kula: Szemeld — Rininger, Vörös — Kleszpisz, Ru­ier, Polyvás — Schmidt, Tauser, Mehr, Gergely, Tremml. UVAK: Janett — Egri, Fodor — Za­­horay, Majtán II, Jockov­­— Ivánfi, Les­­kov, Augusztin, Manul­­ovics, Wilmner Eriish­ainn, szép mérkőzés. A hazai csapat ennyivel jobb volt. Góllövő: Ger­gely és Tremml, illetve Monoljovics. Jó: Kleszpiesz, Polyvás, illetve Janett, Egri és Augusztin. CsAK—Hódmezővásárhelyi TVE 3:2 (1:1) Békéscsaba, 100 néző. Vezette: Szamos­­völgyi. CsAK: Mester — Békési, Uhrín I — Kokavecz, Marik T, Durst — Dávid, Marta, Bogdány, Marik IV, Barát. HTVE: Csíki — Palóca, Török — Tóth, Jovin, Barta — Ármány, Benyhe, Vass, ősze, Kovács. Alacsony színvonalú mérkőzés. A sze­rencsésebb csapat győzött. Góllövő: Marik IV, Marta. Bogdány, illetve Ko­vács (21. Jó: Uhrin I, Marik I, Bog­dány, illetve Török, Jovin, Kovács. Szegedi TE—MOVE SzTE 3:2 (1:0) Szentes, Vezette: Horváth F. BzTE: Vámos — Tóthpéter, Haller — Nagy, Tormai, Szekeres — Sulyok, Kókai, Kakuszi, Mothi, Kiss. M. SzTE: Bogyó — Mészáros T, Csep­­regi — Herényi, Palotás, Kerti — Csá­­lyi, Szemerédi, Szabó, Virágos, Mészá­ros XI. A vendégcsapat nagy szerencsével győ­zött. Az SzTE csatárai hat kapufát lőttek. Góllövő: Kakuszi (2) és Kiss, illetve Pa­lotás 12, egyet 11-esből). Jó: Kakuszi (a mezőny legjobbja), Vámos és Tormai, illetve Palotás, Bogyó és Mészáros. HARGITA-CSOPORT Sz. Cz­aba—Gábor Áron SE 1:1 (1:1) Késdivásárhely. Vezette: Galbala. Sz. Csaba: Antal — Illyés, Bodrogi — Szabó, Laczkovits, Kökösi — Comber, Barabás II, Barabás I, Czifán, üveges. Gábor Áron: Thuróczi — Jancsó, Ser­bán — Zsigmond, Szőts, Zsidó — Sándor, Györki, Mikola, Magozi, Varga. Csapkodó játék. Az első félidőben a Csabát segítette a szél, mégis a Gábor Áron került fölénybe. A II. félidőben csökkent a szél ereje, de a kimerülés miatt fölénye ellenére sem tudta be­rúgni a Gábor Áron a győztes gólt. A 21 percben Szabó, a 40. percben Mikola lőtt gólt. Jó, Antal (a mezőny legjobb­ja), Illyés és Laczkovits, illetve Szőts, Györki és Mikola. A Hargita—Sepsiszentgyörgyi Corvin mérkőzés el­aradt, mert a Corvin nem jelent meg. A har­­gita a 34. hv. zsai­ ai barátságos mérkő­zést játszott s győzött 5:2 (1:1) arány­ban. Góllövő: Megyeri (1) és Maderka (2), illetve Pintér (2). Sz. MÁV Csíkszeredai TE 8:3 (3:0) Marosvásárhely. Vezette: Kiskos. SzMAV: András — Magos, Sztója — Auer, Bereczki, Csányi — Galamb 1), Za­bos, Sztrója II, Csizmás, Balogh. CsTE: Kopacz — Balogh, Vancsel — Tarlós, Vancsel II. Fodor — Csegzi, Péter, Pásztor, Hajdú, Bagos. A MÁV könnyen győzött Ha csatárai jobban rá­mennek a kapu előtt, több gólt is lőhettek volna. Góllövő: Sztrója (4), Csizmás (2), Galamb 1) és Zabos, illetve Kopac. Balogh és Hajdú. PMTE—MLE II 7:1 (1:0) Marosvásárhely. Vezette: Topolai dr. PMTE: Nilka — Bodó, Szöllősi — Kiss, Ádám, Galamby — Incze, Panajott, Incze III, Vámos, Rácz. MSE: Szabó — Kövér, Somogyi ~ Barta, Somodi, Nagy — Ördög, Tőkés, Zöldi, Pál, Sós. Nagyiramú, szép mérkőzés. A PMTE a második félidőben mutatott