Tolna Megyei Népújság, 1957. december (2. évfolyam, 283-306. szám)

1957-12-04 / 285. szám

« Szekszárdi SC — Délbudai Spartakusz 5:3(2:0) Szekszárd, 1000 néző. Vezette: Váli Szekszárdi SC: Schmidt — Cser, Paszler, Szlo­zár — Kunszabó, Baka — Szigeti, Hóman, Benács, Rózsavölgyi, Zérényi. — Délbudai Spartakusz: Pamuki — Naumann, Skalitzer, Demeter — Vida, Hajduk — Abelovszky, Lukács, Szűcs, Hu­szár, Sztancsek. Idegesen készülődött a sorsdöntő mérkőzésre a hazai csapat. Sorsdön­tő volt a mérkőzés azért, mert a tavaszi idényben csak az esetben veheti fel a siker reményében a har­cost a kiesés elkerüléséért, ha most ősszel nem szakad le behozhatatla­nul. A vendégek az előző este ér­keztek Szekszárdra. Nekik nem volt vesztenivalójuk. Sem a bajnokságra nem pályáztak, s nem fenyegeti őket a kiesés réme. A fagy délre sem en­gedett fel, így kellemetlenül éles északi szélben futottak ki a csapa­tok. A közönség lassan gyülekezett, de a kellemetlen időt figyel­embe­­véve, szép számmal állta körül a játékteret. A közönség soraiban foglaltak helyet a csapatnak azok a já­tékosai, akik ezúttal nem jutottak szóhoz: Dósai, Majnay, Kacsányi stb. A választásnál Rózsavölgyinek kedvezett a szerencse, ő a szélről tá­mogatott északi kaput választotta. A hazai csapat lendült először táma­dásba. A Benács akasztásáért megítélt 18 méteres szabadrúgást Rózsavölgyi elhamarkodottan fölé bombázta már a 4. percben. Szinte állandóan a szélről támogatott hazai csapat kezdeményezett. Előbb Zéré­nyi lőtt mellé igen jó helyzetből — lesről, majd szép Hóman—Rózsa­völgyi adogatás után Szigeti késett le a támadásról. A vendégcsapat először a 11. percben Cser hibájából jutott szóhoz. Sztancsek éles beadá­sát Lukács akarta jobb külsővel a sarokba pofozni, de a labda a jobb kapufa mellett elhagyta a játékte­ret. A 14. percben vezetést szerez­tünk, Benács lövésébe beletalpalt Skalitzer. A szabadrúgásnál a vendégek időhúzás és helyezke­dés végett nem engedték ki bir­tokukból a labdát. Hiába volt azonban a helyezkedés, mert bár Rózsavölgyi labdája visszapattant a sorfalról, a szemfüles Hóman a hálóba vágta a labdát. 1:0. Egy perc múlva majdnem újabb ered­mény születik: Rózsavölgyi a 16-os­­ról jól célozza meg a bal felső sar­kot, a jobb sarokban álló Pamuki már verve van és mindenki gólt kiált, amikor szinte a földből nőve ki, ott terem az egyik védő és kifejeli a felső sarokba tartó labdát. Tovább támad a hazai együttes. Időnként van elgon­dolás is a támadásokban. Különösen Rózsavölgyi küzd nagy becsvág­­­gyal. A 18. percben Rózsavölgyi sza­badrúgását Hóman ügyesen teszi Szi­geti elé, ő azonban hiába lő kapásból, Pamuki mesterien szerzi meg a lab­dát. A 22. percben Benácsot ismét csak szabálytalanság árán tartja fel a vendégek védelme. Baka íveli a szabadot a 16-osra, ott Rózsavölgyi célozza meg a ka­put de az visszapattan a védőkr­­ől éppen Benács elé, aki nagy lövéssel félmagasan a kapu bal oldalába bombáz. Védhetetlen lövés volt. 2:0. Továbbra is a Szekszárdi SC roha­moz. Szép fejelgetés után Zérényi hi­báz el jó helyzetet az ötösről fölé bombázva. A 28. percben Rózsavölgyi lő sarokrúgás után kapura a lábak között, de az megakad az egyik védő lábában. Az utolsó negyedórára a hazai csapat átengedi a