Dunántúli Napló, 1974. április (31. évfolyam, 90-117. szám)

1974-04-29 / 116. szám

Világ proletárja' egyesüljetek!­apja A­z MSZMP Baranya megye Bizottságánál« ai_»,ő 116. szám 29., hétfő Vasárnap este befejeződtek a magyar—jugoszláv tárgyalások A magyar tárgyalócsoportot Kádár János, az MSZMP Központi Bizottságának első titkára, a Jugoslav tárgyalócsoportot Joszip Broz Tito, a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság el­nöke, a Jugoszláv Kommunisták Szövetségének elnöke vezette. A záró tárgyaláson közös közleményt fogadtak el, amelyet később hoznak nyilvánosságra. Hazaírh­ez áll Eszékről a baranyai pártmunkáskü­ldötség A Horvát Kommunisták Szö­vetsége Szlavónia-Baranyai Területi Konferenciájának meg­hívására dr. Nagy Józsefnek, a Baranya megyei Pártbizottság első titkárának vezetésével ba­ranyai pártmunkások küldöttsé­ge hatnapos látogatást tett Eszéken. A küldöttség szomba­ton este fél 6-kor lépte át a határt, ahol Bocz József, a Me­gyei Pártbizottság titkára fogad­ta a delegációt vasárnap 23 órakor Befejeződtek a magasszintű magyar—jugoszláv tárgyalások, Joszip Broz Tito és felesége, Jo­­vanka Broz elutaztak Budapest­ről. Különvonatjuk tegnap 21.58 órakor gördült ki a Keleti pá­lyaudvarról. A Jugoszláv Szövet­ségi Köztársaság elnökét a JKSZ elnökét a pályaudvaron Kádár János, az MSZMP KB első tit­kára, Losonczi Pál, az Elnöki Tanács elnöke és Fock Jenő mi­niszterelnök búcsúztatta. ♦ Országos egyetemi és főisko­lai kórustalálkozót rendezett va­sárnap az Egyetemi Színpadon a Művelődésügyi Minisztérium, a KISZ Központi Bizottsága és a Pénzügyi és Számviteli Főiskola. A koncerten tizenhat vidéki és négy budapesti együttes vett részt. A találkozón a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának a kórusa negyedik helyezést ért el. ♦ A Sportcsarnokban rendezték meg a Hungária Kupa egyéni kardversenyt. A nyolcas döntő­be négy-négy magyar és külföl­di vívó került be és a győzelmet végül Marót Péter a Vasas ver­senyzője szerezte meg. Krovo­­puskov (szovjet) és Gedővári (II. Dózsa) előtt Szabályozták Pécsett a telekértékesítés rendjét Id­ény a tócogyermekes munkás­­cső­ado­mnak . ♦ Ön ne utánozzon utánozzák inkább Ön*... Indul a HDN új sorozata, amelyben segítséget nyújtunk a családi házak tervezéséhez ♦ Kismester Szilveszter és a hétpróbás Bella Gyanútlan áldozatok Elítélték a veszedelmes kaposvári bűnözőket Kibelezett Trabant az erdő mélyén Repülőgépről fedezték fel a hónapokkal ezelőtt el­lopott gépkocsit. Ki a tulajdonos? ♦ Az eltűnt levél nyomában Szabálymódosítás pesti módra, avagy a bőrgyári asztaliteniszezők osztályozójának hiteles története A porter Philips „Munkatársunk", egy Philips-magnó részt vett a Mecsek Rallye-n. — Milyen a rallyeverseny belülről? Erről számolunk be a technika segítségével 4-5 perc kevésnek bizonyult Juhász elöl Brünyi felszedi a labdát. Néder, Kovács és Horváth biztosítja a kapust. Arató László felvétele Három pontra csökkent az Újpest előnye A PMSC küzdelmes mérkőzést vívott Tatabányán. A hazaiak kétgólos vezetésre tettek szert az első félidőben, a második