Nemzeti Sport, 1998. március (9. évfolyam, 59-89. szám)

1998-03-01 / 59. szám

NEMZETI SPORT Labdarúgó NB I 0O Nem is kezdődhetett volna job­ban a csabaiak számára a mérkőzés: a 2. percben a Békés megyéből a Fe­rencvárosba került, onnan kölcsön­be visszaérkezett Fülöp Zoltán egy szép alakítás végén betalált az el­lenfél kapujába. De nem csak most dicsérik a helyiek az egy hónapja Békéscsabán készülő, s a kapura roppant érzékeny játékost, az elő­készületi találkozók mindegyikén elismerés övezte a teljesítményét, hiszen azokon is ontotta a gólokat. Ám a vezetés nem sokáig melenget­hette a hazai szurkolók szívét, ugyanis a Gázszer hamar „feléb­redt”, és pillanatok alatt mezőnyfö­lényt harcolt ki, tehát jobbára a bé­késcsabai térfélen pattogott a lab­da. A lila-fehérek ugyan bemutat­tak egy-két halvány kontrát, de a veszélyesebb helyzeteket a vendé­gek dolgozták ki. A csabai védelem azonban jól állt a lábán, az egyenlí­tő gól sem a védőkön múlott, sokkal inkább a hazaiak kapusán. Az egyenlítés­­után sem változott a já­ték képe: rohamozott a Gázszer, vé­ Árki (és a Gázszer) nem volt idény eleji formában IX. 59. , 1998. március 1. Y­­D Kilopna KM­­BTSMij&Jíi IS " Debrecen, 10 000 néző. Vezette: Hanyecz (7) (Hajdó, Hra­­bovszky) DVSC: Nagy Z. 6 - Vadicska 4, Gojan 6, Pető 6, Szabó J. 6 - Dombi L, Böőr 5, Szanyó 5, Szatmári 5 - Djurisics 5, Ilea 6. Edző: Herczeg András BVSC: Koszta 5 - Komlósi 4, László 5, Zováth 5, Füzi Á. 5 - Csillag 5, Csiszár 5, Erős 5, Farkas 5 - Csordás 6, Kiss 5. Edző: Bognár György CSERE: Vadicska helyett Szabó T. (6), a 32., Szatmári helyett Madar (6) az 59., Csillag helyett Anghel (-), Kiss helyett Bük­­szegi (-) mindkettő a 70., Djurisics helyett Sándor Cs. (-) a 71., Farkas helyett Rósa (-) a 77. percben GÓLSZERZŐ: Csordás a 15., llea a 45., Szanyó a 66. percben SÁRGA LAP: llea (hátulról elkaszálta Zováthot) a 37., Csordás (lerántotta Petőt) a 49., Szabó T. (felrúgta Füzi Ákost) az 50., Füzi Á. (időhúzásért) az 53., Komlósi (elsodorta Böőrt) a 75. percben SZÖGLETARÁNY: 9:3 (6:0) 0® Kiripolszky Tamás , Vajda József, a Viktória étterem üzletvezetője:­­ Három-egyre nyer a Loki, az alábbi forgatókönyv szerint: Dombi szerzi a vezető gólt, a BVSC egyenlít, majd kínkeservesen „bepasszíroznak” a debreceniek még kettőt. Tányér Zoltán, a Loki-Ovifoci suli edzője: - Szoros meccsen ket­­tő-egyre győz a DVSC-Epona. 12. perc: Először villant meg a Loki: Djurisics remekül passzolt két em­ber között Ilea elé, aki nyolc méterről, éles szögből csúnyán mellélőtt. 15. perc: A debreceniek pontatlanul hozták ki a labdát, amely Szatmári elől Kisshez került. A BVSC játékosa mesterien tálalt a jobb oldalon bein­duló Csordás elé, aki néhány méteren át vezette a labdát, majd a kifutó ka­pus mellett, tizenkét méterről a jobb alsó sarokba helyezett. 1-0 19. perc: Csordás húzott el a jobb szélen, jól emelt át a hosszú oldalra, Füzi Ákos tíz méterről, zavartalanul fejelhetett, ám Nagy Zoltán könnyen hárított. 21. perc: Szanyó húszméteres szabadrúgását biztos kézzel hárította Koszta. 25. perc: Szatmári ugratta ki Djurisicsot, aki bátortalan volt, az eléje ki­futó Koszta megelőzte őt, és lábbal mentett. 31. perc: Dombi robogott el a jobb szélen, az alapvonal közeléből élesen középre lőtte a labdát, Koszta azonban öklözve mentett a csatárok elől. 40. perc: Kiss iramodott meg a debreceniek térfelének közepéről, két ha­zai játékos díszkíséretében. Mivel a védők nem avatkoztak közbe, már csak Kissen múlott, hogy nem lőtt gólt. Tizennégy méterről gyengén küld­te kapura a labdát, Nagy Z. védett. 