Fehérvári Napló, 1949 (4. évfolyam, 202-304. szám)

1949-11-22 / 271. szám

6 Óriási magyar győzelem az „európai rangadóid Magyarország—Svédország 5:0 (2:0) Budapesten 50.000 néző előtt mérkőzött Magyarország és Svéd­ország válogatott labdarúgócsapata. A találkozást méltán nevezték «európai rangadónak,» hiszen Európa legjobb együttesei kerültek szembe egymással. A meccsen a magyar futballsport a felszabadu­lás utáni legnagyobb diadalát aratta: az olimpiai bajnok svéde­ket 5:0 (2:0) arányban, hatalmas fölénnyel győzte le. A magyar együttes így állt fel: Henin — Rudas, Lóránt, Balogh II. — Bo­­zsik, Zakariás — Budai, Kocsis, Deák, Puskás, Hidegkuti. A játé­kot az angol Reader vezette. Magyarország góljait Kocsis, Puskás, Kocsis, Kocsis, végül Deák szerezték. Az egész együttes kimagasló formában játszott, de különösen Kocsis és Puskás nyújtott kitű­nő teljesítményt. Mérkőzés után a jelenlevői Dobi István minisz­terelnök így nyilatkozott: «Igazán szép, élvezetes küzdelemben győ­zött a nagyszerűen játszó magyar csapat.» Egyik svéd játékos, Lindberg ezt mondotta: «Fantasztikusan jól játszott a magyar csapat. Semmi esélyünk sem volt.» Kétségtelen: a magyar válogatott világraszóló győzelmet aratott. ­ Szép küzdelem, igazságos eredmény Lokomotív—Postás 1:1 (1:1) Kellemes napsütéses időben fu­tott ki a totómérkőzésre a két csa­pat. Lokomotiv: Téli — Várnai, Szeles, Tőke — Papp, Márhoffer — Miskei, Fóris, Nardai, Tass Illikmann. Postás : Krasznai — Ri dács, Tihanyi, Simon — Tóth, Gom­bai — Mohácsi, Tőrös, Kovalik, Lőrinc, Kassai. I. FÉLIDŐ Már a 2. percben meleg helyzet adódik a vendégek kapuja előtt. Papp „forintos“ labdájával Miskei elfut, de mintaszerű beadását Nár­dai az égbe lövi. A 6. percben Si­mon szögletre ment Miskei előtt, a kapu előtti kavarodás után megint Miskeihez kerül a labda, Nárdai­hoz száll a beadása, de a közép­­csatár csak a kapufát találja el. A következő percben megint Miskei vezet jó támadást , éles szögből leadott lövését Krasznai csak nagy üggyel-bajjal védi ki. A 9. perc nagy eseménye a Postás jobbfede­zetének, Tóthnak bombalövése és Téli parádés védése A 10. perc a fehérváriak vezetését hozza. Ártat­lannak látszó támadás után Fóris a tizenhatos tájáról fordulásból lő — pontosan a felső sarokba. 1:0 Az idény egyik legszebb gólja volt! A 14. percben azonban — szintén váratlanul — egyenlít a Postás. Ko­válik 20 méteres bombájával szem­ben Téli tehetetlen. 