Hargita, 1971. október (4. évfolyam, 234-260. szám)

1971-10-05 / 237. szám

I OLDAL HARGITA SPORT - SPORT - SPORT - SPORT - SPORT Labdarúgó A-B-C A­ DAM-MAL kezdjük labdarúgó összefoglalónkat, a kolozsvári diákcsapat jeles csatárjával, aki vasárnap 100-ra kerekítette bajnoki szereplése során rúgott góljainak számát. Szép telje­sítmény, s olyan példa, amelynek követése bizony ráférne labdarú­góinkra, az A-B-C bármelyik fokán... Gólok, különben, viszony­lag elég szép számmal születtek vasárnap az A-osztályos küzdel­mek során, főképp Konstancán és — úgy látszik, hagyományszerű­­en — Aradon. Konstancán a meglepetésre vendéggóllal kezdődő találkozón, a Farul nem kevesebb, mint négy szép góllal terhelte a nagyvára­di csapat hálóját. Aradon az UTA-nak sem jelentett különösebb erőfeszítést ugyancsak négy gólt lőni ellenfele, a sorsába beletö­rődő Kolozsvári CFR kapujába. Kolozsváron 12 000 néző tapsolt kedvenc csapata, az „U“ sikerének a craiovaiakkal vívott diák­rangadón. Elég kategorikus hazai győzelem született Pitesti-en is, ahol a nap hőse, kétségtelenül az FC Arges csatára, Dobrin volt. Alig négy perc leforgása alatt, mintegy negyedórával a mérkőzés befejezése előtt kétgólos győzelemhez juttatta csapatát az elkese­redetten, de nem sok sikerrel ellenálló iaşi-i diákokkal szemben. Az új idényben első vereségét szenvedte el Brassóban a petrozsé­­nyi bányászcsapat. A hazaiak első félidőben szerzett góljára a Ji­­usnak a mérkőzés végéig nem sikerült válaszolnia, s így „megtör­ve“ a döntetlenek hagyományát, kemény küzdelem után, de vesz­tesként kellett hazatérnie. A forduló egyetlen döntetlenje Maros­­vásárhelyen született, ahol az „újonc“ ASA sikeresen ellenállt a bajnokcsapat, a Bukaresti Dinamo gólratörő támadásainak. Egy szép csatárteljesítménnyel és egy öngóllal, megérdemelten győzött Ploieşti-en a Steaua a Petrolullal vívott elég kemény, de köze­pes színvonalú találkozón. Az eredmény mindenesetre biztató a katonacsapat közelgő, újabb nemzetközi erőpróbája, az FC Barce­lonával vívandó küzdelme előtt. S végül, a forduló legnagyobb meglepetése Bukarestben: a kissé elbizakodottan kezdő, s az első gólt is megszerző Rapid vasárnap vesztesként hagyta el saját pá­lyáját a lelkesen küzdő Bákói Sportklub együttesével játszott mér­kőzés után. A hatodik forduló 8 mérkőzésén született 19 gól a következő részeredményeket hozta: Steagul roşu — Jiul 1—0 (1—0), Farul — Crişul 4—1 (1—1), Kolozsvári „U“ — Craiova­ „U“ 2—0 (1—0), Ra­pid — Sportklub 1—2 (1—1), ASA — Dinamo 0—0, Petrolul — Steaua 0—2 (0—1), F­C Argeş — Politehnica 2—0 (0—0), UTA — CFR 4—0 (1—0). A hatodik forduló után az UTA ismét a rangsor élére tört 9 ponttal, az ugyancsak 9 pontos, de gyengébb gólarányú Steaua e­­lőtt. További sorrend: Kolozsvári „U“, Sportklub, Dinamo, Steagul roşu (8—8 ponttal), Rapid, ASA (7—7 ponttal), Farul, Jiul, FC Ar­geş, Petrolul (6—6 ponttal), Craiova, „U“ (4 pont­al), Politehnica (2 ponttal), s végül a CFR és a Crişul (mindössze 1—1 ponttal). A következő bajnoki fordulóra október 17-én kerül sor. Jövő vasárnap hazánk olimpiai válogatottja Dánia csapatával mérkőzik Koppenhágában. B­ UKARESTI rangadóra került sor vasárnap a B-osztály első csoportjában. A csoportelső fővárosi diákcsapat a nemrég még A-osztályos Progresullal mérkőzött 1—1-es döntetlenre, így a Sportul studenţesc, 13 ponttal továbbra is első helyen áll, de csak egy pontnyira az utána felsorakozó S­N Olteniţától. A második