Steaua Roşie, septembrie 1986 (Anul 37, nr. 207-231)

1986-09-02 / nr. 207

­PAGINA 2 STEAUA ROȘIE Fotbal DIVIZIA A Rezultatele tehnice ale etapei a 111-a: Oţelul Galaţi — Steaua Bucureşti 0—2; Flacăra Auto­­mecanica Moreni — Petrolul Ploieşti 0—2; Sportul Studen­ţesc Bucureşti — Victoria Bucu­reşti 1—1; Jiul Petroşani — Chimia Rimnicu Vîlcea 3—1; Rapid Bucureşti — Universita­tea Cluj-Napoca 1—2; F.C.M. Braşov — S.C. Bacău 1—0; Glo­ria Buzău — F.C. Olt 1—2; Cor­vinul Hunedoara — F.C. Argeş 0—2; Dinamo Bucureşti — Uni­versitatea Craiova 1—1. CLASAMENTUL: Etapa viitoare (a IV-a), 13— 14 septembrie: S.C. Bacău — Gloria Buzău; Chimia Rm. Vîl­cea — Rapid; F.C. Olt — Dina­rs; Victoria — Jiul; Universi­tatea Craiova — Corvinul; Pe­trolul — Sportul Studenţesc; Steaua — Flacăra Automecani­­ca; „U‘‘ Cluj-Napoca — F.C.M. Braşov; F.C. Argeş — Oţelul Galaţi. DIVIZIA B SERIA A H-a Rezultatele tehnice ale etapei a II-a: A.S.A. Tîrgu-Mureş — Autobuzul Bucureşti 3—0; Elec­­troputere Craiova — Chimica Tîrnăveni 2—0; I.C.I.M. Bra­şov — Automatica Bucureşti 3—1; A.S. Drobeta Turnu Se­verin — Gloria Pandurii Tîr­­gu-Jiu 2—1; Carpaţi Mîrşa — ROVA Roşiori 3—0; Sportul Muncitoresc Slatina — C.S. Tîr­­govişte 2—1; I.M.A.S.A. Sfîntu Gheorghe — F.C. Inter Sibiu 2—0; Progresul Vulcan Bucu­reşti — Gaz Metan Mediaş 1—0; Mecanica Fină Steaua Bucureşti — Tractorul Braşov 2—0. CLASAMENTUL: Etapa viitoare (a IlI-a), du­minică, 7 septembrie: Chimica Tîrnăveni — I.M.A.S.A. Sfîntu I Gheorghe. Mecanică Fină Stea­ua Bucureşti — A.S. Armata Tîrgu-Mureş; Automatica Bucu­reşti — Autobuzul Bucureşti; Gloria Pandurii Tîrgu-Jiu — I.C.I.M. Braşov ROVA Ro­şiori — A.S. Drobeta Turnu Se­verin; C.S. Tîrgovişte — Carpaţi Mîrşa; F.C. Inter Sibiu — Spor­tul Muncitoresc Slatina; Gaz Metan Mediaş — Electroputere Craiova, Tractorul Braşov — Progresul Vulcan Bucureşti. A.S.A. TIRGU-MUREŞ — AUTOBUZUL BUCUREŞTI 3—0 (1-0) Mulţi dintre tîrgumureşenii iubitori ai fotbalului au părăsit Sala sporturilor în pauza me­ciului de handbal feminin ocu­­pînd cu emoţii şi cu multe spe­ranţe locul în tribunele frumo­sului Stadion Municipal, pregă­tit sărbătoreşte pentru inaugu­rarea noului an competiţional fotbalistic, în care formaţia fa­vorită, A.S.A., încearcă reveni­rea în A. Cei peste 8.000 de spectatori îşi puneau întrebarea: Cum se prezintă formaţia locală în acest nou sezon? Chiar din primele minute jocul echipei militare a fost sub aşteptări. Aceleaşi pa­se la infinit la mijlocul terenului, unde Botezan ş­. C. Ilie nu reuşeau sa construiască faze periculoase pentru poarta adversă. Nici li­nia de atac nu a contat prea mult în jocul primei părţi. Cu un Muntean fără vlagă, cu Soa­re care, de cîteva ori, cu porta­rul în faţă, nu a putut înscrie, cu Ciorceni