45. perc: Hatodik szögletét végezhette el a Debrecen. Szatmári jobbról ívelt át a hosszú oldalra, Gojan középre fejelt, Ilea pedig az ötösön belül belestukkolt a labdába, amely a jobb felső sarokba hullott. 1-1 Komáromi Ákos, a DVSC-Symphonia NB I-es női kézilabdacsapatá­nak vezetőedzője: - Úgy érzem, a BVSC játékosai labda nélkül többet mozognak. Ennek ellenére a Debrecen megnyerheti a találkozót. Szilágyi Attila, az Autó-Sissy tulajdonosa: - A hozzáértőbbek azt mondják itt mellettem, hogy csapnivaló a játék, nekem azonban tetszik. 51. perc: A meccs legszebb jelenete: Szanyó futtatta Dombit, aki jobbról középre adott, Djurisics a tizenegyes pont tájékáról, előrevetődve a jobb kapufára fejelt. 53. perc: Az egyik védőről lecsorgott a labda Csordás elé, aki tíz méter­ről a jobb alsó kapufát találta el. 57. perc: Erős a kapuval szemben állva, szabadrúgásból, huszonöt mé­terről kapura lőtt, a labda mintegy öt méterre kerülte el a bal kapufát. 66. perc: Szabó T. szöktette a bal oldalon nekilóduló, csupán néhány perce beállt Madart, aki mérnöki pontossággal gurított be - Koszta „lecö­­vekelt” a jobb kapufánál - és Szanyó négy-öt lépésről az üres kapuba pasz­­szolt. 2-1 75. perc: Dombi kevergetett szépen a tizenhatoson belül, majd hat mé­terről az égbe lőtt. Szarvas Pál, a Löki Club Söröző tulajdonosa: - Szanyó Károly bizo­nyította klasszisát. Győrffi Imre, a Debreceni Sportiskola igazgatója: - Alacsony színvo­nalú volt a mérkőzés, de az eredménynek örülök. Bognár-legénységet, amelynek amúgy sem volt sok dolga, könnye­dén szűrte meg a vérszegény deb­receni próbálkozásokat. A hajdú­ságiak, mintha ólomlábakon jár­tak volna, olyan lassan szövöget­ték akcióikat. A szenvedést nem nézte tétlenül Herczeg András edző és cserélt. A sok labdát eladó Vadicska helyett a mozgékonyabb Szabó Tibort vetette be. Az utolsó negyedórában meggyőző mezőnyfölényt harcolt ki a DVSC-Epona, s immár helyzetek is adódtak Ileáék előtt. A gól azon­ban csak az első játékrész utolsó percében született meg, úgy, hogy lényegében már csak az újrakezdés­re maradt idő. Fordulás után megélénkült az iram, keményedett a játék, fokozó­dott a küzdelem. Csak éppen a szín­vonal nem emelkedett, a szurkolók nagy bánatára. A BVSC-Zugló FC taktikát váltott, a sárga mezesek erőszakosan letámadták ellenfelü­ket, többször is megszerezték a lab­dát. Mintha megérezték volna, hogy van keresnivalójuk a gyakran bi­zonytalankodó vendéglátókkal szemben. Szanyóéknak kellett egy jó negyedóra, míg felocsúdtak meg­lepetésükből, utána azonban ismét ők irányítottak. A volt újpesti fut­ballista - bár keveset volt játékban - megszerezte első debreceni gólját, amely, mint később kiderült, három pontot hozott a Lokinak. Az utolsó tíz percben a BVSC mindent egy lapra feltéve támadott, és megpróbált egyenlíteni. A hazai­ak az eredmény tartására töreked­tek, ami végül is sikerült. Az idény­nyitónak megfelelően idény eleji formát mutattak a csapatok, a deb­receniek végül - ha szenvedve is - megérdemelten győztek. Hanyecz játékvezetőnek nem lett volna nehéz dolga, de néhány téves ítéletével saját magát hozta zavar­ba. Partjelzői sem mindig kellőkép­pen segítették. Mestermérleg HERCZEG ANDRÁS: - Jól kezdtünk, de egy buta hiba miatt hátrányba kerültünk. Kockáztatnunk kellett, ezért is cseréltem korán. A táma­dóbb felfogású Szabó Tibort küldtem pályára Vadicska helyett. Örülök, hogy a kö­zönség a nehéz pillanatok­ban is kiállt a csapat mel­lett. BOGNÁR GYÖRGY: - Csaló­dott vagyok, mert szerintem jobban játszottunk. Ma is szereztünk három pontot, csak sajnos a debreceniek­nek. Fortuna ezúttal a ha­zaiakat segítette, ám így is gratulálnom kell a Lokinak, mert nyerni is tudni kell! S ők tudtak... ^Efj I ijfchl itjipF oo Hamisítatlan tavaszi időben in­dult útjára a labda, legfeljebb az erős szél zavarhatta a játékosokat. Ahogy az várható volt, a hazaiak léptek fel támadólag, de majd’ ne­gyedórát kellett várni arra, hogy veszélyeztessék Koszta kapuját. A kimaradt lehetőség után meglepe­tésre a vendégek jutottak előny­höz. Ez persze megnyugtatta a Az ország legolcsóbb szerszámkereskedése! AKCIÓ! Kulcsok, kulcskészletek, fogók, kalapácsok, satuk, olajemelők és még 300 féle termék különböző méretben. Viszonteladóknak további kedvezmény­áruinkat az esztétikus kivitelezés, jó minőség és olcsó ár jellemzi. Üzletink:. Bp. VII., István út 8./Xer­v:322-5861­­ r nphiffiyp .gprpg. Pét­er. 1 ■ 139.­ Tel.: 06 (ife) 442-434 Kalocsa, Remete u.­­ Tel: 06 (78) 462-711 A HÁTTÉR Wmmm mmmm mmmm mmmm& Debrecenben nem volt hagyománya az NB I-es mérkőzés előtti sajtótájékoztatónak. A rendhagyó összejövetelen Bognár György, a vendégek edzője elmondta: legutóbb szerencsével nyertek a Debre­cenben, ám most mégsem Fortunában bíznak, sokkal inkább abban a munkában, amit az utóbbi hónapokban elvégeztek. Az előzetes összeállításhoz képest annyit változtatott a BVSC-Zugló edzője, hogy Bükszegi helyett Farkast állította csatasorba, s a változtatást taktikai okokkal indokolta. A másik vezetőedző, Herczeg András ugyancsak taktikai okok miatt döntött úgy, hogy néhány olyan fia­talt - Bodnár, Bernáth, Sira aki korábban kezdőember volt, ki­hagy az együtteséből.­ A szurkolók a bejáratoknál - amellett, hogy megválthatták belépő­jüket - adakozhattak is: a villanyvilágítás elkészítésére pénzt áldozok a stadion kapuiban elhelyezett urnákba dobhatták be forintjaikat.­­ A debreceniek kispadján Harangi Péter személyében olyan játékos kapott helyet, aki néhány nappal a bajnoki rajt előtt került be az el­ső csapat keretébe. A huszonegy éves csatár a Debreceni Sportiskola neveltje, s tavaly nyáron tért haza az Egyesült Államokból, ahol ta­nulmányait folytatta. Másik újonc is várt arra, hogy bizonyíthasson: a Jugoszláviából igazolt Szabó Tibor elmondta, még hazájában sem játszott élvonalbeli mérkőzésen, éppen ezért óriási élmény lenne szá­mára, ha szombaton debütálhatna. Tatomia BBH (Békékp Jj) Békéscsaba, 6000 néző. Vezette: Cserna (7) (Varga L., Nyilas Cs.) BÉKÉSCSABA: Fülöp R. 3 - Raducu 5 - Dávid 5, Futaki 5 - Balog 6, Balázs 4, Vörös 4, Sándor 5, Valentényi 5 - Fülöp Z. 6, Dani 4. Edző: Pásztor József GÁZSZER FC: Kövesfalvi 0 - Szalai 5 - Lőrincz 6, Salacz Z. 5 - Salacz J. 5, Árki 7, Nagy 5, Bekő 6, Medvid 5 - Tiber 5, Földes 6. Edző: Hartyáni Gábor CSERE: Vörös helyett Stoica (5) a szünetben, Balázs helyett Dobi (5) az 54., Medvid helyett Vincze (-) a 71., Valentényi he­lyett Fazekas (-) a 74., Nagy helyett Puskás (-) a 79., Földes helyett Kovács K. (-) a 89. percben GÓLSZERZŐ: Fülöp Z. a 2., Árki a 20., Földes a 41. percben