kezdeménye­zést a vendégeknek. A csatársor nem tudja tartani a labdát, a védelem pe­dig kapkod. Kunszabó és Cser haza­adása után kialakult veszélyes hely­zetet csak szerencsével ússzuk meg. Nehezen hárít Schmidt két szabad­rúgást is. A szünetben arról tárgyalnak a szurkolók, hogy elég lesz-e az előny a technikásabb budapesti csapat ellen a második 45 percre. Az utolsó ne­gyedóra kapkodó játéka nem sok re­ményt nyújt erre. Szerencsére azon­ban várakozáson felül jól indul a má­sodik félidő. Miután Sztancsek külsővel csavart szögletrúgása a vert védelem mögött elporzott a bal kapufa mellett és mi­után a 6. percben Szloszár az utolsó pillanatban vágta ki a labdát a lesről kiugrott Szűcs elől, a 8. percben újra gólt szerzünk. Alighogy kiszabadulunk a nyomás alól, ártatlannak látszó középen futó támadás után Benács összecsap őr­zőjével, ahonnan Hóman elé pattan a lab­da, aki teljesen tisztán törhet ka­pura és az ötös, meg a 11-es közöttről a megdermedt kapus mellett majdnem a kapu közepén vágja a léc alatt a hálóba a lab­dát. 3:0. Hogy teljes legyen az öröm, a 10. percben a hazai csapat újabb gólt ér el. Szigeti—Hóman adogatás után Benácsot a kifutó kapus szabálytala­nul választja el a labdától. A meg­ítélt 11-est Benács laposan a jobb sa­rokba helyezi. 4:0. A négygólos veze­tés könnyelművé teszi a hazaiakat. Az első percek rohamai után a gólok a hazaiakat juttatták ismét fölénybe. A 16. percben a vendégek szépítenek. Szloszár kön­nyelműsködik, hazaad­hatná a labdát, de az ő lábáról szög­letre jut. A beívelt sarokrúgásból Abelovszky a kapu közepén a léc alatt fejeli a hálóba a labdát. 4:1. Három perc múlva a védelem újabb gólt hoz össze. Ezúttal Huszár lő há­lónkba s a gólban főleg Paszler van benne. 4:2. Mind jobban beszorul a hazai együttes. Nincs aki levegye a labdát, a magas labdákat pedig a szél sorra visszahozza. Pedig mikor leve­szik a labdát, azonnal veszélyesen tá­madunk. Zérényi tisztán megy el a szélen, beadása tisztán találja Bená­csot, ő azonban ordító helyzetből melléküldi a labdát. Ezután azonban ismét a szerencse menti meg kapun­kat a góltól. Schmidtet átugorja a labda, biztos gólnak látszik, de egy szélroham a kapufára sodorja a lab­dát és nagy üggyel-bajjal tisztázni tud a védelem. Állandóan a vendégek­­ rohamoznak. A levegőben lóg az újabb­­ gól. A 30. percben Szűcs lövésével 4:3-ra is alakul az eredmény. A gól után még nagyobb erővel támad a vendégcsapat. Igyekeznek laposan futtatni a labdát és szinte nem is tu­dunk beleszólni ezekbe a támadások­ba. A 37. percben kiszabadulunk és jobboldali­­ támadásunkat szögletre szereli a védelem. Hóman íveli be a szögletet, amelyre négy játékos megy fel, a kapus a földre esik és miután a labda Zerényi elé kerül, ő aka­dálytalanul fejel három méterről a háló jobboldalába. 