Új Dunántúli Napló, 1990. november (1. évfolyam, 209-238. szám)

1990-11-01 / 209. szám

Labdarúgó EB-selejtező K­önnyű győzelem volt Magyarország-Ciprus 4-2 (3-1) Hungária körút, 3000 néző. V.: Kotherja (albán). Magyarország: Petry,­­Disztl L. - Garaba, Limper­­ger — Mónos, Kozma, Bog­nár, Lőrincz, Szalma — Kip­­rich, Kovács. Ciprus: Onisziforu - Szok­­ratusz — Hrisztodulu, Kaszta­­nasz, Konsztantinu, Miamilio­­tisz - Kaloteu, Jianguda­kisz, Szavva - Kantilosz, Hsziurup­­pasz. Csere: Kozma helyett Fi­scher (56.), Kiprich helyett Rugovics (75.), illetve Kanti­losz helyett Angelosz (59.), Konsztantinu helyett Panajio­­tisz (72.). Pillanatokkal a középkezdés után bebizonyosodott, hogy a vendégek nem alaptalanul fél­tek a csúszós pályától, rög­tön az első magyar támadás eredményesen végződött, Bog­nár baloldali szögletét Lőrincz a védőket megelőzve öt mé­terről a kapu bal oldalába fe­jelte (1-0). A váratlan előny birtokában felbátorodott a ha­zai együttes, sorra vezették veszélyes akcióikat. A 10. perc­ben Bognár végezhetett el szabadrúgást 25 méterről, s lövése nem­ sokkal ikerülte el a bal felső sarkot. Úgy tűnt, csak a gólarány javítása le­het már a tét Mészöly Kál­mán csapatának, de a 14. percben ezt a reményt a cip­rusiak — egy időre — kérdé­sessé tették. A csúszkáló ma­gyar védők között Hsziurup­­pasz megtalálta a rést, s 10 méterről Petry felett emelt a hálóba (1-1). Csak pár percig tartott a dermedtség, s az, hogy a ke­délyek hamar, lecsillapodtak, elsősorban az egyetlen cipru­si idegenlégiósnak, Hrisztodu­­lunak köszönhetően. A görög Olympiakos Pireus védője ugyanis előbb Lőrincz fejesé­be ért szerencsétlenül, s lá­báról a labda a hálóba pat­tant (2-1). A vendégek még az öngól miatt bánkódtak, amikor Hrisztodulu újabb szarvashibát vétett, ezúttal a veszélyesen betörő Kovácsot vágta fel a büntetőterületen belül. A tizenegyest Kiprich a jobbra vetődő Onisziforu mel­lett a bal sarokba helyezte (3-1). Meglepő, de a csúszós pá­lyán is látványos játékot pro­dukált a magyar­­válogatott. A 23. percben akár tovább nö­velhette volna előnyét, Mónos kitűnő beadását azonban Oni­sziforu látványos repüléssel ütötte ki a jó ütemben érke­ző Limperger elől. Nem sok­kal később Kozma ugratta ki nagyszerűen Kiprichet, a ma­gyar csatár viszont kissé ki­sodródott, egyensúlyát veszí­tette, s így labdája épp hogy a bal kapufa mellé gurult. Valamivel gyengébb lett az iram, de változatlanul a ha­zai támadások voltak ígére­tesebbek. Az első félidő utol­só percében Kozmát egyértel­műen buktatta Szokratusz, Kob­erja játékvezető azonban úgy gondolta, egy tizenegyest már adott, így inkább továb­­bot intett. Az 53. percben Kovács pa­zarul fordult le őrzőjéről, de lapos, 14 méteres lövését az eléje kifutó ciprusi kapus há­rítani tudta. Ha lehet, még tovább fokozódott a magya­rok nyomása, több trükkös, egyérintéses akció melengette tovább a szurkolókat. Olykor kifejezetten egyirányú játék folyt a vendégek kapuja felé, akik — ha ez a sportágban lehetséges lenne — bizonyo­san többször is időt kértek volna ... A gólkülönbség ja­vítását követelő közönség nagy örömére játéklehetőség­hez jutott a ferencvárosiak gólzsákja, Fischer, öröm volt nézni, mennyire jól bírja a nehéz talajt és a rohanás megpróbáltatásait a magyar válogatott. A 65. percben Bognár­­harcosan megszerzett egy labdát a 16-oson, egye­dül ugrott ki, de szépségdí­jas gólt akart szerezni, és a kifutó kapus lábát találta el. Egy perc múlva Kiprich ra­kétaként indult el, a 16-oson belül Miamiliotisz csak elka­szálni tudta. Erre a szabály­talanságra — nem úgy, mint az első félidő