care a alergat fără folos de-a lungul şi de-a latul terenului,­ este lesne de înţeles că atacurile sunt sterile, fără a pune în pericol poarta adversă. Partida a început în domina­rea teritorială a tîrgumureşeni­­lor dar, în minutul 6, oaspeţii sunt pe punctul de a deschide scorul, însă, Iancu singur cu Vodă în faţă, ratează incredibil. Drept răspuns, în minutul ur­mător, gazdele construiesc pri­mul lor atac mai închegat, dar Soare este blocat la timp de portarul Ene. Primul șut mai periculos al militarilor­­a fost abia în minutul 25 cînd Jenei șutează razant cu bara. Ca la un semnal, numai după un mi­nut, Lucian Popa, șutează de la 25 metri și înscrie imparabil ... 1—0. Pînă la sfîrșitul pri­mei reprize mai semnalăm doar o nouă ratare rarisimă a lui Soare, în minutul 42. Repriza secundă are același aspect. In minutul 47, la un corner executat de Ciorceni, Muntean şutează de la 8 metri, mult pe lingă poartă. Tot Jenei este acela care la o lovitură liberă, în minutul 53, trimite balonul în bară. In minutele 63 și 65, Soare ratează bune ocazii. Scorul se majorează în minutul 73 cînd Muntean transformă un penalti acordat de arbitrul M. Axente la un fault comis în ca­reu asupra lui Soare și, 2—0. Odată cu introducerea lui Albu, în minutul 76 (cam tirziu), ata­cul capătă o altă culoare. Acest tînăr jucător cu un gabarit im­presionant, cu toate că nu are o tehnică deosebită, este capa­bil să disloce apărările aglome­rate. Astfel, în ultimul minut de joc, cînd la o centrare executată de pe stînga de fundaşul Fo­dor, Albu reia spectaculos cu capul în poartă şi, 3—0! Victo­rie, în faţa unei fomaţii modes­te care s-a apărat aglomerat, a jucat bine în cîmp şi a contra­atacat în cîteva rînduri peri­culos. Pentru a reveni insă în prima divizie, echipa militară trebuie să muncească mai mult, în te­ren, cu mai multă dăruire şi simţ de răspundere. La fluierul arbitrului Mircea Axente din Arad, ajutat la margine de Con­stantin Manta şi Ladislau Vörös (ambii din Reşiţa), s-au aliniat următoarele formaţii: A.S.A.: Vodă — Szabó, Nagy, Jenei, Fodor — Botezan, Ilie Costel, Lucian Popa — Ciorceni (min. 76 Albu), Muntean, Soare. Auto­buzul: Ene — Spier, Roşu, Bădi­­laş, Avram — Ursu, Mărgelatu, Niculae (min. 65 Butoi) — Ţu­­gulan, Iancu, Şişcă (min. 72 Tă­­nase). SEBASTIAN ALBU DIVIZIA „C" SERIA a XI-a în cadrul primei etape a noii ediţii (a XXXI-a) 1986—1987 a Diviziei C la fotbal s-au înregis­trat următoarele rezultate: în se­ria „mureşeană“ cu cele mai mul­te echipe din judeţul Mureş (7): Metalotehnica Tîrgu-Mureş — Metalul Sighişoara 4—1; Oţelul Reghin — Mureşul Luduş 2—1; Metalul Reghin — Progresul O­­dorheiul Secuiesc 0—0; Minerul Bălan — Electromureş Tîrgu- Mureş 1—0; Unirea Cristuru Secuiesc — Avîntul Reghin 