csoportban jelentős előnyre tettek szert a csoportelső resicai lab­darúgók, akik már 5 ponttal vezetnek a 9 pontos 2—6. helyezettek előtt. A két B-osztályos csoportban, nyolc forduló után csak a két első helyezett veretlen. A SALFA reménynek bizonyult C-osztályos csapataink egy héttel ezelőtti jó szerepléséből fakadó bizakodásunk. • Négy vereség, egy döntetlen a vasárnapi mérleg. Igaz, valamennyi csapatunk idegenben játszott ezen a fordulón. Viszont jobb sze­replést reméltünk például a gyergyói labdarúgót­ól. Ötgólos bras­sói vereségüket bizony nehéz lesz feledtetni. Súlyos vereséggel tért haza a Csíkszeredai együttes is. Vereséget szenvedett Kézdi­­vásárhelyen bányászcsapatunk, Zernyesten pedig a Székelyke­resztúri Egyesülés. Csupán a székelyudvarhelyi labdarúgók vasár­napi szereplése mondható sikeresnek: 0-0-lás döntetlent vívtak ki Sepsiszentgyörgyön. A XII. csoport VI. fordulójának eredményei : Kézdivásárhelyi Fások — Balánbányai Bányász 1—0 (1—0), Zernyesti Torpedo — Székelykeresztúri Egyesülés 1—0 (0—0), Brassói Traktor — Gyer­­gyószentmiklósi Jövő 5—1 (4—0), Sepsiszentgyörgyi Olt — Székely­udvarhelyi Textil 0—0, Brassói Politechnika — Csíkszeredai Bá­nyász 4—0 (2—0), Feketehalmi Dolorom — Brassói Kárpátok 2—1 (1—0), Kovásznai Kárpátok — Brassói Metróm 2—1 (0—0). A 6. forduló után a bajnoki táblázaton továbbra is a Metróm vezet 9 ponttal. Második a Politechnika — ugyancsak 9 ponttal, 3—4. a Brassói Traktor és a Szék­elyudvarhelyi Textil 8—8 ponttal. OLT - TEXTIL 0-0 Kitűnőre vizsgázott taktikai fegyelemből a Székelyudvarhelyi Textil csapata. Mindvégig betart­va az edzői taktikai utasításokat, megérdemelt pont birtokában ö­­lelkeztek össze boldogan a ki­lencven perces játékidő végén az udvarhelyi fiúk. Annak ellenére, hogy a mérkőzés legnagyobb ré­szében a hazai együttes játékosai uralták a pályát, meddő fölényük mindössze két-három esetben je­lentett komolyabb veszélyt az udvarhelyiek kapujára. Ezzel szemben a szoros emberfogásra berendezkedett vendégcsapat két előretolt csatára­­— Kovács és László Gyula — nem egy eset­ben teremtett meleg helyzetet a rendszertelenül játszó hazai vé­delem körében. Kis szerencsével, akár mindkét pontot megszerez­hette volna az udvarhelyi együt­tes a vasárnapi találkozón. A vé­delem minden tagja jól játszott, közülük is kiemelkedett Zamfi­­rescu hibamentes játéka. Az első gólveszélyes helyzet a szentgyörgyi kapu előtt alakul ki, azonban Borbély elveszti a lab­dát kapu előtt. A hazai csapat játékosai mezőnyfölényt harcol­nak ki, de a 25. és 27. percben újból a hazai kapu van veszély­ben. Előbb egy László Gyula — Széli akció végén Kovács lesre szalad, majd Széli szabadrúgá­sába belelépnek az Olt-védők és szögletre mentik a labdát. Az utolsó tizenöt percben erősödik a hazaiak nyomása. A 32. perc­ben meredek előreadást csíp el Goga, azonban erős lövése elzúg a kapufa mellett. A 40. és a 42. percben a jó formában levő Lu­kács védi Maksai, majd Bartók lövését. A második félidőt hazai roha­mok vezetik be. Kilenc emberrel védekezik az udvarhelyi csapat. Az 50. percben Bartók lövése ke­rüli el a kaput, az 51. percben Bartók szabadrúgása után Csősz fejel kapu mellé. A 70. percben egymásután három hazai szög­letnek szemtanúi a szentgyörgyi szurkolók, azonban az udvarhe­lyi védelem minden alkalommal biztosan tisztáz. A 71. percben Kovács kitűnően ugrik ki a ha­zai védők gyűrűjéből, keresztbe­vágott labdájáról azonban Lász­ló Gyula