Asztalitenisz, 2006 (47. évfolyam, 1-12. szám)

2006-01-01 / 1-2. szám

Ifjúsági Világbajnokság - Történelmet írtak a lányok Linzben Magyar szempontból sporttörténelmi eseménynek nevez­hető az Ifjúsági Világbajnokság, amelynek Linz adott otthont december közepén. A három éve létező világverseny históriájának első magyar érme született meg az osztrák városban, köszönhetően a leány csapatnak, amely az ifi EB bronzéremmel kvalifikálta magát az eseményre. A 16 csapat versengésében eredetileg 9. helyen kiemelt együttes a bra­vúrok sorozatát mutatta be a döntőig vezető úton. A két ázsiai ellenféllel megspékelt csoport nem ígért túl sok jót, hiszen az első két helyezett került a legjobb 8 közé. Ám a rajt­mesésen sikerült Nagy Balázs tanítványainak, a csoport esélyes, 2. kiemelt Japán ellen 3:0 arányban nyertek úgy, hogy először Li Bin verte a védő Ishigakit, aki már Pótát is legyőzte, majd Pergel nyert öt kiélezett játszmában. A leg­nagyobb bravúr talán Juhászé volt, hiszen a döntő játszmát 16:14-re hozta az Orosz Pro Tour bajnokságon a felnőt­teknél bravúrosan szerepelt Ono ellenében, bebiztosítva ezzel a nem várt sikert. Ezek után még a Tajvan elleni 3:2-es vereség is belefért olyannyira, hogy csoportelsőként jutot­tunk a főtáblára, miközben a japánok óriási meglepetésre kiestek! A negyeddöntőben Oroszország ellen újabb álom­szerű 3:0 következett egyetlen játszma elvesztésével, és máris megvolt a hőn áhított érem. Az elődöntőben azután az örök rivális Románia volt az ellenfél. A 2003. évi serdülő EB visszavágóján a mieink 3:1 arányban vettek revansot az emlékezetes 3:2-es újvidéki vereségért, amit 2:0-s vezetés után szenvedtek el. Először Li Bin verte meg az ITTF Ifjúsági Körverseny idei győztesét, Samarát, majd Pergel az ifi Európa-bajnok Dodeant. Juhász ugyan öt játszmában alulmaradt, de ezután Li Bin feltette az i-re a pontot, Dodean ellen úgy nyert 3:0-ra, hogy a harmadik játszmában 9-4-es és 10-6-os előny után csak 12-10-re nyert. Li Bin a döntőig mind a hét mérkőzésén veretlen maradt! A döntőben már nem sikerült megnehezíteni a sportág nagyhatalmának dolgát, Kína ellen csak két szettre futotta a lányok erejéből, az egyiket Pergel nyerte a felnőtt világ­­ranglista 31. helyezettjével szemben. A Nagy Balázs vezette csapat tehát a sportág első ifjúsági világbajnoki érmét nyerte, ráadásul olimpiai versenyszámban, hiszen a NOB októberben döntött úgy, hogy a pekingi olimpián a páros versenyszámot a csapat váltja fel. Minden bizonnyal nincs hiányérzete ezek után senki­nek, hogy az egyéni számokban már nem sikerült maradan­dót alkotni. A legjobb 16 közé jutás mindössze egyetlen egységnek, a Li Bin-Juhász leány párosnak sikerült, az egyéniben a még serdülőkorú Barassó bravúrral került a főtáblára. A csapat húzóemberei pedig kínai és japán ellen­féllel szemben maradtak alul az egyesben, tehát nem okoz­tak csalódást. Az viszont kissé fájó tény, hogy az egyéni világranglistás helyezés alapján indulási jogosultságot szerzett két magyar fiú, Zombori Dávid és Nagy Krisztián a három egyéni számban összesen egy alkalommal hagyták el győztesen az asztalt, a páros első fordulójában. A vegyes párosban és az egyéni selejtezőkben nem tudott egyikük sem mérkőzést nyerni. A világbajnokságon összesen 12 ország, 8 európai és 4 ázsiai nyert érmet. A kínai hegemóniát ezúttal sikerült megtörni, bár az igazsághoz hozzátartozik, hogy a nagyhat­alom a pekingi klub játékosait delegálta a világversenyre, de ez is elég volt ahhoz, hogy valamennyi leány­szám aranyérmét hazavigyék, elsősorban a felnőtt világranglista 31. helyezettjének, Ding Ning-nek köszönhetően, aki 3 világbajnoki címével a legeredményesebb versenyző lett. Érdekesség, hogy a vegyes páros negyeddöntőjében mind a négy kínai duó vereséget szenvedett, a dobogóra három európai állhatott, fájdalom, hogy az aranyérmet Dél-Korea halászta el. A fiú egyesben az ifik közül kiöregedő, örökös vesztesként számon tartott Patrick Baum lett a világbajnok óriási meglepetésre. Sikere nem érdemtelen, hiszen a dön­tőben hét játszmára kiélezett csatában verte az abszolút favorit japán Mizutanit. Mindenképpen említést érdemel a sehol sem jegyzett védőjátékos, svéd Akerström bronzér­me. A fiú párosban tajvani siker született, úgy tűnt, hogy a kínai hegemóniát megtörő japán fiúk megelégedtek a csapat aranyéremmel.