hajrájában — az albán bíró igent bólintott, újabb tizenegyest adott. Kip­rich ezúttal is könnyedén vág­ta a labdát a kapu bal ol­dalába (4-1). Kezdés előtt a Feyenoord légiósa jelezte, cse­rét kér. Mészöly megadta a lehetőséget Rugovics Vendel­nek, a Kiprich helyére beállt veszprémi labdarúgó újonc­ként játszhatott tovább. A­­75. percben Bognár óriási erejű lövése a kapu jobb oldalá­ban kötött ki, de a bíró úgy látta, hogy Kovács testén megpattant a labda, márpe­dig szerinte Kovács lesen állt. Lehet, hogy igaza volt. Alig egy perc volt hátra, amikor a kicsit önfeledt mámorba „feledkezett” magyar védel­men Tszolakisz átkígyózott, és a kapu bal oldalába helye­zett (4-2). Október, egyben az év harmadik EB-selejtezője olyan játékkal és eredménnyel zárult, amire a ma­gyar futballválogatott iránt kifeje­­zett rosszindulattal viseltetők is csak egy dolgot tehetnek: meg­emelhetik a kalapjukat. Az eső ál­tal bőven öntözött talaj okozta ne­hézségnek fittyet hányva, a Mé­­szöly-legénység habozás nélkül ro­hamozni kezdett, hogy gyors dön­tést harcoljon ki. Ez egy gyors fejessel sikerült is, és bár egy vé­delmi rövidzárlat még egyenlítő gólhoz juttatta Ciprust, 1-1 után már nem volt vitás, melyik a jobb csapat. Mindenféle derekas igyekezete el­lenére a ciprusi válogatott védel­mére pergőtűzszerű csapások zúdul­tak. A kiváló magyar csapattelje­sítmény kicsiholásában oroszlánrészt vállalt két „hazajáró lélek”, két volt MTK-VM labdarúgó, Lőrincz és Bognár, akik ismét a Hungária körúton léphettek fel. Lőrincz nagy akarattal, az egész pályát bejátsz­va vezéregyéniséggé nőtte ki ma­gát, Bognár pedig gyakran a most hiányzó karmester Détárit is feled­tetve irányított. Persze, a dicséret­ből mindenkinek kijár, de ők ket­ten kiemelkedtek társaik közül. Amit ezen az estén a magyar vá­logatott mutatott, az az úgyneve­zett egyenes letámadásos harcmo­dor mintapéldánya. a 3. csoport Állása : 1.Magyarország 3 12-5-34 2. Szovjetunió 1 1--------2-0 2 3. Olaszország 1 — 1 — 1-1 1 4.Norvégia 2—1 10-21 5. Ciprus 1--------1 2-4 — Kézilabda Csak egy félidőt bírt a Hunor PMSC-Pécsi Hunor 26-/8 (11-9) NB I. B., női mérkőzés. Pécs, városi sportcsarnok, 200 néző. V.: Hornyik, Vaskó. PMSC: Takaró — Sütő, Suga 5, Tóth 7, And­l 4, Tábori 6, Szabó 4. Csere: Braxatórisz (kapus), Papp-Pálfi, Szemmel­­róth, Stix. Edző: Koleszár György. Hunor: Kovács - May, Dajka 4, Nagy, Mészáros 2, Pucsli 8, Kustos 1. Csere: Tóth (kapus), Pintér 3, Perjési, Or­bán, Pa Ildi. Edző: Tabajdi Ferenc. Tóth nyitotta meg a gólok sorát, csakhogy Pucsli sem tétlenkedett, így 1-1 -gyel ért véget az első öt perc. Nem ment egyik csapatnak sem a támadójáték, s ennek bizony nem­ nagyon örültek a tévét otthon hagyott szurkolók, ugyanis az eredményjelző táb­lán rendre megjelent a Ma­gyarország—Ciprus labdarúgó­mérkőzés eredménye, s ott bi­zony 2-1 volt az eredmény a hazaiak javára. A 7. percben Ancil próbálta felvidítani a nézőket, s ismét csak Pucslc vállalta a választ a PMSC előnyére. Nem, és nem akart menni a támadójáték a két csapatnak, s ebben az volt az elkeserítő, hogy minderről nem a „remekül" védő kapusok te­hettek. A játékrész közepén, mintha megemberelte volna magát a volt NB I-es együt­tes, mert Suga, Szabó és An­d­l újabb találatával a 17. percben 7-4-re elhúztak. Mind­ez azonban csak­­„izgatás­nak" minősült, mert 6 perc múlva már ismét egyenlőt mu­tatott az eredményjelző. A kesztyűgyáriak részéről ezen időszakban Pintér, Dajka, va­lamint a büntetőket jól érté­kesítő Pucsli volt eredményes. A hajrát a­­27. percben indí­totta a PMSC, s mivel az ak­tív Tábori mellett Szabó is