SÁRGA LAP: Árki (reklamálásért) az 5., Sándor (Tiber (elvá­gásáért) a 19., Tiber (reklamálásért) a 22., Vörös (visszahúzta Nagyot) a 25., Nagy (Danit hátulról elkaszálta) a 51., Bekő (Ba­log lerántásáért) az 55., Stoica (sípszó előtt elrúgta a labdát) a 61., Földes (mutogatott a közönségnek) a 78. percben SZÖGLETARÁNY: 2:6 (0:2) Sisák Péter, a Békéscsaba társadalmi elnöke: - Remélem, a játéko­­■ sok azt igazolják a pályán, hogy futballisták, és nem csupán kedvtelés­ből rúgják a labdát. Wittman Géza, a Gázszer tartalékcsapatának edzője: - Hasonló eredménnyel elégedett lennék, mint amilyet a tartalékcsapat produ­kált, ugyanis három-egyre nyertünk. 2. perc: Balog hosszú bedobást hajtott végre még a csabai térfél oldal­vonalától, a labda Balázs előtt megpattant, aki néhány csellel már a Gáz­szer térfelén termett, majd jól ugratta ki Fülöp Zoltánt. A csabaiak táma­dója Salacz Zoltán kíséretében 12 méterről laposan a bal alsó sarokba rúg­ta a labdát. 1-0 10. perc: Balog ismét partdobást végzett el, a labda a kapu előtt átszállt a vendégvédők fölött, Vörös robbant be a 11-es pont közelébe, de jól mozdult ki Kövesfalvi kapus, és levette a fejelni készülő csabai támadó fejéről a labdát. 20. perc: Árki lopakodott át a felezővonalon, még a kezdőkörben járt, amikor gondolt egyet, és a nappal szemben védő Fülöp Róbert kapuját nagy erővel megcélozta. A csabai portás ugyan igyekezett vetődni, de né­mi késéssel és nem túl nagy meggyőződéssel rugaszkodott el, így csak be­segíteni tudta a labdát a bal felső sarokba. 1-1 29. perc: Földes is távolról kísérletezett, a jobb külsővel leadott, 25 mé­teres lövés után a labda kapu mellé szállt. 33. perc: Fülöp kapus megtolta a labdát egy beívelés után, balszerencsé­jére Lőrincz elé, aki az ötös jobb sarkáról nagy erővel lőtt, s a labda a léc­ről egy tenyérnyivel a gólvonal előtt pattant le, majd a védők tisztáztak. 41. perc: Földes kicselezte Futakit, majd 18 méterről, a balösszekötő he­lyéről bal lábbal laposan megcélozta a rövid sarkot. Fülöp Róbert ezúttal is rosszul és későn mozdult, így a labda a hóna alatt a hálóba vágódott. 1-2 Kovács Géza, a Békéscsaba elnöke: - Bátrabban kell játszani, és ak­kor nem csak egyenlíteni lehet... Mutter Csaba, a Gázszer FC pályaedzője: - Harcos játékkal talpra álltunk, és meg is szereztük a három pontot. 62. perc: Szabadrúgáshoz jutottak a hazaiak, 25 méterre Kövesfalvi ka­pujától. Stoica nagy erővel célozta meg a kaput, de Kövesfalvi remek vető­déssel elcsípte a jobb alsó sarokra tartó labdát. 69. perc: Dani lábára rátartottak a 16-oson belül, amiért közvetett sza­badrúgáshoz jutottak a hazaiak. Valentényi 14 méterre a kaputól legurítot­ta a labdát Dobinak, aki azonban a sorfalba bombázott. 73. perc: Árki került helyzetbe a csabai kapu előtt: a 11-es tájékán esté­ben emelte kapura a labdát, amely a jobb felső sarok felé tartott, de Fülöp kiütötte. 78. perc: Érdekes szituációnak lehettünk szemtanúi: Földes mutogatott a publikum felé, cukkolta a közönséget, amiért a játékvezető felmutatta ne­ki a sárga lapot, majd rögtön elővette a pirosat is. Közben Cserna rájöhe­tett, hogy ez még az első sárgája Földesnek, ezért visszavonta a kiállítást. 85. perc: Lőrincz labdáját Puskás jobbról, mondhatni nullszögből lőtte kapura, de Fülöp Róbert kiöklözte, majd a védők tisztáztak. 