Nemzeti Sport, 1999. április (10. évfolyam, 89-117. szám)

1999-04-01 / 89. szám

i ^.NEMZETI SPORT ­tk*. E­URO ------------------------------------------------------------|k 2000------------------------------------------------------------ 4. csoport Északi kör Kijevben Ukrajna-Izland 1-1 (0-0) Kijev, 36 000 néző. Vezette: Korén (izraeli). Gólszerző: Vascsuk (59.), ill. L. Sigurdsson (66.) Ukrajna: Sovkovszkij - Luzsnij, Holovko, Vascsuk, Mikitin - Hu­­szin, Popov (Kalitvincev, 75.), Koszovszkij - Sevcsenko, Szka­­csenko (Makszimov, 46.), Rebrov Izland: B. Kristinsson - Helgason, L. Sigurdsson, E. Sverisson, S. Jonsson - Adolfsson, R. Kristinsson (Kolvidsson, 80.), T. Gud­­jonsson, H. Sigurdsson (S. Sverisson, 85.) - Gunnlaugsson, Gun­­narsson A csoport két veretlen csapa­tának találkozóján Szabó Jó­zsef együttese rögtön az elején magához ragadta a kezdemé­nyezést, de a mezőnyfölény so­káig csak szögletekben mutat­kozott meg. A 15. percben a két Szerhij, Popov és Szkacsenko okozott veszélyt a vendégek kapuja előtt, de az ötösön ide­­oda pattogó labdát végül ki­vágták a vendégvédők. A foly­tatásban is maradt a meddő hazai fölény, az ukránok hosszú előreívelésekkel próbál­ták feltörni az „északi reteszt” - sikertelenül. A fordulás után a hazaiak módosítottak a taktikájukon, igyekeztek a labdát a földön tartani, de a kapujuk elé töm­örülő izlandiak így is állták a rohamokat. Az 59. percben az­tán megtört a jég: az előretörő Vascsuk háromszögezett a cse­reként beállt Makszimovval, és a remekül visszakapott labdát 12 méterről a jobb alsó sarokba lőtte. Nem sokáig késett a vá­lasz: a 66. percben S. Jonsson eresztett meg távolról egy lö­vést, amit Sovkovszkij csak szögletre tudott menteni. A be­ívelés után a védők röviden szabadítottak fel, érkezett egy távoli bomba, amely után az előrehúzódó Larus Sigurdsson belepöccintett a labdába, és a kapus nem védhetett. Ismét rohanásra kényszerül­tek az ukránok! A 77. percben a pillanatokkal korábban cse­reként beállt Kalitvincev har­colt ki szabadrúgást a kaputól 20 méterre, amelyet a sértett maga végzett­ el. A felső sarok­ba tartó labdát B. Kristinsson a levegőben úszva tolta szögletre. Öt perc múlva, az újabb hazai szabadrúgást követően, Sev­csenko a sorfalba vágta a lab­dát. Az ukránok fejvesztve tá­madtak, de az izraeli játékve­zető hiába engedte kilencven­hat percig a játékot, a masszív északi védőfal már nem enge­dett átjárást. Mindkét csapat megőrizte a veretlenségét, ám ennek csak a lefújás után önfeledten ölelke­ző izlandiak örültek maradék­talanul. Az ukránok a Francia­­országban kiharcolt döntetlen után ezúttal győzelemre áhí­toztak, érthető, hogy Szabó szövetségi kapitány elkesere­detten nyilatkozott a lefújás után: „A találkozóból nyolcvan percet végigtámadtunk, de ilyen a foci, a vendégek helyzet nélkül is ki tudtak egyenlíteni. Ezzel a döntetlennel saját ma­gunk tettük kétségessé a sor­sunkat. ”★ Oroszország-Andorra 6-1 (3-0) Moszkva, 20 000 néző. Ve­zette: Vuorela (finn). Gólszerző: Tyitov (8.), Beszcsasztnih (11., 62.), Onopko (42.), Cimbalar (50.), Alenyicsev (90.), ill. J. Sánchez (73.) Oroszország: Filimonov - Hlesztov, Onopko, Szmertyin, Jevszejev (Tyihonov, 46.) - Kar­­pin, Cimbalar, Alenyicsev, Tyi­­tov - Sírkő, Beszcsasztnih Andorra, K. Alvarez- R. J. Alonso (E. Gonzalez, 57.), J. M. Garcia, Martin, T. Lima - I. Li­ma, Pol, Sonejee, M. Jimenez, Lucendo (J. Sanchez, 65.) - Ruiz Oleg Romancev tanítványai­nak tartalékos felállásban­s sem okozott gondot az andorrai vá­logatott „elintézése”. A 8. percben Tyitov szabadrúgás­ból szerzett vezetést a szborna­­jának, amely mindkét játék­részre három gólt tartogatott, és az öt napon belül aratott második papírforma-győze­lemmel valamelyest közeledett az élbolyhoz. Bár borzalmasan kikaptak, az andorraiaknak is jutott sikerélmény: a csereként beállt Jula Sanchez négy védő kicselezése után szép gólt szer­zett, megduplázva ezzel a mi­niállam Eb-találatainak a szá­mát. A Franciaország-Örményor­szág mérkőzés lapzártánk után ért véget. Következik (június 5-én): Ukrajna-Andorra, Franciaor­­szág-Oroszország, Izland-Ör­­ményország Az izlandi védők tökéletesen semlegesítették az ukrán csatárokat, Rebrov például (11-es) az egész mérkőzésre személyi testőrt kapott (Fotó: Reuters) 1. Ukrajna A csoport állása 5 3 2 - 8- 3 11 2. Izland 5 2 3 - 5- 2 9 3. Franciaország 4 2 2 - 6- 3 8 4. Oroszország 5 2 - 3 13- 8 6 5. Örményország 4 1 12 3-6 4 6. Andorra 5 - - 5 2-15 0 2. csoport Elsők lettek Lettország-Görögország 0-0 Riga, 3200 néző. Vezette: Fisker (dán) Lettország: Karavajevs - Lukasevics, Astafjevs, Zemlinskis, Lo­­banovs - Sarando (Stepanovs, 62.), Ivanovs, Blagonadezdins, Pa­­hars - Miholaps (Isakovs, 29.), Stolcers Görögország: Amatszidisz - Kaszapisz, Uzunidisz, Dabizasz, Mavrogenidisz - Liberopulosz, Zagorakisz, Jannakopulosz, Geor­­gatosz - Mahlasz (Anasztasziu, 77.), Nikolaidisz A lett válogatott az élre vá­gott a 2. Európa-bajnoki selej­tező csoportban, miután szer­dán kora este gól nélküli dön­tetlent ért el otthonában Gö­rögország legjobbjai ellen. A találkozón debütált Vaszi­­lisz Daniil szövetségi kapitány, aki a vasárnap lemondott ro­mán Anghel Iordanescut vál­totta fel a vendégek kispadján. A Panathinaikosz egykori edzője támadó felfogású játé­kot ígért csapatától, a görög szurkolóknak azonban csalód­niuk kellett. A vendégeknek alig volt helyzetük, mindössze a hajrá­ban puskáztak el egy ordító le­hetőséget. Joannisz Anaszta­sziu, az Anderlecht idegenlégi­ósa az ötös vonaláról a kapufát találta el.★ A Szlovénia-Albánia mérkő­zést augusztus 18-ra halasztot­ták. Következik (április 28-án): Albánia-Lettország, Grúzia- Norvégia 1. Lettország A csoport állása : 2 11 4-2 7 2. Norvégia 4 2 11 7-6 7 3. Görögország 5 13 1 5-4 6 4. Szlovénia­­ 4 12 1 5-5 5 5. Grúzia 4 112 2-5 4 6. Albánia 3-21 2-32 X. 89. • 1999. április 1. 