5:3. Fellélegzett a hazai együttes, de a közönség is ennél a gólnál. A hátra­lévő időben már említésreméltó ese­mény nem történt, a vendégek is bele­törődtek a vereségbe. Kapusukat az összecsapás után úgy kellett a pályá­ról levinni és egyik mezőnyjátékos vette át szerepkörét, de különösebb baja nem történt. A mérkőzés értékelésére még majd visszatérünk. Jók: Kunszabó, Rózsa­völgyi és Hóman illetve Skalitzer, Huszár és Sztancsek. A szekszárdi járás nem véletlenül van az élen sportvonatkozásban a járások között. Ahol olyan vezetők vannak egy-egy község sporttevé­kenységének az élén, mint Beödök Bertalan, Kilián György, Tancz Jó­zsef, Soponyai János, Zalavári László Időjárásjelentés Várható időjárás szerdán estig: Felhős idő, többfelé havazás. Időn­ként élénk északi-északkeleti szél. A hőmérséklet alig változik. Várható legalacsonyabb hőmérsék­let: Nyugaton nulla—mínusz­ 3. Kele­ten mínusz 4—mínusz 7 fok között. A Tiszántúlon helyenként —7 fok alatt. Legmagasabb nappali hőmérséklet szerdán minusz 2—plusz 1 fok között. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd, Mártírok tere 15—17 Telefon: 20­10, 20­11 Felelős K-art/V az MSZMP Végrehajtóbizottsága Sze^c^'Sz’rí1 v­oda Telefon: 21-21 TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG Dombóvári VSE — Bajai Bácska 2:0 (1:0) Dombóvár, 1000 néző. Vezette: Su­­tyor (Pécs). — Dombóvár: Egyed — G. Kiss, Halmosi I., Halmosi II. — Kalmár, Horváth — Kaposi, Geb­hardt, Gelencsér, Takács, Simon­­falvi. — Baja: Körmendi — Berta I., Ihos II., Bartolis — Molnár, Ihos I. — Albert, Horváth, Petresevics, Dij­­mov, Weiling. Sokan jöttek a mérkőzésre Bajáról, és ez érthető is. Hideg, szeles idő „hűtötte” a rangadói hangulatot. Ezen a mérkőzésen dőlt el, hogy az utóbbi hetekben visszaesett bajai csa­pat elszenvedi-e első vereségét a fel­jövő dombóváriaktól. A választás a hazai együttesnek kedvezett és a szélről támogatott ka­put választhatta. Tízperces tapoga­­tódzó játék után kiderül, hogy a szélről támogatott hazai csapat ma­gas labdákkal, a vendégek laposan igyekeznek játszani. A 10. percben a vendégcsapat szögletet ér el, de G. Kiss felszabadít. A 15. percben azon­ban már a hazaiak veszélyeztetnek, mert Horváth a kapufa élét találja el, de onnan visszapattan a labda. A 27. percben éri el a hazai együttes vezető gólját. Simonfalvi fut el a szélen, át­adását Gebhardt átlépi és Ge­lencsér az üres kapuba lő (1:0). (Ugyanis Körmendi kifutott Geb­hardt elé.) A 37. percben Horváth néz el egy gólhelyzetet és a kapufa másodszor is ment. A hátralevő idő­ben a hazai csapat szögletekkel ve­szélyeztet, de újabb eredmény már nem születik. Szünet után mindenki azt várja, hogy a vendégek rákapcsolnak és megfordítják a vesztésre álló mér­kőzést. Ehelyett a hazaiak kezdemé­nyeznek és már az első percben Gebhardt a vetődő Körmendi mellett élesen a bal sarokba lő (2:0). A gól felrázza a hazai csapatot és szebbnél szebb hazai támadások gör­dülnek a pályán. A vendégcsapat vé­delme teljesen megzavarodik. A 10. percben G. Kiss szabadrúgását ismét a kapufa menti. Időnként szépen tá­madnak a vendégek is, távolról kül­dött lövéseik azonban hol fölészáll­­nak, hol mellé mennek. A hazaiak viszont a bajai kapunál rengeteg helyzetet hagynak kihasználatlanul. Kétszer is a kapufa ment, majd a gólvonalról vágta ki a labdát a vé­delem. A 32. percben Gebhardtot fel­vágják a védők. G. Kiss szabadrúgása ismét a kapufán csattan. Az utolsó tíz perc a vendégeké, de a dombóvári védelem G. Kissel az élen minden esetben jól avatkozik közbe. Bírálat: A helyzetek alapján lénye­­gesen nagyobb arányban, négy-öt góllal is győzhetett volna a hazai csapat. A vendégcsapat csak időn­ként látszott