Egyetértés, 1924. szeptember-december (6. évfolyam, 200-298. szám)

1924-09-23 / 217. szám

1924 szeptember 23. EGYETÉRTÉS hozzájárultak Krompachi István, Hortobágyi Artur, Torma Guztika, Csolnakossy Gyula. (—) Közkívánatra tűzte ki az igazga­tóság ma az „Árvácska“ sláger operettet, Gyöngyössy, Halassiné, Szilágyi, Unger, Hortobágyi, Mar­­koviccsal a főszerepekben, a) bér­letben. Szenzációsak lesznek „Huncut a lány“ pénteki operette premier díszletei. A harmadik felvonásra az igazgatóság egészen élethű há­lókocsi belsejét hozza a színpadra. DIVATKALAIP a legnagyob választék­ban 100 ezer koronától, FEHÉRNEK! II ! oroszlán védjegyű a legolcsóbb árban. •KU WERNERNÉL, Piac 72. * ♦KÖZGAZDASÁG ♦I A búza 2500 koro­nával olcsóbb lett. Budapest, szept. 22. A mai ter­ménytőzsdén gyengébb volt az irányzat. A búza 2500 koronával olcsóbbodott, míg a rozs a világ­piaci helyzetnek megfelelően drá­gább lett. A malomkoncentráció nagyobb vásárlásokat eszközölt. Hivatalos árak: Búza 76 kilós tiszavidéki 4150—4200, egyéb 4125—175, 78 kilós tiszavidéki 4250—4275, rozs 3750—3800, ten­geri 3750—850, egyebek változat­lanok. Emelkedtek az árak a sertésvásárban. A mai sertésvásárban a kövér­­piacon 320 darab sertést hajtottak fel. A vásár irányzata lanyha volt, az árak tartottak. Prima ser­tésért 25,000 koronát, közepesért 24—25,000, míg silány sertésért 21—24,000 koronát fizettek kilo­grammjáért. A sovány­ piacon közepes volt a felhajtás, kis kereslet, de ennek ellenére az árak tartottak, sőt emelkedtek is. Hízónak való ser­tésért 24—30,000 koronáig fizettek kilónként. Ferencvárosi sertésvásári jelen­tés. Budap­est, szeptember 22. Fel­hajtás 2034. Árak : könnyű 26— 27, közép 26—27,200, nehéz 26200 —28,000. A vásár vontatott volt. A korona 0cQ069 Zürich, szept. 22. Berlin 125 és háromnegyed, Hollandia 203 és háromnegyed, Newyork 529, Lon­don 2361, Páris 2800, Milánó 2317 és fél, Brüsszel 2610, Prága 1582 és fél, Budapest 69, Belgrád 740, Bukarest 266, Varsó 102 és fél, Bécs 74.30, Szófia 385. Üzlettelenség a tőzsdén. Budapest, szept. 22. Üzlettelen volt a mai tőzsde irányzata. Később bécsi gyengébb hírekre a lanyhulás nagyobb mértéket öltött, úgy, hogy zárlatig az árnivó mintegy 3 szá­zalékig morzsolódott le. A tőzsde­­idő második felében azonban a köz­lekedési értékek piacából kiindulva kisebb árjavulás kezdődött meg és az árveszteségek egy része megté­ ­A tűzvész félig elpusztított egy községet. Győr, szept. 22. Győr vármegye egyik virágzó községét, Gőrszaba­­dit, majdnem tejesen elpusztította a tűzvész. Délután két órakor jelentették a győri tűzoltóságnak, hogy Győr­­szabadi községben nagy tűz van. A győri tűzoltóság nagy telzüttség­­gel ki is vonult, de amikor kiér­tek, már egész házsorok lángok­ban állottak. Erős szél volt­­ a nagy vízhiány miatt is, csak a legnagyobb erőfeszítéssel tudták a tűzoltók a tüzet nagy nehezen lo­kalizálni. így is huszonöt ház hamvadt el teljesen, azonkívül még nagyon sok megsérült a lán­goktól. Emberéletben szerencsére nem esett kár, de igen sok állat pusz­tult el és termés és egyéb vagyon ment tönkre. A kár az eddigi becs­­­­lés szerint csupán ingatanokban négy milliárd korona, de a termés­ben s egyebekben szenvedett óriási kárt még hozzávetőlegesen sem le­hetett megállapítani. A tűz egy szalmakazal égéséből keletkezett, innen terjedtek a lán­gok az épületekre. A szalmakazal kigyuladásának oka még ismeret­len. rült. Zárlat felé a forgalom elcsen­desedett. Lecsengetéskor az irány­zat gyengülő volt és az üzleti tevé­kenység igen csekély. Magyar Nemzeti Bank jelentése a devizaárfolyamokról: BiT9 etat­úl Pina Ára (Vétel) (Eladót) Dollár................. 