1—2; Mecanica C.S.U. Sibiu — Viitorul Gheorgheni 5—0; Auto­­mecanica Mediaş — Unirea Oc­na Sibiului 3—1; Carpaţi Agni­ta — I.P.A. Sibiu 2—0. ’ Etapa viitoare (a II-a), dumi­nică, 7 septembrie a.c.: Avîntul Reghin — Mecanica C.S.U. Si­biu; Mureşul Luduş — Minerul Bălan; Electromureş Tîrgu-Mu­reş — Oţelul Regh­­in; Metalul Sighişoara — Unirea Cristuru Secuiesc; I.P.A. Sibiu — Meta­lul Reghin; Progresul Odorheiu Secuiesc — Carpaţi Agnita; Viitorul Gh­eorgheni — Auto­­mecanica Mediaş. CLAS­AMENTUL : A.S. METALOTEHNICA TIRGU-MUREŞ — METALUL sighişoara 4—1 (3—6) Gazdele, au cîştigat cu multă uşurinţă* partida. In prima re­priză, mureşenii au jucat mai bine, cu acţiuni mai numeroase şi au reuşit deschiderea scoru­lui în urma unei lovituri libere pe care a executat-o Istrate; mingea a fost deviată de un apărător în poartă: 1—0. Al doilea gol a fost cel mai spec­taculos: Cribdeleanu centrează precis pînă la Máthé care trimi­te cu capul plasat, portarul res­pinge în prima fază, mingea a­­junge la același Máthé și înscrie: 2—0. Al treilea l-a înscris Pu­blik. A doua repriză a fost mai săracă în acțiunile de poartă. In minutul 72, gazdele, prin Cribdeleanu, îl deschide pe Olaru care expediază un şut puternic, portarul oaspeţilor, Spornic, salvează un gol sigur şi apoi, în minutul 78, mure­şenii, cu întreaga echipă în ca­reul oaspeţilor, reuşesc să înscrie prin Istrate. Golul oaspeţilor es­te înscris în ultimele minute de Vlădeanu. La juniori: Metalotehnica —­Metalul 6—C. GH. BOTEZAN 1. Dinamo 3 2 10 12-3 5 2. Steaua 2 2 0 9 3-0 4 3. F.C. Olt 3 2 0 1 5-3 4 4. „U“ Cluj-Napoca 3 2 0 1 5-5 4 5. Sportul Studenţesc 3 111 5-3 3 0-7. Petrolul 3 111 2-13 F.C. Argeş 3 111 4-3 3 8-10. Oţelul 3 111 2-2 3 S.C. Bacău 3 111 3-3 3 Jiul Petroşani 3 111 5-5 3 11. Victoria 3 111 3-4 3 12. Corvinul 2 10 1 1-2 2 13. Rapid 3 1 0 2 3-4 2 14­ 16. Flacăra 3 1 0 2 3-5 2 Chimia 3 1 0 2 4-6 2 F.C.M. Brașov 3 1 0 2 2-4 2 17. Universit. Craiova 3 0 2 1 3-5 2 18. Gloria 3 1 0 2 5-12 2 1. Progresul Vulcan Buc. 2 2 0 0 2-6 4 2. A.S. Armata Tg.Mureş 2 110 3-0 3 3. I.C.I.M. Braşov . 2 110 3-13 4­ 5. C.S. Tîrgovişte 2 10 14-22 Carpaţi Mîrşa 2 10 1 5-3 2 6-7. Mec. Fină Steaua Buc. 2 10 1 2-1­2 Electroputere Craiova 2 16 12-12 8-11. Gloria Pand. Tg.-Jiu 2 10 14-42 A.S. Drobeta Tr. Sev. 2 10 13-32 Sportul Muncit. Stat. 2 10 12-22 Gaz Metan Mediaș 2 10 11-12 12­ 14. Automatica Buc. 2 10 1­3-4 2 F.C. Inter Sibiu 2 10 11-22 I.M.A.S.A. Sf. Gh. 2 10 11-22 15. ROVA Roşiori 2 16 11-32 16. Tractorul Brașov 2 0 11 0-2 1 17. Autobuzul București 2 0 11 0-3 1 18. Chimica Tîrnăveni 2 0 0 2 0-3 0 1. Mecanica C.S.U. Sibiu 1 1 0 0 5-0 3 2. Metalotehnica Tg.