lekésik. A 82. percben Csősz labdája az udvarhelyi ka­pufán csattan. Rá egy percre csak a szerencse menti meg a hazai csapatot a góltól. Fülöp, az Olt kapusa 40 méterre jön ki ka­pujából, László Gyula megszerzi a labdát, mintegy 45 méterről habozás nélkül kapura vágja és Fülöp csak üggyel-bajjal tisztáz. Az utolsó percek hazai rohamai nem tudnak változtatni az ered­ményen. Az Ene Gheorghe, Jiga Ion, Kossuth József játékvezetői hár­mas kitűnően vezette a mindvé­gig sportszerű találkozót. K. SOÓS LÁSZLÓ TORPEDO - EGYESÜLÉS 1-0 (0-0) A zernyesti találkozó első fél­idejében kitűnő játékot láthattak a helyi szurkolók. A vendégek ekkor sokkal tervszerűbben épí­tették fel támadásaikat, mint ellenfelük , így nem egy eset­ben veszélyeztetik a Torpedo­ ka­puját. A 13. percben szép, látvá­nyos akció után Györffi bomba­lövése elakad az egyik védőjá­tékoson. A 22. percben Siklódi- Szakács összjáték. Szakács elfut a jobbszélen s beívelését Ütő a­­lig fejeli a léc fölé. A vendégek nyomása olyan nagy, hogy a Torpedo kapusának valóban van mit tennie. Közben a 21. percben a hazaiaknak is gólszerzési lehe­tőség adódik, de Séra ügyesen keresztez s meghiúsítja a vendé­gek előretörését. A másé­vő félidőben a játék képe teljesen megváltozik. A ha­zai játékosok a futballt össze­tévesztik az ökölvívással és a cselgánccsal. Egymásután köve­tik el szabálytalanságaikat s nem a labdát, hanem a vendégj­átéko­­sok lábát rúgják. Éppen ezért játszanak tartózkodóbban a ke­resztúriak s így a hazaiaknak több lehetőség adódik gólszerzés­re. A 49. percben Siklódit a 16-os vonalán a kifutó kapus felvágja majd labda nélkül a fekvő el­lenfele hátába rúg. A játékve­zető kiállítás helyett csak eré­lyes figyelmeztetési­en részesíti a hazai kapust. Egy perccel ké­sőbb a hazaiak lesből gólt érnek el, de a játékvezető érvényteleníti a gólt. A Torpedo mind nagyobb erővel támad. Az 52, 62 és 63. percekben nagyszerű gólhelyze­teket teremtenek, de Papp jófor­mában véd és nem engedi be­venni kapuját. A 69. percben mégis megszületik a hazaiak ve­zető gólja. Kavarodás a kapu e­­lőtt. Damiannak sikerül a háló­ba juttatni a labdát. A következő percben Both e­­lött az egyenlítési lehetőség, de hátulról csúnyán felvágják, sé­rülése olyannyira súlyos, hogy el kell hagynia a játékteret. A 72. percben Simó Lajost rúgják meg, amiért a játékvezető Damiant, a tett elkövetőjét kiállítja. A vereség ellenére is csak di­cséret illeti a keresztúri játéko­sokat és Voicu Eugen játékveze­tőt is, aki jól látta el feladatát. MOLDOVAN JÓZSEF FÁSOK - BÁNYÁSZ 1-0 (1-0) A Bányász vasárnap Kézdivá­­sárhelyen szerepelt. A sérült Du­­mitrache helyett Wacshman ját­szott. A fiatal hátvéd játéka ígé­retes. A másik meglepő edzős ,hú­zás abban állt, hogy az eddig középcsatárt játszó Cristeát hátul játszatta, míg Lucaciu a közép­csatár helyén küzdött, beállása után. Ezek a változtatások az első félidőben úgy tűntek, hogy elhamarkodottak, de a második félidőben a fiúk felülmúlták ma­gukat. A balániak második fél­­ideji játéka igen látványos volt, gyors ellentámadások, a szélek szöktetése és a sok jó beadás na­gyon biztató. A csapat gólképte­lenségét sok tényezővel is ma­gyarázhatjuk : a fiúk nagyon a­­karnak, és éppen ezért a csapa­ton némi idegesség mutatkozik a mérkőzések elején, a csapatban 5—6 új játékos van, akiket még próbálnak különböző helyeken, a régiek és az új, fiatal játékosok közt nincs meg a kellő össze­­forrottság. Mindezeket leszámítva