Népsport, 1956. október (12. évfolyam, 196-212. szám)

1956-10-01 / 196. szám

Bp. Kinizsi—Salgótarjáni Bányász 1:1 (1:1) Salgótarján, 10 000 néző. Vezette: Révész (Angyal, Szegedi). Bp. Kinizsi: Gulyás — Mátrai, Henni II, Dalnoki — Dékány dr., Nemes — Kertész, Borsos, Orosz, Ombódi, Fenyvesi. Edző: Sós Károly. Salgótarján: Oláh — Sándor, Jancsik, Jedlicska — Szojka, Dávid — Bablena, Vasas, Csáki, Taliga, Chladni. Edző: Szűcs György. Góllövő: Fenyvesi, Chladni. Szögletarány: 4:2 (1:1) a salgó­tarjáni csapat javára. Eszményi labdarúgó időben gyüleke­zett a közönség a salgótarjáni pályára. A nézők arra számítottak, hogy a 3. hely szempontjából nagy jelentőségű mérkőzés bővelkedik majd izgalmaik­ban. A várakozásban nem is csalódtak, rendkívül gyors, érdekes, időnként szín­vonalas mérkőzésnek voltak szemtanúi. Hatalmas iramban indult a játék. Az első támadásokat a tarjániak vezették, a 4. percben mégis a vendégek lőttek gólt. A tarjáni térfél közepén Borsos jó keresztlabdát adott Fenyvesinek, a szélső villámgyorsan kapura húzott, Oláh kifutott eléje, de közbeavatkozni nem tudott, mert a szélső — még mi­előtt Oláh zavarhatta volna — mintegy 12 méterről élesen a léc alá lőtt. 1:0 a Bp. Kinizsi javára. Hullámzó, izgalmas játék alakult ki, a két csapat egyformán vette ki részét a támadásokból. Mindkét oldalon 2—2 helyzet maradt kihaszná­latlanul. Csak a 20. perc után esett va­lamit az iram. Fölénybe került a tar­jáni csapat, Gulyás két ízben is bravú­rosan védett. Néhány kemény beleme­­nés is tarkította a játékot, a játékve­zető azonban azonnal megtorolt minden szabálytalanságot. Többet mozogtak a hazai csatárok, a Kinizsi támadóinak összjátékába sokkal több hiba csúszott. Kapura azonban mindkét ötösfogat tag­jai keveset lőttek. A 34. percben Vasas a félpályáról indult el, néhány csel után Csákihoz adta a labdát. Tőle visz­­szakapta és mintegy nyolc méterről éle­sen mellélőtt. A 36. percben a Kinizsi 16-osán belül pattogott a labda, a ven­dégek védelme kényelmeskedett, a szemfüles Chladni beugrott és a tehe­tetlen Gulyás mellett négy lépésről a hálóba lőtt 1:1. Változatos, jó iramú volt az utolsó percekben is a játék. A Kini­zsi hagyott ki egy nagy helyzetet. Szünet után már inkább küzdelem folyt a pályán, mint szép játék. A tar­jániak jóval többet támadtak, a hazaiak csatársora és a vendégek védelme pa­rázs harcot vívott egymással. A Kinizsi védelme önfeláldozó játékának köszön­heti az egy pontot. Az 50. percben Dávid fejesét a levegőben úszva védte Gulyás. Tíz percen­­ keresztül „tűzijáté­kot" rendezett a Bányász a vendégek kapuja előtt. Ekkor lövés is igen sok ment kapura, Gulyás azonban minden alkalommal a helyén volt. A Kinizsi szórványos támadásai rendre elakadtak a feltűnően bizonytalanul és erőtlenül játszó Oroszon. Chladni fejesét a 63. percben a kapufa mentette, egy perccel később Kertész szögletrúgása után Orosz fejelte kapura a labdát. Oláh bravúros vetődéssel tisztázott. A 70. perctől kezdve feljött a Kinizsi, de csak tíz percig volt a mezőnyben egyenrangú ellenfél. Az iram továbbra is jó volt, a színvonal azonban el­maradt az első félidő egyes szakaszai­nak színvonalától. Fenyvesi elől Oláh kifutva mentett. Borsos 20 méteres ■nagy lövését csak másodszorra kapa­rintotta meg a tarjáni kapus. A buda­pesti csapat ezzel el is lőtte minden puskaporát, a hátralévő idő jó részé­ben szinte egy kapura játszott a bányászcsapat. Az utolsó percekben Vasas előtt adódott két jó alkalom a góllövésre: először fölé, másodszor pedig mellé vágta a labdát. A Bp. Kinizsiben Gulyásnak igen sok dolga akadt, kifo­gástalan teljesítményt nyújtott. A magas és lapos labdákat egyaránt biztosan há­rította, volt néhány bravúros védése is. A hátvédhármas tagjai egymást