3. csoport A címvédő az élre állt Németország-Finnország 2-0 (2-0) Nürnberg, 40 758 néző. Vezette: Huszajnov (orosz). Gólszerző: Jeremies (31.), Neuville (36.) Németország: Kahn - Wörns, Matthaus, Babbel - Strunz, Jere­­mies, Hamann (Nowotny, 72.), Heinrich - Neuville (Kirsten, 63.), Bierhoff, Bode (Jancker, 76.) Finnország: Niemi - Hyypiä, Ylönen, Kautonen (Kolkka, 72.) - Reini (Lehkosuo, 90.), Riihilahti, Iola, Kinnunen - Litmanen - Jo­­hansson, Paatelainen (Saastampinen, 46.) Nürnberg eddig jó kabalá­nak bizonyult Németország labdarúgó-válogatottja számá­ra. A bajor városban korábban tizenkétszer lépett pályára a Nationalelf, és hét győzelem, valamint négy döntetlen mel­lett mindössze egyszer szenve­dett vereséget. A nürnbergi hagyományok­hoz hűen, jól kezdett Erich Rib­beck legénysége. Már a máso­dik percben a Skóciában védő Antti Niemi hálójába került a labda. Az eset apró szépséghi­bája, hogy Olivier Neuville beí­velését Christian Wörns lesről lőtte a finn kapuba. A tizedik percben ismét a rostocki csatár jeleskedett elő­készítőként. A támadó bal ol­dali beadása után azonban Marco Bode, az Észak-Írország elleni találkozó hőse a tizene­gyes pontról a jól helyezkedő Niemi kezébe rúgta a labdát. A félidő utolsó negyedórájá­nak kezdetén vezetést szerzett a hazai gárda. Jens Jeremies labdát szerzett a felezővonal­nál, majd óriási szólóba kez­dett. Bevezette a labdát a ti­zenhatoson belülre, és - miután visszapattant hozzá a labda - a kimozduló Niemi mellett a ka­pu közepébe bombázott. Öt perccel később megdup­lázta előnyét a házigazda. Ha­mann passzával a lesen álló Bode tört előre a bal szélen, la­posan középre adott, az érkező Neuville pedig az ötösről a ka­pu bal alsó sarkába helyezte a labdát. A félidő hajrájában kisebb csodát láthatott a Franken-sta­­dion csaknem 41 ezer főnyi kö­zönsége: Olivier Bierhoff több mint 130 perc után ismét célba vette az ellenfél kapuját. A vá­logatott csapatkapitánya rendkívül aktív Neuville be­a­­dását a jobb sarok irányába fejelte, Niemi azonban a helyén volt. A második játékrész első na­gyobb lehetősége északi roko­naink előtt adódott. Juha Reim­ kapta a labdát a büntetőterüle­ten belül, lövését azonban Oli­ver Kahn, a Bayern hálóőre biz­tosan védte. A hatvanadik perc­ben már bravúrra volt szüksége a német hálóőrnek , hogy to­vábbra is 2-0 álljon az ered­ményjelzőn. Riihilahti lépett ki a nehézkes védők közt, de ki­sodródva csak a vetődő Kahnt találta el. A kapusról kipattanó labda a középen érkező Litma­­nen elé került, az Ajax-támadó lövését azonban Wöms a gólvo­nalról a mezőnybe vágta. A félidő közepén érzékeny veszteséget szenvedett a kétgó­los előnye tudatában visszafo­gottabban futballozó Ribbeck­­gárda. Neuville, a mezőny ad­digi legjobbja sérülése miatt cserét kért, helyét a Leverku­­senben játszó Ulf Kirsten fog­lalta el. Öt perc múlva folytató­dott a német pechszéria. Ezút­tal az irányító Hamannt kellett lehívnia a pályáról Ribbeck ka­pitánynak, az érkező Nowotny a védelem tengelyébe került, a karmesteri szerepkört pedig Lothar Matthaus vette át. A hetvenharmadik percben a bayernes Strunz száguldott el a jobb oldalon, beadását az érke­ző Bierhoff felugorva a bal ka­pufa mellé bólintotta. A hátra­lévő időben többet támadott a hazai együttes, növelni azon­ban nem tudta előnyét. ★ Moldova-Észak-Írország 0-0 Kisinyov, 13 000 néző. Vezet­te: Trivkovics (horvát) Moldova: Dinov - Fistican, Sosnovschi, Guzun, Stroienco - Rebeja, Suharev, Gaidamasci­­uc, Iepureanu - Clescenco, Op­­rea (Stratulat, 90.) Észak-írország: Taylor -Williams, Patterson (A. Hug­hes, 56.), Morrow, Horlock - Gillespie, Lomas, Lennon, Ro­binson - Dowie, M. Hughes Jeremies (középen) a felezővonaltól lódult meg a finn védők között, akik nem is tudták feltartóztatni: góllal fejezte be az akciót (Fotó: Reuters) A csoport állása 1. Németország4 3 - 1 8-29 2. Törökország4 3 - 1 7-39 3. Finnország4 2 - 2 6-66 4. Észak-Írország5 1 2 2 3-85 5. Moldova5 - 2 3 5-102 Következik (június 4-5-én): Németország-Moldova, Finn­­ország-Törökország 9. csoport Vendégsiker Vilniusban Litvánia-Észtország 1-2 (0-0) Vilnius, 3000 néző. Vezette: Trentalange (olasz). Gólszerző: Fo­­menka (83.), ill. Terehhov (49., 77.) Litvánia: Stauce - Skerla, Zutautas, Zvergzdauskas, Semberas - Vainoras, Mikalajunas, Preiksaitis, Skarbalius (Gorveckus, 35., Buitkus 52.) - Maciulevicius, Mikuienas (Fomenka, 46.) Észtország: Poom - Lemsalu, Kirs, Hohlov-Simson, Saviauk - Sbets (Kristal, 70.), Oper (Zelinski, 67.), Smirnov (Alonen, 90.), Re­­im - Terehhov, Viikmá Felejthető első félidő után az észtek kaptak lábra hamarabb, és Sergei Terehhov a balössze­kötő helyéről leadott lövésével mattolta Gintaras Staucét. A litvánok rohantak az eredmény után, és ez lett a vesztük, hisz Terehhov egy ellencsapás vé­gén, két védő leküzdése után, megduplázta a vendégek elő­nyét. A csereként beállt Artu­­ras Fomenka fejessel szépített a hajrában, de a hátralévő idő­ben hiába volt minden hazai próbálkozás, az észtek sikerrel tartották meg az eredményt, egyben a reményt, hogy kedve­ző esetben elcsíphetik a csoport második helyét. A Skócia-Csehország mérkő­zés lapzárta után ért véget. Következik (június 5-én): Bosznia-Hercegovina-Litvá­­nia, Észtország-Csehország, Feröer-szigetek-Skócia A csoport állása 1. Csehország 44 --10-212 2. Észtország 52 12 11-97 3. Skócia 32 1 -5-3’7 4. Litvánia 51 2 2 5-65 5. B.­Hercegovina 41 1 2 6«1 oo 4 6. Feröer-szigetek 5-14 1-91 A 8. csoportban a szerdára tervezett Jugoszlávia- Macedó­nia és Horvátország-Málta mérkőzést az Európai Labdarúgó­szövetség a koszovói válság miatt elhalasztotta. A jugo­­szláv-macedón találkozót szeptember 4-én pótolják be, a hor­­vát-máltai összecsapásnak egyelőre nincs új időpontja. LEGÚJABB Európa-bajnoki selejtezők További eredmények 7. csoport Liechtenstein-Portugália 0-5 (0-1) Vaduz, 3000 néző. Gólszerző: Rui Costa (16. és 79. - az elsőt 11-esből), Figo (49.), Paulo Madeira (54. és 60.) 5. csoport Luxemburg-Bulgária 0-2 (0-2) Luxembourg, 3004 néző. Gólszerző: Sztoicskov (18.), Jordanov (38.) Lengyelország-Svédország 0-1 LABDARÚGÁS: Barátságos mérkőzés, Mara­­caibo: Venezuela-Kolumbia 0-0 AUSZTRIA, 25. forduló: Sturm Graz-Grazer AK 0-1, Ried-Rapid Wien 0-0, Austria Wien-Ti­­rol 1-1, LASK Linz-Lustenau 2-0, Salz­­burg-Vorwárts Steyr 1-0. Az élcsoport: 1. Ra­pid 52 pont, 2. Sturm 50,3. Grazer AK 47 tI0