a csapat második félidei játéka a vasárnapi mérkőzésen minden dicséretet megérdemel. A kézdivásárhelyi csapat az el­ső félidőben mutatott szép játé­kot és vezetésre is tett szert, a második félidőben viszont a sok szép támadás már elmaradt. Ezzel szemben nagyon jól véde­keztek, és éppen ezért meg tud­ták tartani egygólos előnyüket. Az első félidő nagy iramú já­tékkal és jó támadásokkal kezdő­dik, a balánbányaiak elszántan védekeznek, a 7. percben Grigore szögletre hárít egy erős labdát, a szögletet Fazekas végzi el és a rosszul álló baloni védők mellett Simon II. nagy erővel a hálóba fejeli. Ezután nagyon sok táma­dásnak vagyunk szemtanúi. A 22. percben Simon I. belső kapufát lő, a labda a jobb kapufáról a gólvonallal párhuzamosan a bal kapufába ütődik, majd onnan ki a pályára és a balániak felsza­badítanak. A 30. percben mintegy 22 méteres szabadrúgásból Cristea léc fölé lő. Kelemen a 35. perc­ben 20 méterről szintén fölé lö­vi a labdát. A második félidő a balániak gyors támadásaival kezdődik. A 47. percben Crişu egyedül a ka­pussal 5 méterről az utóbbiba rúgja a labdát, a labda kipattan­va Cristeához jut, aki hátravetőd­ve akar gólt lőni, de sajnos a lab­da a hálóra esik. Az 52 percben a végig jól játszó Páll lő fölé, míg az 54-ben Zsidó kapu mellé. A pár pillanattal előbb beálló Szőcs az 58. percben majdnem gólt lő a bajániaknak, de Grigo­­re szögletre hárít. A 67. perc­ben ismét Páll lő kapura, de a kapus véd. A 75. percben Crişu lapos lövését a mindvégig jól vé­dő Páll elvetődéssel nyomja csak ki szögletre. A 80. percben Lu­caciu 2 méterről a rövid sarkot célozza meg és a kapus lábbal ment. A 82. percben szabadrú­gáshoz jut a bajáni csapat a ka­putól mintegy 18 méterre az a­­lapvonal mellett, Crişu szabad­rúgását Cristea felugorva szabá­lyosan a hálóba fejeli, a játékve­zető viszont eltörli a gólt, még a nézők sem értették meg, hogy mi­ért. A találkozó vezetését a focşani-i játékvezetői hármas — Faniciu Marin, Enaclie Petre és Oprişan Ion látta el, egy nagy hibával, ami a gól eltörlését illeti. WAGNER PÁL TRAKTOR - JÖVŐ 5-1 (4-0) Bizonyára sok szurkolóban csa­lódást kelt a gyergyószentmiklósi csapat ilyen súlyos veresége. Ma­ga a vereség aránya valóban túl­zott, de ugyanakkor mutatja az együttes rapszódikus játékát is. A jövő egyik meccsről a másik­ra, sőt egyazon mérkőzés kere­ tében egyik félidőről a másikra megmagyarázhatatlan fordulato­kat nyújt. Emlékszünk rá egy héttel előbb ragyogó játékkal fektette kétvállra a bajnokság e­­gyik legjobb csapatát, a Politech­nikát. Nos, a mérkőzés előtt még ezek a kellemes benyomá­sok éltek bennünk. De csak a találkozó megkezdéséig, mert azután már egyik ámulatból a másikba estünk a játékosok hi­bát hibára halmozása láttán. Alig kezdődik meg a találkozó, Vátay máris jó helyzetbe kerül, de kapu mellé fejel. A következő percek is csak egyirányú — a jövő kapuja felé — támadásokat eredményeznek. A vendégcsapat sehogy sem találja fel magát, kapkod, idegeskedik, fél. Igen, az volt az érzésünk, hogy a csapat félt ellenfelétől. S amitől félt, nem szabadult meg. Már a 7. percben Keresztes labdája Nagy II. hálójába jut (1—0). A hamar jött gól méginkább meg­zavarja a jövő védelmét, de a nagy taktikai hiba ezután követ­kezett be. Publik ott hagyta e­­redeti — sepregető — helyét s előrekalandozott, hogy felélénkít­se a csatárok lagymatag játékát. De ez a „húzás“ hamar meg­bosszulta magát. A 20. percben Toia ismét Keresztest