­M. 1 1 0 0 4-1 3 3-4. Automecanica Mediaş 1 1 0 0 3-1 3 Carpaţi Agnita 1 1 0 0 2-0 3 5-7. Avîntul Reghin 1 1 0 0 2-1 3 Oţelul Reghin 1 1 0 0 2-1 3 Minerul Bălan 11 0 0 1-0 3 8-9. Metalul Reghin 10 10 0-0 1 Progresul Odorhei 10 10 0-0 1 10-12. Mureşul Luduş 10 0 11-20 Unirea Cristur 10 0 1­1-2­0 Electromureș 10 0 10-10 13-14. I.P.A. Sibiu 10 0 10-20 Unirea Ocna Sib. 10 0 11-30 15. Metalul Sighișoara 10 0 11-40 16. Viitorul Gheorgheni 10 0 10-50 Handbal DIVIZIA A MUREŞUL IMATEX — TEROM IAŞI 28—23 (12—8), în a doua etapă a campionatului din prima divizie rezervat echipelor femi­nine, la Tîrgu-Mureş, s-au întîl­­nit cele două formaţii bine co­tate în ierarhia handbalului. A­­proape 2.000 de spectatori pre­zenţi în Sala sporturilor au asis­tat la un joc interesant, tipic de campionat. Partida a fost de bun nivel tehnic şi spectacular, ele­vele profesorului Eugen Bartha şi-au adjudecat o victorie mun­cită, aplaudată de inimoşii supor­teri. Cu o bună tactică şi cu un ritm susţinut, mureşencele accelerea­ză partida, la care ieşencele nu mai, pot răspunde cu succes. Ast­fel, în minutul 22, echipa din Tîrgu-Mureş reuşeşte să ia un avans de 9 goluri (11—2). După reluare, ele păstrează şi în con­tinuare avansul acumulat. Drept consecinţă, conduc pe tabela de marcaj cu 5 şi 6 goluri. Din mi­nutul 49, oaspetele îşi string rîn­­durile şi reuşesc, timp de 5 mi­nute, să înscrie de 4 ori fără să primească gol. Deci, a cîştigat, absolut pe me­rit, echipa din Tîrgu-Mureş. A arbitrat cuplul din Braşov format din­­ Remus Antochi — Stelian Stirea. ★ Vineri, 5 septembrie, ora 17, în Sala sporturilor din Tîrgu- Mureş, în cadrul primei etape a campionatului de handbal, divi­zia A, masculin, se va întîlni noua promovată A.S.A.-Electro­­mureş cu puternica formaţie Politehnica Timişoara, în rîndul căreia figurează internaţionalii: portarul Huligan şi atacantul Fölkér, câştigătorul cupei efica­cităţii în ediţia trecută. SZABÓ ANDREI Popice Arena C.S.M. Electromureş a găzduit, la finele săptămînii trecute, înttr-o excelentă organizare, întrecerile finale ale celei de-a XVI-a ediţii a „Cupei U.G.S.R." la popice, competiţie organizată de Uniunea Generală a Sindicatelor din România, în colaborare cu Federaţia română de specialitate, cu spriji­nul Consiliului judeţean al sindicatelor Mureş, C.J.E.F. Mureş, prin comisia de specialitate, cit şi a C.S.M. Electro­­mureş, ca de obicei, gazde ospitaliere, desfăşurată sub egida Daciadei, dedicată Anului Intenaţional al Păcii. La finale au participat reprezentanţi (cîte o junioară şi cite un junior) din 36 judeţe cit şi din municipiul Bucureşti. întrecerile au constituit dispute interesante, concurenţii străduindu-se, în marea lor majoritae, să-şi etaleze cunoştin­ţele lor tehnice şi tactice, de a se afirma. Mulţi dintre ei au reuşit, evoluţiile lor fiind aplaudate la scenă