76810 K 77370 K Angol font . . . 112000 K 346000 K Hollandi forint . 29476 K 29730 K Francia frank . 4092 K 4122 K Svájci frank . . 14615 K 14690 K Ltva . ... 547 K 562 K Cteh korona . . 2295 K 2315 K Lel ................. 394 K 397 K Líra ................. 3377 K 3402 K Dinár................. 1062 K 1084 K Nimel márka . . — K — K Lengyel márka . — K — K Osztrák korona . 108­55 K 109­16 K Napoleon arang — K — K Dán korona . . 12915 K 13050 K Norvég korona 10430 K 10615 K Svéd korona . . 20280 K 20440 K Belga frank . . 3785 K 3815 K HERCZEG ANNA modellháza Piac­ utca 41. Őszi és téli női­es leányfelöltők Kosztümök, Ruhák ,jumperek Blousok, Hi­­jak, Pongyolák. Az aranykorona mai árfolyama: Budapest, szept. 22. Az arany­korona mai árfolyama a hivatalos dollárkurzuson átszámítva 15 ezer 621,06 papírkorona. Szilva- és zöldságaszalás A Tiszántúli Mezőgazdasági Kamara felhívja az érdekeltek fi­gyelmét, hogy a boszniai aszalási rendszer részletes szakszerű is­mertetését és a boszniai aszaló tervrajzait a Kamara a föld­mive­­lésügyi minisztérium ut­­án, meg­szerezvén , abból egy-egy pél­dányt a Debreczen városi Gazda­sági Egyesületnek (Piac­ utca 63. sz., I. emelet), ,a Hajdúmegyei Gazdasági Egyesületnek (Debre­czen, Megyeháza), Békésmegyei Gazdasági Egyesületnek (Békés-­­­csaba), a Biham­egyei Gazdasági­­ Egyesületnek (Berettyóújfalu), Szabolcsmegyei Gazdasági Egye­sületnek (Nyíregyháza), Szatmár­­megyei Gazdasági Egyesületnek (Mátészalka) kiadtunk. Azon gazdatársaink, akik eziránt él­ deklődnek, ott megtekinthetik. — Tájékoztatást nyújt a Kamara hi­vatala is az oda jövőknek. Na­gyobb példányszám nincs, így egyes érdeklődőknek adni példá­nyokat nem tudunk. Tanácsot kérőknek tájékoztatást készséggel ad a Kamara. Levélbeli megkere­séshez válaszbélyeges boríték csatolandó. Magyarország-Német­­ország 4:1 (2:0) Szép eredményt ért el vasárnap Magyarország válogatott futball­csapata Németország válogatott csapata fölött. A mérkőzés gyö­nyörű időben az Üllői­ úti FTC pályát zsúfolásig megtöltő 40,000 főnyi közönség jelenlétében zaj­lott le. A magyar csapat általában jobb volt a németeknél és a 22-ik percben Takács meg is szerezte a vezető gólt. Továbbra is a magyar csapat marad frontban és a 32 -ik percben Jenny beadásából Szent­­miklóssy a magyarok második gólját rúgja. A II. félidőben már a 4-ik percben meg van a magya­rok harmadik gólja, amelyet Orth passzából Takács rúgott a német kapuba. A gól után a németek erősen támadnak és Haidernek si­kerül megszerezni a németek egyet­len gólját. A németek továbbra is támadnak, de míg a magyar vé­delem biztosan ment, addig Ta­kácsnak sikerül gyönyörű lövés­sel megszerezni a magyarok leg­szebb gólját. Végeredmény: 4 :1 Magyarország javára. — Biró: Retsb­urg (Ausztria). Magyar B) v­­logato­t-Kelet- Magyarország 4:3 (2:1) Nyíregyháza város száz éves ju­bileuma alkalmából a keleti ke­rület Nyíregyházán rendezte meg a magyar B) válogatott mérkő­zést, amely egyúttal a Ny. Törek­vés pályaavatója is volt. A Ny. Törekvés vezetősége páratlan agi­litással vett részt a mérkőzés meg­rendezésében és magyaros vendég­­szeretettel látták el úgy a fővárosi, mint a debreczeni vendégeket. A mérkőzés előtt dr. Bencs Kálmán polgármester szép beszéd kíséreté­ben adta át az új pályát az egye­sületnek. Maga a