szökteti re­­mek labdával s a brassói csatár ezúttal sem hibáz (2—0). A 29. percben szépíthetne a lövő, Far­kas biztosan fut el, de erős lövé­sét a kapus szögletre menti. Ez a szöglet s a következők is azon­ban kihasználatlanok maradnak. A 35. percben Fanici rosszul ke­zel le egy labdát, Stoicu megszer­zi, s lövése nem téveszt célt (3—0) öt perc múlva újabb gól szü­letik. Most Trăsnea kap egy re­mek keresztlabdát s az őrizetle­nül hagyott csatár 4-re emeli a gólok számát (4—0). A második félidőben, mintha két másik csapat játékát néztük volna. A jövő szinte végig ráhal­mozta a Traktor kapuját, de a csatárok nem boldogultak a hig­gadtan, magabiztosan védekező vendéglátókkal. Mégis a 69. perc­ben Farkas kerül ismét jó hely­zetbe, de lövését szögletre tolja Cuteanu kapus, majd pedig An­tal lövése kerül ugyanerre a sors­ra. A vendégek teljes mezőnyfö­­lénye közepette a Traktor újabb gólt ért el. Jobboldali beadás u­­tán Vátay mesteri fejese gól (5—0). Két perccel a befejezés e­­lőtt sakk-matt a Traktor védelme. Antal lő rá, de a nagy tömörülés­ben elakad, a kapus kivetődik, el­véti a labdát s az Kovács lábáról a hálóba jut (5—1). Tehát mint látjuk, a jövő a második félidőben, amellett, hogy egyenlő eredményt ért el, jól ját­szott, mezőnyfölényben volt. De mi haszna ha az első félidőben e­­leve megadta magát. JUHÁSZ LÁSZLÓ rét látta el. A két előretolt csíki csatár — Keresztes és Antal — nem tudták tartani a labdát és csak ritkán sikerült megközelí­teniük ellenfelük kapuját. A mérkőzés a hazai csapat tá­madásaival indul. Miután 4., 10. és a 14. percben a csíki véde­lem tisztáz, a 24. percben góllá érik a hazai fölény. Lăcătuş be­adását a jó ütemben érkező Sfe­­tea 8 méterről biztosan lövi a há­lóba. A gól megzavarja a csíki játékosokat és a 26. percben ú­­jabb gólt érnek el a hazai játéko­sok. A fedezetlenül hagyott Milu, 14 méterről lövi Szenek mellett a hálóba a második brassói gólt. A Bányász első kapura lövési kí­sérlete a 35. percig várat magá­ra, amikor Kopacz 30 méteres lö­vése nyomán hagyja el a labda a játékteret. A Băcuţ — Keresz­tes — Antal hármas támadási kí­sérletei nem tudják áttörni a biztos hazai védelmet. A félidő végéig a kezdeményezés a hazai csapaté, azonban fölényük nem mutatkozik meg újabb gólban. A második félidő első jelentő­sebb eseménye az 58. percben Băcuţ 25 méteres jól eltalált sza­badrúgása, azonban Oană védi a lövést. A 60. percben kettős cse­re történik a brassói csapatban, s hogy milyen, jól sikerült volt az edző határozata, azt bizonyít­ja, hogy mindkét újonnan beállt játékos feliratkozott a góllövők listájára. Előbb, a 65. percben Colţănel lő ritkán látható nagy gólt 20 méterről, majd a 88. perc­ben Oprică eredményes. A Csík­szeredai csatársorból Keresztes távoli kapuralövési kísérletei e­­redménytelenek. Az utolsó gól­szerzési alkalom a 89. percbben adódik, azonban Tőke veszélyes beadása Oană zsákmánya lesz. A buk­aresti játékvezetői hár­mas hibátlanul vezette a mérkő­zést. KOVÁCS LÁSZLÓ POLITECHNIKA -Csíkszeredai BÁNYÁSZ 4-0 (2-0) Kitűnő képzettségű csapattal szemben maradt alul a Csíksze­redai együttes. Az öt A- és B-osz­­tályú játékossal felerősített Brassói Politechnika minden szempontból jobb teljesítményt nyújtott a Csíkszeredai Bá­nyásznál és győzelme ilyen arányban is megérdemelt. A Csík­szeredai együttes a mérkőzés első részében jól küzdött és több íz­ben sikerült megakadályoznia a hazai együttes támadásainak