Dunántúli Napló, 1987. május (44. évfolyam, 119-148. szám)

1987-05-04 / 121. szám

1987. május 4., hétfő Dunántúli napló Garamit kezdik meg­viselni az ilyen vere­ségek Kónya kiállítása jogos volt Békés forduló volt, még ak­kor is, ha Zalaegerszegen ket­tős kiállítás történt. Több pá­lyán nem bántották egymást a játékosok, nem törődtek az­zal, hogy mit gondol a közön­ség. Szombathelyen és Szé­kesfehérváron gól nélküli dön­tetlennek bosszankodott a pub­likum, ez a két eredmény vi­szont maximálisan megfelelt a csapatoknak. Bejött, amit be­széltek: győzött az U. Dózsa a Honvéd ellen. (A rossz nyel­vek szerint a pesti együttesek nem szeretnék, ha az MTK-VM bajnokságot nyerne, ezért ál­dozatra is képesek.) Az is be­igazolódott, hogy Debrecen­ben nem felhőtlen a viszony az edző és a labdarúgók kö­zött. Talán a debreceniek is­mét Puskás úr ellen játszot­tak? Valahogy le kell vezetni a feszültséget. Ki így, ki úgy üti agyon azokat az utolsó perce­ket, amelyek a legnehezebbek a mérkőzésre való kiindulás előtt. Az öltözőben, illetve a folyosón mindenki mással pró­bálkozik. Zalaegerszegen pél­dául Szabó B. játékvezető úgy melegített be, mintha nem is fújni, hanem futballozni indult volna. Kiss, a ZTE télen igazolt játékosa ugyanakkor a szer­tárban matatva várta, hogy ki­futhasson a zöld gyepre. Ott, a parányi helyiségben tudtuk meg tőle: előszerződése van egy svájci második ligás csa­pattal, július 1. után Svájcban folytatja. Amikor kivonultak az együt­tesek, már hatezer néző és egy kis ünnepség várta őket. Pecsicset, a hazaiak hátvédjét köszöntötték abból az alka­lomból, hogy 125-ször szere­pelt a ZTE-ben NB I es csa­pattagként. A labdaráció NB I. A kezdő sípszó után bő fél óráig nem sok történt a pá­lyán. Legfeljebb annyi derült ki, hogy a két, bizonyítani akaró futballista közül Dohány volt a jobb, Nagy ellenben nem találta a helyét. A 43. percben esett gól meghozta a zalai nézők jó kedvét. Meg az is, hogy a szünetben egy kört ment az a Dacia, amit a baj­nokság végén a bérletesek kö­zött sorsolnak ki. A második ZTE-gól után határtalan volt az öröm a hazai szurkolók kö­rében, még azt is meg tudták emészteni, hogy a zalaeger­­szegiek is 10 emberrel fejezték be a mérkőzést. A pécsiek is emberhátrányba kerültek. Emberemlékezet óta nem állítottak ki játékost a PMSC-ből. - Nem emlékszem, hogy mikor állítottak ki utoljára PMSC-futballistát. Két éve va­gyok az edző, azóta biztosan nem. Kánya kizárása egyébként jogos volt, miként a túlsó ol­dalon Síposé is - hallottuk Garami Józseftől, a PMSC szak­vezetőjétől. Hazafelé, a buszban a piros­feketék végignézték a találko­zóról készült videofelvételt. A mozizás alapján mondta teg­nap Garami József, hogy az el­ső gólt védelmi, a másodikat kapushiba előzte meg. - Kezdenek megviselni az ilyen mérkőzések - kesergett a vezető edző. - Sorozatban mennek el olyan pontok, ame­lyeket meg kellett volna sze­reznünk. Még szerencsénk sincs . . . Sok idő nincs a zilált sorok rendezésére, mert szerdán Új­­mecsekalján a Haladás, szom­batot, idegenben a