múlták felül, kitűnően romboltak, elsősorban az ő lelkes, mindamellett higgadt játékuk­nak tudható be, hogy a tarjániak máso­dik félidőbeli nagy fölényüket nem tud­ták gólra váltani. Különösen Dalnoki mutatott be magas színvonalú hátvédjá­tékot, sokszor belül is segített. A fedeze­tek közül nekünk Nemes tetszett jobban. A fiatal játékos mozgásán egyáltalán nem látszott, hogy keveset játszott az első csapatban. Dékány ezúttal kissé darabos volt. A csatársor nem tudta tartani a labdát, különösen a II. félidőben volt sok rossz átadás, kapura pedig alig-alig lőt­tek a csatárok. Talán Fenyvesit és Bor­sost lehet megemlíteni, bár Fenyvesi aránylag keveset volt játékban. Ez azon­ban elsősorban azok hibája, akik nem adtak neki labdát. A Salgótarjáni Bányászban Oláhnak aránylag kevés dolga volt, jól látta el feladatát. A közvetlen védelem­ből Jancsik játéka emelkedett ki. Az első tíz percben mindhárom hátvéd meg-meg­­ingott, később azonban hibátlanul ját­szottak. Jedlicska ezúttal sportszerű küz­delmet vívott Kertésszel. A fedezetek egyenletes, jó játékot nyújtottak. Szojka játszott ésszerűbben, lapos átadásai rend­re emberhez szálltak. A csatársor tagjai közül a balszárnytól láttuk a legtöbb jó megoldást. Taliga jól hozta fel a labdát, helyzetbe hozta társait, de kapura is ve­szélyes volt. Chladni lőtt a legtöbbet, igen gyors volt, beadásai is sikerültek. Vasas és Csáki hullámzó játékot muta­tott, elmaradtak legjobb formájuktól. Bablena meg sem tudott mozdulni Dal­noki mellett. Pécsi Dózsa—Szombathelyi Törekvés 1:1 (0:0) Pécs, 12 000 néző. Vezette: Bánkuti (Mecseki, Windisch). Pécs: Danka — Szőcs, Hegyi, Kamondi — Fazekas, Csupak — Lovig, Lehel, Opova, Banda, Horváth. Edző: Kalocsay Géza dr. Szombathely: Horváth — Nyirő, Tarr, Szöllősi — Kulcsár, Szakály — Kele­men, Varga, Czigány, Molnár, Kole­­sánszky. Edző: Szabó Péter. Góllövő: Brada, Molnár. Szögletarány 5:4 (3:1) a P. Dózsa javára. Pécsett Inkább küzdelmet, mint szép játékot vártak a kiesés ellen küzdő két csapat találkozójától. A közönség így is csalódott. Nemcsak a szép játék maradt el, de küzdeniakarásból és lelkesedésből is elég rosszul vizsgáz­tak a játékosok. Láthatóan idegesen kezdett mind a két csapat, a sok rossz átadás is erre mutatott. A hazaiak vétettek több hibát a mezőnyben, s az első húsz percet a vendégek enyhe fölénye jellemezte, Czigány, majd Mol­nár lövése került kapu mellé. A 15. percben Brada labdáját Lovig lesről lőtte a szombathelyiek kapujába Mind­két csapat játékából hiányzott a­ lendü­let. A játékosok inkább a rövid adoga­tásokat erőltették,­­ az így felépített támadásokba sok hiba csúszott. Keresztlabdát vagy jól időzített meredek átadást egyáltalán nem lehetett látni. Az első komoly lövés a 18. percben esett: Opova labdája alig került kapu mellé. Húsz perc után a pécsiek léptek fel támadólag, s egy negyedórára megélénkült a játék. Horváthnak elő­ször Lehefrenand Brada lövését kellett véde­nie. Később ismét Lehel lövését hárí­totta a szombathelyi kapus. A félidő utolsó negyedórájában újra ellaposodott at játék, sok volt a magas labda, kevés volt a tervszerűség a támadásokban. A 43. percben Szakály lapos lövését Danka biztosan védte. Szünet után az első esemény Kole­­sánszky jó elfutása volt, a balszélső azonban kapu mellé volt. A másik ol­dalon Nyirő Horváth elől szögletre mentett. Nagy helyzet volt! Többet volt a labda a szombathelyiek térfelén, a pécsi csatárok azonban kapkodtak, s így a vendégeik védelmének tagjai könnyen hárítottak. Az 56. percben az előrehúzódott Szőcs nagy lövése a bal kapufa mellett suhant el. A 65. perc­ben súlyos védelmi hibából szerzett vezetést a pécsi csapat. Lehel előre­­adásánál Tarr rosszul találta el a lab­dát, az a szombathelyi kapu