Nemzeti Sport, 1993. november (4. évfolyam, 298-327. szám)

1993-11-23 / 320. szám

1993. november 23. Belgium: sem semmi, Mise-Misse! A 14. fordulóban több érde­kes összecsapás is volt. Ezek közül is kiemelkedett az eddig kitűnően szereplő Lommel összecsapása a tavalyi bajnok Anderlechttel. A vendégek már a 9. percben vezetést szerez­tek, s a gólszerző a nyáron éppen Lommelből vásárolt Haagdoren volt. Közvetlenül a félidő lefújása előtt egy rövidzárlat a vendég védelem­ben, Rutjes a tizenhatoson belül ütközött szabálytalanul egy kitörő hazai csatárral. Az eredmény: tizenegyes és piros lap az Anderlecht védőjének. Variakén annak rendje és módja szerint értékesítette is az ajándék büntetőt (1-1). A másik slágermérkőzés az Antwerp charleroi-i vendég­játéka volt. A tavalyi KEK-dön­­tős nagyszerűen szerepel a bajnokságban, s játékával igyekszik feledtetni a korai UEFA Kupa búcsút. Balog Tibiék azonban ezen az estén is kitettek magukért, és nagy csatában legyőzték az antwer­penieket. A mérkőzés érdekes­sége volt, hogy a hazaiak kameruni idegenlégiósa, Misse-Misse szerezte mind­három gólt a ,,zebráknak”, s erre csak Emmerechts és Burszacs tudott válaszolni (3-2). A KV Mechelen nem tudta tovább nélkülözni Eszenyi Dé­nest. Amióta sérült a ma­gyar fiú, még gólt sem nagyon rúg­tak, ezért Dénes még nem tel­jesen egészségesen is végig­játszotta a mérkőzést. Rosszul kezdtek a hazaiak, kicsit félváll­ról véve az eddig még nye­retlen Genk csapatát, nem vé­letlen, hogy a szünetre 0-2-vel vonulhattak az öltözőbe. A má­sodik negyvenöt percben a mecheleniek kapujukhoz sze­gezték a vendégeket, s végül sikerült kiegyenlíteniük, de a győzelem megszerzésére már nem maradt idő. (2-2) Magyar szempontból volt érdekes az Ekeren-Waregem összecsapás is. Kovács Ervi­­nék a várakozás fölött, míg a vendégek - Urbán Flóri csapa­ta - messze tudásuk alatt sze­repelnek. A hazaiak végigtá­madták a mérkőzést, de gólt csak az utolsó percben Talbot révén sikerült szerezniük, így tovább tart a waregemiek vesszőfutása, az idén még UEFA Kupában szereplő csa­pat jelen pillanatban kieső helyen áll (1-0). A Moelenbeek nagyon fontos győzelmet aratott a repülőrajtot vett újonc Oosten­de ellen. Lőrincz Emil a véde­lem tengelyében játszott, és a tőle megszokott módon, maga­biztosan oldotta meg feladatát (2-1). Az élcsoport: 1. Anderlecht 24, 2. FC Bruges 21, 3. Charleroi 18, 4. Seraing 18. Gelei Károly Csehország: A tél váratlan beköszönte ellenére vasárnap lejátszották a cseh bajnokság 13. fordulójá­nak valamennyi mérkőzését. A tizenhármas szám az eddig veretlen Ceské Budejovice számára volt szerencsétlen. Igaz a Hradec Královéban elszenvedett 1-0-ás vereség inkább annak tudható be, hogy a híres sör városának játékosai túlságosan passzívan játszot­tak, szemlátomást gól nélküli döntetlenre törekedtek és ez megbosszulta magát. Két csapat balszerencsésen, a 88. percben kapott góllal vesztett: a sereghajtó Dukla saját pályáján a Liberec ellen 1-0-ra, a Vitkovice pedig, ugyancsak otthon, a prágai Slavia ellen 2-1-re. A prágai piros-fehérek ezzel feljöttek a második helyre és két pontra megközelítették örökös riváli­sukat, az éllovas Spartát, mely csak gól nélküli döntetlent ért el a prágai rangadón a Viktória Zizkov ellen. A mérkőzés pikantériáját az előzmények szolgáltatták: Vratislav Cekan, a Viktória mecénás-elnöke ugyanis a hét közben fúziós ajánlatot küldött Petr Machnak, a Sparta „urának”. Mach úr az ajánlatot tüstént elutasította