1:1. Esik az iram, de továbbra is élénk, válto­zos a játék. A 30 percben veszélyes helyzet a Lokomotiv kapuja előtt de a vendég balszélső ront. Egy perccel később már Miskei lesgólja táncol a Postás hálójában. A 40. percben a fehérvári jobbszárny tá­madása után óriási kavarodás ke­letkezik a Postás ötösén, végül Nárdai lövése centiméterekkel fölé száll. II. FÉLIDŐ: A hazai csapat támadásai vezetik be a félidőt. A 8. percben Papp előreadása tisztán találja 6-7 mé­terre a Postás kapujától Tasst, de az összekötő meglepődik és hibáz. Nemsokára Miskei újabb lesgólt szerez, természetesen érvénytelen. A 13 percben Stickmann szépen lő, Krasznai szépen véd. Az első ne­gyedóra után fokozatosan a postá­sok veszik át a játék irányítását Ko­valik kétszer is nehéz helyzetet te­remt a fehérvári háló előtt A 26 percben Tőke és Tőrös harcol a labdáért. A hátvéd elcsúszik , Tő­rös egyedül fut kapura. Téli kifut elé és lábbal a partvonalon tul rúgja a labdát. Veszélyes pillanat volt. Technikásan játszik a Postás csa­társora, sokszor becsapja a fehér­vári védelmet. Mégis majdnem győzni tud a Lokomotiv a 4. perc­ben. Tass a tizenhatosról nagyerejű kapáslövést ereszt meg A labda a kapufán csattan, majd Miskei elé esik. A szélső jó lövését azonban Krasznai fogja. BÍRÁLAT: Nagy k­amu, változatos, jó meccset vívott a két együttes. A Lokomotiv tartja jó formáját, csak a csatárok­nak nem volt szerencséjük, különö­sen a mérkőzés esején Ugyanak­kor a Postás is technikás, kitűnő passzjátékú, elsőrendű együttes Az I félidőben a hazaiak voltak a pá­lyán az urak, a másodikban a Pos­tás került fölénybe. A látottak alap­ján a döntetlen igazságosnak mond­ható, bár csak kis szerencse kellett volna a Lokomotív győzelméhez. A helyi csapatban a védelem biztosan áll­ a lábán, különösen Téli és Sze­les tartja formáját. A fedezetek kö­zül Papp volt a jobb, különösen az első 45 percben. A csatársorból el­sősorban Miskei dicsérhető, bár a mérkőzés végére erősen visszaesett. Nárdai jól mozog, de a Szerencsé­vel hadilábon áll­ó balszárnynak nem futott ki ez alkalommal. Düstes a Kisgyán GödlüllS mérkőzés ügyében A múlt vasárnap elmaradt Kis­gyán—Gödöllő mérkőzés ügyében az egyesbíró úgy döntött, hogy azt le kell játszani. Bebizonyosodott ugyanis, hogy a Gödöllő önhibáján kívül nem tudott a mérkőzésen idejében megjelenni. FEHÉRVÁRI NAPLÓ Lokomotív az óvások tü­zében Megemlékeztünk már arról, hogy Róth állítólagos szabályta­lan igazolása miatt a Nagykanizsai VSE megóvta a Fehérváron 4:0 arányban elvesztett mérkőzését. Az óvás hallatára a PBTC is óvott a pécsi 0:0 miatt. Szerintünk ez az óvás már csak azért is rossz, mert a mérkőzéstől számított 8 napon túl érkezett be. A kanizsiak óvását egyébként szerdán tárgyalja az egyesbíró. Ugyanakkor — mint bennünket tájékoztattak — a Győri ellenében 3:1-re elveszített mérkőzést a Lokomotiv óvta meg, mert a győriek játékjogát a szövetség egy tartozásuk ki nem fize­tése miatt felfüggesztette s nem lett volna szabad kiállniok a meccsre, amig a tartozást nem egyenlítették. Első győzelmét aratta idegenben Fehérvár SzMDSE—Pilis 3:0 (2 - 0) Ideális futballidőben, a huzamos esőzésektől felázott pályán