fél­időben a pécsiek feljöttek, szépítettek, és nem sok hiányzott a kiegyenlítésből. A Csepel a hajrában győzte le az MTK-t. A Rába ETO otthonában fogadta a bajnokságra törő Újpestet, a csapatok megosztoztak a bajnoki pontokon. A Ferencváros Salgótarjánban is győzni tudott. A Haladás is biztosan nyert a ZTE ellen. Dorogon megtáltosodtak a labdarúgók. Nyolc hónap után ismét nyertek, a SZEOL-t győzték le. A szegediek mind nehezebb helyzetbe kerül­nek. Az Egyetértés ezzel szemben eredményesen gyűjtögeti a pon­tokat, a Videotontól mind a két pontot megszerezte a kiesés ellen küzdő fővárosi csapat. Emelt szigetperonok, aluljárók, új felvételi épületek Korszerűbb pályaudvarok A MÁV pécsi igazgatóságá­nak területén ebben a tervidő­szakban az elavult vasútvonalak korszerűsítésére összpontosítot­ták az erőket, az ötödik ötéves tervben viszont a nagyforgalmú csomópontok korszerűsítését tű­zik napirendre. A munkákra előirányzott költség összege megközelíti az egymilliárd fo­rintot Kaposvár Ennek a pályaudvarnak a csúcsidei forgalma messze meg­haladja a pécsiét. A kis helyen összezsúfolódó személy-, teher- és kereskedelmi pályaudvar rendkívül balesetveszélyes. Terv szerint a két utóbbit kiemelik innen és áttelepítik a város keleti iparterületére, ahol kor­szerűen felszerelt új teher- és kereskedelmi pályaudvart építe­nek. Ezáltal lehetővé válik a jelenlegi helyen a vágányháló­­zat ritkítása és az aluljáróval megközelíthető személypályaud­var megépítése. A 150 millió forintos munka a tervidőszak elején indul, első ütemben az új teherpályaudvart építik meg, ezután kerül sor a személy­­pályaudvar korszerűsítésére, majd a kereskedelmi pályaud­var építésére. Pécs idén végre megkezdődik a Lenin tér végében az új, ki­­lencemeletes szociális épület építése. Itt lesz a pécsi vasutas dolgozók központi öltözője és fürdője, orvosi rendelője, az utazó személyzet laktanyája, a középmagas épülethez csatla­kozó „lepény”-ben kapnak he­lyet az oktató termek és az újonnan szervezett oktatási fő­­nökség. Az épületet a BÉV a jugoszláv IMS feszített vázas szerkezettel építi, s 1977-re fe­jezi be. Ugyancsak idén indul a Verseny utcai oldalon az ipari tanműhely építése is, ami a jövő év végére készül el. A nagy építkezést követi majd 150 millió forintos előirányzat­tal a személypályaudvar kor­szerűsítése ... Ezt megelőzi a teherpályaudvarnak a Megyeri útig való bővítése, hogy lega­lább 120 tengelyes vonatot le­hessen ott elhelyezni. A mos­tani csonkavágányok és a Volán áruraktárának helyén — az új szociális épület mögött — alakítják ki az új fogadó és indító fejpályaudvart hat cson­kavágánnyal, köztük szigetpe­ronnal. Nyugati irányban meg­hosszabbítják a főpályaudvar előtti peront és még egy 600 méter hosszú, két vonat felállí­tására alkalmas szigetperont építenek, szintén aluljáróval. Ezek a peronok is 12 méter szélesek lesznek. A főpálya­udvar keleti oldalán a mohácsi és bátaszéki vonatok indítására és fogadására kisebb fejpálya­udvart alakítanak ki. Dombóvár Ugyancsak 150 millió forintért kap teljesen új arcot a dom­bóvári pályaudvar is. A