felé per­dült. Brada jól feltalálta magát, s mielőtt földet ért volna a labda, két méterről kapásból a vetődő Horváth alatt a bal alsó sarokba lőtt. 1:0 a Pé­csi Dózsa javára. Egy perc múlva ugyanilyen hiba folytán egyenlíthetett volna a szombathelyi csapat, Kamondi lyukat rúgott. Kelemen azonban négy lépésről csúnyán fölé lőtt. Megélénkült kicsit az iram, a pécsiek azonban igye­keztek lelassítani a játékot. A szombat­helyiek elkeseredetten küzdöttek az egyenlítésért. A 75. percben Kol­­­eánszky, majd közvetlen utána Szakály nagy lövését remekül védte Danka. A P. Dózsa védekezett, e védekezésből néhány sikertelen gyors ellentámadást indított. Az utolsó tíz percben a hazai védelem többször zavarba jött. A 84. percben Szöllősi nagy partdobása után Czigány Molnár elé adott, az összekötő 11 méterről lőtt, s a nem túlságosan erős lövés nyomán a labda a lábak kö­zött a bal sarok felé tartott. Kamondi elrúghatta volna a labdát, de átlépte, s a meglepett Danka mellett a labda a bal sarokba jutott. 1:1. A Pécsi Dózsában Dankának több szép védése volt, a gólt nem akadályozhatta meg. A hátvédhármas tagjai sok támadást akasztottak meg, já­tékuk azonban nem elégített ki, mert le­adott labdáik legtöbbször rossz helyre ju­tottak, s néha könnyelműsködtek is a hát­védek. Egyikük sem nyújtott jobbat az átlagosnál. Csupák volt a pécsiek leg­jobbja, lelkesen, keményen küzdött, kü­lönösen védőmunkája volt elismerésre méltó. Fazekas Inkább a támadások el­indításából vette ki a részét, de elég sok hibát csinált. Brada volt a legjobb csatár, fáradhatatlanul küzdött, sok jó labdaleadása volt. Lehel nehézkes volt, de kapura­­ lőtt legtöbbször. Horváth csak szünet után mutatott valamit, Opova és főként Lovig rossz felfogás­ban játszott. A Szombathelyi Törekvésben Ilorváthnak sok dolga akadt. Labda­­fogása nem volt mindig hibátlan, a gólt nem védhette. A hátvédek lelkesen és keményen romboltak. Tarr jó teljesít­ményét a pécsi gól előtti hibája erősen lerontja. Szöllősi nagy partdobásai min­dig gólveszélyt jelentettek. A két fede­zet sokat dolgozott. A fáradhatatlan Kulcsár főleg a csatársort támogatta, Szakály pedig inkább a védekezésből vette ki a részét. A támadósor tagjai fáradtan küzdöttek, még leginkább a két összekötő mezőnymunkája érdemel dicséretet. Kolesánszky szünet után ja­vult fel, Czigány gyakran lassúnak bi­zonyult, Kelemen pedig sokat kapkodott. A labdarúgó Európa Kupáért Nincs lábtörése Kovács I.nek Csehszlovákia — Jugoszlávia 2:1 (1:0) Belgrád, Hadsereg-stadion. Vezette: Mayer (osztrák). Csehszlovákia: Dolejsi — Jecny, Hledik­, Novak — Pluskal, Masopust — Pazdera, Moravcik, Feurersi (Eily), Práda, Molnár. Jugo­szlávia: Krivokucsa — Sztankovics, Krsztics II. Cinkovics — Boskov, Taszics — Petakovics, Milutinovics (Rajkov), Zebee, Kosztics (Mujics), Seku­­larac. Huszonöt percen­ át a jugoszlávok hevesen támadtak, akadt néhány gól­helyzetük is, de ezeket a lövésekkel késlekedő csatárok nem tudták kihasz­nálni. A csehszlovákok védelmében ekkor Práda is segített Huszonöt perc után kiegyenlítetté vált­ a játék. A 43. percben Masopust szabadrúgást ívelt Práda elé és az összekötő nyolc méter­ről védhetetlenül belőtte a labdát 1:0. Szünet után a jugoszlávok megint erősen támadtak, de egy gyors ellen­­támadás végén mégis a csehszlovákok értek el gőzt Praha révéit. 2:0. Szinte állandóan a csehszlovákok térfelén folyt ezután a játék. A 21. percben szöglet­­rúgás után Dolessi röviden öklözte ki a labdát és az előrehúzódott Sztankovics belőtte.. 