az SzMDSE az alábbi összeállásban vette fel a küzdelmet. Solymosi — Kis, Horgos, Bokán — Varga II., Nagy — Szegvári, Varga I., Szán­tai I., Szentes, Kollár. I. FÉLIDŐ A Választás a helyieknek ked­vez, nappal és széllel szemben in­dul a játék. A pilisi csapat erő­teljes játékkal, a szélről támogat­va hosszú labdákkal állandó táma­dásban van. A 15. percben Var­ga I. Labdájával Szegvári fut el, a 16-osról küldött lövése a kifutó kapus mellett, kapufa éléről pat­­ki. Újabb pilisi támadássorozat után a 25-ik­ percben Szántai I. kiugrik, a középfedezet nagy üggyel-bajjal hazaá­dással tisztáz, kapusuk azonban a lábd­á! elint, s a Magasépítői csapata 1:0 veze­tésre tesz szert. A gól felhozza a vendégcsapatot, igyekeznek labdát a földön tartani. Ennek a rövid időn belül megvan az ered­ménye: mintaszerű támadás után Szegvári beadását Szántai I. a 30. percben szép fejessel küldi a háló­ba. A támadásba a helyi csapat beleavatkozni nem tudott. A­­ gól után a helyiek játékbeli tudatlan­ságukat sportszerűtlen durvaság­gal igyekeznek pótolni. II. FÉLIDŐ Az SzMDSE egyik szép támadá­sát a másik követi, Szegvári, majd Szántai 1. lőnek gólokat, azonban a játékvezető les címén egyiket sem adja meg. A 30. percben Szán­tai I. 20 m­-es lövésével szemben a hazaiak kapusa tehetetlen: 3:0. Továbbra is a fehérváriak ta­rtják kezükben a játékot, igyekezve azonban testi épségüket megvéde­ni, mert a helyi játékosok ember­­re­ menő durva belemenései per­cenként következnek. A forduló legnagyobb meglepetése Felsőgalla Pét 4:1 (3:0) Péten történt a forduló legn­­a­­gyobb me­glepeté­s: Fel­­ő­­galla 4:1 (3:0) arányban győz­te le a pétieket. Összeállítá­sok:­­Felsőgalla: Kocsis — Gergi, Waltz, Hetzmann — Müller, Kiss — Km­alák: Cser­mák, Éles, Keindl, Mórocz. Pét: Horváth — Csápó, Or­bán, Bencsik — Kiss, Gelen­csér — Fischer, Bajor, Pávi­s, Nádasdi, Bába. I. FÉLIDŐ Változatos játékkal kezdő­dik a mérkőzés. A hazai csa­pat­ támad többet, m­ég­ijsí Felsőgalla ér el gólt. A 4.­1.a percben Mórócz lefut az alap­vonalig, onnan bead és Éles, a gallai középcsatár erősen lesgyanús helyzetből közelről lövi be az első gólt. A gól után a pétiek támadásba len­dülnek, veszélyeztetik a fel­­sőgallai kaput, az ellenfél mindössze egyszer­­ szabadul el saját kapujától, de akkor ismét Mórotíz lefutásából eredményes Eles. Ezután Pót valósággal a kapuhoz szegezi ellenfelét. Egymás után rúg­ják a hazai csatárok a kapu­fákat és szögleteket, így megy ez félórán át, akkor kitör is­mét a vendégcsapat és a fel­­sőgallai középcsatár megszer­zi harmadik gólját. Szünet után sokkal­ kiegyen­súlyozottabb a játék. Mind­két csapat támad, a nagy ve­zetés ellenére sem adja fel a küzdelmet a péti egyttes. Csa­tárai viszont tehetetlenek a kapu előtt, alig jutnak el ad­dig és ott is csak kapufal­öt­­vésre