jelen­legi, rég kiszolgált felvételi épü­letet lebontják, s valamivel hát­rább, az épület mögötti téren újat építenek. Négy, 350 mé­ter hosszú szigetperon is épül aluljáróval együtt. Ez a nagy­szabású munka 1976-ban in­dul, s a tervidőszak végén fe­jeződik be. A 205 millió forin­tos költséggel folyamatban lé­vő Diesel-bázis építését 1977- ben fejezik be. A pécsi pályaudvar terve Tatabánya—PMSC 2:1 (2:0) Tatabánya, 6000 néző. V.: Dr. Vincze. Tatabánya: Brünyi — Hernádi, Kovács, Néder, Hor­váth — Knapik, Arany — Sza­bó, Takács, Kőműves, Tóth K. Edző: Dr. Lakat Károly. PMSC: Rapp — Kincses, Kocsis, Mau­rer, Tóth I. — Bálint, Konrád, Zombori — Iványi, Juhász, Bencsik. Edző: dr. Dunai Já­nos. Csere: Kőműves helyett Nagy, Arany helyett Sallói a 70. perc­ben, illetve Iványi helyett Kardos, Bencsik helyett Tóth I­. az 58. percben. Góllövők: Takács, a 8. perc­ben, Kőműves a 45. percben, Kardos a 65. percben. A PMSC széllel szemben kezdte a játékot. Perceken át­­ ismerkedtek egymással a csa­patok, majd a 8. percben máris vezetéshez jutott a Tatabánya. Kőműves Takácshoz továbbította a labdát, aki védhetetlenül lőtt 8 méterről a bal felső sarokba (1:0). A 13. percben Zombori lövése suhant el a gólvonal előtt. Az erős szél sokat segített a hazaiaknak, nem volt különö­sebb iram, jobbára a két 16-os között folyt a játék. A 36. perc­ben Bencsiket 25 méterre a hazaiak kapujától felvágták. A szabadrúgást Konrád ívelte a kapu elé, ahol előbb Bencsik, majd Juhász próbálkozott lö­véssel, de a tatabányai védők­nek sikerült időben közbeavat­kozniuk. A 42. percben Takács lövése a kapufáról pattant visz­­sza. A félidő utolsó percében újabb gólt ért el a Tatabánya. Kovács 30 méterről szabadrú­gást ívelt a kapu elé és a be­robbanó Kőműves a jobb alsó sarokba fejelt (2:0). A második félidőt Takács lö­vése vezette be, melyet Rapp védett. A szél ebben a játékrész­ben a PMSC-t támogatta és a piros-feketék igyekeztek is ezt kihasználni. A 49. percben Kon­rád lövése fölé szállt, majd két perccel később Bencsik beadá­sát Juhász fejelte kapura. Az 53. percben Konrád 30 méte­res szabadrúgását Brünyi csak másodszorra kaparintotta meg. Az 58. percben kettős cserét hajtott végre Dunai dr. Iványi helyett Kardos lett a jobbszélső, Bencsik helyére Zombori húzódott a balszélre és Tóth II. a kö­zéppályán játszott. A 65. perc­ben szépített a Pécs. Kardos 30 méterről lövésre szánta el magát, a labda a jobb sarokba vágódott (2:1). Egy perccel ké­sőbb akár az egyenlítő gólt is megszerezhették volna a piros­feketék, Kocsis bombája azon­ban balszerencsére a kapufán csattant. Szorongatott a PMSC! A szünetben mintha kicserél­ték volna a PMSC-t, a második félidőben nagyszerűen játszot­tak. Negyvenöt perc azonban kevésnek bizonyult. Az első fél­időben nyújtott gyengébb játék megbosszulta magát, és hiába igyekeztek fordulás után a pé­csiek, csak a szépítő gólt sike­rült megszerezniük. A látottak alapján ebben a játékrészben akár több gólt is lőhettek volna. Jók: Brünyi, Hernádi, Kovács, Knapik, illetve Kocsis, Tóth I., Konrád, Zombori, Lázár Lajos NB I. állása