ki­alakulását. Az első gól után a­­zonban felbomlott az addig jól működő védelmi fal és ezt ki­használva a brassói játékosok két percen belül elérték második góljukat is. Az egész mérkőzést a brassói csatársor és a megerő­sített Csíkszeredai védelem har­ca jellemezte. A Bányász védői elkövették azt a hibát, hogy nem fogták szorosan az ellenfél játé­kosait. Ezúttal gyengébb teljesít­ményt nyújtott Pora is, aki más­kor a csapat irányítói szerepke­ Ököl­vívás Vasárnap délelőtt a Csíkszeredai Művelődési Ház nagytermében ren­dezték meg az ökölvívó bajnokság városi szaka­szát, amelyen a Csíksze­redai Akarat öklözői léptek szorítóba. Pillanatfelvétel a baj­nokságról. Szabadfogású B­­­irkó­zás Egy győzelem, egy vereség ,­­ a Székelyudvarhelyi Fások vasárnapi mérlege Vasárnap az A-osztályos sza­badfogású birkózó csapatbajnok­ság második fordulója keretében a Székelyudvarhelyi Fások a Bu­karesti Dinamó és a Temesvári CFR együttesét fogadta otthoná­ban. A találkozókat, mint ahogy várni lehetett, a fővárosi birkó­zók uralták, akik technikai tu­dásukkal, jobb erőnlétükkel ki­magaslottak a mezőnyből. Eredmények : Bukaresti Dina­mo — Székelyudvarhelyi Fások 15—13, Fások — CFR 30—10, Di­namo — CFR 28—12. Szésilabda Országos ifjúsági bajnokság Marosvásárhelyi Bolyai Líceum — Székelyudvarhelyi Sportisko­la 6—8 (4—5) — Lányok — Kemény küzdelem után ismét két ponttal tértek haza az udvar­helyi sportiskolások. Ezúttal a rangos marosvásárhelyi kézilab­dázókat fosztották meg saját ott­honukban a bajnoki pontoktól. A győzelem megszerzéséhez je­lentős mértékben hozzájárult Márton Erzsébet kapuvédő nagy­szerű második félidejű teljesít­ménye. A mezőnyjátékosok kö- Miért nem vettek részt a szé­kelyudvarhelyi iskolás atlé­ták a besztercei versenyen? A székelyudvarhelyi Bálint Gyöngyi magasugrásban, Szőcs Kálmán 1500 méteres síkfutás­ban, Tuli József távugrásban az iskolások atlétikai bajnokságá­nak két előző megyeközi verse­nyén (Szatmáron és Kézdivásár­­helyen) a legjobbnak bizonyult. Pedig itt is, ott is hat megye legfelkészültebb és legjobb ered­ményeket elérő iskolás atlétái mérték össze tudásukat. Lelkiismeretesen készültek a besztercei megyeközi vetélkedő­re is. Előző eredményeik még bizakodásra is feljogosították. Mégsem vehettek részt a ver­senyen, sem azok a társaik, a­­kik becsülettel megállták helyü­ket Hergi­a megye csapatában mind Szatmáron, mind Kézdivá­­sárhelyen, jóllehet ott lett volna a helyük most is. Megegyezés szerint a Csíksze­redából induló autóbusznak kel­lett volna felvennie őket. Szom­baton (szeptember 25-én) délelőtt 10 órakor már útra készen vá­rakoztak a Patkóban, Török Bé­la tanár vezetésével. Végül 13 ó­­rakor megérkezett a 17 személyes busz (minden megye 25-ös keret­tel versenyezhet), de nem volt rajta egyetlen üres hely sem. (Érdemes volna tisztázni, hány tényleges versenyző is utazott akkor Besztercére, s az elért e­­redményeket is érdemes volna elemezni!). Megyénk képviselete a verse­nyen kétségtelenül gyengült az­által, hogy Bálint Gyöngyi, Szőcs Kálmán, Turi József és társaik igazságtalanul kimaradtak a csa­patból. Valaki felelős ezért. Minden verseny ösztönző hatású a sportolóra. Heteken át készül, hogy az eddigieknél jobb ered­ményeket érjen el. Nem tettük volna szóvá ezt az esetet sem, ha nem lennénk bizonyosak ab­ban, hogy a besztercei verseny­ről való kényszerű távolmaradás ne szegte volna kedvét az emlí­tett fiatal székelyudvarhelyi at­létáknak, s ne