lőtt akciógólt, kétgólos előny­nyel vonulhattak pihenőre a piros-feketék. Szünet után öt perc alatt faképnél hagyta a volt NB I-es a vendégeket. Amitől már az elején tartott a­­ zöld-fehé­rek mestere, Tabajdi Ferenc, az bekövetkezett, mert a 37. percben a leindításokkal ope­ráló vendéglátók máris 16-10- re elhúztak. A testőr nélkül maradt Tóth egyre jobban játékba­­ lendült, s ezzel már nem tudtak lépést tartani a vendégek, így előbb 20-12-re, majd 21-12-re növelhette elő­nyét a PMSC, s ekkor már azt is megengedhette Koleszár György edző, hogy a tartalé­kokat is a pályára küldje. Pucslc ugyan büntetőkből még megpróbált valamit „leradí­rozni" a hátrányból, ám mivel akcióból képtelen volt a háló­ba találni, s mellette csak Dajka, valamint a beállós poszton Pintér jelentett gól­veszélyt csapata részéről, a Hunor kénytelen volt megha­jolni a nagyon is közepes tel­jesítményű napot kifogott PMSC előtt. Kevés izgalmat, még keve­sebb szépséget láthattak a né­zők a két pécsi NB I B-s női kézilabda-csapat találkozóján a sportág kínálta lehetősé­gekből. Az első félidőben a tartózkodóan játszott PMSC el­len még csak-csak „szívta” magát az osztály újonca, csak­hogy a szünet után bekövet­kezett ötperces hajtás teljesen a padlóra küldte a bitumen­hez szokott vendégeket. A pi­ros-feketék szünet utáni aktí­vabb és főleg eredményesebb támadójátékukkal megérde­melten fektették két vállra a hazai riválisukat. A PMSC-ben az első félidőben aktív Tábo­ri, valamint a második félidő­re feljavult Tóth mellett Braxa­tórisz kapus teljesítménye emelkedett az átlag fölé, míg a Hunornál az akcióban rossz felfogásban játszó, ám a bün­tetőket biztosan értékesítő Pucsli (hat hétméterest lőtt) mellett csak Pintér megmoz­dulásai keltették fel a nézők figyelmét. K. L. Tóth (fehér mezben) ezúttal betörésből szerzett gólt a PMSC- nek Fotó: Proksza László Világ sportja ▼ NÁPOLY: Harmincadik születésnapján köszöntötték Diego Maradonát, az olasz SSC Napoli labdarúgó-együt­tesének argentin csillagát. A kiváló futballista kijelentette: nagyon sokat köszönhet az olasz városnak, a helyi klub­nak, és 1993-ig mindenképpen marad Itáliában. Utána tartja adott szavát, és a Boca Ju­­niorshoz tér vissza argentin földre. Kérdezték, felhúzza-e még a nemzeti színű mezt? Válasza szerint minden bizony­talan, a jövő útjai kifürkész­hetetl­enek. KÖZÉLETI NAPILAP•­­ Dunántúli napló Új Dunántúli Napló, az Axel Springer-Budapest Kiadó Kft. pártoktól független lapja Felelős vezető az ügyvezető igazgató Főszerkesztő: LOMBOSI JENŐ Főszerkesztő-helyettesek: BÁLING JÓZSEF, GÁRDONYI TAMÁS és MIKLÓSVÁRI ZOLTÁN Kiadja: az AS-B Kft Baranya Megyei Irodája, MOLNÁR GYÖRGY irodavezető Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs, 7601 Hunyadi út 11. Pf.: 134 Telefon: 15-000. Szerkesztőségi telex: 12-421. Telefax: 22-301. Kiadó telex: 12-320. Készült a Pécsi Szikra Nyomdában. Pécs, Engel János út 8. 7630. Telefon: 32-177. Telex: 12-211. Felelős vezető: DR. FARKAS GÁBOR Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető bármelyik hírlapkézbesítő postahivatalnál, a hírlapkézbesítőknél, a posta hírlapüzleteiben és a Hírlapelőfizetési és Lapellátási Irodánál (HELIR), Budapest XIII., Lehel u. 10/A 1900, közvetlenül vagy postautalványon, valamint átutalással Postabank Rt. 219-98636 021-02799 pénzforgalmi jelzőszámra. Előfizetési díj egy hónapra 145 forint, negyedévre 435 forint, egy évre 1740 forint. ISSN 0865-9133 * „Nem a szurkolókban kell keresni a hibát” Tizennégy aláírással levelet kaptunk a sellyei labdarúgó szur­kolóktól. Ebben a tegnap megjelent írásunkra válaszolnak. „Az