Népsport, 1945. július (1. évfolyam, 38-53. szám)

1945-07-02 / 38. szám

1945 JÚLIUS 2.3 Jó Kispest, balszerencsés Újpest Kispest—Újpest 3:1 (1:0) Góllövő: Nemes, Mészáros, Kincses, Szusza Szent Imre herceg-út, 10 000 néző — Vezette: Szigeti Gy. Már az izgalmas előmérkőzés alatt sűrű sorokban özönlik a nézősereg a pálya felé, hogy szemtanúja legyen az idény egyik legizgalmasabb mérkőzésének. A kispestiek öltözőjében nagy az izgalom Olajkár II. késése miatt, végül befut a jeles játékos, szomorúan újságolja, hogy kilenc­­hónapos kislánya súlyos beteg, most délután szállította kór­házba. A csapat az MTK elleni összeállításban lép pályára. A lila-fehéreknél vidám a han­gulat. — Nem bánnám, ha mind a ketten helyet kapnának a Kis­pestben — mondja Balogh II. Itt két változás is van a csa­patban: Jakab játszik balhát­védet és Zsengellér váltja fel bal­­összekötőben Nagy Ferit. Pontban hat órakor így állnak fel: Kispest: Mindszenti — Olajkár I, Szalay — Bozsi II, Olajkár II, Semadovics — Kincses, Nemes, Mészáros, Puskás, Egresi. Újpest: Tóth — Balogh II, Ja­kab — Kirádi, Szűcs, Balogh I — Suhai, Szusza, Laborcz, Zsegellér, Várnai. AZ I. FÉLIDŐ Az Újpest választ, Kispest kezdi a játékot. A 3. percben Zsengellér hosszú labdával szökteti Szuszát, de az Összekötő egy lépéssel lemarad. Egy perc múlva Zsengellér rúgja az első labdát a kapu fölé. Nemes les­­állásán akad el egy jólindult kis­pesti támadás. Szusza csavart be­adóm a felső lécről pattan ki, Olaj­kár is ment. Zsengellér hatalmas kapáslövése fölé száll. A másik ol­dalon Nemes beadását Tóth ölre fogja. Aztán ismét Zsengellér lő mellé. Szusza labdáját Olajkár­a röviden adja haza, Várnai elcsípi és alig lövi a léc fölé. Nagy hiba és nagy helyzet volt! Most állandóan az Újpest támad. Heves kispesti tá­madás után Mészáros lövését Jakab fejeli vissza, majd tömegjelenet fo­lyik Tóth kapuja előtt. A jelenet Puskás fölélövésével végződik. Jó a játék, elég nagy az iram. A 16. perc­ben Jakab faultolja Mészárost, a szabadrúgást Kincses beíveli, Tóth a lécre üti, onnan visszapattan a labda és Nemes közvetlen közelről befejeli-1:0 a Kispest javára! Egy perc múlva Tóth rosszul üt ki egy labdát, de aztán javít. A má­sik oldalon Szalai ment Zsengellér elől majd Laborcz ívelt lövését védi Mindszenti. A Kispest nagyon fel­tárok tartják a labdát — mondja Szűcs Nándor intéző. Az Újpest zárt ajtók mögött pihen. A II. FÉLIDŐ Kirádi előreadása lesen találja Laborczot és Zsengellért, majd a másik oldalon Nemes áll lesen. Az 5. percben Puskás, Nemes a labda útja. Az összekötő jól gu­rítja át Mészárosnak, a­ki a kifutó Tóth mellett a jobb alsó sarokba lő. 2:0. A 8. percben Várnai nagy lövé­sét szögletre védi Mindszenti. Mé­száros remekül fut el a balszélen, de beadás helyett kapu fölé csa­var. Szusza a jobbszélről ad be, Laborcz a kaputól 4 méterre mellé fejel. Nincs szerencséje az Újpestnek. Az Újpestben csere van. Zsengellér a középcsatár, Várnai a balösszekötő és Laborcz a balszélső. Nemes 20 méteres bombáját védi Tóth. Most Zsen­gellér a balösszekötő és Várnai a középcsatár. Egresi lövésébe az utolsó pillanatban lép bele Szűcs. A 16. percben Egresi lapos be­adását Mészáros átlépi és az üresen hagyott Kincses 10 méterről a jobb­sarokba bombáz. 