és újságnyilatkozatában kijelen­tette, hogy ha erősíteni akar, nincs szüksége a Viktória segítségére. Maga a mérkőzés csak az utolsó percben hozott izgal­makat: a játékvezető először a 81. percben egy rossz becsú­szó szerelésért kiállította a Spartából Nedvedet, aki ősszel már harmadszor kapott piros lapot (!), majd megtorlatlanul hagyott a másik oldalon egy hasonló becsúszást, amely után a Sparta kapitányát, Chovanecet eszméletlen állapotban vitték le a pályáról. A forduló botrányáról a hirhedt ostravai „zászlóvivők” gondoskodtak Drnovicén. Először a találkozó 38. per­cében tódultak a pályára, hogy megünnepeljék csapatuk kiegyenlítő gólját, majd a félidő végén, mert a játékvezető megadta a hazaiak lesgólját. A játékvezető kénytelen volt félbeszakítani a mérkőzést, míg a rendőrök meg nem tisztí­tották a betolakodóktól a pályát. 13. forduló: Dukla-Liberec 0- 1, Drnovice-Ostrava 2-1, Sparta-Viktoria Zizkov 0-0, Brno-Zlin 3-0, Vitkovice- Slavia 1-2, Hr. Králové-C. Budejovice 1-0, Cheb-Bohe­­mians 2-0, Olomouc-Plzen 1- 0. Az élcsoport: 1. Sparta 21 pont, 2. Slavia 19 (26-13), 3. C. Budejovice 19 (15-9), 4. Ostrava 16 (19-11), 5. Drnovice 16 (22-18). Julius Kozma Botrány Drnovicen Olaszország. Fordított a Milán Milan-Napoli 2-1 (0-1) Milánó, 70 000 néző. Vezette: Bazzoli. Gólszerző: Panucci (61. p.), Albertini (90. p.), illetve Pecchia (45. p.). Milán: Rossi - Panucci, Costacurta, Baresi, Maldini - Donadoni, Desailly, Albertini, Szavicsevics (Orlando, 61. p.) - Simone (Massaro, 81. p.), Raducioiu. Napoli: Di Fusco - Cannavaro - Ferrara, Bia, Francini, Gambaro - Bordin, Di Canio (Buse, 74. p.), Thern, Pecchia - Fonseca. Nagyon megszenvedett a Milán ezért a győzelemért, ami a csapat táblázaton elfoglalt helye szempontjából rendkívül fontosnak ítél­tetett. A Parma és a Sampdoria vasárnap délutáni sikere után ugyanis a bajnoknak min­denképpen be kellett gyűjtenie az esti találkozón a két pontot, hogy tartsa a lépést a KEK-győztessel, s egy ponttal „előzze” a Foggiát idegenben 2-1 -re verő Gullitékat. Ésihez képest a rendkívül szervezetten védekező Napoli teljesen lezárta a Di Fusco kapuja felé vezető folyosókat, elöl pedig egy kiváló formában lévő Di Canio állandó készen­léti állapotban tartotta Baresiéket. Az első említésre méltó esemény is Baresivel kapcso­latos, az „agg” kapitány összefejelt Pecchiával (az egyik túl alacsonyan tartotta a fejét, a másik túl magasan a lábát), s innentől kezdve egy átvérzett fásliban játszotta végig a találkozót. A Napoli vezető gólja az első félidő utolsó percében született meg. Thern bal oldali beadá­sát Di Canio lőtte kapura, a labda Pecchiáról levágódott, ám a fiatal középpályás utolérte és Rossi mellett a háló bal oldalába ívelte (0-1). Szünet után először hőbörögtek egy meg nem adott tizenegyes miatt a Milan szurkolói (Bia akasztotta Simonét), majd a 61. percben végre gólnak örülhettek. Panucci a tizenhatos jobb oldali csücskéről a hosszú felső sarokba emelte a labdát (1-1). Már mindenki beletörődött a döntetlenbe, amikor a találkozó utolsó pillanataiban szabadrúgáshoz jutottak a piros-feketék. Albertini a balösszekötő helyéről, mintegy 20 méterről kilőtte a rövid fölső sarkot (2-1). Capello (a Milán edzője): „Nehéz mérkőzés volt, de a végén megérdemelten nyertünk. Fontos volt a siker, mert most borzasztó napok várnak ránk. Szerdán Bajnokok Ligája meccs a Portóval, vasárnap Parmába látogatunk, december 12-én pedig Tokióban mérkőzünk a Toyota Világ Kupáért." Lippi (a Napoli edzője): „Nem érdemeltünk vereséget, a mérkőzés nagyobb részében job­ban játszottunk, mint a Milán." Az élcsoport: 1. Parma 18 pont (19-7), 2. Milán 18 (16-7), 3. Sampdoria 17. BULGÁRIA, 14. forduló: Szlavia Szófia-Lokomotiv G. O. 3-0, Sumen-CSZKA Szófia 2- 1, Csernomorec-Beroe 1-1, Cserno More-Lokomotiv Plov­­div 2-1, Etir-Lokomotiv Szófia 0-0, Levszki Szófia- Dobrud­zsa 5-0, Botev-Szpartak 6-1. Az élcsoport: 1. Levszki 34 pont, 2. CSZKA 26, 3. Botev 24. PORTUGÁLIA, 10. forduló: Setubal-Benfica 5-2, Braga- Farense 4-0, Pacos Ferreira- Fomaricao 2-0, Salgueiros- Maritimo 1-1, Belenenses-Bei­­ra Mar 2-0, Amadora-Estoril 3- 0, Gil Vicente-Guimaraes 2-1, Sporting-FC Porto 0-1. Az élcsoport: 1. Boavista 15 pont (9 mérk.), 2. SL. Benfica 15,3. FC Porto 15. SPANYOLORSZÁG, 12. forduló. (Vasárnap esti mérkő­zés): Valladolid-Atletico Mad­rid 1-1. NÉMETORSZÁG, Bundes­­liga II. Wuppertal-Mannheim 1-1. KUPAGYŐZTESEK AFRIKA KUPÁJA, döntő, 1. mérkőzés: Africa Sports (elefántcsontpar­ti) - Al Ahly (egyiptomi) 1-1 (0-0). A NEMZETKÖZI KUPÁK­BAN szerdán rajtol a „Baj­nokok Ligája”, valamint a UEFA Kupában rendeznek újabb fordulót. Kedden is lesznek mérkőzések, hat csa­pat „kitér” a rangosabb kupa elől. UEFA Kupa: Eintracht Frank­furt (német)-Deportivo La Coruna (spanyol) Bordeaux (francia)-Karlsruhe (német), OFI (görög)-Boavista (portugál). A holland Leo Beenhakker kapott megbízást arra, hogy felkészítse a jövő évi lab­darúgó világbajnoki döntőre Szaúd-Arábia nemzeti tizen­egyét. Az ázsiai selejtezőket sikerrel vett együttest a dön­tőbe a brazil Jose Candido ve­zette, de miután nem engedel­meskedett a labdarúgást felü­gyelő szaúdi herceg parancsá­nak azonnali hatállyal menesz­tették. NEMZETI KÉPES SPORT Ördögi a „szőke angyal” Tizenöt évvel ezelőtt a kölni edzőtáborban megkérdezte valaki a kapus Toni Schumachertől, hogy mi a véleménye a 18 éves Schusterről. Schumacher állítólag azt válaszolta, hogy az a srác még igazából nem tette le a névjegyét. Nem sokkal később a „szőke angyal” Bernd Schuster né­ven feliratkozott a Bundesliga játékosai közé. Az angyalból hamarosan ördög lett - legalábbis az edzők, a klubvezetők és olykor az újságírók szerint. Ahogy egyre magasabban ragyogott a futballcsillaga, egyre szókimondóbb, kímé­letlenebb is lett a német lab­darúgás egyik legnagyobb sztárja. Nem hallgatott a szövetségi kapitány hívósza­vára, összeveszett edzőivel, s a legtöbb játékostársával sem volt éppen baráti a kap­csolata. „Elmenekült” Spanyol­­országba, alaposan meg­szedte magát, aztán az idén júliusban­­ hazatért. Ma a Leverkusen irányítója. Azt mondják, manapság ő a Bun­desliga hallgatag lovagja. Megváltozott volna? Az ör­dögből ismét angyal lett? Bernd Schuster ma sem könnyű ember. „Különc!” - mondják róla Leverkusenben. Miért? Mert vele bizony gyakran előfor­dul, hogy elkésik az edzé­sekről. Sztepanovics edző azonban eddig egyszer sem tett neki megjegyzést. Bán­totta is ez a többieket, valamelyikük meg is kérdezte, hogy Schusternek miért szabad azt, amit a töb­bieknek nem. 99Kü­lönc?” Ez volt rá a válasz. „Ő külön ka­tegória!" Schuster is így gon­dolja, s már régen meg­barátkozott azzal a gondolat­tal, hogy a társai féltékenyek rá. ,,A sikert mindig irigység kíséri!” - tartja egy német mondás. Schuster legfeljebb azt nem értette, hogy pálya­futása során miért lángolt fel újra és újra, egyre heveseb­ben az irigység. Tényleg miért? Vajon az bántotta a társait, hogy ő minden idegszálával, s a pályán eltöltött minden pil­lanatban a sikert akarta? Vagy az, hogy a támadások, a botrányok ellenére har­monikus életet élt? Talán hamarabb megkap­juk a választ, ha felidézzük a Kicker című német képeslap egyik riportjának néhány sorát. „Az edzés 15.45-kor kezdődött. 