játékával megérdemelten győzött. Az MSE e­kkor összeroppant. Góllövő: Incze Ifi (3), Pa­­najott (2), Incze II (2), illetve Zöldi. Jó: szöllősi. Adám Incze 11­, Panajott, Vámos, illetve Kövér, Somodi és Zöldi, S. Textil—Gyergyószentmiklósi SE 4:3 (2:1) Sepsiszentgyörgy, Vezette: Benedek. S. Textil: Pakucs — Tóth I, Tóth II — Kiss II. Sztrojaka, Bálint — Kiss I, Ben­áth, Székely, Sinka, Rétyi GySE:­ Pákozdi — Tamás, Berecz — Hegyessy, Somorjai I. Kereső I — Ker­eső II. Kardos, Kósa, Kassai, Székely. Hevesiramú mérkőzést vívott a két csapat. Nagyszerűen kezdett a hazai csapat — már 4 :1-re vezetett —, később azonban visszaesett. Góllövő: Székely (2), Kiss I és Bernáth, illetve Kósa. Berecz és Kereső. Jó: Bernát és Pakucs, illetve Székely. MATRA-CSOPORT LATSE—Csepeli MOVE 3:2 (0:1) Losoncapátfalva. Vezette: Halácsi. LATSE: Mirinak — Varga, Mlesnik — Rozsgyúk, Kovács, Szalay — Zachár, Kropka, Bankó, Kalmár, Zölvári. CS. MOVE: Temesvári — Szamosi, Keszthelyi — Tóti II, Horváth I, Bada — Tóth I, Gáti, Bakonyi, Erdélyi, Kar­dos. Mindvégig migyiramú küzdelem folyt. A helyi csapatban Kovács és Rozsgyák, a vendég csapatban Bakonyi és Temesvári játszott igen jól. Hatvani VSE—BTSE 4:4 (2:0) Balassagyarmat. Utó néző. Vezette: Benkő­ , SJVSE: Tál — Keller, Csányi — vitéz Barna, Bodnár, Hidrvégi — Szarvas, Ilu-Lán­y, Szilágyi, Varsa, Sasa. BTSE: Blázsik — Szomor, Kártyák — Ch­odák, Dohány, Löke , — Polyoka, Varga, Vigh, Kovács, Sallói. Hevesiramú, helyenként túl kemény mér­kőzést játszott a két csapat. Az ered­mény igazságos. Góllövő: Szarvas (2, m egyet 11-esből), Huszár és Szilágyi, ill. Sallói (2), Kovács és Polyóka. Jó: Kel­ler, Barna, Bodnár, Szarv­ai és Szilágyi, Hl. Sallói, Löke, Chodák és Polyóka. GyAK—MESE 3:1 (3:0) Gyöngyös, 500 néző. Vezette: Haldcsi. GyAK: Hársfalvy — Nagy, Varga — Somogyi, Bágyi, Juhász — Udvarhelyi, Zsákai, Földi, Toroczkai. Szegedi. MESE: Grécz — v. Zagyvar, Korcs­máros — Juhász, Bencsik, Horonek — Horváth, Tóth, Gyöngy, Sziporkovics, Kovács. Az első félidőben nagyszerűen játszott a GyőK s nagy fölényt harcolt ki. A 6. percben Földi, a 10. percben ismét Földi, a 30. percben Szegedi az első félidő gólszerzői. Fordulás után meg­változik a játék képe. A MESE feljavul, erősen szorongat, de a jól működő véde­lemnek csak egy gólt tud rúgni. A 25. percben Gyöngy a becsü­letgól rugója. Jó: Toroczkai és Bágyi, illetve Zagyvar és Horváth. főSZAKDUNÁNTÚLI CSOPORT V: Reménység—VSE 3:1 (2:0) Vác, 500 néző. Vezette: Leiner. VRE: Sátori — Ferenczi, Kürti — Lábodi, Tullner, Mojzes — Lengyel, Szalai, Bányik, Gömöri dr. Várszegi II. VSE: Wü­lz — Járási, Kurdi I —­ Ma­dár, Mészáros, Illés — Kurdi II, Ba­loghi, Zentai, Virág, Serényi. A helyi rangadón megérdemelten győ­zött a jobb VRE. Az első félidőben mindvégig fölényben játszott a csapat. Fordulás után a­ VSE is sokat támad és kiegyenlítettebb a játék. Góllövő: Vár­szegi II. Mojzes, Gömör di (11-esből), illetve Zentai. A VSE egy 11-est kiha­gyott. DÉLDTM­ANTIJU CSOPORT KRAC—KTSE 2:0 (1:0) Kaposvár, 3000 néző. Vezette: Ungvári. KRAC: Meződ — Takács. Lógrádi — Murát, Horváth. Fényes — Kanizsai, Avar. Győrffi. Kovács, Záborszky. KTSE: Boldog — György, Horváth — Korda. Havasi. Zentai — Bódis, Farkas. Kalmár, Gábriel. Kövér. A K. Rákóczi nagyszerű játékkal,­­megérdemelten nyerte a kaposvári rang­­adót. A 2. percben Avar szabadrúgását Győrffi fejjel továbbította a hálóba. A II. félidőben állandóan a KRAC táma­dott és Záborszky góljával bebiztosította a győzelmét Jó: Kanizsai, Györffi, Mu­rát, ill. Boldog (a mezőny legjobbja), Havasi és Farkas. FELVIDÉKI CSOPORT ABTE—Nagyszöllösi SE 2:0 (1:0) Ak­naszlatina, 600 néző. Vezette: Leukanics. ABTE: Tenyák — Bazsuk, Grigorás — Vizaver, Tamás, Körösi I — Makos, Ko­vács, Rusznyák, Szabó, Bobes. NSE: Nagy — Vágner I, Harapkő — Vágner II, Szkabli, Kovács — Vascsi­­nec, Trenics, Szabó, Szaniszló, Margitics. Erősiramú, izgalmas mérkőzés. A 27. percben Bobes kapásból a hálóba bombáz. A II. félidőben a hazai csapat nagy fölénybe kerül, a szöllősi védelem azon­ban mindent ment. Végül Szabónak mégis sikerül hálóba vágni a labdát. Az NSE túlerélyesen játszott. A II. félidő­ben Szaniszlót kiállították. Jó: Grigorits, Tamás, Kovács, Babos, illetve Nagy, Vágner, Margitics. Kassai VSC—MÁV SAC 4:0 (2:0) Sátoraljujh­ely. Vezette: Zsidai. KVSC: Pajtás — Leskó, Stempel — Hrucska, Schimara, Nepkó — Jurik, Schmilniczky, Lukich, Klimek, Simonyi. MÁV SAC: Fuhrmann — Ujj, Tiszol­­czi I — Petró, Szolnoki, Horgony I — Moldován, Győr I, Győr II, Tiszolczi II, Csabai. Ezer néző előtt szenvedte el súlyos vereségét a hazai csapat. Góllövő: Lukich, Jurik (2), Simonyi. Jó: Klimek, Lukich, illetve Fuhrrmann. Tiszolczi L Kedd, 1942 június 9. OUa-0,A Délután fél 3. Éppen csak hogy felér­tünk a Sil­ee vilamosra A forró nap­sütéstől át­üzesedett kocsiban a nagy tö­meg ellenére feltűnő a csend. Csak néha szólal meg valaki. Először egy kövér­ úr: — Kár, hogy a villamoson nem árulnak sört... Majd egy kövér asszonyság: — Azt hiszem, ma n­ár a Danában is lehetne fürödni... Végül valaki: —Kalauz úr! Merre van a Trévizi-nl? Erre már mi is felfigyeltünk. Amikor kiértünk, az OTE és az OFC már készülődött, hogy megvívja I. o. amatőr­ mérkőzését. Először az OTE-hoz látogattunk. Itt úgy készülődnek a játé­kosok, mint az NB I.-ben, vagy az NB II.-ben. A fiúk sorra fek­­sznek­­ a gyúró­padra. Matuez ügyes test­csellel megelőzi Stefbót. Érdekes, hogy a mér­kőzésről senki sem beszél. Taktikai uta­sítás nincs. Az az érzésünk, hogy biz­tosak a győzelemből­. Az UFC öltözője előtt Reiner Mihály ügyvezető elnök áll őrt. Amikor be aka­runk lépni, megszólal: — Nem lehet kérem. Megmondjuk, hogy mit akarunk. Erre ő is bejön velünk. Az öltözőben azután rájöttünk, hogy mit őrzött az ügyvezető. Valószínűleg az UFC látható szegénysé­gét, mert bizony az öltöző közéb­en szét­taposott, meglehetősen rossz cipőállo­­mány ,,szerénykedett". Nehéz lett volna kiválasztani a legrosszabbat. A mezek­nek is régen volt az avatóünnepük. Az ügyvezető mentegetőzni