3:0. Nagy védelmi hiba volt! Az újpesti védelem feltűnően bizonytalanná vált. Laborcz bombáját szépen húzza le Mindszenti. Az újpesti csatárok a jól fejelő kispesti védelemmel szem­ben nem tudnak mit kezdeni a ma­gas labdákkal. Balogh II az utolsó pillanatban ment a kispesti balszárny elöl. A 23. percben Egresi beadását Szűcs a félpályánál elvéti, Nemes húz vele kapura, Jakab a 16-os vo­nalon belül utoléri, felvágja és el­nyomja. A 11-est Szalai ugyanoda rúgja, ahova az első félidőben Szusza rúgta és Tóth vetődve meg­­fogja a labdát. Laborcz jól fut el, de lövés helyett Mindszenti kezébe gurít. A meccs erősen ellanyhult. A kispesti csatárok egyszerű húzások­kal teremtenek veszélyes helyzete­ket Tóth kapuja előtt. Az újpestiek túl sokat kombinálnak, nem járnak a balszerencsével és a ragyogó Mondszenivel. A 32. percben Zsen­gellér rúg szögletet, de nem lesz be­lőle semmi. Egresi beadását Nemes alig lövi mellé. A 35. percben Laborcz a 6-os sarkáról fölé lő, óriási helyzet volt. Az utolsó percekben támad az Új­pest. A 45. percben Suhai fejjel Szusza elé játszik, az összekötő a 6-osről bombagólt lő, 8:1. Vége­ig a mérkőzésnek. Szögletarány: 8:3 (5:2) az Újpest javára. BÍRÁLAT Az Újpest lényegesen gyengébben játszott, mint pl. a Vasas elleni má­sodik mérkőzésen. Az első félidőben még így is az Újpestnek állt a mér­kőzés. De ekkor nagy balszerencsé­vel játszott. A 11-es kihagyása sorsdöntő volt. A szünet után gyorsan bekapott második gól megzavarta a lilákat és szárnyakat adott a Kispestnek. Az Újpest-védelem gyengébb volt a szo­kottnál. A fedezetek főleg magas labdákat adtak előre és ezek a kis­pesti védelem zsákmányai lettek. 2:0 után tört le az Újpest, ebben a nagy balszerencsének is része van. Mindszenti remek védése sok­­ban hozzájárult a piros-feketék győzelméhez. A kispesti csatársor pedig reme­kül kihasználta a kevesebb helyze­tét. A Kispest lelkes játékával — ha szerencsével is — rászolgált a győ­zelemre. . A győztes csapat védelmében nem volt gyenge pont, a játékosok egy­mást múlták felül. Mindszenti, Olaj­kár II, Szalai, Olajkár 1 a rangsor, a két fedezet lelkesen és szorgalma­san harcolt. A csatársorban Puskás volt a legjobb, Egresi szünet után javult fel. Nemes rengeteget dolgozott, Mészáros sokszor zavarba hozta Szűcsöt. Kincses vegyes benyomást keltett. Az Újpestben Tóth nagyon bi­zonytalan volt. Balogh II. volt a csapat legjobbja, utána, Kirádi kö­vetkezik. Szűcs gyengébb a szokott­nál. Jakab szünet után feljavult, de az első félidőben igen gyenge volt. Balogh I. túlságosan sok magas labdát ad előre. A jobbszárny volt a csatársor legjobb része, ebben is Szusza. Zsengellér szürkén mozgott a második félidőben, Laborcz gyenge volt és sok helyzetet hagyott ki. Várnai nem volt olyan jó, mint az EMTK ellen. Nyilatkozatok: Szűcs Nándort A második fél­időben feljöttünk és ezzel biztosí­tottuk győzelmünket. Dicker Mihály: A Kispestnek 3 gólhelyzete volt, három gólt is rúgott, nekünk 30 helyzetünk volt, egyet rúgtunk. Gallovich Tibor szövetségi ka­pitány: Mindszenti és a kispesti csatársor