2:1. A további jugoszláv táma­dásokat sikerre­ hárították a tömörülő csehszlovákok. A labdarúgó Eb állása 1. Magyarország 8 5 2 1 25:15 12 2. Csehszlovákia 5 4 — 1 16: 9 8 3. Ausztria 6 2 2 2 11:15 6 4. Jugoszlávia 7 13 3 10:10 5 5. Svájc 4 — 13 7:14 1 6. Olaszorszg 2--------2 0: 6 — killermaini Klára 2:55.6-tal nyerte a 209 m-es női mellúszást A szovjet Szorokin 57.2-t, Balangyin 57.3-at úszott 100 gyorson A BTSB­ úszóversenyének érdekessége a Budapesten tartózkodó szovjet úszók rajtja volt. A szovjet úszók közül kü­lönösen a 100-as gyorsúszók tettek ki magukért, Szorokin és Balangyin kiváló eredményt ért el. A magyar versenyzők közül a hosszú pihenő után ismét rajt­hoz állt Killermann Klára úszott kiemel­kedően, majdnem megközelítette idei legjobbját. Dicséretet érdemel még Áts 100 m-es pillangó ideje is. 200 m mellúszás, női: 1. Killermann (Bp. Kinizsi) 2:55.6, 2. Kárpáti (Bp. Ki­nizsi) 3:01, 3. Ózdi (Bp. Kinizsi) 3:18.2.­­ Killermann erős iramban kezdett, 1:23.2 volt a 100-as részideje. 150 m-nél Kárpáti megpróbált felzárkózni, de Kil­lermann erősített és több mint két test­hosszal lett első. 100 m pillangó: 1. Áts (Bp. Kinizsi) 1:04.1, 2. Fejér (Bp. Vörös Meteor) 1:08.9, 3. Kiss (Bp. Honvéd) 1:11. — Áts végig az élen volt, különö­sen az utolsó 20 méteren húzott el Fe­jértől. 100 m gyors: 1. Szorokin (szov­jet) 57.2, 2. Balangyin (szovjet) 57.3, 3. Nyikolajev (szovjet) 58.3, 4. Papp (Bp. Törekvés) 1:00.2, 5. Almási (Bp. Törek­vés) 1:01.3, 6. Katona (Bp. Törekvés) 1:02. — Két időfutam volt. Az elsőben a három szovjet úszó indult. Nyikolajev érte el elsőnek 50 m-nél a falat 27 mp­­cel. A második hosszban érdekes küz­delem alakult ki. 85 m-nél a 4-es pá­lyán úszó Balangyin vágott az élre, úgy látszott, hogy ő nyeri a versenyt, a vé­gén az alacsonytermetű Szorokin erőtel­jesebb hajrájával megelőzte. 50-es pá­lyán kiváló eredmények: 100 m hát­úszás, női: 1. Szász (Bp. Honvéd) 1:17.8, 2. Csohány (Bp. Honvéd) 1:21. — Szász végig vezetett. 200 m mellúszás: 1. Do­­szajev (szovjet) 2:42.8, 2. Zaszjeda (szov­jet) 2:42.8, 3. Sygall (Bp. Honvéd) 2:51.4, 4. György (Bp. Vörös Meteor) 2:56.­­ Mindkét szovjet mellúszó sokat úszott a víz alatt. Zaszjeda vezetett 1:17.4-gyel az első 100-on és még két méterrel a cél előtt is ő látszott győztesnek, a vé­gén azonban Doszajev jobb benyúlással megelőzte. 100 m gyors, női: 1. Temes dr. (Ha­ladás Orvostudományi Egyetem) 1:07.6. 2. Boros (Bp. Dózsa) 1:07.7, 3. Gyer­­gyák (Egri Bástya­) 1:08.5. 4. Enyvári (Bp. Kínizisíi) 1:10.3.­­ Temes fordult elsőnek 30.6-tal (most erősebben kez­dett, mint a múltkori versenyen). A második hosszban Boros küzdelemre késztette, s csak kis különbséggel szo­rult a Dózsa-versenyző a második helyre. 100 m hátúszás: 1. Kuvalgyin (szovjet) 1:07.5, 2. Kovács (Bp. Kini­zsi) 1:09.7, 3. Kliment (Bp. Törekvés) 1:10, 4. Nagy (Bp. Törekvés) 1:13.6. — A szép stílusban úszó Kuvalgyin már az első hosszban nagy előnyt szerzett és ezt végig megtartotta. 200 m gyors: 1. Sztruzsanov (szovjet) 2:11.6, 2. Győrfy (Bp. Törekvés) 2:13.2. — Sztru­zsanov kissé lassan kezdett, 1:02.2-vel. A második 100 m-en Győrfy megpró­bált felzárkózni, de a végén a szovjet úszó ismét elhúzott tőle. 50 m úttörő leány hátúszás: 1. Korányi (Textilfestő) 38, 2. Pál (Bp. Kinizsi) 40.2, 3. Eger­vári (Bp. Kinizsi) 40.4. Férfi műugrás, 1.o.: 1. Konkoly (Bp. Törekvés) 108.08. Versenyen kívül: Gerlach (Bp. Törek­vés) 152.41, Slák F. (Bp. Törekvés) 149.90. Női ifj. műugrás, I. o.: 1. Drien (Bp. Törekvés) 64.17. Női ifj. műugrás, II. o.: 1. László (Bp. Kinizsi) 28.04. Ifj. műugrás, III. o.: 1. Ador­ján (Bp. Törekvés) 17.06 100 m ifj. pillangó: 1. Bari (Bp. Tö­rekvés) 1:12.3, 2. Kiss (Bp. Törekvés) 1:20.9, 3. Bodolai (Bp. Vasas) 1:22.2. 100 m serdülő leány gyors: 1. Bodoki (Bp. Törekvés) 1:12.6, 2. Pete (Bp. Va­sas) 1:16.2, 3. Wolf (Bp. Kinizsi) 1:16.5. 50 m úttörő gyors: 1. Regös (Bp. Szikra) 35.8, 2. Lakó (Bp. Honvéd) 36.3, 3. Mák (Bp. Törekvés) 37. 