kezd: — Bizony, mi nagyon szegények va­gyunk. De a játékosaink nagyon szeretik a labdarúgást. Szerény filléreinkből tart­juk fenn az egyesületet. Szívvel és lélek­kel pótoljuk a hiányokat. . Egy negyedóra múlva kiderült, hogy igaza volt Reiner ügyvezetőnek. A forró napsütésben olyan szívvel rohamozott az UFC, hogy a többségben lévő OTE szur­kolók csak bámultak. A 10. percben Seiter a kifutó kapus mellett bombagólt lőtt. Amikor a labda a hálóban táncolt, kiderült, hogy szurkolói is vannak az UFC-nek. Kevesen, szegény emberek, de lelkesek és . ..nagyhangúak”. Ugyancsak biztatjáák ,,Újlakot". Az ÚTE játékosoknak sem kell Újlakra menő­­niök egy kis lelkesedésért. Alaposan rá­kapcsolnak ők is. Mikor aztán a játék­vezető a félidőt jelzi, Köges és Kovács góljával 2:1-re vezetnek. Szünet után váratlanul izgalmas játék folyt. Az UFC Sebestyén I vezérletével egyre-másra vezette támadásait. A 37. percben Sebestyén I remek fejessel egyen­lít ki. Az UFC szurkolók „családias ” buzdításba fognak: — Menj rá, Lajos! — Hajrá Pali! Érik rá nagyon az UFC győztes gólja, amikor a befejezés­ előtt három perccel az ÚTE egy ártatlannak látszó támadás után Juhász II révén megszegi­ a győ­zelmet. Derülnek a szurkolók, amikor a baj­társi csókok tüzéből Juhász­ Is levegőhöz jut. Izzadt, poros arcán láthatók lesznek a csókok tisztára mosó nyomai. Két perc múlva sípol a játékvezető és az OTE 3:2-re megnyert© az óbudai helyi rangadót. Zenta János, az OTE intézője mosolyog­va fogadja csapatai: — Két nagy ellenfelet kellett legyőz­netök. Az örök ellenlábast és a kánikulát meleget. Szép volt, fiúk! Az UFC öltözőben meglehetőn hango­san keseregnek. Ezernyi kifogást és hi­bát találnak. Majdnem mindegyik játé­kos panaszkodik. Csak egy nem korhol, egy nem bírálgat senkit. A bosszú Se­bestyén I. , csendesen így szól hozzánk: — Az ÚTE-nak több szerencséje volt. Ezzel az UFC legjobb játékosa megindul a mosdó felé. Mi pedig a kijárathoz indulunk. Elöt­tünk ép az utcára egy ingujjra vetkőzött szurkoló. — Hát a következő, NB IK­ mérkőzést nem várja meg? — kérdezzük. — Nem én, kérem, mert én UFC-sz­ur­­f­oló vagyok. Más csapata engem nem érdekel. Huszonkét éve, am­­ióta az egye­­sü­let fennáll, csak UFC-mérkőzésekre já­rok. Valamikor nagy csapat voltunk am ..rol.” Tőlünk került el a kispesti Szemére és Rozgonyi...­ meg a Haladás Deszkéje. Látom kifelé állni már megint néhány fiú rúdját! Ez­zel megindult „Újlak" felé, ml tpce Pest fele__ (fari) Kölyöktorna Pest környékén Az Erzsébet­ utcai pályán űrnapján ren­dezték meg a pesteszek­ierzsébeti kölyök­­torna döntő mérkőzéseit. A résztvevő n négy csapat a KAC, FTC, Gamma és az FTC közül az első három fölényesen nyerte csoportjának bajnokságát, a ren­dező ETC csapata viszont csak rosszabb gólarányával végez csoportjának a má­sodik helyén. A pünkösdhétfői eredmé­nyek után a KAC és az FTC az első helyért, az 1FTC és a Gamma a harma­­d­ik helyért küzdött az éremdíjazásos mérkőzéseken. Belépődíj mellett is közel 400 nézője akadt a döntő mérkőzéseknek. A