a legnagyobb ígéret a jövőre. Az Újpest sorsdöntő 11-est hagyott ki. ■I—" HASZNÁLT MOTORKERÉKPÁR Alkatrész, Csepel-rész, PÁPAI, Budapest, VII, Csengeri-u. 20. MOTOROKAT és RONCSOKAT VESZEK jött és az újpesti védelem bizonyta­lankodik. Egresei estében mellé lő. A 22. percben Jakab röviden ad haza Kincséé elől, a labda Puskás­hoz kerül, ő a kirohanó Tóthba lő, aztán vetődéssel tisztáz az újpesti kapus- Nagy helyzet volt! Zsengellér labdájával Szusza tisz­tára játssza magát, a 11-es pont tá­jékán lő. Mindszenti remek érzékkel szögletre üti a labdát. Egresei (!) szögletre szereli Kirádit. Tóth rosz­­szul jön ki, Szemadovits szabadrú­gásából Kincses az üres kapura emel, Szűcs kifejeli a labdát. Jakab szögletre rúgja a labdát Nemes elöl. Suhai remekül fut el, de utána a belsők mögé centerez. Szűcs—Laborcz—Zsengellér támadás után a balösszekötő kapásból fölé lő. Többet támad az Újpest, de a fedezetek csupa magas labdát ad­nak előre. Várnai jó előreadását Szűcs elluftolja. Zsengellér lövését Mindszenti vetődve fogja. Olajkár II faultja után Szusza bombaszabad­­rúgása sorfalba vágódik. Várnai szögletrúgását Mindszenti szépen húzza le. Újabb szögletrúgás után Szalai kézzel fogja a labdát, 11-es. Szusza nem helyezi eléggé a bünte­tőt, Mindszenti kiüti. A másik oldalon Jakab luftol, Kincses alig lő fölé. Remek a mér­kőzés. Laborcz lövését Mindszenti vetődve fogja, ezzel vége is a fél­időnek. SZÜNETBEN a Kispest mezt cserél. .. Laposan játszatok és a csa­ Nagy Imre miniszter az FTC—MTK-mérkőzésen A Ferencváros—MTK örök­­derby félidejében felkerestük pá­holyában Nagy Imre földmívelés­­ügyi minisztert, aki a következő­ket mondotta: — Régi rajongója vagyok a labdarúgásnak. Nemcsak diák ko­romban rúgtam a labdát, később is, Kaposvárott. Úgy látom, hogy a régi időkhöz mérten technikában fejlődtünk, taktikában azonban alatta maradunk a régieknek. (— Ezen a mérkőzésen hogyan látja miniszter úr az esélyeket?) — A Ferencváros támadó sorá­ban nagyobb a lendület, az MTK- nak a védelme masszív. Az, az ér­zésem, hogy a mérkőzést a Fe­rencváros nyeri. A forduló legjobb 22-je: Első csapat: Mindszenti (Kispest) — Balogh II (Újpest), Szalay (Kispest) —­­Sárosi III (Ferencvá­ros), Olajkár­ó (Kispest), Rákosi (Csepel) — Ilovszky (Vasas), Ku­­bala (Ferencváros), Gáli (B. Barát­­ság), Puskás (Kispest), Egresi (Kispest). Második csapat: Kaposi (MTK) — Rédei (Csepel), Ónodi (Ferenc­város) —­ Zakariás (B. Barátság), Tóth L. (Vasas), Pápai (Vasas) — Sípos (Ferencváros), Szusza (Új­pest), Mike (Ferencváros), Maros­vári (Csepel), Gyetvai (Ferencvá­ros). Dicséretet érdemel: Aknavölgyi (Vasas), Tihanyi (Csepel) Biro MTK, Polgár MTK, Lovasi EMTK, Pósa (Vasas), Szabadkai (Csepel), Temes (EMTK) Várszegi (Ganz), Csurgó (Csepel), Lakat (Ferencvá­ros), Budai (EMTK), Zsolnai (B. Barátság). A pécsi szurkolók óhaja: egyesüljön a PVSK és a BTC! Pécsett már az év elején is folytak tárgyalások, amelyek egy kitűnő — helyét a lgejobbak között is meg­álló — pécsi labdarúgócsapat meg­alakítását tervezték. A tervet úgy akarák megvalósítani, hogy minden pécsi egyesület három legjobb játé­kosát átadja az új, reprezentatív egyesületnek. A