Ellenzék, 1922. május (43. évfolyam, 99-120. szám)

1922-05-30 / 119. szám

ellenzék S­PORT A tegnapi eredmények Aesculap TSC, 0:0. 11. oszt. baj­noki, bíró Winkle. Az Aesculap fejlő­désének újabb tanujelét adta a jóké­­pességű TSC-vel szemben, amely több tartalékkal állott ki s ennek tulajdonít­ható aránylag gyenge eredménye. Universitatea Haggibbor 2:1 (2:1). Bajnoki, biró Koncz Rudolf. A rokon­szenves egyetemi csapatnak a tavaszi fodulóban is sikerült megverni erős ellenfelét. A Haggibbor vereségét menti az a körülmény, hogy Bornstein nél­kül állott ki s Pollákot a második fél­időben lerúgták s nem lehetett hasz­nát venni. Az első félidő eleven tem­póval kezdődött, amely a játék végéig fokozatosan lanyhult. Az első gólt az első félidő 19. percében a formába jött Grand balszélső lőtte védhetetlen sarokrúgással. Nemsokára a 23. perc­ben a védelem hibájából Bonciucat lövi a második gólt. A 30. percben Nichin kézzel fogta le a labdát a bün­tetőterületen, a megítélt tizenegyesből Pollák lövi a Haggibbor egyetlen gól­ját. A második félidőben a Haggibbor sorozatos támadásait balszerencse ki­séri s további eredményt nem tud el­érni. A győztes csapatban nagyszerű játékot mutatott a válogatott Guga, de jól dolgozott a védelem is. A Hag­­gibborban egyedül Jakobi játéka volt színvonalú, a többiek kezdenek elfe­lejteni futballozni. Koncz Rudolf hosszú idő óta nem bíráskodott , így nem leh­etett kifogástalan. MTE—Viktória 1:1 (1:0) bajnoki, biró Czinczár. Az eredmény nem fejezi ki hűen a momentán erőviszonyokat, mert az MTK sokkal jobb volt ellen­felénél. Az erkölcsi siker mindenesetre a derék­vásárhelyi munkáscsapaté. A mérkőzés első pillanataiban Baumeister révén már megszerzi a vezető gólt, amit a Viktória csak nehezen tudott a második félidőben kiegyenlíteni. A játék alatt nagyrészt az MTE volt fölényben, amit ellenfele durvaságokkal igyekezett letörni. Csipcsigán és Komá­romi életveszélyes játékát a bíró elnézte és nem állította ki őket. Előbbi az MTE a földön fekvő és labdát fogó kapusát úgy megrúgta, hogy hosszabb ideig ki kellett álljon és eszméletét is elvesztette. Az első félidőben a tizenhatos vonalon belül az egyik MTK csatárt is csúnyán elgáncsolták, amelyért a gyengén bírás­kodó Czinczár nem ítélt tizenegyest s ezek a körülmények akadályozták meg a vásárhelyi csapatot a jól megérdemelt győzelem elérésében. KAC­SI-KINTENI 1:0 (0:0). Szö­vetségi díjmérkőzés, biró Haas Érsek. KASÉ II-CFR II 1:0 (0:0). Szö­vetségi díj, biró Mezei Géza. A mér­kőzés botrányba fllt. KASÉ ifj.