15.37-kor már minden játékos készen állt, Schuster Toyotája azonban csak ekkor gördült a parkoló­helyre. Sohasem pontos! - jegyezte meg valaki." Mondják, ő nem véletlenül, hanem szándékosan késik. Megpróbálja minimálisra csökkenteni azt az időt, amikor pályán kívül együtt kell lennie a társaival. Le­parkol, átöltözik, semmi vic­celődés, legfeljebb egy kis koncentrálás, s irány a zöld gyep. Edzés után felöltözik, s megy haza a családjához, a négy gyerekéhez, a lovaihoz. Sokan úgy tartják azért ilyen, mert már jóllakott. Har­mincmillió márkát összerug­dosott a pályafutása során, ő már nem akar futballozni. Persze, ezt csak azok állítják, akik nem ismerik az igazi Schustert. Mert ő még 33 évesen is bizonyítani akarja, hogy az egykori zseniális tékozló fiú nem felejtett el fut­ballozni. Becsvágyó. Amennyire visszahúzódó a civil életben, annyira szeret a középpontban lenni a zöld gyepen. Valaki egyszer úgy jellemezte őt, hogy ha a pályán öten támadnának ket­tőre, akkor ő biztosan a kettő mellé állna. No, nem fele­baráti szeretetből, hanem mert egyrészt akkor ő lenne a reflektorfényben, másrészt ki nem hagyna egy kis „gye­rekes viszálykodást”. Minden józan ember tisz­tában van azzal, hogy Schus­ter igazából már sohasem fog megváltozni. Jól tudja ezt Dragoszlav Sztepanovics, a Leverkusen mestere is, ezért nem veti Schuster szemére a késéseket sem. Bár amikor legutóbb alig-alig mozgott a pályán a „szőke angyal", akkor ő is megjegyezte: „Figyelni fogom, s ha ezt még egyszer meg meri tenni, akkor nem maradok adósa. ” Persze, Sztepanovics előtt ott lebegett spanyol kollégája példája is, aki képtelen volt egy ilyen sztárt kihagyni a csapatból, s ez lett a veszte. De emlékezett arra is, hogy Schuster a múlt idény végén jó néhányszor csak az Atle­­tico Madrid kispadján foglal­hatott helyet. Előbbi úgy lát­szik mélyebb nyomokat hagyott Sztepanovicsban, mert kijelentette: „Nálam ő mindig játszani fog, de kímé­letlen leszek, ha még egy­szer ellógja a mérkőzést. ” Mindebből azért érezhető, hogy nem ideális az edző és a játékos kapcsolata. Egy ízben Schuster azt nyilatkoz­ta: „Sztepanovics nem sze­reti az eredetiséget." Máskor a Playboynak úgy általánosságban, de nagyon is Sztepanovicsnak címezve azt mondta: ,,A jó edző szá­mára az a legfontosabb, hogy legyen egy olyan játé­kosa a pályán, aki képes továbbítani a gondolatait, aki meg tudja valósítani az el­képzeléseit. Ha ezt a játé­kosát elveszíti, akkor nagy baj van..." Schuster egyébként saját bevallása szerint nem na­gyon törődik a sajtóval sem. „Nem olvasom el a tudósí­tásokat, a rólam szóló cikke­ket, ez mind a feleségem feladata. ” Legutóbb pedig rövid interjút sem volt haj­landó adni. Meg is jegyezte a Kicker újságírója, hogy ez új volt, mert a labdarúgás nehézfiúja régen legalább a győztes mérkőzések után nyájas, barátságos volt, s készséggel válaszolt a kér­désekre. Elvesztették volna az újságírók a bizalmát? Lehet, erre csak ő tudna választ adni. Mindenesetre nagy fordulatnak számít a Schustert ismerők számára, hogy az Augsburg elleni mérkőzés után ismét szóba állt a tollforgatókkal, sőt, Sztepanoviccsal kapcsolat­ban azt nyilatkozta, hogy: „ Újra egyek vagyunk!” K. L. 17