Videoton ellen kell feledtetni ezt a za­laegerszegi vereséget (is). Saj­nos, újabban a vereségekhez is hozzá kell szoknunk. Pedig szívesen lemondanánk erről az érzésről . . . H. L. Egy kiállítás képei. Kónya (a földön) felrúgta Pálit, aztán már csak azt vehette tudomásul, hogy nélküle folytatódik a játék. Kiss Ferenc felvételei így láttam! A ZTE-PMSC mérkőzésen lá­tottak alapján a pécsi játéko­sok teljesítményét Eckler Ele­mér, a Zalai Hírlap sportújság­írója így értékelte. Bodnár (5) - Kónya (4), Torna (6), Bérczy (5), Brezniczky dr. (4) - Me­gyeri (5), Lutz (6), Turi (5), Lő­­rincz (6) - Nagy (4), Mészáros (4). Csere: Lovász (-). Az NB I. eredményei ZTE-PMSC 2-0 (1-0) Zalaegerszeg, 6000 néző. V.: Szabó B. ZTE: Balázs — Ba­log, Pecsics, Csepregi — Nagy T. (Sipos, a 81. percben), Czi­­gány, Rózsa, Péter — Kiss (Farkas, a 31. percben), Do­hány, Páli. Érző: Szabó Rezső. PMSC: Bodnár Kónya, To­rna, Bérczy, Brezniczky dr. Megyeri, Lutz, Turi, Lőrincz Nagy I. (Lovász, a 65. perc­ben), Mészáros. Edző: Garami József. 44. perc: Dobány indította Nagy T.-t, aki hosszas labda­­vezetés után átkínlódva magát a védőkön, 12 méterről a ki­induló Bodnár mellett a jobb alsó sarokba helyezett (1-0). 72. perc: Péter 16 méterről mesterien a bal felső sarokba csavarta a labdát (2-0). 75. perc: Kónyát Páli felrú­gásáért kiállították. 85. perc: Sipost Lovász fel­rúgásáért kiállították. A pécsiek támadó játéka ha egyáltalán lehet erről be­szélni , kiismerhető volt, rá­adásul kapura sem lőttek. Ami­kor Péter szabadrúgásból be­talált, eldőlt a mérkőzés. Ezen az estén egyértelműen jobb volt a zalaegerszegi csapat, győzelméhez nem férhet két­ség. Ferencváros—Vasas 3-1 (3-0). Népstadion, 28 000 néző. V.: Németh. Gólszerzők: Dzurják 2, Bánki, ill. Szabadi. Videoton—MTK-VM 0-0. Szé­kesfehérvár, 6500 néző. V.: Hu­ták. Újpest Bp. Honvéd 2-1 (2-1). Népstadion, 18 000 né­ző. V.: Kovács I. G.: Kozma, Steidl, ill. Csuhay. Haladás Tatabánya 0-0. Szombathely, 7000 néző. V.: Molnár L. Dunaújváros Debrecen 2-0 (1-0). Debrecen, 5000 néző. V.: Roxin. G.: Lehota, Tatár. Siófok Rába ETO 3-1 (1-1). Siófok, 5000 néző. V.: Horváth Gy. G.: Boda (2), Zsadányi, ill. Szentes. Békéscsaba—Eger 3-1 (0-1). Békéscsaba, 10 000 néző. V.: Hatmann. G.: Szekeres (2), Pásztor, ill. Fegyverneki. AZ NB I. AVIASA 1.0. Dózsa 24146 441-1634 2.MTK-VM 24146 440-1734 3.Tatabánya 24144 635-1832 4.Bp. Honvéd 24124 833-3128 5.FTC 249 9 624-1627 6.Haladás 24106 827-2626 7.Pécs 24105 922-1625 8.Békéscsaba 248 9 727-2925 9.Vasas 249 51031-3423 10.Debrecen 247 8 929-3422 11.Videoton 246 81021-2420 12.ZTE 24 510 924-2920 13.Siófok 246 81027-3320 14.Rába ETO 24 4101032-3718 15.Dunaújváros 244 71322-4615 16.Eger 244 71319-4815 ♦ NB I. junior­­bajnokság ZTE-PMSC 5-1 (1-0) Zalaegerszeg, 500 néző. V.: Fazekas. PMSC: Kollár (Bo­­gyay) — Eckert, Tomka, Kása, Keidl (Kerék) - Paletta, Bá­rány, Palaczki, Szirtes - Schneider, Udvardi. Edző: Kol­­ler Viktor. A második félidőben csak egy kapura, a PMSC ka­pujára folyt a játék. A pécsi góllövő: Palaczki. 