100 m serdülő gyors: 1 — 2. Kiss (Bp. Sparta­cus), Aradi (Bp. Törekvés) 1:04, 3. Egri (Bp. Dózsa) 1:04.8. 100 m ifj. pil­langó, női: 1. Uzdi (Bp. Kinizsi) 1:28.4, 2. Bujdosó (V­­izzó) 1:30.6, 3. Döbör­­hegyi (Bp. Törekvés) 1:33.4. A Bp. Vörös Lobogó—Bp. Honvéd labdarúgó-rangadó után az a hír ter­jedt el a nézőtéren, hogy Kovács Imre lábtörést szenvedett. A hír nem bizo­nyult igaznak. Botár Zoltán dr., a Bp. Vörös Lobogó sportorvosa kijelentette, hogy az első vizsgálat szerint nincs törése Kovács I.-nek, csak a bőr sza­kadt fel a jobb lábszárán, körülbelül 12—15 cm hosszúságban. A sokszo­ros válogatott játékost a lakásán ápol­ják. Sérülése körülbelül két hét alatt gyógyul. A vízilabda Olimpiai Kupáért Szolnoki Dózsa —Bp. Spartacus 6:5 (3:4). Sportuszoda. V: Czapkó. Sz. Dó­zsa: Szegedi — Brindza, Heggmann — Kuczora — Koncz, Hasznos II, Pintér. Bp. Spartacus: Dubszky — Horváth, Molnár — Bartha — Kászonyi, Habos, Gara. Góldobó: Hasznos II (3), Brindza (2), Pintér, ill. Habus (4), Molnár. A gólok többsége emberelőnyből született. Jó: Brindza, Koncz, Hasznos II. III. Dubszky, Habus, Molnár. Mm 1956. október 1. hétfő­ ­ kispályás kézilabda Budapest-bajnokságért Női I. osztály: Bp. Vörös Meteor— Bp. Spartacus 7:1 (3:0). Baross utca. V: Kulcsár. Minden részében jobb volt a Meteor. G: Kulcsár (6. egyet 7 m-esből), Papp, 111. Tóth. Jó: Kulcsár, Vadász, Vály, ill. Földes, Tóth. Újpesti Gyapjú —Nemzeti Bank 9:6 (3:2). Szé­chenyi tér. V: Schall. Alacsony színvo­nalú mérkőzés. G: Jóna (8), Jenovai. 111. Páll (5), Zubek. Jó: Buzásné, Ber­­táné, ill. Zubek. TF —BORTEX 7:3 (6:0). Klapka u. V: Palvin. Különösen az első félidőben volt gyorsabb és mozgéko­nyabb a TF. G: Orbán (2), Urbán (2), Juhász, Kővári. D. Nagy, 111. Lencséné, Fellner, Udvari. Jó: Kontra, Orbán,­ 111. Fellner. ELZETT—KIST­EXT 6:2 (3:1). Klapka u. V: Sokhegyi. Gyors, sokmoz­­gásos és ötletes támadásokkal felőrölte ellenfelét az ELZETT. G: Bagyiiné (3), Kissné, Csokonai. Bernáth, 111. Kerékné, Lázárné. Jó: Bagyiiné. Majetics, 111. Dé­­nesfainé. Csepeli Vasas —Pamuttextil 4:2 (2:2). Csepel, 200 néző, V: Tóth. Végig, nagy iramú, kemény mérkőzés. A cse­peliek erővel és idegekkel is jobban bírták a hajrát. G: Perecz (2), Kiss M., Rusznyák. HJ: Stockbauer, Gera. Jó: Kiss M. Perecz, Rusznyák, ill. Huszár. Bp. Szikra — Goldberger 7:5 (4:3). Tí­már u. V: Kelényi. A gyorsabban, terv­szerűbben játszó Szikra biztosan győ­zött, a több jó helyzetet kihagyó Gold­berger ellen. G: Cselőtei (2), Marosvöl­gyi (2), Zarándi (2), Takó, ill. Bereg­szászaié (3), Szendi, Radics. Jó: Sátori, Cselőtei, Takó, ill. Szendi, Radics, Be­­regsz­ásziné. Férfi I. osztály. Metró—Elektromos 13:12 (8:8). Böszörményi út, 300 néző. V: Magyar. Élénk iramú mérkőzés. A döntetlen inkább megfelelt volna a já­ték képének. G: Császár (5), Kapitány (3), Naxner (2), Galambos. Jankovics, Paragi, ill. Szabó (4), Szilasi (3), Döme Ii (3). Elek (2). Jó: Kapitány. Jankovics. Császár, ill Szabó. Döme II, Szilasi. Változatlan összeállításban játszik labdarúgó-válogatottunk a franciák ellen A Bp. Vörös Lobogó—Bp. Honvéd lab­darúgó-rangadó után Bukovi Márton szö­vetségi kapitány a következőket mondta: — Örömmel láttam az első félórában a rangadó magas színvonalú, érdekes és iz­galmas játékmenetét. A játékvezető té­vedései azonban mindkét együttes tagjait megzavarták, idegessé tették és a játék fokozatosan vesztett szépségéből. Örven­detes, hogy a játékosok mégsem vesztet­ték el fejüket és a mérkőzés sportszerű keretek között folyt le. Örülök természe­tesen annak is, hogy a válogatott keret tagjai nem sérültek meg. A válogatott keret tagjainak játékára vonatkozólag azt mondta Bukovi: úgy látta, hogy legtöbbjükön a második fél­időben már fáradtság jelei mutatkoztak.