mérkőzés egyike volt a legszebbeknek, amelyet valaha vi­déken lejátszottak. Kelet csapata pompás formát játszott ki és nem csak méltó ellenfele volt a fővá­rosi csapatnak, de egy kis szeren­csével a győzelmet is megszerez­hették volna. A játékosok közül különösen Fejér és Mertin emelkedtek ki,­­ akik messze kimagaslottak a m­e­­zőnyből. Jó volt rajtuk kívül Szla­­mek, Fried II. és Molnár. A bu­dapesti csapatban csak a két sz­élső Szántó és Szidon emelkedtek ki gyors lefutásaikkal, pompás be­adásaikkal. A mérkőzés elején Kelet hatal­mas iramot diktál, a csatársor több jó helyzetet teremt, de elsza­­lasztják a kínálkozó alkalmakat. Budapest is frontba kerül és Kautsky gyors egymásutánban 2 gólt is lő. Kelet szép támadásából Merlin rúg szép gólt. A 11. félidő­ben Kelet kerül ismét frontba és Molnár szabadrúgását Polanetzky II. a gólba továbbítja, sőt Merlin remek lövése meghozza a vezetést is. Kel­et halcsára ekkor kissé visz­­szaesik és Budapest Urik­ollszárd gólja révén kiegyenlít. Szidon váratlan lövése pedig meghozza Budapest győztes gólját. Végered­mény 4 : 3 a B­ válogatott javára. Bíró : dr. Ábray Zoltán. DTE—DEAC 5:0 (1:0). A re­pülőnappal kapcsolatban játszott a két csapat a Hadreá­ által kitű­zött ezüst serlegért. — A DEAC ugyan a mezőnyben egyenlő ellen­fele volt a DTE-nek, de míg az egyetemi csatárok nem tudták ki­­’’ob’­ helyzeteiket, addig a DTE csatársor nagyobb rutinja révén könnyen érte el góljait. Az 1. félidőben a DEAC jól tartja magát, de a csatárok elügyetlen­­kedik helyzeteiket, viszont Polyik szép beadását Tárkányi a kapuba juttatja. A II. félidőben ismét Tárkánnyi rúgja a DTE második gólját, mire a DEAC felforgatja a csapatát. Ez azonban nem hasz­nál és a DTE Fóris révén még három gólt ért el és ezzel meg­­ny­erte a szép ezüst serleget. Bíró: Németh József. DKASE—DMTK 1:1 (1:1). Barátságos mérkőzés, amelyben mindkét csapat válogatott játéko­sai nélkül szerepelt. A vezető gólt a DMTK érte el a Rottmann által rúgott 11-esből, amit a DKASE Kerezsi révén egyenlített ki. Bíró: Tamássy László. Debreczeni Postás_Karczagi Move 0 :0. II. oszt. bajnoki mér­kőzés. A postások egy 11-eset nem tudtak érvényesíteni. Biró : Zöld István. KSE—Ny. Postás 8:0 (0:0). II. oszt. bajnoki. Biró : Horváth Endre. KIKSE—TTE 2:1 (2:1). II. oszt. bajnoki. Biró : Cs. Nagy B. BUSE—Dorogi AG 0 : 0. Barát­ságos mérkőzés. Biró : Fülöp Gy. A kerületi athléták jó szerep­lése Budapesten. Vasárnap ren­dezte meg a magyar athlétikai szövetség a vidéki athletikai ke­rületek pontversenyét, amelyen a legjobb vidéki athléták állottak starthoz, a versenyen indultak Kelet athlétái is, akik szép ered­ményeket értek el. Szántó László­­a DTE kiváló képességű futója a 100 m.-es síkfutásban 11.8 má­sodperces idővel második lett, míg a 400­ m.-es síkfutásban 53 mp.-es idővel (kerületi rekord) győzött. A 800 m.-es síkfutásban Buda Ferenc 2 p 6.8 mp. alatt (kerületi rekord) harmadik he­lyezést ért el. Az 1500 m.-es sík­futásban Gyulai Gábor 4 p. 26.5 mp. alatt (kerületi rekord) csak negyedik tudott lenni. Az 5000 m. -es síkfutásban szép győzelmet aratott Gyulai 16 p. 25 mp. kerü­leti rekord idővel. A 400, 200, 800 m.-es staféta futásban Kelet csa­pata második lett Dél mögött 3 p. 49.8 mp. kerületi rekordidő alatt. A súlydobásban a veterán Kirchoffer dr. 12.28 m­-es dobá­sával harmadik lett. A pontver­senyben Dél győzött 48 ponttal, második Északnyugat 39 pont, harmadik Kelet 38 pont. A szerkesztésért felelős : POSCH DEZSŐ. 5