­CFR ifj. 0:0. Díjmér­­kőzés, biró Moldovan. Csíkszereda CsAK—CsAK 5:0 (2:0). Barátságos mérkőzés: Arad. AMTE—Törekvés (Nagyvárad) 3:0 (1:()) barátságos, biró Lengyel. A vá­­radi csapat gyenge játékot mutatott, vereségét az a körülmény menti, hogy Bartha hátvédet a játék elején lerúg­ták. Az AM­LE góljait Auer és Stoffa rúgták. Nagyvárad. Bíboros NAC (Nagy­károly) ,3: 0(1:0) bajnoki, biró Kováts. - NAC-Makkabea 2:1 (0:0) barát- Z­ságos, biró Kiss Ernő. A Makkabea erős ellenfele volt a NAC-nak. Marosvásárhelyen a kisorsolt MCFR-MTK mérkőzésre az MTK nem jelent meg, hanem önkénye­sen Temesvárra ment babért keresni. Kiküldött biró Adorján volt. Brassó. Brasovia—Olympia 8: 0 (2 : 0) bajnoki, biró Tompa. A mezőny legjobb embere Frits I. (Brasovia) volt, aki egymaga 4 gólt rúgott. Az ered­mény nagy meglepetés. Ivica—BMTE 0:0 barátságos, biró Major. Olympia I. b.—BMTE f. b. 1:0 (0:0), biró Alsó. Sepsiszentgyörgy. Concordia I.— Brasovia ifj. 3:0. Máramarossziget. Sámson—Bark­­schba (Szatmár) 4:2 (1 :1)barátságos, biró Nemes, Nagybánya. Törekvés (Szatmár) — Nagybányai SC 2:1 (0:0) barátságos, biró Melchner, Szatmár. SzSE—NSC (Szalonta) 0:0 bajnoki, biró Máthé. Nagyszalonta: NMTE--Nagyváradi combinált 0 0. A TAC jubláris körmérkőzésének botránya. A temesvári TAC, amely egyike Erdély legrokonszenvesebb tiszta amatőrgondolkodású egyleteinek, va­sárnap ünnepelte fenállásának huszonöt éves jubileumát. A ritka ünnepre kör­mérkőzésre hívta­ a KAC, AAC és az MTK csapatait, amelyen résztvett a TAC is. A szépnek tervezett ünnepet azonban az MTK, mint ünneprontó csúnya botrányba fullasztotta, melynek ódiuma azokra a kerületi vezető embe­rekre száll vissza, akik ennek a létjo­gosultság nélküli egyletnek eddigi bot­rányait büntetlenül hagyták, szipkázá­­saiban elősegítették s érthetetlenül a legsportszerű­tlenebb ügyeiben is párt­fogolták. Szombaton sorsolás szerint a KAC az MTK-val, a TAC pedig az AAC- val került össze. Az MTK csapatában igazolatlanul szerepeltek Gácsi (Csiga) és Geller Budapestről leszipkázott já­tékosok is, bár ez ellen a KAC tilta­kozott, felmutatván az itteni kerületi szövetség hivatalos igazolványát arról, hogy az említett játékosok nincsenek leigazolva. Az MTK ezt nem volt haj­landó tudomásul venni, így a KAC kénytelen volt a mérkőzésre kiállani, melyet 3:0 (1:0) arányban elvesztett. A TAC utána az AAC-ot szintén 3:0 (1:0) arányban győzte le. A közönség, amely ismerte Szilágyi és Koch (Ri­­goló) áthelyezéseinek körülményeit, a mérkőzés alatt fenyegetőleg és nagy ellenszenvvel viselkedett az MTK-val szemben. A KAC természetesen a zsűrinél megóvta a mérkőzést. Az óvást vasár­nap délután a pályán tárgyalták s azért a mérkőzések kezdete másfél órát késett. A zsűri helyt adva a KAC óvásának, a mérkőzést megsemmisí­tette és győztesnek a KAC-ot nyilvá­nította s az MTK-t a további játékból kizárta. Vasárnap az előző napi győz­tessel, a TAC-kal került össze a KAC. Ez a mérkőzés egyike volt a legszeb­beknek. Gyönyörű küzdelem után 0:0 arány­ban végződött a félidő. A második félidő végén az utazástól kimerült KAC visszaesik