elfogadhatóan. Kitűn­tek: G. Kiss (a mezőny legjobbja), Halmosi I., Gebhardt, Gelencsér, illetve Ihos II., Albert, Petresevics, stb., lehet is eredményes sportmun­kát végezni. Ezt a munkát honorál­ták illetékesek, amikor november 7-e alkalmával a felsoroltaknak emlék­plakettet nyújtott át a járási sport­felügyelőség. A fenti kép Tancz Jó­zsef várdombi testnevelőt ábrázolja. Már három esztendeje vezeti a kis község sportéletét. Minden verseny­­sorozatban lelkesen vesznek részt a várdombiak és szép eredményekkel örvendeztetik meg hozzáértő, lelkes vezetőjüket. 1957 deceatbai 4. H­ÍREK — A SZEKSZÁRDI Városi Taná­cson belül fásítási bizottságot alakí­tottak. A fásítási bizottság feladata az lesz, hogy kidolgozza a város fá­sítási programját, megállapítsa a ta­lajviszonyoknak legjobban megfelelő gyümölcs­afajtákat. * — A MADOCSAI Igazság Termelő­­szövetkezet tehenészetében a helyes takarmányozás és az állatok meg­felelő gondozása folytán elérték a 15 literes fejési átlagot. • — A VÁRDOMBI gépállomás trak­torosai közül az őszi munkák végzé­sében Gyenes János traktoros érte el a legjobb teljesítményt, mivel 87 mű­szaknormát teljesített. • — A PAKSI JÁRÁS termelőszö­vetkezeteiben 100 kataszteri hold földre átlagosan 22 számosállat jut, s ezáltal a paksi járás termelőszövet­kezeteiben­ a legnagyobb az állat­sűrűség a megye járásai közül. * — ÓVODAI BÚTOROKRA, fel­szerelésre, szemléltető eszközökre 22.700 forintot irányoz elő jövő évre a Szekszárd Városi Tanács költségve­tése.* — A TELEVÍZIÓ SZERDAI MŰ­SORA: délelőtt 10 órától 12-ig és dél­után 14 órától 16 óráig ipari és ke­reskedelmi adást sugároz a kísérleti televíziós adó. — A PAKSI KÖZSÉGI TANÁCS legutóbbi határozata szerint 3000 fo­rintot fordítanak a gazdakör szak­­könyvtárának fejlesztésére. * — A DUNAKÖMLŐDI SZABAD­SÁG TSZ összjövedelmének 85 szá­zaléka az állattenyésztésből szárma­zik.* — A SZEKSZÁRD FELSŐVÁROSI KISZ alapszervezet december 12-én, csütörtökön este taggyűlést tart. A taggyűlésen a KISZ I. Országos Érte­kezletének anyagát tárgyalják a fia­talok.* — KOCSOLÁN, a Jókai­ utcán, 200 méteres hosszúságban járdát építet­tek. A költségeket a községfejlesztési alapból fedezték. A járdaépítéssel kapcsolatban az utca lakói társadalmi munkát végeztek, amely 40 száza­lékkal olcsóbbá tett a járdaépítést. * A TAMÁSI SZŐLŐHEGYRE ve­zető úton betonhidat épített a községi tanács a községfejlesztési alapból. A híd építése 24.000 forintba került. * — A ZOMBAI VÖRÖS CSILLAG Termelőszövetkezetben 5.5 kilogramm búzát, 2.87 kilogramm árpát, 1.5 kilo­gramm szálastakarmányt, 1.37 kilo­gramm burgonyát, 0.13 kilogramm cukrot 4 dekagramm szappant, 1.5 kilogramm takarmányrépát és 18 fo­rint 38 fillér készpénzt osztanak munkaegységenként. A Megyei Könyvtár könyvújdonságai Az olvasók kívánságára közöljük azoknak a könyveknek a címét és néhánynak rövid ismertetését, ame­lyek a Megyei Könyvtárban meg­találhatók. FABTÁN L­ÁSZLÓ: DEBU­SSY ÉLETE, KORA ÉS MŰVÉSZETE Fábián László, a mű szerzője, egyik legjobb ismerője Debussy művésze­tének. Művét a Debussy fellépése előtti zene ismertetésével vezeti be, majd a zeneszerző életéről és koráról ad hű képet. Debussy ízig-vérre fran­cia volt és művészete nemcsak a francia zenének, hanem általában