88. perc: Dobi közeli fejese után a jobb kapufa mellett álló Kövesfalvi Kovács Géza, a Békéscsaba ügyvezető elnöke: - Sajnálom a szurko­lókat, de biztos vagyok benne, hogy a szakmai vezetőség mindent elkö­vet az eredményesebb szereplésért. Árgyelán János, a Békéscsaba sérült játékosa: - Egy-egyig bíztam abban, hogy döntetlent harcolunk ki, ám meg kell vallani, jobb volt a Gázszer, könnyedén fogta meg a labdát." Jávor Péter dekezett a Békéscsaba. S ahogy ilyenkor lenni szokott, a fölényben lévő, és egyre magabiztosabbá váló csapat a finisben újabb hibára kész­tette a hazaiak kapusát, akinek már másodszor kellett kapujából kiven­nie a labdát. A második játékrészben valami­vel harcosabb felfogásban játszott a Békéscsaba, kiegyensúlyozottabbá vált a találkozó. Ám a hazaiak a ka­pura továbbra is kevés veszélyt je­lentettek. Pásztor edző ezért foly­tatta a cserélést, Stoica és Dobi be­állítása újabb színt vitt a hazaiak játékába, de ez is kevésnek bizo­nyult az egyenlítéshez. Pedig a ven­dégek visszavettek az iramból, a második 45 percben megszállták kapujuk előterét, és kevesebbszer jöttek át a felezővonalon. A vendé­gek a kontratámadásokra építettek, amelyek viszont továbbra is veszé­lyesebbnek bizonyultak, mint a csa­bai támadások. A mérkőzés vége fe­lé csupán Földes mutogatása bor­zolta a kedélyeket. A vendégek egy­­gólos győzelme reális. Cserna játékvezető igyekezett minden helyzetnél ott lenni, nagy lendülettel mutogatott, jelentős ki-PÁSZTOR JÓZSEF: - Fülöp kapusunk teljesítményére nem a balszerencsés jelző il­lik, hiszen megfelelően ké­szült, mindent elvégzett a tréningeken, ám most kide­rült, hogy nem jó versenyző­típus, hamar elszáll az önbi­zalma. Ez most átragadt az egész csapatra. Pedig úgy kezdődött a mérkőzés, ahogy megálmodtam. HARTYÁNI GÁBOR: - Meg­érdemelten nyertünk. Annak pedig különösen örülök, hogy sikerült visszavágni az őszi vereségért, amely leg­alább annyira fájó volt szá­munkra, mint most a Békés­csabának, bár nem követett el - leszámítva azt, amikor váratlanul elővarázsolta a piros lapot. Mestermérleg Nehéz anyagi helyzetben van a Békécsabai Előre FC. A bajnoki rajtra végre összeállt a költségvetési terv, amely szerint június 30-ig 56 millió 590 ezer forintra van szüksége a viharsarki egyesületnek a működéshez. A forrásoldal „vékonyabb”, mindössze 41 millió 400 ezer forintot tartalmaz. A kiadások legnagyobb része személyi jellegű (48 millió 800 ezer), ami a 28 szerződtetett játékos, az edzők, vezetők, alkalmazottak bérét és a prémiumokat fedezi. Az átlagbér egyébként havi bruttó 80 ezer forint, amely az NB I-es mezőnyben a legalacso­nyabb. Mivel a csapat az utolsó négy között állt az őszi szezon után, prémiumot nem kapott senki, de visszamenőleg kifizetik a mintegy 13 millió forintot, ha a csapat bentmarad az első osztályban. Jelenleg 5.4 millió az adósság, ebből 1.2 millió az átigazolási díjak hátraléka. ★ A Gázszer előkelő helyen zárta az őszt, hiszen egy újonctól a 10. hely remek teljesítmény. Érthető hát, hogy nagy önbizalommal érkez­tek meg Békéscsabára a vendégek. Ám nemcsak a játékosok, hanem Májer József szakosztály-igazgató is úgy vélte, hogy van esélye a győ­zelemre a csapatnak Békéscsabán, még ha ősszel otthon ki is kaptak a csabaiaktól. - Azért vagyok optimista, mert a felkészülésünk zavartalan volt, és az őszi szereplésünk is bizakodásra ad okot, hiszen tizenegy mérkő­zés óta veretlenek vagyunk - mondta Májer József.