és 2:0 arányban vereséget szenvedett. A mezőny legjobb embere dr. Hirsch volt, akit valósággal ürme- ■ pelt a közönség. Az AAC, mint első­napi vesztes, vasárnap nem játszott. A körmérkőzések győztese így a TAC lett, második a KAC és a harmadik az AAC. A zsűrivel való tárgyalások alatt az MTK oly agresszív és minősíthetetlen módon viselkedett, hogy pofozkodásra került a sor, melyben "részt vett a kö­zönség is, keserűvé és emlékezetessé téve a jubiláns egyesület ünnepét. A botrányosan és minden jóizlésű­ emberi felháborító módon viselkedő MTK a közönség fenyegető magatar­tása mellett hagyta el dicstelen szerep­lésének színhelyét a kerület sporttörté­nelmének legnagyobb szégyenére. Az AAC országos atlétikai ver­senye. Igen jól sikerült országos ver­senyt rendezett tegnap az aradi AAC. A verseny eredményei az alábbiak: 100 m, junior: 1. Csillag (AAC) 11­­8 mp. Súlydobás: 1. Pop Zolika (U) 11.03 mp.800 m. 1. Schwellengréber (AAC) 2­18 perc. Magasugrás: 1. Pál (AAC) 167. 400 m. juni­or.­­ Kozovits (TAC) 56­8 mp. Diszkosz. 1. Pop. Z. (U) 38­52 m. 200 m. 1. Steinfeld (Hakoah) 238 mp.Távolugrás: 1. Barabás (Vulkán) 5­94 m. 800 m. junior. 1. Komáromi (AAC) 2.15­4 p. Kalapács. 1. Bodea (U) 3777­ m. 1500 méter. 1. Bukovitzky (TAC) 4­55 perc. Súlydobás, junior. 1. Fogéi (Ki­nizsi) 9­35 m. 5000 m. handicap. 1. Pálfi (ATE) 17­ 413 perc. Országos rekord, sera­­tochról indulva. Magasugrás, junior. 1. Fogér (Ki­nizsi) 155 cm. Budapesti eredmények: MTK— FTC 0:0 bajnoki, 30.000 néző. Az MTK Orth nélkül játsziva, gólképtelen volt. A játék vége felé a FTC eldurvul és egy reklamált tizenegyes meg nem ítélése miatt a pályáról levonul. * Sportemberek figyelmébe! Somodi: „Athletikai évkönyv" 1922. felöleli az athle­­tika minden ágát. Minden sport ember számára nélkülözhetetlen. Ára 10 lej, kap­ható Lepage könyvkereskedésében, Cluj- Kolozsvár, Főtér. Ugyanott minden sport­könyv, német, francia sportfolyóirat meg­rendelhető. Kérjen árjegyzéket. Az ifjúsági athléták öröme. A Ke­rületi Szövetség f. hó 28-án tartott ülésén elhatározta, hogy tekintettel arra, miszerint eddig ifjúsági verseny alig volt és az ifjúsági versenyzők felnőttek versenyében voltak kénytele­nek indulni, miáltal ifjúsági jellegüket elvesztették,­­ az ilyen fiatal atlé­táknak ifjúsági jellegét visszaadja, te­hát akik a­z. évben töltötték, vagy töl­tik be 18. évüket, azok indulhatnak ifjúsági versenyeken tekintet nélkül arra, hogy indultak-e már felnőttek versenyén vagy sem. Azonban aki ez­után indul felnőttek közt, az elveszti ifjúsági jellegét. Ez a határozat nagy­ban fogja emelni a KAC ifjúsági ver­senyének sikerét. S._ Színház: után az elite közönség találkozó helye a CENTRAL­ I B U F F E T s Női és gyermek­­ruhakészítés, fe­hérnemű varrás. Hímzés, csipke. Előnyomda ere­deti művészi mintákkal