Auto és Motorujság, 1924 (3. évfolyam, 1-24. szám)

1924-05-01 / 9-10. szám

Budapest, 1924 május 1-15 ELŐFIZETÉSI ÁR: Negyedévre............................................... 25.000 Hirdetés: díjszabás szerint Postatakarékpénztári csekkszámla: 53116 Harmadik évfolyam 9-10. szám jollé A MAGYAR AUTÓVEZETŐK ÉS SZERELŐK HIVATALOS MŰSZAKI LAPJA OFFIZIELLES TECHNISCHES ORGAN DER UNG. KR­AFT WAGENFÜHRER U. MONTEURE AUTO • MOTOR • KERÉKPÁR • REPÜLŐGÉP • SPORT • KERESKEDELEM MEGJELENIK MINDEN HÓ 1-EN ÉS 15-EN • ARA PÉLDÁNYONKÉNT 5000 K SZERKESZTIK: SCHREIBER JÓZSEF WITTENBERG OTTÓ OKL. GÉPÉSZMÉRNÖK SZERKESZTŐSÉG ÉS KIADÓHIVATAL, Budapest, VII. Dohány­ utca 92. szám Cikkeink és híreink átvétele a forrás meg­nevezése nélkül tilos Az első magyar Tourist Trophy. E hó 4-én, vasárnap került eldöntésre az első magyar Touist Trophy, mely igen eklatánsan bi­zonyította hazai motorkerékpársportunk rend­kívüli fejlettségét. Dacára a szép számban érke­zett külföldi neves résztvevőknek, valamennyi kategória győztese a hazai versenyzők közül ke­rült ki. A verseny lényegében országúti verseny, csak­hogy az egyes útvonalak egy körré záródnak, úgy hogy ezen körhosszak ismételt befutásával érik el a kitűzött távot. A terep igen változatos hegyes­­völgyes, sok kanyarulattal tarkítva s nem csekély ügyességet kíván egy modern nagysebességű gép­pel a vasárnap látott tempóban végigvágtatni rajta. A kis gépek számára előírt útvonalhossz 140 km. volt, m­íg a nagy gépek versenye 280 km. tá­von került eldöntésre. Egy kör hossza 14 km. volt, tehát a kis gépek tíz kört futottak be, míg a na­gyok húszszor húztak el a néző előtt. A verseny útvonala a következő volt: Start és cél: a Zalai-út sarka. Innen kiindulva a Zugligeti-úton, Béla király-uton, a fogaskerekű hídja alatt az Istenhegyi-utra, Költő-utca, Diána­id, Nagy-szálloda, Hollós-út, Mátyás király-út, Tündérhegyi-út, Szép­juhászné, Budakeszi-út, villamosremisz, Zugligeti- és Zalai-út sarka. Az előforduló magasságkülönbségek körülbelül 300 m. A versenyzők négy kategóriában álltak starthoz. Az első kategória 250 cm. hengerűrtartalomig volt megállapítva. Négy gép indult benne, melyek igen szépen tartották magukat, de a terep nehéz­ségeivel csak Majláth Mihály Cotton-gépe (egy henger, 60 mm. furat, 88 mm. löket) tudott ered­ményesen megbirkózni. Mind a tíz kört igen­ szé­pen futotta meg. Ideje: 2 óra, 26 perc, 34 másod­perc. Második kategória 250—350 cm-ig bezárólag. Hat induló a startnál. E kategória gépei igen szépen teljesítettek, majdnem valamennyi végig­futotta a verseny idejét egész a leintésig. E kate­góriában szerepelt Delmar Walter is Sunbeam­­gépén, aki a start helyén szenvedett a harmadik körben motordefektust s alapos munkával helyre is hozta. Utána oly szépen haladt, hogy a nagy idő­­veszteség dacára is másodiknak ért e kategóriában célhoz. E kategória győztes Wolfner László A. J. N.-gépen (1 henger, 74 furat, 81 löket). Ideje: 4 óra, 55 perc, 2 másodperc. Második: Delmar Walter Sunbeam-gépén (1 henger, 70 furat, 90 löket). Harmadiknak Gyurkovits Béla Sunbeam­­gépén (1 henger, 70 furat, 90 löket) ért a célhoz 5 óra, 3 perc, 10 másodperc idő alatt. A harmadik kategória 350—500 cm-ig bezáró­lag volt a verseny legszebb látványossága. Az osztrák favorit Karner harca a magyar Sunbeam favorit Feledy-ve­l oly küzdelmet mutatott, amely ritkítja párját. Karner gépe a startnál leáll­ott. Az osztrák mester boszorkányos munkával hozta helyre gépét és röviddel a többiek után vágtatott el. A következő fordulónál már az elsők kis cso­portjában volt, úgy hogy rövidesen a harmadik helyre nyomult. Amikor a negyedik kategóriabeli Diertl bukás miatt lemaradt, majd egy teljes körön űzte a vezető helyen futó Feledyt, míg a Zalai-út sarkán sikerült az első helyre fölkü­zdenie magát. Vagy negyven kilométeren keresztül tartott a két neves versenyző hajmeresztő küzdelme, amint köz­vetlenül egymás mögött száguldtak, egyik sem bírva a másik tempóját fölülmúlni. Karner ben­zint vételezett s az ekkor szenvedett idővesztesé­get már nem tudta behozni. Gépével ismételten volt kénytelen foglalkozni s a kategória második helyezettjeként végezte be a versenyt. E kategória győztese Feledy lett Sunbeam­­géppel (1 henger, 77 furat, 105 löket), ideje a leg­jobb volt az összes versenyzők között: 4 óra, 15 perc, 45 másodperc. Másodiknak Karner Huppert érkezett be Sunbeam-gépén (1 henger, 80 furat, 98 löket). Ideje: 4 óra, 30 perc, 23 másodperc, az egész verseny második legjobb ideje volt. A negyedik kategória 500 cm­-en fölül, hat indulóval sajnálatos gépsérülések miatt teljesen kiesett a versenyből, mivel a verseny leggyorsabb körét futott Diertl (2 henger, Zenith, 85 furat, 85 löket) kormánya bukás folytán megsérült. Diertl a leggyorsabb körét 12 perc, 8 másodperc idő alatt futotta meg, ami átlagosan 69 km, óránként. A magyar versenyzők kiválóságát mutatja az, hogy KÜLDJE BE ELŐFIZETÉSI DÍJÁT: NEGYEDÉVRE 25.000 KORONA.