jövő ígé­retei meggyőző játékkal bizonyították be, hogy az utánpótlás nevelése jó úton ha­lad. Változatos, szép küzdelmeket hozott mindkét mérkőzés. A fiatal gyerekek az utolsó pillanatig köröm szakadtáig har­coltak. Lelkesen, sőt talán azon is túl­menően, elkeseredetten, de a durvaság minden szándéka nélkül. Meglepő­­szép keresztlabdák, szélső szöktetések, beadá­sok és a megnyíló gólhelyzeteket­­m­eg­áldozó módon romboló védőjátékosok szinte percenként ragadták tapsra a né­zőket. — Jobban élvezem ezt a játékot, mint bármelyik nagy mérkőzést — hallottuk egy ismert pesterzsébeti sportembertől a mérkőzés alatt. Sokan gondolkodtak és beszéltek hozzá hasonlóan a kölykök mérkőzésein. A szakértő közönségen felül megjelen­tek olyan szurkolók is, akik talán éle­tükben először voltak mérkőzésen. A ma­mák­ ők főleg akkor tapsoltak, ha vala­melyik gyerek nagyot rúgott. Kétszeres volt az öröm, ha a nagyot rúgó gyerek véletlenül éppen a jelenlevő mamáé volt. Az ETC—Gamma mérkőzést 2:1-re az ETC nyerte. A vereség nagy elkesere­dést okozott a Gamma-kölykök körében. Szilágyi a csapat egyik játékosa a pá­lyáról lefelé jövet keserűen mondta a mellette haladó ETC-istáknak: — Az eredményért kezet csókolhattok a játékvezető bácsinak!!! Érthető, hogy az ifjú Szilágyi fényké­pét a „sikeres” bemondásáé­rt a játékvezető magánál tartotta. Az ETC-játékosok örömét a győzelem után még fokozta valami: a mérkőzés után az e­gyik szurkoló bej­elen­ttette: — Fiúk, a győzelemért mindegyiktek kap tőlem egy 24 filléres lelcsért agy­rái­tól. A KAC—FTC mérkőzésen mindösssze 1 gól esett. Az első féélidő 5. percében Boros magas labdája került az FTC hálójába- Hiába támadott azután már rengeteget az FTC, mindent mentett a kispesti vé­delem­ A mérkőzés után Samu József dr. az ETC elnöke osztotta ki az érmeket. A KAC-kölykök boldogsága nem ismert ha­tárt. Sugárzó arccal mutogatták életük első nyert díját, az ötpenares nagyságú, aranyozott, szén érmeket. Leh­et, hogy évek múlva, felnőve, lesz ezek között a gyerekek között olyan, aki labdarúgó­­mérkőzésen valódi aranyérmet nyer, de boldogabbá nem teszi az sem, mint a je­lenlegi, mert olyan boldogok ezek a fiúk, hogy annál boldogabbak nem is lehetnek. H. Z. A NAGYBÁNYAI SE NEM NYUGSZIK BELE A MOVE SZABOLCS ELLENI MÉRKŐZÉSÉNEK MEGSEMMISÍTÉSÉBE Az országos fellebviteli bizottság meg­semmisítet­te az NSE—MOVE Szabolcs NB II. mérkőzés eredményét, amely 1:0 volt az NSE javára. A­ megsemmisítés indoka az volt, hogy a kapufák kidőltek és emiatt nem lehetett befejezni a mér­kőzést. Az NSE azzal érvel, hogy a pá­lya felszerelésének karbantartása, a ren­dező egyesület feladata és ha ennek nem tesz eleget, akkor emiatt nem lehet súj­tani a vétlen vendégcsapatot. Az NSE pátr­assza­l fog fordulni az ítélet ellen a felsőbb fórumokhoz A győri ETO ifjúsági csapata nyerte az Északdunántúli kerület győri csoport­jának bajnokságát. Az Egyetértésnek tehát két csapata nyert bajnokságot ebben a bajnoki évben, mivel az ETO II is első lett csoportjában.