­­ Ez elsősorban idegfáradtság, ami érthető, hiszen tizenöt napon belül ez a va­sárnapi volt a harmadik erős mérkőzé­sük. Kijelentette a szövetségi kapitány, hogy a jövő vasárnapi francia—magyar mérkőzésig hátralevő időben mindent el­követnek a játékosok frisseségének visz­­szaszerzése érdekében. A keret tagjai hétfőn délután Tatára utaznak, ott ked­den a Tatai Vörös Meteor ellen vívnak edzőmérkőzést, majd szerdán indulnak útnak Párizs felé. A franciák ellen előre­láthatólag ugyanaz a tizenegy játszik majd, amelyik Belgrádban és Moszkvá­ban kiharcolta a győzelmet. Október 14-én Bécsben is csak akkor változtatnak az összeállításon, ha egyik-másik játékos nagyon fáradtnak érezné magát. A labdarúgó NB II 21. fordulójának eredményei Perecesi Bányász —Kecskeméti Dózsa 1:0 (0:0). Kecskemét, 2500 néző. V: Be­­besi. Pereces: Krajnyák — Futó IV, Szín, Bartos — Zvára, Miskovics — Uliász, Polcz II, Futó V, Cseh, Pál. Edző: Mogyorósi Gyula. K. Dózsa: Bajai — Tordasi, Határ, Kerpesics — Burza, Uzsoki II — Englert, Boros, Köves, La­csi II, Csordás. Edző: Tomecskó József. Alacsony színvonalú mérkőzésen a kecskemétiek csatársora nem tudta át­törni az óriási lelkesedéssel küzdő ven­dégcsapat védelmét. G: Futó V. Jó: Krajnyák, Futó IV, Szín (a mezőny leg­jobbja), Pál, ill. Tordasi, Határ Uzsoki II, Csordás. Bp. Vörös Meteor—Ózdi Vasas 2:0 (1:0). Csömöri út, 200 néző. V: Foór. Vörös Meteor: Zágéber — Pekker, Molnár, Bodzsár — Horváth I, Seprűs — Horváth II, Csanádi, Czékli, Lip­ták, Gabog dr. Edző: Bán Nándor. Ózd: Tengely — Róth, Gyárfás, Hajner — Hamkó, Tóth — Ferdinánd, Szladán, Sztáni, Derenkó, Kismarton. Edző: Szabó Géza. A Vörös Meteor csatárai a kapu előtt­­határozottabbak voltak, így jobban kihasználták helyzeteiket­­: Horváth I (11-esből), Csanádi. Jó: Mol­nár, Bodzsár, Lipták, ill. Róth, Hajner, Sztáni. Komlói Bányász —Győri Vasas 2:2 (1:1). Komló, 3000 néző. V: Major II. Komló: Magyar — Kanizsai, Csárdás, Kripl — Kohlmann, Polgár — Grozdics, Molnár, Korom, Daum II, Gelencsér. Edző: Bodola Gyula. Győr: Palotai — Borbély, Kalmár II, Tamás — Fehér­vári, Palotai II — Kalmár III, Koós, He­gedűs, Raffai, Pálfy. Edző: Kovács Imre. Erős iramú színvonalas mérkőzést ví­vott a két csapat. Mindkét félidőben jobbára a hazai együttes támadott, de helyzeteit csak részben tudta kihasznál­ni. G: Korom, Gelencsér, ill. Raffai, Kal­már III. Jó: Magyar, Kripl, Polgár, Ge­lencsér (a mezőny legjobbja), ill. Kal­már III, Fehérvári, Raffai. Pécsi Törekvés—Váci Bástya 6­0 (3:0). Pécs, 1000 néző. V: Dobezal. Pécs: Hámori I — Göttlinger, Mohácsi, Sze­gedi — Túra, Hernádi — Szőke, Göncz, Kakuszi, Csákfalvi, Károlyi. Edző: Polgár Gyula. Vác: Fehéri — Ka­­puszta, Básti, Neiez — Konrád, Neugan — Varga, Kálózi, Pintér, Cservenák Buchnitz. Edző: Moór Ede. A váci véde­lem időnként nagy hibákat vétett, eze­ket a minden részében jobb pécsi csa­pat kitűnően kihasználta. G: Kakuszi (2), Károlyi (2), Szőke, Hernádi. Jó: Mohácsi, Hernádi, Szőke, Kakuszi, ill. Konrád, Pintér. Debreceni Törekvés—Salgótarjáni Va­sas 1:1 (1:0). Salgótarján, 8000 néző. V: Hamar. Debrecen: Papp I — Mol­nár, Domán, Kovács — Simonyi, Csatlós — Komlóssy, Zilahi, Asbóth, Csüllögh, Papp II. Edző: Palotás Ist­ván. Salgótarján: Czuder — Kovács, Csincsik, Balga — Lehott, Radics — Nagy, Rigó, Zólyomi, Tóth, Csala. Edző: Laczkó Sándor. Izgalmas. Jó Iramú mérkőzésen a többet támadó hazaiak álltak közelebb a győzelemhez. G: Asbóth, 111. Sehott. Jó: Papp I, Domán, Kovács. Gsüllögh, 111. Czuder, Kovács, Csencsik, Sehott. Bp. Szikra —Pénzügyőrök 3:2 (2­2). Apaffy utca, 2000 néző. V: Pásztor. Bp. Szikra: Harák — Óvári II, Hruza,­ Kun — Pazgyera, Fizl — Óvári I, Aranyosi, Huber, Bene, Hidasi. Edző: Noszkai Gyula. Pénzügyőrök: Szabadkai — Kassai, Takács, Végh — Babits, Jónás — Murár, Gyenes, Széli, Horváth, Mészá­ros. Edző: Nagy József. Erős iramú mérkőzés. Jó csapatmunkával meg­érdemelt győzelmet aratott a Szikra a sokat taktikázó pénzügyőrökkel szem­ben. G: Huber, Bene, Hidasi, ill. Széli (2). Jó: Harák ■ Hruza, Huber, 111. Ta­kács, Babits, Murár Békéscsabai Építők—Szolnoki Törekvés 3:2 (0:0). Békéscsaba, 4000 néző. V:­­ Tárkány. B. Építők: Andó — Pécsi, Portörő, Rieger — Bohus, Lonovics — Csicsery, Vékony, Szabó, Weiner, Sí­pos. Edző: Kalmár György. Szolnok: Cselényi — Juhász, Facketraann, Ke­gyes — Lazányi, Tass­ — Héiicz, Csábi, Horváth, Dobos, Iván. Edző: Kolláth Ferenc Hatalmas iramú, vál­takozó játékú 1. félidő után a 60. percben a hazai csapat már 3:0-ra ve­zetett. Később feljött Szolnok együt­tese és gyors egymásutánban két gólt ért el. G: Csicsely, Szabó, Sipos, Hl. Héricz, Iván. Jó: Lonovics (a mezőny legjobbja), Andó, Weiner, Ul. Cselényi Lazányi, Héincz. Bp. Törekvés—Gödöllői Dózsa 4:0 (2:0). Sport u. 2000 néző. V: Rengek Bp. Törekvés: Mészáros — Kónya, Ti­hanyi, Rendek — Anda, Bárkányi — Dóra, Rázsó, Szalay, Reiter, Leháj. Ed­ző: Fenyvesi László. Gödöllő: Wittner — Dietel, Sári, Goda — Grőber, Hla­­vács — Bátori, Pataki, Papp, Daróczi, Pásztor. Edző: Palotás Antal. Alacsony színvonalú, csapkodó játékban biztosan győzött a vasutasegyüttes. A 70. perc­ben Pappot kiállították, mert megsér­tette a játékvezetőt. G: Rázsó (2), Dóra, Kendek (11-esből). Jó: Tihanyi, Kendek, Bárkányi, i­l. Hlavács, Pataki. Bp. Spartacus—Nagybátony- Bányász 1:0 (0:0). Nagybátony. 1500 néző. V: Somodi. Bp. Spartacus: Fecske — Bekő, Forgács, Hőnek — Szabó I, Korcsik — Szabó H, Deák, Németh, Varga, Majer­­csik. Edző: Goldoványi János. Nagy­bátony: Kohut — Molnár, Gellér, Héthy — Baráth, Nagy — Porzsik, Bátki, Rigó, Csépe, Bártfai. Edző: Takács Dániel. A Bp. Spartacus minden részé­ben jobb volt ellenfelénél és megérde­melten győzött. Fecske a 43. percben egy 11-est kivédett. G: Deák ((11-esből). Jó: Fecske, Bekő, Majercsik, ill. Kohut (a mezőny legjobbja), Gellér, Héthy. Kaposvári Kinizsi —Nagykanizsai Bá­nyász 1:1 (1:0). Nagykanizsa, 2500 néző. V: Páldi. Kaposvár: Molnár II — Szigeti, Molnár I. Pálléival — Bódis, Gergely — Viigh, Szen­tigróti, Mózsi, Szabó, Szadlar. Edző: Szeder István. Nagykanizsa: Za­lán — Balogh, Zsidó, Lervencz — Sztrajkia, Kerkai — Andris, Kovács, Hor­váth, Szabó, Lakatos. Edző: Csöngei Pál. Lanyha iramú játék volt. A hazai csapat sok gólhelyzetet kihagyott s csak a 89. percben tudott egyenlíteni a nagysze­rűen küzdő kaposváriak ellen. G: Sza­bó, ill. Kovács. Jó: Molnár I, Molnár II, Gergely, Vigil, Mózsi­­s, Balogh, Zsidó, Sztraka, Szabó. Sztálinváros: Vasas —Budafoki Építők 0:0. Sztálinváros, 1500 néző. V: Somogyi. Sztálinváros: Lennert — Nagymáté, Ull­­mann, Hujber — Ladányi, Schédl — Kőhalmi, Cserpes, Takács, Krasznai, Hegedűs. Edző: Turay András. Budafok: Németh — Weiss, Schneider, Petőcz — Haász, Domonkos — Pintér, Boros, He­­linger, Jáhner, Varga. Edző: Háda Jó­zsef. A játékidő nagy részében a hazai csapat támadott de széteső és körülmé­­nyeskedő támadósora nem tudta áttörni a lelkes és jól záró budafoki védelmet. Jó: Ullmann, Hujber, Ladányi, III. Schneider, Petőcz, Helinger. Soproni Törekvés—Vasas Dinamó 2:0 (0:0). Sopron, 3000 néző. V: Sós J. S. Tö­rekvés: Marton — Ferencz, Kerekes, Lift — Dérfalvi, Völgyes — Vámos, Raj­nai, Németh, Túrás, Szandi. Edző: Kalo­csai Ernő. Dinamó: Zeletnik — Horváth, Budai, Hulk­ár — Kovalik, Juhász — Ré­vész, Mészáros, Tódor, Széles Pálfi. Ed­ző: Rózsa Győző. A hatalmas lekesedés­­sel játszó hazai csapat többet támadott és megérdemelten győzött a széteső Di­namó ellen. Túrái a 41. percben megsé­rült egy darabig sérülten