7 Kézilabda Gyógyír a pécsi sebekre PMSC—Várpalotai Bányász 22-21 (13-9) NB I. férfimérkőzés, Várpalo­­ta, 700 néző. V.: Kliment, Papp. PMSC: Tóth - Vörös 1, Füzesi 7, Kakas 3, Kovács T. 3, Hang 6, Ottó 1. Cserék: Kunos 1, Kovács I. Edző: Koleszár György. Az elmúlt hetek sikertelen­sége, a tavaly pécsi vereség­gel és Kunos súlyos sérülésével végződött várpalotai mérkőzés emléke tüzelte a piros-fekete együttest. A felforrósodott lég­körben kezdődött találkozón a vendégek adták meg az alap­ütemet, mert előbb 2-0-ra, majd 6-3-ra és a félidő köze­pére 8-5-ös vezetést szereztek. Nagy akarással és lendülettel játszottak a pécsiek, amit még az sem tudott megakadályoz­ni, hogy a hazaiak külön em­berrel őriztették a pécsiek mo­­torját, Kakast. A testőrt kapott irányító mellett ezúttal már nemcsak Füzesi vállalta magá­ra a terheket, de részt vett azokból a hazai pályán eddig halványan muzsikáló Hang is. Amíg támadásban a felsorol­tak, addig a védelem mozga­tásában és megszilárdításában a kapus Tóth diktálta az üte­met. Szünet után 10 percre kien­gedtek a pécsiek, minek ered­­ményeként a 40. percben már 14-14 volt a mérkőzés állása. Szerencsére „kipihenték" ma­gukat a pécsiek, mert az egyenlítést követően nekik volt több erejük az újításra, s jól­lehet ezen időszakban Kakas­ra már ketten is ügyeltek, a lendületbe jött Füzesi-Hang duó már érezte a ritmust, és váltva termelték a gólokat a hazai kapuba. Az 50. percben 19-17-es PMSC-vezetés után ügyesen tartotta előnyét a pé­csi együttes. Így érkezett el az 55. perc, amikor 22-19-es pé­csi előny után két ellopott lab­dából 22-21-re felzárkóztak a hazaiak, ám egyenlíteniük még úgy sem sikerült, hogy Füzesit kiállították, s ráadásul a lab­dát is elvették a vendégektől a játékvezetők. Az elmúlt mérkőzéseken mu­tatott laza fegyelmű csapat­munka után 100 százalékos fordulatot mutatott a Várpalo­tán pályára lépett piros-fekete együttes. Különösen az első félidőben játszott nagyon fe­gyelmezetten a Kakas vezérelte vendéggárda. A fegyelmezett játék eredményeként tetemes előnyhöz jutottak az első fél­óra után, s bár a bányászcsa­pat mindent megpróbált, nem tudta megtartani vezető helyét a jól játszó pécsiekkel szem­ben. A második félidőben csak támadásban pályára lépett Ku­nos igazi lendítőerőnek bizo­nyult, s mivel vele Tóth, Kakas, Hang és Füzesi mellett ötödik­ként ő is a jók közé iratkozott, az eredmény sem maradt el. A hazaiak legeredményesebbjei: Kelemen 5, Bakacs 4, Cseh 4, Major 4 góllal voltak. K. L. TFSE-Komlói Bányász 31-31 (19-16) NB I. B-s férfimérkőzés, Bu­dapest, 200­0 néző. V.: Fekete, Kiss. KBSK: Schmidt - Ambru­­sics 1, Papp 1, Wagenbach 9, Soós 2, Hunyadi 5, Székelyhí­di 9. Cserék: Kulcsár (kapus), Juhász 1, Németh 3, Keszthe­lyi, Dóczi. Edző: Czimmer Ta­más. A szinte csak támadásokkal törődő csapatok, megfeledkez­ve a védekezésről, közel álltak a gólcsúcsjavításhoz. A sok gólban a gyenge védekezések mellett alaposan belejátszot­tak a rossz formában védő ka­pusok is. Ivanics, a pécsiek balszélsője dob gólt. gócsapat, amelyiknek