Új Dunántúli Napló ok­tóber 31-i számában megje­lent „Nem sok hiányzott a botrányhoz Sellyén” című írás a sellyei labdarúgó szurkolók­kal szemben nem megfelelő kifejezéseket használt. A lab­darúgást szerető emberek­ nem megbotránkozóan viselkedtek, hanem Grigoris Georgiu já­tékvezető elfogultan és kiáb­rándítóan vezette a mérkőzést. Egyszerűen mondva, indiszpo­­náltan. Egy játékvezető is té­vedhet, de az egész mérkő­zés alatt nem, és nem egy­oldalúan. Elfogadjuk, hogy nem volt formában, de azt nem, ahogy tévedett az ítéle­teivel. Az pedig felháborító, hogy fekete nadrágjának két szára közé mutogatott, miköz­ben a szurkolók felé­­nevetett. Csoda, hogy ezek után a le­­panasztozott 500—600 ember-’­nek elszabadultak az indula­tai? A harmadik PEAC-gólnál a partjelző jelezte, hogy nincs valami­­ rendjén, vagyis lest intett, de néhány másodperc múlva ezt visszavonta. Ez a felhevített közönségnek olaj volt a tűzre. A játékvezető — aki tudo­másunk szerint 5—6 évig a PEAC színeiben futballozott — ne vállalja olyan mérkőzés le­vezetését, amelyen nem tud feladata magaslatán állni. Sellyén ilyen­­helyzet labdarú­gó-mérkőzésen nem alakult ki az utóbbi időbe­n, mert a já­tékvezetők korábban korrektül és elfogulatlanul vezették a találkozókat. Nem a szurkolókban kell ke­resni a hibát, hanem a Me­gyei Labdarúgó Szövetség bí­róküldésében. Az 1989—90-es idényben Szajkón­­is a közön­ség volt a hibás? Messzeme­nőkig elítéljük a magáról megfeledkezett sellyei szurko­lókat, akik nem úgy viselked­tek,­­ ahogy kellett volna, de a játékvezetők hergelték fel őket."­­ A szurkolói levélhez annyit, hogy a tegnap megtartott fe­gyelmi tárgyaláson Georgiu játékvezető tagadta, hogy ki­mutogatott volna a nézőknek. A fegyelmi bizottság ítélete szerint a Sellyének a­ soron következő hazai mérkőzéseire 15 ifős rendezői gárdát kell ki­állítania; a soron következő 5 hazai mérkőzésére a klub költségére szövetségi ellenőrt küldenek; a sellyei pályát 1 hazai bajnoki, illetve kupa­­mérkőzésre betiltották; az egyesületet 20 ezer forintos pénzbüntetéssel sújtották, a sellyei szakosztályvezetőt pe­­dig 1991. június 30-ig minden­nemű sporttevékenységtől el­tiltották. Az ítélet nem jogerős, a megjelent szakosztályvezető je­lezte: szinte biztos, hogy fel­lebbezni fognak. Mivel mindkét felet megszó­­la­ltattuk a vasárnapi mérkő­zéssel kapcsolatban, a Geor­giu kontra sellyei közönség­­ügyet a szerkesztőségünk a maga részéről lezártnak te­kinti. Labdarúgás. A Vörös Me­teor által rendezett városi kis­pályás bajnokságon 1. a Hun­garHotels, 2. a Hungária Biz­tosító, 3. a Konzum csapata lett. Kosárlabda. November 29-én játsszák le a szombaton el­maradt Sopron—PVSK NB I-es férfi mérkőzést. A Tungsram- PVSK találkozót — szintén nem tartották meg — új időpontjá­ról még nem egyeztek meg a csapatok. Mai sportműsor Kézilabda. Leány országos serdü­lő kupa: Pécsi KIOSZ—Csurgói Spartacus, Pécs, városi sportcsar­nok, 16.15. vevőnket, hogy november 1-jétől MINDEN NAP 9-20 ÓRÁIG TARTUNK NYITVA! Keresse a PANNON SPORT-ot! A város szívében (Konzum, Bemu., Széchenyi tér, stb.) mindenütt ott vagyunk!­­ (4991 PALYAZAT! PALYAZAT! Jó anyagiakkal rendelkező, kereskedelmi és szolgáltató kft. keres ügyvezető igazgató mellé, fiatal, agilis, önálló, jó megjelenésű, tárgyalóképes német és/ vagy angol nyelvtudással rendelkező személyi titkár(nő) munkatársat. Kötetlen munkaidő, magas kereset, előremeneteli lehetőség! A pályázat benyújtási határideje: a hirdetést követő 15 napon belüli Valamennyi pályázatot diszkréten kezelünk! Postacím: 7617 Pécs Pf. 8. ÜGYNÖKSÉG Telefon/Fax: (72)14013