futja a lendületből. A gallaiaknál viszont a csatárok a legjobbak, a 33. percben Keindl, a­­ balösszekötő 15 méterről gyönyörű gólt lő. 6 perccel később a közben csa­társorba előrehozott Kiss rúg­ja be a pétiek becsületgólját, beállítva a 4:1-es végered­ményt. II. FÉLIDŐ A sötétség miatt lefújták a meccset Fűzfő—Rákoscsaba 2:2 (2:1) A vendégek másfélórás késése miatt a hazai csapat óvás alatt állt ki. A mérkőzés 3 óira 4 perckor kezdődött. Összeállítás ez volt: Fűzfő: Kovács — Trajcsik, Ep­res II., Gyűrű — Zsurka, Kasza Horváth, Almás, Benedek, Nyes­te Epres I. Rákoscsaba: Nemes — Túrás, Kummer, Nagy — Tóth, Nyúl — Kovács III., Kovács II., Szilágyi, Simon, Teri. I. FÉLIDŐ Már a második percben vezet a Fűzfő. Benedek átadását Almás szép lövéssel juttatja a felső sa­­rokba. A 8. percben a játékvezető belefütyül Benedek góljába és sza­badrúgást ítél a Fűzfő ellen. A 14. percben újabb gólt szereznek a hazaiak: Horváth értékesíti Benedek passzát, 2:0. A 16. perc- Dő osp zy 'Pl goSsoj sajdg'­uay perc után feljönnek a vendégek, a 26.­­percben túl szigorú tizen­egyest harcolnak ki és 2:1-re szé­pít Szilágyi- Ettől kezdve inkább csapkodás folyik a p­ály­á­n­, a rossz játékvezető­ nem engedi kibonta­kozni a támadásokat. II. FÉLIDŐ Fűzfő támad, mégis ő k­ap gólt. A 8. percben egy távoli lövés után a fűzfői kapus kiejti a labdát . A szemfüles Teri egyenlít. A 13. percben Almás megsérül, kiáll. A rákoscsabaiak kilenc emberrel vé­dekeznek. A 33. percben a játék­vezető a sötétség miatt lefújja a mérkőzést. BÍRÁLAT Csapkodó, rossz játékot és rossz játékvezetést látott a fűzfői kö­zönség. Az eredmény igazságosnak mondható, egyik fél sem érdemelt volna győzelmet. A hazaiak közül Zsurka és Kasza, a vendégek csa­patából Kovács II. és Teri tűnt ki. > Kemény, de nem durva mérkőzés Siófok Kisgyón 4:1 (2:1) Siófok: Bujtor II., — Horváth, dr. Vargha, Pintér, — Bertalan, Pesti, — Bujtor I., Tóth I., Án­gyán, Bujtor III., Váradi. Kis­gyón: Horváth, — Balázsik II., Barta, Pera I., — Rappold, Zöl­di, — Tanka, Vékás, Dittrscch, Balázsik I., Pakodi. Siófok lép fel, támadólag és Kisgyón egyelőre csak védekezésre szorul. A 13. percben Tóth lab­­dájával Bujtor I. meglép a kis­­gyóni védők mellett és ballába is lapos lövéssel megszerzi a veze­tést. 1:0. Továbbra is Siófok tá­mad és több szögletrúgás jelzi állandósuló fölényét. A 21. perc­ben Váradi szögletét Bujtor III. a bal sarokba emeli: 2:0. Kisgyón sem hagyja magát és a 27. perc­ben a siófoki védelem fölényes ke­sét ki is­ használja Balázsik I. 2:1. A­ félidő hátralevő részében Pesti váratlan bombalövését védi Hor­váth bravúrosan. Szünet után sem lankad az 1949. november 22 iram. Veszélyes kisgyóni támadás után Bujtor I. véd szépen, majd Váradi váratlan lövése a skalpufáról vágódik a hálóba. 