évtizedes fennállása alatt csupán egyet­len edzője volt. Mit, hogy volt? Még­ ma is ugyanazon ember ül az együttes kispadján, aki a csapat újra alakulásakor az edzői posztot elfoglalta. E törzsgárdajelvényeket nem osz­togató poszton, szinte példát­lan esettel szolgál Harkány, ahol a településnek Siklóstól történt különválása után, ismé­telten önállóvá alakult sport­kör labdarúgócsapatának ed­zője egyazon személy, aki még mind a közös sportkör Siklós II. együttesének szakvezetője volt. Minek köszönheti Fóris Sándor, hogy immár több mint 11 éve irányíthatja a fürdőhely labdarúgóit? - A legdöntőbb érv nyilván­valóan az, hogy jómagam is ott voltam tíz évvel ezelőtt, amikor a Siklóstól történt „el­szakadásunk" után ismét létre­hoztuk az előzően már több évtizedes múltra visszatekintő sportegyesületet. A labdarúgó­csapat lényegében az akkori Siklós tartalékaként, alsóbb osztályban szerepelt együttesét mentettük át Harkányba.­­ Mindez még nem magya­rázza, hogy a legtöbb esetben „villámhárító" szerepet betöltő poszton valakinek több mint tíz évig sikerüljön ott marad­nia. Legalábbis nem nagyon tud róla - különösen nem az utolsó évtizedben - a megyei sporttörténetírás . . . - Valóban ritka eset. De hát végül is a kivétel erősíti a sza­bályt. A több éves gyakorlat azt sugallja, hogy egy szakem­bernek legkésőbb négy-öt év után váltania kell. Jót tesz ve­le az alakuló, formálódó, tehát változó együttesnek, de jót tesz saját magával is, mivel min­denkinek szüksége van a meg­újulásra. Furcsa dolog, de ná­lunk úgy alakult, hogy e két váltást is magában foglalható időszakban helyben marad­tam .. . - Ennyire sokat jelent, hogy ott volt a csapat bölcsőjénél? - Nyilván nagyban hozzájá­rult az is. Mégis nagyobb érv­nek érzem, hogy a csapatnak folyamatosan sikerült fejlődnie. Nagyon mélyről kezdtük. An­nak idején a járási II. osztály, majd az I. osztály következett. Megjártuk a megyei II. osztály kereszttüzét, így játszhatunk im­már ötödik éve a megyebaj­nokság I. osztályában, ahol szinte évről évre sikerült egy­két hellyel följebb kapaszkod­nunk. Ez a folyamatos emelke­dés sok mindent megmagya­ráz. A játékosokban fokozato­san nőtt a megtartó erő, míg a közönség részéről nagyobb tűrés alakult ki személyemmel szemben. De mit sem érne az egész, ha nem volnának olyan támaszaim, akik szinte velem együtt verekedték végig az év­tizedet. Ilyen Patocskai Jánost Szécsi László,­­ Bodor József, Kasza János, Molnár Csaba és Törő Lajos. De említhetném név szerint azokat a sportembere­ket is, akik bármilyen poszton is dolgoztak, mindig támasza­ink maradtak. - És mi volt a csapat csú­csa? - A megyei I. osztály 10. he­lye. Tekintve a mostani pont­jaink számát, minden valószí­nűség szerint idén előrébb végzünk. Tehát csúcsot javí­tunk. - Vagyis marad az edző . . . - Legalábbis még a követ­kező idényig. De hát a tabella lajtorjájának még jócskán van fölöttünk foka . . . Kapu László Tizenegy év a kispadon Fóris Sándor Harkányban Már-már a rekordok könyvé­be kívánkozik az az eset, hogy Baranyában van egy labdarú­