fel­szerelve. Főtér 26. Hivatalnok dél­utáni irodai foglal­kozást keres. Né­metül, magyarul tud. Post resvante leve­leket „Hivatalnok" jeligére kér, jó állapotban levő hosszú Schweig­­hofer zongora eladó. Magyar­ u. 70. Üzletelyiséget adnék cserébe szoba konyhás lakásért. „Ószeren" jeligére a kiadóba. Úriember vagy úrihölgy teljes el­látást kaphat. Tre­­fort­ u. 45. Elveszett zálog­cédulát igazolt tu­lajdonosra kiadó­­hivatalban átveheti. Olcsón eladók: nagy süvegesszek­­rény, díván, gobe­linkép, kalotaszegi asztal székkel. Fő­tér 5. Több milliós for­galommal bíró vál­lalathoz egy kétszáz­ezer lejjel rendel­kező üzlettársat ke­resek. Cím a kiadó­ban 142 sz. alatt. Finom, régi, po­litúros íróasztal székkel, üveges könyvszekrény 150 könyvvel eladó. Ca­­lea Victoriei 39., föld­szint jobbra 2-ik ajtó, délután 2—4. Eladó nagyon jó karban lévő gyapjú­fésülő, Salamon­ Dezső, Szamosu­jvár. ^ Első nagyváradi bőripar vállalat ^ foothail-Bahda Sv gyára. Telep Zöldfa-utuea 5. iroda Kossuth Lajos­ utca­­ 13-Ne mulassza el rendeléseinél arra hivatkozni, hogy a hirdetést az „El­­lenzékben olvasta! L , , ,, Maroshévi 7“V H Legmodernebb ^ TOP Wame H I I Legolcsóbb Kiváló gyógyhatású term­észtetes. h Bforrások. p I ff ** Modern szállodák És penzió, vasút, posta és távi­ró & § 1 ! L s g­­­o oo­licsá és kifogástalan Ellátás ff |! m * Részletes felvilágosítást nyújt k emk I a Földíiigazgatóság ' w Wl Marashsfviz • r in (Topiiw­s*t i ­ Cluj-Kolozsvár, 1922. május 30 . SPBCllllSEfiSil Apróhirdetősek szavanként 1 lej. — Vastagabb ‘ betűkkel szedett szavak duplán számítandók. ( Legkisebb apróhirdetés dija 10 lej. 1 Állást keresök részére 20 szóig 10 lej.­­ Kitünőujan- 8 tomobiljaink fj bemutatása « végeit,' sze- % mélyfuvaro- & zásokat bár- % hova,bármily % távolságra › r rendkívül 1 ’ kedvezmé- ] ‚­nyes tarifa › , mellett elvál- › | latunk. Perry, ] ‚ Cluj ■ Kolozs­­i­­ vár­ral. Reg. › Ferdinand (v. ] ‚ Ferencz, jó- ‚ 1 zsef-ut) 99. 1 * Telefon 999.­­ s ***%£*«?»* S Nézze meg az uj „Hofer és Schrantz11 cséplőgarniturá­­kat! Értekezhetni d. e. 8—1/210 és d. u. 1—9/14-ig. Sipos Béla Cal. Reg. Fer­ni miann 71. Ugyan­ott szerszámgépek is ! Mérlegképes könyvelő, lehetőleg vidéki vállalatnál la­kás biztosításával állást keres. Meg­kereséseket Meg­élhetés jeligére ki­adóba kérek. Mérlegképes könyvelő és nemes gyors- és gépírónő kerestetik, írásbeli ajánlatok személye­sen benyújtandók: Sigm. Aschenberg, Cluj,Calea Reg. Fer­dinand 85. Középiskolát vég­zett, jó házból való fiút tanoncnak föl­vesz Rohonyi Antal egyetemi könyvkötő, Mikó­ utca 2. Keresek megvé­telre vagy átvételre forgalmasabb he­lyen egy fűszerüzle­­tet. Kiss Gábor, Di­­csőszentmárton, „Hangyal*._______ Gyakorlott varró­nő háznál 25 lejért dolgozik.Leveleket a kiadóba „Aranka11 címre. Silón de la Rio de elegante. p