a gall géniusznak is egyik legfinomabb és legtökéletesebb megnyilatkozása. A mű részletesen ismerteti Debussy egész életművét, szimbolista, impres­­­szionista, expresszionista korszakait, k­edvszerűsített melodikus és neo­klasszikus stílusát, s a régi irányza­tokkal való kapcsolatát. ROBFwrr‘í itrvwrTU. F«SZAK­­NYUGATI ÁtjAró A regény történelmi háttere Ame­rika ifjúkora és függetlenségi harca. Ennek a kornak legendás alakja Ro­gers őrnagy, aki híres különítmé­nyével, a rangerekkel, csodálatos hős­tetteket visz végbe. A mű első felé­ben Rogers őrnaggyal, mint rettent­hetetlen hőssel ismerkedünk meg, a második részben a kicsinyes társa­dalomban őrlődve. Rogers életútja feltartóztathatatlanul lefelé vezet. Azonban végső züllésben is megma­rad benne valami a lobogó lelkének, féktelen akaraterejének egy szik­rája. KLAUS MANN: MEPHISTO Thomas Mann fiának regénye, egy karrier története. A mű bemutatja az olvasónak a huszas évek Német­országát, a fasizmus előretörését, majd Hitler uralmát. A történet elő­terében Höfgen színész életét, pályá­ját mutatja be a szerző. A történet folyamán megismerkedünk a színés­­szel, aki végül a Harmadik Biroda­lom állami színházainak intendánsa lesz, de lélekben teljesen összetörik. A könyvtárban megtalálható mű­vek: Ismeretterjesztő művek: Szabó Miklós, a strassburgi magyar forra­dalmi tanács tagja voltam. — Ellen­­forradalmi események Tolna megyé­ben. — Verbélyi—Szirmai: Ezer szó németül. — Nozdroviczky: A televí­zió.­­ Szépirodalmi művek: Dickens: A fekete fátyol. — György I.: Halálra­ítéltek. — Thomas Mann: Boldog­ság. — Sorohov: Az idegen vér. — Puskin: A bahcsiczorán szökőkút. — Szabó Lőrinc: Tücsökzene. Ifjúsági művek: Bürger—Tmmer­­mann: Münchausen báró kalandjai. — Rózsa: Szárnyas kis barátaink. — Desio: A K2 meghódítása. — Móra Ferenc: Csengő barack. Apróti­rdíté«ek Hírlapárusításra Szekszárd terüle­tére a Szekszárdi Postahivatal áru­sítókat vesz fel. Fizetés 2000 forintig. Jelentkezés a Szekszárdi Postahiva­tal vezetőjénél. SZÍJGYÁRTÓ munkákat, ponna javítást hozott anyaggal is válla­­ltunk. Dombóvári Ruházati KTSZ, Hunyadi­ tér 4. Tel.: 13—73. GARAY FILMSZÍNHÁZ December 2—1-ig: Hétfőtől—szerdáig: 0 szív újra dobog Egy fiatal orvos különös esete. Színes szovjet film. Előadások kezdete: Hétköznap: fél 6, fél 8. Vasárnap: fél 4, fél 6, fél 8. 0 Belügyminisztérium közleménye A Belügyminisztérium szervei Bu­dapesten nagyszabású bélyeghamisító bandát lepleztek le. A banda tagjai nagymennyiségű ,,megszállási bélyeg”­ néven ismert felülnyomást hamisítot­tak és ezeket a bélyeggyűjtők köré­ben hozták forgalomba. A bűnbanda tagjainak túlnyomó része a régi úri rend deklasszált elemeiből került ki, mint például Móricz Sándor, volt magyar királyi alezredes, dr. Nád­ai Antal gyakorló ügyvéd, nemesi lovagi család leszármazottja. Gróf Kreith Béláné és társai: Diamant Emil volt bankigazgató. Szlovák László volt tőzsdebizományos, Horeczki Károly nagytőkés, Gasparik Kálmán, volt bélyegnagykereskedő. Nevezettek bűnös tevékenységük révén havonta több tízezer forint ha­szonhoz jutottak. A házkutatás során többszázezer forint értékű bélyeget és felülnyomást szolgáló technikai eszközöket foglalt le a rendőrség. A banda tagjai őrizetben vannak