Cuvântul Libertății, octombrie 2018 (Anul 30, nr. 8748-8770)

2018-10-23 / nr. 8764

actualitate­­ . Când Craiova era capitala fotbalului românesc­ în ziua dispariției lui Ilie Bălăci, Universita­tea Craiova a învins-o, după 16 ani, pe FCSB, scor 2-1, în fața unei arene arhipline, îndoliate, alb-albaștrii au întors rezultatul după pauză, prin Kojlic și Fedele, bosniacul ratând și un penalty. A fost o seară a coincidențelor tulburătoare, le­gate de numărul 8, purtat de „Minunea Blon­dă”. Kelic a marcat autogol în minutul 8, Koljic a ratat penalty-ul în minutul 88, iar Craiova a 25 octombrie - Ziua Armatei României eveniment­u 4 învins FCSB după 16 ani (8+8). Astăzi, cel mai bun fotbalist din istoria Științei va fi adus pen­tru ultima dată pe iarba stadionului din Bănie, apoi va fi condus pe cei din urmă drum. Președintele>il^al«1^0piris^a^decorat, ieri, post-mortem^AvBtb malaci, cr?RjMidul Națio­nal „Servmul Credincios” în grac T^fe­t Cavaler. „în semn o deosebită apreciere și g^mirație pentru rem^ry^bila sa carieră de fo^gyjst, pen­iA­­ CR^ S.C. CUVÂNTUL PHESS 2012 S.R.L. ANGAJEAZĂ CONTABIL CU EXPERIENȚA RELAȚII LA TEL. 0787635921 tru talentul cu care a promovat, timp de mai multe decenii, valoarea „sportului rege” și spi­ritul de fairplay în rândul tinerelor generații de sportivi. Președintele României a conferit post-mortem Ordinul Na­țional „Serviciul Credincios” în grad de Cavaler fotbalistului Ilie Bălăciu, se arată în decretul sem­nat de șeful statului. “