tárgyalások azonban — a pécsi szurkolók legnagyobb sajnálatára — nem vezettek ered­ményre. A szurkolók most kérik a PVSK és a BTC vezetőit, hogy a két egyesület fuzionáljon. A szurko­lók szerint Pécsnek szüksége van egy komoly játékerőt képviselő la­bdarúgócsapatra. Az idő sürget, ősszel már az I. osztályban szeret­nék látni a pécsi szurkolók Mecske­­alja reprezentatív csapatát! Egyéb pécsi hír még, hogy augusz­tus 15—25. között nagyszabású sport­napokat rendeznek Pécsett. A sport­­bizottság már meg is kezdte az elő­készületeket. A Szikra csapata a lágymányosi dohánygyár csapatával játszik hét­főn délután 5 órakor a lágymányosi pályán. . SZÖVETSÉGI DÍJ MÁVAG II—Kispest II 3:3 (2:2) Kös­ányai út Góllö­vő: Pilcsik, Ónodi és Závodszky, ill. Boócz (2) és Konta (öngól). Miért nem indulnak a benevezettek, jönnek a vidékiek, az önfe­láldozó Vámos Adék a sportszerű Körösi Feljegyzések a Vasas úszóversenyről Lassan-lassan nő az úszóver­seny iránt érdeklődők száma. Persze még messze vagyunk a ré­gebbi időktől, de a javulás ezen a téren is észlelhető. Minden­esetre a verseny­rendező egyesü­leteknek kell mindent elkövet­niük az úszás népszerűsítése ér­dekében. Nagymezőnyű, érdekes versenyszámok, színvonalas vízi­labda mérkőzések, kétségtelenül hozzájárulnak majd az úszó­sport fellendítéséhez. Tátos tehát mégsem állt start­hoz. A verseny után azután már ő is megbánta: — Kár, hogy nem indultam el. Ha Szatmárit nem is vertem volna meg, de Körösit valószínűleg igen. Remélhetőleg a héten­ már meg­lesz a jobb beosztásom. Az FTC- versenyen indulni akarok. Szatmáriban is benne maradt néhány másodperc. Egészen köny­­nyen ment. — Edzésen 2:22-öt úsztam leg­utóbb — mondja. — Előzőleg azonban KOO-at mentem. Annál sportszerűbb volt, hogy az UTE-ista Körösi kevés edzése ellenére is starthoz állt. „ Pécsről feljött Abay-Nemes Oszkár is, a jeles gyorsúszó. — Pécsett már megindult az úszóélet — mondja. — Egészen jó formában vannak a fiúk. — Küldjetek fel néhány úszót szombaton a versenyünkre — szól Friedrich János, az FTC úszóvezetője. Mi is kíváncsian várjuk már, mit tudnak a vidékiek.­­ Vannak még önfeláldozó ver­senyzők. Ezek közé tartozik Vá­mos Adél is, váltóban nagy szükség volt rá. Futár ment érte és az ágyból hozták ki betegen. És az UTE neki köszönheti a győ­zelmét.­ A vízipólóra kíváncsiak voltak más­ sportágak képviselői is. Ott láttuk például a Vasas-futballis­tákat, vezetőikkel együtt, az ökölvívókat Torma II.-vel az élen. De megjelentek az újpestiek is, Dicker Mihály intéző így panasz­kodott a mérkőzés után: — Már tíz ember ellen sem tu­­dunk győzni.★ Kőszegi az MTK fedezete szt­­morúan mondta a mérkőzés előtti — Ilyen balszerencsénk vm­ Végre teljes csapattal tudnánk kiállani most meg a Vasas bete­gedett meg. Az MTK azért igen jól küzdött. A játékosokat biztosan nem ked­­vetleníthetik el a vereségek, hi­szen tudják, nekik sok behozni valójuk van .