éreznék át azt az igazságtalanságot, amiben részük volt. Várjuk, hogy a megyei tan­­felügyelőség érdemleges döntést hozzon azzal a sporttanárral szemben, aki a múlt vasárnapi megyeközi iskolás atlétikai ver­seny felelőtlen vezetője volt megyénk csapatának. BALAZS andras „Poloskák" a falban (3.) Az ipari kémkedés története az utóbbi években is számtalan érdekes és tanulságos esetet jegyzett fel. Tallózzunk belőlük: SVÁJC. A számtalan bank és iparvállalat hazája, különböző pénzügyi és tőzsdeművelet köz­pontja az ipari kémkedés számá­ra is kedvező talajt nyújt. Svájcban székel az IOS (In­ternational Overseas Services) nemzetközi tőkéscsoport is. Az utóbbi időben a világsajtó gyak­ran foglalkozott az IOS zavaros és felettébb gyanús pénzügyi manipulációival. Ugyancsak Svájcban székel az IOS egyik konkurrense, a Gramco. Egy a­­dott pillanatban a Gramco ve­zetősége észlelte, hogy az IOS megkaparintja az orra elöl a legzsírosabb üzleteket. Nem volt kétséges, hogy valaki tájékoztat­ja az IOS-t a Gramco tárgyalá­sairól, céljairól. A gyanú a tár­saság egyik magasrangú tisztvi­selőjére hárult, aki gyakran volt látható az IOS vezetőinek társa­ságában. De a gyanú nem volt elég, bizonyosság kellett. Ezért a Gramco vezetősége megbízást adott a londoni Argen magán­detektív irodának az ügy ki­vizsgálására. Az angol cég utasí­totta a két svájci emberét, Falquet testvéreket ,hogy járjanak utána a kérdésnek. Ezek úgy vélték, hogy a legcélravezetőbb módszer a Gramco egyes tisztviselői tele­fonbeszélgetéseinek a lehallgatá­sa. Ezért álkulccsal behatoltak a genfi telefonközpontba, lehallga­tó készülékeket kapcsoltak a gyanúsított alkalmazott vonalá­ra, ezt rákapcsolták a detektívek lakásán lévő magnetofonra és munkába álltak. E munkához az angol detektíviroda szolgáltatta a műszaki berendezést, és a sváj­ciak végezték az érdemi részt. Az eredmény nem is késett. Tényleg a Gramco egyik alkalma­zottja rendszeresen adott át üz­leti titkokat az IOS-nak. Az an­gol Argen detektív iroda is meg volt elégedve, mert a sikeres munkáért 10 000 svájci frank volt a honorárium. Csakhogy egy kis baleset történt, ami megzavarta a Falquet testvérek megbízóik számára eredményes, számukra pedig jövedelmező munkáját. A két testvér, ugyancsak a detek­tív iroda megbízásából, egy hát-VILLANÁSOK , az embertelenség társadalmátel­lenség gyanúja alatt álló bankár­feleség telefonját is lehallgatta, természetesen a bankár utasítá­sára. Csakhogy ez utóbbi esetben a szóban forgó nő telefonjába beépített lehallgatókészülék fel­szerelésénél a detektívek gondat­lanul jártak el. A nő ugyanis panaszkodott a telefonközpont­nak, hogy rossz a telefonja, kü­lönböző zörejek hallatszanak a készülékben. A zörej okait ku­tatva a telefonközpont techniku­sai megállapították, hogy a szó­ban forgó telefon egy lehallgató készülékhez van kapcsolva és így ennek nyomán eljutottak a Falquet-testvérek irodájába fel­szerelt lehallgató központhoz. Itt állapították meg, hogy a két de­tektív a Gramco-IOS kapcsola­tot is nyomon követi. De a ház­kutatás más szenzációs felfede­zéshez is vezetett. A Falquet la­káson közel 2000 személyről szó­ló titkos információkat tartal­mazó jegyzéket találtak. Hogy kerültek ezek Falqueték birtoká­ba? Megállapították, hogy ezt a kartotékrendszert a genfi rend­őrség két volt inspektora állítot­ta össze és adta el a magánde­tektíveknek. Sőt a lakáson egy nagy aktacsomót is találtak, a­­mely a genfi pénzügyi hivatal