3:1. Három­ perc múlva pedig Bujtor I. lövése pártán a kapufáról be a kisgyóni hálóba. Most erős a siófoki nyo­más, de Horváth többizben jól avatkozik a játékba s az ered­mény már a továbbiakban nem is változik. Tíz telitalálat a totón Budapesti tudósítónk telefonje­­lentéte. Ezen a héten tiz telitalálat volt a totón. Fejenként 13.­60 fo­rint a nyeremény. A tizenegyes ta­­álatos szelvények száma 197, mind­­gyik 665 forintot nyert, míg a tíz­­találatosoké 1882, a totó 68 forin­tot fizet utánuk. Részletes eredmé­nyek : Az NB II. állása: Eredmények: Dinamo—Várpalo­tai Torna 4:0 (2:0), Tatabánya— M. Pamut 3: 0(3:0), PBTC-SVSE 2:1 (0:0), Perutz- Kőbányai SDSE 3:0(3 : 0), MVSE-SFAC 2:1 (2:1), Kaposvári DSK—Pécsi Lokomotiv 3:2 (1:0), Dohánygyári Lendület— VSE 3: 1 (1 :Si). Magyarom—Svádorsz. 1 (5:0) SVSE PBTC 2 (1:2) Pécsi Lók—Kaposvár 2 (2:3) Székesfehérvár—Postás 1 (1:1) GSE—Gázgyár x (2:2) Fátok—Viscosa 1 ( :0) Pécel—Budafok 1 (2:1) Tokod-III kerület 1 (4:1) D. Vasas—M Acél 1 (3:1) Sál. Vasas -Miskolci Lok. 1 (2:0) Phöbus—Kecskemét 1 (1:0) K, Lombik Szolnoki Lók. 2 (1:4) 1. Tatabányai! 1­ — — 38:7 22 2. PBTC 12 9 1 2 31:17 19 3. Perutz 11 8 2 1 27:10 18 4 Kaposvár 11 5 4 2 23:20 14 5 Dinamo 12 6 1 5 38:22 13 6 D. Lend. 12 5 2 5 24:30 12 7. GyVSE 11 4 2 5 22:20 10 8. Kőbánya 12 4 2 6 23:?8 10 9. SFAC U 4 2 5 26:35 10 0. Szl. Lők. 12 3 4 5 21:23 10 1. Postás 11 3 3 5 12:19 9 12. M­­amut 12 4 - 8 26:32 8 13. P. Lók. 12 4 — 8 25:36 8 14. NVSE 12 5 — 7 20:36 8 15. Várpalota 12 2 3 7 18:27 7 16. SVSE 12 1 4 7 18:29 6 Terelap jelentéseiiől! az EM mérkőzések eredményeiről Cegléd Alberti,Irsa 4:0 Monor Esztergom 3:3 Komárom—Fót 4 :1 Rákosker. -Gödöllő 3 .0 December 31-ig nem játszhat otthon Esztergom Ismertettük már, hogy a botrány miatt félbeszakadt Esztergom - Gö­döllő mérkőzés két pontját 0:0 gólaránnyal a Gödöllő javára írták. Most köztudottá vált az ítélet má­ik része is: az egyesbíró az Esz­tergom pályahasználati jogát de­cember 31-ig megvonta, így hát az SzMDSE—Esztergom mérkőzésre is idegen pályán kerül majd sor. I. osztályú szerisésiyeki Lokomotív II —Dunaföldvár 2:0 FDSE II. - Sárszentmiklós 2:2 Siófok II.—Pusztaszabolcs 7 :0 Várpalota II —Lepsény 6:0 Sorsolás a Felnyer népi totteb­ajnokságára Az FDSE-Felmayer népi tekever­seny e heti sorsolása a következő: Hétfő: Megyeháza—MÁV-forgalom, kedd: Vadásztöltény NV—Pedagó­gusok, szerda: KISOSz A)-Rend­őrség, péntek: Élelmezés—KISOSz B), szombat: Lakásépítő NV— KIOSz, vasárnap, reggel 8 órakor Bauxit—Osztálymérnökség, délután fél 4-kor Felmayer—Posta II Csü­törtökön a népi tekeverseny válo­gatottja játszik délután 5 órakor a Lokomotiv NB I es csapatával meg­hívásos 8x100 dobásos mérkőzést. Készült: Számmer Imre utóda PANNONIA nyomdavállalástal, Székesfehérváron, — 6726 —Nyomdavezető: Stiffler István.