★ Az FTC-ben a fiatalok mellett az örökifjú Németh is ott volt. A zöld-fehérek jól állnak játékos­­anyag tekintetében. — Mindenkit foglalkoztatni akarunk — mondotta Forrai Jó­zsef. — Két csapatra való já­tékosgárdánk van. Nem lehet senkit sem parlagon hagyni. ★ Általában mindkét mérkőzésen sokat fütyültek a játékvezetők. Az UTE—Vasas-meccsen nem is alakulhatott ki ,ezért játék. Gyu­­lay és Vértesy bíráskodásán meg­látszott a hosszú szünet. Egyik sincs még formában. De amint a játékosnak, úgy a játékvezetőnek is szüksége van edzésre. Ez pedig mindkettőnél hiányzott. (n. j.) A vasárnapi II. osztályú bajnoki eredmények A vasárnap lejátszott II. oszt. bajnoki mérkőzések részleteit kedden este meg­jelenő számunkban közöljük. I. csoport Elektromos—Hirmann 3:1 (0:1) VI. ker. Barátság—BTK 2:2 (1:1) Testvériség—Ganz-hajó 2:0 (1:0) BVSC—Phöbus 4:0 (2:0) A TI,K­.Tata mérkőzés elmaradt, miután a játékvezető nem jelent meg. I. csoport Közalkalmazottak—Br. MTE 5:0 (4:0) Előre—KMTK 12:1 (6:0) M. Textil—V. MaDISz 12:0 (7:0) A Törekvés—V. kér. Barátság mérkőzés elmaradt, mert az V. kér. Barátság nem jelent meg. Il. csoport Rákoskeresztúri MTE—IX. ker. MaDISz-Dózsa 1:0 (1:0) FVSK—Kossuth MaDISz 6:3 (3:0) Hungária—Postás 3:0 (2:0) Fer. Barátság—KAOE 5:2 (2:1) IV. csoport Tipográfia—Spárta 3:1 (2:0). Millenáris. Vezette: Seregi. Tipográfia: Brenner — Soltész, Sebes­tyén — Jakab, Kunszt, Biroczki — Szűcs, Bodor, Nagy, Lászlói.­ Jircze. Spárta: Király — Gárdos Csizmadia — Kohn, Boné Tóth — Tárnok, Nagy, Braun, Dienes, Drazsé. Mindkét csapat bágyadtan, kedv nélkül játszik. A kapusok percekig nem kapnak labdát, mert a csatársor a pálya közepén tologat Néha-néha ak­ad egy vállalkozó, aki a kapu elé viszi a labdát, de a sok cselezéstől már nem marad erő a befeje­zéshez. Az első komoly támadást kézzel akasztja meg a Spárta védelem. A meg­ítélt 11-es Nagy lövi­de Király elvetés­sel ment. A félidő két góljá­t László s­­rvígja. A II. félidő elején Bodor kétszer Királyba rúgja a labdát, míg harmad­szorra végre a hálóba talál. A Spárta gólját Dienes rúgja. Csizmadia 30 méte­res szabadrúgása a felsős kapufáról pat­tan elé, egy csel és máris a jobbsarokban a labda. Jók: Biróczki Nagy, dr. Király, Braun. ZAC—PSC 3:0 (0:0) HAC-m. ker. Barátság 5:2 (2:0 MTE—B. VÁC 11:1 (5:1) Bp. Rendőregylet—MÁV ig. 10:2 (4:1) XIII. MaDISz—Tipográfia 2:1 (1:1) V. csoport 33FC—Csillaghegy 5:1 (2:0) Kelenvölgy—Nagytétény 3:1 (0:1) BGSE—UFO 3:1 (1:1) VI. csoport Kistext—WMTE 5:1 (3:1) P. Juta—S.-ujtelepi MaDISz 2:1 (1:1) WMSE—K. Törekvés 4:4 (1:1) VH. csoport Görgei—Deti 2:1 (1:0) D. Magyarság—Uránia 6:0 (5:0) Wolfner—Bp. Olaj 6:1 (2:1) UTSE—Bp. MaDISz 9:1 (5:0) VIII. csoport SzAC—Kerámia 5:1 (4:0), Gergely­ utca. Vezette: Bihari SzAC: Ging — Horváth, Kovács N­., — Máté, Kovács I., Mátrai — Szabó, G. Tóth, Deák, Ulicska, Koczó. Kerámia: Zeller — Adam­ék, Héder — Spirka, Burghardt, Halek — Sajbán Cseh, Novotny, Németh, Varga A­­nagyobb tudású SzAC mindvégig fö­­lényben volt és unalmas játékban kényel­­meskedve is könnyen győzött. — Góllövői: Deák (3), Mátrai és Szabó ill Novotny Jó: Kovács Jr., Máté és Mátrai, ill Hé­­der és Nwotny. KPSE—Szövetkezeti SC 4:1 (0:1) K. Barátság—Emergé 4:0 (2:0) Vendéglátók—E. Barátság 4:1 (1:1) MADISZ-BA­JN­OKSÁG Budafoki MaDISz—Csillaghegyi MaDISz 3:2 (2:1) A dolgozó embernek is jól esik időnként egyr ^ __ kis­­tamindus ^ycozan­ci ■Aúws&'S