deschisă. In urma acestor întreceri pe primele trei locuri s-au situat la individual: FEMININ: 1. Maria Bogancic (Maramureş) cu 397 p.d., 2. Judith Bara (Harghita) cu 390­­p.d., 3. Daniela Is­trate (Galaţi) cu 386 p.d.. MASCULIN: 1. Ştefan Popa (Alba) cu 810 p.d., 2. Zoltán Ugrón (Covasna) cu 794 p.d., 3. Sorin Sporea (Caraş-Severin), tot cu 794 p.d. Pe judeţe clasamentul primelor şase echipe arată astfel: 1. Maramureş cu 1.177 p.d., 2. Prahova cu 1.166 p.d., 3. Harghita cu 1.159 p.d., 4. Galaţi cu 1.151 p.d., 5. Caraş-Severin cu 1.147 p.d. şi 6. Braşov cu 1.143 p.d. Reprezentanţii judeţului nostru au avut la această ediţie comportări modeste. Farkas Irina a realizat 345 p.d., iar Ör­dög Levente 751 p.d. In încheiere, într-un cadru festiv, organizatorii au înmî­­nat primilor clasaţi cupe, diplome şi frumoase premii în obiecte. Au mai fost distinşi: Răduly Eva (Covasna) şi Daniel Tupiluş (Botoşani) ca cei mai tineri participanţi la finalele acestei ediţii. Aşa după cum aprecia la festivitatea de premiere tova­răşul Efrem Chertes, preşedintele Federaţiei Române de Po­pice, finalele acestei ediţii a „Cupei U.G.S.R." „s-au desfăşu­rat intr-o organizare fără reproş şi un climat de concurs excelent“. Felicitări se cuvin organizatorilor ! ★ ★ ★ Recent, s-au înapoiat din R.P. Ungară, campioanele na­ţionale, popicarele de la C.S.M. Electromureş, care au participat la un turneu inter­naţional organizat la Szeged, cu participarea a opt echipe feminine din R.D. Germană, R.F. Germania şi din R.P. Ungaria, dotat cu Cupa Fes­tival Szeged, competiţie afla­tă la a VI-a ediţie. Tîrgumureşencele au avut o comportare excelentă, rea­­lizînd chiar o performanţă, fiind prima echipă din altă ţară care cucereşte prestigio­sul trofeu. Alexandru Sereş, antreno­rul echipei noastre campioa­ne, a folosit următorul sextet: Ana Serdean (447 p.d.), Bar­tha Ilona (432­­ p.d.), Doina Ţăgean (429 p.d.), Maria Şop­­terean (414 p.d.), Demeter Melinda (409 p.d.) şi Rodica Baciu (396 p.d.), în total cu un rezultat excelent de 2.527 popice doborîte, în săptămîna trecută, vi­neri şi duminică, popicarele de la C.S.M. Electromureş, care se pregătesc intens pen­tru Cupa campionilor euro­peni, ce se va desfăşura între 10—12 octombrie la Szeged în R.P. Ungară, au avut o în­­tîlnire bilaterală cu campioa­na Ungariei, Szeld Celep din Szeged. în prima întîlnire, desfăşurată pe arena Electr­o­­mureş, au cîştigat tîrgumu­reşencele CU 2.518—2.421 p.d., iar în a doua, ce a avut loc pe arena „Voinţa“, au cîşti­gat oaspetele, popicarele din Szeged cu 2.526—2.502 p.d. întîlnirile au constituit un bun prilej de pregătire a ambelor formaţii. (C. A.) FINALELE „CUPEI U.G.S.R." LA POPICE Foto: IOSIF TRIF Golul marcat de Mircea Muntean Foto: CONSTANTIN MIHU