is tovább ját­szott, a 75. percben azonban végleg ki­állt. G: Németh, Szandi. Jó: Ferencz, Kerekes, Völgyes, Vámos, ill. Zelenik, Juhász. Diósgyőri Vasas—Miskolci Törekvés 2:0 (1:0). Diósgyőr, 12 000 néző. V: Gere­bi. Vasas: Tóth — Deák, Kakuszi, Pau­­lás — Török, Gyurik — Csányi, Szigeti, Dobó, Pál, Matisz. Edző: Steiner János. Miskolc: Károlyi — Vinnai, Buna, Pé­ter — Zoller, Fekete I — Radvényi, Sin­­ger, Bodó dr., Kovács, Szam­ák. Edző: Kállői Béla. Az első félidő egyenlő erők küzdelmét mutatta. Szünet után a diós­győri csatárok több formás támadást vezettek és megérdemelten győztek. G: Csányi, Matisz. Jó: Paulás (a mezőny legjobbja), Csányi, Dobó, Matisz, Ili Buna, Zoller, Szam­ák. Vörös Lobogó KISTEXT—Egri Bástya 4:2 (2:0) Eger, 5000 néző. V: Szabó F. KISTEXT: Várhidi — Mancz, Karsa.1, Sá­ros­ — Majoros, Stefán — Borbély, Ka­zinczy Burján, Dombai, Majszki. Edző: Szalai István. Eger: Madaras — Pusztai, Lisztóczád, Huber — Harus, Boros — Takács, Kovács, Nagy Bajukovszky, Ré­pás. Edző: Nagy András. Az első félidő­ben a kulturáltabban játszó KISTEXT irányította a játékot. Szünet után az eg­riek egyenlítettek, de két nagyszerű csatárteljesítménnyel a KISTEXT­ meg­szerezte a győzelmet. G: Burján. Dóm­ból. Kazimczi. Majszki, 111. Nagy, Mancz (öngól). Jó Karsai. Majoros (a mezőny legjobbja) Burján. Hl. Lisztóczki, Boros Nagy. Keleti csoport Nyugati csoport 1. Bp. Spartacus 21 12 8 1 46:25 32 2. Bp. Törekvés 21 13 5 3 45:15 31 3. KISTEXT 21 14 3 4 50:27 31 4. Diósgyőr 21 13 4 4 58:21 30 5. Kecskemét 21 9 8 4 25:15 26 6. Debrecen 2­1 9 5 7 26:24 23 7. Szolnok 21 8 5 8 49:38 21 8. Salg. Vasas 21 7 6 8 28:26 20 9. Miskolc 21 6 8 7 21:25 20 10. Békéscsaba 21 7 3 11 28:29 17 11. Ózd 21 4 8 9 22:36 16 12. Pereces 21 6 3 12 25:48 15 13. Gödöllő 21 4 7 10 18:42 15 14. Bp. V. Meteor 21 5 4 12 21:39 14 15. Nagybátony 21 4 5 12 26:45 13­ 16. Eger 21 3 6 12 28:61 12 1. Komló 21 13 6 2 43:17 32 2. Sztálinváros 21 13 4 4 44:21 30 3. Izzó 21 12 4 5 39:21 28 4. Győr 21 11 4 6 40:23 26 5 Budafok 21 8 8 5 27:26 24 6. Nagykanizsa 21 6 11 4 24:19 23 7. Pénzügyőrök 21 9 3 9 31:24 21 8. Bp. Szikra 21 6 8 7 27:32 20 9. Vác 21 7 6 8 28:37 20 10. Zalaegerszeg 20 7 5 8 26:26 19 11. Pécsi Tör. 21 8 3 10 32:39 19 12. Kaposvár 21 8 2 11 35:48 18 13. Dinamó 21 5 7 9 19:28 17 14. Szállítók 20 5 5 10 24:40 15 15. Sopron 21 4 5 12 20:35 13 16. Gázművek 21 4 1 16 27:62 9 3 forint 30 fillérért + 20 fillérért nagy összeget nyerhet a Totón. Nemzetközi labdarúgó-mérkőzés Pozsonyi Hadsereg Ház—Székesfehér­vári Sóstói Tiszti Ház 8:3 (3:2), Székes­fehérvár. A pozsonyiak technikás, gyors játékot mutattak, s még ilyen arány­ban is megérdemelten győztek­­: Hor­váth (3), Angel­mayer (3), Luckovic (2), ill. Szigeti (3) A Miskolci Bástya országos I. és II.­­ asztalitenisz verse­nyén szombaton este még az alábbi meg­lepetések születtek: Semsei Földit, Piedl pedig Sidót győzte le. Férfi egyes I. o.:­­ Bubonyi (Bp. Bástya), 2. Gyet­­va­ (Bp. Spartacus) 3—4. Bérezik (Bp. Vasútépítő) Semsei (Bp. Spartacus). Női egyes I. o.: 1. Kerekesné (Bp. Vörös Meteor), 2. Kóczián Éva (Bp. Vasas), 3 4. Farkas Gizi (Bp. Vörös Meteor), Jávorné (Bp. Vörös Meteor). Női pá­ros I. o.: 1. Farkas Gizi, Kerekesné, 2. Kóczián Éva, Simonná, 3. Gémes, Kaszdorf, 4. Jávorné, Mossóczi. Férfi páros I o.: 1. Somogyi, Végh, 2. Ba­lázs, Sebők, 3. Gyetvai, Várad 1. 4 Bu­bonyi, Sidó Vegyes páros I. o.: 1. Si­­dó, Kóczián Éva. 2 Földi, Simonna, 3. Farkas , Farkas J., 4. Gyetvai. Ke­rekesné Férfi egyes II. o.: 1. Halász (Bp.­­ Dózsa), 2. Müller (Bp. Pénzügy­őrök). 3—4 Horváth (Bp. Vasas), Végh (Bp. Dózsa) Női egyes II. o.:­­ Kol­­tainé (Bp. Vörös Meteor), 3. Kaszdorf (Bp. Vasas), 3—4. Horváthné (Miskolci Bástya), Gémes (Bp. Vasas).