adatait tartalmazta. Az adatok genfi üzletemberek és cégek pénzügyi tevékenységére vonat­koztak. Az adóhivatal egyik tisztviselője adta el ezeket az a­­datokat a két detektívnek. És még sok más olyan feljegyzést találtak, amelyek mind ipari kémkedésnek az eredményei és ipari titok jelleggel bírnak. (folytatjuk) LÁNYI GÁBOR 1971. OKTÓBER 5. KEDD zü­l Jakabfi Anna és Bardócz Katalin szerepeltek legjobban, ők dobták csapatuk góljait. Székelyudvarhelyi Sportiskola — Brassói Sportiskola 14—11 (5—6) — Fiúk — A csoportelső udvarhelyi kézi­labdázók kissé elbizakodva lép­tek pályára, lebecsülték ellenfe­lük tudását. Ez az első félidő eredményén meg is látszott, a brassóiak egy gólos előnyre tet­tek szert. Szünet után erősítenek a helybeliek és maguk­­ javára fordítják a találkozót. Gólszer­zők : Szalai (4), Boieru (4), Tég­lás (4), Borbáth és Gálovits. TAMÁS LAJOS Telex - telex : Belgrádban kisorsolták a Labdarúgó Európa Kupák máso­dik fordulójának mérkőzéseit. A Bajnokcsapatok Európa Kupájá­ban a BUKARESTI DINAMO a Rotterdami Feyenoord holland csapattal találkozik. A Kupák Kupájában a STEAUA az­ FC Barcelona csapatával játszik. Az UEFA-kupa 16-os döntőjében a RAPID ellenfele a Varsói Legia lesz, míg az ARADI UT egy má­sik lengyel együttessel, a Zagle­­bie Walbrzich-el kerül szembe. A találkozókra október 20-án, a visszavágókra pedig november 3- án kerül sor.­­ A verseci nemzetközi sakk­torna 12. fordulója után továbbra is a brazíliai Meking vezet 9,5 ponttal. A következő helyezettek: Portisch (Magyarország) 8 pont (1), Filip (Csehszlovákia), Planincs (Jugoszlávia) 7,5—7,5 pont, Ivkov (Jugoszlávia) — 7 pont (2) stb. Victor Ciocâltea román mester a 11. helyen áll 4,5 ponttal és két félbeszakadt játszmával. A 12. fordulóban Meking vilá­gossal 25 lépésben győzött Jok­­sics ellen, Radulov Janosevicset, Planincs Szilit győzte le. Döntet­len a Filip — Bilek játszma, a többi parti pedig függőben ma­radt. Az Ivkov — Portisch ran­gadót elhalasztották, mert a ju­goszláv nagymester gyengélkedik. A Bulgária 21. kerékpáros körversenye Ryszard Szurkowski ismert lengyel sportoló győzelmé­vel fejeződött be. A győztes a 12 szakaszra osztott 1452 kilométeres távot 34 ó 34 p 39 mp alatt, vagyis 40,380 km-es óraátlaggal tette meg. A következő helyezett honfi­társa Ham­sik 1 3 p 59 mp idő­hátránnyal, majd a dán Tim és Hansen, őket pedig a szovjet Szo­­kolov és az NDK-beli Daehne kö­veti. A román versenyzők az a­­lábbi helyezéseket érték el: Şte­fan Suciu 15., Vasile Budea 20., Nicolae Andronache 21., Székely István 35. és Andrei Suciu 40. Csapatversenyben: 1. Szovjet­unió, 2. Lengyelország, 3. Bulgá­ria, 4. Dánia, 5. NDK, 6. Románia, 7. Csehszlovákia, 8. Jugoszlávia stb. A körverseny utolsó szakaszát Vraca és Szófia között (116 km) Szurkowski nyerte 3 ó 00 p 10 mp-cel.­­ A szakszervezeti klubok vo­­rosilovgrádi súlyemelő bajnoksá­gán Al. Kolotkov (váltósúly) új világrekordot állított fel nyomás­ban 163,500 kilóval. A kisváltó­­súlyban Drekszler 153 kilóval u­­gyancsak világrekordot javított lökésben. A Buenos Airesben ma játszák le a Fischer — Petroszján közötti sakk világbajnoki elődöntő má­sodik találkozóját. Mint ismere­tes az első partit Fischer nyerte.­­ Cassius Clay volt nehézsú­lyú ökölvívó világbajnok novem­ber 17-én Houstonban barátsá­gos mérkőzésen Buster Mathis el­len áll ki. Több mint valószínű, hogy Clay lemondja a november 29-én Mac Foster ellen tervezett tokiói mérkőzést.